Nationale feesten bederven de sfeer rond de kwestie-Cyprus Streven naar ontspanning lijkt nu weinig succesvol Esjkol praat over wapens in Londen voor Israel Salariëring NS-personeel wordt onderzocht Jeugdige stempel op collectie van Galerie Hathor in Den Haag Kemp roef in VS r HOE IS HET ONTSTAAN? J TELE-LEUT IN DE RUIMTE «SB&, Groeitempo in West-Europa mogelijk lager Voskhod-2 landde niet volgens plan Nederlander getuigt tegen kamparts Het beste bier Doden in het verkeer People prefer stoppen allicht V ZATERDAG 27 MAART 1965 19 ECE-prognose voor 65 Speculaties Henny Schoute Dit woord: KETTER Dit woord: BRAN1 Dit woord: PSALM Dit woord: STRIKT (ADVERTENTIE) Fractfetje leggen, niemand zeggen kukeleku zo kraait de haan ik heb m'n TeeVee voetbalschoenen aans bij 't grote gebeuren In hogere sferen spelen WIJ lekker kabinetje formeren. En maken wij nog'ns een mooie goal dan is dat door Lexington, ons idool. (Van onze correspondent) ATHENE Er is de laatste dagen spra ke van pogingen een periode van ontspan ning op Cyprus te bewerkstelligen, op z'n minst tot aan de Turkse verkiezingen in oktober. Dan is ook het toeristenseizoen weer voorbij. Maar de kalender werkt niet erg hard mee. Donderdag werd in Athene en Nicosia de Griekse nationale feestdag gevierd met grootscheepse parades voor de koning en aartsbisschop Makarios. Het is de herden king van het proclameren door een andere bisschop, die van Patras, van de onafhan kelijkheidsoorlog tegen de Turken in 1821. Tegelijk wordt het feest van de annuncia tie gevierd. Merkwaardig blijft altijd de intense ver strengeling van religieuze en politieke mo tieven waarvoor indirect ook de Turken verantwoordelijk zijn, die tijdens hun be stuur de religieuze leiders met politieke verantwoordelijkheid bekleedden. Men moet ook weten dat in datzelfde jaar 1821 zowat de hele Grieks-orthodoxe gees telijkheid op Cyprus met de toenmalige aartsbisschop aan het hoofd, door de Tur ken werd terechtgesteld op verdenking van sympathie voor de opstand in het moederland. GENEVE (AFP) De Economische Commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties schrijft in haar jaarver slag over West-Europa dat de economische expansie van West-Europa dit jaar waar schijnlijk kleiner zal zijn dan die van 1964. In het afgelopen jaar is het groei tempo van de voorgaande vier vijf jaar gehandhaafd gebleven: Het bruto natio nale inkomen nam met iets meer dan vijf percent toe, met iets meer dus dan in 1963. Ondanks de bevredigende resultaten van 1964 wordt gewezen op twee minder gun stige punten: 1. tegen het eind van het jaar heeft een groot aantal landen hun groeitempo aan zienlijk zijn dalen. 2. er zijn afwijkingen opgetreden. In Italië en in Frankrijk is de groei van de vraag en van de produktie afgeremd door een nationaal stabilisatiebeleid,maar in an dere landen heeft de vergroting van de vraag toenemende druk op de hulpbronnen met zich meegebracht. Dit geldt in het bijzonder voor West-Duitsland. In Groot- Brittannië, waar in 1963 een einde kwam aan de expansie, werd de groei tegen het eind van het vorige jaar hervat. Al deze dingen maken de positie van Makarios en de overspannen religieuze ge luiden waarmee zo'n feest samen gaat een beetje verklaarbaarder. Papandreou ver kondigde in het manifest tot het Griekse volk „aan de blauwe horizon wappert de vlag van de enosis". De chef van de ge nerale staf zei het nog Grieks-dichterlij- ker: „ook nu zegent de god onzer geschie denis het heroïeke Cyprus en zijn heilige strijd zal worden gerechtvaardigd en be kroond. Ons aller onblusbare wens en be slissing is het dat zij zich in de armen werpt van moeder Griekenland." Alsof dit nog niet genoeg is, is er pre cies een week later op een april nog zo'n herdenkingsdag. Dan is het precies tien jaar geleden dat de EOKA onder Grivas haar eerste goed georganiseerde bomof- fensief begon, dat de Engelsen volkomen verraste. Ongetwijfeld zal Grivas die dag op z'n minst een explosieve rede houden. Maar juist tussen deze blauw-witte feest dagen in staat dreigend het vlammend Turkse rood. 29 maart moet weer een deel van het Turkse garnizoen op Cyprus worden af gelost onder VN-controle. Makarios heeft hieraan een gefluisterd fiat gegeven, maar de Turken zijn niettemin overgegaan tot hun voorgenomen manoeuvres bij Isken- derun, zodat het gevaar niet denkbeeldig is dat zij zullen pogen aan de gebeurte nis een triomfantelijk tintje te geven. De luchtvloot zou ditmaal niet alleen 500, maar ook 1000 en zelfs 5000 kilo zware bommen aan boord hebben. De Turkse pers speculeert over wat er dinsdag op de geheime kamerzitting be sproken is en de „Yeoi Gazette" meent, dat de premier volgende week het parle ment om volmacht zal vragen tot het zo nodig verklaren van de oorlog. Als diplo matiek tegengewicht tegen al dit fanfare- geschal kwam de Amerikaanse ondermi nister voor het Nabije Oosten, Gernigan, woensdag uit Turkije, dat voor Bourguiba vlagde, naar Athene dat voor zichzelf vlagde, voor hoognodig overleg. Hij en VN-bemiddelaar Plaza, die de zer dagen zijn rapport bij Oe Thant zal indienen, belichamen deze spannende laatste dagen van maart de kansen die er nog liggen op overleg. De hoop hier op is ook door het intervieuw, dat de Turkse premier toestond aan een Grieks journalist, iets toegenomen. Hij liet hier in doorschemeren dat er over sommige dingen wel bilateraal te praten valt met Athene. „Dat is beter dan dat beide par tijen in het duister voor zich heen mum melen", zo zei hij. Papandreou, die met Makarios' afkeer voor bilaterale besprekingen rekening moet houden, heeft het voorstel voor lopig beleefd afgewezen. Hij beriep zich daarbij op de activiteiten van de VN-be middelaar. Niets is tegen deze achter grond eigenlijk voor de hand liggender dan dat er in de naaste toekomst onder handelingen komen aan één tafel, onder voorzitterschap van deze zelfde Plaza. Als maar eerst alle nationalistische stoom van deze maandwisseling zonder ongelukken is afgeblazen. MOSKOU (AFP) De Russische ruim tevaarder kolonel Beljajev heeft vrijdag op een persconferentie in de universiteit van Moskou gezegd dat zijn ruimtevoer tuig met de handbesturing geland was om dat een oriëntatiesysteem onregelmatighe den vertoonde. Tijdens de voorbereiding van de landing bleek dat het automatisch oriëntatiesys teem, dat op de zon werkt, enige onregel matigheden vertoonde. Wij waren daar buitengewoon blij mee, want dat gaf ons de mogelijkheid zelf het systeem van handbesturing te gebruiken. Voor één ding waren we bang: dat Baikonoer zou weige ren het ruimteschip op eigen kracht te doen landen. Precies een halve minuut nadat wij dit verzocht hadden kregen wij toestemming. Het systeem voor handbe sturing werkte feilloos en wij kwamen precies in het vastgesteld gebied op aarde neer. De kleine plaatselijke afwijking schreef Beljajev toe aan het feit, dat de hand besturing nog niet eerder was toegepast. Wel was dit systeem voor de ruimtevaar der niet nieuw, zij hadden het tijdens hun voorbereidingen op de vlucht op aarde nauwkeurig bestudeerd. Beljajev zei nog dat hij in geval van nood de mogelijkheid bezat Leonov tijdens zijn verblijf in de ruimte te hulp te komen, maar daarvan had hij geen gebruik be hoeven te maken. (Van onze correspondent) BONDEN Esjkol, de premier van Israel, die een bezoek van een week aan Londen brengt, is een uitvoerige gedach- tenwisseling met leden van de Britse regering begonnen om alle voor Israel brandende problemen, zoals de defensie behoeften en het Jordaanwater. Esjkol die ook minister van Defensie is, liet zijn militaire deskundigen thuis. Hieruit kan worden afgeleid dat voor de Israëlische regering op het ogenblik de politieke waarborgen het zwaarste wegen. Esjkol hoopt een belofte te krijgen van meer Britse wapenhulp. Die is van het grootste belang voor Israel door de op schorting van de Westduitse wapen- De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft in overleg met de erkende vakverenigingen besloten een onafhanke lijke commissie in te stellen die bereid en in staat moet zijn een onderzoek in te stel len naar de inkomens-positie van 't spoor wegpersoneel, in vergelijking met die van werknemers in het bedrijfsleven en bij de overheid. De NS-directie heeft dit besluit geno men omdat zij allerminst gelukkig is met de moeilijkheden die zich in de afgelopen maanden rondom de totstandkoming van de pas goedgekeurde spoorweg-CAO heb ben geopenbaard. „In ons bedrijf leeft in het algemeen een gevoel van onbehagen, van achterstelling. Deze gevoelens van „achterstand" beder ven de sfeer in het bedrijf. Zij moeten de wereld uit", zo schrijven de drie directie leden van de Nederlandse Spoorwegen in een verklaring aan het spoorwegpersoneel ruim 29.000 mannen en vrouwen die is afgedrukt in het vandaag verschenen, extra nummer van „De Koppeling", het personeelsorgaan van de spoorwegen. In dit blad wordt de inhoud van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst uitvoerig bekendgemaakt. De namen van de commissieleden zullen binnenkort worden bekendgemaakt. Zij worden in overleg met de erkende vakver enigingen gezocht. Met nadruk spreken de directieleden in de verklaring over hun overleg met de erkende vakverenigingen. „Acties daarbuiten vinden bij ons geen ge hoor", zo stelt de N.S.-directie vast. Premier Levi Esjkol. Thea Koldewey-van Loon en Hendrik Jan Koldewey, het jonge mode-ontwer pende echtpaar uit Galerie Hathor in Den Haag, hebben gisteren in de Rolzaal aan het Binnenhof hun collectie laten zien. Hun tweede show sinds ze in de kleine boutique aan het hofstedelijke Jagerstraatje zitten. Daar werd onder meer de haute couture voor de vrouwe lijke leden van het pas-opgerichte, succesvolle cabaret Pepijn ontworpen en gemaakt. Vrijwel de hele collectie, bijna 50 mo dellen, had een jeugdig-fris karakter. Sommige kledingstukken waren beslist frivool van model en kleur; andere frêle of geraffineerd-gedistingeerd. De cock tail- en avondkleding bijvoorbeeld was vrij eenvoudig, maar aan de andere kant opvallend door de prachtige bijous van Robert Fuchs, die daarbij hoorden. Het modelletje Gargonnière stal veel harten: •en wit cocktailpakje bestaande uit een lange broek met marine-pijpen, een blou se en daarop een wijd uitstaand jasje van over elkaar vallende brede kantstroken, aan de hals afgezet met een wit satijnen bandje. Voor de cocktail- en avondkleding nam Thea Koldewey satijn, mousseline en flu weel, stoffen waarmee men warme com binaties krijgt. Om nog even in de feeste lijke sfeer te blijven: Verrukkelijk was het (enige) bruidstoiletje: Princesse. Een •lfjesachtig lang japonnetje zonder mou wen, op de buste die gecamoufleerd werd omdat de japon niet getailleerd was smockwerk in tere pasteltinten. Daar over een ragdunne, transparante jas van zijden voile en bedrukt met lila en grijs/ blauwe rozen. Op het hoofd werd een cor sage gedragen, een roos van dezelfde stof als de jas, vastgemaakt op een breed wit lint, waarvan de einden langs het hoofd afhingen. Een bruidje van een Franse modeplaat! Echt uit Frankrijk kwamen de losge- weven couturestoffen lievelingstoffen van de Koldewey's waarvan zij de jas ten en pakjes hadden gemaakt. Apart van lijn en met een Franse allure. Verder wa ren er lieve zomermodelletjes van zij, mousseline, edelkatoen, linnen, kamgaren. Vrouwelijke modellen, die soms zeis pre tentieloos leken maar toch speels van lijn waren. Er was een jurkje van wit piqué (Monpti), dat een co pie leek van een mo del van Courreges de Parijse ontwer- Een manteltje van losgeweven Fran se couturestof met daaronder een lindegroen shantoeng japonnetje. per die dit jaar zeer revolutionair en ver, ver vooruitziend uit de bus kwam. De enige dissonant in deze collectie was ook nu weer dat de afwerking niet be paald feilloos was. Daardoor ontbrak het nogal eens aan een goede pasvorm, zelfs op de slanke leest van de mannequins op wie in de regel elk kledingstuk als gego ten zit. Rest tenslotte nog te vermelden dat de houden, veel grote bretons, ontwor pen waren door Hendrik Jan Koldewey. FRANKFORT (DPA) Twee dagen na zijn onverwachte arrestatie wegens sterke verdenking van medeplichtigheid aan massamoord zijn tegen de voormalige kamparts dr. Franz Bernhard Lucas, in het Auschwitz-proces te Frankfort door een Nederlandse getuige opnieuw ernstige be schuldigingen uitgebracht. De installateur Abraham de la Penha uit Amsterdam ver klaarde dat beklaagde duizenden niets vermoedende mensen de gaskamers heeft ingestuurd. Slechts ongeveer 500 van de 5.000 gedeporteerden van een Nederlands en een Hongaars transport, die door Lucas op het perron van aankomst werden uit gezocht, zijn in leven gebleven. In april 1944 werd De la Penha naar Auschwitz overgebracht. Door beslissingen van Lucas zijn des tijds eveneens 150 zieke gevangenen uit de ziekenafdeling van het kamp in de gas kamers omgekomen. De la Penha zei oog getuige van deze selectie te zijn geweest omdat hij toen als patiënt in de zieken afdeling lag. (AP) Twaalf voormalige nazi's ver klaarden er nooit van gehoord te hebben dat iemand streng gestraft werd omdat hij tijdens het Derde Rijk weigerde joden te vermoorden. WASHINGTON (AP) Vrijdag heeft 'n ondergrondse kernproef, de zesde die be kend is gemaakt dit jaar, plaatsgevonden in de Amerikaanse staat Nevada. Het was er een in de orde van 20.000 tot 200.000 ton. De bierbrouwers in het Duitse Bad Godesberg, die vrezen dat hun om zetten door de zware straffen tegen dronken weggebruikers zullen terug lopen, zijn een reclame-actie begon nen die door de justitie bijzonder gevaarlijk is genoemd. De brouwers heben namelijk bierviltjes laten be drukken met de geruststelling dat automobilisten hun glaasje pils niet hoeven te laten staan, omdat bier „slechts vier percent" alcohol bevat. „Wie vier glazen van een kwart liter drinkt blijft met 0.4 promille nog ruim onder de grens van absolute ongeschiktheid om te rijden", zo be cijferden de brouwers. leveranties. Wanneer Esjkol volgende week naar Parijs gaat, hoopt hij ook de verzekering van Franse wapenzendingen te krijgen. De Israëlische premier wil polsen hoever de Britse regering bereid is te gaan met de bescherming van Israel, naarmate de militaire kracht van de Arabische landen toeneemt. Israel wenst vooral van Groot-Brittan- nië meer moderne wapens. In hoeverre hij daarin zal Slagen, dient te worden afge wacht, omdat premier Wilson uitdrukke lijk heeft verkondigd dat de Britse rege ring een bewapeningsrace in het Nabije Oosten tracht te voorkomen. Esjkol weet dat hij van Londen geen enkele steun kan verwachten voor eventuele plannen voor een preventieve militaire actie door Israel. In 1963 verklaarde de toenmalige Britse premier Harold Macmillan dat hij niet kon zeggen tot welke actie de Britse regering zou overgaan in verband met een crisis over Israel. De Britse regering, zo ver klaarde hij toen, acht in de eerste plaats de Verenigde Naties verantwoordelijk voor de vrede in dit gebied. In geval van de be dreiging daarvan, zal Groot-Brittannië onmiddellijk de Verenigde Naties raad plegen. In december vorig jaar heeft Wil son zich bij deze verklaring aangesloten. Aan de orde zijn verder: vergroting van de Brits-Israelische handel en Britse be leggingen in Israel, welke de regering van dat land wil aanmoedigen. Dit geldt ook voor door Britten geleide projecten, zoals de fabriek van Leylandmotors in Asjdod. Het woord ketter wordt meestal ver klaard als een vervorming van het Griekse katharos dat rein betekent. De ketters zouden degenen zijn die de kerk van dwalingen wilden reinigen. Later werden zo genoemd de Christenen die een dogma loochenden. Anderen bren gen ketter in verband met kwestsen. Een middel-nederduitse tekst spreekt van: eyn quetser der gotliker dinghe. Een ketter zou dan zijn: een beschadi- ger van het geloof. Bekend is de zegs wijze: vloeken als een ketter. Daarvan is afgeleid het werkwoord ketteren voor: razen en tieren. Men leest even wel ook: vloeken dat het kettert, ge vormd naar: donderen dat het kettert. Dan betekent ketteren: een knal geven, (vergelijk knetteren Brani is een woord, ontleend aan Maleis brani (barani): moedig. Wij ge bruiken het meer in de zin van kra- n i g, met de bijbetekenis: zich heel wat inbeeldend, zich een air gevend. Eigen lijk is brani een bijvoeglijk naamwoord, maar het werd in de 19de eeuw, toen het veel gebruikt werd door zeelieden, militairen en oud-indischgasten, ook als zelfstandig naamwoord gebezigd. Men sprak dus zowel van een brani of ficier als van een brani. Het woord is thans weinig meer in gebruik; wel noemt men de matrozenkraag nog wel een brani-kraag. Het woord brani komt al voor in een brief van Jan Pieterszoon Coen van 1617. Daar staat: „Wij en waeren soo branij niet als veel wel meynden", voor: we waren niet zo heldhaftig als velen dachten. Op een niet beveiligde overweg tussen Boxmeer en Vierlingsbeek is een busje in botsing gekomen met een trein, die van Nijmegen op weg was naar Venlo. Bij deze botsing vond de bestuurder van het busje, de heer Jansen, boomkweker te Maashees, de dood. Hij was de enige in zittende van het busje. De 63-jarige heer J. Mulder is vrijdag bij het oversteken van de Amsterdamse Nieuwe Zijdsvoorburgwal onder een tram gekomen en kort daarna in het Wilhelmi- nagasthuis overleden. In de Jacob Geelstraat te Amsterdam is het vierjarige meisje Ellen Ruckert bij volgens de poiitie onvoorzichtig oversteken door een auto aangereden. Het kind werd in bewusteloze toestand naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd waar het later aan de gevolgen is overleden. In een ziekenhuis te Almelo is als ge volg van een hem dinsdag overkomen on geluk overleden de 61-iarige J. Schipper uit Wierden. Door onbekende oorzaak raakte de heer Schipper met een auto in de buurtschap Enter in een diepe sloot waar door de wagen totaal vernield werd en de bestuurder klem kwam te zitten. Meer dan een uur bleef het ongeluk, ook al vanwe ge de duisternis onopgemerkt. Toen men de bestuurder had bevrijd bleek hij zwa re inwendige kneuzingen te hebben. Bij een frontale autobotsing op de Maas brug bij Venlo zijn vrijdagavond de 46- jarige mevr. Schreurs uit Blerick en haar 22-jarige zoon A. Schreurs om het leven gekomen. De echtgenoot van mevr. Schreurs, de 62-jarige heer P. Scheurs, en de verloofde van de zoon, die eveneens in de auto zaten, werden beiden zwaar ge wond. De slachtoffers zijn naar het zieken huis te Venlo vervoerd. Onder de psalmen verstaat men de 150 liederen der Israëlieten die zijn op getekend in het Oude Testament en ook de vertalingen en berijmingen daarvan zoals ze worden gezongen tijdens de erediensten in de kerken. Het woord psalm is via het Latijn se p s a 1 m u s tot ons gekomen uit het Griekse psalmos dat hoort bij het werkwoord psallein: tokkelen; vandaar: zingen met snarenspel en tenslotte: zingen. Natuurlijk heeft de p waarmee het woord begint, de neiging te assi mileren aan de volgende s en de vor men s a 1 m en zelfs zalm kwamen vroeger dan ook voor. Onder invloed van het Latijn en door de eerbied die men het gewijde woord toedroeg, heeft zich de vorm met ps echter weten te handhaven. Het woord strikt, dat familie is van strijken, strikken en streng en dat stamt uit het Latijnse s t r i c t u s, betekent: nauwkeurig, pre cies, volkomen. Men deelt iemand iets mede onder de striktste geheim houding. Een afgeleide betekenis is: waarvan onder geen voorwaarde mag worden afgeweken, streng. In het leger worden strikte orders gegeven. In Max Havelaar deelt Batavus Droog stoppel mede dat hij in zijn gezin zeer strikt is op godsdienst en zedelijk heid. In latere drukken leest men: stipt. In een r.-k. boekbespreking werd kort geleden geschreven dat een bepaald boek alleen geschikt werd ge acht voor strikt volwassenen. Blijkbaar wilde de beoordelaar zeggen dat jong volwassenen het nog niet ter hand mochten nemen. Deze affiche van de Nederlandse Vereniging voor Voetgangers (won derlijk in het Engels gesteld!) is nu ook met de Nederlandse tekst ver schenen. De tekst „People prefer Gentleman" is nu veranderd in „Stoppen? Allicht!" Dat is dan wel geen letterlijke vertaling, maar nu kunnen een aantal mensen méér hun voordeel ermee doen en dat is im mers de bedoeling. Natuurlijk zijn Walter en Connie populair bij de t.v.- kijkers, maar er zijn toch altijd nog een groep Nederlanders die hun eigen taal prefereren.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19