Mr. Cals stuurt aan op kabinet met de P.v.d.A. zonder de V.V.D. Volgende week beraad over ontwerp - basisprogramma Voskhod-2 in vlammen gehuld geland bij het Oeralgebergte Ruimtevaarders Beljajev en Leonov „rusten bij Johnson roept Nationale Garde in Alabama op Londen over Gromyko teleurgesteld HET WEER V S-bombardement van Noord-Vietnam gaat door Geen gratificatie voor personeel Van Gelder Papier KNIPSELPRIJSVRAAG CHRISTIAANSE tó'MORRIS êeforeijou êuij! REGENJASSEN De UITSLAG van de vindt u op pagina 7 COIFFURES DE VRIES Het woord is aan Zacht Negen uur Zeventien maal Gelukwensen V oorspelling Kans op regen In de krant van heden: SPECIAALZAAK in HOORTOESTELLEN N.V. „BETER HOREN" N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN Moderne kunst in het Stadskantoor De Amerikaanse luchtaanvalen op Noord-Vietnam eisen onder de bur gerbevolking vele slachtoffers. Woensdag bombardeerde een jager- bommenwerper het dorp Man Quan. Hierbij werd een school getroffen, waaroor tientallen kinderen de dood vonden. De piloot van het vliegtuig verklaarde later dat de vlag van de Viet Cong aan de gevel van de school wapperde en dat er op zijn toestel was geschoten. (Telefoto). SAIGON (AP). - Amerikaanse vliegtuigen hebben vrijdag voor de derde maal in vijf dagen doelen in Nuord-Vietnam aangevallen. Er zijn aanwijzingen dat de Amerikanen het aantal aanvallen gestadig opvoeren. Een Amerikaanse woordvoerder heeft de volgende bekendmaking gedaan: „Ameri kaanse vliegtuigen hebben uitgezochte mi litaire doelen in Noord-Vietnam aangeval len. Dit was een daad van rechtmatige zelfverdediging gezien de voortdurende agressie vanuit het noorden." De woordvoerder zei dat de aanval ge richt was geweest tegen twee doelen op ongeveer veertig kilometer ten noordwes ten van de stad Vinh. „De doelen waren Phy Van en Vinh Son, waar een aantal militaire bevoorradingsinstallaties aanwe zig is". De toestellen waren zowel afkomstig van land- als van zeebases. De doelen lig gen op ongeveer 250 kilometer ten noorden van de zeventiende breedtegraad. Radio-Hanoi meldt dat drie Amerikaan se vliegtuigen vrijdag boven Noord-Viet nam zijn neergeschoten. Radio-Hanoi heeft verder gezegd, dat verscheidene groepen Amerikaanse gevechtsvliegtuigen vrijdag woonwijken van Noordvietnamese plaatsen hebben gebombardeerd en gemitrailleerd. Een slecht jaar en een financiële tegenvaller voor het personeel van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen. Gisteren in de late namiddag werd bekend, dat het bedrijf aandeel houders voorstelt over 1964 geen divi denden uit te keren als gevolg van de slechte resultaten. Werd over 1963 nog een winst geboekt van ruim negen mil joen gulden over het afgelopen jaar be liep het verlies ruim twee ton. Voor het personeel dus geen gratificatie. Geheel onverwacht is dit negatieve re sultaat overigens niet gekomen. Verschei dene malen reeds gaf de directie sombere prognoses. Bij de cijfers die gisteren zijn vrij gegeven valt vooral op de grote af schrijving op de nieuwe deelneming Crown-Van Gelder, een bedrijf voor spe ciaal karton. Volgens de directie bestaat er voor een flinke afschrijving hierop (ruim 4 miljoen) genoegzaam reden en voor een motivering wordt verwezen naar het jaar verslag dat binnenkort zal verschijnen. Verbetering in de resultaten is te ver wachten door de eind vorige maand be reikte overeenkomst tussen de vakbonden en de werkgevers in de papierindustrie in zake het volcontinu werken. Zoals gemeld zal dan gewerkt worden met o.a. een ga rantie van 40 uur arbeid en 60 uur loon. We hopen in onze editie van maandag hierop gedetailleerder terug te komen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. - Formateur mr. Cals streeft naar een vier-partijen- kabinet, dat de steun heeft van de K.V.P., de P. v.d.A., de A.R.P. en de C.H.U. De V.V.D. heeft hij als regeringskandidaat definitief laten schieten, omdat met deze partij geen oplossing gevonden kan worden voor het radio- en televisievraagstuk De vier aspirant-regeringspartijen krijgen in de eerste helft van de volgende week een ontwerp-basisprogramma voorgelegd. Als daar overeenstemming over is bereikt, begint het touwtrekken om de zetelverdeling in het kabinet. Het is de bedoeling van de formateur dat tenslotte de aan te zoeken ministers samen het regeringsprogramma zullen vaststellen. De formateur is tot de conclusie geko men, dat alleen met steun van de P.v.d.A. en een oppositieplaats voor de V.V.D. een parlementaire meerderheid gevonden kan worden voor een oplossing van het om- roepvraagstuk. Van de fractievoorzitters van de K.V.P., de P.v.d.A. en de beide protestants-christelijke partijen heeft hij de belofte gekregen dat zij samen bereid zijn tot een positieve samenwerking en willen praten over een basisprogramma. De liberale fractieleider, mr. Geertse- ma, heeft mr. Cals meegedeeld het be grijpelijk te vinden, dat deze met de vier andere fractievoorzitters verder gaat. Mr. Cals wil in geen geval het omroep- probleem in de ijskast leggen. Hij vindt dat daar het gezag van de regering te zeer onder zou lijden. Men zou het kunnen uit leggen als een ontlopen van de verant woordelijkheid, meent hij. Het streven naar een beperkt basispro gramma heeft kennelijk ten doel een on vruchtbare discussie over. de vele uiteen lopende wensen zoveel mogelijk te beper ken. Een nieuw kabinet zal slechts tot de verkiezingen van 1967 aan het bewind blij ven en toch niet alle problemen kunnen oplossen. Bovendien is het zaak dat het kabinet snel tot stand komt. In de eerst komende weken moeten reeds de begro ting voor 1966 en de Miljoenennota wor den vastgesteld. Wordt dit werk uitge steld dan komt het regeringsapparaat ho peloos achter. Mr. Cals wees er gister avond dan ook uitdrukkelijk op, dat de vier adpirant-coalitiegenoten een aantal wensen zullen moeten laten rusten. Hij wil geen afsprakenlijstje, dat zo uitge breid is als het Akkoord van Wassenaar van 1963. Mr. Cals heeft er geen twijfel over la ten bestaan dat de afwerking van het ba sisprogramma nog heel wat voeten in de aarde zal hebben. „Wat nu komt is veel moeilijker dan wat ik nu achter de rug heb", zei hij. Welke punten hij in zijn basisprogramma zal opnemen wilde hij niet onthullen. Het radio- en televisiebeleid zal er uiteraard bij zijn. Verder zal er wel het een en ander in staan over lonen en prijzen en over de gemeentefinanciën. De vier partijen zullen proberen zoveel moge lijk wensen in het programma op te ne men. De formateur zal proberen het aan tal zo klein mogelijk te houden. Niet al leen dus de aard van de punten, maar ook het aantal zal een onderwerp worden in de discussie, die volgende week zal be ginnen. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen 50e JAARGANG NUMMER 116 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuideiu Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK ZATERDAG 20 MAART 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Gabriel Harvey: Wie een schaap wil zijn, ontmoet overal wolven. MOSKOU, (AP en Reuter). - Het Russische ruimtevaartuig Voskhod-2 met de kosmonauten Beljajev en Leonov aan boord, brandde toen het vrijdagmiddag op aarde landde. Dat is vanochtend door de Russen bekend gemaakt. Toen het vaartuig in de dichte lagen van de aardse atmosfeer kwam, werd de wrijvingshitte zo groot dat het in vlammen werd gehuld. Dit heeft tot gevolg gehad dat de radioverbinding van het toestel met de basis „tijdelijk" onderbroken is geweest, aldus het Russische pers bureau Tass. De buitenantennes waren weggebrand. De twee kosmonauten zouden behouden op aarde zijn teruggekeerd. De Voskhod-2 landde bij Perm ten westen van de Oeral, nadat het een vlucht van 26 uur door de ruimte had gemaakt. Tijdens die vlucht heeft voor de eerste maal in de korte his torie van de ruimtevaart een mens Leo nov enige tijd in de kosmische ruimte „gezweefd". De Prawda heeft in antwoord op telefo nische verzoeken om inlichtingen medege deeld, dat alle vorige Russische ruimte schepen na te zijn teruggekeerd in de dich te lagen van de atmosfeer van de aarde in vlammen gehuld zijn geweest. Een re dacteur van het blad zei dat de vlammen niets ongewoons waren. Tass meldde ook nog dat de Voskhod-2 een „zachte" landing maakte in een dikke laag sneeuw. Voorts deelde dat -persbu reau mee dat de commandant, Beljajev, de koers van het voertuig veranderde tij dens de landingsmanoeuvre. Hij schakelde daartoe boven Afrika het remsysteem in. Van dat moment af werd de beweging van het schip heel anders. Van een punt ergens in de buurt van de evenaar verliet het zijn oude baan en begon te vliegen langs een route die een lichte hoek met de aarde maakte. De binnenlandse dienst van radio Moskou meldde vannacht, dat de beide ruimte vaarders temidden van een vrienden kring rust namen „in hun geliefde vader land". Verder bijzonderheden werden niet gegeven. Tass wees er nog op, dat de vlucht naar de mening van de theoretici van de ruimtevaart de opvattingen van de geleer den over het verblijf van de mens in de ruimte onbetwistbaar had bevestigd. De Russische geleerden en ingenieurs hebben om het de ruimtevaarder mogelijk te maken de cabine te verlaten en daarin terug te keren de constructief meest eco nomische methode gekozen, waardoor het mogelijk was de operatie in betrekkelijk korte tijd te volbrengen. baan zijn reis heeft beëindigd. Men meent dat dit de eerste maal is dat een ruimte vaartuig door handbesturing weer op aar de is gebracht. Tass zei dat de ruimte vaarders „aan boord van het ruimtevaar tuig" geland zijn. De Russische regering heeft Beljajev en Leonov vrijdagavond gelukgewenst met hun succesvolle vlucht, die „een nieuwe en buitengewoon belangrijke fase in de ge schiedenis van de verovering van de ruim te betekent". Miljoenen Russen haalden verlicht adem toen de televisie-omroeper eindelijk het programma onderbrak om aan te kondi gen dat de twee ruimtevaarders waren ge land. Want deze aankondiging was bijna vijf uur lang uitgebleven en negen uur lang was niets over de ruimtevaarder ge meld. Het persbureau Tass meldde dat de commandant, de 39-jarige kolonel Pavel Beljajev, het ruimtevoertuig zelf bestuur de bij de landing. Bij vorige ruimtevluch- ten werd steeds officieel bekendgemaakt dat de ruimtevaarders „in het vooraf vastgestelde gebied" waren geland. Deze zinsnede is nu weggelaten. Het gerucht van de landing deed spoe dig de ronde. De officiële bevestiging ech ter bleef uit. Tweemaal op de radio en eenmaal op de televisie kwam de gebrui kelijke periode van stilte die aan een be kendmaking voorafgaat, maar er gebeur de niets. Met de landing is de grootste triomf van de Russen in de wedloop op ruimtevaart- gebied met de Verenigde Staten voltooid Beide ruimtevaarders zijn onderweg naar Baikonoer. Verwacht wordt dat zij volgen de week op het Rode Plein in Moskou een staatsontvangst zullen krijgen, wanneer zij hun verslag hebben uitgebracht. Later zul len zij hun ervaringen op een persconfe rentie vertellen. Officieel is niet opgegeven hoeveel maal de Voskhod 2 rond de aarde heeft gewenteld. Deskundigen menen dat het ruimtevoertuig aan het einde van de ze ventiende of het begin van de achttiende De Russische kosmonaut Pavel Popo- vich heeft gezegd dat Russische ruimte vaarders in de toekomst hun ruimteschip zullen verlaten zonder gebruik te maken van een speciale verbindingslijn met het schip en zullen terugkeren naar het vaar tuig door middel van een kleine straalmo tor. Popovich die de vierde Russische kos monaut was, maakte een vlucht van 48 omwentelingen om de aarde in augus tus 1962. President Johnson van de VS heeft zijn gelukwensen gestuurd aan de Russische kosmonauten en wetenschappelijke wer kers. De president seinde o.a. „wij zijn allemaal diep onder de indruk van de prestatie waarbij de eerste man zich bui ten een ruimteschip in de ruimte heeft opgehouden". Paus Paulus VI heef zijn bewondering uitgesproken door „de ruimteprestatie die vandaag de wereld beroert", voor de heldhaftige ruimtevaarder en zijn gezel en voor de geleerden die „dit zo gedurfde en onverwachte experiment" hadden moge lijk gemaakt. De paus voegde er aan toe te wensen dat „al deze vooruitgang er toe zal dienen de mensen beter te maken, meer verenigd en meer bedacht op het dienen van de idealen van vrede en ge meenschappelijke welvaart". De Russische kosmonaut Leonov maakte enige dagen voordat hij met de Voskhod-2 de ruimte werd inge schoten voor een tijdschrift een teke ning. Hij schetste duidelijk de cabine van de Voskhod-2. Hij schreef eron der „Zo denk ik dat ik de eerste minuten in de ruimte zal zweven". (Telefoto). WASHINGTON, (AP). - Presi- dent Johnson heeft de Nationale Garde van de staat Alabama in federale dienst geroepen om de be togers voor de burgerrechten te be schermen die zondagmiddag hun vrijheidsmars van Selma naar de hoofdstad Montgomery houden. Gouverneur Wallace heeft beroep aan getekend tegen de beslissing van de rech ter die toestemming gaf voor de mars. Dat beroep is echter door het federale hof van appèl verworpen. (Van onze correspondent) WAGENWEG 124 - TELEFOON 14461 SCHOTERBOSPL. 19 - TELEFOON 51088 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind, in hoofd zaak tussen oost en zuid. Iets minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. W eerrapporten L 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het Binnenland2 Beeldverhalen 2, 23 Buitenlands Nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 ln de Vishal en op Zee4 Uit Stad en Omgeving 4, 5,1 Kerkdiensten Economisch Nieuws 9 Effecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Beurs Sporttl Erbij 13 tot en met 20 Kunst 21 Radio en Televisie21 Feuilleton 23 Luidsprekers 9 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif' Lange Herenstr. 36 - 38 Haarlem Telefoon 14371 De grootste klok van het carillon van de Oude Kerk in Amsterdam, een Hemony uit 1658, waaraan de tand des tijds geducht geknaagd had, is gerestaureerd. Vrijdagmiddag werd, de 3500 kg. wegende klok op haar plaats in de toren teruggebracht. Advertentie tmpmê sommee* mfw** LONDEN De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, verklaarde vrijdag in Londen op een persconferentie dat in Vietnam de Amerikaanse agressie moet eindigen. De oplossing van het ge schil is voornamelijk een taak van Noord- Vietnam en de Verenigde Staten. Samenwerking van de Sovjet-Unie met Engeland om de vrede met Vietnam te herstellen is beperkt, zo zei hij, omdat En geland geen neutrale houding aanneemt. Voor de Britse regering is Gromyko's negatieve houding een ernstige tegenvaller, hetgeen niet weg neemt dat er achter de schermen nog wordt getracht iets te be reiken. De indruk in Londen is dat sinds Kroestsjev's aftreden de Russische buiten landse politiek een statisch karakter draagt en dat de Russische regering zich op het ogenblik voornamelijk op binnenlandse kwesties concentreert. Maar de Russische houding is in een gevaarlijke crisis, zoals die in Zuidoost-Azië, in hoge mate teleur stellend. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers heeft vrijdag middag in het nieuwe Stadskantoor van Beverwijk een tentoonstelling ge opend van het moderne kunstbezit van het Frans Halsmuseum. Het verslag van deze opening vindt men op pag. 7.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1