HAV Oostenrijkse hebben forse socialisten wind tegen Russisch ingrijpen lijkt de Guardian nu mogelijk De behandeling van kanker Brits vakblad waarschuwt voor geneesmiddel y Gheorghioe-Dej overleden Bijna een miljard mensen buiten de Ver. Naties Mijnramp eist 68 doden WERELDNIEUWS fi r Van dag tot dag India waarschuwt Pakistan De vertrouwen waard J Voorstellen voor verjaringstermijn in de Bondsdag VN-vredesmacht blijft op Cyprus Heel wat Britten reisden gratis ^Praatótocl iS uw ZATERDAG 20 MAART 1965 3 VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 13A MILJARD GULDEN! ,j :v- f'C*" .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN. Gefluister Vietnam in beslissend stadium Chinese matiging Presidentsverkiezingen Kort nieuws 0.-DuirsIand,16 W-Duiislond.55 Zwitserland, 5,7 (£)p de Glorie R.I.P. André Peten Kleurenbeeld dagelijks te zien OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD! Vragen uit P.S.P.-kring aan minister Luns (die de lopende buitenlandse zaken waarneemt) over Vietnam zijn beantwoord met datgene, wat onberispelijk in de ver wachtingen past: De regering heeft geen aanleiding gevonden om Washington op de hoogte te stellen van wat de P.S.P. „ver ontrusting over het Amerikaanse optreden in Noord-Vietnam" noemt. Niemand ook het hoofdbestuur van de P.S.P. niet zal iets anders hebben ver wacht. Ook een niét-demissionaire minis ter Luns zou geen aanleiding hebben ge vonden. Het past onze regering niet, het optreden van de Verenigde Staten in Viet nam af te keuren of zelfs maar uiting te geven aan de vrees, dat het Nederlandse volk dat optreden zou afkeuren. Het is overigens niet nodig Washington die ongerustheid mede te delen, want in Washington heeft men de gewoonte be langrijke Amerikaanse kranten te lezen en de diverse ambassades in het buiten land geven de Amerikaanse regering zeer stipt inlichtingen over de persstemmen in die landen. En daarom weet men in Wash ington zeer goed, dat Amerika op het ogen blik in Vietnam bezig is het prestige van de democratie en van de V.S. danig te schaden. Om een voorbeeld te noemen: de San Francisco Chronicle heeft onlangs (nog vóór de bombardementen op Noord-Viet- nam) een enquête onder zijn lezers gehou den over de kwestie Vietnam. Het resul taat was, dat zeventig percent der onder vraagden de Amerikaanse politiek in Azië onverstandig vond, dat vierenvijftig per cent adviseerde om alle Amerikaanse troe pen uit Vietnam terug te trekken, dat tachtig percent de aanwezigheid van Ame rikaanse troepen in Vietnam niet noodza kelijk vond voor de Amerikaanse veilig heid, dat tweeëntachtig percent de uitno diging van China en Rusland eiste voor onderhandelingen over de neutralisatie van Vietnam, dat eenenzestig percent be kende, niet te weten wat de Amerikanen in Vietnam eigenlijk gingen doen, dat drie envijftig percent een ingrijpen van de UNO verlangde, en dat zesenzeventig per cent verklaarde antipathiek te staan te genover de Zuidvietnamese regering. Daar kwam nog bij, dat vierenveertig percent een elementair verschil zag tussen de Ko reaanse en de Vietnamese situatie en dat bijna de helft zelfs geen heil zag in het zenden van vrijwilligers om de Zuidvietna mese regering bij te staan. Wat moet Washington nog méér weten? Het lijkt tamelijk evident dat in ons land, waar berichten over doodgebombardeerde kinderen nóg meer indruk plegen te ma ken dan in Amerika, de stemming tenmin ste even sterk tegen een voortzetting van dié zinloze oorlog gericht is als in de Ver enigde Staten zelf. Er is inderdaad geen aanleiding voor de heer Luns om er nog iets over te gaan vertellen. Men weet er daar al alles van! NIEUW DELHI (Reuter) India heeft Pakistan met vergeldingsmaatregelen ge dreigd als de troepen van Pakistan blijven schieten over de grens tussen Oost-Pa- kistan en India. India's minister van Buitenlandse Za ken, Swaran Singh, die de reactie van zijn regering in het parlement bekendmaakte, zei dat Pakistaanse troepen nu al voor de derde dag met zware mortieren over de grens vuren. Indische troepen schieten te rug. Advertentie 1 V' - - - •- -■W r 'A v'.: '\\N. - V (Van onze correspondent) WENEN Er voltrekt zich een opval lende verandering in de rijen van de Oostenrijkse socialisten. Nadat hun partij in de jaren van de Russische bezetting 1945 tot 1955 tamelijk eendrachtig had samengewerkt met de r.k. Volkspar tij, nam zij van 1955 af een felle houding aan. Ofschoon zij als coalitiepartner op trad, voerde zij tegen de regering een harde obstructie. Hun doel was zover te komen dat zij niet meer de tweede viool hoefden te spe len, ze streefden ernaar de sterkste par tij te worden en de politieke koers van het land te bepalen. Het slachtoffer van deze tactiek werd de vroegere kanselier Gorbach die tegen een dergelijke obstruc tie in de boezem van de regering zelf niet opgewassen bleek en daarom door dr. Klaus werd vervangen. Na dit agressieve optreden van de so cialisten valt hun defensieve houding van de laatste maanden des te meer op. Zij hebben hun politieke lijn veranderd en praten nu over de zo noodzakelijke sa menwerking. Zij hebben kennelijk zelf be merkt dat zij grote tactische fouten heb ben gemaakt die voor hun aanhang niet verborgen zijn gebleven. Vooral enkele vooraanstaande partijlei- leiders, zoals de waarnemende kanselier Pittermann, de minister van Justitie Broda en gedeeltelijk ook de minister van Buitenlandse Zaken Kreisky hebben bij een groot deel van de socialistische kie zers het vertrouwen verloren. De gevoeligste klap heeft hun partij echter gekregen door het geval-Olan, de vroegere socialistische minister van Eco nomische Zaken, die uit deze functie werd ontheven en zelfs als partijlid werd geroyeerd, maar die nu niet ophoudt met het beïnvloeden van de publieke opinie tegen zijn vroegere partijgenoten. Bovendien heeft de socialistische minis ter van Verkeer, Probst, een misgreep gedaan waardoor de partij veel aanhang heeft verloren. Toen er namelijk een nieuw passagiersschip in het Bodenmeer te water zou worden gelaten, stond de minister er op dat het schip de naam zou krijgen van de socialistische president Karl Renner, terwijl de gehele bevolking van de provincie Vorarlberg inclusief alle socialistische politici daar reeds maanden tevoren hadden gevraagd het „Vorarlberg" te noemen. De minis ter gaf niet toe, het kwam tot relletjes en enkele vooraanstaande politici verlieten daarop de partij. Nu heeft de minister eindelijk een compromis voorgesteld, maar in Vorarlberg weet men dat dit alleen uit (Van onze correspondent) LONDEN Victor Zorza, deskundige van de „Guardian" voor communistische aangelegenheden is van mening dat de kwestie Vietnam thans in een beslissend stadium gekomen is. Hij wijst erop, dat de Russen nu meer dan een maand de tijd hebben gehad om de beloftes die Kosygin tijdens zijn bezoek aan Noord-Vietnam heeft gedaan, waar te maken. De toegezegde hulp kan nu in Vietnam aangekomen zijn, wellicht in de vorm van raketten ter verdediging van het lucht ruim die mogelijk zelfs door Russisch per soneel worden bediend. De aankomst van dit wapentuig zou men ook kunnen afleiden uit de steeds vaker in de Russische pers voorkomende herha ling van de beloften die Moskou het re gime in Hanoi op militair gebied heeft ge daan. Natuurlijk, aldus Zorza, kan dit een vorm van bluf zijn, maar als dit zo is, zal het de geloofwaardigheid van Russi sche dreigementen in de toekomst verzwak ken en het militair-politieke prestige van Russen geen goed doen. De nieuwe Rus sische leiders zullen er wel voor waken eenzelfde vergissing te maken als Kroesjt- sjev ten tijde van de Cuba-crisis. Zij zul len hun hulp niet hebben aangeboden zon der gereed te zijn de daad bij het woord te voegen. De aanvallen van de Amerikanen heb ben duidelijk gemaakt dat hun acties zich niet in de eerste plaats zullen richten op Hanoi zelf, waarvan men mag verwachten dat het goed verdedigd is, maar op de in dustriële centra die de communisten ten koste van grote offers hebben opgebouwd. Het is niet uitgesloten dat de Amerika nen met deze vorm van brandschatten Noord-Vietnam tot onderhandelingen wil bewegen, waartoe dit evenwel nog geen enkele bereidheid heeft vertoond. Hanoi volgt in dit opzicht Peking, hoewel de Chinezen het idee van besprekingen veel scherper van de hand wezen dan de Noordvietnamezen zelf. De Russen die duidelijk lieten blijken wel voor onderhandelingen te zijn, tonen daarvoor nu niet meer zo'n belangstelling als vroeger, terwijl Peking zich daarente gen heeft gematigd. Die houding wordt kennelijk ingegeven door het besef, dat het beslissende ogenblik ook voor China geko men is en dat het spoedig de dreigemen ten die het nu uit, zal moeten waar maken De Chinese felheid zou echter gemakke lijk terug kunnen keren, zodra de Russen zich in de strijd zouden gaan mengen. De Russische houding op dit moment wordt, volgens Zorza, ingegeven door de vrees, dat al te grote gretigheid naar besprekingen de onderhandelingspositie van Moskou zou schaden. De Russen zullen zich echter niet in de strijd mengen zonder de uitdrukke. lijke voorwaarde, dat Noord-Vietnam of China geen acties tegen de VS beginnen die niet onder controle van Moskou staan. Eventuele Russische inmenging hoeft daarom niet te worden ingegeven door het verlangen Amerikanen te bestrijden op de slagvelden van Vietnam, maar veeleer door de wens de „vrede met ere" te ver werven, of althans verdere uitbreiding van de oorlog te voorkomen. GENèVE (Reuter) Een op de drie ge> vallen van kanker kan genezen worden, Het moet mogelijk zijn nog betere resul taten te bereiken. Dat heeft de Wereldge' zondheidsorganisatie vrijdag in Genève be kend gemaakt. De commissie van kankerspecialisten van de organisatie, die van 9 tot. 15 maart bijeen is geweest om de vorderingen bij de bestrijding van kanker te bestuderen heeft de nadruk gelegd op de steeds be^ ter wordende vooruitzichten voor kanker patiënten. De commissie is tot de conclusie geko men dat kankerspecialisten een opleiding van twee tot drie jaar moeten volgen in een gespecialiseerd kankerinstituut. Artsen zonder voldoende ervaring maken zo vaak fouten bij de behandeling van kwaadaardi ge gezwellen, dat een speciale opleiding noodzakelijk is geworden. De commissie meent, dat operatief in grijpen nog steeds het meeste effect heeft. De stralingstherapie komt op de tweede plaats. politieke overwegingen is gebeurd, vooral met het oog op de verkiezingen. De socialisten voelen dat zij aanhang verliezen. Dit bleek reeds in de herfst van 1964 bij de verkiezingen voor provin ciale staten in beneden-Oostenrijk, waar de Volkspartij sterker was geworden. Het zelfde beeld vertoonden de jongste ver kiezingen voor provinciale staten in Stier marken en Karinthië. Terwijl de socialis ten in de laatste provincie ondanks al le inspanning geen winst konden boe ken, is het de Volkspartij in Stiermar ken gelukt om niet alleen een zetel te winnen, maar daardoor tevens de absolute meerderheid te bereiken. Ofschoon zij een rustige en zakelijke propaganda heeft gevoerd, treedt deze partij steeds meer op de voorgrond. In dit zelfbewustzijn heeft zij voor de a.s. verkiezingen van de nieuwe staatspresi dent een zeer aannemelijke kandidaat we ten te presenteren. De socialistische kandidaat, de burge meester van Wenen Jonas, is een goed aardige man, maar hij is niet aantrekke lijk voor de provincies, omdat men hem daar beschouwt als een uitgesproken ver tegenwoordigers van de hoofdstad en van de centrale regering. De kiezers in de provincies willen iemand van hun slag en geen „Wener". Daarom heeft Gorbach goede kansen omdat hij een geboren Tiroler is en zijn leven lang als politicus in Stiermarken heeft gewerkt. Bovendien is hij een „heer", iemand die „gestudeerd" heeft en een doctorstitel bezit, evenals Scharf, een man dus die beantwoordt aan het „ima ge" van een president, van een wijze, in drukwekkende vader ook voor de socia listische kiezers. De Weense burgemeester heeft geen academische titel. Hij is een saaie spre ker en voor de gewone mensen is hij geen persoonlijkheid. De socialisten weten maar al te goed dat zij deze strijd om de nieuwe president kunnen verliezen. Dat zou een slag voor hen betekenen, want van 1945 af heeft Oostenrijk alleen maar socialistische presidenten gehad. Wanneer in deze „traditie" een breuk komt, wordt dit voor de socialisten een prestigeverlies dat zij niet zo snel teboven zullen komen LONDEN (Reuter) In een hoofdarti kel in het „British Medical Journal" wordt gewaarschuwd tegen het toedienen van tetracycline aan in verwachting zijn de vrouwen. Deze vrouwen kunnen door dit middel overlijden. Ze kunnen er ook misvormde kinderen door krijgen. Er hebben zich gevallen voorgedaan waarbij zwangere vrouwen, die wegens een nierontsteking met dit geneesmiddel werden behandeld, leverziekten kregen, hetgeen in sommige gevallen de dood ten gevolge had. In één geval werd een zuigeling zonder pinken geboren. Het bleek dat de moeder in het begin van haar zwangerschap te tracycline was toegediend ter bestrijding van een acute bronchitis. In een ander geval werd in het gebeente van een te vroeg geboren zuigeling een grote hoeveel heid tetracycline aangetroffen. In dit ge val had de moeder in de laatste drie we ken vóór de bevalling dagelijks een dosis van dit geneesmiddel ingenomen. ■p?.-w-C BOEKAREST (AP)(AFD) De Roe meense president en partijleider Gheor ghioe-Dej is vrijdag na een ernstige ziek te op 64-jarige leeftijd overleden. Gheorghioe-Dej werd op acht november 1901 geboren. Al op jeugdige leeftijd moest hij gaan werken. In 1929 trad hij tot de toen verboden communistische partij toe. Hij organiseerde een reeks stakingen, wat hem tenslotte kwam te staan op twaalf jaar dwangarbeid. In augustus 1944 wist hij te ontsnappen en de voorste Russische linies te bereiken. In de eerste naoorlogse Roemeense re geringen was hij onder meer minister van Verbindingen en minister van Economi sche Zaken. In 1952 werd hij premier en in 1955 trad hij als zodanig af. Op 21 maart 1961 werd Gheorghioe-Dej tot president gekozen. In het geschil tussen Stalin en Tito heeft Gheorghioe-Dej een belangrijke rol ge speeld. Na de dood van Stalin kiest hij de zijde van Kroesjtsjev. Later ontvangt hij Tito in Roemenië en gaat hij zelf naar Joegoslavië. In het conflict tussen Moskou en Peking heeft Gheorghioe-Dej een enigszins afzij dige houding aangenomen, hoewel uit be paalde van zijn gedragingen een zekere voorkeur voor het standpunt van de Chi nezen duidelijk gebleken is. De enigszins stugge houding van de Roemeense leiders tegenover Moskou vloeit voort uit hun ver zet tegen de pogingen van de Russen om tot economische integratie te komen bin nen de comecon, de communistische ge meenschappelijke markt. De verkoeling van de vriendschap ging zo ver, dat Gheorghia-Dej in 1963 niet naar de verjaardag van Ulbricht ging Kroesjtsjev was wel in Oost-Berlijn en in 1964 zelfs niet naar Moskou, toen Kroesjtsjev zijn zeventigste verjaardag vierde. Wel was de Roemeense president in januari 1965 in Warschau, waar toen de raadgevende politieke commissie van de verdragsorganisatie van Warschau bijeen was. Wekkers. De Zwitserse „vereniging tot bescherming van de consument" heeft in vijf steden van het land wekkers in reparatie gegeven, die alle tien dezelf de mankementen hadden. In acht geval len is de reparatie goed verricht, in een geval onvoldoende en in een geval slecht. De reparatietarieven variëren van gra tis tot twintig frank. GAMBIA MET zijn 30.000 inwo ners zal worden toegelaten tot de Verenigde Naties. Maar daar staat tegenover dat In donesië met zijn bijna honderd mil joen inwoners on langs uit de vol kenorganisatie is getreden. Onder elkaar zetten en aftrekken is niet eens nodig. On danks het feit dat door de toelating van Gambia de Verenigde Naties nu weer 115 (lan den) leden telt is door 't Indonesische besluit van 31 januari dit jaar het aantal mensen dat buiten de Volkenorganisatie staat gestegen tot onge veer 946 miljoen. In totaal zijn dertien landen geen lid. Dat betekent van iedere drie aardbewoners er één onder een regering leeft die niet bij de VN is aangesloten. Van de dertien niet- aangesloten landen is communistisch China het grootst met zijn ruim 700 miljoen in woners. De andere landen zijn Indonesië met 99 miljoen inwoners, West-Duitsland Kuweit 322.000 Trucia! \»H2 CHINA 1; ZrKoreo,26 0 Formosa N.-Vielnam,17,5 A Qatariiiljf-s INDIA 56.000 A FRI KA £72, Miiscar, Z.-Vietnam,15 570.000 Landen geen lid van de Verenigde Naties, (de cijfers geven het aantal irM/onersaan.(in miljoen) Indonesië met 55 miljoen inwoners, Oost-Duitsland (16 miljoen), Noord-Vietnam (17,5 miljoen). Zuid-Vietnam (15 miljoen), Noord-Korea (11 miljoen), Zuid-Korea (26 miljoen), Zwit seriand (5,7 miljoen) en vier kleine Ara bische staten: Koeweit, Trucial, Qatar en Muscat tezamen met ruim 1 miljoen in woners. Een land dat geen lid van de Verenigde Naties is kan overigens wel lid zijn van een der organisaties van de VN zoals bij voorbeeld de UNESCO. ISTANBOEL, (Reutter). - Een mijngasontploffing in Amasya in Noord-Turkije heeft vrijdag aan 68 mijnwerkers het leven gekost. In de avond, toen men de stoffelijke resten 24 slachtoffers had kunnen bergen, gaf men de hoop op de 44 arbeiders die toen nog werden ver mist, levend terug te vinden. Het ongeluk gebeurde op 300 meter diep te. Vierenvijftig kompels werden gered on der wie drie zwaargewonden. Volgens een mijningenieur die een onderzoek heeft in gesteld, veroorzaakte de explosie het in storten van gangen. Er ontstond ook brand Reddingploegen trachtten 't vuur te doven door een muur in de schacht te bouwen De mijn is eigendom van een verzeke ringsmaatschappij. BONN (AP) Het Westduitse parle ment heeft de eerste stappen gedaan om het mogelijk te maken dat nieuwe rechts vervolgingen tegen oorlogsmisdadigers zullen kunnen worden ingesteld tot 1980 De commissie van de Bondsdag voor juridische zaken heeft twee wetsvoorstel len goedgekeurd die de volgende week aan de Bondsdag zelf zullen worden voor gesteld. Deze voorstellen maken een gro te kans om te worden aangenomen. De commissie heeft de volgende twee voorstellen aangenomen: Om de verjaringstermijn voor moord tot dertig jaar te verlengen, in plaats tot twintig jaar; 2. Dat de verjaringstermijn zal ingaan op ljanuari 1950 en niet in 1945, zoals tot nu toe is gedaan. Dit laatste wetsvoorstel zal tevens aan rechtbanken het recht verlenen rechtsver volgingen tegen bepaalde personen stop te zetten, waarvan de rechtbank van oordeel is dat hun schuld slechts gering was. NEW YORK (AFP/Reuter) De Veilig heidsraad van de V.N. heeft vrijdag met algemene stemmen besloten het mandaat van de vredesmacht van de Volkenorga nisatie op Cyprus met drie maanden te verlengen, tot 26 juni a.s. Het voorstel daartoe was afkomstig van Bolivia, Ivoor kust, Jordanië, Nederland, Maleisië en Uruguay. De elf leden van de raad deden een be roep op alle partijen in het conflict volle dig met de vredesmacht samen te werken en de grootst mogelijke zelfbeheersing in acht te nemen. De 6.000 man omvattende vredesmacht van de V.N. werkt al een jaar op Cyprus. Secretaris-generaal Oe Thant had ver klaard, dat terugtrekking van deze troepen op dit ogenblik nieuwe strijd tengevolge zou kunnen hebben. LONDEN (AP) Functionarissen van de ondergrondse staatsspoorwegen in Lon den hebben met bloedend hart toegegeven, dat passagiers maandag een grote trein- roof hebben gepleegd. Wegens een wilde staking van kaartjes verkopers op de meeste stations van de ondergrondse hadden de spoorwegautori teiten met spoed „eerlijkheidsbussen" la ten plaatsen en op elk station, waar werd gestaakt, werd de passagiers verzocht, het verschuldigde reisgeld in die bussen te de poneren. Toen de ontvangsten van maandag wa ren geteld, bleek, dat zij 30.000 pond ster ling minder bedroegen dan anders op maandag het geval is. Op maandagen pleegt de ondergrondse ongeveer 80.000 pond te ontvangen maar de „eerlijkheids bussen" plus de stations, waar niet werd gestaakt, hadden maar 50.000 pond opgele verd! Een Hollandse stad is niet meer Hol lands glorie. Niet omdat schooljeugd met. fietsen over voetpaden rijdt politie is er niet. Niet omdat de trottoirs in de stad verzakken straatmakers zijn er niet zodat steedse dames plotseling stil staan en trekkebekken met één mooi been, want één naaldhak klemt tussen twee dronken tegels. Niet omdat het straatvuil van markt tot station bizar rondslentert en de stad maakt tot een Pieter Breughel- schilderij reinigingspersoneel is er met. Niet omdat al onze grachten één afval- supermarkt vormen, een gratis-vendu voor de vissen van leunstoelen, dooie katten, blikjes, papier, planken en pannen bag geraars zijn er niet. Niet om dat alles want dit zegt alleen dat jeugd noch grote mensen beschaving kennen en de roem van Holland hebben weggevaagd, zodat er in ons land alleen nog een echo te vinden is in Madurodam, waar een heer burge- meester-in-vestzak-formaat zijn stad nog kan bekokstoven. Maar wél omdat de Hollandse stad een drom van botsende onwellevende stervelin gen (stel je voor dat ze onsterfelijk wa ren!) is geworden, die als olifanten in een porseleinwinkel door het stadsleven bon zen, en bij tram, 'bus, groene lichten, ze bra's en in magazijnen één horde vormen, die er nog nooit over gedroomd heeft, te denken om de ander en zich te herinne ren, dat zij niet in een dierenpark leeft, ondanks de welvaart, de luxe-inkopen on der de arm en de grote vakantieplannen. Gelukkig zijn er nog mensen die nog weten te léven! De groothertogin van Luxemburg bij voorbeeld, die het is alweer een tijdje geleden maar wat maakt dat uit? zo maar aftrad, het officiële gedoe en de drukke wereld moe. Haar reden was zó menselijk, zo warm en intiem, dat een op macht verzotte wereld daarvan geen sik kepit begrijpt. Ze wou nog iets van hét leven kennen. Ze zei aan haar eerstgebo ren zoon: „Jean, ga jij nou maar op mijn troon zitten en wijd je aan het officiële gedoe. Ik heb wat anders aan mijn hoofd, pardon, aan mijn hart" (ik hoorde het haar zeggen, ik ben paranormaal-horend, weet U). 2„Ik heb zoveel kleinkinderen, Jean, nu ga ik met hen spelletjes doen, tuinieren, bloemen ktveken en veredelen en piano spelen. Muziek is goed, het maakt je ziel los. 't Is vanzelf gegaan, Jean, je weet dat ik vier dochters heb buiten jou en die hebben het in haar hoofd gehaald, ik denk door de bloesem en de maan en de nachtegalen twee, drie, zes en zeven kindertjes te creëren" (over bloe men kweken en veredelen gesproken) „en ze wonen een beetje door elkaar, in Oos tenrijk en Zwitserland en Denemarken en België. En jijzelf, Jean, bent ook roman tisch gebleven met je vijf spruiten, he meltje, tel dat eens op, ik kom op drieen twintig kleinkinderen! Daaraan wil ik mi] wijden en geen één mag jaloers worden. Jean doe je best en begrijp, dat ik nu begin aan de eindperiode van mijn hart." (Dat laatste fluisterde ze, maar ik hoorde het, haar toon was toen bijzonder innig). Ja... En als Hollandse stedelingen zó dachten en begrepen, dat een stad een gemeenschap is als een tuin, vol stenen: en slootjes, maar met honderdduizenden kleinkinderen, zou Holland weer Holland worden. Het leven is een snelle film. Want je bent eindelijk twintig, zó dertig, ineens zeventig en je beseft dat alles een droom is, een wens, een hunkering, één groot verlangen - en dat brengt balsem in je hart en goede manieren en wellevendheid voor alles wat leeft, zelfs voor... de mens. Tot je verdwijnt. Van Madurodam begint de victorie. De verwoesting in de harten en de verwoesting in de straten, kanalen en manieren is daar onbekend. Laat het geen randstad worden! Advertentie De techniek staat niet stil en of schoon kleurentelevisie zich nog steeds ln een experimenteel sta dium bevindt, zal zfl binnen enige tlid zeker werkelijkheid worden. Er is echter elke dag een levend en levendig kleurenbeeld te zien - een gebeuren dat dagelijks dui zenden kUkers trekt. Dit kleurig centrum Is de markt. Het ver tier en de fleur die deze voordelige supermarkt zijn bijzondere aan trekkingskracht verlenen zfln op zichzelf al een gezellige ervaring. Maar nog belangrijker ls, dat de prijzen er altijd verrassend-laag en de kwaliteiten door en door betrouwbaar zfln. Marktkoop man en straathandelaar hebben voortdurend het profijt van de hulsvrouw op het oog. Zfl bieden volop kens van het beste en bewij zen duidelijk de waarheid van de woorden: J Amerikaanse ere-prflzen. I)r. P. J. W. D oud-hoogleraar aan de Cornell universi teit in Kansas City en Nobelprijswinnaar krijgt een ereprijs van het Amerikaans Natuurkundig Genootschap. Prof Debye werd in 1884 in Maastricht geboren. Hij is destijds aan de universiteit van Zürich Albert Einstein opgevolgd als hoogle raar in de theoretische natuurkunde. Dr. J. H. van Vleck, hoogleraar in de na tuurkunde aan de Harvard universiteit ontvangt een ere-prijs voor chemische natuurkunde. Verbod. De regering van Thailand heeft een wetsontwerp ingediend om het gebruik van de beeltenis van Bhoedda voor decoratieve doeleinden in woningen en kantoorgebouwen te verbieden. Bankrover. De rechtbank in Zutphen heeft een 34-jarige Rotterdammer tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de roofoverval op het bank gebouw van de Nederlandse Handel maatschappij te Epe, gepleegd in de nacht van 14 op 15 november 1963. Knopen. In Parijs verkoopt een meisje tegen een prijs van vijftien gulden per stuk knopen, die naar zij beweert af gerukt zijn van het kostuum, dat de ac teur Sean Connery droeg tijdens de Pa- rijse première van de film „Goldfinger" waarin hij de rol van James Bond speelt. Zij zou hiermee reeds 420 gul den hebben verdiend. Haar vrienden vragen zich echter af hoe één kostuum 28 knopen kan opleveren. Bad. De bewoners van een nieuwe woon wijk in de Westduitse plaats Korbach moeten hun bad buitenshuis nemen. Elke keer als zij thuis in bad gaan, krijgen zij elektrische schokken, zelfs als alle stroom is uitgeschakeld. Niemand is er tot dus ver in geslaagd het raadsel op te lossen. Viervoudige moord. In het dorp Hell- dalmsmo, in het noorden van Noorwe gen, heeft een 29-jarige man vrijdag morgen zijn 75-jarige moeder, zijn zus ter en zwager en hun achttienjarige dochter doodgeschoten. Twee nichten werden gewond.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3