f©"È artj Mr. Cals overlegt met fractieleiders Groot succes voor Russische ruimtevaart Kosmonaut Leonov verlaat de Voskhod en zweeft in ruimte HET WEER Koningin blijft nog in Lech Haarlems raad is verontrust over vestiging petro-chemie Toestemming voor mars Selma - Montgomery A HÉÉ" i 30-50 70 korting FC Köln-Liverpool in Rotterdam begint om 20.15 u Spanning tussen Kongo en Oeganda Aleksei Leonov Ondanks ongelukje hij het skiën Latijns Amerika vrij van kernwapens? Nederlaag voor gouverneur Wallace legMORRIS "ieforeyou êuif! Dia- en Filmprojecioren I^AjGans^er^Zoonl T: Nederlandse Optiek Centrale [leden coöp. ontvangen dividendzegels DAMSTRAAT 4zw - HAARLEM TEL. I 90 34 van 85.- tot 900.- Kennemerlaan 5 (bij de brug) Nederlands elftal verloor van Noord-Ierland pagina 17 In de krant van heden: Het woord is aan Sovjet-Unie tegen REGENJASSEN Koeler Eerder FRED PERRY TENNISKLEDING Duitse hereniging de-man-in-de-ruimte Succes voor Toon Zwemmen' Opnieuw motie aanvaard Twee faculteiten in Barcelona gesloten in Wenen pagina 11 Streekgasbedrij£ voor Noord-Holland pagina 15 j! Mfe&t v iV" .CTJ>T\V-'.- •- i$ïÉÈra - W, BARTEUOrIsSTr" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 De beslissingswedsrijd FC KölnLiver pool, die woensdagavond 24 maart in de kwartfinales van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen in het Rotterdamse Feijenoord-stadion wordt ge speeld, begin om kwart over acht. De stadion-directie heeft snel gereageerd en reeds vrijdag zullen de kaarten in voor verkoop verkrijgbaar zijn. Men heeft de „oude" interlandprijzen aangehouden: 10 gulden voor de duurste zitplaats en 2 gul den voor de goedkoopste staanplaats. incl. voorlichting en na-service U slaagt dus altijd bij DEN HAAG. De kabinetsformateur, mr. Cals, begon vandaag zijn overleg met de fractieleiders uit de Tweede Ka mer. Vanmiddag om twee uur ontving hij de fractieleider van de K.V.P., drs. Schmelzer, en om vier uur dr. ir. Von deling van de Partij van de Arbeid. Mr. Geertsema van de V.V.D. was voor van avond acht uur ontboden. Dit overleg wordt morgen voortgezet, om twee uur met de heer Smallenbroek, voor zitter van de A.R.-fractie, en om vier uur met mr. Beernink van de Chr. Hist. Unie. Over de aard van de besprekingen zullen voorlopig geen mededelingen worden ge daan. Formateur Cals heeft reeds laten weten, dat hij geen mededelingen zal doen voordat hij met alle fractievoorzitters heeft gesproken. Wel bestaat de indruk, dat de bespreking met de voorzitters van de vijf grootste fracties uit de Tweede Kamer een eerste overleg is en dus niet uitsluitend informatief. Het gesprek van mr. Cals met minister Witteveen van Financiën heeft gistermid dag geduurd van half drie tot kwart over vijf. De informateur heeft verder niemand ontvangen. Het is nog niet bekend of de formateur spoedig met nog andere minis ters uit het kabinet-Marijnen een gesprek zal hebben. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving 5, 7 Kennemer Kruimels7 Ferdinand 10 Radio en t.v11 Kunst 11 Beurs 15 Feuilleton 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Sport 17, 19 Topsy 10 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's 50e JAARGANG NUMMER 114 DONDERDAG 18 MAART 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1 l^A 1 T 1 /Hf IT I f 1 T ITl^T Y"^ I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. \JL J, \j|_ J, ItJL JL \JL II i Abonnementpe^week^ cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, LT!' Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Galsworthy: De openbare mening is de Wet altijd vooruit. Hoe houden we onze olifant „Elma" uit de gracht? heeft de directeur van Ouwehands dierenpark zich afge vraagd, omdat de olifant dan te dicht bij het publiek komt. De oplossing bleek simpel: een paar marmotten in de verboden zone, en Elma durft niet meer. De dieren zijn zo klein, dat we er maar een cirkeltje om hebben ge zet om u het zoeken gemakkelijker te maken. Maar klein of niet. de oli fant is er doodsbang voor. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Overwe gend matige wind uit westelijke richtingen. Iets lagere tempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. LEOPOLDSTAD (Reuter) Aan het hoofd van 600 man geregelde Kongolese troepen en 250 huurlingen is de Ierse kolonel Michael Hoare het offensief be gonnen om de Kongolese grens met Oeganda af te sluiten. Hij wil op deze ma nier voorkomen dat de rebellen nieuwe wapens en munitie krijgen. Woensdag is de colonne van Hoare uit Boenia vertrokken naar het noorden. De grensstad Mahagi, 190 kilometer ten noor den van Boenia, zou in handen van de regeringstroepen gevallen zijn. Woensdag werd echter ook melding gemaakt van krachtige tegenstand toen de colonne op rukte langs de westelijke oever van het Albertmeer, die hier de grens vormt tus sen Noordoost-Kongo en Oeganda. Hoare meldde later aan het hoofdkwartier in Leo- poldstad, dat Oegandese militairen van Oeganda uit op zijn troepen hadden ge schoten. Premier Milton Obote van Oeganda heeft Leopoldstad beschuldigd van aanval len op Oegandees gebied. Twee Kongole se vliegtuigen zouden een post in Lendoe, in het noordwesten van Oeganda, bescho ten hebben en Kongolese troepen zouden de dorpen Zeu en Nebbi onder vuur heb ben genomen. Enkele duizenden negers en blanken, on der aanvoering van dominee Martin Lu ther King, hebben gisteren met toestem ming van de gemeentelijke autoriteiten een zwijgende protestmars gehouden naar het gerechtsgebouw van Montgomery, om uiting te geven aan hun verontwaardiging over het optreden der bereden politie bij MOSKOU (AFP, Reuter, AP en Tass). De Russische ruimtevaarder Leonov Is de eerste mens, die vrij in de ruimte heeft gezweefd. Hij stapte om half tien vanmorgen uit de Voskhod-2 en bevond zich, volgens het Russische persbureau Tass, op vijf meter van het ruimteschip. Hij droeg „een speciaal ruimtepak" waarmee hij zelfstandig in de ruimte in leven kan blijven. Leonov voerde met succes een reeks hem opgedragen handelingen uit en keerde daarna veilig naai de Voskhod-2 terug. Leonov voelde zich „zowel binnen als buiten het ruimte schip uitstekend". Het tweede Voskhod-ruimtevaartuig werd vanmorgen om acht uur gelanceerd. Er bevinden zich twee Russen aan boord van het ruimte vaartuig, kolonel Reljajev en luitenant-kolonel Leonov. De Voskhod-2 zendt onder andere uit op de frequenties 17.365 en 18.035 megahertz. Leonovs „uitstapje" werd opgenomen door het televisiesysteem aan boord van het ruimtevoertuig en waargenomen door een groot aantal grondstations. De lancering van de Voskhod-2 komt vijf dagen voor de voorgenomen ruimte- vlucht van twee Amerikaanse kosmonau ten. Op dinsdag 23 maart willen de Ame rikanen de twee ruimtevaarders Grissom en Young drie maal om de aarde laten cirkelen. De twee ruimtevaarders aan boord van de Voskhod-2 maken hun eerste ruimte reis. Zij hebben van 12 april 1961 af, de dag waarop majoor Gagarin als eerste mens een ruimtevlucht maakte, aan het Russische programma voor het onderzoek van de ruimte meegewerkt. Kolonel Beljajev de commandant van cte Voskhod-2 is 39 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Zijn metge zel, luitenant-kolonel Leonov is eveneens gehuwd en vader van een dochter. Het plan zou bestaan de Voskhod-2 vrij dagochtend in de omgeving van Baikonoer in Kazakstan te laten landen. In het door het Duitse persbureau DPA opgenomen radioverkeer mengde zich op een bepaald ogenblik ook 'n vrouwenstem. Men kon niet vaststellen of deze stem afkomstig was van een grondstation dan wel van een tweede ruimtevaartuig. Waar- Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem Tel. 15116 ALEKSEI LEONOV, de tweede man in de „Voschod-2", is op 30 mei 1934 in Listvyanka, in het gebied van Ke merovo in Siberië, geboren. De luite nant-kolonel behoort al sinds 1961 tot de groep Russische kosmonauten. Ook heeft hij 'n uitvoerige opleiding bij de luchtmacht achter de rug. Hij heeft een studie gemaakt van de bouw van ruimteschepen en „is uitste kend geschikt voor het verrichten van gecompliceerde opvluchten". Leonov is plaatsvervangend secretaris van de partei-organisatie van de kosmonauten. Hij is getrouwd en heeft een d ochter van vier jaar, Victoria. tales en zweefde in een toestand van ge wichtloosheid, ontspannen naast de Vos khod-2. Gedurende vijf minuten legden de tele- visiecameras de werkzaamheden van Leonov vast. Men zag de kosmonaut de ontsnappings- sluis verlaten. Hij droeg een zuurstoffles op de rug en was via een buis of een lijn met de „Voskhod-2" verbonden. Hij hield zich vast aan een soort hekje en wachtte op het bevel van zijn gezagvoer der om zijn onderzoekingstocht te begin nen. Op de achtergrond was de aardomtrek zichtbaar. Langzaam „klom" Leonov de ruimte in. Op ongeveer vijf meter van het ruimtevoertuig zweefde hij, volgens de televisieverslaggever met een snelheid van acht kilometer per seconde, achter de Voskhod". Hij maakte zwembewegin gen en trok aan de verbindingslijn. Op de beeldbuis was niet te zien welke taken hij verrichtte. De televisie-opname werd gemaakt toen de „Voskhod-2" zich boven de Sovjet-Unie bevond. LECH (AP) Koningin Juliana is gis termiddag tijdens het skiën bij een af daling op de helling van de Trittkopf in het nabijgelegen Zuers gevallen. De koningin kon nog op ski's naar Zuers afdalen, waar een dokter een scheurtje in de enkel en het kuitbeen constateerde, en een gipsverband aanlegde. De koningin is per auto teruggekeerd naar Lech. Opnieuw heeft de Haarlemse ge meenteraad zijn ernstige verontrusting uitgesproken over een vestiging van een petrochemische industrie in het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal tus sen Haarlem en Amsterdam. In de woensdagmiddag gehouden raadsver gadering gebeurde dit tijdens het behan delen van een nota van B. en W. in de vorm van een motie, die door het col lege werd overgenomen en slechts met de stemmen van de drie P.S.P.-leden tegen werd aanvaard. In ernstige mate verontrust toonde de raad zich over de mogelijke gevolgen van deze vestiging voor de leefbaarheid in de betrokken gebieden. De raad verzocht b. en w. in de eerste plaats „bij de regering als hun mening kenbaar te maken dat voor het geval deze vestiging toch plaats vindt aan de uitvoering van het genoem de project niet behoort te worden begon nen alvorens zekerheid is verkregen dat de verontreiniging van lucht en water strikt binnen toelaatbare grenzen zal blij ven". Als tweede punt werd in de nota ge vraagd „stappen" te nemen teneinde te bereiken dat tenminste een van de leden van de commissie van deskundigen, welke de betrokken ministers zal adviseren om trent de voorwaarden, aan de vestiging van bedoelde industrie te verbinden, wordt be noemd na overleg met de betrokken ge meenten in Zuid-Kennemerland". Als derde opdracht aan b. en w. stond in deze motie „nadere inlichtingen in te winnen over de vraag door wie de nood zakelijke groenvoorzieningen zullen wor den gefinancierd en of deze tijdig en in voldoende omvang gereed zullen komen". De eigenaar van Hotel Post, waar de koningin en prins Bernhard verblijven, heeft verklaard dat de verwonding van lichte aard is en dat de koningin haar wintervakantie niet zal afbreken. Zij mag echter de eerste drie dagen niet lopen. Daarna zal een permanent gipsverband worden aangebracht, waar mee de koningin wel zal kunnen lopen. Prinses Irene en prins Hugo logeren ook in Lech. Zaterdag arriveert ook prinses Beatrix in de Oostenrijkse wintersport plaats. BARCELONA (Reuter) De rector van de universiteit van Barcelona heeft de sluiting gelast van twee faculteiten. Dat gebeurde op verzoek van het Spaanse mi nisterie van Onderwijs. Maandag zullen nog meer faculteiten gesloten worden, als de studenten blijven weigeren colleges te volgen. STAD MEXICO (AP) Argentinië heeft dinsdag de oprichting van een permanente commissie voorgesteld die er naar moet streven Latijns Amerika vrij van kernwapens te houden. Een commissie, waarin afgevaardigden uit vijftien landen zitting hebben, zal het Argentijnse voorstel vandaag behandelen. De commissie heeft er op haar tweede zitting mee ingestemd een Nederlandse waarnemer op de conferentie toe te laten. Nederland had afgelopen maandag ge vraagd een waarnemer te mogen zenden, maar stuitte toen op bezwaren van Argen tinië en Uruguay. Dominee Luther King arm-in-arm met zijn assistenten bij een demon stratieve mars naar het aerechtsae- bouw in Montgomery, waaraan enke le duizenden strijders voor rassen- gelijkheid deelnamen. (Telefoto). SELMA (Reuter en A.P.) De fede rale rechter Frank Johnson heeft de be togers voor gelijke burgerrechten voor ne gers in Selma toestemming gegeven een vrijheidsmars van Selma naar de hoofd stad van Alabama Montgomery te hou den. Rechter Johnson heeft de politie op dracht gegeven de betogers tijdens de mars te beschermen. De vrijheidsmars zal vijf dagen duren. De demonstranten zul len vermoedelijk vandaag vertrekken. De strijders voor gelijke burgerrechten hebben de mars al lang geleden voorbe reid. Zij vieren het besluit van rechter Frank Johnson als een grote overwin ning op gouverneur Wallace, die de mars tweemaal heeft verhinderd. Het stadsbestuur van Montgomery heeft de hulp ingeroepen van de staatspolitie van Alabama in verband met de mars. De staat Alabama heeft 150 man beschik baar gesteld aan de stad. Blanken en ne gers zijn op verscheidene punten bijeen ge komen om zich voor te bereiden op de mars. In Selma zijn 33 blanke geestelijken, die zich als blijk van protest voor de wo ning van de burgemeester hadden gepos teerd, gearresteerd. het verspreiden van demonstranten twee dagen geleden. Als gevolg van dit optre den moesten acht mensen in een zieken huis worden opgenomen. In rijen van acht en onder stromende regen trokken de betogers naar het ge rechtsgebouw, na eerst door de leiders t« zijn aangemaand zich van alle geweld te onthouden. Onder de deelnemers bevonden zich tal van geestelijken, nonnen, studen ten en leraren. Ook in Selma werd op dat tijdstip een protest-demonstratie gehouden. President Johnson heeft woensdag bij het Congres het nieuwe wetsontwerp inge diend, dat aan de Amerikaanse negers het stemrecht zal garanderen en dat strenge straffen stelt op overtreding. Het wetsont werp wil alle proeven die van negers wor den geëist, zoals onderzoek naar analfabe tisme, schrappen. Deze eisen zijn tot nu toe gesteld om te voorkomen dat negers op kieslijsten werden ingeschreven. Advertentie „Wij voelen ons goed, en zullen het vastgestelde programma uitvoeren", meldden zij kort na de lancering van de Voskhod. „We hebben de lancering en de overgang naar de toestand van ge wichtloosheid op bevredigende wijze doorstaan". De omlooptijd van de banen die de Voskhod-2 om de aarde beschrijft be schrijft bedraagt 90,9 minuten. De klein ste afstand ten opzichte van de Aarde is 173 kilometer, de grootste 495 kilometer. De hoek van deze banen ten opzichte van de evenaar bedraagt ongeveer 65 graden. Van de grond af wordt voortdurend radio grafische verbinding onderhouden met het ruimtevaartuig. nemers in Moskou verwachtten een twee de lancering die tot doel heeft een ont moeting in de ruimte te bewerkstelligen. Via de Russische televisie werd getoond hoe Leonov naast de Voskhod-2 in de ruim te zweefde. Hij was kennelijk met een lijn aan het ruimteschip verbonden om te voor komen dat hij zou wegdrijven. Leonov droeg een enorm pak en een zware helm. Op zjjn rug had hij appara tuur, die leek op zuurstofcylinders. De kosmonaut maakte enkele salto mor- Formateur Cals heeft gisteren de demissionaire minister van Financiën dr. H. J. Witteveen in het kabinet van de minister-president op het Plein 1813 ontvangen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1