Studio Bellevue gaat 31 maart „de lucht in" IN DE KOMENDE WEEK Uit de groef lazme Twee jeugdprogramma-op TV; een keer in de maand ZATERDAG 27 MAART 1965 Erbij W PAGINA VIER HET OUDE BELLEVUE aan de Leidsekade in Amsterdam, dat sinds jaar en dag met zijn vele zalen en zaaltjes een der uitgaanscentra van de hoofdstad was voor feesten, brui loften en partijen, voor kunstmanifes taties met een grote of kleine k en voor ontelbare gezellige bals, gaat nu een nieuwe meester dienen: de televisie. Gedurende een jaar is er hard gewerkt aan de metamorfose van het interieur, om het geschikt te maken als zesde studio voor de NTS, een omvangrijk karwei waaraan thans met grote voortvarendheid de laatste hand gelegd wordt. Want op de laat ste dag van deze maand moet studio Bellevue voor het eerst „de lucht in" met een KRO-televisie-uitzending. De nieuwe aanwinst heeft dezelfde oppervlakte als studio Vitus in Bus- sum: 225 m2 en biedt accommodatie voor 200 personen. Natuurlijk be schikt men over de nieuwste tech nische outillage. Een novum is het „lichtplafond"De lamparmaturen worden niet meer aan rekken opge hangen maar aan een soort rolschaat sen, die via rails in het plafond heen- en-weer gerangeerd kunnen worden. Het werk van de belichtingsmensen wordt daardoor aanzienlijk vergemak kelijkt en de dure spotlights zijn op deze manier veel minder kwetsbaar. De foto hiernaast toont de belich tingszolder. Op de andere afbeelding de studio met, op de oude balkons, de controlekamers-in-wording. „TEGENWOORDIG mag voor de televisie veel meer dan vroeger. Dat komt doordat de mensen en de omstandig heden veranderd zijn. Critiek op het koninklijk huis bij voorbeeld was vroeger uitgesloten. Ik denk dat het pro gramma „Zo is het" wel veel heeft veranderd. Dat geldt ook voor jeugdprogramma's. Misschien brengen we nog wel eens een jeugdprogramma op het scherm, waarbij we van te voren aankondigen: „Minder geschikt voor oudere kijkers". Meestal rechtstreeks Henny Schoute uur nog een babbeltje uit Parijs van „Onze man in. DONDERDAG Nederland 1. (NTS-VARA), 's Mid dags zendtijd voor de vrouw. Om vier uur de mode, vrouwen in Portugal en het cabaret. Om zeven uur weer het nieuws, Barend de Beer, de Verrekij ker (journaal voor de jeugd), het regio naal journaal, „Gevaarlijk paradijs" in de serie Comédies et Nou velles, het Journaal, Achter het Nieuws en „Uit". Om 21.10 uur het toneelspel „Het uur der waarheid" van Arthur Schnitzler. Het thema: de d-riehoeksverhouding tus sen een arts, zijn vrouw en een collega arts. Na het politieke magazine Contrast ten slotte het laatste nieuws. Nederland IX. (NTS/NCRV). Ge opend wordt met het nieuws van acht uur. daarna de Lucille Ball-show Lu cy ditmaal als dirigente van een sym fonie-orkest. Om half negen het Engel se televisiespel „Vrijspraak of dood straf" van Stanley Miller. Dit is een spel over 't proces dat op de legendari sche Muiterij op de Bounty volgde. Na de dagsluiting nog Attentie. VRIJDAG Nederland I. (NTS/KRO). Om elf uur 's morgens een schooltelevisie-uit zending over het aardgas (herhaling) en om half twaalf „Het huis" (herhaling). Vanaf zeven uur: het nieuws, Barend de Beer, een tekenfilmpje, een filmre- portagè over Afrika, de Flinstones, het journaal, Brandpunt en om 20.50 uur „Duel" tussen twee Veendamse huis vrouwen. Vervolgens een documentaire over de bisschoppelijke vastenactie en een concert door de Marinierskapel o. l.v. de kapitein H.C. van Lijnschoten. Daarna de epiloog en tenslotte om half elf het laatste nieuws. Nederland II. (NTS/AVRO). Acht uur: het nieuws, gevolgd door de po- pulair-wetenschappelijke rubriek „zon- Walter in 'de rechtszaal (dinsdag). illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli der formules", waarin aandacht voor aardolie. Natuurlijk ontbreekt The Saint niet De Saint trekt ten strijde tegen een bende diamantdieven. Bij een overval op een vliegtuig, dat diamanten trans porteerde, zijn beide bewakers ver moord en dat kan de Saint niet laten zitten. In Heiligerlee is een klokken gieterij gevestigd. Hierover meer in „Op bezoek bijom 21.20 uur ten slotte nog de Parlementaire spiegel. Gerrit den Braber (35, getrouwd, twee kinderen) lacht even. Wij spre ken met de samensteller van het AVRO-televisieprogramma „Rooster" in een vergaderzaaltje in een van de villa's naast de AVRO-studio. „Hier komen we altijd bijeen met de redac tieraad van „Rooster". Daar zitten jonge mensen uit het hele land, die suggesties doen en programma-onder delen bespreken. Ik heb dit nodig om contact met de jeugd te houden. Ik ben per slot van rekening zelf geen tiener meer. „ROOSTER", een programma van een half uur, wordt in de studio ge maakt. Het wordt meestal rechtstreeks uitgezonden. Een enkele keer wordt het op ampex opgenomen. „Ik mon teer nooit" zegt Gerrit. „Dat maakt de zaak natuurlijker". „Rooster", is een van de oudste televisieprogramma's. Gerrit den Braber is er vijf jaar ge leden mee begonnen. Daarvoor was Gerrit, die uit Rotterdam komt en daar tekstschrijver was, bij de AVRO- radio. Nu is „jeugduitzendingen- tele visie" uitgegroeid tot een afdeling met zes mensen. Vier van dezen zijn oud- minjonners en daar is Gerrit Den Bra ber toch eigenlijk wel een beetje trots op. „Ik vind een jeugdprogramma abso luut noodzakelijk. De belangstellings sfeer van de jeugd is heel apart. Het is ook belangrijk de stem van de jeugd te laten horen. Het zou in principe zelfs mogelijk zijn een jeugdprogram ma voor ouderen te maken. „De tiener is de laatste jaren enorm veranderd. Ze zijn nu veel harder en vinniger, kritischer ook. Ik geloof ook dat we met de onderwerpen vrij hoog kunnen grijpen. „Rooster" houdt reke ning met de kritiek van de jeugd. „ROOSTER" wordt eenmaal per vier weken uitgezonden. „Persoonlijk vind ik dat te weinig", zegt Gerrit. „Maar dat is een kwestie van zendtijd. Ik vind dat er te weinig programma's van het type „Rooster" zijn. Wel is er voldoen de tienermuziek. We hebben ondermeer ons eigen muziekprogramma „Combo", dat helemaal op tieners is afgestemd. „Rooster" biedt ontspanning, maar is ook instructief. Ik doe graag iets posi tiefs. Tegenwoordig worden we ge- copieërd. Dat is niet zo préttig, maar aan de andere kant is het ook een ze kere waardering." Door „Rooster" zijn er al verschei dene jonge artiesten bekend geworden. Gerrit den Braber ziet hierin een be wijs voor het recht van een jeugdpro gramma, omdat deze mensen in een ander programma nooit voor de came ra's zouden zijn gekomen. Hij organiseert (misschien in navol ging van de jeugddag van Minjon) te genwoordig eik jaar een televisiejeugd- avond (dit jaar in juni). De afdeling van Gerrit den Braber maakt nog een stuk of zes andere kinder- en jeugdpro gramma's, maar Gerrit vindt wel dat „Rooster" de meeste tijd kost Hij wil de geen mening geven over jeugdpro- ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniii AAN WIE ANDERS zouden we de eer qeven om deze parade van nieuwe plaatjes te openen, dan aan France Gall. De 17-jarige Franse France, die het Eurovisie Songfestival in Na pels won. Natuurlijk zou France win nen. We riemen graag de slotopmer king van gastvrouw Teddy Scholten over: „Weer heeft DE JÈUGD ge wonnen". Zou voor ons land Trea Dobbs met haar Ploemliedje zijn uit gekomen, dan had France het waar schijnlijk met een tweede plaats moe ten stellen. Bovendien: ze zong niet haar sterkste liedje over de be geleiding, die het vocale overstemde O O' maar te zwijgen. France heeft een lief stemmetje. Ik meen dat ik indertijd bij haar eer ste plaatje schreef: een lentestem metje. Welnu, aan het begin van dit prille jaargetijde een nieuw plaatje, met lieve geluidjes van France. Lais- se tomber les filles Le premier chagrin d'amour Christiansen On t'avait prevenue. ("Philips Med. 434.949 BE). Een heel ander genre: volksliedjes. In goede handen bij de Schotse volkslie deren-zanger Andy Stewart. Hij zingt het verhaal van de Schotse soldaat met doedelzak en groene heuvels. Niet min der Schots is het dansliedje op de ach terkant. A Scottish soldier - The muckin' O'Geordie's byre (HMV 45 Pop. 1.115). U herinnert zich nog „Norman" en „James hold the ladder", gezongen door Sue Thompson? Sue is er nu weer met een „Paper Tiger". Doorziet u de poli tiek? De oorsprong is te vinden in Mao Tse Toeng's karakterisering van Ame- rika's offensieve mogelijkheden („Een papieren tijger"). Paper tiger - Mama don't cry at my wedding. (Hickory HY 42.782). Gerrit den Braber: „Zelf geen tiener meer", gramma's van andere omroepen, maar hij zei toch wel, zich over een bepaald radioprogramma niet te willen „uitla ten". „Ik had gedacht dat het tienerforum meer kritiek zou hebben, maar dat valt erg mee. Waarschijnlijk heeft de jeugd niet zoveel kritiek als gedacht wordt. En ik vind het fout om het er zelf in te roeren". Met dit tienerforum bedoelt Andries Roest (36, getrouwd) een aan tal jonge mensen, die hij laat discussië ren in zijn vierwekelijkse televisiepro gramma „Tienermagazine" („we pro beren de afkorting T.M. er in te krij gen" De onderwerpen, waarover wordt gesproken, mogen zij zelf bepa len. „Ze hebben het een keer gehad over rassendiscriminatie, over de wo ningbouw, het exploiteren van tieners. Het forum bestaat uit jongeren van geheel verschillende levensovertuiging. Er is geen gespreksleider. Zij moeten zelf de discipline opbrengen om niet door elkaar te praten. Zonder dat er iemand tussenkomt krijgen ze onge veer drie kwartier om hun mening naar voren te brengen. De interessantste uit spraken worden er dan uitgehaald en aan elkaar gemonteerd. Deze montage plaatst Andries Roest meestal aan het eind van zijn programma. Roest is in oktober van het vorig jaar met „Tienermagazine" begonnen. Voor die tijd heeft hij negen jaar de NCRV- programma's omgeroepen. Hij maakt zelf ook programma's, o.m. „De Hang mat" (voor twintigers) en „Onder de Hoogtezon", een ziekenprogramma. Hij trachtte zo veel mogelijk ervaring op te doen en volgde de NTS-cursus. De televisie-opleiding in Nederland vindt hij onvoldoende. In iedere aflevering van „Tienerma gazine" worden een paar minuten uit getrokken voor een Nederlandse combo. Het programma wordt op film opgeno men. „Dit biedt mogelijkheden en be perkingen", vindt Andries. „Een film camera is gemakkelijker te verplaat sen, film is gemakkelijker te monteren dan bijvoorbeeld ampex, waar je hele maal niets mee kan doen. Overvloeiers, die bij televisie weinig problemen op leveren, zijn bij ons veel moeilijker. Als we een combo opnemen, dan is dit altijd play-back. Omdat we niet genoeg camera's hebben voor een aardige montage moeten we het altijd een keer of vier opnemen. De presentatie van „Tienermagazine" is in handen van Eefje de Vries en Hans Kemna, een acteur van de toneel groep Arena. Andries is niet de enige samensteller van het programma. Ca meraregisseur Didier van Koekenberg heeft een belangrijke stem in het selec teren van de onderwerpen. „Steeds terugkeren", zegt Andries, „is een programmaatje over beroeps keuze, dat echter wegens de tijdlimiet niet al te diep kan graven. Een andere „kapstok" is de hitparade van drie pla ten, die we monteren op foto's en teke ningen." Andries Roest heeft nog geen spijt gehad van zijn overstap naar de t.v. „Ik moest wel helemaal opnieuw beginnen," zegt hij. Als hij een inter view heeft gemaakt, zorgt hij dat hij zelf buiten beeld blijft. Zijn stem is dan nog wel te horen, maar „ze kunnen mijn gezicht beter niet zien. Daar ben ik te oud voor". (Volgende week geeft de televisie criticus Nico Scheepmaker op deze pa- gi.na zijn mening over „Jeugdprogram ma's: ja of nee."). ZATERDAG Nederland I. (NTSAVRO). De zater- dagmiddag-televisiepret begint om vier uur met Popeye the Sailorman, gevolgd door een aflevering van Luipaard op Schoot (Afrika), het T.V.-lab, de Trein reis naar de Toekomst en tenslotte de Kleine Camera. Om zeven uur 's avonds de voortzetting van de zendtijd met het korte nieuws, Barend de Beer, de uitgestelde Manuela-show, Robin Hood, het Journaal, Televizier en het spel „Wie van de drie?" Om 21.10 uur Willy en Willeke-show; vader en doch ter ontvangen als gasten o.a. het Cock tail trio (dit jaar de gouden plaat voor „Vatje bier"), Milly Scott en presenta tor Nand Baert. De laatste is om 21.50 uur weer te zien als quizleider in „Wachtwoord". Een druk dagje voor Nand, die ook „Wie van de drie" al leidde „Een paar apart", zo noemen Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer zich als ze hun show presenteren. Daar in komen ondermeer de Pearl Sisters aan bod. Het allerlaatste woord heeft de redacteur van de journaaldienst. Nederland II. (NTSKRO). De avond op het tweede net begint om acht uur met het nieuws, gevolgd door Rendez vous met Europa, waarin Heidi Brühl, Gus Backus, Cilly Wang en andere ar tiesten. Om half negen de documentai re „Kruispunt Montmartre", een Ne derlandse film over de Parijse arties- tenwijk. Daarna de serie Vrouwenle vens; een eenacter wordt gespeeld door Jacqueline Royaards - Sandberg. Om 21.15 weer een aflevering van „Hong Kong", de avonturen van een Amerikaans reporter in het Verre Oos ten. Om tien uur tenslotte de epiloog. ZONDAG Nederland I. (NTS—VARA). De eerste zondag-uitzending begint om zeven uur: Woord voor Woord, gevolgd door de tweede aflevering van Kentucky Jones, een documentaire over Las Vegas het Amerikaanse gok- en amusements centrum; om acht uur het Journaal, daarna Sport in Beeld, de quiz Tel uit je Winst en de Wereld van Vandaag. Om 21.15 uur een nieuwe Maigret-afle- vering: „De vriendin van mevrouw Maigret". Deining om een boekbinder die een lijk heeft verbrand en een Pa- risiènne die in de wachtkamer van een tandarts een baby achterlaat. Twee mysterieuze zaken die verband met el kaar houden; mevrouw Maigret speelt dit keer een detective-rol Om half elf tenslotte het laatste nieuws. Nederland II. (NTS(. Om half acht de avonturen van Robinson Crusoë, daar na het nieuws en de Tom Ewell-show. Om half negen een televisiespel van de Duitse toneelschrijver Horst Lommer: „Das Glück lauft hinterher". Een poë tisch stuk over mensen die hun eigen tuig. Om 21.25 uur Jazz in Beeld, ge wijd aan de musicus Gerald Wilson. Om tien uur tenslotte nog even Sterren Kijken met Gerton van Wageningen. DINSDAG Nederland I (NTSNCRV). Om twee uur 's middags is er een schooltelevisie uitzending met het toneelspel „Het huis" van Sybren Polet. Om zeven uur 's avonds allereerst het nieuws, dan Barend Beer, het Journaal voor gehoor gestoorden, de Engelse lessen 25 en 26, het Journaal van acht uur, Pa Pinkel man en tante Pollewop en Attentie. Om 20.50 uur een één uur durende ballet film, een produktie van de Russische televisie. Men ziet balletuitvoeringen, repetities, gesprekken met de prima ballerina Maya Plisetskaya en een keur van dansers en danseressen van het Bolsjoi-ballet. Na al deze gratie „Een (Schots) liedje met Caroline" en tenslotte het laatste nieuws. Nederland II. (NTS—VPRO). Om acht uur het nieuws, de huishoudelijke serie Voetangels en klemmen, een satirisch filmpje rondom het interview en om 20.40 uur een BBC-produktie. „De Al chemist", een klassieke comedie van Ben Johnson, dat in het Londen van de zeventiende eeuw speelt Een rijke Lon- denaar gaat voor een tijdje uit zijn huis om aan het gevaar van een be smettelijke ziekte te ontkomen. Zijn butler blijft achter om erop te passen. Hij gaat het huis echter als zijn eigen dom beschouwen en ontvangt allerlei gasten. De man zoekt op die manier fortuin en laat geen middel ongebruikt daaraan te komen. Om 22.10 tenslotte het laatste onderdeel van Paulus Ach terna. WOENSDAG Nederland I (NTS—AVRO). ,s Middags om vijf uur is er de (KRO)uitzending voor de jeugd: Koning Vollebol. Om ze ven uur het nieuws, dan Barend de Beer, de Teleac, de Dick van Dyke- show, het acht uur nieuws, Sportpano- rama en om 20.50 uur de Danny Kaye- show. Gaste is ondermeer de zangeres Gwen Verdon. Na AVRO's Televizier komt om tien uur de serie Binnen on ze Grenzen met als onderwerp: het ver mageren. Om half elf 't laatste nieuws en tenslotte de Teleac. Nederland II. (NTS—KRO). Het nieuws om acht uur, dan Theater '65 waarin een gesprek met Henk van Ulsen en om half negen de Engelse film „Whis ky als water". Een rolprent over een Schots dorpje, dat het ene moment zon der whisky zit en het andere met een overvloed. Te danken aan een schip breuk Door die whisky echter loopt de maatschappelijke orde in de war. Het slot belooft een happy-ending. Om 21.45 Jazz in Beeld: Gerald Wilson (maandag). wensen, hun eigen verwachtingen heb ben. Vaak stranden hun goede bedoe lingen op eigen menselijke zwakheid. Dat ondervinden in „Das Glück" twee jongelui, die een tas met duizend gul den vinden. Om tien uur nog Sport in Beeld. MAANDAG Nederland I (NTS). Vanaf zeven uur achtereenvolgens: het nieuws, Barend de Beer, Kenmerk, Huckleberry Hound, het Journaal en de politieke zendtijd. Om half negen de Russische speelfilm „De witte karavaan", bekroond tijdens het filmfestival van Cannes in 1964. De film brengt een dramatische tocht in beeld van een groep herders uit een Georgisch dorp, die, als de herfst aan breekt, een kudde schapen naar de Kas pische zee moeten brengen. Een lange en moeilijke tocht; vooral de nieuwe ling blijkt niet bestand tegen zware be proevingen. Hij komt tot inkeer als de leider in een storm de dood vindt. Om tien uur aflevering nr. 3 van The great War en om half elf het laatste nieuws. Nederland II. (NTSAVRO) Om acht uur het nieuws, dan het Gesprek van de Dag en om 20.40 uur Ageeth Scherp huis' televisie-magazine. Hierin de be stemming van het kijkgeld en de wijze waarop de dienst Luister- en kijkgelden werkt; het opleidingscentrum voor tele- visiepersoneel in Baam; het NTS-vlieg-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 16