Formateur brengt in Lech bij koningin tussenrapport uit Mr. Cals vordert nu snel met zijn besprekingen Generaal Taylor bij Johnson over uitbreiding van de oorlog tegen Noord-Vietnam HET WEER - President Johnson valt de Ku Klux Klan heftig aan Emiel Hullebroeck overleden Pleidooi voor een oppositie in Spanje Studentenbetoging in Madrid Esjkol vroeg niet om wapens in Londen Da Silva Franco naar Portugal teruggebracht „Saturne" en „24" succesvol in Be mm el „Kmezels met puntmutsen Man doodt vrouw en daarna zichzelf Boekenweek begint met toneelpremière GHRISTIAANSE 50e JAARGANG NUMMER 122 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Seopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK ZATERDAG 27 MAART 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning éeè MORRIS 'éeforepou êuif! Schelden voor de B.B.C. REGENJASSEN N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Vrij zacht 1 Het woord is aan Het grootste theater ter wereld pagina 21 In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 19 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 19 Films 5 Uit stad en omgeving 4, 5, 8 Economisch nieuws7 Effecten en Geldmarkt 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Top.sy 8 Kerkdiensten 8 In de Vishal en op zee8 Sport 9 Erbij 13 t/m 18 Modé 19 Radio en t.v21 Kunst 21 Feuilleton 23 Ferdinand 24 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif' Klan'-wet Derde misdaad COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant De kabinetsformateur, mr. J. M. L. Th. Cais, zal vandaag in Lech tussentijds rapport uitbrengen aan de koningin over de stand van zaken bij de kabinets formatie. Mr. Cals maakt de reis naar het Oostenrijkse wintersportplaatsje met een regerings-Friendship. De koningin heeft nog steeds teveel last van haar bij het skiën opgelopen verwonding om te kunnen reizen. Verwacht wordt dat mr. Cals zondag uit Lech naar Den Haag zal terugkeren. In Den Haag wordt aangenomen, dat de kabinetsformatie nu vlot kan verlopen. Dat mr. Cals naar Oostenrijk gaat komt onder meer omdat het staatsrechtelijk minder gewenst zou zijn als de koningin bij haar terugkeer van de wintersportvakantie woensdag zou vernemen hoe de zaken er voorstaan. De kans wordt namelijk groot geacht dat de formatie dan al bijna het einde is genaderd. Mr Cals heeft gisteren weer besprekin gen gevoerd met de fractievoorzitters van de KVP, PvdA en AR, mr Schmelzer, dr. Vondeling en de heer Smallenbroek. Maan dag zal de formateur zijn besprekingen voortzetten en men verwacht dat mr. Cals maandagavond zijn „eerste ronde" zal kunnen afsluiten. Dinsdagmorgen kunnen de fracties er hun oordeel over geven en 's middags kan dan de tweede ronde be ginnen. In deze tweede ronde zullen onge twijfeld vooral die punten aan de orde ko men, waarover niet meteen overeenstem ming is bereikt of waartegen de fracties bepaalde bezwaren hebben. Mr. Cals heeft laten meedelen dat hij geen enkele Informatie zal geven over het verloop van de besprekingen. Pas als alle punten zijn afgehandeld zal er opening van zaken worden gegeven. Er zullen binnenkort wel gedetailleerde Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 mededelingen worden gedaan over het reeds afgehandelde punt, het radio en tele- visiebeleid. Mr. Cals heeft beloofd maandag zijn plan op tafel te leggen. Mr. Cals is bij- Televisiekijkers hebben vrijdagavond de B.B.C. opgebeld om te protesteren tegen opmerkingen die voor de Engelse televisie zijn gemaakt over de conservatieve leider Sir Alec Douglas-Home, in het veelom streden satirische programma „Niet zozeer een programma, maar een manier van leven". De journalist Bernard Levin noem de de conservatieve leider een idioot en een imbeciel en zei dat hij „hopeloos onge schikt was om een grote partij te leiden". Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 NEW YORK (Reuter; AFP en AP) De Amerikaanse ambassadeur Maxwell Taylor is in Washington aangekomen waar hij besprekingen met president John son zal voeren voor de uitbreiding van de oorlog in Vietnam. De Russische ambassadeur Nikolai T, Fe- dorenko heeft de Verenigde Staten gisteren een schending van de beginselen van het internationale recht verweten door het ge bruik van gas in Vietnam. De beschuldi ging werd uitgesproken voor een commis sie van 33 lid-staten van de Verenigde Na ties. Volgens communistische diplomaten in Washington worden moderne Russische luchtafweerraketten aan Noord-Vietnam geleverd om dit land te helpen bij de ver dediging van belangrijke centra, zoals Ha noi en Haiphong. Russisch personeel be geleidt de raketten. De diplomaten legden de nadruk op de ernst van de door de Sovjet-Unie geno men maatregel.Zouden Amerikaanse vlieg tuigen de raketinstallaties aanvallen, zo verklaarden zij, dan zou Sovjet-personeel onvermijdelijk daarbij betrokken zijn. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Defensie zei gisteren dat de V.S. tol dusver geen bewijzen heb ben voor levering van Russische luchtaf weerraketten aan Noord-Vietnam. Hij ver klaarde dat de V.S. communistische leve ranties aan Noord-Vietnam goed controle ren en dat zij tot dusver geen raketten hebben ontdekt. Volgens geruchten zou generaal Taylor overwegen de president te verzoeken ook niet-militaire doelen in Noord-Vietnam aan te vallen. Volgens het Russische persbureau Tass rijn op het ogenblik in de gehele Sovjet- De Belgische toondichter Emiel Hul lebroeck is vrijdagavond op 87-jarige leeftijd in Liedekerke m de Belgische provincie Brabant overleden. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking maar over wegend droog weer en morgen overdag enkele opklaringen. Ma tige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind. Vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. Unie protestbijeenkomsten tegen de „Amerikaanse agressie in Vietnam" gaan de. Soortgelijke bijeenkomsten zouden reeds eerder gehouden zijn in de grote steden van Europees Rusland, alsmede in Alma Ata, en in de. steden Froenze, Narin en Prjevalsk, in Oost-Rusland. De sovjet-Unie heeft in een vrijdag aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou overhandigde nota met kracht geprotes teerd tegen „het gebruik van gifgassen" door de Verenigde Staten in Zuid-Vietnam. De Russen hebben er bij Washington op aangedrongen „zéér ernstig de verant woordelijkheid af te wegen die het neemt als het zijn toevlucht neemt tot onmense lijke daden als het gebruik van chemische wapens." In het bericht van het persbureau Tass werd niet vermeld dat de in Zuid-Vietnam gebruikte gassen niet giftig zijn. Gemeld werd dat Amerika algemeen aanvaarde regels van de internationale wetten met voeten treedt. „Het gebruik van verstik kend gas, gifgas en soortgelijke gassen is al lang verboden," aldus de Russen. TasS meldde uit Hanoi, dat bij de lucht aanval van gisteren op Noord-Vietnam zes tien Amerikaanse vliegtuigen werden neer geschoten. In totaal zijn tot dusver 81 Amerikaanse vliegtuigen neergehaald al dus het Russische persbureau. De regering van Zuid-Vietnam heeft be sloten de staat van beleg op te heffen. Zij besloot ook de censuur op de dagbladen tot een minimum te beperken. zonder efficiënt aan het werk. Voor afle ter bespreking komende punten heeft hij een soort leidraad opgesteld die als basis voor de discussies dienst moet doen. Waar de formateur precies de tijd vandaan heeft gehaald om naast alle andere beslommerin gen ook nog dit schriftelijk werk te produ ceren begrijpt men in Den Haag niet hele maal. Politici, die de gang van zaken van na bij volgen, krijgen het gevoel dat de in drukwekkende ijver waarmee mr. Cals zich door de zaken heenslaat op zichzelf al een geslaagd resultaat verdient. Als het beraad over de punten bevredigend is afgelopen en daarop bestaat nogal wat kans dan is men medio volgende week toe aan de zetelverdeling en het polsen van kandidaten voor ministersfuncties. MADRID (AP) „Arriba", het officiële orgaan van Spanje's enige erkende poli tieke partij, de Falange, heeft verklaard, dat Spanje een staat van volwassenheid heetf bereikt, die een actieve politieke oppositie mogelijk maakt. Deze verrassende verklaring was vervat in een hoofdartikel, waarin echter ook op gemerkt werd, dat er een groot verschil bestaat tussen oppositie en ondermijning. „Tegen ondermijning van haar gezag moet een regering zich met alle middelen verdedigen", aldus „Arriba", maar een op positie moet haar plaats innemen als een normaal element, een constitioneel deel van een gezond politiek orgaan. Dat is het geval in Spanje. Spanje heeft een toestand van volwassenheid bereikt die voldoende is om de aanwezigheid van een actieve op positie toe te staan. In het politieke en juridische stelsel van het land moet een plaats gevonden worden voor een legitie me oppositie zoals in iedere democratie passend is. Zulks kan onze politieke or de alleen maar versterken en verbeteren". MADRID (AFP) In Madrid hebben studenten vrijdagmiddag hun actie voor vrijheid van vereniging voortgezet. Tegen het middaguur verzamelden zich omstreeks 2300 studenten op een van de drukste plei nen van de Spaanse hoofdstad, vanwaar zij zich in optocht naar het ministerie van Onderwijs wilden begeven. De politie ver hinderde dit en sloeg de demonstranten met wapenstokken uit elkaar. Onder ge roep van „Geen dictatuur, maar democra tie" en „Vrijheid van vereniging" joelden zij tegen de politiemannen. LONDEN 'Reuter) De Israëlische eerste minister Levi Esjkol heeft na twee dagen van druk overleg met Britse minis ters, in Londen op een persconferentie na drukkelijk gezegd dat hij niet om wapens heeft verzocht. Esjkols reaqtie op de vraag van een verslaggever of Groot-Brittannië soms wapens had aangeboden, veroor zaakte hilariteit. Hij haalde namelijk de schouders op en zei: „O, nee, dat zou te mooi zijn geweest om waar te zijn". In antwoord op de vraag, of hij voor nemens is met bondskanselier Erhard te gaan beraadslagen antwoordde Esjkol: „In beginsel, ja, maar ik weet niet wan neer dit het geval zal zijn. Het is aan professor Erhard een datum voor ons ge sprek vast te stellen." Daniël de Lange, Ed van de Elsken Hans Keller en Ton van Hui/stee (van links naar rechts) kwamen gis teren op Schiphol aan na hun uitwij zing uit Spanje. De KRO-Brandpunt- ploeg kwam zonder films terug Het Angola-comité heeft in een tele gram aan de demissionaire minister vhn Justitie mr. Y. Scholten geprotesteerd tegen de uitwijzing van de Portugees Da Silva Franco, die donderdagmorgen met een toestel van Martin's Air Charter van Zestienhoven naar zijn land is terug gebracht. Het stelt de minister verant woordelijk voor de gevolgen van de uit wijzing voor de door hem geestelijk ge stoord genoemde man aan de dictatuur van Salazar. Ook de P.S.P. heeft met klem bij de minister geprotesteerd. Volgens het ministerie van Justitie heeft de man zich ditmaal niet verzet. Op 16 februari verzette hij zich dermate hevig op Schiphol dat zijn overbrenging naar Portugal toen niet doorging. De 33-jarige Portugees, die als borden wasser bij de KLM werkzaam is geweest maar wegens ongeschiktheid werd ont slagen, bedreigde op 16 april 1962 de ge zagvoerder van een KLM-toestel met een alarmpistool, toen hij op de terugweg naar zijn vaderland was. In plaats van aan de eis van de Portu gees naar Oost-Berlijn te vliegen te vol doen, keerde de gezagvoerder naar Schip hol terug). Da Silva werd tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Na tweeëneen half jaar in de strafgevangenis te Haar lem te hebben doorgebracht werd hij onder observatie geplaatst. Nog dezer dagen heeft de minister van Justitie in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid Van der Spek (P.S.P.) meegedeeld dat aan de Por tugees geen verblijfsvergunning zou wor den verstrekt. De speelzaal Sprokkelenburg in Bemmel bij Nijmegen, waar zowel Saturne als „24" kan worden gespeeld, blijkt een zo grote aantrekkingskracht te hebben dat de stich ting tot ontwikkeling en ontspanning „Pays Bas" heeft besloten tot opheffing van het andere casino, de Alsemhof in De Bilt, waar het spel „24" niet mogelijk was. De stichting heeft vierhonderd donateurs, van wie de meesten in het oosten wonen. Om de donateurs in het westen de gelegenheid te geven de speelzaal bij Nijmegen te be zoeken zal van morgen af dagelijks een autobus vanuit Amsterdam via Utrecht en De Bilt naar Nijmegen rijden. De stich ting overweegt om een nieuwe sociëteit te openen in Scheveningen. Overleg hierover is gaande. De fotograaf Kiichi Hashimoto van het Japanse dagblad Mainichi Shim- bun viel bij Osaka uit een helikopter boven een sportveld. Hij had ver zuimd zijn veiligheidsgordel vast te maken en werd naar buiten geslin gerd toen het vliegtuig een onver hoedse beweging maakte. Hashimoto had opdracht opnamen te maken van de generale repetitie voor de opening ven school-baseballwedstriiden. Hii overleefde de val niet. (Telefoto). D r y d e n Pas op voor de woede van een ge duldig mens. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Vier leden van de Ku Klux Klan in Alabama, de blanke organisatie die vooral tegen de negers is gericht, zijn gisteren gearresteerd. Drie van hen'zijn, na betaling van 50.000 dollar borgtocht, weer vrijgelaten. Zij worden ervan verdacht aandeel te heb ben gehad in het vermoorden van de 38-jarige mevrouw Y'iola Liuzzo, die eer gisteren na afloop van de demonstratie voor de burgerrechten in de stad Mont gomery dood in haar auto werd aange troffen. President Johnson heeft de ar restaties zelf aangekondigd tijdens een korte persconferentie op het Witte Huis in Washington. Daarbij waren de mi nister van Justitie, Katzenbaeh, en het hoofd van de federale politie Hoover aanwezig. De president zei dat mevrouw Liuzzo die uit haar woonplaats Detroit naar Alabama was gekomen om aan de mars en de demonstraties voor de neger rechten deel te nemen vermoord was door vijanden van de gerechtigheid, die al sinds jaren gewoon zijn hun buren te terroriseren. „Zij sloegen toe in de nacht, zoals ze altijd doen, want hun bedoelingen kun nen het daglicht niet verdragen. Mijn vader vocht vele jaren geleden tegen hen en ik heb ook stdeds tegen hen ge streden, omdat ik ervan overtuigd ben dat zij de vrede van iedere gemeenschap bedreigen. Ik weet dat hun trouw niet de Verenigde Staten geldt, maar een club van kwezels met puntmutsen", zei de president. In bijzonder krasse bewoordingen ver oordeelde de president de activiteiten van de Ku Klux Klan. Hij riep alle leden van deze tegen negers, communisten, joden en rooms-katholieken agerende organisatie op om de Klan te verlaten. Zo waarschuwde de president: „Keer voor het te laat is terug naar onze fatsoenlijke samen leving". De minister van Justitie Katzenbaeh heeft Johnson aangespoord een wetgeving op te stellen om de Ku Klux Klan onder politiecontrole te brengen. 'Bovendien liet hij doorschemeren dat hij het op prijs zou stellen als een parlementaire commissie de activiteiten van de Ku Klux Klan zou willen onderzoeken.. President Johnson leek persoonlijk ge troffen door de tragedie in Alabama, waardoor mevrouw Liuzzo, moeder van vijf kinderen, het leven heeft verloren. Hij telefoneerde zelf met weduwnaar Liuzzo, een vakbondsman van de transport arbeiders. De recente moord op mevrouw Liuzzo is overigens reeds de derde racistische mis daad van de blanke voorstanders van ras senscheiding, sinds de Organisaties voor Burgerrechten in Selma in Alabama open lijk zijn begonnen te protesteren tegen discriminatie van negers bij opname in de kiezersregisters. Voor mevrouw Liuzzo lieten in de afge lopen weken namelijk reeds een jonge neger en een blanke predikant uit Boston het leven voor deze zaak. De moord op mevrouw Liuzzo vond plaats in het graaf schap Lowndes, berucht om zijn neger discriminatie. Van de 1500(1 inwoners in het graafschap bestaat viervijfde uit negers, maar van hen zagen er slechts zegge en schrijve twee kans, zich te laten registreren in het kie- zersregister. Robert M. Shelton, een leider van de Ku Klux Klan, heeft de Amerikaanse president gisteravond „een gemene leuge naar" genoemd. (Vervolg op pag. 3) Een 58-jarige Haagse monteur heeft woensdag éérst zijn 64-jarige echtgenote vermoord en vervolgens de hand aan zich zelf geslagen. Gisteren zijn beide stoffe lijke overschotten gevonden Buren waarschuwden de politie dat al enkele dagen geen levensteken meer was gezien van het echtpaar in de Smitsstraat. Agenten drongen de woning binnen en de den in de slaapkamer van de woning een schokkende ontdekking. Een politiearts stelde vast dat zowel de man als de vrouw waarschijnlijk reeds woensdag was overleden. Tijdens de Gala-avond ter opening van de dertigste Boekenweek op donderdag avond 13 mei a.s. in het Internationaal Congrescentrum RAI-Amsterdam, zal de première plaats hebben van het toneel stuk „De Koning komt voorbij" van Sv= bren Polet. Deze Nederlandse toneel manifestatie is mogelijk geworden door een samenwerking tussen de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, het Holland Festival en Toneelgroep Studio. „De Koning komt voorbij" is een toneel spel in drie stadia en wordt gespeeld door Toneelgroep Studio, onder gastregie van de Belgische regisseur Rudi van Vlaen deren. Tot de medewerkers behoren: Els Bouwman, Dore Smit, Inge Uyt den Bo gaard, Jules Hamel, Peter Oosthoek en Frans Vorstman. Het decor wordt ont worpen door Lou Steenbergen, de kos tuums door Lisette van Meeteren. Na de première van dit stuk bij de opening van de Boekenweek wordt het opgenomen in het programma van het Holland Festival. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1