ZATERDAG 27 MAART 1965 W Erbij ir PAGINA TWEE H' ET IS NIETS MEER dan een historische toevalligheiddat de lot gevallen der Amerikaanse kleurlingenbevolking in een tijdsverloop van eeuwen hun hoogtepunten hebben gekend onder presidenten die beiden Johnson heetten. Gedurende de ambtsperiode van president Andrew Johnson, die van 1865 tot 1869 de Verenigde Staten leidde, verkregen de Amerikaanse kleurlingen-burgers hun feitelijke gelijkstelling met de blanken door een amendement op de Amerikaanse grondwet, het befaamde vijftiende amendement, dat de Amerikaanse kleurlingen formeel het kiesrecht toekende. Eveneens een historische toevalligheid is het, dat precies honderd jaar later onder de thans regerende president Johnson de Amerikaanse negers de Tocht naar Montgomery ondernemen als vreedzame maar niet minder welsprekende getuigenis van het feit, dat zij nu al honderd jaar lang van hun verkregen rechten zijn uitgesloten. en zij mag dankbaar zijn, dat ook thans nog de gelegenheid tot vreedzame regeling volop aanwezig is. DE GROTE TOCHT zal in de Amerikaanse geschiedenis evenzeer geboek staafd worden als de Vrijheidsoorlog, de afschaffing der Slavernij en de Wapenstilstand van Appomatox in 1865, die voorgoed besliste over de per soonlijke vrijheid der Amerikaanse negers. Hun verheffing tot een menswaardig niveau door de beëindiging van de slavernij, die op dat moment plaatsgreep, is nog steeds niet door alle Amerikanen geaccepteerd. Met een onbegrijpelijke koppigheid blijft een deel der blanken in Amerika zich vastklemmen aan het idee, dat er in de Amerikaanse samenleving ergens tussen slaaf en gelijk berechtigde burger een zwevende plaats zou zijn voor de Amerikaanse negers. Zij klemmen zich vast aan een waanidee, dat voor Europese begrippen moeilijk te omschrijven is. Afgezien van de regelrechte moordenaarsmentaliteit bij een (gelukkig klein) deel der blanken is er nog steeds een gebrek aan inzicht te constateren bij een veel grotere groep, een gebrek dat duidt op een angst voor consequent denken en handelen. Het is waarschijnlijk De Grote Tocht van 1965, die een aanmerkelijk deel van die groep bij wijze van plotselinge verheldering des geestes duidelijk heeft gemaakt, hoe de zaken precies liggen. De Grote Tocht is een sentimentsfactor. Het is een dramatisch geladen gebaar, dat in de plaats komt van woorden, discussies, argumenten, petities of be togingen met borden. Een gebaar dat zijn grootheid ontleent aan een factor, die vooral de Amerikaanse mens van vandaag zo sterk pleegt aan te spreken: het beeld, het „image". „Image" BOVENSTAANDE FOTO geeft een zij het zwakke indruk van dat beeld. Het is een beeld van massaal zwijgen, massaal voortgaan, massaal en onaan doenlijk vorderen in een symbolisch en heilig geweld. Een geweld zonder bloed of tragiek, zonder haat of wraak, maar toch een geweld zoals een rivier losbreekt uit haar beddingen en het land overstroomt. Het geweld verbergt zich in de onontkoombare indrukwekkendheid, uit zich in het lied „Wij zullen overwinnen" en verder alleen maar in de vertrouwende glimlach der trekkers, die zich noch door laster, noch door moord laten weerhouden van hun einddoel. Dit allesoverweldigende beeld is al eens eerder in de Verenigde Staten vertoond en het heeft ook toen niet nagelaten miljoenen te imponeren. Dat was de vreedzame en ordelijke massabetoging van vorig jaar te Washington, toen de omgeving van het Kapitool zwart zag van stille, vreedzame mensen, zwart en blank, die luisterden naar de bezielende rede van Martin Luther King. Hetzelfde „image" zou men hebben kunnen ontdekken in een gebeurte nis van veel kleinere omvang: een dapper, eenzaam negermeisje van negen jaar, dat met opgeheven hoofd spitsroeden loopt tussen twee hagen scheldende volwassenen op weg naar haar school. Met dat beeld heeft Amerika niet kunnen waarnemen op dezelfde wijze als het vandaag de Mars naar Mont gomery waarneemt. En de vergelijking slaat onmiddellijk terug op de tijd, waarin dè vrijmaking der slaven begon: het boek van Harriet Beecher Stowe, „De Negerhut van Oom Tom" droeg méér bij tot de afschaffing der slavernij dan de discussies over het negervraagstuk in het parlement. „Image" is belang rijk, al ruikt het woord naar commerciële reclame: De Grote Tocht is een machtige reclame voor de doorbreking der sentimentsgrenzen, die nog tussen blank en zwart doorlopen. Ds. Martin Luther King heeft met zijn tocht naar Montgomery iets geschapen, dat lijkt op een dramatisch kunstwerk: een soort „Porgv en Bess" of een veredelde en uitgewerkte „West Side Story", een machtig en realistisch toneelwerk van puur realistische makelij, waarvan de uitwerking op de Amerikaanse sentimenten op dit ogenblik niet te schatten is. TELEVISIE, film en fotoreportages presenteren dit drama op dit ogenblik aan de Amerikaanse mens. Hier raakt de kunst de werkelijkheid hier wordt de draad gesponnen tussen regie en lot, tussen visie en organisatie, tussen religie en materie. Dat is een machtig denkbeeld. Wij zijn getuigen van een wonderlijk stukje Amerikaanse beschavingsgeschiedenis. Een bijna sprookjes achtig gegeven van onrecht en boosheid en wraak en adel dom en heldhaftigheid en wat al niet, dat sprookjes eigen is, wordt opgevoerd tegen het decor van het echte, onvervalste Amerikaanse landschap tussen Selma en Montgomery in Alabama. Het is eigenlijk een tocht tussen 1865 en 1965, een brug tussen John Brown en Luther King, een verbond tussen geweld en vrede. Een brug ook tussen een oud, zeer oud Amerika en een nieuwe, zeer nieuwe samenleving der verenigde staten. Vermaan ER ZIT EEN ERNSTIG en belangrijk vermaan in deze gebeurtenis, speciaal ook voor buitenwereld. Het vermaan dat de voltrekking der beschavings ontwikkeling allerminst uitsluitend afhangt van datgene wat oude beschavingen in hun boezem accepteren of creëren. De bijdrage van de Amerikaanse negers aan de Amerikaanse cultuur wordt op dit moment gepresenteerd in Mont gomery, een onaanzienlijke stad in Alabama. Het is een zeer belangrijke bij drage, omdat zij de vrede en de menselijkheid der samenleving bevordert met zeer zware, persoonlijke offers. Diezelfde bijdrage kan overal ter wereld door alle volken, blank, bruin, geel of zwart, worden gepresenteerd aan de vertegen woordigers van de Oude Wereld. Het hangt van die vertegenwoordigers af, hoe zij dat aanbod zullen begroeten. Zij kunnen het afwijzen en voortgaan in hun eigenwaan, die hun wijsmaakt dat alleen blank in staat is tot bouw van waarachtige cultuur. Zij kunnen het aanvaarden en op die wijze bijdragen tot een betere, waardevoller wereld. Maar de consequenties van een afwijzing mag de blanke zich dan toch wel zeer degelijk realiseren, vooraleer hij klaagliederen zal aanheffen bij de onder gang van zijn eigen dierbare tradities, privileges en bestaansgronden. J. L, Van John Brown naar Luther King DS. MARTIN LUTHER KING, de onbetwiste leider der verdrukte negers in Amerika, veel gesmaad door rassenhaters doch bijna als een heilige vereerd door zijn lotgenoten en geacht door de blanke voorstanders van rassenintegratie, heeft een illustere voorganger gehad, die echter minder vreedzaam van aard was. In 1859 werd John Brown, leider van eep negeropstand in de zuidelijke staten, terechtgesteld na mislukking van een poging tot ver overing van een wapenarsenaal. John Brown was de eerste martelaar van het Amerikaanse negerprobleem en zijn dood heeft de stimulans geleverd tot een groeiend zelfbewustzijn der negers, ofschoon hun positie ten opzichte de Ameri kaanse huishouding in de daaropvolgende honderd jaar aan merkelijke wijzigingen heeft ondergaan. Het is eigenlijk een historische curiositeit, dat de strijd van de Amerikaanse neger bevolking in de loop der laatste honderd jaar nooit is uitgemond in een massale poging tot geweld, ofschoon de reactie der blanke rassenhaters wel degelijk het geweld als instrument heeft gebruikt. De lynchpartijen, de sluip- misdaden der Ku-klux-klan en de terreur waaraan de negers werden bloot gesteld, zonder dat de federale regering of justitie bij machte was afdoende tegenmaatregelen ten uitvoer te leggen, zouden logischerwijs een veel ver bitterder, gevaarlijker actie van de negerbevolking hebben moeten opwekken. Niettemin bleef haar standvastig streven naar gelijke rechten gebaseerd op humaniteit en vreedzaamheid, al kwamen incidenteel uiteraard gewelddaden voor. Ds. Martin Luther King is duidelijk een figuur, die door de ontwikkeling der tijden is opgeroepen en gecreëerd. De gebondenheid van de Amerikaanse neger aan de religie en zijn natuurlijke, kinderlijke Godsvertrouwen, gepaard aan een eveneens natuurlijke zin voor orde en recht, hebben een geestelijke op de zetel van het leiderschap geplaatst. Die plaats had, in andere om standigheden en door andere factoren, kunnen worden ingenomen door een verbitterd volksmenner, die zou hebben opgezweept tot blankenhaat en moord. Het feit ligt er, dat de negerbevolking de Amerikaanse blanken honderd jaar lang lankmoedig en vreedzaam de kans heeft gegeven, het probleem volgens recht en menselijkheid op te lossen. Dat Washington op dit punt lang niet datgene heeft gepresteerd, wat het had kunnen presteren, is eveneens een feit. Niettemin wordt de wereld van vandaag geconfronteerd met deze feiten „We shall overcome

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 14