JOSEPH GIJY f 11.10 HOOGOVENS IJMUIDEN Ongeveer tweederde van Israels parlement voor band met Bonn Geestelijk Reveil hield congres in Amsterdam Wat doet een apparaatwachter hij Hoogovens? Den Haag krijgt Indonesisch educatief en cultureel centrum FRANSE COGNAC 200.000 bezoekers Deventer ijsbaan Prins Albert van België bezocht In Den Haag wordt een villa verbouwd de Hiswa Doden in het verkeer Kettingbotsing in Den Bosch China beschuldigt West-Duitsland 9 DINSDAG 16 MAART 1965 OKIG1NEI.E f HOLLANDSE PRIJS Een apparaatwachter staat op post in de controlekamer bij een hoogoven, de reusachtige „kachel" die ijzererts verandert in vloeibaar ruwijzer. Hij let op de druk en de temperatuur en nog op veel meer. Van zijn gegevens moeten de ovenvul- lers het hebben en de smelters. Hij regelt ook de afvoer van het ruwijzer. Hij waarschuwt als er storingen dreigen - en bij zo'n ingewikkeld proces als het maken van ruwijzer kan dit op veel plaatsen gebeuren. Apparaatwachter is maar één van de vele specifieke beroepen bij Hoogovens. Al die beroepen vragen om telkens andere capaciteiten. Maar het kan allemaal ge leerd worden. Wie daar niet tegen opziet kan bij Hoogovens terecht. Ook u dus. Als u eens schreef of belde naar Personeelszaken? Dit is het adres Zwijgen Kerkelijk nieuws PER HELE FLES toom qo wn ti *sl Personeelszaken, gebouw „Buitenhof", telefoon 02550-6611, toestel 1111. Advertentie Om uit het slop te raken en om de in druk van onenigheid te vermijden hebben de ministers de kwestie van de economi sche betrekkingen met West-Duitsland ver wezen naar het economisch comité van de Arabische Liga waarin de ministers van economische zaken samenwerken. Deze beslissing werd vooral genomen onder de invloed van de oppositie van de Noord- Afrikaanse staten en de Libanon die zeer geinteresseerd zijn in goede contacten met landen van de Euromarkt. De meeste landen van de Arabische Li ga voelen ook weinig voor het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Oost- Duitsland zoals was voorgesteld door het hoofd van de Palestijnse bevrijdingsbe weging, Achmed Shukeiry. Men heeft in Israel de indruk dat de Arabische staten in de toekomst alle moeite zullen doen om de eventueel ver broken diplomatieke banden met Bonn weer aan te knopen. Prinses Margriet en haar verloofde zijn volgens in Leiden circulerende geruchten van plan om zich na hun huwelijk in Den Haag te vestigen. De prinses en de heer Van Vollenhoven, zo weet men in studen tenkringen te vertellen, zouden belangstel ling voor het pand Nieuwe Parklaan 12 hebben. Het riante herenhuis op de hoek van de Nieuwe Parklaan en de Wagenaars- weg wordt op het ogenblik ingrijpend ver bouwd. De echtgenote van de directeur van het aannemersbedrijf bevestigde, dat Pieter van Vollenhoven inderdaad als mo gelijke toekomstige bewoner van het pand is genoemd. De verbouwing van Nieu we Parklaan 12 wordt echter voor reke ning van een Haagse architect uitgevoerd. De architect ontkent dat hij van plan is om liet herenhuis aan de heer Van Vol lenhoven te verkopen. Opvallend is ech ter, dat bij de verbouwing van de villa, die nu al vijf maanden duurt, de eerste etage van de parterre is afgescheiden en van een eigen huisdeur voorzien, voor zijn butler en chauffeur wordt gereser veerd. Men heeft hier uit afgeleid, dat de gescheiden bovenverdiepingen huisvesting moeten bieden voor het toekomstige per soneel van prinses Margriet» De Deventer Kunstijsbaan volgend jaar de schaatsarena voor de Europese kampioenschappen heeft in het afge lopen seizoen bijna 200.000 bezoekers mo gen noteren. Dit aantal is een nieuwe top in het driejarig bestaan van de ijspiste. In de periode van half oktober 1964 tot half maart 1965 passeerden om precies te zijn 198.914 schaatsliefhebbers de kas sa's. Vorig seizoen waren dat er in dezelfde periode bijna 150.000. Het eerste seizoen leverde nog geen 100.000 bezoekers op. President Johnson van de Verenigde Staten op een persconferentie in de rozentuin van het Witte Huis. (Telefoto). Prins Albert van België, die een groot liefhebber van de watersport is, heeft maandagmiddag vrijwel onopgemerkt een bezoek gebracht aan de Hiswa in het RAI-gebouw in Amsterdam. Hij had door een vriend een kaartje voor de expositie laten kopen en is als een gewone bezoeker tussen de menigte naar binnen gegaan. Hij bezocht diverse stands en toonde on der meer bijzonder grote belangstelling voor het op één na grootste jacht van de tentoonstelling, de „Comtesse". Toen de RAI-officials hoorden welke hoge bezoe ker op de tentoonstelling was en naarstig op zoek gingen om hem nog officieel wel kom te heten bleek prins Albert al weer te zijn vertrokken. In Amsterdam is het tiende congres „Geestelijk Réveil" gehouden. Een groot aantal deelnemers uit meer dan 25 ver schillende geestelijke en humanitaire bewe gingen kwam bijeen om zich te bezinnen, waarbij „de bewustwording" centraal werd gesteld, en wel in het bijzonder ge zien als weg van „levensvulling" naar „le vensvervulling". Het congres wilde de vraag wekken of „levensvervulling" een begrip is dat leeft in het existentiële le vensbeeld van deze tijd. Wordt het leven nog ervaren als „opdracht", of als een ondoorgrondelijke en misschien zinloze op- en ondergang? Mens en mensheid zijn voortdurend op weg naar een onzeke re toekomst. En het wordt velen duidelijk dat de wetenschap de zin der dingen niet onthult, hoogstens in hun onderlinge be trokkenheid. Op weg naar grotere geestelijke bewust wording zo stelde men vraagt de openstelling en inzet van het gehele wezen, van de gehele mens. Het vraagt vooral openheid voor het in ieder bewustzijn wortelend moreel, sociaal en religieus be sef. Wanneer men met een open en posi tieve instelling de „uitdaging" van het le ven weet te aanvaarden, en zich niet a priori sluit voor de geestelijke problemen die zich aan het bewustzijn openbaren, zul len dieper inzicht en groter levensbesef de mens behoeden voor verbittering en ni hilisme, en hem doen rijpen tot voller mens-zijn. Dan gaat bewuste levensver vulling geleidelijk de plaats innemen van levensvulling en ervaart men het leven als zinvol, mede door de zin welke men er zelf aan weet te geven. Ook werd de bewustwording geschetst als een weg die, veelal beginnende met de verwondering, leidt tot onderzoek en be zinning, waaruit de beleving als natuurlijke vrucht geboren wordt Maar kent de mens van tegenwoordig die zo overladen wordt met indrukken op allerlei gebied nog de verwondering? De verwondering die de bakermat genoemd wordt van de wijsgerige bezinning. Worden woorden als „bezinning" en „inkeer" in onze gejaagde, zo op materialisme en intellectualisme ge baseerde maatschappij, niet steeds meer tot levensvreemde elementen? Prof. dr. A. H. Wapstra, kernphysicus, wekte de verwondering in een beschouwing over het mysterie der materie, waarna prof. dr. A. Quispel. bioloog, een uiteen zetting gaf over de wonderlijke veel-een- heid van het lichamelijk organisme. Dr. R. Fentener van Vlissingen, psychiater, en mevrouw Tine Kaayk, arts, spraken over de menselijke ziel en haar diepere bindingen en over de levenservaring als weg tot levenswijsheid. Prof. dr. H. M. J Oldewelt en dr. Kwee Swan-Liat belichtten perspectieven in het westers en oosters filosofisch den ken. Verder sprak drs. H Redeker over het levensvervullend element in de kunst en tekende mevrouw A. Bruijn- v. Leeu wen, van het Humanistisch Verbond, de samenleving hoe moeilijk vaak ook als een onontkoombare leerschool tot ware menselijkheid. Ir. A. J. H. v. Leeuwen (voorzitter Theosofische Vereniging), Pa ter J. Reuten O.S.A. (directeur Stichting Opbouw), ds. E. Frater Smid (Vrije Ge meente) en mevrouw drs. W. Khande Koningh (Soefi) trachtten practische we gen te wijzen die kunnen leiden naar meer geestelijk inzicht. De heer H. S. Ereira, voorzanger van de Liberaal Joodse Ge meente zong enkele geestelijke liederen. De toespraken werden afgewisseld met muzikale bijdragen door verschillende medewerkers en ook werd een uitbeelding gegeven in oosterse muziek en dans. Op de kruising Burg. Roëllstraat en Burg. Rendorpstraat in Amsterdam is de 67-jarige heer C. Drijver met zijn brom fiets in aanrijding gekomen met een auto. De heer Drijver werd met een wond aan het achterhoofd naar het Wilhelminagast- huis overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. In het Arnhemse diaconessenhuis is de 71-jarige mevrouw C. H. Varenkamp-Val kenburg uit Maassluis overleden aan de verwondingen, die zij zaterdagmorgen bij een botsing op rijksweg 12 had opgelo pen. Het zeventienjarige meisje J. Krediet is bij een verkeersongeluk in Apeldoorn om het leven gekomen. Zij wilde op de Brink laan een geparkeerde bestelauto passeren, waarbij zij in aanraking kwam met een wielrijder. Het meisje viel vlak voor de achterwielen van een truck met oplegger. In Nijmegen is een man, die fietsend de onbewaakte spoorwegovergang aan de Biesselselaan overstak, door een enkele lo- komotief aangereden en meegesleurd. De man was op slag dood. Het slachtoffer, de 57-jarige L. Verriet uit Groesbeek, was gehuwd en had een kind. De 44-jarige bromfietser C. G. van Diem uit Papendrecht is op een gevaarlijk kruis punt in zijn woonplaats bij het oversteken door een auto aangereden en zodanig ge wond, dat hij enkele uren later is over leden. De 73-jarige M. van der Meulen uit Hardegarijp is bij het oversteken van de rijksweg Leeuwarden-Groningen in zijn woonplaats aangereden door een personen auto. Hij was vrijwel op slag dood. Advertentie Een automobilist uit Den Bosch is in de Vughterstraat aldaar, toen hij in een bocht voor een fietser moest uitwijken, in volle vaart op een aan de linkerkant van de weg geparkeerd staande auto gereden, daarna over de kop geslagen en onderste boven in de etalage van een bakkerswin kel terechtgekomen. De geparkeerde auto, waarin twee men sen zaten, werd door de botsing tegen een andere auto aangeduwd, die op zijn beurt een verderop staande auto indeuk te en een passerende fietser raakte. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De materiële schade is echter zeer aanzienlijk. bische landen voor wat hij noemde de nieuwe „rechtvaardige strijd tegen het imperialisme". Hij beschuldigde Amerika van het zen den „van grote hoeveelheden wapens naar Israel in heimelijke verstandhouding met West-Duitsland". In Bonn heerst volgens onze correspon dent een afwachtende stemming in het conflict met het Nabije Oosten. Gister middag bereikte de Westduitse regering via de Israëlische missie in Keulen offi cieel de mededeling, dat de regering in Tel Aviv op het Westduitse aanbod, tot het aanknopen van diplomatieke betrek kingen, ingaat. Er werd „met diepe be vrediging" kennis van genomen. Midden deze week keert de Westduitse onderhandelaar, dr. Birrenbach naar Is rael terug voor verdere besprekingen. Noch van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken mevrouw Golda Meir bij haar aankomst op het Parijse vlieg veld Orly, noch van officiële Westduitse zijde, is iets naders over de vraag ver nomen, of het hervatten van de Westduit se wapenleveranties aan Israel onverbre kelijk verbonden zou zijn met het opvatten van de diplomatieke betrekkingen. Over de Arabische manoeuvre laat men zich nu in Bonn, evenals de afgelopen we ken nauwelijks, of in het geheel niet uit. Men hoopt hierdoor de verhitte gemoede ren in Noord-Afrika meer voedsel tot op winding te onthouden. Op een vraag hoe veel Arabische diplomatieke vertegenwoor digers Bonn al hebben verlaten, antwoord de regeringswoordvoerder Von Hase, dat hem één bevel bekend was en dat het hier een ziektegeval betrof. Verder had hij nog van een tweede ge val gehoord, maar hij verklaarde nadruk kelijk over geen inlichtingen te beschik ken. Wel stelde hij vast dat de Bondsre gering niet van plan was zijn diplomatieke vertegenwoordigers uit de Arabische sta ten terug te trekken, zolang er nog diplo matieke betrekkingen met die landen be staan. Onze correspondent in Jeruzalem meldt: commentaren in de Arabische pers laten duidelijk blijken dat de Arabieren het on derling niet eens kunnen worden over de maatregelen die men tegen Bonn moet nemen. JERUZALEM (AP) Uit betrouwbare kring in Jeruzalem is vernomen dat on geveer tweederden van de leden van het parlement van Israel (Knesset) gister avond hebben ingestemd met de tekst van een resolutie waarin werd aangedron gen op het aangaan van de diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland. De fracties die met de resolutie heb ben ingestemd waren de sociaal-democra tische Mapai partij van premier Esjkol, een aantal Arabische leden die met de Mapai zijn verbonden, de beide vleugels van de liberale party en de religieus orthodoxe groeperingen. De nationalisti sche Beroet partij en de uiterst linkse Mapam partij zullen samen met de com munisten vermoedelijk tegen stemmen. De kwestie komt vandaag in de Knesset. De minister van Buitenlandse Zaken van China Tsjen Yi heeft de plechtige steun van Peking toegezegd aan de Ara- Het ligt in de bedoeling in Den Haag •en Indonesisch educatief en cultureel centrum te stichten. Hiertoe is een com missie opgericht onder voorzitterschap van de heer M. Habsjah. De commissie, die de naam Basuki (voorspoed) draagt, staat onder beschermheerschap van de In- donesiche ambassadeur, Soedjarwo Tjon- aronegoro. Het ligt in de bedoeling in de eerste plaats onderwijs te geven aan kinderen van Indonesiërs, die in Nederland wonen. Later zal de school, wanneer daaraan behoefte bestaat, worden uitgebreid met sen internaat, waardoor ook kinderen van Indonesiërs elders in West-Europa in Den Haag onderwijs zullen kunnen volgen. Er zal zowel kleuter-, lager als middel baar onderwijs worden gegeven. Met een kleuterklas wordt begin volgende maand reeds begonnen. In de ambassade wor den reeds cursussen gegeven in de Indo nesische taal. De verdere uitbouw is af hankelijk van het vinden van huisvesting en het aantrekken van leerkrachten. Soort gelijke Indonesische educatieve en culture le centra bestaan reeds in Tokio, Bang kok, Cairo en Moskou. Voor de Indonesische cultuur en voor de Indonesische revolutie bestaat in ons land in vergelijking tot andere Westeuropese landen veel belangstelling als gevolg van de historische banden tussen Nederland en Indonesië. Ook wonen er in Nederland In donesiërs, die weliswaar de Indonesische nationaliteit bezitten, doch verder geheel in de Nederlandse samenleving geïnte greerd zijn. Waarschijnlijk zal op korte termijn op het terrein van de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan een paviljoen worden gebouwd, waarin cultu rele manifestaties kunnen worden gehou den. President Soekarno heeft reeds toe gezegd hiervoor een complete gamelan-set ten geschenke te geven. Bedankt voor Gramsbergen G. J. v. d. Pol te Oude en Nije-Mirdum. Bedankt voor Middelharnis en voor Zuidland-Abbenbroek (2e pred.pl.) G. J. v. d. Burgh te Lexmond-Ameide. Beroepen te Leidschendam (2e pred.pl.) W. v. d. Meulen te Slikkerveer.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9