uitzonderlijk goed! WERELDNIEUWS Vrouwen en kinderen uit Hanoi worden met spoed geevacueerd Nieuwe luchtaanvallen op doelen in Noor <^raatótocl Weer ontvoering in Columbia Bonn polst enige Arabische staten Idealisme in VS versnelt afbraak van discriminatie Ministeriële klap dreunt na in Soedan MAANDAG 22 MAART 1965 Ö/b de Elias Mars Selma-Montgomery Schamel resultaat Ambassade van VS in Moskou heeft TV-camera Hudson Sigarenfabrieken N.V. Roosendaal Holland INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van he.t abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE GERBRANDY was burgemeester van Berlijn. Gerbrandy was hoofd van de N.S.B. in Afrika. Mussert was een verzetsman. Dat zijn naar dr. L. de Jong heeft meegedeeld antwoorden die leerlingen van middelbare scholen hebben gegeven op vragen, gesteld bij een onderzoek naar hun kennis omtrent de min-of-meer recen te vaderlandse geschiedenis. Zevenenzestig percent wist geen of geen juist antwoord te geven op de vraag: Wat was de februaristaking 1941? En de heer De Jong voegde aan deze en andere voorbeelden van deze aard toe, dat het vaderlandse - geschiedenisonderwijs dan ook in gebreke blijft: In een leerboek vaderlandse geschiedenis, dat nu nog ge bruikt wordt op kweekscholen, staan 38 pa gina's over de tachtigjarige oorlog, zes over de Franse tijd en nog geen twee over de periode 1940-1945. Als je dit leest vraag je je wel af of leraren die zulke boeken gebruiken wel goed bij hun hoofd zijn. Ach ja... ik herinner mij uit mijn gym nasiumtijd nog heel goed dat, blijkens het geschiedenis-onderwijs dat wij toen geno ten, niet alleen de vaderlandse, doch ook de wereldgeschiedenis Nederland als mid delpunt had en dat wij wel (Dikkie-Dikkie- Flo) de graven uit het Hollandse Huis moesten kunnen opdreunen, doch over eigentijdse gebeurtenissen en figuren niets vernamen. Bovendien waren alle Hollan ders stoere helden en Nederland had altijd gelijk en had altijd gelijk gehad. En wanneer ik ergens de tachtigjarige oorlog vermeld zie, dan denk ik altijd weer aan dat officiële diner in Palmas op de Canarische Eilanden, waar ik tegen over een Spaanse hoogleraar in de geschie denis zat, die totaal niet begreep waar ik het over had, toen ik grapsgewijs tegen hem zei: U en wij hebben tachtig jaar gevochten; maar dat is nu vergeten en vergeven. Hij had een kwartier nodig om te begrijpen waar ik op doelde. Nu heeft dr. De Jong meegedeeld dat O. K. en W. belangrijke veranderingen voorbereidt in het geschiedenis-onderwijs, waarin de aandacht veel meer gericht zal worden op de geschiedenis van deze eeuw. Beter laat dan nooit. Hoe is het mogelijk dat men pas nu oog krijgt voor dit mankement! Als ze het nu toch gaan doen, laten ze het dan snel doen, anders gaat de volgen de generatie op de vraag Wie was Schmel- zer? misschien antwoorden: bokskampioen of op: Wie was Toxopeus? de grootva der van Julius Caesar; of op: Wie was Kolfschoten? de koning van Oeroendi of op Marijnen: het pseudoniem van Vader Cats. Trouwens: als u nu aan uw huidige me de-vaderlanders vraagt wie meneer Den Toom, of meneer Korthals, of meneer De Block, of meneer Keyzer is, dan zoudt u zich ook verbazen over de antwoorden, als u die tenminste krijgt. Enfin, O. K. en W. heeft beterschap be loofd, maar toch ben ik benieuwd of Neêr- lands jeugd over 50 jaar, op de vraag: Wie was Nederlands fijnste, geestigste, gevoeligste stukjesschrijver der twintigste eeuw? eenparig zal antwoorden: Rokertje. De tweejarige Ronald Boshoff in Johannesburg in Zuid-Afrika is aan het roken verslaafd geraakt nadat iemand hem eens voor de grap rook in het ge zicht had geblazen waarop Ronald da sigaret had gepakt en rook had terug geblazen. Als er nu een bezoeker komt, maakt Ronald groot kabaal totdat hij een sigaret krijgt. „We kunnen er niets aan doen", zeggen zijn ouders. Brand. In Philadelphia in de Amerikaanse staat Pennsylvania zijn zaterdag negen woningen door brand verwoest. In een van de huizen zijn drie kinderen uit één gezin door het vuur in hun slaap verrast en omgekomen. Jong. Marie Louise Maymard, die tot bur gemeester van Ghisoni op Corsica is ge kozen, zal haar functie pas kunnen aan vaarden op haar verjaardag in ok tober. omdat de minimumleeftijd voor de bekleding van het burgemeestersambt in Frankrijk 23 jaar is. Monument. Burgemeester Wagner van New York heeft toestemming verleend voor de plaatsing van een Kennedy- monument in de New Yorkse wijk Brook lyn. Het wordt vervaardigd van marmer, dat afkomstig is uit de staat Vermont. Apartheid. In Detroit in de Verenigde Sta ten hebben een honderdtal betogers voor een Chryslerfabriek gedemonstreerd, om dat Chrysler besloten heeft 35 miljoen in Zuid-Afrika te investeren. De meeste betogers waren studenten van de univer siteit van Michigan. Zij protesteerden tegen Amerikaanse deelneming aan de economie van Zuid-Afrika en daardoor dus aan de apartheid in dit land. Klok vooruit. Zondag, op de eerste dag van de lente, zijn in Groot-Brittannië de klokken één uur vooruit gezet. Pelgrims. Meer dan honderd pelgrims mannen, vrouwen en kinderen zijn donderdag in het Gobindsagarmeer in de Himalaya (India) verdronken nadat het vaartuig waarmee zij naar een heilig dom op weg waren, was omgeslagen. Het vaartuig, waarop zich 100 tot 120 pel grims bevonden, sleepte een boot met nog 25 bedevaartgangers. Opstand. Ongeveer honderd kilometer ten noorden van Aden zijn drie Britse sol daten gedood en vier gewond tijdens een gevecht met opstandige stammen. Strijd krachten van de Zuidarabische Federatie zijn woensdag in het betrokken gebied militaire operaties tegen de stammen be gonnen. Diefstal. Uit de woning van de overleden miljonair Crocker in de Californische plaats Billsbrough zijn zaterdag acht schilderijen gestolen, waaronder twee Van Goghs en een Renoir. De waarde van de doeken wordt op ongeveer twee miljoen gulden geschat. In diplomatieke kringen in Londen heerst de opvatting dat voor de Russen op het ogenblik, om moeilijkheden met China te voorkomen, „vreedzame coëxistentie" op het tweede plan komt, maar dat de toe nadering tussen Oost en West slechts tij delijk in de ijskast is gezet en gemakke lijk weer kan worden ontdooid. Het heeft voldoening gewekt dat de Russen hun po litieke verantwoordelijkheid voor de Indo- China-conferenties van Genève van 1954 en 1962 blijven aanvaarden. De bittere Kosy- gin-pil is verzoet door de uitnodiging aan minister Stewart om Moskou op een nog vast te stellen tijdstip te bezoeken. De premier van communistisch China, Tsjoe enïLei, heeft in een vraaggesprek verklaard niet te geloven, dat de toestand in Vietnam zal leiden tot een derde we reldoorlog. Hij zei dat Peking niet het mi litaire overwicht van de VS vreest, omdat de Amerikaanse strijdkrachten over de wereld verspreid zijn. Daarom kan Ame rika zich niet permitteren een oorlog te beginnen. Communistische China zou, volgens Tsjoe, geen wereldoorlog uitlokken, maar het is altijd gereed „als de Amerikaanse imperialisten er op staan op de door hen ingeslagen weg voort te gaan." BOGOTA (AFP) —De Columbiaanse miljonair Harold Eder, die minister van Economische Zaken van zijn land is ge weest en eigenaar is van een van de groot ste suikerraffinaderijen in Columbia, is zaterdag door een dertigtal gewapende mannen ontvoerd Een van zijn lijfwach ten werd gedood. Ed'er zelf zou gewond zijn. De ontvoerders hebben 800.000 gulden losgeld gevraagd. SAIGON (Reuter en AFP) Vieren twintig Zuidvietnamese bommenwerpers, begeleid door ongeveer 35 Amerikaanse jachttoestellen, hebben zondagochtend mi litaire installaties bij Vu Cong, enkele ki lometers ten noorden van de 17de breedte graad, gebombardeerd. Dit is bekendge maakt in een gezamenlijk Amerikaans- Zuidvietnamees communiqué. De begelei dende Amerikaanse toestellen deden aan vallen op luchtdoelgeschut. De No rd-viet- namese regering zou de laatste weken maatregelen hebben laten nemen voor de evacuatie van 80.000 vrouwen en kinderen uit Hanoi. Alle voertuigen in de Noord- vietnamese hoofdstad zouden gecamou fleerd zjjn en er zouden loopgraven zijn gemaakt. President Johnson heeft zaterdag op een persconferentie verklaard, dat zijn poli tiek ten aanzien van Vietnam ongewij zigd blijft. De V.S. zullen Zuid-Vietnam blijven steunen zolang dat nodig zal zijn om de communistische agressie te bedwingen, aldus de president. Hij voegde hier echter aan toe, dat er wellicht wijzigingen zullen komen in de tactiek, de strategie, de uit rusting en het personeel in Vietnam. Het optreden van de V.S. zou afhangen van wat „de agressie van de andere partij noodzakelijk maakt". Michael Stewart, de Britse minister van Buitenlandse Zaken is zondag naar Wash ington vertrokken voor besprekingen met zijn Amerikaanse collega Dean Rusk. Zijn eerste doel is, verslag uitbrengen van de gesprekken die hij vorige week in Londen met Gromyko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken heeft gevoerd en die een schamel resultaat hebben opgeleverd, zo meldt onze correspondent in Londen. Zondag verklaarde Stewart bij zijn ver trek uit Londen dat Engeland nog steeds een belangrijke rol in het zoeken naar een oplossing voor Vietnam heeft te spe len en dat de Britten hier over zowel met de Sovjet-Unie als met de Verepigde Sta ten contact houden. Dit betekent blijkbaar dat de Britse re gering, die van Gromyko het verwijt te horen kreeg inzake Vietnam niet langer neutraal te zijn, zich niettemin als een soort bemiddelaar tussen de beide landen beschouwt. De strohalm waaraan Londen zich vastklampt is het feit, dat de Russen de deur voor verder overleg open hebben gelaten door hun bereidheid om vast te houden aan het gezamenlijk voorzitter schap met Engeland van de conferentie in Genève inzake Indo-China. Uit dit alles leidt men in Londen af, dat hoewel de Russen zich ten opzichte van China niet kunnen veroorloven ver dergaande openbare verklaringen af te leggen, er over Vietnam achter de scher men wel degelijk met hen te werken valt. Het oorspronkelijke doel van Gromyko's bezoek aan Londen was hiervoor als pad vinder op te treden. In deze omstandig heden werd Kosygin's reis praktisch in de doofpot gestopt. In het communiqué over Gromyko's besprekingen wordt er dan ook met geen woord over gerept. De Russen houden zich over Vietnam, mogelijk bij wijze van experiment in de richting van Peking laverend, diplomatiek bewust op de achtergrond. Stewart zal met Rusk ook andere pro blemen aanroeren, met name de ontwape ningskwestie, waarvoor Gromyko wel vor deringen schijnt te willen maken, het Na- bije-Oosten en de toekomst van het At lantische bondgenootschap. De mars van tachtig kilometer van Selma naar de hoofdstad van de Amerikaanse staat Alabama. Mont gomery, is zondag begonnen. Duizen den strijders negers en blanken voor gelijke burgerrechten voor de Amerikaanse negers doen er aan mee Voordat dominee King het sein gaf dat de lange stoet zich in beweging zette, verzamelden de deelnemers zich op een brug over de Alabama. Dominee Martin Luther Kina en dr. Ralph Bunche ondersecretaris van de VN gingen aan het hoofd van de stoet. Er deden zich geen inciden ten voor. Wel ontstonden er verhitte discussies tussen demonstranten en politiemannen. De eensgezindheid van de demonstranten manifesteerde zich onder andere door het feit dat heel wat negerkinderen die moe werden door blanken op de schou ders werden genomen (Telefoto's). Advertentie (Vervolg van pagina 1) De nadruk op de verbreding van het doel van de mars Selma-Montgomery wordt uiteraard ook veroorzaakt door de voorstellen die de regering in Washington afgelopen week aan het parlement heeft voorgelegd om definitief elke vorm van discriminatie b(j registratie in de kiesre- gisters te verwijderen. Daardoor kunnen de negers vertrouwen dat zij binnenkort niet langer onrechtma tig verre gehouden zullen worden van de stembus. President Johnsons waardige re de op de televisie over deze kwestie, waar in hij duidelijk maakte alle macht en kracht van zijn ambt te zullen gebruiken om aan de kiezersdiscriminatie een einde te maken, is overigens overal beter ontvangen dan de precieze wetsvoorstellen van de mi nister van Justitie Katzenbach. De negerleiders klagen dat de voorzie ning in het wetsvoorstel dat federaal in grijpen slechts mogelijk is waar minder dan 50 percent van de kiezers niet gere gistreerd zijn, zal leiden tot voortzetting van de discriminatiepraktijken in alle plaat sen waar negers een kleine minderheid vormen. Daarentegen wijzen conservatie ven, maar ook gematigden erop, dat het wetsvoorstel de kiezersregistratie federaal gaat regelen, terwijl volgens de grond wet uitsluitend de verschillende staten daartoe het recht hebben. Deze kringen zeggen dat alleen een grondwetsamendement de juiste weg zou zijn voor wijziging van het registratie systeem. Daartoe is een tweederde meer derheid nodig in het Congres in Washing ton, terwijl een dergelijk amendement pas rechtsgeldig zou worden na aanneming door tenminste driekwart van de parlemen ten van de afzonderlijke staten. Voordat dit alles echter een rol gaat spelen als constitutioneel en juridisch pro bleem, is er eerst de protestmars in Ala bama die aan de ene kant wel laat zien welke toestanden in sommige delen der Verenigde Staten heersen, maar ander zijds aantoont dat in dit vaak uitsluitend materialistisch en gecommercialiseerd lij kende land, toch duizenden te vinden zijn, die er lange reizen en vaak ook levensge vaar voor over hebben om een rechtvaar dige humane zaak te steunen. Wie gezien heeft, hoe in Selma roomska- tholieke nonnen, joodse rabi's, neger-land arbeiders, protestantse predikanten, ne gerintellectuelen, studenten uit alle lagen en rassen van de bevolking nu reeds arm in arm betogen voor een menswaardiger bestaan van de gekleurde minderheid, kan slechts bewondering hebben voor een der gelijk idealisme. BONN (Reuter) Een lid van de so ciaal-democratische oppositie in de West- duilse Bondsdag, Wichnewski, is zaterdag naar Algiers vertrokken om er onofficiële 'besprekingen te voeren met Algerijnse functionarissen. Hij heeft de steun van de bondsregering. Intussen heeft het christen-democratisch bondsdaglid Werner zaterdag bondskanse lier Erhard ingelicht over de besprekin gen die hij de dag tevoren in Caïro had gehad. Ook hij had geen officiële missie. Over enkele dagen zal hij naar de Egypti sche hoofdstad terugkeren om zijn „per soonlijke contacten te hervatten." De besprekingen tussen de Westduitse regeringsafgezant Birrenbach en vertegen woordigers van de Israëlische regering, die voor zondag waren vastgesteld, zijn tot vandaag uitgesteld. Een reden voor dit uit stel werd niet opgegeven. MOSKOU (AP) De Amerikaanse am bassade in Moskou, die altijd last heeft van vele Russische spionnen, heeft thans een TV-camera aan haar afweermiddelen toegevoegd. De camera, die aan de achterkant van het tien verdiepingen hoge gebouw is op gesteld, kan het grootste gedeelte van het geen zich achter het gebouw bevindt met inbegrip van de werkplaatsen de muren rondom het terrein van de ambassade af tasten. Op de receptie voor de voornaamste bu reaus, die zich op de negende verdieping bevindt, zit dag en nacht een marinier om de camera te bedienen en een tweede is altijd bij de hand om een onderzoek in te stellen als het scherm iets verdachts vertoont. De voorkant van het gebouw wordt niet door de camera bestreken. Misschien is van de plaatsing van een tweede camera aan die kant afgezien, omdat demonstran ten met projectielen de camera onklaar zouden kunnen maken. De Russische postadministratie heeft nu al een bijzondere frankeerzegel doen verschijnen ter ere van de nieuwe kosmonauten Beliaiev en Leonov. De zegel die een frankeer- waarde heeft van tien kopeken toont Leonov buiten de Voskhod terwiH hii filmopnamen maakt, terwijl men in de cabine Beljajev voor het instru mentarium ziet zitfen. De tekst op de zegel luidt: „Voor het eerst verliet een man een ruimtevaartuig, de Voskhod-2, in de kosmische ruimte, 18 maart 1965". (Telefoto). Verbod. Nepal heeft de Mount Everest in het Himalajagebergte tot verboden ge bied voor buitenlandse expedities ver klaard. Een Duitse expeditie, die in 1966 en een Japanse, die in 1967 de berg wil den beklimmen, zullen geen toegang wor den verleend. De groep Indische berg beklimmers, die op het ogenblik halver-v wege de top is, mag haar tocht afmaken. Lancering. Van de Australische lanceer basis Woomera af is vandaag een Blue Streak-raket gelanceerd in het kader van het Europese programma voor ruimte-onderzoek. De raket bereikte een hoogte van 240 kilometer en legde in tien minuten 1.600 kilometer af. Koeltjes. De eskimo's op Kingeiland in de Beringzee hebben bij een Canadese fir ma een grotekoelinstallatie besteld voor hun raadhuis. KHARTOEM (Reuter) In Soedan is een regeringscrisis ontstaan, doordat een minister een telefonist een klap in het ge zicht gaf, nadat een interlokaal gesprek was afgebroken. Uit protest tegen de klap, die werd uit gedeeld door de minister van Verbindin gen, Ezbon Mondiri, besloot de vakbond van de telefonist tot een staking. Deze ac tie die zaterdag zou beginnen, werd ech ter afgelast, nadat premier Chalifa liet we ten, dat hij minister Mondiri een andere functie zou geven. Deze verklaarde daar op dat hij dan zou aftreden, waarop ook zijn partijgenoten van het „Zuidelijk front" meedeelden zich uit het kabinet te zullen terugtrekken. De regering telt reeds vier vacatures. Het incident heeft ook zijn weerslag op de rondetafelconferentie in Khartoem waar gesproken wordt over de toekomst van de Zuid-Soedan. Afgevaardigden uit het zuiden ijveren voor een volledige afschei ding van dit gebied waar hoofdzakelijk ne gers wonen. Dit streven lokt hevig verzet uit van het noorden. Minister Mondiri heeft thans verlof. In tussen pogen de premier en de leiders van de verschillende partijen het kabinet en de conferentie te redden. mm* itmm»

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3