Mars door Alabama mijlpaal op de weg naar gelijkberechtiging Raketbases op Cyprus? Geen uitzicht op regeling van bloedige oorlog in Vietnam VS beschouwen strijdtoneel als een proefterrein voor „humane" nieuwe wapens Grote verwarring in Bondsdag over nieuwe verjaringsdatum moe van maagzuur? Minister Ezvald Bucher biedt Erhard zijn ontslag aan Wereldnieuws) LEG VOOR HEM KLAAR Van dag tot dag crisis Apartheid wint veld in Zuid-Afrika €)p de <^raatótoel Blanke bevolking van Montgomery bleef thuis Boos Een vrouw is een vrouw is een vrouw, ze wil nylons die heel zijns maar ze heeft welnspeeh Daarom wil ze n reserves zelfde Meur, zelfde maat. En wat wenst ze dus, hoopt ze dus voordeligverstandig)? Depraktische drie van Ten Cate 3! Drie nylons in een verpakking: één maat—één lengte—één kleur—fl. 2.90 Meer zorgen Griezelig neem natuur-grijze Verwarring VRIJDAG 26 MAART 1965 3 Ine Wierda Wees goed voor uzelf en uw maag) Vier weken geleden zakte het kabinet- Marijnen in elkaar aan innerlijke twee dracht. Ogenschijnlijk is er sindsdien niet erg veel gebeurd. Zowel het lijmwerk van drs. Schmelzer als het formatiewerk van mr. Cals was tevoren in grote lijnen te voorspellen. Het was een logisch proces. Maar toch zijn er wel een paar kantteke ningen bij bijzondere gebeurtenissen te maken. Er is een duidelijke streep getrokken tussen de Anti-revolutionairen en de Chris- telijk-historischen. Als de formatie-Cals slaagt, zal de unie voor het eerst in de parlementaire geschiedenis in de oppositie zijïi zonder de A.R.P. Het is wel eens andersom geweest: de A.R.P. in de oppo sitie en de unie in de regering. Maar wat er nu misschien gaat' gebeuren is nieuw. De C.H.U. heeft dus gebroken met haar eigen gouvernementele verleden. Zij heeft het landsbelang niet zo zwaar laten wegen als andere belangen. Ook de A.R.P. heeft met een oude karaktertrek gebroken: die van ijveraar voor één protestants-christe lijke partij. Men kan daarvoor talrijke re denen aanvoeren, zoals wantrouwen en be dorven sfeer. Een feit blijft, dat de A.R.P. het landsbelang zwaarder heeft laten we gen dan andere belangen. Er moet nu een regering worden gevormd en daarom moe ten wij nu van ons oude ideaal afstappen zo ongeveer moet de opinie van de A.R.-fractie zijn. Men mag wel aannemen dat de twee an dere partners aan de formatietafel, de K.V.P. en de P.v.d.A., deze beslissing zul- len honoreren. Zij hebben er allebei be lang bij dat de A.R.P. straks bij de ver kiezingen van 1967 de juistheid vah haar beslissing kan bewijzen met goede resul taten. Beide grote partijen zullen dus wel wat water in de wijn doen. De A.R.P. zal als kleine derde niet vermalen moeten worden tussen de twee groten. De socialisten, nog steeds bezield van het oude doorbraakideaal, is er veel aan gelegen, om met de A.R.P. een vrij lang' durig verbond te sluiten en zodoende de C.H.tJ., in veel opzichten behoudender dan de A.R.P., in het kielzog van de V.V.D te manoeuvreren. De, K.V.P., waar de ge dachte aan één confessionele volkspartij nog altijd sterk leeft, kan nu met de A.R.P. misschien beginnen aan de verwe zenlijking van het oude ideaal. Het was de C.H.U. die er nooit voor voelde. Maar die heeft zich nu naast de V.V.D. in de op positie geplaatst. Zo kunnen dus verschil lende overwegingen tot hetzelfde resultaat leiden: beloning van de moeilijke beslis sing, die de A.R.P. gistermiddag heeft ge nomen. Misschien leidt dit nog wel tot spectaculaire veranderingen in het minis ters-team. De Anti-revolutionaire minister Biesheuvel (Landbouw) heeft de afgelopen maanden meer dan eens opvallende op merkingen gemaakt over ons buitenlands beleid. Het is niet ondenkbaar, dat men deze capabele bewindsman nu de porte feuille van Buitenlandse Zaken zal toe schuiven, vooral omdat minister Luns zo wel de socialisten als de formateur niet zo erg goed ligt. Wie de gang van zaken in deze kabi netscrisis nog eens nagaat, komt zonder veel moeite tot de conclusie, dat de niet- confessionele partijen de minste moeilijk heden hebben opgeleverd. Zowel mr Geertsema als dr. Vondeling hebben dui delijk meegedeeld, hoe hun houding zal zijn. Met de inwendig verdeelde confes sionele partijen ging het heel wat moei' lijker. De K.V.P. heeft een achterban die liever geen socialisten in de regering ziet, Bij de A.R.P. is hetzelfde het geval, maar beide partijen hebben tot nu toe klare wijn kunnen schenken. De C.H.U. heeft dit niet gedaan of misschien niet kunnen doen. De unie, die van oudsher beschouwd werd als een gezelschap van weinig dog' matische en nogal positief ingestelde poli' tici, is verdeeld gebleven en daardoor, hoe gouvernementeel als zij ook wil zijn, in de oppositie gewerkt. Voor een groepering, die behalve haar gouvemementeel-zijn verder geen duidelijke stempels draagt en ook niet de beschikking heeft over moder ne publiciteitsmedia zoals dagbladpers radio en televisie, is de oppositieplaats misschien geen gezond milieu. (Vervolg van pagina 1) Ditmaal kondigde dominee King af dat de rassenscheiders voorgoed aan de ver liezende hand zijn, dat de toestand in Ala bama nooit meer normaal zou worden voorzover „normaal" voortzetting van rassenscheiding, discriminatie en knech ting betekent. Ditmaal werd gesproken over vrijheid en gerechtigheid en juichte geen publiek dat uitsluitend uit blanke ra cisten bestond, zoals twee jaar geleden, maar klonk het applaus op uit een 30.000 hoofden tellende menigte, samengesteld uit alle rassen en gezindten, die de Ameri kaanse samenleving herbergt. Nu en dan hoorde ik gisteren ook zingen, zag ik handen in elkaar leggen die getuig den van vastberadenheid om de doornige weg naar rassenintegratie in staten als Alabama en Mississippi af te leggen. De voettocht was een historische gebeur tenis in de worsteling van Amerika's ge kleurde minderheid voor gelijke rechten en gelijke kansen. Daarover heerst geen twijfel. Van de grootste betekenis evenwel was dat zoveel blanken aan de mars deel namen en zich geheel identificeerden met de negeracties. Daardoor is de overtui gingskracht van die negerleiders die naar integratie streven en niet een haat predi ken tegen alles wat blank is, slechts gro ter geworden. De voettocht van vijf dagen van een groep zwarte en blanke idealistische strij ders, die met volledige steun van de fede rale regering in Washington demonstreer den, is van grote morele waarde en wel licht evenzeer een stimulans voor de bur- WASHINGTON (AFP) De vroege re Cyprische minister van Defensie, Os man Orek, heeft op een persconferentie in Washington verteld dat op Cyprus Rus sische raketten zijn geïnstalleerd. Hij noemde Cyprus het Cuba van de Middel landse Zee. Orek beweerde dat Russische luchtdoel- raketten van het type „Sam", door Egyp te aan de regering -Makarios geleverd bij Bogaz aan de noordoost-kust van Cyprus in stelling zijn gebracht. Orek zei voorts dat er nog een groot aantal raketten in Alexandrië ligt opgesla gen om te worden verscheept naar Cy prus, waar in de omgeving van de lucht haven van Nicosia lanceerbases in ge reedheid worden gebracht. De gewezen Cyprische minister kon geen concrete bewijzen voor zijn beweringen leveren die hij baseert op mededelingen van de inlichtingendienst van de Turks Cyprische gemeenschap. gerrechtenwetgeving als de befaamde de monstratie in Washington langs het Witte Huis in 1963. Dat de blanken in Alabama echter wei nig hebben begrepen van de hele zaak bleek gisteren niet alleen uit een boos bin nenblijven tijdens de optocht in Montgo mery van bijna de gehele bevolking, waar door de demonstranten door luguber stille straten marcheerden, maar ook uit een re solutie die Alabama's parlement aanvaard de en waarin de predikanten, die aan de voettocht meededen werden beticht van „goddeloosheid, vloeken en ontucht". De rassendemonstraties in het algemeen werden meteen maar veroordeeld als „schadelijk voor het gevestigde geloof en de orde". De predikanten uit Alabama zelf werd op het hart gedrukt nimmer deel te nemen aan „toekomstige goddeloze op tochten". JOHANNESBURG (AP) Uit de defi nitieve uitslag van de in Zuid-Afrika ge houden verkiezingen voor de provinciale besturen blijkt, dat deNationale Partij van premier Verwoerd 120 zetels heeft ver worven. De Uniepartij kreeg 49 zetels, de onafhankelijken één. De uitslag duidt op een jnassale voor keur van de kiezers voor de apartheids politiek van de regering en een duidelijke afwijzing van beide oppositiepartijen. Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON. - „Wij gaan door met het uitbreiden van onze militaire inspanning in Vietnam, omdat de com munisten dreigen met het zenden van vrijwilligers naar het strijdtoneel". Dat verklaarde donderdag een Amerikaanse regeringswoordvoerder in Washington. Kort daarna zei president Johnson op een kabinetsvergadering, dat Nóord- Vietnam nog geen tekenen van inschik kelijkheid vertoont, zodat verder moet worden gegaan met het bombarderen en ïeschieten van communistische doelen in Zuid- en Noord-Vietnam. In kringen van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken kan men bo vendien nog horen, dat men er rekening mee houdt, dat het nog wel vier tot Advertentie zes maanden zal duren, voordat de com munisten in Vietnam murw zijn en zich als lammeren naar de Conferentietafel zul len laten leiden. Het dreigement van Peking, Chinese vrij willigers te zullen sturen, als de Viet Cong daarom vraagt, achten de Amerikanen voor een groot deel bluf. De Vietnamezen voelen zelf in de eerste plaats niets voor een nieuwe Chinese bezetting, zo redeneert men in Washington, en bovendien houdt Peking zijn hart vast voor een militaire confrontatie met de Verenigde Staten op dit moment. De mannen van Mao-Tse-Toeng zouden zich namelijk realiseren, dat zij door het Chinees-Russische ideologische.conflict niet meer kunnen rekenen op Moskou's bij stand in een grote oorlog, waardoor zij machteloos zouden zijn tegenover Ameri ka's kernbommen. Meer zorgen maken de Amerikanen zich over de mogelijkheid dat Noord-Vietnam zijn kwart miljoen voortreffelijk getrainde soldaten naar Zuid-Vietnam zou sturen, om te land de Zuidvietnamese regerings troepen en hun 28.000 Amerikaanse hel pers, te verslaan. In dat geval zouden de Verenigde Staten onmiddellijk een grote troepenmacht naar Zuid-Vietnam moeten overbrengen om de situatie in de hand te houden. In Washington liggen de plannen voor een dergelijke actie al klaar, evenals voor het in een uiterste noodtoestand bombar deren van Noordvietnamese doelen met kernbommen. Uit dit alles blijkt wel, dat de Amerikaanse regering nog muurzast zit aan haar politiek van „stoerheid" en dat naar stemmen, die aandringen op een vreedzame oplossing, steeds minder ge luisterd wordt. President Johnson wordt omgeven door adviseurs, zoals minister van Defensie, McNamarra, nationale veiligheidsexpert, McGeorge Bundy, legercommandant gene raal Harold K. Johnson en ambassadeur in Saigon Taylor, die allemaal geloven in de overtuigingskracht van niets ontziend militair machtsvertoon, zodat er ook wei nig uitzicht is, dat er binnenkort iets gaat veranderen. Bombardementen, elke dag, vormen nu het hoofdbestanddeel van de Amerikaanse Vietnam-politiek. In de af gelopen 48 uur, bijvoorbeeld, bestookte men maar liefst zeventig doelen in Noord en Zuid-Vietnam. Door de internationale opwinding, die ontstaan is door het gebruik van gas in de Vietnamese oorlog, is overigens weer eens de aandacht gevestigd op een grieze lig aspect van de Amerikaanse inspan ning, waarover in de Verenigde Staten vaak met verbijsterende openhartigheid gesproken wordt: namelijk op de waarde die oorlogen, zoals de Vietnamese hebben voor het beproeven van nieuwe gevechts methodes. Er is geen twijfel aan, dat in Ameri kaanse legerkringen de strijd in Vietnam onder andere beschouwd wordt als een waardevolle militaire oefening en dat het gebruik van gas in dat licht moet wor den gezien. Om dezelfde reden besprenkelde men in Korea destijds de tegenstander met een nieuw soort petroleumbom en is men al 'n tijdje geleden begonnen, Viet Cong-bol- werken in Zuid-Vietnam met napalm te bestoken, een gemene, hardnekkig bran dende stof, die huizen, mensen en bomen in een onblusbare vuurzee verandert. Het is verre van uitgesloten, dat men in de komende maanden door zal gaan met deze proefnemingen en nog een paar andere vondsten van Amerikaanse labora toria in Vietnam zal proberen. Een afde ling van net Pentagon, die officieel tot taak heeft zich met „humane oorlogvoe ring bezig te houden, heeft namelijk nog heel wat chemische en bacteriologische bommetjes in voorraad, die naar onschul dige namen als L.S.D.-en B.Z. luisteren en in staat zullen zijn tegenstanders voor een tijdje doof, blind, verlamd, dronken of met kinderpokken gebrandmerkt te maken. Of men deze „humane" projectielen zal gaan gebruiken, weet nog niemand en het zal ook moeilijk zijn uit te vinden of dit gebeurt, want de Amerikanen zijn bezig een censuur -in te stellen op alle berichten uit Vietnam. Met dit laatste hoopt men te bereiken het Amerikaanse publiek en de wereldopinie met niets anders meer te confronteren, dan met de officiële Ameri kaanse lezing van w^t er in Vietnam ge beurt en waardoor deprimerende foto's van bedelende, dakloze Zuidvietnamese kinde ren van wie er overigens nu al rond 20.000 volgens schatting, door het land trekken op zoek naar voedsel en onder dak de krantenlezers niet langer zullen aanstaren. De sjaal Ze stonden met z'n tweeën in het grote I warenhuis voor een toonbank waarop een onvoorstelbaar aantal sjaals lag uitge stald. Het waren kennelijk broers. De één een jaar of twaalf, de ander misschien zes. De oudste van de twee zei overredend: „Ach jö, ga mee nou! Dat kan toch niet, I dat is toch veel te duur!" Hij greep zijn jongere broer bij de hand en trachtte hem, mee te tronen. Maar de kleine bleef on wrikbaar op dezelfde plek staan en staarde gefascineerd naar een met wilde bloem ranken versierde sjaal die elegant gedra peerd was om het onwaarschijnlijk ver draaide hoofd van een plastic pop. „Zui ver zijde", stond met grote letters gedrukt op een kaart die boven de plastic juf- I frouw was aangebracht. Toe nou, jó," drong de grote broer I weer. „Die sjaal is van échte zij, die kost wel honderd gulden. Héb jij soms honderd I gulden?" Nee, dat had het jongetje natuurlijk niet I en dat wist hij ook heel goed. Maar het liet hem koud. Het liet hem ook koud dat de sjaal van echte zij was. Hij vond hem gewoon maar mooi, met al die wilde bloemen en felle kleuren en hij wilde hem hebben om er zijn moeder op haar ver jaardag de grootste verrassing van haar leven mee te bereiden. Hij prikte met een eigenwijs vingertje in de richting van de bloemranken en sprak tot een daar rond hangende verkoopster: „Ik wil dié!" Hij zei het met de rustige vastberadenheid I van iemand die met 's levens problemen volledig in het reine is gekomen en kloek- I moedig zijn weg zal gaan. De grote broer was op de grens van de vertwijfeling gekomen. Hij rukte ver woed aan de kleine hand die hij omklemd hield en siste iets onverstaanbaars. Maar toen bracht de winkeljuffrouw de tragische ontknoping. Ze keek op het prijskaartje en zei op een beslist schuldige toon: „Hij kost zeventienvijfennegentig hoor!" De oudste der gebroeders zegevierde. „Zie je nou," zei hij een beetje bits, „ik zei het toch al! Ga nou maar mèè!" Het jochie, totaal verpletterd, liet zich zonder nog een woord te zeggen willoos meevoe ren. Bij de hoek van de toonbank geko men wierp hij echter nog één lange blik achterom. Als een afscheid van een dier bare illusie. „Kóm nou!" gelastte zijn be weer in beweging. Maar jeugd is veer krachtig. Reeds bij de draaideur van d« winkel had zijn moedeloze gang zich al weer hersteld tot een huppelende cadans. Buiten gekomen staken ze de hoofden bij een voor een kort zakelijk overleg. Dtt grootste broer haalde een enorme porte monnee tevoorschijn en inspecteerde ern stig de inhoud die bestond uit glimmende dubbeltjes en kwartjes. Daarna bracht de kleinste uit de duisternis van zijn broek zakje een groezelig papiertje aan het licht. Hij peuterde het omslachtig open en toon de trots drie kwartjes en twee dubbeltjes, benevens een koperen stuiver. Toen vond zijn grote broer het ogenblik gekomen, de finitief de zaak in eigen hand te nemen. Hij zamelde alle penningen bijeen in de portemonnee, nam zijn broertje weer bi) de hand én zei met grote beslistheid: „We kopen een plant in een hele mooie pot. Dat is altijd mooi, zegt mama!" Het kleinste jongetje keek een ogenblik pein zend voor zich uit. Toen knikte hij ver heugd en instemmend en het tweetal ver dween in gestrekte draf naar de dichtsbij- zijnde bloemenwinkel. Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. (Van- onze correspondent) BONN De verjaring van oorlogsmis daden in West-D' itsland is van acht mei 1945 verschoven naar 1 januari 1950. Tot deze beslissing kwam de Bondsdag na lan ge en moeizame discussies achter de schermen van de fractie-vergaderzalen. De voltallige vergadering bleek met deze oplossing te kunnen instemmen: 344 afge vaardigden waren voor, 96 tegen en vier onthielden zich van stemming. De vraag, of de verjaringstermijn ver lengd zou moeten worden van twintig tot dertig jaar, of dat deze termijn zelfs ge heel zou moeten afgeschaft voor moord of genocede, werd terugverwezen naar de juridische commissie van de Bondsdag. Deze commissie zou zich echter eerst na de algemene parlementsverkiezingen van negentien september met de kwestie van de verjaring kunnen gaan bezighouden. Minister van Justitie, Ewald Bucher, heeft zijn ontslag aangeboden. De minister was met de partij waartoe hij behoort, die der vrije democraten, van mening, dat het juridisch onmogelijk was op welke wij ze dan ook aan de fatale dag van acht mei te ontkomen. Hij grondde deze me ning op de rechtsregel, die ook in de West- duitse grondwet voorkomt, dat geen mis daden kunnen worden bestraft, waarvoor geen strafmaat bestaat op het moment dat ze werden gepleegd. Wanneer hij nu nog zou zijn aangebleven, zou dit voor zijn kie zers een bizarre indruk hebben gemaakt. Hij zou dan immers zijn medewerking heb ben moeten geven aan een procedure, die naar zijn mening in strijd met de grond wet is. Het tweede en laatste debat in de Bondsdag, dat gisteren de gehele dag in beslag nam, was ver verwijderd van het hoge peil, dat het eerste debat te zien gegeven had, het stond onder de doem van de opperste verwarring, waarin de fracties zich bevonden bij het maken van een keuze uit de vele voorstellen, die kans van slagen in de algemene vergadering zouden hebben. Onzuivere en zwakke argumenten wer den afgewisseld door niets ter zake doen de uitwijdingen. De enigen, die standvas tig bleven waren de vrije democraten, die stijf en strak bleven volhouden, dat iede re verandering in de bestaande regeling moest worden afgewezen. Deze partij telt waarschijnlijk het grootste aantal leden vooral in haar uiterste rechter vleu gel die het meest van een verandering te vrezen hebben. De kunstgreep waarmee het oorspronke lijke voorstel, om de verjaring van twin tig op dertig jaar te brengen, onder de tafel geschoven werd, kan weinig waar dering oogsten. De Bondsdag heeft zich tot de oplossing van het uiterste mini mum laten verleiden en dat nog alleen onder de druk van de steeds sterker wor dende publieke opinie in het buitenland. Niet alleen, dat zonder deze druk van buitenaf aan de verjaringstermijn niets zou zijn gedaan. Er komt nog bij dat de centrale voor de opsporing van oorlogs misdaden in Ludwigsburg nooit uit zijn gezapige middagslaap zou zijn gewekt, wanneer het van buitenaf niet tot spoed zou zijn aangezet. De reizen van ambte naren van dit instituut naar Polen en Tsjechoslowakije kwamen pas tot stand nadat hun uit het buitenland en van West- duitse socialistische zijde op de noodzaak van „haast" gewezen was. Evenmin moge vergeten worden dat de monsterprocessen die nu in Frankfurt tegen de misdadigers van Auschwitz en in Düsseldorf tegen de moordenaars van Treblinka worden gehou den, eerst na herhaaldelijk aandringen van Israëlische speurders werden aange-1 vangen. Er is dan ook nauwelijks reden,om na I het resultaat van gisteren in de Bondsdag van een „hersteld vertrouwen in Duits- lands goede wil" te spreken. Opiniepeilin- I gen in de Bondsrepubliek hebben boven dien duidelijk gemaakt, dat de meeste Westduitsers de verjaring van oorlogsmis daden op acht mei a.s. hadden willen doen ingaan. Des te meer reden om aan te ne men dat het wereldgeweten de met hun verleden worstelende Duitsers niet uit het oog mag verliezen, juist na deze beslissing van gisteren in de Bondsdag niet. II Norac is 'n NORIT produkt Advertentie KORT NIEUWS Driejarig kind verdronken. De driejarige Wim van de Brand uit Oud-Beijerland is in de Scheermansvliet in zijn woon plaats gevallen en verdronken. Dr. Jan Schouten overleden. In zijn wo ning in Den Haag is de psycholoog-peda goog dr. Jan Schouten op 83-jarige leef tijd plotseling overleden. Botsing. Bij botsingen in Tokio tussen po litie en Zuidkoreaanse studenten zijn donderdag negen politiemannen en zes studenten gewond. Aanleiding tot de relletjes waren de Japans-Zuidkoreaanse onderhandelingen tot normalisering van I de betrekkingen tussen beide landen. Straatgevecht. Bij een straatgevecht in New York is woensdag een zestienjarige negerjongen doodgestoken Een blanks jongen werd met een steekwond in de rug in een ziekenhuis opgenomen. Een zeventienjarige blanke jongen is aange houden in verband met de dood van de neger. Europoint. Een zakenman uit Hamburg is van plan in Wedel een gebouw van acht tien verdiepingen te laten zetten waaraan een hotel, een restaurant, vijf pavil joens voor tentoonstellingen, een kegel baan en een miniatuurgolfbaan zijn verbonden. Hij wil er, onder de naam „Europoint" een internationaal weten schappelijk en cultureel centrum van maken. Botsing. Bij een botsing tussen twee vlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht op de Philippijnen zijn donderdag zeven in zittenden omgekomen. Wervelstorm. Tijdens een wervelstorm, die vier districten van Oost-Pakistan heeft getroffen, zijn vijftien mensen om gekomen en vijfentwintig gewond. Tal van huizen zijn vernield of beschadigd. Brand. Bij de Philippijnen is een motor boot in brand geraakt en gezonken. 26 mensen verdronken, vijftien werden door vissers gered, nadat zij twaalf uur in het water hadden gelegen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3