intermeubel heeft zaterdags "kijkdag" Bent U klein behuisd? Dan is de Siemens 3,5 kg trommelwasmachine voor U het ideaal! wmm Bram Kramer in IJmuiden overleden Olie bij trawler in brand geraakt Defecte schoorsteen Bedrijfsongeval intermeubel GEPLUKT UIT ONZE 4 Mekka U kunt vooral op zaterdag fijn binnen gaan bij uw Intermeubel-adviseur. Ongestoord kijken wat u mooi vindt, 's Zondags rustig over leggen, en 's maandags even bellen; de Intermeubel-adviseur komt graag voor kundig advies bij u thuis. De handig-kleine Siemens „automatic" weekt, wast en spoelt 3,5 kg wasgoed (drooggewicht) zonder dat U er verder naar behoeft om te kijken. Siemens „automatic"; met temperatuurkiezer (30°-90°C), programmakiezer en veiligheidsdeksel. Afmetingen: 64 cm hoog, 51 cm breed en 52 cm diep. Type WA 31, prijs f838.-. Haifautomatisch, type WM 32, prijs f648.-. dwoninginrichting Marktplein 30. IJmuiden. Tel: 02550-8841 AUTOMATIC 11 Kleinzoon en laatste metgezel van Dorus Rijkers Op de leeftijd van tachtig jaar is in Jmuiden overleden de heer Bram Kra- ner, een bekend mensenredder, die een deel van zijn roem heeft verworven als opvarende op de reddingboot van de le gendarische Dorus Rijkers, van welke ploeg hij de laatste overlevende is ge weest. Dorus Rijkers was ook de grootva der van de heer Kramer. De heer Kramer, die in Den Helder is geboren, vestigde zich op 22-jarige leef tijd in IJmuiden, waar hij als metgezel van Dorus Rijkers uiteraard van harte welkom was op de „Neeltje Jacoba", waarop hij tot in de oorlogsjaren bij geen enkele tocht meer zou ontbreken. Vandaar dat de overledene een belangrijk aandeel heeft gehad in de redding van ruim tweehonderd schipbreukelingen, waaron der die van de nog altijd bekend gebleven „Salento", welk schip destijds bij IJmui den is vergaan. Ook was hij daadwerke lijk aanwezig bij de spectaculaire schip breuken van de „Sponga" en de „Turbo". Het heeft de heer Kramer daarvoor niet aan officiële waardering en eerbewijzen ontbroken, want er werden hem voor zijn moedige reddingen zoveel medailles uitge reikt, dat hij ook nog in aanmerking kwam voor twee zilveren gespen, welke onderscheidingen slechts zijn bestemd voor hen, die reeds een groot aantal me dailles bezitten. De overledene is trouwens een zeeman van de oude stempel geweest die in IJmuiden ook als vletterman werkzaam was. In zijn jongere jaren heeft hij voorts nog een zogenaamde „vrije loodsdienst" beheerd, waarvoor hij dikwijls op de pier bleef slapen, om de in aantocht zijnde schepen het eerst zijn diensten te kunnen aanbieden. Wegens zijn ijzersterk gestel wist hij daarbij nog een ernstig ongeluk te overleven, toen hij eens tussen twee schepen bekneld raakte en zwaar gewond moest worden opgenomen. Bijna tot zijn zeventigste jaar heeft de heer Kramer zich met de scheepvaart actief bezigge houden. Zijn stoffelijk overschot zal dinsdag 30 maart om twaalf uur op de Westerbegraaf plaats in IJmuiden ter aarde worden be steld. Hierbij zal de overledene de laat ste eer worden bewezen door deputaties van diverse reddingsploegen uit de kust plaatsen, waaronder een aantal leden van de vereniging „Moed, Volharding en Zelf opoffering". Hedenmorgen om half twaalf werd de Velsense brandweer gealarmeerd voor een brandje dat was ontstaan bij een in aan bouw zijnde trawler in de haringhaven in IJmuiden. Bij aankomst bleek dat bij het lassen van de scheepswand enige vonken waren overgesprongen op de op het water drijvende olie, die van andere schepen af komstig was. Deze was in brand geraakt welk vuurtje door de brandweer spoedig was geblust. Verder kon worden volstaan met het bespuiten van de heet geworden scheepswand. Donderdag in de namiddag werd de hulp van de brandweer ingeroepen door de be woners van een perceel aan de Leeuwe rikenlaan, omdat een der k amers vol met rook was gekomen. De oorzaak bleek een defecte schoorsteen te zijn, welk euvel daarop spoedig door de brandweer werd verholpen. Bij zijn tocht door een machinefabriek aan de Trawlerkade in IJmuiden is een 52-jarige magazijnmeester donderdagmid dag met het hoofd tegen een uitstekende ijzeren buis opgelopen, die op een vracht auto was geladen. Hij kreeg een bloeden de hoofdwond en werd door de ongeval- lendienst naar het Antoniusziekenhuis overgebracht, waar hij ter observatie is opgenomen. Kleine nieuwsbloempjes n£derlanm hof Al gebeuren er dan ook nog zulke belangrijke dingen, het kleine mogen we toch be slist niet vergeten Want is het bijvoorbeeld niet van be lang te weten, dat de 82-jari- heer R. Veldman in Zuid*- Afrika zijn sinds tien jaar daar wonende dochter Fennie, zijn schoonzoon en hun kinde ren heeft bezocht? Luister eens naar de indrukken, die deze stevige Drent van dit land heeft meegenomen: „Het was een prachtig land, veel mooier dan Holland, maar bloedheet. Een zwart ge brande pan brandde in de zen in een oogwenk schoon", zo vertelde hij aan de ver slaggever van het dagblad Tub antia, Het werken van de gekleur de Afrikaners vond hij maar niks, zo staat verder in dit blad. Om een sleuf te graven had men uren nodig en wat de een groef gooide de ander weer dicht. Niet zonder trots vertelde hij dat hij dit werk in de helft van de tijd gemak kelijk alleen had kunnen doen. Het leven op het platteland stond volgens hem nog in de kinderschoenen. „De dikwijls grote veestapel loopt onver zorgd rond en de vogels moe ten de koeien van de vele hor zels bevrijden. Varkens wor den over het algemeen al met een gewicht van 70 pond ver kocht. Voor veertig gulden heeft men al zo'n var kentje. En de heer Veldman geniet er nog van na als hij vertelt dat men in een week met zeven personen zo'n var kentje verorberde. Zijn stevi ge handen maken een schran sende beweging om zijn ge noegen te onderstrepen, aldus de verslaggever, die vertelt dat de heer Veltman ook de binnenlanden van Afrika heeft bezocht. Hij at er zuidvruchten zo van de boom, bezocht kleuter scholen waar voor hem werd gezongen, proefde de sfeer tussen de blanken en kleur lingen en nam daarbij twee indrukken mee: De verhou ding tussen deze bevolkings groepen is slecht en de tem peratuur is er bar hoog. Van daar dat hij ondanks het prachtige natuurschoon toch maar blij is in Twente terug te zijn. Zijn kinderen en klein kinderen volgen hem over en kele maanden om dan voor goed in Nederland te blijven. Na varkens lammetjes: bij Ede is de schaapskooi De Gin- kel een ware kraamkliniek. Sinds 5 februari zijn daar al 155 lammeren geboren. In het diac.onessenhuis in Arnhem is de 21-jarige Jan van Ekeris met de 20-jarige Elly Pus in het huwelijk getreden. De bruidegom ligt al twee maan den in 't ziekenhuis tengevol ge van een aanrijding. Eh misschien wilt u ook wel we ten dat de arbeidersmuziek vereniging „Kunst aan 't Volk" besloten heeft de naam te ver anderen in „Harmonieorkest Kunst aan 't Volk". Rotterdam Dat de situatie in de Rotter damse Vredesteinlaan niet ideaal is blijkt uit deze brief die een bewoonster schreef nadat het Rotterdams Nieuws blad een fotoreportage had gemaakt over deze doodlo pende vergeten straat onder aan de Westzeedijk: „U schreef dat er zomaar een markies aan een blinde muur hing. Toen u de foto's maakte hebt u niet kunnen zien, dat daar altijd een auto onder staat. Nu is het niet zo erg, dat de bewoners uit an dere straten hun auto's hier neer zetten, maar wel, dat die bewoners als zij hun hui zen gaan verbouwen het oude hout in het holst van de nacht in het Vredesteinlaantje depo neren, evenals oude kranten en vuil. Brommers en fietsen, die door geen mens meer worden gebruikt, worden daar ook neergegooid, zoals uw fo to toont. Dit laantje is een Eigen Weg en daar komt geen vuilniswagen van de ge meente en ook geen straat vegers. De bewoners zijn meest alleenstaande dames en heren, of jonge echtparen, en die moeten dat schoonhouden. Maar hoe krijgen wij als vrou wen al dat vuil weg? Het is wel vreselijk, dat de bewoners uit oude buurten alles zomaar langs de weg gooien. Het is 'n stukje Oud-Rotterdam, la ten we dat een beetje in ere houden, en schoon en opge ruimd. Ik ben blij, dat u vw oog op dit stukje Oud-Rotter dam hebt laten vallen. Want er zijn inderdaad veel men sen, die dit laantje niet wis ten te vinden. Ik hoop, dat de mensen nu ook zullen begrij pen, dat zij dit laantje niet moeten gebruiken als vuilnis belt. Daarmee doen zij de be woners maar overlast aan." Voorlopig salaris Ideale toestanden zijn er daarentegen in Arnhem, want lazen we niet deze adverten tie? Jos Beudeker-herenmode heeft plaats voor een le verkoper-etaleur Gegadigden moeten over zeer goede vakkennis beschikken, opgedaan in speciaalzaken, daarnaast goed verzorgde etalages kunnen maken. Voor lopig wordt gedacht het sala ris te stellen op ca. 900.000 P-j- Zou het salaris daarna la ger worden? In hetzelfde Arnhem is nu een theehuis ingericht, dat een Staphorster sfeer ademt. En in Zwolle zijn ze heel boos. Op Alfred Kossmann namelijk, die in Het Vrije Volk schrijft hoe hij Zwolle heeft gedaan met de VVV-folder „Zwolle in een uur" in de hand. In de Zwolse lazen we dit stukje van Kantwerker: Kossmann schrijft onder meer: „In Zwolle overviel ons, goed voorbereid door de sombere treinreis, alle be klemming van de provincie. Kinderen, jongelui, zich stier lijk vervelend, hingen in zon dagse kleren bij de straathoe ken en verlangden naar ver maak, maar het enige ver maak dat zij blijkbaar aan trekkelijk vonden, was leed vermaak." „Dat leedvermaak konden die hangende jongelui kwijt op Alfred Kossmann zelve, die, blijkens zijn verhaal, langdu rig voor hotel Dijkstra is blij ven staan teneinde de Grote Kerk te bewonderen. De jon gelui, door Alfred Kossmann gemakshalve „de jeugd van Zwolle" genoemd vonden de toerist blijkbaar een vreemde man en zij hebben dat met hoongelach laten merken. En daarvan was Alfredd Koss mann zo ondersteboven, dat hij er enkele zure regels aan wijdde. Zwolle is nog zo klein dat de hele jeugd van Zwolle te hoop loopt wanneer een zo belangrijk man als Kossmann zich binnen de poorten waagt." Carnaval Carnaval is al voorbij. Een typisch zuidelijk feest, dat voor noorderlingen onbegrij pelijk is. Toch is het hier en daar geprobeerd en wat de namen betreft heeft men het er in elk geval aardig afge bracht. Zo werd Huissens bur gemeester „Kluutenknooier". Nadat de president van de „Kraonige Zwaone" een plas tic zak had opgeblazen merkte de burgemeester onder veel hilariteit op „Kijk, dit is nou Huissen, een tuutje met niks". De Lossernaren, die als de- nies hebben „Wie komt oet Loster en wie staot. veur niks", hebben in de carnavalstijd de naam Gaffel Aöskes gedragen. Ze hadden een mooie optocht met grappige nummers. Stel u voor: honden aan de liin (me vrouw liep er met een potje achter), de Biedels met twis tende meisjes. „Laow de moat es nemm'n" böggels en daoretrappers. En in Oldenzaal was er een bonte stoet van „koldermenne- kes", met Blanke Boeskölkes, en Meerkoet'n op 'n trad, griezelig hoge fietsers uit Goor, die met ware doods verachting hun rondjes reden, zoals de beschrijving van de stoet vermeldt.' De mensen hebben er gebruld om de wa gen Mis-Kraam (,,een koste lijke missen-persiflage met grappen als misbaksel, mis- aal, mis-stap, nacht-mis, e d. van de Oldenzaalse Levens school"). Trouwens, in Rotterdam kun nen ze het ook. Welk een fijn gevoel voor humor blijkt niet hieruit: „Origineel was een aap, die op zijn buik de trieste mededeling droeg: „De laat ste van Blijdorp". Een boeiend deel van de stoet was in Rotterdam ook, het allerliefste meisje van vier jaar, dat zich als poe derdonsje had verkleed. „Stevig hield zij het handje vast van een miniatuur frater Ferdinandius, dat met glin sterende oogjes de activitei ten van twee clowns gade sloeg, die beiden hun deel daartoe bijgedragen hebben, om er voor de kleintjes een onvergetelijke dag van te ma ken." Na dit onvergetelijke proza uit hét Rotterdams Nieuws blad even naar Oosterbeek, waar eenzame inwoners Waren omgetoverd in Chinezen, cow boys. haremdames. Er viel zelfs een combinatie „boeren kool met worst" te bespeuren. Brutaal En dan genoeg van het car naval voor dit jaar. Even een somber berichtje uit Gro ningen: Een 23-jarige inwoner van de Martinistad heeft het be staan, tijdens een visite bij kennissen uit de jaszak van een der gasten de huissleutels mee te nemen, naar de wo ning te gaan, een geldkistje mee te nemen, vervolgens bij zijn kennisen terug te keren en de sleutels in de jaszak van de gast te deponeren waar hij zojuist ingebroken had. Daags na de inbraak is de jongeman in Delfzijl aan gehouden. Hij bleek het geld nog op zak te hebben. En natuurlijk willen we ook weer een schoolblad citeren. Ditmaal een stukje uit „Onze eigen krant" van de o.l.school in Gorredijk: Er waren eens twee jongens die een hut hadden gebouwd. Daarin stond een schatkist in een hoek. Maar op een keer kwam er een boef in de hut en ontdekte de schatkist. Hij wou er in kijken, maar hij zat op slot. Hij wou de sleutel op zoeken, maar de jongens kwa men eraan. Ze zagen de man en zeiden: Wat zoèkt U?" Hij zei: „Ik zoek om de sleu tel van de schatkist". „Die hebben wij" zei de ene jongen. De boef zei: „Waar heb je die?" „Dat zeg ik niet". „Zeg op, waar heb je die sleutel", en hij greep hem bij zijn kraag. De andere jongen sprong de boef op de rug en toen liet de boef los. Toen haalde een van de jongens de politie. Even later kwam de politie en nam de man mee. En de twee jongens leefden nog lang en gelukkig met hun buit en hun schatkist. Dat men zelfs door alleen maar te bidden in Nederland al in de krant kan komen .blijkt uit het Eindhovens Dag blad dat het volgende schok kende bericht heeft: In het Binnenziekenhuis wordt een Egyptenaar ver pleegd voor een overigens niet zo ernstige ziekte, die iedere dag driemaal zijn bed verlaat, op de grond neerknielt, om met zijn gezicht naar Mekka gekeerd, zijn gebeden te kun nen zeggen. Maar werkelijk schokkend is dit verhaal uit de Alkmaarse Courant: Hond zat met tong in het prikkeldraad ALKMAAR De politie werd gisteravond om half elf gewaarschuwd, dat op de Ken- nemerstraatweg bij Truitje 'n hond met zijn tong in 't prik keldraad vast zat. Met de hulp van dierenarts F. M. Willems werd het dier uit zijn benar de positie bevrijd, waarna het zonder meer de vlucht nam. Volgens de verslaggever had het dier blijkbaar eerst „Dank u wel" horen te zeggen. Nou heb ik de betrekking gevonden die ik zo graag wilde hebben Wat gelukkig dat ik ge abonneerd ben op de Umuider Courant Elke dag een keur van advertenties waarin be trekkingen worden aan geboden op allerlei ge bied. Voor „elck wat wils". En dat voor slechts 75 et per week of 9.75 per kwartaal. Stoer en stevig... en zalig om in te zitten. Toch luxe en mooi... kan dat allemaal samengaan? U ziet 't, dit bankstel komt aan al die wensen tegemoet Op een Ideale manierl f 895.— Makkelijk, Modern, Meesterlijk. De drie M*e, die op dit bankstel van toe passing zijn. Een ontwerp dat van visie getuigt, en waarmee u uw kamer positief "anders" maakt. f 975.— Vraag Uw handelaar nadere gegevens of bezoek- de Siemens toonzalen: Den Haag, Huygenspark 38-39, tel. 183850, Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 312, tel. 220545, Deventer, Keizerstraat 35, tel. 16772. GESLAAGD Elke zaterdag vrije meubel kijkdag e ruyter

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11