Toenemende verzilting bedreigt de zoetwatervoorziening in Holland Brits en Amerikaans verzet tegen gasgebruik in Vietnam Morgen kunt u HET WEER ■lliii 1 Tweede prijs goed voor ton Voorstel over TV en radio aan Kamerfracties voorgelegd Grote vraag nog steeds hoe de C.H.U. zal reageren mooier zijn A.R.deBoer U ST Rijnland waarschuwt minister en prov. besturen: Zoet water vlucht voor het zout Köln-Liverpool op de televisie Ranger-foto's op televisie te zien Vrijwilligers in Moskou melden zich voor Vietnam SCHERK Marine greep in op Duitse kustvaarder Beverwijker 5 jaar na inbraak gepakt op Schiphol Concentratie in de melkindustrie t Grote sortering KLOKKEN W.A. VERWOERD en ZONEN DAGBLADVOOR V E L S E N-IJ M U ID E N, S A N T P O O R T, D RIE H UIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 24 MAART 1965 Morgen opklaringen Zware druk Bemanning erkende gezag van dronken kapitein niet Hond sprong in IJmuiden door etalageruit Haagse Meik-Unie neemt Rotterdams concern over Het woord is aan Dubbel spel van Bonn? pagina 3 In de krant van heden: Primeur in sporttoto Kort nieuws sWMORRIS "éeforetjou 6uy! SUÈDE- NAPPA JASJES KOLEN Tel. 8164 50e JAARGANG NUMMER 119 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning De zoetwatervoorziening in Noord- en Zuid-Holland wordt door de toenemende verzilting in sterke mate bedreigd. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat deze situatie zal verbeteren, integendeel, men verwacht juist een toeneming van de ver zilting door de havenuitbreidingen in Noord- en Zuid-Holland. Het hoogheem raadschap van Rijnland, waaronder een groot deel van het Noord- en Zuidhollandse poldergebied waterhuishoudkundig valt, heeft vanmiddag tijdens de verenigde ver gadering van het schap, die in Leiden wordt gerouden zeer veel aandacht aan dit probleem gewijd. De beslissingswedstrijd voor de halve finale van de Europacup tussen FC Köln en Liverpool, welke vanavond in het Feije- noordstadion zal worden gespeeld, wordt door de T.V. uitgezonden. Liefst negen Eurovisie-landen hebben de NTS verzocht deze wedstrijd te relayeren. De KNVB heeft ook voor uitzending in Nederland toestemming gegeven. De uitzending begint om 20.10 uur en eindigt om 21.55 uur, tenzij de wedstrijd in een gelijkspel eindigt. In dat geval wordt ook de verlenging (2x15 minuten) uitge zonden. De dijkgraaf van Rijnland, mr. F. M. A. Schokking, heeft in een zeer uitvoerige rede de grote ongerustheid van Rijnland uiteengezet. Men zou de minister van Ver keer en Waterstaat en het college van Ge deputeerde Staten van Noord- en Zuid- Holland schrijven over deze aangelegen heid. „Een vast en reëel uitzicht op een ver betering van de zoetwatervoorziening is er op dit moment niet" aldus dijkgraaf Schokking vanmiddag in zijn rede. „Bin nen de ruw getrokken grenslijn van Vel- sen-Amsterdam en Gouda-Den Haag-Sche- veningen moet bij het optreden van be paalde factoren rekening gehouden wor den met een beslist te hoog zoutgehalte in ons zoete water, dat wil zeggen met een voor dit gebied beslist schadelijke water kwaliteit. Aan de hand van zeer gedetailleerde ge gevens zette mr. Schokking in zijn rede uiteen dat de havenuitbreidingen in Hol land de verzilting in de hand werken. Rug tegen de muur Hij zei dat men aanvankelijk in de ver onderstelling verkeerde dat de afdamming van de Zeeuwse zeegaten gunstig zou zijn, maar deze prognoses heeft men moeten herroepen. Duidelijk werd uiteengezet dat de uit breidingen in het Rotterdamse havenge bied een zeer zware aanval doen op het zoete water van Rijnland en dat het hoog heemraadschap zich nog meer zorgen maakt over de plannen de havenmond en het Noordzeekanaal bij IJmuiden nog meer te verbreden waardoor ook een aanval uit het noorden op het gebied van Rijnland wordt gedaan. „Rijnland staat met de rug tegen de muur" zo werd gezegd. Een uitvoerig ver slag over de vergadering geven wij op pagina 7 en 9. PASADENA (AFP). Vanuit een ruimtevaartlaboratorium in Pasadena (Californië) heeft men gisteren met sig nalen de koers van de maanraket Ranger- gewijzigd. De Ranger-9 zal vanmiddag als alles goed gaat omstreeks drie uur duizenden foto's van de maankrater Al- ]:onsus op het maanoppervlak moeten maken. Het fotograferen zal tussen de 15 en 20 minuten voor het te pletter slaan be ginnen. Ongeveer honderd van de duizenden foto's die door de Ranger zullen worden gemaakt zullen over de televisie worden uitgezonden. WASHINGTON (Reuter en AP). - Zes republikeinse leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden hebben president Johnson verzocht het gebruik van gas bij de strijd in Vietnam te doen eindigen. Zij mtnen dat door deze strijd wijze de publieke opinie over de hele wereld zich tegen de Verenigde Staten zal keren. President Johnson zou niet geraadpleegd zijn voor men in Zuid- Vietnam gebruik ging maken van gas. Het werd door een woordvoerder van het Witte Huis een routine-aangelegen heid genoemd, waarvoor geen vooraf gaande toestemming van de president nodig zou zijn. Acht bommenwerpers van Zuid-Viet- Advertentie Uw huid wint elke dag aan zuivere schoon heid met Scherk Gezichtslotion. Scherk verwijdert stof en make up, dringt zacht maar intens de poriën binnen en activeert de bloedcirculatie. Verstandig idee... begin morgen met Scherk In flacons v.a. f 2,95. Gebruik ook Scherk crèmes (tubes f3,- en 3,85) en Scherk Gezichtsmelk (flacon f4,95). Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt en hier en daar enige regen of mot regen, morgen van het westen uit opklaringen. Matige, later aan de kust nu en dan krachtige wind tussen noordwest en zuid west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. nam hebben gisteren een aanval gedaan op een radarpost in Noord-Vietnam en deze vernietigd. Een onbekend aanta' Amerikaanse vliegtuigen heeft de aan vallende toestellen begeleid. Tijdens de ontvangst van de Russische kosmonauten in Moskou heeft partijleider Brezjnev verklaard dat tal van Russische vrijwilligers zich hebben aangemeld voor de strijd in Vietnam. Het betrokken raken van Russen op het Vietnamese oorlogstoneel zou kunnen lei' den tot een rechtstreekse botsing tussen Russen en Amerikanen, maar in diploma tieke kringen meent men, dat de Sovjet- Unie een dergelijke ontwikkeling graag zou willen voorkomen. Aan de andere kant zou de Sovjet-Unie wat het beloven van steun aan Noord-Vietnam betreft, ook niet willen achterblijven bij China. Een woordvoerder van de Noordvietna- mese ambassade in Moskou zei gisteren dat men op de aanbiedingen tot dusver niet is ingegaan. Terwijl minister Stewart, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, in Wash' ington met president Johnson van gedach ten wisselde over Vietnam, werd premier Wilson gisteravond in het Lagerhuis scherp ondervraagd over het gebruik van gas door de Amerikanen. Dit meldt onze correspondent in Londen. Wilson zei, dat volgens de door hem tot nu ontvangen inlichtingen het gebruik van dit gas niet indruist tegen de conventie van Genève van 1925. Hij wilde liever niets meer zeggen voor het resultaat van de besprekingen in Washington bekend zou zijn, maar hij werd onder hevige druk van zijn partij gezet. Wilson verklaarde, dat de strijd in Viet nam geheel van karakter is veranderd en dat dit grote gevaren meebrengt. Zoals men weet aanvaardt de Britse regering de opvatting, dat door de houding van Noord' Vietnam, er thans sprake is van een vorm van openlijke agressie tegen Zuid-Viet nam. Gisteravond heeft een delegatie van le den van de Labour-fractie een zelfstandig protest laten horen bij de Amerikaanse ambassade in Londen, waar men een uur lang sprak met leden van de diplomatieke staf. Deze beloofde de geuite gevoelens aan Washington te zullen overbrengen. De woordvoerder van deze Labour-groep zei dat men de Amerikanen er van wilde door dringen, dat er vroeg of laat onderhande lingen met Noord-Vietnam moeten worden gevoerd. Zij kunnen niet wachten, zo zei hij, tot Rusland en China zich voor goed terzijde zullen houden. De verscherping van het conflict neemt nog steeds toe. Elk ogenblik kunnen wij de interventie van China verwachten en het gevaar van de mogelijkheid van een derde wereldoor log. Op net ogenblik protesteren 58 Labour- leden en drie liberale Lagerhuisleden te gen de Amerikaanse oorlogvoering in Viet nam, maar de in het Lagerhuis ingedien de protestmotie wordt door steeds meer leden ondertekend. Het is niet alleen een actie van de linkervleugel van de partij maar een algemene beweging. Wilson staat thans voor de keus tussen een botsing met zijn eigen partij of een diplomatieke breuk met Washington. Vandaar dat hij zoveel mogelijk kracht zet achter pogingen om in Vietnam tot een vergelijk te komen President Johnson volat gespannen op de televisie de start van de ruim- tevlucht van zijn landgenoten Gris- som en Young. (Telefoto). (,W; Aan boord van de Duitse kustvaarder ,Carl Lehnkering", die bij het lichtschip Texel lag, zijn vanmorgen vroeg moeilijk heden ontstaan tussen de kapitein en de bemanning. De kapitein was volgens de bemanning door dronkenschap niet in staat het commando te blijven voeren. De bemanning heeft de gezagvoerder over meesterd, maar hij weigerde het comman do over te dragen. Daarop is de hulp van de marine ingeroepen. De kruiser „De Zeven Provinciën", die in de omgeving voer, kreeg opdracht zo nodig assistentie te verlenen. Een marine-officier en enkele gewapende mariniers gingen aan boord van het Duitse scheepje, dat 300 brt. meet. Per radio berichtte de officier later, dat de Duitse kapitein weer nuchter was. Hij had echter nog een zware kater en was agressief tegen de enige stuurman aan boord. Blijkens bloedsporen op de brug was daar gevochten. De officier besloot met twee gewapende mariniers aan boord te blijven en mee te varen naar Rotterdam. De Duitse kapitein ging daarmee akkoord. Het Duitse scheepje zette de reis voort, zodra de mist was opgetrokken. Bijna vijf jaar nadat hij in IJmuiden enige inbraken had gepleegd is dezer da gen een 31-jarige stoker uit Beverwijk toen hij op Schiphol uit een vliegtuig stapte ge arresteord en aan de Velsense politie over geleverd. De Beverwijker heeft bekend op 7 april 1960 in IJmuiden de brandkast van de N.V. Staalmeubel te hebben gekraakt. En kele dagen tevoren pleegde hij een inbraak in de steenwolfabriek van Hoogovens. Ver der heeft hij de hand gehad in een inbraak in het station Santpoort-noord. Na deze misdrijven nam de stoker de wijk naar het buitenland Hij nam dienst in het Franse vreemdelingenlegioen en monster de daarna als matroos. Het verlangen weer in het vaderland te zijn werd hem tenslotte zo machtig dat hij in het vlieg tuig stapte. Op Schiphol kwam men bij de controle van zijn papieren er spoedig ach ter dat de Nederlandse justitie nog een appeltje met hem had te schillen. De man zal morgen voor de officier van justitie te Haarlem worden geleid, Een verwoede achtervolging van een jong hondje door een grote gemuil korfde bouvier heeft vanmorgen een ontijdig einde gevonden in de etalage van de textielhandel Kort aan de Kennemerlaan in IJmuiden. De ach tervolgde hond was zo bang voor zijn belager dat hij pardoes door de grote winkelruit sprong en in de etalage een goed heenkomen zocht. De bou vier werd bedolven onder de glas scherven en ging er verschrikt van door. Het duurde geruime tijd voor dat 't doodsbange hondje zijn schuil plaats durfde verlaten. Het dier had geen verwondingen opgelopen. De panische angst van het hondje voor de bouvier is te verklaren uit het feit dat het al eens eerder door een grotere hond is gebeten. Kikvorsmannen zijn bezig een lijn te bevestigen aan de Gemini-capsule, die in de omgeving van het eiland Grand Turk op de Atlantische Oceaan dobbert, na 'n geslaagde vlucht drie maal om de aarde. Aan boord van het marineschip Intrepid kijken be manningsleden en fotografen met be langstelling toe naar het bergings werk. (Telefoto). (Zie verder het verslag pagina 11) In de melkindustrie gaat zich een be langrijke concentratie voltrekken. De N.V Nederlandse Melk-Unie in Den Haag en de N.V. Gemeenschappelijk Aandelenbezit (V.Z.-R.M.I.) te Rotterdam zullen met in gang van april 1965 een fusie aangaan. De ze zal geëffectueerd worden door een ruil transactie van aandelen en wel nominaal 1.000 aandelen G.A.-R.M.I. ex dividend 1964 tegen nominaal ƒ5.000 aandelen N.M.U. ex dividend 1964-1965. Hierdoor wordt het aandelenkapitaal van de N.M.U, dat thans 9.300.000 bedraagt, uitgebreid tot 14.300.000. Tot deze fusie is besloten omdat een bundeling van krachten het mogelijk maakt de produktie te rationaliseren, spe cialisatie over de bedrijven toe te passen, terwijl door het samenvoegen van tech nische en wetenschappelijke kennis een doeltreffender beleid gevoerd kan worden ten aanzien van nieuwe ontwikkelingen De grotere omvang van de N.M.U. maakt het mogelijk ruimere aandacht te schenken aan de ontwikkeling van nieuwe produk- ten, die het assortiment van de melk- detailhandel kunnen versterken, aldus een bekendmaking. Hazlitt Zij die zichzelf niet kunnen beheer sen, proberen anderen te beheersen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 9, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 7, 9, 11 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v13 Kunst 13 Ferdinand 14 Feuilleton 15 Topsy 16 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Het aantal deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde bedroeg 680.659. Voor prijzen kwam beschikbaar ƒ321.572. Er kwam géén melding binnen voor de eerste prijs. Voor de tweede prijs meldde zich slechts één deelnemer (de heer J. Bos uit Schiedam) met twaalf goed voorspelde uitslagen. Hij krijgt de „toton". Dit is een primeur. Voor de derde prijs van 203.924,94 kwamen 299 goede inzendin gen binnen. Per goed ingevulde kolom wordt netto 682 uitgekeerd. Aan de goaltips werd door 141.832 men sen deelgenomen. Voor prijzen kwam be schikbaar ƒ46.974. De eerste prijs van 15.658 ging naar de enige winnaar. De tweede prijs wordt door 33 deelnemers ge deeld, die 474 krijgen en de derde prijs wordt door 1035 personen gedeeld. Per goed ingevulde kolom wordt 14,95 uitge keerd. Burgemeesters. De gemeente Schaijk krijgt per 1 april een nieuwe burgemees ter, mr. J. Schouten, jurist in algemene dienst ter gemeentesecretarie van Arn hem. De heer Schouten is 39 jaar en lid van de K.V.P. Tot burgemeester van de gemeente Hooge en La-ge Mierde is benoemd de heer J. Meijs, hoofdcommies ter secre tarie van Culemborg. De heer Meijs is 34 jaar en ook lid van de K.V.P. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede-Kamer fracties van de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R.P. en de C.H.U. komen vandaag bijeen om over het radio- en televisie- vraagstuk te beraadslagen. Het resultaat van deze besprekingen zullen de fractie voorzitters van de vier partijen donder dag aan de kabinetsformateur, mr. Cals, mededelen. Dan zal blijken of de eerste barrière in de formatie van mr. Cals al of niet genomen kan worden. Mr. Cals en de vier fractievoorzitters zijn gisteren na een bijna vier uur duren de bespreking tot een bepaald voorste! gekomen. De inhoud werd gisteravond angstvallig geheim gehouden. De deelne mers aan het gesprek hadden elkaar be loofd niets over de inhoud te laten uitlek ken. Vandaag zal dus blijken of dit voor stel aanvaardbaar is voor de vier fracties. Met enige spanning vraagt men zich in Den Haag af, hoe de C.H.U. zal reageren, die in deze omroep-fase van de formatie een soort sleutelpositie inneemt. De C.H.U. lijkt ernaar te streven van de ra dio- en televisieparagraaf in een eventu eel regeringsprogramma een „vrije kwes tie" te maken dat wil zeggen dat bij een stemming in de Kamer over dit onder werp enkele leden van de fractie tegen het standpunt van het kabinet zouden mo gen stemmen. Men gaat er vrijwel algemeen van uit, dat dit „uit de boot vallen" voor de A.R.P. heel moeilijk aanvaardbaar zal zijn. Bij de K.V.P. en de P.v.d.A. lijkt men er genuanceerder over te denken. De vier fractievoorzitters en de forma teur hebben gistermorgen gepraat over de procedure die de formateur verder zou volgen. De fractievoorzitters en mr. Cals hebben toen een beperkte lijst opgesteld van onderwerpen, waarover in ieder ge val overeenstemming moet worden bereikt tussen de fractievoorzitters en de forma teur. Wordt deze overeenstemming niet bereikt, dan is de formatie mislukt. Het is de bedoeling dat deze onderwerpen in de komende dagen zullen worden bespro ken. Het eerste onderwerp op deze lijst is het radio- en televisiebeleid, waarover allereerst de beslissing moet vallen. Uit mededelingen van de formateur mag men afleiden dat het zijn bedoeling is om in nauw overleg met de fractievoorzitters een basis-programma op te stellen. In hoeverre mr. Cals daarbij zelf ideeën zal inbrengen moet worden afgewacht. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 w LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 47 jaar Rijksleverancier) DAMESKAPSALON Lange Nieuwstra^4 47»

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1