Leo Hom keerde met stilte trom terug op voetbalveld DWS mocht niet mopperen over gelijk spel tegen Go Ahead Doelman Stuy was weer in een voortreffelijke vorm Telstar schiep zich wel kansen tegen Ajax, maar miste een afwerker Feijenoord moest buigen voor de grote strijdlust van NAC r SPOR TIEF BEZIEN v Belachelijk Aantrekkelijk voetbalgevecht Bosveld hielp Sparta aan zege Betaald voetbal vergadert op 24 april over het nieuwe reglement DOS speelde bitter slecht MAANDAG 22 MAART 1965 9 Épillwi, Weer zege voor Schenk Hard gevecht PSV had geen moeite met zwak Heracles Slechts 2500 kijkers zagen MW winnen Studentenvoetbalelftal tegen Belgisch team «y» :;ii Geurtsen loopt juichend naar het midden. Hij heeft DWS aan een doel punt geholpen. Keeper Van Zoghei en Thieman van Go Ahead zijn diep ongelukkig. De Nederlandse schaatsenrijder Ard Schenk rijdt in het na-seizoen in Noorwe gen van de ene overwinning naar de an dere. Vrijdag werd hij als winnaar te Har- stad van de aldaar gehouden wedstrijden gehuldigd, waarin hij de grootste concur rentie had van de Noren Ivar Eriksen en Fred A. Maier. diensten van de arbiter uit Bentveld met een zestal weken te bekorten. Het bondsbestuur was van mening, zoals de voorzitter van het betaalde voetbal Jos Coler het uitdrukte, „dat de stilte rond Leo Hom was weergekeerd" en dat het daardoor zinloos was langer geen wedstrijden aan Leo Hom het bestuur motiveerde zijn belissing des tijds met de mededeling dat de lei ding van de KNVB bevreesd was, dat er incidenten zouden plaats vinden bij ontmoetingen waarbij Horn betrokken was toe te wijzen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de beslissing geheim te houden en Horn te elfder ure aan te wijzen voor een competitiewedstrijd op 28 maart. Een toevallige samenloop van omstan digheden bespoedigde de „come back" van Horn echter nog. Aangezien het voor de heer Roomer, aanvankelijk aangewezen voor de wedstrijd Holland SportVolendam in Den Haag, raad zaam leek zich te sparen in verband met de aanstaande dinsdag in Londen te houden Europese bekerwed strijd (bekerhouders) West Ham Uni ted-Lausanne, die eveneens onder zijn leiding zal staan, besloot het bondsbe stuur Horn meteen al in actie te laten komen. Dit besluit werd bovendien genomen in de wetenschap dat de heer H. van Gennissen (Amsterdam) in de afgelo pen week ziek werd en voorlopig niet in staat moet worden geacht tot het lei den van wedstrijden. Uit praktische re denen werd de heer Van Ravens zater dagavond verzocht niet naar het Utrechtse Galgewaard-stndion te gaan, maar naar het Haagse Houtrust, wel ke veranderingen-op-het-laatste-ogen- blik overigens wel vaker voorkomen. Na afloop van de wedstrijd, toen Horn zijn kletsnatte plunje in de kleed kamer had uitgetrokken, toonde onze internationale referee zich ongewoon weinig spraakzaam. „We mogen niks meer zeggen over de wedstrijd", sprak hij diplomatiek. Of het heroptreden hem was meegevallen, vroegen wij. „Ik spreek niet meer tegen journalis ten", was het vierkante bescheid van Leo en hij keek ons extra uitdagend aan. Het enige dat we uit hem kon den krijgen was „jammer voor DOS, dat het door eigen publiek werd ge hoond en bespot". Hard wordt de struggle for life in de eredivisie. Men ziet het aan Sittar- dia, dat nu ook nog hemel en aarde be weegt om de dans te ontspringen en GVAV met 4-2 versloeg. Men ziet het aan de zege van NAC op Feijenoord en het gelijke spel van Go Ahead op DWS. In de eerste divisie staat Willem II op de springplank naar de eredivisie, weliswaar nog samen met drie andere clubs. De tricolores bereikten de plank door een 3-1 overwinning op het wel reeds tot degradatie gedoemde Veen- dam, terwijl de gehele concurrentie Blauw Wit incluis punten verspeelde. Elinkwijk zelfs twee aan Enschedese Boys en dat was maar goed ook voor de Boys, want Excelsior heeft gehoor gegeven aan het mobilisatiebevel van Henk Zon en won van RBC. We hebben wel even de ogen uitge wreven toen we de uitslag zagen: Cam- buur-Zwolse Boys 2-3Nummer één in de tweede divisie A geklopt door nummer laatst. In de tweede divisie B was het een goede dag voor Xerxes. Zelf omzeilden de Rotterdammers zaterdag de lastige klip Limburgia, terwijl concurrent Hel- mondia een punt verspeelde aan Baro nie en concurrent nummer twee Roda JC zelfs twee aan Hermes DVS. Over publiek gesproken: bij NOAD- 't Gooi waren 150 toeschouwers, bij Longa-BVV 800. In heel Tilburg dus amper 1000 man naar twee wedstrij den. Dat heet betaald voetbal. DWS blijft van slag. Ook enkele omzet tingen in de ploeg Roode en Temming waren gepasseerd, Burgers was naar de voorhoede verhuisd hebben geen vaart kunnen brengen in de stadionclub, die met het 1-1 gelijke spel tegen Go Ahead een bijzonder gelukkige dag had. In de eerste helft was de thuisclub wel voortdurend op de helft van de Devente- naren te vinden maar pas toen Vonhoff hinkend het veld verliet, de tot dan op de rechtsbuitenplaats falende Lenz weer als schakelspeler kon gaan fungeren en de voor Vonhoff invallende Roode langs de lijn ging opereren, ontstond er voor de in getal overheersende Go Ahead-defensie ge vaar. Toen ook bracht Geurtsen de stand op 1-0 door Van Zoghei te omspelen en met een zacht rollertje te scoren. Velen waren overigens van mening dat de DWS- er de bal in buitenspelpositie had gekre gen. Na de hervatting kon DWS echter niet doordrukken en kreeg de energiek spelende Deventer ploeg steeds meer kan sen. Pas nadat Kanselaar en Somer vlak na elkaar de lat hadden getroffen ont stond vier minuten voor het eindsignaal uit een combinatie tussen deze twee spe lers de ruim verdiende gelijkmaker. Uit een dribbel van Somer kwam de bal bij Kanselaar, die onhoudbaar voor Jongbloed inschoot. Er waren 12.000 toeschouwers. Door een betere spelopvatting en een grotere dosis techniek en snelheid heeft PSV in Almelo op Heracles een alleszin» verdiende overwinning kunnen behalen. De mat begonnen oosterlingen hadden het kwartier al een achterstand van 0-2 (door Van der Kuijlen en Pijs). Pijs en Giesen vergrootten de voorsprong tot 0-4. Pas te gen het einde kwam Heracles aan bod- Borghuis redde de eer, 1-4. Vreemd hebben de 4500 toeschouwers die in het Utrechtse stadion de stro mende regen trotseerden, opgekeken toen werd aangekondigd dat de ont moeting DOS-ADO niet zou worden ge leid door de aangewezen Schiedamse scheidsrechter Van Ravens, doch door Leo Hom, de man die sedert 2 januari op non-actief stond naar aan leiding van het veel-besproken „inci- dent-Emmeloord" en pas na 1 mei weer wedstrijden zou mogen fluiten. Moeilijk konden die toeschouwers we ten, dat het bondsbestuur tijdens de za terdag gehouden maandelijkse vergade ring besloten had de periode waarin de bond geen gebruik zou-maken van de LEO HORN De datum voor de vergadering van het betaald voetbal, die moet beslissen over het al of niet aanvaarden van het nieuwe reglement betaald voetbal, is vastgesteld. Op 24 april zal men besluiten of men een flinke stap vooruit wil doen naar de sa nering van wat men het semi-prof-voetbal pleegt te noemen. Zoals men weet is het nieuwe reglement progressief. Het komt er op neer, dat de betalende clubs voor ho gere kosten worden geplaatst. Vooral voor de verenigingen, die van het ene jaar in het andere sukkelen met de grootste fi nanciële moeilijkheden, wordt het dus nog lastiger om het hoofd boven water te hou den. Wellicht zullen die clubs een blok gaan vormen om te voorkomen, dat dit reglement wordt aangenomen. Het is niet te hopen. De sanering moet er komen, is het dit jaar niet dan de komende jaren. Het is toch ronduit belachelijk, dat clubs als NO AD en LONGA bijvoorbeeld in het betaalde voetbal kunnen blijven, terwijl ze minder toeschouwers trekken dan ama teurclubs. Bekijk de cijfers van gisteren: NOAD-'t Gooi 150 kijkers en LONGA- BVV 800. Dat eist toch sanering. En dat geldt niet alleen voor NOAD en LONGA, (Van onze sportredacteur) Muller sloeg vier keer met de vuist in de lucht, uit wanhoop, omdat Telstar doelman Stuy de bal op wonderlijke wijze uit zijn doel had geslagen. Nuninga sprong omhoog, maar verstarde in zijn vreugdesprong, omdat Stuy op schitteren de manier de bal uit de hoek dook. Cruyff, het troetelkind van Ajax, kopte in, maar schudde mistroostig met het hoofd. Stuy was er weer bij. Stuy was een onoverkomelijke barrière voor Ajax, dat trouwens ook wel gelukkig was met de puntenverdeling (0-0), want Telstar heeft ook voor benauwde ogenblikken gezorgd. De man, die daar vooral verantwoordelijk voor was, was „het geheime wapen" Bakker. Als oprukkende kanthalf was hij met zijn harde kogels een doorlopend gevaar voor Ajax. De 10.000 toeschouwers hebben een at tractieve wedstrijd gezien vooral door het snel wisselende spelbeeld. Nog was Hoo- german nauwelijks bekomen van een forse duik, die hij moest maken, of Stuy zweef de aan de overzijde' door zijn doel om een treffer te voorkomen. Dat over en weer golven van de aanvallen stelde hoge eisen aan de spelers, vooral op het zware, glad de veld. Het pleit voor hen, dat de wed strijd tot het einde toe een aantrekkelijk kijkspel bleef, zonder dissonanten, zonder hard voetbal, zonder blessures. Ondanks het gemis aan doelpunten dus toch een aardige wedstrijd, vooral ook dank zij de spanning. Ajax heeft dit seizoen tegen Telstar geen doelpunt kunnen maken. In Amsterdam was het 2-0 voor de Velser ploeg, ditmaal 0-0. De defensie van Telstar hield ook nu weer de deur goed gesloten. Blijft het vraagstuk van de voorhoede. Want wel heeft Telstar verscheidene kansen gehad op het middenveld en tot aan de zes tienmeterlijn weet men zich die kansen te scheppen maar er zat opnieuw weer geen afwerker in de vuurlinie. In feite was kanthalf Bakker de enige gevaarlijke schutter. Bij Ajax was het trouwens ook „geen botertje tot de boom". De linkervleugel Petersen-Nuninga bleef onder de maat. Nuninga bleek te week voor de hechte Velser achterhoede. Bovendien wachtte hij te lang met schieten, zoals na twintig mi nuten, toen Swart langs de uitvallende Stuy was gelopen en een scherpe voor zet gaf. Petersen kon maar niet langs Lip- tak komen. En achter hen kon Bennie Muller zijn vorm niet vinden. Vooral diens plaatsen was zwak. Aanmerkelijk ge vaarlijker was Ajax over rechts, waar Cruyff vorige week achttien jaar gewor den zorgde voor openingen en goede passes en kon zelf ook gevaarlijk schieten en koppen, maar hij kreeg te weinig steun van Nuninga en Petersen. Achter hield Ajax het aardig dicht. Van der Kuil en Van Wijk waren vaak te traag. De Vries was nu en dan gevaarlijk. De meeste activiteit werd dan ook op links ten toon gespreid, waar Marijt met achter zich Van Egmond zeer bedrijvig was. Bakker was, zoals gezegd, de gevaar lijkste schutter. Na een kogel, die net Gezien de ijver schijnen zowel Sparta als Fortuna '54 veel voor een plaats in de intertoto-competitie te voelen. Binnen een kwartier domineerde Sparta het spel vol komen maar voor rust was de Geleense defensie niet te overmeesteren. Evenmin le verden de spaarzame doch gevaarlijke te genaanvallen iets op, vooral door het te kort aan mankracht. Na de rust startte Fortuna met een offensief, maar dat zwakte af. De Rotterdammers wonnen ten slotte door een treffer van Bosveld, 1-0. rakelings over het hout was gegaan, loste hij een enorm schot, dat een einde vond tegen de kruising. Hoogerman was er niet op berekend. Even later joeg Van Egmond de bal net over en volgde Bakker weer na eerst Pronk hardhandig opzij gezet te hebben. De afsluiting van die goede eerste helft was voor Cruyff, die de knap ingekopte bal er door Stuy zag uitgeran- seld. Telstar hield onmiddellijk na de rust de adem in, toen Nuninga alleen naar het Velser doel oprukte. Pirovano dook net op tijd op de lijn op om de bal tot hoek schop te verwerken. Daarna rende het ge vaar razendsnel van het ene naar het an dere doel. De spelers wisten van geen wijken en hielden een hoog tempo aan. Maar tot doelpunten kwam het niet. De verdedigingen met aan het hoofd de doelverdedigers waren niet te overrom pelen. Zo was iedereen aan het slot wel tevreden, dachten we. Het nieuwe reglement betaald voetbal, dat zoals bekend drastische wijzigingen in het semi-profvoetbal ten gevolge zal hebben als het aanvaard wordt, zal zater dag 24 april in Amsterdam door de af gevaardigden van 't betaalde voetbal wor den besproken. De algemene vergadering der semi-profs zal die dag in Krasnapols- ky bijeenkomen. Keeper Stuy stopt op voortreffelijke wijze een schot van Nuninga. Lip tak heeft alle vertrouwen in zijn goalie. Niet de 3-0 nederlaag van DOS was het meest opmerkelijke feit van de wedstrijd tegen ADO maar wel de aanwijzing van Leo Horn als scheidsrechter, die de plaats innam van de ziek geworden Van Ravens. De wedstrijd zelf was nauwelijks interes sant. DOS speelde bijzonder slecht. De doelpunten van ADO kwamen van de voe ten van Aarts, Houwaart en Maassen. Een in een hoog tempo spelend MW heeft zondagmiddag een zege van 2-0 ge boekt op SC Enschede, dat weinig had in te brengen. MW maakte een zekere in druk ondanks enkele invallers. Nadat Coe- nen enkele malen gemist had schoot hij in de 16e minuut raak. Brinkhuis knalde tegen de lat en even later gebeurde Geu tjes aan de overkant hetzelfde. In de tweede helft faalde Coenen maar liefst driémaal voor open doel. In de 67e minuut kon hij zijn aanhangers gelukkig maken na een voorzet van Mares goed te heb ben afgewerkt, 2-0. Geutjes vond nog eens de lat op zijn weg, maar de MW-achter- hoede die het niet te moeilijk heeft ge had wist de zege veilig te stellen. Er wa ren 2500 toeschouwers. Het Nederlands studentenvoetbalelftaL dat woensdag in Den Haag tegen de Bel gische colega's speelt, ziet er als volg uit: Van Lear (HW). Van Tol en Sjerp (bei den Quick H), Wijkhuizen (HFC), Rossing (Emmen) en Thole (HFC), H. Hainja (Hee renveen), Zunnebeld (The Victory), Keete (Quick A), Strieker (RKAVIC) en Kramer (Quick H). Het was een trieste dag voor Feijen oord in Breda. Met een groot legioen waren de Rotterdammers met span doeken die wezen op het feit, dat Feijenoord practisch al in de Europa cup-competitie zit - naar het terrein van NAC gekomen. Vorige week was trainer Kment al gaan kijken hij de Bredase club. Hij had toen al kunnen zien, dat de Brabanders fel vechten om van de fatale plaatsen af te komen. Hij heeft zijn mannen ook gewaar schuwd, maar het hielp niet. Eén raak schot van Vermeulen was vol doende om Feijenoord een nederlaag te bezorgen. En men mocht nog van geluk spreken, dat Go Ahead vlak voor het einde gelijk maakte tegen DWS. Met een kasstuk voor de penningmees ter een uitverkocht huis (16.000 kij kers) en een verrassende 1-0 overwinning heeft NAC zich dus opnieuw iets meer uit de gevaarlijke zone gespeeld. De thuis club opereerde opmerkelijk rustig, maar ook overtuigend en op technisch goed ni veau. Een gevolg was, dat de Feijenoord- defensie die in Kerkum een zwakke stee had met de snelle en gladde Van Gastel tegenover zich. vrijwel onmiddellijk in moeilijkheden werd gebracht. Wanneer Groenewegen en Saris de stroom van passes, die van de voeten van Van Gastel kwam, hadden benut, dan zou bij de thee de stand een ander aanzien heb ben gehad, dan de 1-0 voorsprong waar voor rechtsbuiten Vermeulen had gezorgd. Het kostbare doelpunt ontstond uit een magnifieke voorzet van linksbinnen Groe newegen, die zich subliem van Veldhoen had weten te ontdoen. De bal kreeg links- NAC had de leiding en met opvallend gemak hebben de Bredenaars deze voor sprong weten te behouden. Ook al, omdat met uitzondering van Coen Moulijn, Feije- noords voorhoede er niets van terecht bracht. Het is alsof er rond de bal een ma gische cirkel is getrokken. Moulijn en zijn Bredase tegenstanders liggen of glijden uit bij die cirkel. Kruiver heeft meer oog voor de vreemde situatie dan voor de bal. half Libregts slechts half op' het hoofd en kwam voor de voeten van de toestor mende Vermeulen. Met een machtig schot van 15 meter afstand suisde de bal in de uiterste rechterbovenhoek ver buiten be reik van de grijpende vingers van Pieters Graafland in het net.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9