Mr. Cals nu kabinetsformateur Kans voor P. v. d. A. deel te nemen aan de regering Noordafrikaanse Arabieren niet geheel solidair met Cairo HET WEER lÉÉISÏ I tl O 0 President Johnson garandeert negerkiesrecht in Alabama Volledige federale macht van de regering zal zonodig worden gebruikt UST Zorgen in Londen Kind gestikt in walm van petroleumkachel wmmrn* Koningin en prins naar Oostenrijk Gerechtshof naar Badhotel in Zandvoort Abt van Montserrat weg uit Spanje Opwinding over banden Bonn-Jeruzalem MORRIS éeforetfou êiuf/ SUÈDE-NAPPA MANTELS Regen en wind Realistisch W IT f Hi 9 99 99 A merikaanse tragedie Ferme taal Golf van emoties Het woord is aan In de krant van heden: Saturne-zaak Vrouw uit Velsen betrapt bij stelen van japon Tel. 8166 50e JAARGANG NUMMER 111 MAANDAG 15 MAART 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning DEN HAAG. Het kabinet der koningin deelt mee: Nadat drs. W. K. N. Schmelzer de wens te kennen had gegeven niet in aanmerking te worden ge bracht voor een opdracht tot kabinetsformatie, heeft de koningin hedenochtend ten paleize Soestdijk mr. J. M. L. Th. Cals ontvangen en hem opgedragen een kabinet te vormen, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. De heer Cals heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. De aanwijzing van mr. Cals als forma teur en de opdracht die hem is verleend betekent dat de P.v.d.A. nu waarschijn lijk kans zal krijgen van de regering deel te gaan uitmaken. De opdracht aan mr. Cals is zeer ruim gesteld. Daar komt bij dat de heer Cals nooit een geheim heeft gemaakt van zijn voorkeur om met de so cialisten in plaats van met de liberalen in zee te gaan. Vooral in de omroepzaak en de behandeling van de anti-REM-wet heeft mr. Cals nogal felle critiek geleverd op het liberale standpunt. De aanwijzing van mr. Cals kwam van morgen onverwacht. Hoewel zijn naam de afgelopen dagen wel een enkele keer is genoemd, meende men toch dat de politieke rol van deze oud-minister van Onderwijs voorlopig was uitgespeeld. Na zijn aftre den als minister van O., K. en W. bij de verkiezingen van 1963 heeft mr. Cals wei nig meer van zich laten horen. Hij heeft slechts naam gemaakt door zijn suggesties inzake de hervorming van het parlemen taire stelsel in Nederland en de behande ling van de anti-REM-wet. Op dit moment neemt hij in de Katholieke Volkspartij geen belangrijke positie in. De benoeming van mr. Cals houdt min of meer in, dat hij premier zal worden als hij erin slaagt een kabinet te vormen. Hij lijkt bij uitstek de man om het netelige omroepvraagstuk een stuk dichter bij de oplossing te brengen. Hoewel daarover nog geen mededelingen zijn gedaan mag men aannemen, dat de formateur nu eerst een gesprek zal hebben met de fractieleiders van de vijf grote partijen, afzonderlijk of tezamen. Daarbij zal dan blijken welke eisen de Partij van de Arbeid op tafel zal leggen en in hoeverre de andere partijen daaraan tegemoet kunnen komen. Verrassing Zoals gezegd is kwam de aanwijzing van mr. Cals tot formateur voor politieke en parlementaire kringen in Den Haag min of meer als een verrassing, omdat algemeen de verwachting bestond, dat drs. Schmel zer een nieuwe, ruimere opdracht zou krijgen. Hij heeft echter gemeend daar voor te moeten bedanken. Formateur mr. Cals. Drs. Schmelzer had reeds zaterdag in een televisie-interview opgemerkt, dat de onderhandelingspositie van de P.v.d.A. is versterkt. De oorzaak daarvan, de verwij dering tussen A.R. en C.H.U., noemde hij een tijdelijke tegenslag. Deze verwijdering is overigens dit week einde nog eens geaccentueerd door de bij eenkomst van het hoofdbestuur van de C.H.U., dat zich achter het beleid van mr. Beemink heeft geschaard. Mr. Beemink, die vrijdag nog zei geen offers te willen brengen voor samenwerking met de A.R., werd hulde gebracht voor het compromis dat hij in „de nacht van Schmelzer" ter tafel bracht, maar dat niet de instemming van K.V.P. en A.R. verkreeg. De voorzitter van de K.V.P., mr. P. J. M. Aalberse, heeft op het Overijssels appèl CAIRO (Reuter en AP) De ministers van Buitenlandse Zaken van dertien Ara bische landen hebben vanmorgen in Cairo na tien uren van verhitte discussies be sloten de diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland te verbreken als dit land Israel erkent. Het besluit van de Israëli sche regering om Bonn's aanbod voor het aanknopen van diplomatieke betrekkingen te aanvaarden verwekte grote beroering op de conferentie. Over het voorstel om de DDR diplomatiek te erkennen bereikte men geen eenstemmigheid. De ministers hebben hun ambassadeurs opdracht gegeven Bonn onmiddellijk te verlaten als blijk van hun vastbesloten heid om dit besluit ten uitvoer te brengen. De conferentie verklaarde zich solidair met Egypte in het geschil met West-Duits land. Als de Bondsrepubliek, zo wordt in een resolutie gezegd, een vijandige hou ding jegens een van de Arabische landen zou aannemen, zullen de andere landen ook de economische betrekkingen met Bonn verbreken. Een Egyptische woordvoerder heeft meegedeeld, dat de vertegenwoordigers Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en tijdelijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust enige tijd harde wind, aanvankelijk zuidelijk, later zuidwestelijk. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. van Tunesië, Marokko en Libië enig voor behoud hebben gemaakt. Zij wilden zich niet uitspreken over een eventueel verbre ken van de diplomatieke betrekkingen met Bonn zonder hierover hun regeringen te hebben geraadpleegd. Het voorstel voor de verbreking van de economische betrekkingen met Bonn werd aanvankelijk alleen gesteund door Jemen en Irak. In een officieel communiqué, dat na afloop van de conferentie is uitgegeven, wordt niet van de D.D.R. gerept, wat erop wijst, dat Nasser op dit punt geen meer derheid heeft gekregen. In de gehele Arabische wereld is op het ogenblik het dreigement te horen om alle olieleveranties aan de Duitse Bondsrepu bliek en de vijanden van de Arabieren te verbieden. De dreigementen zijn het hardst hoorbaar in Irak en Koeweit, de twee grote aardolieleveranciers in het Na bije Oosten van Europa. Premier Esjkol zal het besluit diploma tieke betrekkingen met West-Duitsland aan te knopen morgen ter goedkeuring aan het parlement voorleggen. Vermoede lijk zal het kabinet een ruime meerder heid krijgen. Uit het feit dat de Israëlische regering haar beslissing heeft genomen voordat de speciale afgezant van bondskanselier Er- hard, Birrenbach, voor de tweede maal naar Israel is gekomen, leidt men af, dat het besluit niet afhankelijk is van het re sultaat van het nader overleg over andere hangende kwesties, zoals bijvoorbeeld het eerder genomen besluit van Bonn om de wapenleveranties aan Israel te staken. In Israëlische officiële kringen ziet men de betrekkelijk snelle reactie op het West- duitse aanbod, dat vorige week zondag werd gedaan, als een teken van een realis tische politiek en de wens om bondskanse lier Erhard in zijn conflict met president Nasser van Egypte te steunen. Esjkol, die volgende week naar Londen gaat voor een ontmoeting met premier Harold Wilson, leverde geen commentaar op de geruchten dat hij een ontmoeting zou hebben met kanselier Erhard. De Christen-democratische partij heeft de beslissing van het Israëlische kabinet om het Westduitse aanbod voor het aan knopen van diplomatieke betrekkingen te aanvaarden, verwelkomd. Ook de socialistische oppositie, de SPD, juichte de beslissing van premier Esjkol toe, maar de vrije democraten (FDP), de partner in de coalitie-regering van Er hard, had voorbehoud. van zijn party in Deventer als voorwaarde van de medewerking van de K.V.P. aan een nieuwe coalitie gesteld dat het beleid van het kabinet-Marijnen in grote lijnen moet worden voortgezet. Hjj noemde in dat verband vooral het bouwbeleid van minis ter Bogaers, het defensiebeleid van minis ter De Jong en het sociale beleid van minister Veldkamp en vroeg grote aan dacht voor de ruimtelijke ordening en de ontwikkelingshulp. In de ouderlijke woning in Nijmegen is zondag een 2-jarig meisje tijdens afwezig heid van de ouders om het leven geko men. Het kind, dat ziekelijk was, werd zondag ochtend omstreeks half twaalf in een klein slaapkamertje te slapen gelegd. De ouders verlieten de woning, nadat zij een bran dende petroleumkachel in het kamertje hadden geplaatst. Toen de moeder enige tijd later thuiskwam, bemerkte zij, dat de petroleumkachel was gaan walmen en dat het kind geen tekenen van leven meer gaf. Het meisje, de jongste van drie kinde ren, werd naar een ziekenhuis overge bracht, waar werd vastgesteld, dat het door verstikking om het leven is geko men. WÊm ËÊjÊÊÊ ill» Duitse troepen hebben voor het eerst na de oorlog meegedaan aan een NAVO-oefening in Denemarken. Dat heeft nogal wat verontwaardiging gewekt. Heel wat Denen herinneren zich nog te goed dat Duitse troepen in hun land waren met heel wat min der vriendschappelijke bedoelingen. In heel wat steden werd geprotes teerd, zoals in Randers in Jutland, waar de Duitsers tijdens de oefentijd gelegerd zijn. WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). President Johnson van de Verenigde Staten zal vanavond op een gezamenlijke bijeenkomst van Senaat en Huis van Af gevaardigden ("het Congres) een wets ontwerp over het stemrecht toelichten. De democratische en republikeinse frac tieleiders hebben de president gisteren op het Witte Huis hiertoe uitgenodigd. Dit feit kan als een belangrijke ontwik keling in de Amerikaanse rassenstrijd worden beschouwd. De negerleiders in Selma treffen maat regelen voor een grote mars, die van daag zal worden gehouden, ondanks het dreigement van de overheid in Alabama, dat alle deelnemers zullen worden ge arresteerd. In het gehele land zijn gis teren demonstraties gehouden tegen de rassendiscriminatie in Alabama. In New York trokken 20.000 mensen door de straten van de negerwijk Harlem. Tien duizenden betogers verzamelden zich in Washington voor het Witte Huis en in Bos ton waren eveneens vele duizenden voor „rechtvaardigheid in Selma" op de been. In Selma heerste zondag een explosieve stemming. „De volledige macht van de Amerikaan se federale regering zal zonodig worden gebruikt voor de bescherming van de grondwettelijke rechten van de negers in Selma (Alabama)". Dit verklaarde presi dent Johnson zaterdagmiddag in Washing ton, na afloop van zijn gesprek met de racistische gouverneur van Alabama, George Wallace, wiens politiemannen de afgelopen week zo stoer zijn opgetreden tegen alle demonstranten die protesteer den tegen de discriminatie van negers in Selma bij de registratie in het kiesregis- ter. Johnson noemde zo meldt onze correspon dent in Washington de gebeurtenissen van zondag 7 maart, toen de politie van Selma met traangas, zwepen en gummiknuppels de vreedzame demonstranten uiteensloeg, een „Amerikaanse tragedie" en beloofde vandaag voorstellen naar het congres te zullen zenden voor een federale wetgeving, die de registratie van kiezers in de hele Verenigde Staten zal regelen, en onmoge lijk zal maken dat negers met allerlei foefjes worden afgehouden van het stem recht, dat hun de president herinnerde daaraan uitdrukkelijk al sinds 95 jaar grondwettelijk gewaarborgd is. Tegenover gouverneur Wallace zette Johnson uiteen, dat hij van hem volledige medewerking verwacht wat betreft het garanderen van kiesrecht voor negers. Dat de gouverneur het recht van demon stratie en het houden van optochten van alle Alabamezen moet erkennen en dat hij door het bijeenroepen van de blanke en gekleurde leiders de situatie in Selma moet oplossen. Daarmee sprak de president ferme taal en liet er geen twijfel over bestaan, dat de federale regering aan de zijde van de Gouverneur George Wallace (links) en president Johnson na een gesprek, dat meer dan drie uur heeft geduurd. De Amerikaanse president heeft tij dens de persconferentie, die op het gesprek volgde, krachtig stelling ge nomen tegen de rassenscheiding in Alabama. (Telefoto). negers zal meestrijden voor gelijke rech ten van alle burgers. Anderzijds beloofde Johnson niet meteen interventie in Alabama van federale een heden, waar al dagenlang de vele demon stranten in Washington om vragen. Ook het afgelopen weekeinde was het weer verre van rustig in de Amerikaanse hoofd stad, waar onder anderen 4.000 predikan ten en religieuze leiders waren samenge stroomd om druk uit te oefenen op presi dent Johnson, opdat hij een einde zou ma ken aan de brutaliteit van de Alabamese politie, die het nog altijd de groepen de monstranten in Selma niet toestaat hun beoogde demonstratie voor het gebouwen van de rechtbank te houden. De afgelopen week was overigens een uniek hoogtepunt van emotie, spanning en opwinding in de Verenigde Staten door de gebeurtenissen in Selma. De onloochenba re climax was uiteraard het overlijden van de Bostonse predikant Reeb, die vorige week zondag wegens zijn deelneming aan pro-negerdemonstraties door vier blanke racisten was aangevallen en half dood ge slagen. Overal, zowel in de zuidelijke staten als in Washington, Pennsylvania enzovoorts, hield men gedurende de afgelopen dagen optochten en diensten om de nagedachte nis van Reeb te eren. Zijn dood en het bloeddorstige optreden van de Alabamese politie op zondag 7 maart droegen belangrijk bij aan de golf van emoties onder Amerika's verant woordelijke elementen, die nu eindelijk ge noeg hebben van de onmenselijke behan deling van negers in een groot deel van Amerika's zuiden. De racistische zuider lingen verdedigen zich hierbij met het ar gument, dat de onrust en ellende in Sel ma geheel veroorzaakt worden door de demonstranten, onder leiding van de win naar van de Nobelprijs voor de vrede, dr. Madtin Luther King. Hij is er volgens hen opuit van de situatie in Selma een dra ma te maken. Merkwaardigerwijs hebben de zuiderlin gen daarin ten dele gelijk. Selma werd door de negerleiders uitgekozen als het slagveld waarop de kwestie van de dis criminatie van negers bij de registratie van kiezers zo dramatisch mogelijk moest worden uitgevochten. De negerleiders provoceerden daarom opzettelijk Alabama's racisten en lokten de kwalijke reacties van de politiemannen in Selma uit. Het doel dat de negerleiders met deze in scène gezette rassenbotsing voor ogen had den, was de discriminatie bij de stembus dermate te dramatiseren, dat een golf van nationale en wellicht wereldwijde veront waardiging president Johnson zou dwingen over de brug te komen met een federale wetgeving ter bescherming van de gekleur de kiezers. Precies dat hebben de negers en hun vele blanke medestanders, onder wie voor al veel rooms-katholieke, protestante en joodse geestelijken, thans bereikt, waarbij men echter hopen moet dat hun dramati- seringsacties niet zoveel emoties hebben opgewekt bij de traag denkende zuidelijke rassenscheiders zowel als bij verantwoor delijke groepen overal in Amerika, dat de kloof nog wijder is geworden en extremis tische gewelddadigheden nog moeilijker te vermijden zullen zijn. Shakespeare: Het is prachtig over een reuzenkracht te beschikken; doch het is tirannie, die kracht te gebruiken als een reus. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v6 Kunst 6 Economisch nieuws7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Ferdinand 8 Sport 9 t/m 13 Topsy 14 Feuilleton 15 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De koningin en prins Bernhard zijn vanmorgen voor een korte wintersport vakantie naar Lech in Oostenrijk vertrok ken. Indien nodig zal de koningin iiaar vakantie onderbreken om zich door de kabinetsformateur mr. Cals op de hoogte te laten stellen van zijn formatiewerk zaamheden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend besloten de behandeling van de Saturnezaak op donderdag 29 april voort te zetten in het Badhotel te Zand voort voor het horen van getuigen en ge- tuigen-deskundigen. Op 3 maart eiste de procureur-generaal tegen de directeur van dit hotel een boete van 25,wegens het gelegenheid geven tot hazardspel. Op 25 februari was de be handeling van de zaak door het gerechts hof reeds uitgesteld omdat de speeltafel, die in de rechtszaal was opgesteld, niet goed functioneerde. De officier van Justi tie bij de rechtbank te Haarlem had eerder eveneens een boete van 25,geëist. MADRID (DPA) De al jaren door de Spaanse regering bekritiseerde abt van het beroemde Catalaanse klooster Mont serrat, dom Aurelio Escarre. is naar Mi laan overgeplaatst. Waarnemers menen, dat de klachten van de regering in Ma drid over deze hardnekkige criticus van Franco en zijn regime tot zijn verwijde ring hebben geleid. In het najaar van 1963 verklaarde de abt in een vraaggesprek met een verte genwoordiger van het Parijse blad „Le Monde" dat er na de burgeroorlog in Spanje nog niets gedaan was om de te genstellingen in het land te verzoenen. Hij zei toen ook, dat de Spaanse regering zich verzette tegen de ontwikkeling van het Catalaans als taal en tegen de ver breiding van de Catalaanse cultuur. De Spaanse staat handelde volgende hem ook in strijd met de grondslagen van het christendom, omdat de Spanjaarden niet zelf hun eigen regering konden kiezen. De recherche van de Haarlemse politie heeft zaterdagmiddag een 57-jarige in woonster van Velsen aangehouden, die verdacht wordt van diefstal van een japon uit een kledingmagazijn in de Haarlemse binnenstad. De vrouw, die al eerder bij winkeldiefstallen betrokken zou zijn ge weest, is in verzekering gesteld. DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471. Advertentie Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voor witte, bonte en fijne was, Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1