C.H.U. neemt niet meer deel aan het formatie-overleg Fractie zvil zich niet vooraf binden aan voorgestelde radio- en TV-plan HET WEER Vrijheidsmars vandaag in Montgomery Verjaring met vijf jaar verlengd Studentenrel in Casablanca Auschwitz-arts gearresteerd China dreigt vrijwilligers naar Vietnam te zenden UITGERUST! Drie petrochemische industrieën bij V eisen Trein rijdt in IJmuiden een bromfietser aan Britse chemici ontwikkelen een knockout-gastJ voor oerwoud „Der Spiegel" weer van verraad verdacht Twee zusjes in IJmuiden bij oversteken door auto aangereden Staking vertraagt bouw IJ-tunnel Uitgeslapen? néén... üWMORRIS "(efore you êuy! DRAKACEL I Wethouder De Boer: REGENJASSEN Onvast weer Het woord is aan Internationale kleuren-TV pagina IS In de krant van heden: 50e JAARGANG NUMMER 120 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DONDERDAG 25 MAART 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. - De fractievoorzitter van de C.H.U., mr. Beemink, heeft van morgen de vergadering van informateur Cals met de vier fractieleiders verlaten. Hij heeft een verklaring afgelegd waaruit duidelijk blijkt dat de Christelijk- Historische fractie zich niet vooraf wil binden aan een plan tot oplossing van het radio- en televisieprobleem. In de verklaring wordt gezegd dat de (.hristelijk- Historische fractie de bereidverklaring van de fractievoorzitter over deelneming aan de bespreking inzake een kabinetsformatie met de huidige gesprekspartners unaniem aanvaard. Zij stemt er volledig mee in, dat de fractievoorzitter verder in positieve zin blijft discussiëren over alle aan de orde gestelde punten inzake een regeringsprogramma, inclusief het radio- en televisievraagstuk, zoals vrijdag met de formateur is afgesproken. De fractie heeft zich echter op het standpunt gesteld dat zij zich vooraf niet kan binden aan een onderdeel van het regerings programma, dat betrekking heeft op het radio- en televisiebeleid, zonder dat zij voldoende inzicht heeft in het gehele regeringsprogramma en in de zetel verdeling. ^wvvvfinnfvvviivwvvw"Pt*^J>'tA<MMt,>lt<llll>lw>,ww Wethouder H. de Boer van de gemeente Velsen is ervan overtuigd dat binnen enke le jaren een tweede petrochemische indus trie op de noordelijke oever van het Noord zeekanaal zal worden gevestigd. Daarna zal nog een derde op de zuidelijke oever volgen, namelijk tussen het zij-kanaal B en het grondgebied van Mobil Oil. De Velsense wethouder voegde hieraan toe dat men hem in het verleden heeft ver weten, dat hij op de verkeerde plaats en op het verkeerde moment mededelingen had gedaan over de vestiging van petrochemi sche industrie in het Noordzeekanaal-ge bied, die fnuikend zou zijn voor de gezond heid van de bevolking. Ook nu, aldus wet houder De Boer, zal men mij hierover aanvallen, maar ik blijf er bij dat het de waarheid is en dat op het ogenblik geheim overleg gaande is tussen de gemeenten Amsterdam en Den Haag over die tweede raffinaderij. Er wordt nog steeds grote geheimzinnig heid betracht met betrekking tot deze plan nen. Een geheimzinnigheid die niet in het belang is van de bevolking, die straks moet leven in een gebied van vuile lucht, aldus wethouder De Boer. Hij zei, dat hij er zich van bewust was, dat zijn mededelingen personen die van plan zijn zich in dit gebied te vestigen, tot nadenken zullen stemmen, in verband met eventuele aankoop van woningen etc. Spoorbomen niet neergelaten Op de bewaakte spoorwegovergang bij de Groeneweg in IJmuiden-Oost is vanoch tend om zeven uur een zeventienjarige bromfietser tegen een personentrein ge botst. De spoorbomen van de overweg wa ren op het moment van de aanrijding niet neergelaten. De uit IJmuiden-oost afkom stige jongeman kreeg een gebroken enkel en een shock. Hij is naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. Zijn bromfiets werd ernstig beschadigd. De oorzaak van het ongeval is nog niet vastgesteld. De Velsense politie stelt in sa menwerking met de spoorwegrecherche een onderzoek in naar de vraag waarom de spoorbomen bij het naderen van de trein niet waren neergelaten. Ook is het niet uitgesloten dat de trein, die kort tevoren van de halte Zeeweg in Driehuis was ver trokken, door een onveilig sein is gereden dan wel dat de spoorwegwachter de bomen te laat heeft neergelaten. Advertentie Deze verklaring is gistermiddag in de fractie-vergadering van de Christelijk Historische Unie opgesteld. Het is vanmorgen niet gelukt om dit standpunt bjj de andere fractieleiders en de formateur ingang te doen vinden, zodat mr. Beemink zich genoodzaakt zag de ver gadering van mr. Cals en de fractieleiders van K.V.P., P. v. d. A. en A.R.P. te verla ten. In verband met dit standpunt heeft de Christeljjk-Historische fractie gister middag het nog onbekende radio- televisievoorstel dat mr. Cals aan de frac tieleiders heeft gedaan, niet uitputtend be handeld. BARtËuÖrIsST^" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach tige, aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen, vooral in de nacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. MONTGOMERY (AP en Reuter) De strijders voor gelijke burgerrechten van negers hebben woensdagavond de buiten wijken van Alabama's hoofdstad Montgo mery bereikt. De laatste etappe van hun mars van tachtig kilometer naar het cen trum van de stad ruim negen kilome ter zullen zij vandaag afleggen. Domi nee Martin Luther King marcheerde aan het hoofd van een stoet die zeker vierdui zend deelnemers telde. Zij trokken zich weinig aan van de regen en zongen de „battle hymn of the Republic", toen zij de grens van de stad overtrokken. Mannen van de staatspolitie met kara bijnen over de schouder en troepen van het Amerikaanse leger patrouilleerden rond de stoet. De stoet werd in de stad voorafgegaan door twintig motoragenten. De betogers bivakkeerden achter een ka tholiek ziekenhuis. Daar zou een grote bij eenkomst van voorvechters van de burger rechten worden gehouden onder leiding van bekende figuren uit de Amerikaanse amu sementswereld. Tal van toneelspelers en filmsterren zijn voor de demonstratie naar Montgomery gekomen. Gezien zijn Harry Beiafonte, To ny Perkins, Tony Bennett en Pernell Ro berts. Vandaag zullen de laatste 9,5 ki lometer naar het centrum van Montgome ry afgelegd worden. Dr. Ralph Bunche, assistent-secretaris- generaal van de Verenigde Naties die de mars meeloopt, zei dat zijn voeten pijn deden maar dat niets in zijn hele leven hem zoveel voldoening had gegeven als deze mars. Dr. King werd toegejuicht toen hij ver scheen. Hij riep: „wat willen jullie?" Het antwoord was: „de vrijheid, nu!" King zei dat iedere neger die zichzelf respecteert donderdag mee moet lopen. „De mars zal blijken een van de grootste ontwikkelingen in het streven naar gelijke burgerrechten te zijn." aldus King. Achtien strijders voor gelijke burger rechten zijn woensdagavond in Greenville in de staat Mississippi gearresteerd om dat zij zich tijdens een betoging niet aan de door de politie vastgestelde route hiel den. Zij werden gearresteerd toen zij door I een door blanken bewoonde wijk liepen. BONN (AFP). De Westduitse Bonds dag heeft donderdag het amendement op het wetsvoorstel over de verjaringstermijn voor oorlogsmisdadigers, waarin wordt voorgesteld 31 december 1949 als begin- datum voor de verjaringstermijn van twin- tig jaar aan te nemen, aanvaard. Hiermee i is de verjaringstermijn in feite met vijf jaar verlengd. Een amendement dat onderscheid wil maken tussen grote misdadigers en degenen ctie in ondergeschikte posities aan misdaden hebben meegewerkt, werd terug- I verwezen naar de juridische commissie. Beide maatregelen werden met grote j meerderheid bij handopsteken aanvaard. Nu de C.H.U. niet meer meedoet, zal het bij de A,R,P. ook wel gaan kraken. Als de Anti-revolutionaire fractie op grond van de geestverwantschap zou besluiten het voorbeeld van de C.H.U. te volgen, dan zakt de formatie van mr. Cals vrijwel I zeker als een mislukking in elkaar, omdat dan ook de katholieke fractie in twee dracht uit elkaar zal spatten. Door de procedure die mr. Cals wil vol gen was de C.H.U. gedwongen duidelijk met haar standpunt of standpunten over het radio- en televisiebeleid voor de dag te komen. De formateur beschouwt de op lossing van het omroepgeschil als een eer ste voorwaarde en niet als een soort sluit post. Daarom moest mr. Beernink vandaag wel kleur bekennen. PARIJS (AP). - Bij botsingen tussen politie en studenten te Casablanca zijn dinsdag zeven mensen om bet leven ge komen en zeker zeventig gewond. Dit heeft de Marokkaanse regering woens dag meegedeeld. In een communiqué werd gezegd, dat tijdens studentendemonstraties in Casa blanca verwoed gevochten is. De demon straties waren een gevolg van studenten protesten tegen nieuwe voorschriften waar door de middelbare opleiding met een jaar verkort wordt. De verbindingen tussen Parijs en het Noordafrikaanse koninkrijk zijn verbro ken. Reizigers die uit Marokko in Parijs aankwamen, vertelden dat zij in Casablan ca hadden horen schieten en patrouilleren de tanks hadden gezien. Een Franse vrouw die Casablanca woensdagmorgen verliet, verklaarde dat de straten leeg waren en de winkels gesloten. De autoriteiten schij nen de toestand meester te zijn, maar zou den verrast zijn over de felheid van de demonstraties. Een Franse technicus had honderden vrachtauto's, tanks en pantser wagens gezien De politie werd met alle soorten projec tielen bekogeld. Scholen, apotheken, een bank, het station en een bioscoop zijn ge plunderd. Straten werden geblokkeerd en in bussen en personenauto's werd brand gesticht. De demonstranten hebben verwoede po gingen gedaan een gevangenis binnen te dringen om de gevangenen in vrijheid te stellen. Deze pogingen konden echter wor den verijdeld. De relletjes zouden door militante figu ren zijn uitgebuit. In de hoofdstad Rabat hadden de betogingen een meer spora disch karakter De regering heeft in Casablanca een nachtelijk uitgaansverbod afgekondigd en alle bijeenkomsten verboden. Allen die moeilijkheden hebben veroorzaakt zullen onmiddellijk worden berecht. „ii' FRANKFURT (AP). - Dr. Franz- Bernard Lucas, een van de verdachten in het proces tegen de voormalige kamp bewakers van het concentratiekamp Auschwitz, is gearresteerd. Dit is van daag door de rechtbank in Frankfurt bekendgemaakt. De 52-jarige vrouwenarts en voormalige luitenant in de S.S. heeft dienst gedaan als kamparts in Auschwitz. Gedurende de vijf tien maanden dat het proces tegen de ex- kampbewaker heeft geduurd is hij op vrije voeten geweest. Hij is gearresteerd op de basis van beschuldigingen door een van de medeverdachten. De arrestatie van Lucas werd bevolen door een gerechtshof nadat de rechtbank die de zaak tegen de voor malige kampbewaker behandelt, had ge weigerd de arrestatie te bevelen. Lucas heeft gedurende lange tijd ontkend dat hij ooit gevangenen zou hebben uitgezocht voor de gaskamers. Twee weken geleden heeft hij echter toegegeven dat hij onder dwang verschei dene keren slachtoffers voor de gaska mers had uitgezocht. De rechtbank maak te bekend dat Lucas werd gearresteerd in zijn woning in Elmshorn in Noord-Duits- land. Advertentie De Ranger-9 ts woensdagmiddag op de maan te pletter gevallen, nadat de speciale T V-camera's niet minder dan zesduizend heldere foto's van de krater van de Alfonsus hadden ge maakt. Tweehonderd van deze op namen werden door de Amerikaanse televisie rechtstreeks bij de kijkers op het beeldscherm geprojecteerd. (Zie verder pagina 11). (Telefoto). Emerson: Grote genieën hebben de kortste biografieën. Weerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag2 Op de Praatstoel 2 De Kleine Wereld 2 Buitenlands nieuws 2, 11 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Kennemer Kruimels2 Ferdinand 6 In de Vishal en op zee7 Sport H> Radio en t.vJ2 Kunst J2 Topsy 14 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Scheepsberichten J7 Beurs 1? Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Op verzoek van de bemanning van de kleine Duitse kustvaarder „Carl Lehnkering" zijn gisteren een mari ne-officier en enige gewapende mari niers van de kruiser „Zeven Provin ciën" aan boord van het Duitse scheepje gegaan. Volgens de beman ning was de kapitein stomdronken en niet meer in staat het commando te voeren. De stuurman, die het ge zag had willen overnemen, had een hevig gevecht met de kapitein ge leverd. De officier en twee mariniers zijn tijdens de vaart van Texel naar Rotterdam aan boord gebleven. Daar zijn de kapitein en de stuurman, na een verhoor door de politie en een vertegenwoordiger van de Duitse rederij, per trein naar huis gezonden. Boven: De „Carl Lehnkering" bij het afmeren in Rotterdam. Links onder de twee mariniers, die onder com mando van luitenant ter zee eerste klasse J. D. Backer (rechts onder) op het Duitse schip een oogje in het zeil hielden. Kennemer laan 150 IJmuiden, Tel. 5635 KARLSRUHE (Reuter) Het bureau van de federale procureur-generaal in Karlsruhe heeft woensdag bekendgemaakt dat het om een onderzoek heeft gevraagd tegen Rudolf Augstein, uitgever van het Westduitse weekblad „der Spiegel". Hij wordt verdacht van verraad en publikatie van verraderlijke onjuistheden. De verdenking staat in verband met twee artikelen, die in november 1964 en januari 1965 in het blad verschenen over plannen van de Westduitse regering, een gordel van kernmijnen langs de grens met Oost-Duitsland aan te leggen. ft PEKING (Reuter en AFP). - De Volksrepubliek China is bereid vrij willigers naar Vietnam te sturen om de „Amerikaanse agressors" te bestrijden. Dat is meegedeeld in het Chinese Volks dagblad, het orgaan van de communis tische partij. De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, heeft ver klaard dat geheel Azië wordt bedreigd als de communisten Zuid-Vietnam in hun macht krijgen. Hij zei dat tegen de leden van de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Senaat. De Chinese leider Lao Tsjeng-Tsji, een specialist op het gebied van Afrikaanse en Aziatische vraagstukken, heeft uiting gegeven aan de twijfel van de Chinese leiders over de Russische uitlating dat „talrijke Russische burgers zich als vrij willigers hebben gemeld voor de strijd aan de zijde van de Vietnamese communis ten". Hij zei dat „de Chinese leiders geen geloof meer kunnen hechten aan de ver klaringen van het Kremlin. De Russische leiders leggen gaarne sensationele verkla ringen af, waarvan de strekking ons, Chi- I nezen, echter ontgaat," aldus Liao Tsjeng- Tsji." De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft woensdag Vijfjarig meisje zwaar gewond Voor de ogen van hun moeder zijn van morgen omstreeks kwart voor negen twee meisjes op de Zeeweg in IJmuiden-Oost door een personenauto aangereden. Het oudste kind van vijf jaar is in zorgwekken de toestand in het Antoniusziekenhuis op genomen Haar driejarige zusje kwam er met lichte verwondingen af. Beide zusjes stonden aan de kant van I de weg te wachten tot ze over konden ste ken. Hun moeder stond voor het raam van de ouderlijke woning aan de Zeeweg hen na te kijken. De automobilist verklaarde later aan de politie dat hij de kinderen op ongeveer vijftig meter afstand had zien staan. Hij verkeerde in de veronderstelling dat de meisjes de naderende auto hadden gezien en zouden wachten totdat deze gepasseerd was. Toen de auto vlak bij was renden de meisjes de rijweg op. Een aanrijding was ondanks krachtig remmen niet meer te voorkomen. Het vijfjarige meisje werd te gen de straat gesmakt terwijl het andere slechts licht door de auto werd geraakt. De vader van de kinderen, die bij de firma Overdorp in IJmuiden werkzaam is en momenteel in Stuttgart verblijft, is van I de ernstige toestand van zijn dochtertje in kennis gesteld. ontkend dat de Verenigde Staten in Viet nam bezig zijn met het voeren van een „gasoorlog". Hij maakte echter duidelijk dat traangas en andere niet-dodelijke gas sen zullen blijven worden gebruikt waar dat nodig is om het maken van slacht offers onder de burgerbevolking te voor komen. Rusk verklaarde dat er in 1964 meer dan vierhonderd burgerlijke ambtenaren, onder wie dorpshoofden en onderwijzers, door de Viet Cong zijn vermoord en dat er meer dan duizend burgers door de Viet Cong zijn ontvoerd. „Bovendien," zo zei hij, „zijn er meer dan 1300 burgers vermoord en meer dan achtduizend ontvoerd. Hele dorpen zijn tot de grond toe platgebrand". Britse geleerden, zo wordt uit Engeland bericht, zouden aan een nieuw chemisch „knockout"-wapen werken. Zij werken aan de ontwikkeling van een gas dat een revo lutie in de oorlogvoering in het oerwoud teweeg kan brengen. Het zou de vijand, of betogers, bewegingloos maken. „Ze heb ben reeds met succes proeven op dieren genomen. Het doel is de tegenstander 24 uur uit te schakelen. De chemici zijn er van overtuigd dat dit kan gebeuren zonder dat de slachtoffers er blijvend schade van ondervinden," aldus de Daily Mail. Het gas wordt ontwikkeld in de Britss fabriek voor chemische oorlogvoering in Porton in Wiltshire in Zuidwest-Engeland. (Van onze redacteur in Amsterdam) Zestig arbeiders werkzaam bij een vi taal onderdeel in het bouwdok van de com binatie IJtunnel te Amsterdam zijn in sta king gegaan en dreigen een ernstige ver- traging te veroorzaken in de werkzaamhe- den in de overige bouwdokken waar vier honderd man werken. In deze bouwdokken, die zich bij Tuin- dorp-Oostzaan bevinden, worden de tun nelstukken gebouwd die vandaar naar het IJ worden gevaren. Het bouwdok waar de staking is uitgebroken is een belangrijke schakel in de produktie van tunnelstukken. De vorderingen in de andere bouwdokken zijn afhankelijk van de voortgang van het werk in dit dok. De arbeiders hebben gistermorgen het werk neergelegd uit ontevredenheid met de berekening van de lonen volgens ds nieuwe CAO, die 1 maart is ingegaan. Zij menen dat deze CAO meer loonsverhoging toelaat dan er in de praktijk is toegepast. De directie van de aannemerscombinatie bestrijdt deze opvatting. De stakers weigerden vanmorgen op nieuw aan het werk te gaan. De directie van de aannemerscombinatie heeft toege zegd de eisen van de arbeiders wat be treft de reiskostenvergoedingen nader te zullen bestuderen. De stakers willen ech ter een ander uitbetalingssysteem van toeslagen bewerkstelligen waardoor zij meer in hun loonzakje zouden krijgen en menen voorts aanspraak te kunnen maken op een vuil werk-toeslag. Advertentie DE „HARDE MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN ..ZACHTE'

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1