Onnodig veel zorgen en verdriet door onbekendheid Kanshebbers Waterloo en IEV voor moeilijke wedstrijden Betaling abonnementsgeld per giro Vangsten van jonge tong konden wel eens stijgen osao f89.' Jl TAXI Volop glasspinazie in Beverwijk Black Si Decker* Rijksgoedkeuring bouw kleedhuis door Terrasvogels Neem nu een kwartaal-abonnement Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 april a.s. gratis ZATERDAG 20 MAART 1965 Wanorde Strijd tegen en voorkoming van chaos Bouwen Bouw- en woningtoezicht Afbreken De meest verkochte 8 mm boormachine Met ZILVER-zegels TELEVISIE 898.- RADIO BECKER C. J. Rademakers HAVENBERICHTEN Stormvogels-VSV-comb, tegen oud-Ajacieden IJmuider Courant Ook in IJmondgemeenten wordt veel gezondigd tegen bouwvoorschriften Ook in de IJmondgemeenten, en Velsen bepaald niet uitgezonderd, blijkt de onbekendheid bij het publiek met de bepalingen uit de gemeente lijke bouwverordening, die het bouwen aan een vergunning van Burge meester en Wethouders bindt. Dit nu leidt maar al te dikwijls tot minder aangename situaties, wanneer zonder vergunning gebouwde en niet aan de eisen beantwoordende bouwsels moeten worden afgebroken of grondig gewijzigd. Voor de huisvader, die z'n opgroeiende dochter een eigen slaapkamer wil geven, voor de duivenliefhebber, die z'n dieren een goed onderkomen wil verschaffen, voor de autobezitter, die z'n kostbaar vervoermid del niet in weer en wind buiten wil laten „slapen" en voor nog zo vele anderen, die behoefte krijgen aan meer ruimte is er dikwijls maar één afdoende oplossing en dat is: bouwen. Ombouwen, aanbouwen, verbouwen of nieuwbouwen, bouwen blijft het. Het is een reeds lang overwonnen stand punt, dat bouwen, of dat nu is van wo ningen, fabrieken, schuren of schuttingen, zonder enige beperking overgelaten kan worden aan de particulier, die aan een bouwsel behoefte heeft. Tot welke trieste resultaten deze opvat ting in het verleden heeft geleid leren ons bijvoorbeeld de negentiende-eeuwse woon wijken in onze grote steden. Zowel aan de straatzijde als aan de ach terkant biedt hetgeen toen aan woning bouw is gepresteerd een rommelige en onverzorgde aanblik. Stijlnabootsing en verkeerd materiaalgebruik bepaalden de architectuur van de gevels. Te kleine woningen en verkeerde indeling leidden tot minderwaardige woonomstan digheden. En de situatie op de binnenter reinen, waar ieder z'n hok, schuur of af scheiding precies maakte naar het hem in viel of naar hij zich kon veroorloven, was veelal van een onbeschrijfelijke wanorde. Vele gemeenten probeerden overigens zonder veel succes, want zonder medewer king van de Rijksoverheid enigszins or denend op te treden en de ergste misstan den te bestrijden. Dat dit al zeer vroeg ge beurde bewijst een reeds uit de zeventien de eeuw daterende keur, waarmede het bouwen op de binnenterreinen van de Am sterdamse grachtenhuizen aan banden werd gelegd. Deze keur is in de gemeenteraad van Amsterdam onlangs nog ter tafel ge bracht bij de bestrijding van de plannen om de dikwijls zeer mooie tuinen in ge bruik te gaan nemen als parkeerterreinen. Het tot stand komen van de woningwet ln 1901 opende voor de gemeenten de mo gelijkheid om nu dus gesteund en gesti muleerd door de wetgever de chaos op bouwgebied doeltreffend te bestrijden. Op grond van deze wet diende het bouwen voortaan te worden ingepast in uitbrei dingsplannen, welke de gemeenten ter goed keuring aan hoger gezag moesten voor leggen. De kwaliteit van het gebouwde moest voldoen aan bepaalde in de wet op genomen normen. Een belangrijk uitvloei sel van de wet was het verder dat elke gemeente een bouwverordening moest vast stellen. Die woningwet, waarmede Neder land bepaald niet achteraan gekomen is, was van belang in de situatie van rond 1900, toen onze bevolking rond 5 miljoen zielen telde. Hoeveel te meer klemt dan niet de toe passing van deze wet en van de bepalin gen die daar op gemeentelijk niveau uit zijn voortgevloeid nu ons land met zijn meer dan 12 miljoen inwoners tot de dichtst bevolkte landen ter wereld moet worden ge rekend. De ontwikkeling in luttele jaren tijds van een in hoofdzaak agrarische sa menleving naar een industrieland met een veel dichtere bevolking accentueert deze noodzaak in niet geringe mate. Een ge meentebestuur draagt dus niet alleen de zorg voor doelmatige nieuwbouw, doch dient evenzeer te waken voor een goed en verantwoord beheer over het aanwezige woningbezit en voor ordelijk gebruik van de steeds schaarser wordende ruimte. De wet schrijft dit voor en wat veel zwaarder weegt de samenleving, waar uit die wet natuurlijk is voortgekomen eist dit. Een van de voorschriften van de bouw verordening bepaalt dat elk bouwen aan een vergunning van Burgemeester en Wethou ders is gebonden. Ieder die in of op zijn eigen of gehuurde huis of erf iets wil bou wen of bijbouwen, dient hiermede rekening te houden. De bouwverordening zegt, dat bouwen is het maken, het geheel of voor een gedeel te vernieuwen of veranderen of uitbreiden van bouwwerken. En wat rekent men dan tot bouwwerken? Niet alleen gebouwen, maar ook schuur tjes, hokken voor kippen, honden, duiven, terreinafscheidingen als schuttingen, hek ken en verder ook stoepen, wegverhardin gen, pompen, automaten, antennes en mas ten. Het lijstje zou nog langer kunnen maar dit zijn wel de belangrijkste ob jecten. Zonder vergunning mag dus bijvoorbeeld niet worden overgegaan tot het optrekken van schuttingen, het bouwen van hokken voor dieren, het maken van bijkeukens, dakkapellen, het wijzigen van raam- en deurkozijnen en het aanbrengen van inter ne veranderingen in woningen. Wil men bouwen, dan dient allereerst een bouwvergunning te worden aange vraagd bij Burgemeester en Wethouders. dit riet gebeurd en is er toch een of ander bouwsel tot stand gebracht dan be hoort het tot de taak van de overheid te wijzen op de overtreding en te gelasten tot afbraak. Dit kan ook betreffen objec ten, die al vele jaren staan en soms door vroegere bewoners zijn opgetrokken in omstandigheden b.v. de oorlog dat het toezicht minder scherp was. Uit de in leiding is wel gebleken, dat hier sprake is van een wettelijke verplichting, die gericht is op het verkrijgen van goede woontoe standen. Als men zich dus tijdig tot de overheid wendt worden veel onaangename situaties vermeden. De afdeling Bouw- en Woning toezicht van het bedrijf voor Openbare Werken, gevestigd in het fraaie oude land huis in het park Velserbeek is elke werk dag maar niet op zaterdag van 11.00 tot 12.30 uur geopend. Een staf van ambte naren is dan aanwezig om een ieder die met bouwplannen groot of klein rond loopt van deskundig advies te dienen. Hier wordt aan de hand van ingedien de tekeningen beoordeeld of het bouwwerk aan de gestelde eisen voldoet en wat even tueel gewijzigd moet worden. Wil men een duiven- of kippenhok bouwen, doch be schikt men niet over 'n tekening, dan is het mogelijk bij Bouw- en Woningtoezicht een Advertentie ontwerp te verkrijgen, waarmede een na tuurlijk aan alle eisen beantwoordende voorziening kan worden gebouwd. Bouwtoezicht beoordeelt zo nodig in overleg met de brandweer in uw eigen belang de constructie, de brandveilig heid van b.v. een dakkapel, een bijkeu ken of een op zolder bijgebouwde slaap kamer. Ten behoeve van het algemene aspect van de gemeente worden ook de welstands- eisen beoordeeld. Het uiterlijk van een bouwwerk moet goed zijn op zichzelf, in verband met het gebouw waarbij het hoort en in verband met de omgeving. Voor de beoordeling van deze voorwaarden wordt de supervisor in dit geval de gemeente architect ingeschakeld. Met het opsporen van zonder vergun ning, dus clandestien opgetrokken bouw sels is bij Bouw- en Woningtoezicht een speciale ambtenaar belast. Deze heeft de moeilijke taak om met veel takt en over leg met de overtreders te bespreken wat er nog voor mogelijkheden zijn om het gebouwde aan te passen aan alle in de verordening gestelde eisen, die uiteraard zo consequent mogelijk moeten worden toegepast. Menigmaal is gezien de ondes kundigheid of onzorgvuldigheid waarmede bij het bouwen te werk is gegaan, afbraak het enig mogelijke advies. Wordt dit slechts in uiterste noodzaak gegeven, ook Burgemeester en Wethou ders gaan bij hun beslissing hierover niet over één nacht ijs en laten zich in vele gevallen ook over de achtergronden, de beweegredenen die tot bouwen hebben ge leid voorlichten. Nadat zodoende behalve de bouwtechnische en esthetische ook de sociale kant van de zaak is bezien, zal een beslissing worden genomen. Hoe deze beslissing ook zal uitvallen, afbreken of verbouwen, het was niet no dig geweest het hierop te laten aankomen. Indien men zich bij eventuele bouwplan nen hetzij klein of groot, ingrijpend of ogenschijnlijk onbelangrijk éérst wendt tot Bouw- en Woningtoezicht kan men zich Een werkelijk riante huisvesting voor duiven! Maar hoe zou deze toch pri mair voor mensen gebouwde woon wijk in IJmuiden er uit gaan zien als ook anderen op een schuur, garage of in de tuin soortgelijke bouwsels gingen optrekken. iX>y i Advertentie mms veel zorgen en ergernis besparen. Bouw dus niet zonder vergunning, be denk dat doeltreffend en geordend bou wen niet alleen in het belang is van de gemeenschap in haar geheel, doch zeker ook voor elke bewoner afzonderlijk. Schuurtjes en hokken zijn in een soort aflopende reeks bij elkaar aan gebouwd, schuttingen opgetrokken uit allerhande oud materiaal en van een tuin is geen sprake meer. Zondag wordt bij de amateurs weer een volledig programma afgewerkt. Voor eer steklasser VVB betekent dit wederom een treffen met OSV dat de vorige week in Amsterdam-Noord met 4-1 won. De Breesapers die nog slechts vier wedstrij den voor de boeg hebben, krijgen gele genheid op eigen veld revanche te nemen voor hun lusteloze spel van zondag j.l. toen wel heel duidelijk te zien was dat er voor Breesapers niets meer op het spel stond. We rekenen dan ook op een flinke VVB-zege. Voor De Kennemers wordt het zondag een bijzonder belangrijke dag. De Bever wij kse ploeg verkeert nog steeds in de gevarenzone, al verbeterde zijn positie aanmerkelijk door de 3-1 zege die op Vel sen werd behaald. Het Haarlemse TYBB zal wel degraderen maar wie TYBB naar de derde klasse zal volgen is nog niet bekend; wel de kandidaten: Ultrajec- tum, Zandvoortmeeuwen, HBC of De Ken- nemers. Zondag kan de situatie voor De Kennemers danig opklaren, maar daar is IJmond-samenwerking voor nodig: zelf dient De Kennemers de thuiswedstrijd van Zandvoortmeeuwen te winnen, Vel sen zal de uitwedstrijd tegen Ultrajectum tot een goed einde moeten brengen en DEM zelf nog niet geheel veilig moet HBC op eigen terrein verslaan. In de derde klasse A heeft ADO'20 een thuiswedstrijd tegen West Frisia op het programma staan. ADO'20 beschikt over de betere ploeg die bovendien mentaal zeer sterk is en zal zeker een kleine overwinning op de ploeg uit Enkhuizen behalen. Beverwijk kan via een zege op het bezoekende Egmondia zijn derde plaats veilig stellen. In de derde klasse C speelt Stormvogels de uitwedstrijd tegen het laaggeklasseerde Swift wederom met enkele invallers. Aanvoerder De Graaf zal ook zondag nog niet van de partij zijn. In de vierde klasse waar de competitie op vier wedstrijden na beëindigd is, heerst nog' grote spanning. Voor het kampioen schap komen nog vier teams in aanmer king: Renova, Aristos, IEV en Waterloo. IEV kan zondag zijn kansen aanmerkelijk vergroten door de uitwedstrijd tegen Re- nova te winnen. Een moeilijke opgave overigens! Toch is Renova niet onver slaanbaar: de Haarlemmers verspeelden in de laatste vijf wedstrijden zes punten. Waterloo staat er relatief nog beter voor dan IEV, maar krijgt het zondag moeilijk nu het wisselvallige Bloemendaal op oor logssterkte naar Driehuis komt. Op de on derste plaats staat nog steeds Wijk aan Zee met twee punten achterstand op Vlie gende Hollanders, de overige ploegen zijn onbereikbaar geworden. Wijk aan Zee heeft zondag weinig kansen op succes: een uitwedstrijd tegen Aristos. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 9.75, post- abonnees f 11. V kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Op de veiling Kennemerland in Bever wijk komt er meer schot in de aanvoer van glasspinazie. Vrijdag waren er 1300 kisten aan de veiling. Door deze grote aan voer kwamen de prijzen wel even in de verdrukking. Er was weinig sla en rabar ber. Het aanbod van radijs neemt toe. Mede door de kans op export waren de prijzen goed te noemen. Witlof liep deze week in prijs terug. De aanvoer van sprui ten loopt op haar eind. Veel vraag was er voor prei waarbij de export haar deel op eiste. Bij de koolsoorten gaan vooral de kleine maten rodekool nog grif weg. De diverse noteringen waren: spinazie 42-82; sla 12-16; rabarber 100-160; radijs 26-40; witlof 45-83; prei 50-87; spruiten 50-120; selderyknollen 4-16; waspeen 35-44; rodekool 8-25; groene kool 25-42; uien 40 GARAGE L. v. d. LEDEN CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT 51; breekpeen 5-8. In het blad „Visserijnieuws" bespreekt drs. L. K. Boerema, bioloog van het Rijks instituut voor Visserij-onderzoek te IJmui den, de vraag of de tongvangsten weer zul len opleven. Hij zegt dat de tong in 1963 een goed broedjaar heeft gehad, ondanks het feit dat door de achteruitgang van het aantal oude dieren de eiproduktie niet bijzonder groot kan zijn geweest. In de strenge winter 1962-1963 is onder de marktwaardige tong een extra sterfte opgetreden boven de gebruikelijke dertig percent. De sterfte bedroeg circa 50 per cent. De extra sterfte werd veroorzaakt door werkelijke sterfte als gevolg van de kou en door het op grote schaal wegvissen van de tong, die naar het minst koude ge deelte van de zuidelijke Noordzee was ge vlucht en zich, door de kou bevangen, ge makkelijk liet vangen. Daarmee werd het profijt van middel en grote tong weer op of zelfs beneden het peil, dat voor de naoor logse periode normaal moet worden geacht. Het effect op de jonge tong is echter ernstiger geweest, zoals door dr. Boddeke al in 1963 is gesignaleerd. Blijkbaar heeft de jonge tong extra van de kou geleden. Vandaar dat er in 1963 en 1964 weinig jonge tongen de marktwaardige lengte van 24 centimeter hebben bereikt, waardoor de vangsten van slips en tong 1 steeds meer daalden en op een zo laag niveau be landden als sinds 1948 (een jaar na de strenge winter van 1947) niet meer was voorgekomen. Dit betekent dat er in de eerstkomende jaren weinig aangroei van tong 1 en kleinmiddel is te verwachten waardoor de vangsten van deze catego rieën waarschijnlijk geleidelijk nog wat verder zullen dalen. De grote tong zal voorlopig nog wel op het huidige peil blij ven. En de slips? „In 1963 is een goed broedjaar opgetreden en uit de aanvoeren blijkt dat slechts enkelen van de in dat jaar geboren tongen in december 1964 de marktwaardige lengte al hadden bereikt", zegt drs. Boerema. Maar zowel uit waar nemingen van kotters als van het onder zoekingsvaartuig „Willem Beukels" blijkt dat er in zee vrij grote hoeveelheden tong van rond de twintig centimeter voorkomen, De absolute grootte van de jaarklas is nog niet te schatten. Wel kan worden gezegd dat, als de vis, na de groeistilstand in de winter omstreeks mei 1965 weer begint te groeien, in de tweede helft en vooral in de laatste maanden van 1965 vangsten van slips mogen worden verwacht die aan zienlijk hoger zijn dan in de overeenkom stige maanden van 1964. En dit zal in de daarop volgende jaren weer in de grotere marktsorteringen doorwerken zodat in 1966 de vangsten van tong 1 en in 1967 die van tong middel weer zullen toenemen. Advertentie VAN D» B ^^^NGTn^ÜWSTRAA7 49iJ VVB (thuis tegen OSV): Van de Boo gaard; Hoogendijk en Meyer; Kersber gen, Both en Stet; Kooimans, De Bruin, Luitjes, Doornbos en De Greef. Velsen (uit tegen Ultrajectum): Tromp; Van de Poll en Ruygrok; Hij- nen, Nijssen en Rekveld; Böhm, Weber, Hoogzaad, Koks en Blum. De Kennemers (thuis tegen Zand- vortmeeuwen)Dijks; Van de Graaf en Huisman; Verhagen, Van Gerven en Tervoort; Noordemeer, Jonker, Van Duyvenboden, Beeldman en Aarden burg. DEM (uit tegen HBC): W. Aarden burg; Nooy en Rijk; Willems, J. Aar denburg en Welp; Van de Bos, Vessies, Six, Pels en Th. Schram. ADO '20 (thuis tegen West Frisia): Burger; De Wit en Duyn; Bruins, Wei- boren en Duin; Van de Berghe, Stieke- ma, Beentjes, Putter en Henneman. Beverwijk (thuis tegen Egmondia): Van de Does; Niesten en Plezier; Min- neboo, A. Hoogewerf en L. Hoogewerf; Driessen, Riteco, Ketting, Winands en Schelvis. Stormvogels (uit tegen Swift): Degen; Vlot en Kloosterman; Plug, Luppens en Haverkamp; Maarleveld, Spruit, Clee- ren, Tol en Zwart. Waterloo (thuis tegen Bloemendaal): Hühl; Bruisschaart en Dekker; Van de Voorde, Van Eden en Oldenburg; Boek hout, Van de Zwan, Demmers, Broek en Thijms. IEV (uit tegen Renova): B. Vink; J. Vink en Bakker; Verdel, Harsveld en De Reus; Van Tunen, Kaandorp, Been tjes, J. de Reus en Korver. Wijk aan Zee (uit tegen Aristos): De Blok; J. de Blok en Aardenburg; De Boer, Scholten en Gorter; Alders, J. Schellevis, Snijders, Van de Wel en G. Schellevis. Met een toestel van RADIO BECKER bekijkt u het goed. Een voorbeeld uit onze kollektie: PHILIPS Super ontvanger met 59 cm beeldbuis, gradatiefilter, UHF en rapidovision- druktoets. Keus uit vele andere modellen in de merken PHILIPS - ARISTONA - ERRES - BLAUPUNKT TRAWLERKADE 64 - TELEFOON 6496 De voetbalvereniging Terrasvogels, die in 1948 haar eigen terrein aan de Terras- weg te Santpoort wegens uitbreidingen moest verlaten en sindsdien zwervende is geweest over verschillende voetbalvelden in de gemeente, kan thans overgaan tot het bouwen van haar kleedhuis en kan tine. Vlugger dan verwacht is voor deze bouw, waaraan de gemeenteraad in zijn vergadering van 24 februari jl. fiat ver leende, dezer dagen de rijksgoedkeuring afgekomen. Het zal er nu op aan komen, dat de le den van Terrasvogels gaan waarmaken, dat zij door zelfwerkzaamheid aan het ob ject (een kleedruimte met zes kleedgele genheden en een flinke kantine) het hunne bijdragen om de geraamde besparing van 20.000 op de totale bouwsom van circa 80.000 te realiseren, onder welke voor waarde de vergunning is verleend. Advertentie 6200 dag en nacht - b.g.g. telefoon 5 5 6 S v/h Taxi Brandwijk - RIJNSTRAAT 91 Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Ibis, Rot terdam; Philetas, Rotterdam; Braunschweig, PortSaid; Europa, Great Yarmouth voor IJmui den; IJsselborg, Rochester voor IJmuiden; Pio neer, Par; Spaarnestroom, Huil; Windhuk, La gos; Bieberstein, Antwerpen; Berkelstroom, Rot terdam; Favorita, Buchanan voor IJmuiden; Sylt, Hamburg; Oosterburg, Rotterdam; Taurus, Hamburg; Frieda Busch, Rotterdam voor IJmui den. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Noordster, Kopenhagen, uit IJmuiden; Muttersegen, Go thenburg; Eilbek, Curasao; Swift, Harlingen; Hongkong Exporter, Lehavre; Magula, Odense, van IJmuiden; Werner Vinnen, La Libertad; Spes, Swinoujscie, van IJmuiden; Vechtborg, Lehavre; Trollfoss, Persian Gulf; Erika B, Skive Schieborg, Lehavre; Walli, Gothenburg; Skau- mor, Pepel, van IJmuiden; Gabonkust, Free town; Areas, Benghazi; Eminence, Londen; Toulouse, Hamburg; Nora, Trollhattan, van IJmuiden; Eva, Duinkerken van Velsen: Otto Rotterdam, van Velsen; Tasman, Norwich; Ner- landia, Gothenburg; Noord, Limerick; Buka, Londen; Seine, Antwerpen; Vela, Flekkefjord; Deborah, Londen; Roelof Buisman, Goole; Nore, Stockholm; Fortuna, Halmstad, van IJmuiden; Prins Willem George Frederik, Gibraltar; Dra gon, Maersk, Hamburg; Dependence, Lowestoft; Mario, Wicklow; Arneborg, Malmö, van IJmui den. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Spaarne- kerk, Rotterdam; Vanda, Dagenham; Alcetas, Rotterdam; Oranje Nassau, Cowesroads. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Militence, Newcastle; Potomac, Hampton Roads; Wittekind, Gothenburg; Osiris, Curacao; Ramsnes, Heroyka van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Vóór de eredivisiewedstrijd Telstar— Ajax speelt een combinatie van oud-VSV- en Stormvogels-spelers tegen oud-Ajacie den. Het Velser elftal ziet er als volgt uit: Geerlofs (VSV); Freriks (St.) en Kunst (VSV); F. Venus (St.), Spaans (VSV) en Goedhart (St.); Stek (VSV), Strikker (VSV), Va Onselen (VSV), Balvers (VSV) en Van Opbergen (St.. De ondergetekende straat plaats wenst met ingang van 1 april a.s. een abonnement op per kwartaal 9.75 Handtekening H kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5