Lonen bij Philips 6 pet hoger NIEUWE KLEUREN HET WEER Formateur verwacht dat zijn opdracht veel tijd zal vergen Groep financiers wil bod doen van 200 pet op HAL tt i Democraat Ellender dreigt met obstructie in Senaat President Johnson in de bres voor de Amerikaanse negers Kansen van mr. Cals worden Denen keren zich tegen Duitse soldaten SCHILDERFEEST verschillend beoordeeld Drie-jarige CAO „Gelderland" met „Chemical Trader" in Nederland Groep aandeelhouders stelt dividend van 70 pet voor KLM kwam in 1964 goed van de grond §1?^ DE WOLF van 1833 N.-lerland—Nederland 50e JAARGANG NUMMER 112 DINSDAG 16 MAART 1965 MORRIS ite/are you Suyf REGENJASSEN Wisselend bewolkt Het woord is aan In de krant van heden: TELEVISIE vanaf 728.— j BERTUS PRUIS I wordt een reus pagina 5 Zesde hoogoven Beste Mars „Het is een treurig feit", aldus presi dent Johnson, „dat in vele plaatsen van dit land mannen en vrouwen worden verhinderd te stemmen omdat zij neger zijn. Elke list die de menselijke vinding rijkheid kan bedenken is gebruikt om hun dit recht te ontzeggen". De president bestreed de bewering dat de betogingen voor gelijke rechten een ge vaar voor orde en rust zouden vormen. „De ware held van deze strijd is de Ame rikaanse neger. Zijn daden en protesten, zijn moed om zelfs zijn leven te wagen, heeft het geweten van de natie wakker ge schud." President Johnson maande het Congres tot grote spoed bij de behandeling van het wetsontwerp. „Zolang de neger geen recht geschiedt, falen wij als volk en als natie, De vakbonden van metaalbewerkers- en beambten zijn met de n.v. Philips tot overeenstemming gekomen over twee driejarige contracten, één voor hand arbeiders en één voor beambten. De nieuwe overeenkomsten gelden tot 1 april 1968. Over een periode van vijftien maanden van 1 april 1965 af zal zes percent van de loonkosten worden besteed voor verbete ring van de arbeidsvoorwaarden, in 1966 en 1967 telkenmale vijf percent. Tijdens de contractduur zullen de lonen en salaris sen bij eventuele stijging van de kosten van levensonderhoud ten hoogste drie maal met maximaal twee percent worden aangepast. Elk jaar zullen partijen vaststellen voor welke verbeteringen de gecontracteerde loonkostenstijging zal worden gebruikt. Voor het tijdvak van 1 april 1965 tot en met 30 juni 1966 werden de volgende af spraken gemaakt: algemene verhoging van lonen en salarissen met zes percent, inclusief de reeds vanaf 1 januari 1965 toe gekende twee percent AOW-toeslag, af schaffing van de bestaande betalingsver- schillen tussen mannen en vrouwen; ver mindering van de gemeenteklassenver schillen voor de handarbeiders. Voor 1966 en 1967 staan, naast een herziening van de bestaande loonstructuur en salarisstruc tuur, op het programma: volledige af schaffing van het dan nog resterende ge meenteklassenverschil en verkorting van de wekelijkse arbeidsduur van 45 uur tot 43 uur en drie kwartier. De kosten van dit alles komen dus ten laste van de jaar lijkse vijf percent. Na het officiële akkoord van de bevoeg de organen van de werknemersorganisa ties, zullen de nieuwe overeenkomsten aan de „Stichting van de Arbeid" ter goedkeu ring worden voorgelegd. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LfclüSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223506 De Deense politie sleurde de kleine groep demonstranten van de weg bij een kruising tweehonderd meter ten noorden van de Duits-Deense grens. Er werden er zes mensen gearresteerd, onder wie een meisje. De stoet van 43 auto's die 161 man ver voert Noord-Jutland, werd tijdelijk tot staan gebracht door de leuzen schreeu wende demonstranten, een half uur nadat zij de grens overschreden had. Leider van de groep demonstranten was dominee Harald Soebye, een 55-jarige pre dikant die uit de Lutherse kerk is gezet. Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 2341T Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Publilius Sy rus Het kenmerk van een aoed mens is, dat hij niet weet hoe hij iemand zou moeten beledigen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland .2, 6, 7, 9, 12 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 6, 7, 9, 12 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Ferdinand 8, 16 Radio en t.v10 Kunst 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Topsu 14 Sport 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De formateur, mr. Cals, heeft gisteravond reeds een uitvoerig gesprek gehad met de oud-informateur drs. Schmelzer, met wie hij het omroep- vraagstuk heeft besproken. Vanmiddag had hij een gesprek met de demissionaire minister-president mr. Marijnen over de vele andere vraagstukken waarmee een toekomstig kabinet te maken zal krijgen. Het is nog niet bekend wanneer mr. Cals met de fractievoorzitters zal spreken. Over de kansen van mr. Cals wordt verschillend geoordeeld. In de liberale hoek is men er niet erg optimistisch over gestemd, de andere politieke groeperingen bepalen zich tot een afwachtend zwijgen. Mr. Cals heeft de ruimste opdracht ge kregen die denkbaar is: een kabinet te vormen dat kan rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoor diging. Een dergelijke formulering laat de constructie van een extra-parlementair kabinet open. In 1959 werd bij het for meren van het kabinet-De Quay dezelf de fomulering gebruikt. De praktijk heeft toen echter geleerd dat een extra-parle mentair kabinet vrij snel een parlemen tair kabinet wordt met sterke bindingen met de fracties in het parlement. Welke koers de formateur zal volgen is nog een geheim. Hoewel het bekend is dat mr. Cals geen grote voorstander is van kabinetten die regeren op grond van afspraken die bij de formatie worden ge maakt, zal hij in dit geval zijn bezwaren opzij moeten zetten om de kans op socia listische deelneming niet bij voorbaat te verspelen. De socialisten zijn de sterkste voorstanders van regeren volgens tevoren overeengekomen afspraken. De benoeming van mr. Cals is een slim me zet. Dat de K.V.P. liever hem dan drs. Schmelzer met het moeilijke werk zag belast, kan verschillende redenen hebben. Misschien wilde de K.V.P. tijdens de periode van formatie haar fractieleider niet voortdurend missen. Misschien ook achtte drs. Schmelzer zichzelf niet ervaren genoeg om het langdurige touwtrekken tussen de aspirant-coalitiegenoten te lei den. De aanwijzing van mr. Cals is in elk geval een zeer royaal gebaar tegenover de socialisten. Mr. Cals is sinds jaar en dag voorstander van samenwerking met de so cialisten. De Partij van de Arbeid zal nu moeilijk anders kunnen doen dan de ka tholieke avances serieus beantwoorden. Over de socialistische wensen die bin nenkort op de tafel van de formateur zul len komen, is al heel veel gespeculeerd. Niemand weet er het fijne van. Dr. Von- De zeesleepboot „Gelderland" van Wijs muller te IJmuiden is vanmorgen, met de „Chemical Trader" op sleeptouw, de Nieuwe Waterweg opgevaren. De „Che mical Trader" bevond zich met een la ding chemicaliën aan boord in de Atlan tische Oceaan, toen het schip machine- schade kreeg en de hulp van Wijsmuller inriep, die de „Gelderland" naar het drij vende schip dirigeerde. Omstreeks het middaguur zou de „Chemical Trader" Dordrecht de haven van bestemming, be reiken. deling is een te voorzichtig man om te voren zijn wensen aan de grote klok te hangen en zo zijn onderhandelingsmarge te verkleinen Misschien is een van die wensen ook wel dat mr. Cals zelf minis ter-president wordt. Zijn leiderschap zou voor de P.v.d.A. een waarborg kunnen zfjn voor de nakoming van bij de formatie te maken afspraken. „We moeten ons gaan voorbereiden op een lange crisis", zei mr. Cals gister avond kort voor het gesprek met drs. Schmelzer. In het landsbelang moeten we de crisis zo snel mogelijk oplossen. Maar alles moet goed overwogen worden. We mogen geen tijd verliezen en daarom mo gen we niet overhaast handelen. Dat klinkt paradoxaal, maar zo is het wel", aldus mr. Cals. (Zie verder pagina 2) WOENSDAG a.s. PHILIPS - ERRES - ARISTONA j Kennemerlaan 76- 78 - Tel. 5726 j Betaling te regelen De stichting tot behartiging belangen van aandeelhouders Holland-Amerika Lijn heeft meegedeeld dat zich reeds meer dan 300 aandeelhouders bij de Stichting hebben aangemeld. In een advertentie roept de Stichting op in ver band met het korte tijdstip voor de ver gadering (maandag om half twaalf) geen aanmeldingsformulieren meer aan te vragen, maar bank of commissionair op dracht te verstrekken om de aandelen onherroepelijk ten name van de Stichting te deponeren. Het bij de Stichting aan gemelde kapitaal beloopt thans ongeveer 3 miljoen gulden. De stichting is ook benaderd door een groep onbekende financiers, die een bod van 200 percent willen doen op de aan delen van HAL. Op de vergadering zal de Stichting het voorstel doen 70 percent dividend uit te ke ren waarvan 50 percent in aandelen en 20 percent in geld. Tien percent van het divi dend in contanten is bedoeld om belasting te betalen over de 50 percent in aandelen. Het door het HAL-bestuur zelf voorgestel de dividend van 6 (vorig jaar 5) percent vindt de Stichting te belachelijk om over te praten. Voor de volgende jaren streeft de Stichting naar een dividend van ten minste 10 percent in contanten over het al dus verhoogde kapitaal. De KLM is in 1964 goed van de grond gekomen. Op een persconferentie zijn gis teren onder meer de volgende resultaten over het boekjaar 19S4 bekend gemaakt: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I Tj T "I V* E *1 T "1^ Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. J I I tl J 1 I Jj I I I Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. - Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 201 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning WASHINGTON (Reuter en AP). „Er is geen reden om trots te zijn op de ruwe wijze waarop een week geleden in Selma, Alabama, betogers voor gelijke burgerrechten zijn behandeld. Tegen hen die op vreedzame wijze voor hun rechten als Amerikaans burger opkwamen is door de politie met knuppels, zwepen en traangas opgetreden. Een hunner, een man Gods is doodgeslagen". Zo begon de Amerikaanse president Johnson gisteravond voor de verenigde vergadering van Huis van Afgevaardigden en Senaat zijn rede. Hij belichtte het Congres een wetsvoorstel dat ten doel heeft een einde te maken aan alle onder scheid op grond van ras bij de uitoefening van het stemrecht. Het wetsontwerp zal morgen bij het Congres worden ingediend. Alle beperkende bepalingen voor elke soort verkiezingen worden geschrapt. Of het nu gaat om federale verkie zingen dan wel om verkiezingen voor staats- of plaatselijke instellingen. Deze beperkende bepalingen werden juist in de zuidelijke staten gebruikt om negers van de stembus weg te houden. inschrijving van neger-kiezers in' Selma begon. In de mars liepen onder anderen mee een non uit New York, de Anglicaanse bisschop van Chicago, monseigneur Daniël Cantwell, rabbijn Eugene Weiner uit Ha milton (Canada) en dominee Killingsworth, een medewerker van dominee Martin Luther King. De negerleiders verklaarden dat de te volgen route van hun mars was vastge steld door de directeur van de dienst voor de openbare veiligheid in Selma, Wilson Baker. Zondag hadden de autoriteiten in Selma bekendgemaakt, dat ieder die maandag na acht uur zou proberen een mars te hou den onmiddellijk zou worden gearres teerd. Eén uur voor dit tijdstip was er echter geen politieman meer te zien. Nadat het ultimatum zondag bekend was geworden had negerleider dominee James Bovel een beroep op de bevolking gedaan om de straten met duizenden beto gers te vullen. „Breng oude mensen, ba by's en kinderen mee. Laten we de hele stad afsluiten", zei hij. President Johnson tijdens het uitspreken van zijn rede. Achter hem vice-president Humphrey en de spreker van het Huis van Afgevaardigden Mc. Cormack. ook al hebben wij elke vijand verslagen, onze welvaart verdubbeld en de sterren veroverd." De voorzitter van de Stichting, de heer Posthumus-Meyes heeft laten weten, dat het bod te laag is en dat de stichting er niet achter staat. Overigens is het bod uit Nederland afkomstig. De directie van de HAL wil geen commentaar geven en wacht de jaarvergadering af. KRLSAA (DENEMARKEN; (AP) Deense demonstranten hebben zich van ochtend voor vrachtauto's geworpen die West-duitse soldaten naar Denemarken vervoeren. Het zou de eerste maal zijn dat Duitse soldaten het land binnenkomen sedert de bezetting van twintig jaar gele den. De Duitse soldaten komen om deel te nemen aan een gezamenlijke oefening met Deense soldaten in NAVO-verband. Het verlies beliep 15.1 miljoen tegen 55.3 miljoen in 1963. Het vermogen is vrijwel geheel verloren gegaan. De optie op de DC-9 is omgezet in een definitieve bestelling. De order beloopt 90 miljoen. De toestellen worden in de loop van 1966 ingezet op de korte trajecten. Het aantal vluchten op Amerika wordt aanmerkelijk uitgebreid. Het vervoer steeg in 1964 met 17 per cent, de inkomsten met 11.3 percent, de kosten met 3 percent. Op de Luchthaven Schiphol komt een nieuw vrachtgebouw met een systeem van mechanische en automatische grondafhandeling. De verwachting is dat dit gebouw eind 1966 klaar zal zjjn. Voor meer nieuws verwijzen wij naar de pagina financiën en economie. Advertentie Enkele senatoren uit het zuiden reageer den scherp op Johnsons toespraak. Sena tor Ellender (Democraat uit Louisiana) dreigde met filibuster (een vorm van ob structie, bestaande in het houden van urenlange redevoeringen om het aanne men van ongewenste wetten te vertragen). Van andere zijde werd echter gesproken van een staaltje van eersteklas vakman schap. De leider van de republikeinse Se- naats-fractie, Everett Dirksen, zei dat de toespraak vruchten zou afwerpen. Senator More (Democraat uit Oregon) gewaagde van Johnsons beste redevoering. Hij zei er op te vertrouwen, dat het Congres er spoe dig gehoor aan zal geven. Het Russische persbureau Tass maakte uitgebreid melding van Johnsons redevoe ring. Er werd geen commentaar op gele verd. Elf mensen, die deelnamen aan een zit- staking in het Capitool zijn door agenten in uniform verwijderd, toen men in het gebouw veiligheidsmaatregelen trof voor de verschijning van president Johnson voor het Congres. Ze lieten zich zonder enig verzet door de politie naar buiten dragen en slepen. De neger-leider dominee Martin Luther King heeft gisteren een mars geleid in Selma ter herdenking van de vorige week door racisten vermoorde blanke demon strant, dominee James Reeb. De 38-jarige Reeb werd verleden week dinsdag op straat door blanken aangeval len en mishandeld. Hij is afgelopen vrij dag aan de opgelopen verwondingen over leden. De mars werd voor de eerste keer niet door de politie belet, sinds dominee King twee maanden geleden zijn actie voor de Heden zal het eerste tunnel-element van de Coentunnel het bouwdak ver laten en aan de noordeliike oever van het Noordzeekanaal tot zinken worden gebracht. Het tunnel-ele ment, dat negentig meter lang, drie entwintig meter breed en zeven m. hoog is, hangt aan vier drijvende pontons en zal ter plaatse door lieren worden neergelaten. Voor- en achter 't tunnel-element zijn stalen schach ten aangebracht, zodat de tunnel bouwers als het element is afgezon ken in de tunnel kunnen afdalen. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1