Formateur Cals ontvangt vanmiddag minister Bot Maanschot van Amerikanen Nieuwe CAO klein-metaal Duizenden rassenstrijders doen mee aan de mars door Alabama HET WEER U ST Defferre herkozen bij Franse gemeenteraadsverkiezingen Brandweerman bekent brandstichting ALABAMA SELMA Ml* *r, ejore you vuy! SUÈDE-NAPPA MANTELS Ralph Bunche Bekroning Het woord is aan In de krant van heden: Nieuwe depressie Tel. 8166 Zeventienjarige won Songfestival pagina 7 Bij UBO in Utrecht Ptmmvs*i &y?<SL.<gs3viita "^~~~aux WhsS« Heli HiSs»e«yiii«^: &GN?S0M€t¥ 80 De politie vond drie bommen. De wij ken waar bommen zijn gevonden werden afgezet om nieuwsgierigen op een afstand te houden. In Montgomery heeft de Ku Klux Klan een protestbijeenkomst tegen de mars uitgeschreven. Gezegd werd dat de bijeen komst een protest zal worden tegen het „ons ontnemen van onze vrijheid". Langzamer dan werd verwacht zo meldt onze correspondent in Washington maar heel zeker kwam gisteren de veel besproken vijfdaagse protestmars op gang. De duizenden zullen naar de hoofdstad Montgomery opmareheren om Alabama's racistische gouverneur George Wallace te bezoeken en hem onder ogen te brengen, dat er onmiddellijk een eind moet wor den gemaakt aan de discriminatie van ne gers bij opneming in het kiezersregister. Dit is de route die de rassenstriiders staat Alabama. Van Selma. waar men de komende vier dagen zullen volgen gisteren is gestart gaat het in vijf op hun mars door de Amerikaanse dagen naar de hoofdstad Montgome ry, rechts op de kaart. Advertentie CANIIH Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voor witte, bonte en fijne was, Candy-fiiter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm) De demonstratiemars van vijftig mijl begon met een gebedsbijeenkomst. Zowel prominente negers en blanken als vele onbekenden uit alle delen van de Verenig de Staten nemen er aan deel. Naast de on dersecretaris-generaal van de Verenigde Naties, Ralph Bunche, Martin Luther King, de ondergouverneur van Massachu setts Richardson, vakbondsleider Walter Reuther zijn er vooral vele geestelijken van alle gezindten onder de deelnemers aan de mars. De optocht begon gisteren na dagenlang geharrewar, waarbij gouverneur Wallace nul op het rekwest kreeg met zijn verzoek aan de rechtbank om de toestemming tot het houden van de mars op te schorten. De minister van O., K. en W., de heer Bot, voert vanmiddag met een aantal van zijn ambtelijke adviseurs besprekingen met de formateur, mr. Cals. Om kwart over drie werd het gezelschap in het kabinet van de minister-presidi het Plein 1813 verwacht. -president aan Dit is een der „doelmatigheidsgesprek- ken", die door de formateur ter voorbe reiding van zijn beperkte basisprogramma zullen worden gevoerd. Verwacht wordt dat mr. Cals in de loop van dinsdag nog enkele andere voorbereidende bespre kingen, die nauw verband houden met de in het basisprogramma te behandelen vraagstukken, zal voeren. De formateur heeft een zeer druk week einde achter de rug. Hij heeft zich inten sief beziggehouden met het verzamelen van informaties en gegevens. Zijn telefoon thuis was vrijwel doorlopend in gesprek. Vanmorgen heeft mr. Cals zijn werk in het kabinet van de minister-president voortgezet. Wanneer zijn besprekingen over het te ontwerpen beperkte basisprogramma met de heren Schmelzer (K.V.P.), Vondeling (P.v.d.A.), Beernink (C.H.U.) en Smallen- broek (A.R.P.) zullen worden gehouden kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Verleden week deelde mr. Cals mee te Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 hopen dat dit gesprek in de eerste helft van deze week zou plaats vinden. Dit wijst, gezien de stand van de bezoekers- lijst, op woensdag, uiterlijk donderdag. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de formateur na het gesprek met de fractie leiders persoonlijk tussentijds rapport aan de koningin zal uitbrengen. Op het ogenblik houdt hij de koningin, die in Lech wintersportvakantie houdt, telefonisch en schriftelijk op de hoogte. KAAP KENNEDY (AFP en Reuter) Een Amerikaans ruimtevoertuig de Ranger-9 is op weg naar de maan, een reis van 402,335 kilometer. De raket moet woensdagmiddag op de maan vallen na enige duizenden foto's te heb ben gemaakt van plaatsen die geschikt zijn om te zijner tijd een mens te laten landen. De Ranger werd door een Agenaraket in de ruimte gebracht. Met de tweede trap van deze raket nog aan zich gekop peld kwam het ruimteschip op een hoogte van 216 kilometer boven Afrika in een tij delijke „parkeerbaan" om de Aarde. Na vier minuten ontbrandde de tweede trap, die de Ranger op weg naar de Maan stuurde. Na foto's te hebben gemaakt van de krater Alphonsus zal het ruimteschip op de maan vallen. De twee mannen, die als de plannen doorgaan dinsdag een ruimtetocht om de Aarde zullen maken Grissom en Young sloegen de lancering gade. De bekroning van dat touwgetrek om de steeds weer uitgestelde mars was het ver zoek van gouverneur Wallace aan presi dent Johnson om federale bescherming te sturen voor de demonstranten aangezien Alabama's overheid zelf wegens geldgebrek en gebrek aan manschappen de orde tij dens de veelomstreden mars niet kon ga randeren. Johnson dirigeerde hierop bijna 2000 man van de nationale garde naar Selma, 200 agenten van de federale politie, plus 1000 militairen. Enige compagnieën van land- en luchtstrijdkrachten houden zich gereed om zonodig ingeschakeld te worden voor ordebewaring. Het gevaar voor orde-verstoring dreigt alleen van de kant van blanke racisten die uit woede over de mars van wat zij noemen „beatniks en oproerkraaiers uit het noorden" tot gewelddadigheden zouden kunnen overgaan. De Ku Klux Klan de blanke beweging voor rassenscheiding in Montgomery bereidt zich al voor op een demonstratie tegen de negers en hun blan ke medestanders. Intussen is de Selma-Montgomery-mars uitgegroeid tot meer dan een protestde monstratie tegen de discriminatie van de negers bij opneming in de kiesregisters. De optocht is thans de grootste betoging voor rassenintegratie in het algemeen waarbij uiteraard vooral de nadruk wordt gelegd op de toestanden in staten als Ala bama en Mississippi, waar het zwarte be volkingsdeel geterroriseerd wordt door blanke rassenscheiders. Daarnaast is deze mars ook een drama tisch appèl aan de Amerikanen overal in het land om de rassenscheiding te beëin digen en iedereen gelijk te behandelen on- De kosmonauten Beljajev en Leonov bij hun aankomst in Perm. breeduit lachend na het succes in de ruimte met de Voskhod-2. Telefoto Werkgevers en werknemers in de me taalnijverheid hebben een nieuwe C.A.O. afgesloten, die ingaat op 1 april en een looptijd heeft van een jaar. De C.A.O. be treft 135.000 werknemers in negen be drijfstakken. In de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst zijn de gemeenteklas sen geheel afgeschaft Er is een loonsver hoging van vijf percent in toegepast. In de maximumlonen is vier percent onder nemingsgewijze differentiatie verwerkt. Voorts is het minimumloon gesteld op 110. Dit geldt ook voor vrouwelijke kost winners. In de loonschalen zijn correcties aangebracht tot vijf cent per uur. De CAO behelst verder onder meer nog twee jeugdtabellen met een leeftijdsgrens van twintig jaar (met en zonder oplei ding), een aanbeveling voor doorbetaald vakbonds-verlof, waarderingsvakantie (drie a zes dagen) voor langdurig dienst verband en ervaringstoeslagen, die kun nen oplopen tot 7,50 per week. Ook zijn pensionvergoedingen, koffiegeld enzo voorts verhoogd. Er is geen afspraak vast gelegd om in de toekomst tot een langer lopende CAO te komen. Wat dit betreft zal de groot-metaal de toon moeten aan geven. geacht huidskleur, ras, geloof. Een derge lijk appèl kan men zich overal in de Ver enigde Staten aantrekken, ook in de noor delijke steden als New York, Pittsburg, Chicago en Boston waar weliswaar geen wettelijke discriminatie meer plaats vindt, maar waar de neger feitelijk even eens veel minder economische en sociale kansen dan de blanke heeft. Het besef van deze situatie klonk ook door in de woorden van Martin Luther King, die gis termorgen de gebedsdienst in Selma leid de, die vooraf ging aan de mars. (Vervolg op pagina 3) 50e JAARGANG NUMMER 117 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Seopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 22 MAART 196 5 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur. E. Koning Sir Philip Gibbs: Het is beter te geven dan te lenen, en het kost ongeveer hetzelfde. SELMA (Reuter en AP). „Nu gaat het om de zaak van Amerika. Wij zijn het wachten moe. Wij hebben 345 jaar gewacht op de vrijheid en nu daagt de dag". Zo sprak dominee Martin Luther King zijn duizenden volgelingen moed in, even voordat de demonstratiemars van Selma naar Montgomery was begonnen. King vergeleek de tocht van vijf dagen voor rassengelijkheid in de Verenigde Staten met de beroemde mars van de Indische leider Mahatma Gandhi naar de zee. Even over half een zondagmiddag (om kwart voor acht Europese tijd) zette de stoet zich in beweging. De politie van Birmingham heeft gisteravond bekend gemaakt dat er een dynamietbom werd aangetroffen nabij de woning van dominee A. D. King, een broer van de neger leider dr. Martin Luther King. Legerdeskundigen werden in allerijl naar de woning van dominee King gezonden. W eerrapporten 1> 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 6 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met tijdelijk regen, in het noorden van het land mogelijk voorafge gaan door sneeuw. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuiidwest. Minder koude nacht. Morgen overdag in het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De meeste deskundigen van de Ameri kaanse ruimtevaart menen, dat de Vere nigde Staten twee jaar op de Russen ach ter zijn in de ruimtevaart. Ze geloven niet, dat de VS met de jongste Russische prestatie nog meer terrein hebben verlo ren. Zij wijzen erop, dat als alles goed gaat met de Gemini-lancering, de Ameri' kanen de eersten zullen zijn die een ruim teschip laten zien dat kan manoeuvreren en van baan veranderen en dat de piloot in staat stelt zijn landingsterrein te kie zen. Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Uit stad en omgeving Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Feuilleton Radio en t.v Kunst Sport Ferdinand Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's ..4, 5, 13 5 5 5 6 7 7 9 t/m 13 15 De Utrechtse recherche heeft een 32= jarige fabrieksarbeider uit Utrecht aange houden. De man heeft bekend de brand te hebben aangestoken, die woensdag avond heeft gewoed bij de U.B.O. (Utrecht se Banden Onderneming) Het motief van de fabrieksarbeider, die lid was van de bedrijfsbrandweer luidde: „Ik zou weieens een echt brandje willen blussen". Hij hoopte daarmee op een beloning voor zijn prestatie. Bij de brand werd voor ruim een half miljoen gulden schade aange richt. De man kreeg woensdag, de avond van de brand, als lid van de bedrijfsbrandweer instructie in de fabriek. Bij blokken zeer brandbare synthetische rubber had hij een papiertje aangestoken. Tijdens de instruc tie liep hij vele malen weg om het aan gestoken vuur in de gaten te houden. Om 18.24 meldde hij de brand bij de be drijfsbrandweer. Óp 6 januari van dit jaar heeft de man al een klein brandje in de roetkamer van de U.B.O. gesticht, maar heeft dit vuur zelf met een schuimblusser geblust. Hij bekende tegenover de politie dat hij danig geschrokken was van de grote om vang van de laatste brand. PARIJS (Reuter en AFP) Gaston Def ferre, burgemeester van Marseille en so cialistisch kandidaat voor de in december te houden presidentsverkiezingen, is her kozen bij de gemeenteraadsverkiezingen, die zondag voor de tweede maal in 16.250 Franse steden en dorpen zijn gehouden. In de overige 21.359 gemeenten werd vorige week zondag reeds een toereikende meer derheid behaald en waren herstemmingen niet nodig. Defferre verwierf een absolute meerderheid op een lijst die gesteund werd door socialisten, onafhankelijken, katho lieken en partijlozen. Deze combinatie veroverde 41 van de 63 zetels in de gemeenteraad van Marseille. De overige zetels gingen naar de commu nisten en hun coalitiegenoten, de afge scheiden socialisten. De Gaullisten ver loren de vijf zetels die zij in de oude raad bezetten. In Parijs, waar negentig zetels waren te verdelen, kregen de Gaullisten 39 zetels, het Democratisch Verbond (socialisten en communisten) 38 zetels en het Centrum (conservatieven) dertien zetels. Communisten en socialisten wonnen ze ven zetels, de conservatieven zes. De uit slagen uit andere gemeenten laten zien dat er weinig verschuivingen zijn opgetreden. In vijfentwintig van de dertig steden met meer dan honderdduizend inwoners wer den de gemeenteraden bij de stemmingen van deze of vorige zondag herkozen. In Parijs en in de provincie hebben de communisten vooruitgang geboekt. De Centrum-groepen leefden wat op, terwijl de gaullistische vooruitgang een halt werd toegeroepen. Koningin Juliana in een ruststoel met prins Bernhard, prinse Irene en prin ses Beatrix op het balkon van hotel Post in Lech (Oostenrijk). Achter prins Bernhard staat prins Charles, echtgenoot van prinses Irene. (Foto C. de Boer). De 18 communistische gemeenteraden van het departement Seine bleven commu nistisch, zij het met een grotere meerder heid dan voorheen. Tot de communistische veroveringen be horen Le Havre, Nimes, Ales en de Parijse voorsteden Levallois Perret, Colombes en Aulnay-sous-Bois, alle met meer dan 30.000 inwoners. De gaullistische woordvoerder senator Baumel zei dat de gaullisten gelijk zijn ge bleven. „We hebben vier steden verloren en er vier teruggewonnen", aldus Baumel. Uit de uitslagen uit geheel Frankrijk blijkt duidelijk, dat de Gaullisten er niet in geslaagd zijn grote stemmenwinsten te behalen ten koste van de gevestigde poli tieke partijen. Hieruit kan worden gecon cludeerd, dat de toekomst van de Gaul listische Unie na het vertrek van De Gaul le zelf wankel geacht moet worden. Zonder dat generaal De Gaulle zich of ficieel in de strijd heeft geworpen was het uit allerlei officiële uitlatingen en initia tieven duidelijk, aldus onze correspondent in Parijs dat de regering geen middel, geen financiële chantage met belastingen inbegrepen, ongebruikt heeft gelaten om zoveel mogelijk gemeentebesturen onder gaullistische burgemeesters te kunnen plaatsen. Die opzet, waarvoor de kieswet zelfs speciaal gewijzigd werd, is echter schro melijk mislukt. Afgelopen nacht heeft Defferre met die pe wallen van uitputting rond de ogen zijn conclusies uit, zijn overwinning getrok ken. „Ik heb nu bewezen, zo hij, dat De Gaulle verslagen zal kunnen worden, zon der een voorafgaand akkoord of program ma met de communisten. Deze lijn zal ik ook voor mijn campagne voor de presi dentsverkiezingen van dit jaar blijven vol gen." De minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, heeft daarentegen nog even willen wachten, alvorens zijn les uit deze gebeurtenissen te trekken. Die les is dan ook wel bitter, want verschillende minis ters en hoge functionarissen, die op per- soonlijk bevel van generaal De Gaulle zich als kandidaat in de strijd hadden gestort, zijn verslagen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1