Zeventienjarige Fran^aise France Gall: „Vroeg naar bed en lekker wat lezen Het weekeinde „Je hebt een sterke wil nodig, talent en geluk en je moet hard willen werken" Kunstenaarsverzetprijzen uitgereikt aan dr. Anne Berendsen en Leo Vroman Die Haerlemsche Musyckcamer verraste met werk van Hindemith „Labberdoedas" uit Haarlem wint cabaretconcours 7 MAANDAG 22 MAART 1965 99 INTERVIEW MET DE FESTIVAL-WINNARES Hinderlijk commentaar H. Bartman De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Rotterdams Orkest uit het Orkestenverbond Gastregie voor Johan de Meester in New York T.V-nabeschouwingen Emiel Hullebroeck ernstig ziek (Van een medewerker) NAPELS. Er heerste zaterdagnacht grote vreugde in het kamp van de Luxemburgse ploeg voor het Eurovisie Songfestival 1965. Het zangeresje dat in Napels zegevierde, France Gall en de componist van het winnende „Poupée de cire, poupée de son" Serge Gainsbourg waren uiteraard het stralende middelpunt van dit feest. Ook de Franse ploeg deelde in de feestvreugde. Niet alleen omdat Guy Mardel de derde plaats veroverd had, maar vooral omdat de Luxemburgse afvaardiging dit jaar uit Fransen bestond en de eerste prijs dus eigenlijk in Frankrijk terecht komt. De 17-jarige France Gall won echter het tiende Euro visie Songfestival voor Luxemburg. Zij zong als vijftiende in de rij van achttien zangers en zangeressen. Gekleed in een bijzonder charmant roze japonnetje zong ze onbevangen en schijnbaar zonder zenuwen haar „Poupée de cire, poupée de son". Het publiek reageerde na het liedje niet enthousiaster dan na de vooraf gaande nummers. Bij de overige liedjes hoorden wij een groot aantal langzame „levensliedjes" en enige uitschieters als „I belong' van de 24-jarige Engelse Kathy Kirby en Guy Mardel met „N'avoue jamais", terwijl ook onze Conny van den Bos beslist geen slecht figuur sloeg. ASAF MET JOHANNES PASSION De Chr. Oratoriumvereniging Asaf te Hillegom zal op vrijdag 2 april in de grote zaal van Treslong de Johannes Passion van J. S. Bach ten gehore brengen. Medewer kenden zijn: Ans Philippo (sopraan), Si- bylle Raaphorst (alt), Dick de Jong (evan gelist/tenor), Kees Deenik (Christuspartij) (bas), Jan Hulsbos (bas). Het radio-orkest en Richard Heidema verlenen muzikale medewerking. De leiding berust bij de di rigent Cor Kool. TOEN DE JURY-UIT SLAGEN door kwamen, bleek al spoedig dat France Gall een goede gooi naar de eerste prijs zou doen. Vreemd genoeg bleken de Frans sprekende landen geen enkel punt te ge ven aan „Poupée de cire, poupée de son". De beschuldigingen die tijdens de vorige festivals tegen de landen waren geuit, wa ren dit jaar dus geheel ongegrond. De ju ry's bleven zeer regelmatig hun punten aan Luxemburg toekennen en halverwege was op dit punt al geen twijfel meer mo gelijk. Om de volgende plaatsen werd ondertus sen nog hard gestreden. Frankrijk en En geland maakten de meeste kans op de tweede plaats; Italië volgde goed. De Zwitserse jury, die als laatste stemde, gaf echter de doorslag. Met de vijf Zwitserse punten legde Kathy Kirby beslag op de tweede plaats, Guy Mardel werd derde en de Oostenrijker Udo Jürgens behaalde, met één punt voorsprong op Bobby Solo, een verrassende vierde plaats. Een ande re grote verrassing was de Ier Butch Moore, die op de zesde plaats eindigde. Conny van den Bos eindigde dank zij de vijf punten uit Noorwegen op de elfde plaats. HM Serge Gainsbourg, de 36-jarige com ponist van het winnende Song- festivalliedje. ENIGE UREN NA DE prijsuitreiking konden we na veel moeite de feestvieren de Luxemburgse groep bereiken en een praatje met de jeugdige winnares maken. Een vertegenwoordiger van France's grammofoonplatenmaatschappij duwde ons een gestencilde biografie in de handen met de woorden „De plaat is al op de markt!". In deze biografie lezen we on der meer het volgende: France Gall werd op 9 oktober 1947 te Parijs geboren. Haar vader, Robert Gall is een bekende compo nist van chansons. France maakte op haar zestiende verjaardag de eerste grammo foonplaat en sindsdien is haar naam steeds Bij de uitzending van het Eurovisie songfestival zaterdagavond fungeerde de radio voor het eerst als het aanhangwa- gentje van de televisie. In tegenstelling tot vorige jaren toen onder meer omroeper Coen Serré voor een eigen radiocommen taar zorg droeg, werd het luisterend pu bliek thans rechtstreeks aangesloten op het televisie-commentaar van Teddy Scholten. Blijkbaar had men vergeten me vrouw Scholten daarover in te lichten, want die trok zich van het deel van haar gehoor niets aan. De luisteraar werd er dus herhaaldelijk opgewezen „dat ze dit zagen" of dat ze „dat ongetwijfeld had den opgemerkt" enzovoort. Bovendien bleek de commentatrice behept met de specifiek Nederlandse kwaal om voortdu rend aan het woord te willen zijn, waar door veel van de oorspronkelijke sfeer, voor zover daarvan gesproken kan wor den, verloren ging. Zo had men de groot ste moeite de uitslag van de stemming eigenlijk het enige boeiende deel van het programma te volgen, omdat me vrouw Scholten het nodig vond telkens tussenbeide te komen. De radioluisteraars zouden ongetwijfeld beter af zijn geweest wanneer ze het alleen met de voortref felijke Italiaanse omroepster, wier aan kondigingen thans overstemd werden door overbodig gebabbel, hadden moeten stel len. op de Franse hitparade geweest. Ze woont bij haar ouders thuis en koopt haar kle ren bij Roger et Gallet in de Rue Fau bourg St. Honoré. We schuiven een stoel bij naast France en vragen haar reactie op dit succes. „Formidable. Veel artiesten feliciteerden me al toen ik mijn nummer gezongen had en zeiden dat ik het beslist zou winnen. Dat geeft wel zelfvertrouwen, maar je ge looft er natuurlijk niets van". „Was je erg zenuwachtig?" „Nee, alleen enkele seconden voor het begin en tijdens de eerste maten. Daarna was ik volkomen ontspannen. Toen ik het na de prijsuitreiking nogmaals moest zin gen, ging het helemaal fantastisch. Ik kon het wel uitjubelen!" „Wat vinden je ouders van deze car rière?" „Mijn moeder wil eigenlijk dat ik door ga met studeren. Ze ziet me vervolgens getrouwd, een normaal leven leiden als moeder van een gezin. Mijn vader droomt van mij als van een groot zangeres". „Heb je behalve het zingen nog liefheb berijen?" „Heel veelIk houd van tennis, zwemmen en zeilen, van goede films en van platen draaien. Ik kom aan de meeste dingen maar zelden toe, want ik heb er weinig tijd voor". „Zing je al veel buiten Frankrijk?" „Alleen af en toe een korte tournee door België of Zwitserland. Ik hoop dat ik na deze overwinning wat meer naar het bui tenland ga. Ik ben dol op tournees. Het is veel rustiger dan het leven in Parijs. Je treedt op, gaat terug naar het hotel en dan kun je in bed lekker nog wat lezen". VOOR FRANCE GALL is op 17-jarige leeftijd het succes gekomen. Ze heeft een carrière gemaakt waar vele duizenden meisjes alleen maar van durven dromen. Is er een raad die de Songfestival-win nares van 1965 aan deze meisjes wil ge ven? „JaNiet in het „vak" gaan als je helemaal aan jezelf overgeleverd bent. Verder heb je een wil, talent en geluk nodig en je moet heel hard willen wer ken". Bezit France Gall al deze kwaliteiten? „Ik weet het niet.Dat moet u maar aan anderen vragen. Robert Gall France's vader en com ponist van het bekende „La Mamma" heeft meegeluisterd en mengt zich nu in het gesprek. „Ik geloof wel dat France deze kwali teiten bezit. Verder heeft ze natuurlijk het geluk dat ik ook in het „métier" zit. Toen ik vroeger zong nam ik France mee en luisterde ze naar mij vanuit de coulissen. Tegenwoordig sta ik tussen de coulissen en zij op het toneel. De 17-jarige Frangaise France Gall die, voor Luxemburg zingend, het Songfestival won met „Poupée [de cire, poupée de son HET WINNENDE „Poupée de cire, pou pée de son" werd geschreven door Serge Gainsbourg, een 36-jarige componist, zan ger en jazzpianist, die reeds eerder num mers voor France Gall schreef. Hij deed dit ook voor o.a. Brigitte Bardot, Juliette Gréco, Catherine Sauvage en Philippe Clay. Gainsbourg is eveneens filmacteur en speelde onder meer met Brigitte Bardot in „Voulez-vous danser avec moi?" „Ik heb vanaf het begin gezegd dat „Poupée" het zou winnen. Niet omdat ik zo'n bijzonder nummer heb geschreven, maar omdat het er direct uitspringt in zo'n festivalsfeer en natuurlijk door de charmante presentatie van Babou! (Ba- bou is France Gall's bijnaam). Het wordt een gegarandeerde hit in Frankrijk en ho pelijk ook in het buitenland." De wedden schap die Serge Gainsbourg hierover met ons wil maken, slaan we beleefd af. Het tiende Eurovisie Songfestival is voorbij. Het „eerst Napels zien en dan winnen" is slechts voor één van de 18 deelnemers uitgekomen. Een songfestival dat wederom bewezen heeft dat jonge, lie ve meisjes een grote plaats in de harten van de juryleden plegen in te nemen.... Tijdens de jaarlijkse plechtige bijeenkomst der Stichting Kunstenaarsverzet 1942- 1945 in de aula der Universiteit van Amsterdam zijn zaterdagmiddag de verzets- prljzen uitgereikt aan mevrouw dr. Anne Berendsen voor haar boek „Vrouwenkamp Ravensbrück" (1946) en aan de dichter Leo Vroman voor zijn gehele oeuvre. Mevrouw Berendsen is conservator van het museum „Het Prinsenhof" in Delft. De heer Vroman, die bioloog in New York is, was in staat gesteld voor deze uitreiking naar Nederland over te komen. De prijs 1.000 en de penning der stichting) was ditmaal in het bij zonder toegekend voor een werk dat zich bezig houdt met de situatie van Nederland tijdens de oorlog. De jury bestond uit Hella Haasse, Rein Blijstra, Gerrit Kouwenaar en mr. Evert Straat. Mr. Cals, die aanvankelijk een rede zou houden over „De zin der Vrijheid" kon deze niet uitspreken omdat het hem als kabinetsformateur niet geoorloofd is in het openbaar op te treden. De stichting heeft in verband met het feit, dat dit jaar her dacht wordt dat ons land 25 jaar geleden in de oorlog werd betrokken en 20 jaar geleden werd bevrijd, drie erepenningen toegekend aan prof. mr. R. P. Cleveringa voor zijn houding tijdens de bezettingstijd, waarbij hij tevens wordt gezien als ver tegenwoordiger van de Nederlandse weten- HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO. 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Och tendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Pianoduo: klassieke muziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Radiovolks universiteit: Voor de discofiele balletto- maan, door N. Sickens de Wal. 11.32 Voor de zieken. 12.00 Amusementsmuziek (gr.). 12.17 Overheidsvoorlichting: Voor de land bouw. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Dansorkest en zangsolis ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek 13.25 Beursberichten. 13.30 Promenade-or kest: amusementsmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Moderne en klassieke kamermuziek (opn.). 15.35 Stemmen die gelden, programma over nieuw verschenen grammofoonplaten. 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte muziek voor de jeugd. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte grammofoonmu ziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Licht pianospel. 18.30 Radiovolksuniversiteit: De Volksho geschool, door mr. O. L. V. Guermonprez. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Parijs. 19.10 Lichte orkestmuziek en solisten. 20.00 Nieuws. 20.05 Negen mu zen elf provincies, gevarieerd program ma. 21.20 Vocaal ensemble met orkestbe geleiding (opn.). 21.45 Oude kamermuziek (opn.). 22.15 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 22.30 Nieuws en medede lingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Gesproken brief. 23.05 Internationaal concours voor vertolkers van hedendaagse muziek (opn) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Meditatie. 7.05 Reportages, commentaren, wegeninformatie en lichte grammofoonmuziek. (7.30-7.40 Nieuws, plm. 8.00 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassieke en moderne grammofoonmu ziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan... voor uit, lezing. 12.00 Angelus. 12.03 Hongaarse Zigeunermelodieën (gr.). 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten of grammofoonmuziek. 12.50 Lichte gram mofoonmuziek. 13.35 Lichte grammofoon muziek. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Musiësta, een muziekprogramma. 14.50 Lichtbaken, lezing (herhaling van zaterdag jl.j. 16.00 Voor de zieken. 16.40 Onderweg: religieus programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Overheidsvoorlich ting: De im- en export van de Nederland se Antillen. Spreker: Drs. F. P. de Vries. 18.00 Licht instrumentaal ensemble (ste reo). 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij: Kaarten op tafel, een uitzen ding over politieke zaken die de aandacht verdienen. 18.30 Portret in muziek (gr.). 18.50 Van klanten en wanten weten, actua liteitenprogramma voor en over het mid den- en kleinbedrijf. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Fragmenten uit Die Jahreszeiten, oratorium (gr.). 20.30 Hij is de Erfgenaam, Bijbeldienst. 21.05 Omroep orkest en solist: klassieke muziek. 22.10 Gewijde muziek (opn.). 22.25 Boekbespre king. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Vreemd...: een keuze uit woord, zang en dans. 23.15 Licht instrumentaal ensemble (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevariieerde muziek. (12.25 Weerbericht en mededelin gen). 12.50 Beursberichten programma overzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nieuws). 15.45 Jazz muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberich ten. 16.09 Duitse les. 16.25 Kamermuziek. 16.55 Klassieke muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Jazz muziek. 17.45 Volksconcert. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport- berichten. 18.30 Toneelkroniek. 18.45 Sport kroniek. 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Pauze. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.00 Casinomuziek. 21.30 Klankbeeld. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Ameri kaanse volksmuziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig ge mengd avondprogramma. 23.55 Nieuws. 24.00-0.10 Ligging van de zeeschepen. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Ba rend de Beer, film voor de kleuters. 19.06 Alles voor de baby (Shopping for baby), film Comedy Caper. 19.20 Openbaar Kunst bezit. 19.35 Huckleberry Hound, TV-film. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Po litieke partij: G.P.V. 20.30 Afspraak met Marie Octobre, speelfilm. (Rijksk. 14 jaar - KFC 18 jaar). 22.05 De Eerste Wereldoorlog documentaire over de Eerste Wereldoorlog. 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Andy Griffith - Barney op vrijersvoeten, TV- film. VARA: 20.25 Wat zegt zo'n naam u nog. 20.55 East Side West Side - Een con flict in Maple Gardens, TV-film. 21.45 Ach ter het nieuws. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NOT/NTS: 14.05-14.30 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Ba rend de Beer, film voor de kleuters. 19.06 Weekjournaal voor Gehoorgestoorden. 19.33 Engelse les. 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. NTS: 20.40 Do mino: licht muzikaal programma. AVRO: De Verdedigers, TV-film. NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 Morgen is 't misschien te laat, TV- natuurfilm. 20.25 De Bill Dana Show. 20.50 Film 65. 21.25 Solistenconcert: sopraan met pianobegeleiding: Spaanse volksliede ren. 21.40 Onze man in Keulen. CVK IKOR: 22.10-22.35 Kerk en Sport (III). De Vereniging van de Leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft met overgrote meerderheid van stemmen besloten uit het Verbond van Nederlandse Symphonie Orkesten te treden. schap; Pieter 't Hoen (de heer Frans J. Goedhart, Tweede Kamerlid voor de P. v. d. A.) als vertegenwoordiger van de illegale pers, en de heer J. Smallenbroek (A.R.-fractievoorzitter in de Tweede Kamer). De voorzitter, de heer R. F. van Heus- den, maakte bekend dat de Stichting in samenwerking met de Nederlandse Kring van Beeldhouwers een prijsvraag heeft uitgeschreven voor het ontwerpen van een monument voor de verzetsactiviteit der kunstenaars. Het zal geplaatst worden aan de westelijke zijde van het Weteringplant soen te Amsterdam in zijn nieuwe vorm. De stichting stelt een prijs van 1000 gulden beschikbaar voor het bekroonde ontwerp en 500 gulden voor het tweede ontwerp. De jury zal in overleg met de gemeente Amsterdam worden samengesteld. Verder deelde de heer Van Heusden mede dat pianist-componist Hans Henkemans de compositie gereed heeft, die hij in opdracht der stichting heeft gemaakt. Deze zal voor de eerste keer tijdens de 4 mei-herdenking ten gehore worden gebracht. De tekst van H. M. van Randwijk voor de erebegraaf plaats in Bloemendaal is basis van Henke mans' compositie. De tekst werd voorge dragen door de acteur Rob de Vries. De Nederlandse regisseur Johan de Meester is zaterdagmiddag van Schiphol naar New York vertrokken om daar voor het Amerikaanse I AST A-instituut (Institu te for Advanced Studies in the Theatre Arts) met een geheel Amerikaanse bezet ting het oud-Hollandse mysteriespel Ma- rieken van Nieumegen eerst zes weken lang in te studeren en daarna twee weken op de planken te brengen. Het spel is daartoe door de Engelse dichter Eric Col- ledge in het Engels vertaald. De uitnodi ging van het I AST A-instituut bereikte Jo han de Meester door bemiddeling van het Nederlandse Centrum van het Internatio nale Theater Instituut, waarvan in Den Haag de heer Max Wagenaar directeur is. Het IASTA-instituut, dat in 1958 werd op gericht, beschikt in New York over een eigen gebouw met een schouwburgzaal. IASTA-president is dr. John D. Mitchell. Bekende Amerikaanse beroepsacteurs werken hier vrijwillig mee aan een ver dieping en vernieuwing van hun eigen kennis en vakmanschap door op gezette tijden onder leiding van een buitenlandse regisseur een buitenlands stuk in te stu deren en op te voeren. „Het is weer eens iets anders voor hen", aldus Johan de Meester bij zijn vertrek op Schiphol. De kostuums, vervaardigd door Leontien van Beurden, zijn per schip naar New York verzonden. De op de band opgenomen mu ziek is van Robert de Roos. Johan de Meester heeft voorts, vastgelegd op 16 mm filmband, bij zich de verfilming die de NCRV gemaakt heeft van Vondels „Ko ning David". Deze van Engelse onderti tels voorziene film hoopt hij in het IASTA- instituut te vertonen. HET PROGRAMMABLAD voor het concert, dat door „Die Haerlemsche Musyckcamer" zaterdagavond in de Nieuwe Kerk gegeven werd, vermeldde de tot traditie geworden mededeling, dat het concert gewijd was aan 17de- en 18de-eeuwse meesters. Deze mededeling strookte niet met de werkelijkheid, daar als slotnummer van het concert de „Trauermusik" voor alt-viool en strijk orkest van Paul Hindemith (1895-1963) tot uitvoering kwam. Deze inconsequentie heh ik echter met bijzondere instemming aanvaard, omdat zij de verrassing kon bewerken van een indrukwekkend schoon hoogtepunt van het concert. Wie Hindemith steeds heeft beschouwd als een nuchtere mathematicus, die met scherp verstand vernuftige contrapunctische, strak-gelijnde bouwsels produceerde, kon hem in deze „Trauermusik" ontmoeten als een innig bewogen kunstenaar voor wie het wonder van de klank, in melodieën en harmonieën tot een uitdrukkings rijk medium werd. Ook kon hij hem zien als de instrumentalist, die de klank geheimen van de door hem zo dikwijls als solist bespeelde alt-viool had door grond en daarvan met de toepassing van de specifieke timbres kon getuigen. BIJ DEZE UITVOERING werd het solo instrument tot klinken gebracht door de alt-violist Frans Janssen. Hij beschikte over een oud meesterinstrument, dat onder zijn vaste streek prachtig klonk en dienst baar gemaakt werd aan zijn natuurlijke en eerlijke muzikaliteit. „Die Haerlemsche Musyckcamer", geleid door haar dirigent André Kaart had aan het samen musiceren met de solist een dankbare taak, die zij met sonore en ge nuanceerde klank uitnemend vervulde. Voor de pauze had Frans Janssen de solo partij vertolkt van het Concert voor alt viool en orkest in Es van Carl Friedrich Zeiter (1758-1832), een in „klassieke" sfeer geschreven onderhoudend stuk, waarin de alt-viool een voortreffelijke kans kreeg om zich te laten gelden. Met steeds vaster wordende streek speelde de solist Zelters muziek, maakte van het zangerige adagio een fraai klinkend intermezzo voor het ge moedelijke Rondo, waarvan de variatie hem de gelegenheid schonk een knappe technische beheersing te demonstreren. Het orkest en zijn dirigent waren bij de begeleiding in hun element. DE LENIGE FRISSE KLANK, die de „Musyckcamer", waarvan thans een aan tal jeugdige instrumentalisten deel uit maken, ook kon ontplooien voor de be geleiding van het „Concerto pastorale" voor twee fluiten en strijkorkest van Jo- hann Christoph Pez (1664-1716) en voor het Concerto grosso in a voor twee solo-violen en strijkorkest van Guiseppe Torelli (1651- 1709) maakte het luisteren naar deze mu ziek tot een genot. De waardering gold speciaal de solo-fluitisten Taco Ferwerda en Wim Vermeer en de solo-violisten Lucie van Dael en Paul Gribnau. Vermelding verdient verder de frisse, ritmisch pittige en mooi genuanceerde vertolking van de Sinfonia in D voor strijkorkest van Gui seppe Tartini. P. Zwaanswijk „Rawhide", die ongepolijste, stoere Wes tern-serie, is zoals zaterdag mocht blij ken gepromoveerd naar het avondpro gramma en dat is zeker een winstpunt voor de VARA. En het middagprogramma was er zeker niet minder om geworden: Mickey Rooney, het mannetje dat de klap pen krijgt, het tienerprogramma „Top of Flop" en een interessante documentaire over de bunzing boden elke leeftijd de kani aan zijn of haar t.v.-trekken te komen. Het „Zo is het"-gezelschap slaagde er wederom in de goede, dus satirische toon te pakken te krijgen; dit dan op één num mer na: een doodernstige uitval naar Wil lem Duys, die het bij Blokker, Ferdinan- dusse en de anderen wel heel erg verbruid schijnt te hebben. De felheid viel extra op, omdat de andere onderdelen vervuld wa ren van spot, goedmoedige of dodelijke. Bijzonder geslaagd vonden wij de wat stou te variatie op de „Matthaus Passion", de vrolijke, maar vernietigende imitatie van een der Teleac-programma's (dat met die dokter) en de schilderijenbespreking. Het zat erin, dat Connie van den Bos, haar goede vocale kwaliteiten en haar sympathieke verschijning ten spijt, het in Napels niet zou halen met dat modieus harde liedje „Het is genoeg", dat haar toch wel dwong, zichzelf wat te forceren. En waarschijnlijk werkte ook de taal waar in het gezongen werd die van ons kleine land er niet aan mede, dat het de in vele landen zetelende jury niet aansprak. En voor de rest leek ons, dat de eerste prijs van het Song Festival naar het juiste land ging. Voor Conny de elfde plaats. Na een als steeds amusante aflevering van de Tom Ewell-show bracht Nederland 2 gisteravond het verleden jaar door de Oostenrijkse televisie geproduceerde spel „Het Kopje met de Barst" van de auteur Miklós Domahidy. Het stuk, onderver deeld in zeer vele, door zwart beeld van elkaar gescheiden akten, gaf een beklem mend beeld van het leven in een door een partij getiranniseerde politiestaat (zo een, waarvan Oostenrijk gedurende enige ja ren ook deel uitmaakte). De schrijver laat hierin de vriendschappelijke gevoelens die een achttal elkaar wekelijks ontmoe tende mensen voor elkander koesteren, plaats maken voor wantrouwen, angst en haat, nadat gebleken is dat een hunner tot de geheime politie behoort. Zijn personen echter schijnen niet verder te komen dan de conclusie, dat het niet mogelijk is, in zo'n sinister land een vriendelijk en geza pig leven te leiden. En bij die verlammen de, tot een weerloos bestaan leidende con clusie bleef het, nadat wij anderhalf uur het spel gevolgd hadden. Een onbevredi gend, weinig heroïsch slot derhalve, maar wel een einde dat tot nadenken stemde. Van de rolbezetting, die in het algemeen sterk en overtuigend was, noemen wij de Zweedse actrice Ulla Jacobsson, die zeer geladen gestalte gaf aan de hoofdpersoon Eva, de vrouw die het „geheim" in de vriendenkring bracht. J. Damshuizer Het Rijkskweekschoolcabaret „Labber doedas" uit Haarlem onder leiding van Gerbrand de Graaf heeft zaterdag het na tionaal Cabaretconcours „Café '65" van de Algemene Maatschappij voor Jongeren (A.M.V.J.) te Amsterdam gewonnen in de afdeling Ensembles. Er namen zeventien cabaretgroepen en tien solisten aan het concours deel. Na drie auditiemiddagen zijn daaruit vijf groepen en vijf solisten voor de finale geselecteerd. Bij de solis ten werd de 23-jarige Joris Schiks uit Utrecht eerste, de 19-jarige Joost NuissI uit Amsterdam tweede en de 22-jarig« Ischa Meijer, eveneens uit Amsterdam der de. Het was de tweede keer dat de A.M.V.J. een dergelijk cabaretconcours organi seerde en het plan bestaat het elk jaar te doen. In de jury hadden zitting geno men Dora Paulsen, Hedi d'Ancona, Cobi Schreijer, Eli Asser, Wim J. Koole, Jo han Verdoner. Enrico Neckheim, Eric de Vries en Frank van Heusden. Wat het concours van de groepen be treft zij meegedeeld, dat alle optredenden een eigen programma moesten uitvoeren en één verplichte tekst. Deze tekst was een gedicht van Hans Adreus „Een ballade van niets". Het succes van „Labberdoe das" was voor een belangrijk deel te dan ken aan de originele wijze, waarop de le den van de groep deze tekst ten tonele brachten. De Haarlemse Rijkskweekschool kreeg een grote beker en contracten voor een optreden voor de televisie en de radio en een contract met een grammofoonplaten maatschappij. Tweede bij de groepen werd „Quast" uit Voorburg en derde het Amsterdamse Onderwijzerscabaret „Frik a Frak". (Van onze correspondent) BRUSSEL De thans 87-jarige Vlaam se componist en zanger Emiel Hullebroeck is ernstig ziek. Hij wordt verpleegd in een rusthuis te Liedekerke, waar hij sedert enige jaren met zijn eveneens hoogbejaarde vrouw woont. Er schijnt weinig hoop op genezing te bestaan.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7