Roemenië opende IJzeren Gordijn voor de toerist -X Een ideaal vakantieland, waar iedereen - hetzij zonnebader, natuurvriend, kunstminnaar, jager of wintersportliefhebber - aan zijn trekken komt WO, NU, BIJNA TWINTIG JAAR later, is de verhouding Oost- West in zoverre veranderd dat het Westen een wat ruimere mate een blik gegund wordt achter het ijzeren gordijn. De volksrepu bliek Roemenië is niet langer hermetisch gesloten als voorheen. In navolging van landen als Joegoslavië en Polen heeft het zijn grenzen geopend voor Westers toerisme en niet zonder succes; sinds een paar jaar is Roemenië als vakantieland in trek. Verwon derlijk is dat niet als met bedenkt wat het land allemaal te bieden heeft: uitgestrekte stranden in het zuiden aan de Zwarte Zee, even eens in het zuiden talrijke ruïnes en archeologische bezienswaar digheden afkomstig uit een ver, klassiek verleden, het bergge bied van de Karpaten met centra voor berg- en wintersport, de wereldberoemde kloosters en kerken van Noord-Moldavië met hun onschatbare muurschilderingen en de delta van de Donau met een uitgebreid natuurleven. Overvloedige natuur Klassiek verleden Beroemde fresco's Boekarest van musea ntinnn» «••SMIttPI nmnin .mtnamuMin WCWWij»»*R MttlMMM* TOEN IN 1947 de laatste Roemeense koning, Mïhai (alias Michael) door Stalin werd gedwongen afstand te doen van zijn troon en kort daarop met zijn familie het land verliet, werd voor Roemenië een historisch tijdperk afgesloten: het van nature monarchistisch ingestelde Roemeense volk werd geplaatst onder de Sovjetdictatuur en tussen zijn grenzen en de vrije wereld (waarop het van alle Oosteuropese volken misschien wel het meest georiënteerd was geweest) werd het ijzeren gordijn neer gelaten. De Roemeense volken, na eeuwenlange worsteling eindelijk tot een zekere eenheid samengesmolten, werden op één lijn gesteld met de andere volken van het oostblok. Economie en natuurlijke rijkdommen kwamen in dienst te staan van de Russen, de bezittende klasse werd, voor zover niet uitgeweken, lamgeslagen door gevangenisstraf of dwang arbeid (o.a. aan het beruchte Donau-Zwarte Zeekanaal van Cernavoda naar Constantza), de boeren werden loonslaven, de politieke, economische en sociale structuur van het oude Roemenië werd vernietigd. De contacten met het Westen werden verbroken. Boven: Mamaia, centrum van het strandleven. Rechts de Zwarte Zee, links het Siutghiolmeer. Daaronder de befaamde kloosterkerk in Voro- net Noord-Moldaviëmet buiten- fresco's. buitenkant een overvloed aan veel kleurige fresco's en zijn daardoor uniek in de wereld. Zij zijn gebouwd in de 14e, 15e en 16e eeuw. Buitenfresco's zijn buiten Roemenië alleen gevonden op Romaanse kerken in Zuid-Frankrijk en Catalonië. Het beschilderen van het gehele ex terieur is een op zichzelf staande uiting van kunstzinnigheid en maakt dat de Moldavische kerken van unieke beteke nis zijn in de geschiedenis van de beel dende kunst. Geleerden en experts vra gen zich nog altijd af welke techniek de schilders hebben toegepast, waar door de fresco's, ondanks vele eeuwen blootstelling aan weer en wind, hun oor spronkelijke frisheid van kleur konden behouden. De beroemdste en best be waard gebleven frescokerken van Roe menië vindt men in Voronet, Sucevita, Vatra Modovitei, Cozia en Hurez in de Olt-vallei in het vroegere Walachije, en Humor in de buurt van de stad Su- ceava. de voormalige zetel van de Mol davische vorsten. VOOR WIE van de natuur houdt, heeft Roemenië veel te bieden. De Kar paten met hun dichte wouden (Roeme nië bezit zes miljoen hectare bos) val leien, gletsjers en druipsteengrotten vormen een boeiend schouwspel. Beoe fenaars van berg- en wintersport ko men hier ook royaal aan hun trekken, terwijl voorts velen worden aangetrok ken door de jacht (beren, wilde zwij nen, lynxen, vossen, wolven en herten). Centra voor de wintersport zijn vooral Poiana Brasov, Predeal en Sinaia in de Prahova-vallei. Een paradijs voor natuurliefhebbers is de Donaudelta, een hoofdzakelijk uit riet- en moerasland bestaand gebied van ruim 400.000 hectaren, doorsneden door de drie rivierarmen, via welke d» Donau in de Zwarte Zee uitmondt. In dit gebied komen 300 vogelsoorten (on der andere veel pelikanen) en ruim 60 soorten zoogdieren voor. De voornaam ste stad in dit gebied is Tulcea, 2600 jaar geleden gesticht en door Ovidius bezongen. Roemenië heeft zijn grenzen voor het Westerse toerisme geopend. Het lijkt een handige zet, omdat nu in datzelfde Westen de „verre" vakantie meer en meer in zwang komt. Roemenië kan er van verzekerd zijn, dat aan de invita tie op steeds ruimer schaal gehoor zal worden gegeven. Henk Bouwman Roemeense boerenhoeve met toegangspoort, opgesteld in het etnografisch openluchtmuseum in Boekarest. ROEMENIë is een oud land. waar van het zuidelijke, aan de Zwarte Zee grenzende deel al bekendheid genoot in de klassieke oudheid. Fenicische en vooral Griekse kooplieden bevoeren de Pontus Euxinus en dreven handel met de aangrenzende kuststroken. In de ze vende eeuw voor Chr. stichtten Griekse kolonisten uit Milete de stad Histria. ge legen aan een baai van de Zwarte Zee, de Golf van Halmyris. Er ontstond een bloeiende handel in vis, graan, honing en slaven. Uit recente opgravingen is gebleken dat Histria intensieve handels betrekkingen onderhield met de Griekse centra Athene en Corinthe en de eilan- den Rhodos en Samos. De stad kende haar eigen munten (met de afbeelding van een gier en een dolfijn) en kwam tot welvaart en bloei. Door twee oorzaken kwam deze bloei echter spoedig tot een einde: de baai en de haven slibden dicht en de stad kreeg te lijden van plunderende horden Kelten. In 70 voor Christus werd de Dobrudja. het gebied waarin Histria is gelegen, ingelijfd bij het Romeinse Rijk (provincie Pontus). In 248 werden rust en welvaart ver stoord door aanvallen van de Gothen, die de stad nagenoeg verwoestten. His- tris werd op kleiner schaal herbouwd, maar in 587 door de Avaren opnieuw verwoest. Het tegenwoordige Histria wordt wel het Roemeense Pompei ge noemd; het is een ruïnenstad met bad huizen, aquaducten en andere overblijf selen uit het verleden. De Roemeense archaeoloog Vasile Pirvan heeft hier be langrijke opgravingen gedaan. EEN ANDERE oude stad was Tomis (nu Constantza). Het werd in de zesde eeuw voor Christus door Grieken ge sticht. In de tweede eeuw werd het de hoofdstad van de provincie Pontus. De dichter Publius Ovidius Naso, uit zijn vaderland Italië verbannen, schreef er zijn beroemde werken „Metamorfoses" en „Ex Ponto". In Constantza vindt men zijn standbeeld, gemaakt door de Italiaanse beeldhouwer Ettore Ferrari. Magnalia, 30 km ten zuiden van Con stantza, heette vroeger Callatis. Het werd in de zesde eeuw voor Christus van Heraclea uit gesticht. In de Ro meinse tijd werden hier op bevel van •Nero de eerste tweetalige munten ter wereld geslagen. Callatis was de ge boorteplaats van de geograaf Demetrios en de schrijver Lembos. die later als biograaf optrad aan het Egyptische hof. kuststrook met een aantal luxe bad plaatsen en een aaneenschakeling van goudgele zandstranden. Centrum van het Roemeense strandleven is Mamaia, dat met zijn 33 (grotendeels nieuwe) hotels en zijn 5 km lange en 200 meter brede strand een geweldige aantrek kingskracht uitoefent op het Oost-, en sinds kort ook op het Westeuropese toe risme. Mamaia ligt op dezelfde breed tegraad als Venetië en de Franse en Italiaanse Rivièra en het seizoen duurt er van begin mei tot eind september bij een gemiddelde temperatuur van 22 gra den Celsius. Het hotel- en strandleven van Mamaia speelt zich af op een kunstmatige dam; ten zuiden hiervan bevindt zich de Zwarte Zee, ten noorden het uitgestrekte Siutghiol-meer. Het ge heel is op westerse leest geschoeid met luxueuze hotels, bungalow- en tenten kampen, nachtclubs, kuuroorden en ca sino's. Vanuit Mamaia kan men excur sies maken naar Constantza, Histria en de delta van de Donau. Verder zijn er geregelde excursies per boot naar Istan- boel en per vliegtuig naar het Russische Odessa. ROEMENIë's hoofdstad Boekarest (1.400.000 inwoners) ligt in de vallei van de Donau. De stad is gesticht in 1459, maar aan de hand van opgravin gen is bewezen dat hier al minstens 100.000 jaar mensen moeten hebben ge woond. Boekarest draagt de bijnaam „Stad van musea" en terecht: er zijn 38 musea. Opmerkelijk zijn het Museum voor Schone Kunsten met werk van o.a. Jan van Eyck, Rem brandt, El Greco en Rodin, en het et nografisch openluchtmuseum op de oever van het Herastrau-meer. Dit mu seum geeft een beeld van de stijlen, architectuurvormen en leefgewoonten uit verschillende tijden en delen van het land. Er staan ruim 200 boerderijen, huizen en kerkjes, die uit alle hoeken van het land hierheen zijn gebracht. Roemenië bezit een schat aan archi tectonische monumenten. Verscheidene plaatsen op het Transsylvanische Pla teau en in de Olt-vallei alsook de ste den Bran, Brasov, Alba Julia (de oude koningsstad) en Mogosoaia (in de buurt van Boekarest) zijn er bekend om. Voor de mooiste uitingen van ar chitectuur en decoratie moet men ech ter naar Noord-Moldavië. De kerken en kloosters in dit heuvelachtige gebied dragen zowel aan de binnen- als aan de Al deze steden bezitten een aantal ruïnes uit de oudheid en nog steeds brengen archaeologische onderzoekin gen nieuw materiaal aan het licht. In bij het toerisme volop in de belangstel ling. Behalve over vele schatten uit de oudheid beschikt dit gebied over een van alle moderne comfort voorziene 1959 werd in Constantza b.v. een reus achtig vloermozaiek (ruim 80 m lang) uit de le eeuw ontdekt. DE ZUIDKUST van Roemenië staat

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13