'tis maar c3.e SKODA NU LEVERBAAR VOOR f 5450 - DE NIEUWE SK0DA1000MB Hoedenontwerper Gérard Brussé toonde een e legante lente- en zomercollectie SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHR i i 1000MB Veroordeelde moet 500 m van zuster vandaan blijven Cubaans schip met kostbare lading Op Sicilië bedolven marinevliegtuigen xworden geborgen Rotterdam heeft nieuwe havenradar nodig Schuld aan dood van drie militairen Toren van Irnsum is opgeblazen Ifalpa wil boycot tegen Liberia Het kiezen van een auto in de vijfdülzent^tdden-kfasse is gemakkelijker geworden. Omdat u nu voor f 5450 een auto koopt die royaaJ is én zuinig, sportief én veilig, modern én degelijk, foxueus éi praktisch de nieuwe SKODA 1000MB. Een ideale auto met opmerkekpse eigenschappen: pittig van karakter (120 km/a, m G-SO km/u in Hseci plezierig te hanteren (volledige synchronisatie, hydraulisch bediende koppeling, „vingertop'-pookschakeling), bijzonder koersvast (laag zwaartepunt, gunstige gewichtsverdeling, 43% vóór 57% achter), enorm remvermogen {remoppervlak 770 cm2) en 'n uniek interieur (verstelbaar tot o.a. 1 of 2 slaapbanken en hele of halve laadvloer). Maak eens een gratis proefrit! VRIJDAG 26 MAART 1965 EEN VEILIGE KEUZE H. ENGLE0ERTN.V.D0BBEWEGV00RSCH01EN -TELEFOON 01717-2010 SKMIA-nFALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal. telefoon 52301 Universiteit en vivisectie Pechvogel Jongeren Belangstelling voor raadsvergadering Gevaarlijk Onderzoek zomertijd Geen gifgas Speldje werkt binnen 10 minuten De rechtbank in Den Haag heeft een 45-jarige bedrijfseconoom wegens bedrei ging tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De man voert reeds vele ja ren een strijd om het adres van zijn kind te weten te komen, dat zijn echtgenote, toen zij hem verliet, mee naar Engeland nam. Zijn in Wassenaar wonende zuster zou bekend zijn met het adres, maar wei gert het hem mede te delen. Reeds enkele malen heeft de man zijn zuster en haar echtgenoot bedreigd. Op kerstavond deelde hij zijn zuster per te lefoon mee, dat hij die nacht een bloed bad in haar huis zou aanrichten. De rechtbank heeft nu in de uitspraak bepaald, dat hij niet binnen de afstand van 500 meter van de woning van zijn zuster mag komen. In Rotterdam ligt momenteel het Cu baanse schip „Aracelio Iglesias". Be halve suiker, tabak en sigaren had het schip ook een grote partij zilveren, bron zen en marmeren kunstvoorwerpen, por selein en tapijten in de ruimen. Deze par tij, die een waarde heeft van ongeveer 7,5 miljoen gulden, is in een douaneloods opgeslagen. Op de douaneverklaring komt geen bestemming voor deze goederen voor. Men weet dus niet of men hier te maken heeft met invoer of doorvoer Er wordt gefluisterd dat de kostbaarheden door Fidel Castro naar Europa zijn gestuurd om hier te worden verkocht. De goederen zouden zijn afgenomen van politieke te genstanders van Castro. Er is in Rotter dam op volkomen correcte manier aan gifte van gedaan bij de douane. De „Ara celio Iglesias" is op 20 maart de Maas haven binnengelopen, waar het schip nog steeds ligt. Advertentie 9 of U van een veel duurdere machine meer plezier zult hebben dan van een EFKU. Want de Efku is een laaggeprijsde MERKMACHINE met zoveel goede eigenschappen, dat wij als vakhandelaar hem graag aanbevelen. Reeds voor 295.— een fantastische zig-zag! _L EFKU-DEALER Kuipers Naaimachines N.V. KI. Houtstraat 112 - Haarlem Telefoon 02500-11142 Advertentie Vier Grumman onderzeebootbestrijdings- vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst, die op 1 november bij een wervelstorm, welke het vliegveld Fontana Rossa op Sicilië teisterde, door het instorten van een hangar werden bedolven, zullen door Nederlandse militairen worden geborgen en naar Nederland worden overgebracht. Het bergen van de vliegtuigen zal door de genie geschieden. Het klaarmaken voor het transport is aan marinetechnici toe vertrouwd. Verwacht wordt, dat met de berging en het transport ongeveer vijftig dagen gemoeid zijn. In Nederland zullen deze vliegtuigen door het vliegtechnisch be drijf van de marine worden hersteld. Vermoedelijk zal dat bij het vierde niet meer mogelijk zijn. De vliegtuigen waren destijds op Fonta na Rossa gestationeerd ten einde deel te nemen aan oefeningen van smaldeel I in het Middellandsezeegebied. B. en W. van Rotterdam willen een on derzoek laten instellen naar de noodzake lijke uitbreiding en vernieuwing van het radarsysteem langs de Nieuwe Waterweg en in het havengebied van Rotterdam. De uitbreiding van het radarsysteem is nodig door de aanleg van nieuwe haven complexen en een nieuwe ingang voor Eu ropoort. Bovendien is het scheepvaartver keer in Rotterdam zo zeer toegenomen dat het huidige radarsysteem ontoereikend is. Vernieuwing is nodig omdat sinds de ra darloodsdienst in 1952 werd ingevoerd op het gebied van radar belangrijke techni sche vorderingen zijn gemaakt. Een rechtbank in de Westduit.se plaats Seisingen heeft een uit Düsseldorf afkom stige studie-adviseur wegens schuld aan de dood van drie Nederlandse militairen en overtreding van de wegenverkeerswet tot tien maanden gevangenisstraf veroor deeld. Hij had op 31 oktober van het vorig jaar bij een inhaalmanoeuvre tussen See- dorf en Seisingen met zijn auto drie Ne derlandse militairen van het garnizoen in Zeven-Seedorf aangereden. De drie militai ren, die op de voorgeschreven wijze links van de weg liepen, overleden later aan hun verwondingen. Het Friese dorp Irnsum heeft sinds gis termiddag het meest markante deel van zijn vertrouwde silhouet, de 45 meter hoge toren van de rooms-katholieke „St Mar- cus-kerk", verloren. Klokslag drie uur ont ploften gistermiddag met een doffe klap de vijftig ladingen springstof, die de springexpert G. J. Roeterdink uit Rijssen in de muren van de toren had aange bracht. Kaarsrecht viel de machtige to renkolos tussen de puinhopen van de reeds afgebroken kerk, waar hij in een wolk van stof aan stukken brak. De torenspits met het haantje kwam in een sloot te recht. Honderden nieuwsgierigen stonden het schouwspel, dat zich in enkele seconden voltrok, op veilige afstand gade te slaan. De toren viel precies in de baan die de heer Roeterdink had berekend. Er kwam zelfs geen brokje steen op. het naastge legen kerkhof terecht. De krachtige wes tenwind hielp nog een handje mee om de operatie te doen slagen. Op de plaats van de afgebroken kerk zal binnenkort worden begonnen met de bouw van een nieuwe rooms-katholieke kerk met pastorie en lokaliteiten. De St. Marcus-kerk heeft precies honderd jaar in Irnsum gestaan en moest wegens bouw valligheid worden afgebroken. Het oeuvre van de Haagse couture- Iwedenontwerper Gérard Brussé voor de komende lente en zomer, bestaat uit maar liefst zestig modellen. Woensdag werd deze verrukkelijke collectie getoond door de mannequins Tanya, Petra en So phia. Tweemaal per jaar laat de jonge Haagse ontwerper zijn clientèle kennis maken met zijn creaties. Na enkele shows, Brussé is nu een paar jaar zelf standig, kon men eerst gisteren consta teren dat hij op het goede pad is. Het onzekere debuut was ook in zijn na de eerste show gehouden shows merkbaar. Zijn collectie-1965 was een zichtbare, verbetering. Hij gaat zich niet te buiten aan overdreven creaties wat men zich in de couture nogal denkt te kunnen ver- Reünie Texel. De reünie van oud-gemobi- liseerden Texel 1939-1940, die tijdens de paasdagen op het eiland zou worden ge houden, is verschoven naar 24 en 25 april. De Texelse autoriteiten verwach ten namelijk met Pasen zoveel toeris ten, dat daardoor de reünie wellicht in het gedrang zou kunnen komen. y oorloven. Er waren wel enkele „grapjes", maar die lagen dan meer in het exotische of extravagante vlak en waren op die ma nier te waarderen. Brussé is een ex-leerling van de coutu rier Emst-Jan Beeuwkes, de man in Den Haag die ook wat betreft „chapeaux" toonaangevend is door zijn perfecte crea ties. Brussé staat nu nog in zijn schaduw, maar na deze collectie maakt hij een goe de kans eens op het niveau te komen van Beeuwkes. De collectie bestond voornamelijk uit baretten in allerlei vormen, bretons, rele- vées, pill-boxjes, toques, matelots, ge- drappeerde hoedjes en „haarnetten". De kleuren vrij neutraal: blauw, zwart, groen, oranje, bruin, turquoise en diverse nuan ceringen en kleurcombinaties. De mate rialen: stro in diverse soorten en kwali teiten, zijde, organza, mousseline, tule, vilt, jersey en verschillende effecten. Het was een smaakvolle afwisseling van distinctie, elegance, charme en vrouwe lijkheid, gemunt op de draagbaarheid. Er was geen bepaalde lijn; het was een men geling van de ganbare modellen. Gérard Brussé schoot uit z'n slof met de bloem rijke cocktail-hoedjes; er was hier rijke lijk gebruik gemaakt van het „gewaagde". Wie deze modellen kan dragen zoals de mannequins ziet er dan ook hartver- overend uit. Henny Schoute In verband met de artikelen over de uni versiteit van Nijmegen in uw blad van 23 en- 24 maart zouden wij, de Neder landse Bond tot Bestrijding van de Vivi sectie, afdeling Haarlem, er nog gaarne speciaal uw aandacht op willen vestigen, dat weliswaar de Nijmeegse universiteit als' voorwaarde stelt dat de dieren wor den geregistreerd, doch dat daarmee zwendel zeer wel mogelijk blijft. Het op geven van een valse naam moet niet uit gesloten worden geacht en bovendien han delt de universiteit in strijd met het Hon den- en Kattenbesluit, aangezien deze uni versiteit nu „handelaar" is en daardoor gehouden aan de bepalingen van dat be sluit. Reeds hebben particulieren hun huis dieren bij de universiteit te koop aangebo den. Gaat het „verdiende geld" in de spaarpotten van de kinderen, die door winstbejag nu hun speelkameraadje moe ten missen? De mentaliteit van de „men sen" is toch wel ver beneden peil door dergelijk „vraag en aanbod". Uit het ge noemde aantal proefdieren in Nijmegen en het zogenaamde totaal in Nederland, moet toch wel blijken dat de dieren uit het ge hele land worden aangebracht. Mogen wij langs deze weg reeds alle dierenbezitters in Haarlem en omstreken erop wijzen hun dieren nauwlettend in het oog te houden en honden aan de lijn uit te laten, opdat van hier geen hond of kat naar Nijmegen wordt verkocht? Het bestuur van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie. U schrijft in uw krant van 16 maart '65 bakker Van der Velt als pechvogel? Inder daad met een vraagteken. Want over mijn zuster mevrouw C. A. van de Boogerd- Teders, die bij dat ongeluk betrokken was, al die maanden nog steeds in het zieken huis verblijft en nu al weer voor de vierde keer aan haar been geopereerd is, schrijft niemand. Het is nog niet eens bekend of zij schadevergoeding krijgt voor al het leed en de pijn, afgezien nog van het feit dat al haar kleren en schoenen bedorven zijn De dokters dachten eerst dat zij haar been zou moeten missen en willen alles proberen om het te behouden, maar nu blijkt een gedeelte van de overplanting niet te pakken. Wie weet of ze misschien niet voor haar leven invalide blijft. Over pechvogel gesproken. Mevrouw J» R. TEDERS, Amsterdam-Z. Op 1 september f961 werd door een twee tal jongelui een vereniging opgericht, ge naamd „De Grote Drie", (onlangs veran derd in „Onafhankelijke Democratische Jongerenvereniging O.D.J.V."). Deze vereniging stelt zich ten doel, de jongeren wat meer politiek besef bij te brengen, en tegelijk over allerlei aktuele problemen te discussiëren, wat gebeurt in het maandblad „POLITICA" en op allerlei discussiebijeenkomsten. In het blad verschenen interviews met de heren Drees, Tilanus, Sharif, Geertse- ma, Vondeling en mejuffrouw Klompé. Verder ontving de vereniging giften en en thousiaste reacties. Er stonden artikelen over de vereniging in vele bladen.' En nu dreigt deze jonge vereniging te gronde te gaan. Oorzaak: geen geld en weinig medewerking van allerlei instanties en officiële personen. Wat eraan gedaan moet worden: lid worden, medewerking verlenen om deze vereniging tot groei te brengen. Nadere in lichtingen: SJ. MOERKERKEN, penningmr. O.D J.V. Geraniumstraat 39, Viaardingen. Naar aanleiding van een bericht in ka der in uw Haarlemse editie van donder dag 18 maart over de geringe publieke belangstelling voor het in de Haarlemse gemeenteraad besprokene naar aanleiding van de nota van B. en W. over de petro chemische industrie moet mij van het hart dat dit probleem de mensen niet koud laat. Het is de ingezetenen veelal echter onmogelijk overdag van hun be langstelling voor 's raads handelen blijk te geven. Indien de raad van Haarlem er toe zou kunnen besluiten 's avonds te ver gaderen, zou u blijken dat dit de zo ge wenste band tussen bestuurder en bestuur de zeer zou versterken. J. H. REINDERS, Haarlem. (N aschrift: Belangrijke voetbal- balwedstrijden worden ook wel eens op woensdagmiddag gespeeld en per televisie uitgezonden. Dan leidt de belangstelling heel vaak tot het nemen van een snipper- middag. Redactiek Mag ik de aandacht van publieke wer ken te Haarlem eens vestigen op de er barmelijke toestand van de trottoirs in de Haarlemse Gierstraat, bij de nauwe „sluis" aan de kruising Proveniershuis? De uiterst smalle stoepjes, waarlangs de zware vrachtwagens en bussen razen, zijn totaal stukgereden en voor oudere men sen onbegaanbaar. Het is levensgevaar lijk hier nog te lopen, afgezien van het feit dat in deze straat (en in normale ste den) geen verkeer thuishoort. Maar laten ze in godsnaam die stoepen maken, want vandaag of morgen is het telaat. J, v. d. KUIJT, Santpoort. Als abonné op uw blad heb ik destijds met veel belangstelling uw opinieonderzoek over de bouw van de pier gevolgd. Helaas schijnt de duidelijk negatieve opinie jegens dit project van de bewoners van deze streek toch de bouw er van niet te ver hinderen. Gaarne zou ik u willen verzoeken op een soortgelijke wijze uw medewerking te ver lenen voor een onderzoek over de moge lijkheden van de wederinvoering van een „zomertijd" zoals wij die vóór 1940 ken den. Dit is een onderwerp waarmee iedere burger te maken heeft. Volgens mijn stel lige indruk zou tenminste negentig per cent van de Nederlandse bevolking ten zeerste gebaat zijn met de wederinvoe ring. Zoudt u deskundigen willen uitnodi gen in uw blad de vóór- en nadelen er van te behandelen? Vooral nu de '-daagse werkweek bijna overal is ingevoerd, waar door velen vaak twaalf uur per dag van huis zijn, wordt het gemis van een behoor lijke zomeravond dubbel gevoeld. Bijna niemand komt er toe om, wanneer de zon al tegen half vijf 's morgens is opgegaan, uit zijn bed te stappen. Zijn de belangen van de boeren op dit gebied nog wel zo groot, nu de meesten tot mechanisatie zijn overgegaan? Waarom kan Groot-Brittannië wel een zomertijd hebben, de Verenigde Staten door een aantal geografische strepen op de kaart zelfs zijn gebied in verschillende tijd zones indelen en zegt men dat zulks niet mogelijk zou zijn voor Nederland? Wat zegt het Instituut voor Praeventie- ve Geneeskunde van de eventuele heilza me werking van een langere zomeravond? Hoe liggen de opinies over een zomer tijd in E.E.G.-verband? Dit zijn een aantal vragen die zich in dit verband aan mij opdringen. Gaarne hoop ik dat u dit interessante onderwerp zult willen behandelen, ik ben er van overtuigd dat u uw lezers hiermee een dienst bewijst. J. F. VAN LEER, Aerdenhout Naschrift: Wij hebben een afschrift van uw brief gezonden naar het Neder lands Instituut voor Publieke Opinie, waar men wellicht meer weet van dit onder werp. Redactie. Met verwondering nam ik kennis van de slotalinea van uw artikel inzake gifgas, waar u schrijft: „Men mag slechts hopen, dat de blijkbaar niets ontziende Zuidvietnamese autoriteiten hun Amerikaanse helpers niet geheel en al op fatale wegen leiden, waarvan een terug keer bitter moeilijk zal zijn." Ik vraag mij af of u geen „slip of the pen" hebt gemaakt en deze alinea had moeten luiden: „Men mag slechts hopen, dat de niets ontziende Amerikanen hun helpers in casu de Westerse mogendheden niet geheel en al op fatale wegen leiden, waarvan een terugkeer moeilijk zal zijn." Bij alle fouten, die men generaal De Gaulle terecht kan aanwrijven, is hij de enige man, die zoveel ruggegraat heeft, dat hij tegen Amerika durft zeggen: „Ik pas er voor om op alles wat jullie doen en zeggen ja en amen te knikken". Dat siert toch de Fransman! C. P. OOMS, Haarlem. Dat de heer die zich achter „Bart L. Joris" verschuilt niet van hobby's in het algemeen houdt, is hem niet euvel te dui den. Dat is niet ieder gegeven. Maar dat hij postzegelverzamelaars „krankzinni gen" noemt, lijkt mij een ernstige fout. Ik vermoed dat tal van uw abonnees zich hierdoor gegriefd zullen voelen, aangezien velen van hen zich met het verzamelen van postzegels bezighouden. Ikzelf doe het ook, al dertig jaar, en ik heb nooit bij mezelf een spoor van krankzinnigheid waargenomen. Ik zou de redactie willen verzoeken, de zogenaamde humor vol gal en onfatsoen voortaan uit haar kolommen te weren. Soms raakt de maat vol. A. DE JONG. Haarlem. Naschrift: Wij bieden alle verza melaars (van wat ook) onze welgemeen de excuse's aan, met de verzekering dat zo'n (misplaatste) kenschetsing een vol gend maal niet aan onze aandacht zal ontsnappen. Redactie. Neige a l'été: een witte baret (haar net") van grove voile met witte nylon bolletjes. Pelousé: een beige grasgroene toque de rand licht opgeslagen, van achte ren gedecoreerd met een toef tulpen. Pelouse: een beige grasgroene toque met margrietjes. De internationale federatie van lucht vaartpiloten (Ifalpa), die van 16 tot 23 maart in Rio de Janeiro de jaarlijkse bij eenkomst heeft gehouden, heeft besloten een boycot tegen Liberia in overweging te nemen, wanneer de regering van dit land geen garantie geeft da.t zij de ele mentaire menselijke rechten zal respecte ren en aan buitenlandse piloten zal toe staan in alle omstandigheden contact op te nemen met hun respectieve ambassades of vertegenwoordigingen van hun land in Liberia. Het besluit is genomen naar aanleiding van de mishandeling van de Nederlandse piloot, Pieter Tideman van de KLM en de Britse piloot Loveridge tijdens hun ver blijf in de hoofdstad van Liberia, Monro via, vorig jaar. Advertentie 1.05 - 1.90 bij apoth. en drogisten

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15