Veelbelovende jonge spelers bij „Jan van Dommelen" Bank Onroerende Zaken ontwikkelt activiteiten „Elke gulden elke man heeft zeggenschap, niet" Philips neemt deel in Electrologica Proost en Brandt kon de kostenstijging opvangen 1 Fokker in de ruimtevaart ETOM ontwikkelt zich voorspoedig Vlaardingse rederij naar Scheveningen Onvoldoende doorstroming in de Nederlandse woningmarkt Man verdronk in de Nieuwe Gracht in Haarlem Straf voor onbevoegde zeelui verlaagd Vrouw even blind na explosie Groot tekort aan pianostemmers S CHEEP VA ARTB ERIC HTEN Kort economisch nieuws „FANFARELLA" KORT NIEUWS MR. VERSLOOT OP P. v. d. A. - CONFERENTIE OVER STRUCTUUR DER ONDERNEMING: MAANDAG 22 MAART 1965 5 ZOALS BEKEND heeft de Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen" enige tijd geleden een jeugdafdeling opgericht, met de gemakkelijk te raden bedoeling een aantal jonge spelers zoveel kennis van en enthousiasme voor het toneel bij te brengen, dat de „echte" werkende kring straks uit dit groepje met enige behoorlijke krachten kan worden aangevuld. Dit initiatief schijnt met het gewenste succes te worden bekroond, want het komt ons voor dat onder de jeugdige spelers die wij zaterdagavond in zaal „Zomerlust" in Santpoort aan het werk hebben gezien, stellig het materiaal aanwezig is om in de toekomst de jonge rollen van de ouderen over te nemen. En voor sommigen onder hen lijkt ons die toekomst niet eens meer zo ver verwijderd. Jan van Dam Japanse prinses laat Nederlands schip te water OP HET EERSTE gezicht leek de keuze van het opgevoerde stuk: Jan Naaijkens' blijspel „Fanfarella", of „Hier gebeurt nooit iets!" voor een dergelijke groep on geroutineerde spelers schier onbegonnen werk, doch bij nader inzien bleek het juist een verstandig besluit te zijn geweest. De vrolijke handeling van dit stuk is name lijk gebaseerd op de komst van een groep je toneelspelers in een ingeslapen Ita liaans dorpje, waarbij het eerste werk van deze komedianten bestaat uit pogingen de hartjes van de onbedorven dorpsschonen stormenderhand te veroveren. Maar omdat noch Catharina, noch Rosetta voornemens is zich zonder meer door hun galante lis ten het hoofd op hol te laten brengen, blij ven de amusante verwikkelingen niet lang meer uit, zodat de ondertitel van het stuk al spoedig met de werkelijkheid in tegen spraak komt. EN DEZE VROLIJKE toneelschrijvers fantasie bevat voor een groepje jeugdige spelers nu juist alle leerstof, waarmee hun onder leiding van een bekwaam spel leider „het vak" kan worden aangeleerd. De opvoering van dit stuk vereist name lijk een zekere zwierige elegance, van bij na elke rol kan een grappige typering worden gemaakt en bovendien kunnen zij nog leren hoe een kostuum moet worden gedragen. Welnu, deze bekwame regisseur heeft „Jan van Dommelen" gevonden in drs. A. M. van der Steen, die met dit groepje jongeren waarlijk opmerkelijke re sultaten heeft bereikt. Afgezien van het feit dat er geregeld sprake is geweest van een aantrekkelijke groepsvorming, waardoor wegens het grote aantal mede werkers bijna van „massa-regie" moet worden gesproken, kon uit de voorstelling ook gemakkelijk worden afgeleid dat de spelers van gedegen indicaties waren voor zien. Zo was het bijvoorbeeld voor Dick Dortmundt weliswaar nog onmogelijk als de oude dorpspotentaat signor Di Lampre- dona een leeftijdsverschil van pak weg zestig jaren weg te spelen, maar tech nisch kwam hij toch een eind in de goede richting. En het kwam ons verder voor dat Ans Pootjes, Han Fonteyne, Will Dort mundt en Gerda Stappers echt niet ver meer van de avond verwijderd zullen zijn, dat zij met hun volwassen kunstbroeders en -zusters mogen optreden. IN EEN TIJD, dat algemeen over de Impasse bij het amateurtoneel wordt ge klaagd, betekent 'n dergelijke veelbeloven de „Nachwuchs" voor elke vereniging een kostbaar bezit. „Jan van Dommelen" zal hier ongetwijfeld zijn voordeel mee kun nen doen. AMSTERDAM. De directie van de Fokker-fabrieken heeft besloten tot op richting van een afdeling ruimtevaart en is begonnen ingenieurs en natuurkundigen voor deze nieuwe afdeling aan te werven. De Fokkerfabrieken verwachten een aandeel te krijgen in de uitvoering van opdrachten in samenwerking met andere ondernemingen. Men denkt aan de bouw van kunstmanen die de beide Europese ruimtevaartorganisaties ELDO en ESRO voorbereiden, alsmede aan de ESTEC, het Europese centrum voor ruimtetechno logie, een onderafdeling van ESRO, die in Noordwijk wordt gevestigd. De ESRO heeft enige tientallen Europese industrieën benaderd die belangstelling hebben voor opdrachten tot bouw en le vering van kunstmanen en ook al „studie opdrachten" gegeven. De kunstmanen van ESRO zullen dienen voor wetenschappelijk onderzoek; die van ELDO dienen voor communicatie en navigatie. De Philipsfabrieken nemen al deel aan de voorbereiding op de lancering van de eerste kunstmaan van ELDO in Australië. Bij Fokker overweegt men ook samen werking met Republic, de Amerikaanse onderneming die mede-aandeelhouder van Fokker is, en met twee andere Amerikaan se ondernemingen, Fairchild die de Friendship in licentie heeft gebouwd en Hiller. De directie van de Fokkerfabrieken laat zich er nog niet over uit hoeveel ingenieurs, natuurkundigen en technisch personeel zij voor de nieuwe afdeling in dienst wil nemen. ROTTERDAM (ANP) Europa Trans port Ontwikkelings Maatschappij „ETOM" N.V., een gemeenschappelijke dochteron derneming van Transport Development Group Ltd., (60 percent) en Thomsen's. Verenigde Bedrijven N.V. (40 percent) heeft het eerste boekjaar afgesloten met een gunstig resultaat. In het afgelopen jaar traden drie ondernemingen toe. Als verwachting voor het lopende boekjaar kan worden uitgesproken, dat wederom een aantal ondernemingen zullen toetre den, zo deelt de ETOM mede. ETOM streeft naar een samenwerking van goed geleide bedrijven op het gebied van transport-, expeditie-, overslag- en opslagwerkzaamheden in West-Europa. Een tafereeltje uit het eerste bedrijf van Jan Naaijkens' blijspel „Fanfa rella"., dat met groot succes door de „leerlingen" van de toneelvereniging „Jan van Dommelen" werd opgevoerd De n.v. Zeevisserij Maatschappij en Ha- ringhandel voorheen A. Verboon uit Vlaar- dingen zal binnenkort haar gehele bedrijf naar Scheveningen verplaatsen. Kostenbe sparing is hiervoor de voornaamste reden. Naast de haringhandel oefent deze maat schappij met twee schepen de haringvisse rij uit. Kleurendia-wedstryd. De Beverwijk- se amateurfotografen hebben in samen werking met de fotoclub "Heemskerk" een kleurendia-wedstrijd gehouden, waarvoor zeventien inzendingen waren binnengeko men. De dia's werden gejureerd door leden van de fotoclub „Heiloo". Zij kwamen tot de volgende uitslag: 1. W. Swarts, Bever wijk; 2. H. A. Mandos, Heemskerk; 3. W. Kraayeveld, Heemskerk; 4. N. Sinkeldam, Heemskerk. AMSTERDAM (ANP) Voor de N.V. Bank voor Onroerende Zaken is '64 een pe riode van relatief grote activiteit geweest, onder meer tot uiting komend in een be langrijke uitbreiding van het bezit aan on roerende goederen. De winst- en verliesre kening sluit met een voordelig saldo van 704.300 tegen 465.500 over 1963. De BOZ zal het dividend hervatten met een uitkering van 12 percent. Dit is voor het eerst na de oorlog dat de BOZ weer divi dend gaat betalen. Per winstbewijs b. zal 13. beschikbaar zijn en per winstbewijs aa en ab gezamelijk 37.207. De belangrijke uitbreiding, die het be drijf van de bank in 1964 heeft ondergaan en de lopende plannen nopen, naar de di rectie in het verslag meedeelt, tot een diep gaande studie van de vermogensverhou dingen. Wegens de herbelegging van de in 1963 uit de verkoop van het Carlton- complex in Amsterdam vrijgekomen mid delen, vertoont de rekening vorderingen een aanzienlijke daling van 3.6 miljoen tot 513.400. De uitbreiding van het gebouwd onroe rend kwam onder andere tot stand door het opnemen van de cijfers van de N.V. Centraal Oroerend Bezit in de gecombi neerde jaarrekening een door het overne men der aandelen van de N.V. „De Ad ministratie" te Amsterdam. Het v/inkelcentrum „Alphons Diepen- brockhof" in Den Haag werd grotendeels in gebruik genomen. Het ziet er naar uit. dat de BOZ in Amsterdam de beschikking krijgt over een aantrekkelijk, aaneenge sloten industrieterrein van vier hectaren. Het verslag behelst voorts mededelingen over de ontwikkelingsobjecten, onder meer in Amsterdam, Vlaardingen, Assen enzovoorts. Het grote probleem van de Nederlandse woningmarkt blijft de onvoldoende door stroming, zo zegt de directie van de B.O.Z. in haar jaarverslag 1964. Eensdeels is dit, volgens de directie, he' gevolg van het feit dat de kwaliteit van de nieuwbouw in vele gevallen achterblijft bij hetgeen bij een „planning" op langere termijn gewenst moet worden geacht. Anderzijds wordt de UTRECHT (ANP) Als het rapport- Verdam over de herziening van het on dernemingsrecht tot wet wordt verheven, zal het bedrijfsleven in Liechtenstein, Zwitserland en Ceylon gaan bloeien. Dit betoogde mr. H. Versloot, directeur van het Gemeenschappelijk Administratie Kan toor in Vlaardingen, zaterdag op een con ferentie van de dr. Wiardi-Beckman-stich- ting van de Partij van de Arbeid in Utrecht, waarop de structuur van de on derneming werd behandeld. Professor dr. W. Hessel, hoogleraar van de Technische Hogeschool Twente en mr. Versloot waren de inleiders op deze conferentie, die door vertegenwoordigers uit allerlei politieke en maatschappelijke groeperingen werd bij gewoond. Mr. Versloot voorziet talrijke plausibele mogelijkheden, om door het kiezen van rechtsvormen te ontkomen aan de veC'ch- te aanstelling van werknemers-con 1 a- rissen. De voorstellen-Verdam zijn i rs beperkt tot open N.V.'s naar NedeiAds recht en hun „beheerste dochters". Als de voorstellen in deze vorm wet worden, zijn ze niet meer dan een dringende, ge zaghebbende uitnodiging om werknemers commissarissen aan te stellen. Het be drijfsleven is echter vrij daaraan gehoor te geven. Naamloze vennootschappen naar buitenlands recht zijn mogelijk om de uit nodiging te ontkomen, commanditaire ven nootschappen met onbetekende n.v.'s als beherende vennoten eveneens. Zo'n wet zou naar het oordeel van mr. Versloot dan ge lijk staan met de wijze waarop de invoe ring van ondernemingsraden wettelijk is geregeld. Mr. Versloot die niet gelooft in de abdi catie der aandeelhouders („hun kritiek komt beter tot uiting via de beurs"), gaf voorts te kennen, dat de werknemers-com missaris het vertrouwen dient te hebben van de ondernemingsraad. Hij zal zich in die raad moeten verantwoorden en door die raad gekozen of afgezet moeten wor den. De ondernemingsraad wint daardoor aan gewicht en betekenis voor de werk nemer. Mr. Versloot wil aan de werkne mers-commissaris voorts een vetorecht toekennen, ten aanzien van beslissingen over de kaderstructuur, die opheffing, in krimping of overdracht van de onderne ming betreffen. Tegen dit veto moet be roeping kort geding mogelijk zijn op een competente rechter. Mr. Versloot betoog de voorts dat in de onderneming thans de guldensdemocratie bestaat: „elke gulden heeft zeggenschap, elke man niet." Professor Hessel pleitte voor een sterke re beperking van de onderneming om haar eigen juridische vorm te kiezen. Hij wenst voorts een verslaggeving van de n.v. waar door aan de buitenstaander een duidelijk inzicht wordt gegeven van het onderne mingsbeleid. Dit betekent vermelding van de bezoldiging van de bedrijfsleiding, de verdeling van de tantièmes en dergelijke De tot het Nillmjj-concern behorende N.V. Electrologica in Den Haag en Philips' Gloeilampenfabrieken hebben besloten tot een nauwer samengaan op het gebied van computers en daarmede verwante apara- tuur. De samenwerking zal onder meer leiden tot onderlinge uitwisseling van technische gegevens, terwijl gestreefd zal worden naar integratie van beider programma's. Voorts is tussen beide ondernemingen overeenge komen, dat Philips een minderheidsparti cipatie zal nemen in het aandelenkapitaal van Electrologica. Prof. Hessel ziet de functie van de aan deelhouder in de onderneming als die van de belegger, waardoor hij niet tot taak zou moeten hebben om in de algemene ver gadering ook de jaarstukken vast te stel len. Zes co-referenten haakten in op de beide inleidingen. Mr. P. M. H. van Boven, voor zitter van de Nederlandse Katholieke Werk geversvereniging, verzette zich tegen de arbeiderscommissaris, omdat deze de voor een onderneming noodzakelijke eenheid in leiding in gevaar brengt. Zonder wettelij ke verplichting kan de n.v. grotere open heid betrachten. Hij voelde niet voor de redenering, dat het kapitaal in de onderne ming meer te zeggen heeft dan de ar beid. Het formele meebeslissingsrecht mist de arbeider, maar men onderschat de be langrijke invloed van de ondernemings raad. Meer inspraak van de werknemers acht mr. Van Boven wel mogelijk. De Leidse socioloog prof. P. Thoenes ge looft dat het rapport Verdam in de ge schiedenis zal worden geschetst als een klein stapje in de goede richting, maar onvoldoende om de vooruitgang te dienen. Drs. J. Boersma, economisch adviseur van het C.N.V., verklaarde zich voorstan der van toekenning van het recht van en quête aan de vakbonden in plaats van aan de vakcentralen. Hij vroeg zich af of naast kapitaal en arbeid ook niet de beheerders van de onderneming in de zeggenschap moeten worden betrokken. Prof. mr. W. L. Haardt uit Leiden, die een belangrijk aandeel had in het rapport van de Tel- dersstichting over het ondernemingsrecht, heeft in het rapport-Verdam de rechts grond voor het meebeslissen gemist. Hij meent dat de factor arbeid beter kan mee spreken via de ondernemingsraad met meer bevoegdheden. Het besturen van een onderneming vereist nu eenmaal slagvaar digheid. De arbeiderscommissie acht hij als uitgangspunt evenwel niet geschikt. Het vetorecht verklaarde hij voorts onaan vaardbaar, omdat daardoor de rechter op de stoel gaat zitten van de ondernemer. De directeur van het wetenschappelijk bureau van het N.V.V., mr. G. Hekkel- man, vond het onjuist in de probleemstel ling uit te gaan van een keuze tussen de werknemerscommissaris of grotere be voegdheden aan de ondernemingsraad. Een meervoudige aanpak is nodig. Aarzelend stond mr. Hekkelman tegenover de werk nemerscommissaris. Hij voorziet spannin gen in de kring van de werknemers. Een verjonging van de raad van commissaris sen, waarbij de SER zou kunnen worden ingeschakeld voor de kandidaatstelling, acht mr. Hekkelman veel belangrijker. Overigens had hij wel bezwaar tegen het monopoliseren van de verantwoordelijkheid voor de onderneming door de ondernemers Daardoor dreigt het gevaar van manipule ren met mensen. Het V.V.D.-tweede kamerlid drs. Th. H. Joekes verklaarde het jammer te vinden dat de vakbeweging moeite heeft haar re latieve aanhang te handhaven. Hij zou het evenwel betreuren als zij de medezeggen schap en vermogensaanwasdeling zou gaan gebruiken als middelen om eigen positie te versterken. De Amsterdamse wethouder drs. J. M. den U-yl, die deel uitmaakte van de commissie-Verdam, ziet de aanbe velingen van de commissie in samenhang met de vermogensaanwasdeling. doorstroming geremd doordat de afstand tussen de huren van oudbouw en die van nieuwbouw, ook na de tien percent huur verhoging van juli 1964, te groot is ge bleken. De directie betreurt dat de capa citeit van de woningbouw door de krediet- beperking (leningplafond) niet ten volle kan worden benut, dat de produktiviteit in de in de woningbouw nog niet voldoende is opgevoerd, en dat de loonexplosie van 1964 tot een relatief sterke stijging van de bouwkosten heeft geleid. Uit het feit, dat vooral in de tweede helft van 1964 aan de prijsstijging van de in de vrije sector leeg komende percelen een halt werd toege roepen, mag men dan ook niet afleiden dat de problemen in belangrijke mate zijn opgelost. Het was ongetwijfeld voorname lijk de hoge rentevoet, die de aspirant kopers tot terughoudendheid maanden, al dus de directie van de B.O.Z.. Te water geraakt bij poging om in auto te gaan slapen Omstreeks half twee in de nacht van za terdag op zondag is de 47-jarige C. M. Berger in het water van de Nieuwe Gracht in Haarlem verdronken. De politie neemt aan dat de man getracht heeft een auto te openen, die langs de gracht was gepar keerd en bij deze poging in het water is gevallen. Kikvorsmannen van de Haar lemse brandweer hebben de man boven gehaald. Hij is naar het Groote Gasthuis overgebracht, waar een arts de dood con stateerde. Onmiddellijk nadat de man uit het water was gehaald heeft een lid van de Haar lemse brandweer mond-op-mond-beade ming toegepast. De man heeft dit volge houden tijdens de rit met de ambulance wagen naar het ziekenhuis. Daar verzocht de brandweer de ospirator (het apparaat dat voor deze beademing wordt gebruikt) aan te sluiten op een poelmotor. Deze bleek echter in het ziekenhuis niet be schikbaar. Ook de G.G. en G.D. bleek er niet over te beschikken. De brandweer man heeft derhalve de mond-op-mond-be ademing voortgezet totdat een arts consta teerde dat de drenkeling overleden was. Een poelmotor is een apparaat dat aan gesloten kan worden op een ospirator. Het regelt zich automatisch naar de longcapa citeit van het slachtoffer en zorgt voor een regelmatige beademing. De Haarlemse brandweer is van plan om zelf een der gelijke motor aan te schaffen, die van haast onmisbare waarde is bij drenkelin gen. Het slachtoffer had geen enkel identi teitspapier bij zich. In de loop van zon dag heeft de politie kunnen achterhalen wie de man was. Hij bleek enkele weken in een Haarlemse fabriek gewerkt te heb ben als leerling-rollensnijder. Vroeger moet hij musicus geweest zijn. De man zou door overmatig drankgebruik aan la ger wal zijn geraakt. Tot dinsdag had hij verbleven in een pension. De laatste da gen sliep hij echter in auto's. Men ver onderstelt dat hij dit ook zaterdagavond heeft willen doen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 26-jarige bakkenschipper en een 45- jarige zeeman, beiden uit Den Haag, ver oordeeld tot veertien dagen gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van zestig gul den. Zij hadden aan boord van de motor- logger K W82 „Stadt Enckhuysen" onbe voegd gevaren als stuurman en machi nist. De procureur-generaal had tegen beiden een geldboete van tweehonderd gulden en veertien dagen gevangenisstraf voorwaar delijk geëist. De bakkenschipper en de zee man waren in hoger beroep gegaan van een vonnis van de rechtbank te Haarlem, die hen een boete van honderd gulden en twee weken voorwaardelijk oplegde. Mevrouw H. Boerma-Siebring uit Oude molen bjj Vries (Drente) is naar pas thans bekend is geworden ruim een week geleden enkele minuten lang haar gezichtsvermogen kwijt geweest toen in haar hand een „donderslag" van het le ger ontplofte. De dertigjarige vrouw liep daarbij lichte brandwonden aan hoofd en onderarm op Haar vijfjarig zoontje kwam op een avond met de „donderslag" thuis. Daar men op de boerderij druk bezig was werd er verder geen aandacht geschonken aan het ding, dat hij met een vriendje, die vlakbij het militair kampement woont, had gevonden. Het jongetje was echter nieuws gierig en ging er in het bijzijn van zijn driejarig zusje mee aan het prutsen. Op het moment dat mevrouw Boerma de kamer binnenkwam had Jans het projec tiel ontstoken door langs het betreffende vlakje te strijken. „Ik zag dat er een klein vlammetje uit kwam en dacht op dat moment alleen maar aan de kinderen", vertelde me vrouw Boerma ons. „Ik greep Jans het ding uit de handen en gooide de deur naar de Pompstraat open om het maar uit de kamer te krijgen. Juist toen ik de deur geopend had ontplofte het ding. Enige mi nuten zag ik helemaal niets meer, waar schijnlijk kwam dat door de schrik". Mevrouw Boerma vertelde ons dat de deskundigen haar hadden verteld dat het openen van de deur haar geluk was ge weest. Wanneer dat niet was gebeurd wa ren waarschijnlijk door de luchtdruk de ruiten gesprongen. Nu bleef de schade be perkt tot een laag stof in de kamer. Jans had het projectiel gevonden op het oefenterrein, waar regelmatig troepen uit de Adolf van Nassaukazerne te Zuidlaren opereren. De verwondingen die mevrouw Boerma opliep, zijn erg meegevallen. „Er kwam zelfs geen dokter aan te pas, de schrik was het ergste". De Nederlandse Bond van Piano- en Orgelhandelaren heeft de beroepskeuze bureaus in Nederland aandacht gevraagd voor het reeds jaren bestaande grote ge brek aan pianostemmers en pianotechnici, waardoor een aantal firma's op dit gebied geen kans meer ziet haar clientèle behoor lijk te bedienen. De gemiddelde leeftijd van de nog in dit vak werkzamen is on geveer 57 jaar. In september zal aan de lagere technische school in Amsterdam een tweejarige vakcursus pianostemmer en pianotechnicus worden gegeven. De bond wijst er op, dat hoewel vrouwe lijke pianostemmers tot dusver in Neder land niet voorkwamen dit beroep ook voor vrouwen zeker aantrekkelijk kan zijn. Het verslag over 1964 van Proost en Brandt N.V. (papierhandel) in een zeer po sitieve toon vervat. Wel vertoonde het kostenverloop volgens verwachting, een sterk opgaande lijn, maar een vrijwel over de gehele linie beduidend gestegen omzet maakte dit ruimschoots goed, ter wijl tevens rationalisatie-maatregelen tot gelding kwamen. In de binnenlandse pa pierhandel is de omzet en het daarmee be reikte resultaat zeer voorspoedig te noe men. (Het dividend wordt verhoogd van 10 tot 11 percent). Overigens blijft een waarschuwend ge- Aagtekerk 21 te Bremen. Aegis 22 te Barahona. Alblasserdijk 20 te Houston. Aldabi 22 te Rotterdam. Alkes 20 v. New York n. Port Said. Alnitak 20 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Ameland 20 v. Punta Cardon n. Montevideo. Amsteldijk 21 te Port Said. Amstelland pass. 20 Kp. Finisterre n. Bremen. Anco Spray 22 te Mobile. Angolakust 21 te Antwerpen. Archimedes 20 v. Cartagena n. Cristobal. Arendskerk 20 v. Aden n. Suez. Argos 20 te Algiers. Aristoteles 20 te La Guaira. Arkeldijk 20 v. Antwerpen n. Savannah. Attis 22 te Puerto Cabello. Baarn 21 te Paramaribo. Bali 20 vertr. Manilla/Tandjong Mani. Balong, 20 v. Napels n. Genua. Banggai 20 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Bawean 22 te New Orleans. Beninkust 21 te Douala. Bennekom 21 te Rotterdam. Bovenkerk 20 v. Tanga, 20 te Mombassa. Breda 21 te Rotterdam. Bussum 21 te Karlshamn. Caltex Leiden 19 v. Abadan n. Port Louis. Caltex Nederland 20 te Pembroke. Caltex Rotterdam 20 v. Mena al ahmadi n. Suez. Caltex Pernis 20 te Pladju n. Dun ai. Caltex The Hague 22 te Cochin. Castor 21 te Amsterdam. Celamares 21 te Balbao. Ceres 20 te Caronte. Chiron 22 te Amsterdam. Daphnis 21 te Amsterdam. Dinteldijk 21 te Londen. Diogenes 21 te San Antonio. Doelwijk 20 v. Thameshaven n. Port Said. Esso Rotterdam 20 v. Port Said n. Nynashamn. Fina Nederland 20 v. Kandia n. Gan Island. Gaasterland 22 te Rio de Janeiro verw. Gabonkust 21 v. Amsterdam n. West Afrika. Gari 20 ten anker rede Djakarta. Geertje Buisman 22 te Genua. Gloria Maris 20 v. Amsterdam n. Tunis. Gorredijk 20 verw. te Galveson v. Corpus Christi. Hermes 20 v. Paramaribo n. Georgetown. Hoogland 20 v. Rotterdam n. Stettin. Ivoorkust 21 te Freetown. Jagersfontein 20 te Amsterdam. Kara 20 v. Bangkok n. Singapore. Karimun 21 te Amsterdam. Katendrecht 20 v. Rotterdam n. Antwerpen. Keizerswaard 20 te Hongkong. Kelletia 21 te Iskenderun. Kenia 20 v. Rotterdam n. Stockholm. Kennemerland 21 te Rio de Janeiro. Kerkedijk 20 te Antwerpen. Kinderdijk 20 v. Rotterdam n. Vera Cruz. Kloosterkerk 20 v. Rotterdam n. Sydney. Koratia 20 v. Singapore n. Darwin. Korendijk 20 v. Rotterdam n. Hamburg. Korenia 21 te Rotterdam. Koudekerk 20 te Suez. Krebsia 21 te Abadan. Laarderkerk 21 v. Kuwait n. Damman. Leto 22 te Huil. Liberiakust 22 v. Lagos n. Monrovia. Loosdrecht 21 v. Amsterdam n. Lissabon. Loppersum 20 te Rotterdam. Maasdam 21 v. Rotterdam n. New York. Maasslloyd 20 v. Los Angeles n. Balbao. Madison Lloyd 21 te Antwerpen. Marathon 20 v. St. Croix n. Paramaribo. Mariekerk 21 te Amsterdam. Mataram 20 v. New York n. Malta. Medon 20 v. New York n. Willemstad. Mentor 21 te Rotterdam. Minos 21 te Amsterdam. Mississippi Lloyd 22 ten anker rede Port Said. Moordrecht 21 te Duinkerken. Musilloyd 21 te Philadelphia. Mijdrecht 22 te Aden. Neder Rijn 22 te Barcelona. Nestor 20 te Alexandrië. Nieuw Amsterdam 19 te Bermuda. Nista 20 v. Suez n. Djibouti. Nijkerk 20 v. Antwerpen n. Genua. Onoba 22 te Rastanura. Oostkerk 20 v. Barcelona n. Antwerpen. Oranje Nassau 20 te Amsterdam. Osiris 19 v. Amsterdam n. West Indië. Palamedes 21 te Paramaribo Parkhaven 21 te Santos. Peperkust 22 ten anker rede Cabinda. Pericles 22 te Montegobay. Polydorus 20 v. Hamburg n. Ellesmereport. Prins Frederik Hendrik 20 v. Zanzibar n. Mom basa. Prins Frederik Willem 20 te Rochester. Prins Maurits 21 te Valencia. Prins Willem-3 22 te Beiroeth. Prins Willem-5 20 v. Londen n. Liverpool. Prins Willem George Frederik 19 v. Amsterdam n. Piraeus. Purmerend 21 te Buenos Aires. Radja 22 te Chittagong. Randfontein 21 te East London. Reza Shah the Great 22 te New York. Rotte 21 te Walvisbaai. Rotterdam 20 v. Yokohama n. Honolulu. Rijndam 22 te Halifax. Sabang 21 te Port Swettenham. Sambas 20 v. Haiphong n. Hongkong. Seine Lloyd 19 te Rotterdam. Serooskerk 20 v. Marseille n. Antwerpen. Skadi 19 v. Tripoli n. Benghazi. Slamat 20 v. Genua n. Marseille. Sliedrecht 22 te Vancouver. Sloterdijk 22 te Corpus Christi. Spaarnekerk 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Stad Alkmaar 20 te Rotterdam. Stad Kampen 21 te Conakry. Statendam 22 te Fort de France. Steenkerk 20 Str. Messina gepass. n. Port Said. Stentor 22 te Antwerpen. Straat Johore 19 v. Melbourne n. Sydney. Tegelberg 18 v. Hongkong n. Kobe. Telamon 20 te Santo Domingo. Themis 20 v. Napels naar Livorno. Tjiliwong 19 v. Hongkong n. Singapore. Ulysses 20 vertr. Dominca/Tampa. Van Linschoten 22 te East London. Viana 20 v. New York n. Punta Cardon. Waikelo 20 v. Ampenan n. Hongkong. W. Alton Jones 21 te Tenerife. Waterland 21 te Santos. Wonogiri 20 te Lyttelton. Wonosobo 20 v. Biak n. Bluff. Het eerste Nederlandse schip dat in Ja pan is gebouwd zal dinsdag 23 maart door de Japanse prinses Mikasa te water wor den gelaten. Zij is de echtgenote van de jongste broer van keizer Hirohito. Het schip „Straat Futami" is voor rekening van de Koninklijke-Java-China-Paketvaart Lijnen op de Hitasjiwerf in Osaka ge bouwd. Het meet 11.970 ton. De Rotterdam se Lloyd en de Paketvaartlijnen hebben totaal acht schepen van hetzelfde type als de „Straat Futami" bij Japanse werven in bestelling. luid niet achterwege. In meer dan één sector is de concurrentiepositie moeilijker geworden. Daling van winstmarges be hoort dan ook geenszins tot de onmogelijk heden. Voorts blijft het feit aanwezig, dat aanpassing van verkoopprijzen aan het stij gende loonpeil slechts in beperkte mate is te realiseren. De directie blijft overtuigd van de goe de kansen voor haar dochteronderneming in Nairobi (Kenya). De papierwaren-in dustrie maakte in verschillende sectoren een moeilijk jaar door. Wel bleef de omzet groeien, waardoor de kosten konden wor den opgevangen, doch verscherping van de concurrentie deed afbreuk aan het resul taat. De kunststoffen-indastrie maakte we derom goede vooruitgang. De produktie ca paciteit vertoonde een aanmerkelijke ex pansie. Hiermede hielden afzet en resultaat vrijwel gelijke tred. Binnenkort zal de ex ploitatie van een nieuw gepatenteerd pro cédé voor de sluiting van polyaethyleen- zakken ter hand worden genomen. In de boekbinderij schreed het proces van me chanisatie en rationalisatie in versterkte mate voort. De afdeling uitgeverijg van kerkboeken gaf een duidelijke verbete ring van omzet en resultaat te zien. Het streven naar versterking van zijn marktpositie leidde voor het bedrijf tot toenemende samenwerking met onderne mingen, welker activiteiten die van Proost en Brandt aanvullen en afronden. Deze tendens zal waarschijnlijk in d« toekomst aanhouden. Tussen de internationale katoenafladers Rally Brassers and Coney Ltd te Liverpool en Cowa- tex N.V. te Almelo, import en exportbedrijf voor ruwe katoen, is een nauwe samenwerking tot stand gekomen. Rally Brassers en Coney hebben eigen vestigingen in vele katoenprodu- cerende land. Doel van de samenwerking is d» directe verkoop van ruwe katoen aan spinne rijen, met uitschakeling van de tussenhandel. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olit Philips Unilever K LM Holl -Am Van Nievelt.. Lijn 1ste tijdv 2de tijdv. 148,50 gb—148 148,60 150,40—150,70 150,80 130,50 gb-130,70 130,70 131,00 gl-135,00 134.00 130—142 gl 142 116—117

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5