Zesde hoogoven in eerste van serie IJmuiden mogelijk van vijf reuzen Nummer zes zal tot de grootste ter wereld behoren Noord-Ierland Nederland „Kijk Uit" voerde puntentotaal weer op in schaakcompetitie Toer 's mee", autorit voor een nieuw kerkgebouw MEER DAN UW BROOD ALLEEN... 5 ALUMINIUM JALOEZIEËN Ijzerhandel HOPMAN DINSDAG 16 MAART 1965 De nieuwste De grootste V oorbereidingen WOENSDAGAVOND voorronde wereldkampioenschappen Zodra u méér verdient dan „goed uw brood" alleen, is het tijd voor u om naar de N.M.B. te gaan om er over be leggen of sparen te praten. Want bij de N.M.B. krijgt u een deskundig én persoonlijk advies. En bij de N.M.B. verdient uw geld er weer een belegde boterham voor u bij! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Tielrooy leidt in strijd om IJmond-damtitel Expositie in Heemskerk PERMA, SILVERFLEX of PARALUX HAVENBERIGHTEN Dit najaar gaat de eerste spade in de grond voor nog een hoogoven in IJmui den. Vorige week is de beslissing geval len: er zal een zesde hoogoven worden gebouwd en deze nieuwe hoogoven zal een der allergrootste ter wereld worden. Mogelijk zal de nieuwe hoogoven de eerste zijn van een serie van vijf nieuwe hoogovens. In de omgeving van de slakberg is men verleden jaar al begonnen aan allerlei terreinwerkzaamheden ter voorbereiding van de bouw van hoogoven 6. Maar veel eerder reeds werkte men bij Nieuwbouw aan de plannen tot vergroting van de ijzer- produktie. Ook hier geldt dat het gereed komen van een grote uitbreiding eigenlijk meteen de aanloop tot het nemen van een volgende sprong betekent. Over die voorbereidingen tot de plannen die nu tot uitvoering zullen komen, heeft ir. P. N. Jonker, die als hoofd-projectinge- nieur van Nieuwbouw leiding geeft aan de uitbreidingen in de sector IJzer, een over zicht gegeven. In december 1961 werd hoogoven 5 aan gestoken. Deze paste nog juist in de rij van de bestaande ovens, maar daarmee was de beschikbare ruimte geheel volge bouwd. De eerste vraag was dan ook: wéar kan een nieuwe rij ovens het best een plaats krijgen? Geleidelijk kwamen daar andere vragen bij: hoe groot moet de oven worden; welke capaciteit is moge lijk; welke constructies komen het meest in aanmerking; hoe kunnen gasreiniging, windverhitters en dergelijke het best ge plaatst worden; op welke wijze moeten de grondstoffen naar de oven worden ge bracht; wat is de beste methode voor het aftappen en voor de afvoer van slak en ijzer? Allerlei details moeten nog nader wor den uitgewerkt. De nieuwste hoogoven komt ongeveer in het verlengde van de Ingenhouszweg op het terrein ten noorden van de nu nog be staande slakberg, die binnenkort geheel wordt afgegraven. Op een terreinstrook van 800 meter lengte en 300 meter breedte is een plaats gereserveerd voor een rij van vijf hoogovens met grondstoffenbunkers aan de zuidkant. Omtrent de aanleg van een nieuwe erts opslag en de eventuele bouw van een vier de sinterband of een andere installatie voor ertsvoorbereiding is op dit moment nog geen beslissing genomen. Wél zal al een begin worden gemaakt met een nieuwe kademuur van 240 meter lengte aan de Buitenhaven, ten westen van de waterto ren. Hoogoven 6 wordt niet zo veel hoger dan de nummers 4 en 5. Het hoogste punt van de totale oveninstallatie komt op ongeveer 90 meter boven het maaiveld. Het grote verschil zit in de diameter van de haard. Deze is bij de bestaande grote ovens 8,50 meter en zal bij de nieuwe oven 10 meter bedragen. Het zijn de haarddiameter en de oven- inhoud die in hoofdzaak de capaciteit van een hoogoven bepalen. In de haard het onderste deel van een oven wordt de hete verbrandingslucht ingeblazen, die sa men met de kooks voor de noodzakelijke warmte zorgt. Hoe groter de haard is, des te groter is dan ook het oppervlak dat be schikbaar is voor het inblazen van lucht. Een Japanse hoogoven met een haard- diameter van 9.80 meter, een der grootste producerende ovens. Overzicht van het toekomstige bouw terrein met links de slakkenberg en rechts de opslag, die naar het westen wordt verplaatst om ruimte te maken voor hoogoven nummer zes. De grootste ovens die op dit moment in produktie zijn, vinden we in Japan en Rusland; ze hebben een haarddiameter van 9,80 meter. In Japan zijn thans twee ovens met 10 meter middellijn in aanbouw en voor zover bekend, bestaan er in Rus land plannen een oven met een diameter van 11 meter te bouwen. Al zal de oven 6 op het moment dat hij wordt aangestoken dus niet de grootste oven ter wereld zijn, toch gaat hij een plaats innemen in de groep van de aller grootste. De ijzerproduktie wordt aanvankelijk op ca. 3000 ton per dag geraamd; dit wil zeg gen 30 percent meer dan de bestaande gro te ovens. Door de nog steeds voortgaande ontwikkeling naar een beter voorbereide voeding hoopt men er op den duur in te slagen een produktie van 4000 ton ijzer per dag te halen. Het is in dit verband wel aardig eraan te herinneren dat de eerste drie ovens elk waren opgezet voor een dagproduktie van ca. 300 ton. Op het ogenblik maken ze een hoeveelheid, die ongeveer drie maal zo groot is. De bouw van een oven op een nieuw stuk terrein heeft het voordeel dat men geheel vrij is bij de opzet van de oven met de bijbehorende installaties. Deze opzet dient echter zorgvuldig te worden over wogen, omdat de uitvoering van de eerste oven in de rij reeds een aantal elementen van de volgende ovens bepaalt. Met de aanleg van gas-, water-, stoomleidingen enzovoort en met de opstelling van allerlei bijkomende installaties, als bijvoorbeeld windmachines en grondstoffenaanvoer moet men geheel opnieuw beginnen, wat de kosten naar verhouding hoger maakt dan bijvoorbeeld bij oven 4 en 5 het geval was. In totaal worden de bouwkosten ge raamd op ruim 100 miljoen gulden. Met een aantal voorbereidingen voor hoogoven 6 heeft men vorig jaar al een begin gemaakt. Het spoorwegemplacement aan de noordkant van de slakkenberg wordt in zuidelijke richting omgezwaaid. Op de plaats waar de nieuwe rij ovens komt te staan, bevindt zich thans nog een grondstoffenopslag. Het deel van de op slag dat door de zesde (en eventueel in de toekomst door de zevende hoogoven) in be slag zal worden genomen, wordt verplaatst naar de westkant van deze opslag. In het najaar zal het terrein zover bouw rijp zijn gemaakt, dat landmeters de plaats van de verschillende onderdelen kunnen uitzetten en „de eerste spade" in de grond gaat. Graafmachines komen dan in actie en duizenden kubieke meters beton en duizenden tonnen betonstaal zullen wor den verwerkt om de nieuwe oven en alles wat daarbij hoort, een hecht fundament te geven. In de loop van 1966 zal men met de fun deringen zover zijn, dat de eigenlijke mon tage kan beginnen. Eind 1967 hoopt men met de bouw gereed te komen, zodat om streeks de jaarwisseling de nieuwe hoog oven 6, een der grootste ter wereld, geheel gebouwd naar eigen ontwerp, in produktie kan gaan. Advertentie Profiteer NU van de unieke Philips-inruil-aanbieding. Tijdige en vakkundige plaatsing. Betaling in overleg. vel» e rouinweo i7S- iHuioeN-rn. «moa. KORT IJMONDNIEUWS Heemskerk. Maandag 22 maart wordt in het Nederlands Hervormd Jeugdgebouw te Heemskerk een begroetingsbijeenkomst gehouden voor alle nieuwe inwoners van deze gemeente. Burgemeester H. Nielen zal de aanwezigen persoonlijk verwelkomen en de heer N. Steenstra, directeur van Open bare Werken, zal een deskundig beeld geven van Heemskerk. Er zal ruimschoots gelegenheid zijn tot het stellen van vragen, die ook alle zullen worden beantwoord door ter zake deskundigen. VARA. Een flink aantal leden van da VARA, afdeling Beverwijk, heeft maandag avond vergadert in het Verenigingsgebouw aan de Van Riemsdijklaan. De samenstel ling van het bestuur is gewijzigd. Voorzit ter G. Eijkenaar stelde zich niet meer her kiesbaar; in zijn plaats werd de heer H. van Hal gekozen, die secretaris was. De heer L. A. Veldhuijzen, v. d. Hoopstraat 43, zal nu het secretariaat waarnemen. Het be stuurslid J. Gertenbach werd herkozen en in de plaats van de heer J. G. Meijer, die niet herkiesbaar was, is de heer D. Hein- huis gekomen. Het bestuur werd verder aangevuld met mevrouw J. P. E. van Veen- Hangard. GROENTEVEILING BEVERWIJK. De noteringen op de Beverwij kse groen teveiling waren: spinazie 76-118, rabarber 90, radijs 38-41, prei 63-95, knollen 8-27, waspeen 12-27, witlof 67-98, boerenkool Opnieuw heeft de IJmuider schaakclub Kijk Uit haar puntentotaal in de compe titie van de KNSB kunnen opvoeren. In het wijkgebouw van de Betlehemkerk werd strijd geleverd tegen R.L.A.C. (Ruy Lopez Aloysius College) uit Den Haag. Beide ploegen verkeren nog in degrada tiegevaar en dat was aan de wedstrijd wel te merken. Beide teams vochten voor wat ze waard zijn en dit resulteerde na veel spanning in een 5-5 gelijkspel. De bezoekers kregen hiermee misschien iets meer dan hun gezien het spelbeeld toe kwam. J. Wolters raakte na vele afwikkelingen in een lopereindspel verzeild met een pion minder. Hoewel de meningen over het te verwachten resultaat verdeeld wa ren bleek al spoedig dat de partij niet meer te houden was, 0-1. Drs. K. J. Schel haas kwam in de opening moeilijk te staan maar wist zich zonder al teveel moeite te bevrijden. In het loper-paard- eindspel won hij een pion en spoedig daar na de partij, 1-1. Door een misverstand kwam K. Steijn een half uur te laat aan het bord maar het belette hem niet in glanzende vorm te winnen, 2-1. Hoog in het tiental geplaatst toonde H. van Nieu wenhuizen zich zijn plaats volkomen waard. Hij kwam tot een vermoedelijk gewonnen staand eindspel. Razende tijd nood noopte hem na overleg met de ande re spelers tot een remise-aanbod, 2V»-1Vj. Opnieuw kwamen de partijen gelijk toen Advertentie IJmuiden: Plein 1945 no. 46 De zes dammers, die strijden om de IJmond-titel zijn aan elkaar gewaagd. Met nog twee ronden in het vooruitzicht is niet te voorstepellen welke twee spe lers de eindstrijd om de Kennemerland- damtitel zullen aanbinden. Door de overwinning op Van Straaten heeft Theo Tielrooy de leiding genomen. P. v.d. Berg en A. Douma kwamen re mise overeen. H. Swier klopte C. v. Dui- venbode. De stand na de derde ronde is: Tielrooy 4, Swier, Douma, van Straaten, en P. v.d. Berg 3, Duivenbode 2. In de eerste klasse blijft J. de Boer aan de kop. De uitslagen luiden: M. Bosma wint van M. v.d. Steen. H. J. Leeuw wint van W. L. van Dongen, J. de Boer remise met Th. v.d. Hoek. De stand na de derde ronde is: J. de Boer 5, Hoek en Bosma 4, Leeuw en Steen 2, v. Dongen 1. In de tweede klasse speelden P. Wouda- D. Ott en C. Dekker-W. Gomes remise. Op 26 maart wordt in het clublokaal van DCY de vierde ronde gespeeld. Heemskerk heeft een nieuwe gerefor meerde kerk nodig. Jarenlang heeft de kerkelijke gemeente gekerkt in een hou ten noodgebouw. Heemskerk groeit snel. Dubbele diensten werden er zondags ge houden. Er werd gedacht aan nieuwbouw. Om aan de nodige financiën te komen werden er allerlei acties op touw gezet. Een geslaagde „Koek-actie" in maart, en momenteel is er een actie gaande tot ver hoging der vrijwillige bijdragen met 25 percent. In april wordt een bazar georga niseerd, waar men op het ogenblik druk mee doende is. De automobielclub „Heemskerk" organi seert voor zaterdagmiddag 1 mei een toe ristische autorit, onder het motto „Toer 's mee" voor de nieuwe kerk. Een ieder kan aan deze rit mee doen. Het wordt geen snelheidsrally, geen klas- sements- of behendigheidsproef, geen puz- zelrit, maar een leuke toeristische tocht door Noord-Holland boven het Noordzee kanaal. De rit brengt de deelnemers door klei ne steden en dorpen, die een cultuur be zitten van de hoogste waarde, waar menig een nog geen idee van heeft. Het is de be doeling om de deelnemers hiervan iets te laten zien, en gelijktijdig een ontspannen de en genoeglijke middag te bezorgen. In de plaatsen waar men doorheen toert, die nen enkele eenvoudige opdrachten uitge voerd te worden door de deelnemers. Een ieder die de rit goed heeft uitgereden, ont vangt een penning, welke speciaal voor de ze gelegenheid wordt geslagen. Het batig saldo komt ten goede aan de nieuwbouw- actie van de gereformeerde kerk te Heems kerk. Mede-inzittenden kunnen de penning ook verkrijgen mits de bestuurder de rit ge heel heeft uit. gereden. De totale lengte van deze rit is 100 km. Voor een vlotte en goede organisatie is het noodzakelijk dat men tijdig inschrijft. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij de heer Koning, v. Goyenstraat 10, Heems kerk. Tel. 02510-25277. een voortdurend met kleine moeilijkheden kampende J. Blok in een remise-achtig uitziend eindspel verrast werd door een elegante matcombinatie met een loper en enige pionnen, 2V2-2V2. Vlak daarop kreeg Kijk Uit een flinke tegenslag te verwer ken. C. J. Gordijn had door goed spel de kwaliteit veroverd en winst leek aanstaan de. Maar Gordijn liet zich weer in tijd nood brengen en verloor in gewonnen stel ling door tijdsoverschrijding, 21/a-31/2. Ge lukkig lieten de andere spelers zich niet ontmoedigen. Th. Hölscher wist zijn aan houdend positioneel overwicht uitstekend tot gaiding te brengen en overtroefde zijn tegenstander gedecideerd, 31/z-31/2. Bij F. J. Walda ging het in feite precies zo, beter spel, materiaalwinst en winst van de partij, é'/i-SVt. Nog slechts één punt scheidde Kijk Uit van de zege, welke het definitief in veiligheid zou kunnen bren gen. Ir. A. Zwemstra vocht weer met mid delen welke door niemand bevat konden worden. Alles stond in vuur en vlam maar over de afloop was niets te zeggen. Ge- ruimte tijd speelde hij met een dame min der maar kreeg deze een tiental zetten later terug. Er volgde toen over en weer een wedloop naar een beslissend mat. De Hagenaar was even rapper, 4'/2-4V2. De toch al tot het kookpunt gestegen spanning liep nog verder op. Tj. de Jong had in eerste instantie een pion gewonnen maar liet de teugels vieren waarna hij zelfs een pion achter kwam. Een eindspel met een pion minder was voor Kijk Uit wei nig bemoedigend maar in tijdnood van beide spelers won De Jong met een com binatie de „schade" terug. De RLAC-spe- ler bood remise aan en De Jong accep teerde op advies van de wedstrijdleider, 5-5. De volledige uitslag werd: Kijk Uit-R.L.A.C. 1 K. Steijn-W. Verreck 1-0; '/2 ir. A. Zwemstra-R. Keijser 0-1; 3 drs. K. J. Schelhaas-J. Lindner 1-0; 4 J. Blok-J. Zandvliet 0-1; 5 Tj. de Jong- F. Oldenhof remise; 6 H. v. Nieuwenhui- zen-drs. W. Wientjes remise; 7 F. J. Wal- da-I. Hendriks 1-0; 8 Th. Hölscher-dr. N. G. M. van Doornik 1-0; 9 J. Wolters- C. Schilperoort 0-1; 10 C. J. Gordijn-mr. J. P. van Ham 0-1; totaal 5-5. In Delft speelt Kijk Uit op 10 april d» laatste bondswedstrijd tegen DSC. Van 19 tot 31 maart exposeert Frant Meijers grafiek en gouaches in slot Assum- burg in Heemskerk. De auteur Anthony van Kampen opent de tentoonstelling op donderdagavond, 18 maart, 20 uur. De expositie heeft plaats onder auspiciën van de Gemeenschapsraad Heemskerk, de Culturele Raad Noordholland en de Neder landse Jeugdherberg Centrale. Advertentie ir Alle maten leverbaar ir 5 jaar garantie ir diverse kleuren aanmerkelijk goedkoper Alleen: Thans Zeestraat 6 - Tel. 25462 Beverwijk Maandag kwamen in IJmuiden aan: Bittern, van Swansea; Eigava, Gothenburg; Essen, Ant werpen; Alstern, Lysekil; Ubbergen, Klaipeda; Hoogvliet, Swansea; Midas, Oporto; Amor, Stockholm; Rievaulx, Buchanan, IJmuiden: John Kruze, Uddevalla, Zaandam; Bloemgracht, Aboe; Esso Emden, Hamburg; Fiona, Pepel; Vechtborg, Swansea: Agamemnon, Antwerpen: Rudgert Vinnen, Rotterdam; Ilias, Rotterdam; Friesland, Stettin. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Donau S., naar Frederiksund; King Leonidas, Newport- news; Mosel, Randers; Araton, Helsingborg. van IJmuiden; Europa, Hull; Sylt. Hamburg; Or- dinence, Londen; Insulaner, Emden, Velsen; Bram, Dagenham; Hawkwood, Newcastle; Vlist- borg, Odense, IJmuiden; Deborah, Londen; Emsland, Harlingen; Netherlands Coast, Rotter dam: Lenne, Rotterdam; Anneliese Oltmann, Gothenburg, IJmuiden; Revesbydyke, Avilez, IJmuiden; Gertrud, Gothenburg. Dinsdag kwam in IJmuiden aan: Trito, van Le Havre. Dinsdag vertrok uit IJmuiden: Jacob Teekman, naar Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van ol naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5