Kabinetscrisis dreigt in Bonn Liberalen willen ministers uit regering terugtrekken Ku Klux Klan: verbonden door rassenmoorden Iljitsjev vervangen Interlinie Kabinetscrisis en Buitenlandse Politiek Wereldnieuws Ruk aan noodrem van Britse goud sneltrein Stapje nader tot Air Union Bondsdag gaat in Berlijn vergaderen Ledental groeit Riemens ^Praatótoel ZATERDAG 27 MAART 1965 3 Symbolische post Weer een SS'er uit Auschwitz gearresteerd Dr. Wilhelmi Delgado niet gearresteerd Niet overbodig Beleg modern beleg in Op dfe Cri Stellweg (Van onze .correspondent) BONN, Het kabinet-Erhard wordt be dreigd door een definitieve breuk met de liberale coalitiegenoten. De Vrije Demo eraten van vice-kanselier Erich Mende denken er ernstig over hun ministers uit het kabinet terug te trekken, als kanselier Erhard hun geen andere ministerpost in de plaats geeft voor de zetel van de mi nister van Justitie, Ewald Bucher. Minister Bucher diende donderdagavond zijn ontslag in. Hij weigerde zijn handteke ning te zetten onder de wet, volgens welke de verjaringstermijn van de oorlogsmis daden niet in 1945, maar eerst in 1950 be gint te lopen. De Bondsdag vluchtte vrij dag in deze wet, om zich voorlopig uit de verjaringscontroverse te redden. Minister van Justitie Bucher en zijn partijgenoten van de Vrije Democratische Partij, hadden zich echter van meet af aan tegen iedere vorm van verlenging van de verjaringstermijn van twintig jaar verzet, die op 8 mei aanstaande zou zijn afge lopen. De Vrije Democraten hadden er aanvan kelijk op gerekend, dat de post van minis ter Bucher tot aan de verkiezingen van 19 september door een andere minister ad interim zou worden waargenomen. Dit zou natuurlijk in geen geval een minister uit de eigen kring kunnen zijn. Om het even wicht in de coalitie te herstellen, hadden zij verwacht een andere partijgenoot in de regering te kunnen afvaardigen. Ze hadden daarbij met een symbolische post ge noegen genomen. De harde houding van Erhards Christen- Democraten is te begrijpen na de ver klaring, die de Vrije Democraten begin deze week op hun partijdagen in Frankfort heb ben afgelegd. Op deze laatste bijeenkomst vóór de algemene verkiezingen, besloten ze. vooral op het gebied van de politiek jegens het Oost-blok, tot een gedragslijn, die sterk afwijkt van die der christen democratische coalitiegenoot. Ook staken zij hun ontevredenheid over de politiek tegenover het Nabije Oosten niet onder stoelen of banken. De Christen- Democraten, die heftige meningsverschil len in eigen kring maar moeilijk voor de FRANKFURT (AP) Karl Hoeker, een voormalige adjudant in het concentratie kamp Auschwitz is donderdag in de rechtszaal gearresteerd na de getuigenis van een voormalige sergeant van het kamp. De voormalige eerste luitenant van de SS Hoeker is de tweede beklaagde in het Auschwitz-proces die op bevel van de rechtbank binnen 24 uur gevangen is ge nomen. Gisteren werd de voormalige me dicus van het kamp, Franz Lukas, gear resteerd. Zowel Lukas als Hoeker werden gearresteerd, omdat het gevaar bestaat dat ze zullen ontsnappen. De voormalige sergeant van de SS Bernhard Walter verklaarde als getuige dat hij Hoeker transportlijsten had over handigd van joden of dat hij telexbood- schappen aan het kamp uit Berlijn op het bureau van Hoeker had gelegd. De openbare aanklager sprak de be schuldiging uit dat deze inlichtingen, die klaarblijkelijk door de handen van Hoeker gingen, bijdroegen tot de voorbereidingen om een groot aantal slachtoffers te ver gassen. Hoeker", aldus de aanklager, „is daar door verdacht van het medewerking verle nen aan moord." De eerste beschuldiging was medeplichtigheid aan moord. Hij vroeg de arrestatie van Hoeker. (Van onze correspondent) LONDEN De sneltrein Liverpool- Londen De „Red Rose" is donder dagavond bijna een uur opgehouden in een verlaten gebied van het graafschap Straffordshire, nadat er aan de noodrem was getrokken. Er kon niet worden nage gaan wie dat heeft gedaan. Aan boord van de trein bevond zich goudspecie ter waarde van vele miljoenen ponden. Zes rechercheurs reisden met de goudlading mee. Politiemannen hebben de passagiers ondervraagd. De trein arri veerde 66 minuten te laat aan het Eus- ton-station in Londen. Reeds enige tijd geleden heeft de poli tie een aanwijzing gekregen dat een twee de grote treinroof werd voorbereid. Zoals men weet zijn de hoofddaders van de treinroof van augustus 1963 nooit gepakt en is men er evenmin in geslaagd het grootste deel van de buit aan bankpapier ter waarde van 26 miljoen gulden te vin den. Advertentie toekomstige kiezers kunnen verbergen, vin den dat zij geen kans voorbij moeten laten gaan, om te laten zien, hoe „hard" ze kun nen zijn. Een breuk met de F.D.P. kan de C.D.U. weinig of geen moeilijkheden meer op leveren. Op het programma van de Bonds dag staan geen belangrijke zaken meer. En na het zomer-recès vallen de algemene verkiezingen. Voor een korte minderheids regering zijn zij dan ook niet bevreesd. Dit weekend zal de beslissing vallen. Kanse lier Erhard is inmiddels op zoek naar een nieuwe minister van Justitie. Hij weigert genoegen te nemen met een door de F.D.P. voorgestelde, tijdelijke bezetting van de post. Men houdt rekening met de kandidatuur van het C.D.U.-lid, dr. Hans Wilhelmi, ad vocaat en notaris in Frankfort. Dr. Wilhel mi was van 1960 tot 1961 minister voor Economische Bezittingen. In de laatste fase van het „verjarings- BRUSSEL (AP) De zes landen van de E.E.G. hebben vrijdar een zeer kleine stap gezet op de weg naar een toekomstige samensmelting van hun nationale lucht vaartmaatschappijen. In een nieuwe poging tot het fuseren van de activiteiten van de luchtvaartmaat schappijen, kwamen functionarissen van de regeringen en de maatschappijen over een een enkelvoudige luchtvaartpolitiek voor de zes in te stellen, zo mogelijk tegen 1970. Dit valt samen met de datum van de voltooiing van de Europese Economische Gemeenschap. Tot dat tijdstip hebben de zes besloten wederzijds overleg te plegen als een van de lidstaten 'n luchtvaartverdrag met een niet-lidstaat wil tekenen. Maar de zes kwamen dichter bij over eenstemming over de vorm die de leiding van een toekomstige Air Union zal aan nemen. Zij zullen zoeken naar een com promis tussen het Franse standpunt dat het gezag van de regeringen moet komen en het Westduitse en Italiaanse dat de leiding moet uitgaan van de particuliere luchtvaartmaatschappijen. Er is geen voor uitgang geboekt bij de tegenstellingen en het verdelen van het verkeer of toekom stig vliegmateriaal voor een pool waarin de Air France, de Lufthansa, de KLM. de Sabena en Luxair zouden worden opge nomen. MADRID (Reuter) Ex-generaal Del- gado, leider van de oppositie tegen het bewind van president Salazar in Portugal, is niet door de Spaanse politie gearres teerd en deze is ook niet op de hoogte met zijn verblijfplaats. Dit is door het Spaanse ministerie van Voorlichting bekendgemaakt. Geruchten deden de ronde, dat de in het buitenland wonende Portugese oppositieleider op 14 februari in Badajos (Spanje) was gearres teerd, toen hij zich daar in verband met een geheime missie ophield. debat" trad hij op de voorgrond als voor zitter van de juridische commissie van de Bondsdag. Deze commissie had tot op dracht, de verlenging van de verjarings termijn, juridisch te regelen. Wanneer de F.D.P. de coalitieregering zal verlaten, moeten opvolgers worden ge zocht voor (afgezien dus van de reeds af getreden minister Bucher) vice-kanselier en minister voor de beide Duitslanden, Erich Mende, de minister van Financiën, Rolf Dahlgrün, de minister voor Weten schappelijk Onderzoek. Hans Lenz en de minister voor Economische Samenwerking, Walter Scheel. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse regering zal het Russische protest tegen de aanstaande bijeenkomst van de Westduitse Bondsdag in West-Berlijn ver werpen. Dat is donderdag door het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De woordvoerder van dit ministerie be vestigde dat een Russische protestnota over genoemde bijeenkomst die begin april zal worden gehouden in Washing ton is ontvangen. In dit verband herin nerde hij er echter aan dat de Ameri kaanse regering in het verleden verschei dene malen aan de Sovjet-Unie heeft mee gedeeld dat zij niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor beslissingen van de regering in Bonn, die betrekking hebben op binnenlandse aangelegenheden. Mevrouw Viola Liuzzo. de 39-jarige moeder van vijf kinderen, die door racisten in Alabama is vermoord. Van de vier gearresteerde Ku Klux Klan-leden die verdacht worden van de moord zijn inmiddels drie tegen betaling van een borgsom vrijgelaten (Vèrvolg van pag. 1) (Van onze correspondent) WASHINGTON Europeanen klon ken Johnsons scherpe woorden tegen de Ku Klux Klan wellicht als uiterst voor de hand liggend in de oren. maar in de Ver enigde Staten heeft de Klan een oude en zeer lugubere traditie en is het nooit ge lukt om wetten tegen deze, op haat ge baseerde, organisatie te krijgen. In de twintiger jaren van deze,eeuw beleefde de Klan zijn grootste bloe' destijds waren er wel vier miljoen leden, maar nu schat men het ledental op ruim 20.000. Dat aantal groeit evenwel sterk en voor al sinds de laatste verkiezingscampagne van vorig jaar waren de ultra-reactionaire denkbeelden niet van de lucht. In de zui delijke staten zijn hier en daar borden te zien waarop staat „Wees een man, wordt lid van de Klan". Een enigszins ironisch oopschrift als men bedenkt dat Klan-le- den zich de laatste tijd specialiseerden in rassenmoorden tegen weerloze mensen, die totaal onverwachts in het duister van de nacht werden omgebracht. Wetgeving tegen de Ku Klux Klan is dus verre van overbodig, vooral ook om dat het praktisch onmogelijk is de blanke rassenmoordenaars in de zuidelijke staten langs normale weg veroordeeld te krijgen. In Amerika geldt moord niet als een mis drijf dat voor een federale, direct onder Washington staande, rechtbank komt, maar als een aangelegenheid voor de be treffende staten om te behandelen. Alle be klaagden in rassenmoorden, zoals bijvoor beeld indertijd in Mississippi bij de proces sen tegen de moordenaars van de neger leider Medgar Evers en de drie jongens Schwerner, Goodman en Chaney, of in Georgia bij het proces tegen Ku Klux Klan-leden die de negerleraar Lemeu Lenn doodschoten, zijn tot nog toe vrijgespro ken door blanke jury's. Het is dan ook zeer de vraag, of de gis teren gearresteerde vier mannen die in leeftijd variëren van 21 tot 43 jaar, ooit voor hun misdaad veroordeeld zullen wor den. Gouverneur Wallace van Alabama heeft weliswaar verklaard dat de daders vervolgd moeten worden en dat hij het ge beurde betreurt. Maar dat betekent geens zins dat er ooit een jury in Alabama ge vonden zal worden die de vier „stoere" blanke Ku Klux Klanners, die zoals dat dèar heet „een blanke agitator uit het noorden uit de weg hebben geruimd", tot welke straf dan ook zou willen veroordel MOSKOU (AFP) Leonid Iljitsjev, die onder Kroesjtsjev de voornaamste woord voerder was over culturele aangelegenhe den in de Sovjet-Unie, is vervangen als lid van het tien leden tellende secretariaat van het centrale comité van de communis tische party en als voorzitter van de be langrijke commisie voor Ideologische Zaken. In zijn plaats is de 56-jarige Dmitri Oes- tinov gekozen als lid van het secretariaat en kandidaat-lid van het partijpresidium. Dit is gisteren bekendgemaakt na afloop van een plenaire bijeenkomst van het cen trale partijcomité dat drie dagen in Mos kou heeft vergaderd. De 58-jarige Iljitsjev werd algemeen be schouwd als de voornaamste vertolker van Kroesjtsjevs „harde opvattingen" over de taak van de kunstenaar. Drie dagen gele den werd hij benoemd tot onderminister van Buitenlandse Zaken. Iljitsjev is hoofd redacteur van het partijblad Prawda en van het regeringsorgaan Isvestia geweest. Hij heeft premier Kroesjtsjev bij enige bezoeken aan het buitenland vergezeld, zoals bij diens reis naar de Verenigde Staten in 1959. Het centrale partijcomité heeft voorts eenstemmig de besluiten goedgekeurd van de conferentie van communistische partij en, die van 1 tot 5 maart in Moskou is ge houden. Advertentie N V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617. Den Haag Een kabinetscrisis lijkt mis schien niet de meest geschik te tijd om te peinzen over bui tenlands beleid waar al precies de moeilijkheden mo gen liggen, wij kunnen aanne men dat dit zeker niet in de eerste plaats zal zijn in het vlak van onze verhouding tot het buitenland. Maar terwijl er daardoor weinig perspec tieven worden geopend voor een verandering van beteke nis die immers maar heel weinigen in den lande zouden wensen ware het mis schien toch wel zinvol wan neer de formateur (en mét hem degenen, die het nieuwe team van ministers gaan vor men) de vraag aan de orde stelde, óf er niet hier en daar een accent verlegd dient te worden. Natuurlijk zou de de missionaire minister van bui tenlandse zaken (van wie men mag aannemen dat hij rustig zal willen terugkeren) die vraag al bij den aanvang met een hartstochtelijk „neen" be antwoorden maar indien de heer Cals, of wie er uiteinde lijk formateur zou mogen worden, de zaak daarmee af deed, dan zou hij het land toch geen dienst bewijzen. Het moge waar zijn, dat de Luns- doctrine van géén Europese integratie zonder Engeland en van nauwe samenwerking met Amerika (wat in feite neerkomt op hard helpen meeslaan waar Amerika wil slaan) de steun heeft gekre gen van een kleine veertig landgenoten juist het feit. dat de minister deze steun in de rug zozeer verwelkomde, kan een aanwijzing zijn dat hij die ook nodig had en dat niet alleen in komende discussies met collega's in het buitenland. Waarmee aan de andere kant niet gezegd wil zijn dat de fameuze open brief (die naar onze smaak nogal wat open deuren intrap te) niet óók dienen kan, en hoogstwaarschijnlijk dienen zal, om sommige van die bui tenlandse collega's te doen zien dat bij achtendertig pro minenten in den lande Luns' woord wet is, kabinetscrisis of geen kabinetscrisis. Waardoor de minister de handicap, wel ke het nu eenmaal is om bij internationale besprekingen namens een reeds afgetreden kabinet te spreken, aardig zou neutraliseren. Van wat wij aanduidden als de Luns-doctrine is het twee de deel, geformuleerd als „hard helpen meeslaan waar Amerika wil slaan", het meest virulente en het meest om streden deel. Geen-Europese- integratie-zonder-Engeland is, door de starre toepassing van een op zichzelf aanvaardbaar beginsel, wel een dooddoener welke iedere vorm van nieuw initiatief in de huidige Euro pese constellatie al bij voor baat smoort, maar het is (ook al vanwege de negatieve vorm waarin deze gedachte is ge goten), nooit iets dat de mees te Nederlanders tegen de borst zou stuiten. Met het doel zelf is bijna iedereen het eens, ook zeer velen buiten de kring van de briefschrijvers dus. Het gaat er dan maar om, welke taktiek het nieuwe kabi net het beste kan volgen ter wijl het dit doel in het oog blijft houden en hier is wel degelijk een verschil in ac cent, en in benaderingswijze mogelijk tussen het starre af- wijzen-door-Nederland- alleen, dat wij steeds in het verleden hebben gezien nadat minister Beyen door minister Luns was opgevolgd, en een wat meer constructieve benadering-in- Beneluxverband. Maar derge lijke nuances en finesses drei gen vermalen te worden tot pulver wanneer veel schijn baar belangrijkere geschilpun ten tussen de politieke par tijen overbrugd moeten wor den om tot een kabinet te kun nen komen. Hoe dan ook, wij willen de hoop op een meer genuanceerd en meer opbou wend beleid niet bij voorbaat opgeven en wij hopen dat de formateur er de aandacht aan zal geven welke dit punt ver dient al ware het maar om dat tegenwoordig een voorzit ter van de ministerraad, of hij wil of niet, een rol te spelen heeft óók in het buitenlandse beleid. En dan toch ook nog wel omdat uiteindelijk de Europese integratie en de Be- nelux-samenwerking ons niet zo héél onbelangrijk lijken, wanneer men ze stelt naast wie er wel en wie er niet in de naaste toekomst het recht krijgen om televisie-uitzendin gen te doen Maar nu over het hard-hel- pen-meeslaan. Dat deel van de Lunsdoctrine is eigenlijk een beetje zielig. Als volk zijn wij nuchter genoeg om te we ten dat al ons meeslaan al brachten wij de diensttijd op nóg langer dan hij nu al is ook in het allerergste ge val maar een pover klein beetje verschil zou maken. Een Nederlander die namens zijn land met de sabel rinkelt, is al heel gauw op het randje van het belachelijke. En het zielige van de zaak komt daar om de hoek kijken, waar blijkt dat degenen wie wij on ze onvervaarde steun aanbie den, de Amerikanen dus, daar nauwelijks notitie van nemen. Natuurlijk is het bést wan neer de Nederlanders willen helpen om een impopulair denkbeeld van Washington aan andere NAVO-partners te ver kopen. maar onze invloed in dezelfde NAVO zal er geen ziertje groter om worden en voor Amerika blijven wij wat wij nu eenmaal zijn: een naar oppervlakte héél klein land, dat zich op geen enkele wijze kan veroorloven om zich los te maken uit de Atlantische samenwerking, het ook niet wil en dat derhalve geen enkele druk uit kan oefenen, geen enkel alternatief heeft wanneer het op één of ander punt zijn zin niet krijgt. Toch heeft hard-helpen-mee- slaan nog wel andere kanten, en er zijn dan ook meer be denkingen tegen te maken dan deze ene, dat het ons aanzien in de wereld heus niet ver groot. Er bestaat geen enkele verplichting tot dit meeslaan, buiten de NAVO. Wij kunnen het betreuren, dat Amerika's macht verzwakt wordt door 'de grote moeilijkheden die het heeft in Zuidoost-Azië maar elk gezond verstand zegt, dat nu ónze politieke rol daar is uitgespeeld (waartoe Amerika veel heeft bijgedra gen destijds), het voor ons zaak is om daarbuiten te blij ven. Niet anders staat het met het conflict tussen Amerika en Cuba. De Cubanen hebben een communistisch regime en niemand zal van ons ver langen of verwachten dat wij dat op zichzelf fraai zouden vinden. Maar er zijn tal van andere landen met een soort gelijk regime, waarmee wij actieve handelsbetrekkingen onderhouden zodat er tegen handel met Cuba niets in te brengen valt. Het conflict tus sen de Verenigde Staten en Cuba is niet óns conflict, en daarmee basta. Dichter bij huis, en voor ons dan ook oneindig belangrijker, ligt de Duitse kwestie. Hier kan „meeslaan" voor ons een levensgevaarlijke zaak wor den des te meer noodzaak bestaat er dus om scherp en duidelijk onze verplichtingen te begrenzen tot dat waartoe de verdragen ons verplichten. Soms lijkt het ons wel eens, of de Luns-doctrine ook nog betekent, dat wij met de West duitsers zouden moeten mee slaan telkens als die willen slaan. Het onderwerp is te groot en te belangrijk om in slechts enkele regels, tussen Vietnam en Cuba als het wa re, af te doen wij komen er te gelegener tijd op terug. Maar wél moet ons het vol gende van het hart. Nederland is niet oorlogszuchtig, en ge lukkig is het dat niet alleen maar uit praktische overwe gingen. De .Nederlander pleegt een nogal principieel mens te zijn en of hij zichzelf nu Christen noemt of Humanist, hij is, principieel, vóór vrede, tegen oorlog. Meer dan ooit bestaat er thans reden om dit beginsel in ere te houden. Meer dan ooit, want nog nooit heeft een oorlog zulke ontzet tende gevolgen kunnen mee brengen als tegenwoordig. En daarom druist „hard meeslaan" in tegen zeer diepe overtuigingen, die, gelukkig, leven in het Nederlandse volk. Mogen ook die overtuigingen meespreken bij de opstelling van het programma van de volgende regering. Zeventien De dochter is zeventien, er is een vriend, er zijn wat relaties buitenslands die no dig op de hoogte moeten worden gebracht welke veranderingen zich hebben voltrok ken de laatste tijd. Wie getoond moet wor- den hoe volgroeid, volwassen, volwaardig een mens wel worden kan tussen z'n zes tiende en zeventiende, en dus moet de va der een foto maken, een kleurenfoto, „Goed" zegt dievader „als je d'r maar an denkt dot je zelf al die afdrukken be taalt." „Maar natuurlijk," zegt de dochter waardig en met het gezicht van: alsof ik je óóitop je zak zit!, gaat naar boven, en dan wordt het stil. De vader heeft zijn kiektoestel op de knie, de flitslampjes in de knuist en wacht. Er gebeurt niets. De vader mompelt: waar blijft ze nou?", hij opent de deur en roept: „waar blijf je nou!?" krijgt een veelbelovend: „Ik kom. eraahaan" terug, legt het kiektoestelletje naast zich op de leuning en pakt maar eventjes een krant van het tafeltje. Even tjes, dus vouwt hij 'm niet open, leest de halve kolom ov?r Vietnam, kijkt op, con stateert dat er nog niets is gekomen, niets gebeurt en legt de krant nu open naar waar de kolom zich voortzet. De minuten verstrijken en weldra liggen de flitslamp jes op de bank en heeft hij de krant wagenwijd om gezicht en schouders staan; Vietnam, de cupwedstrijden en kabinets crisis gecomprimeerd in drukletters ko- men daar waar de nieuwsverwerkende in dustrieën ze wilden hebben; onder het oog, onder de aandacht en ter kennis van den lezer. En in huis is 't stil en blijft het stil. Na twintig minuten en veel ellende tot zich genomen te hebben, rijst de vader, toch nog vrij plotseling, op van de bank rukt met forse hand de deur open en bul dert: „Nou kóm je of 't feest gaat niet door! Versta je?!" Bliksemsnel wordt nu ook boven een deur opengerukt en hoog geschoeide voeten klepperen de trap af, staan stil en de dochter zegt. eenvoudig: ,,'k Mag me toch wel ééééven opknap pen?" en blijkt ondertussen een geheel an dere te zijn geworden dan het meisje dat een half uur geleden de trap op ging. Groenblauwe leden hangen halfweg over de ogen en roetzwarte wimpers staan er voor, het hoofdhaar is en bloc naar boven gedirigeerd. Moeders beste jumpertje dekt de jonge tors, zusters rok het beneden- lichaam, armbandje, ringetjes en kettinkje en dat alles vaart onder een bontmuts met pluim. De vader staat versteld. Hij kijkt op en neer, heen en weer, begint: Hoe waarom.om ten slotte alleen te zeg gen: Wat mot die hoed." „Nou gos, die staat me charmant," lispelt, als een door Couperus verzonnen dame, de dochter en zelfs de begeleidende gelaatsexpressie doet negentiende-eeuws aan. De vader vindt het een beetje eng. „Waarom doe je nou zo gek?" vraagt hij vergevensgezind. „Je wilt. toch een fo to van jezelf? Je lijkt een opgetuigd fre gat. 'k Zie je liever gewoon." Daarop barst de dochter prompt in snikken uit. „Gewoon.piept ze, „gewóón! Jullie zien mij 't liefst gewóón, als 'n klein kind, een gewoon grauw m.uisje.Jullie be handelen mij altijd als. Stil maar, denk. aan je ogen," zegt de vader want hij kent de vrouwen. „En ga nou maar gauw zitten, hè, dan maken, we die foto en dan kan ik eindelijk es aan m'n werk." Lampen, instelling, afstand, kleurcombi naties en de handjes komen heel onge woon en beheerst terzijde van de schoot, een stille, wijze glimlach ligt onder de bontmuts met pluim, klik, foto van een voor deze speciale gelegenheid gecreëerd, maar niet bestaand persoon. De vriend en de buitenlandse relaties zullen opkijken. Vermist. In het Amazone-gebied in Peru wordt een expeditie van twintig leden verrrflst. In de rivier de Mamiri zijn drie lijken gevonden. Men vreest dat ook de overigen zijn omgekomen. De expe ditie was met een motorbootje uit dt stad San Ramon vertrokken en ver moedelijk is dit door plotseling wassen van de rivier omgeslagen. Gezocht. De Venezolaanse politie zoekt twee Oostenrijkers die betrokken zouden zijn bij de moord op de Duitse oorlogs misdadiger Cukurs, wiens lijk vorige maand in een hutkoffer in Montevideo (Uruguay) werd gevonden. De Oostenrij kers zouden illegaal Venezuela zijn bin nengekomen en zich daar nog bevinden. Laatste eer. Ex-koningin Narriman van Egypte is in gezelschap van haar moe der in Rome aangekomen om een laatsti eer te bewijzen aan haar gewezen echt genoot ex-koning Faroek, die een week geleden is gestorven. Gratie. President Kwame Nkroema van Ghana heeft de doodstraf die over tien mannen is uitgesproken veranderd in twintig jaar gevangenisstraf. Een van deze tien is de voormalige minister vaa Buitenlandse Zaken Ako Adjei. In ver band met geruchten over mishandeling van mensen in hechtenis heeft de Gha- nese regering besloten, vertegenwoordi gers van kerken en het Ghanese Rod* Kruis uit te nodigen, zich van de toestan den in de Ghanese gevangenissen zelf op de hoogte te stellen. Aansporing. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Subandrio heeft de waarschuwing laten horen dat overheids bedrijven die gedurende tien jaar met verlies werken in particuliere handen gegeven zullen worden. Tijdens een be zoek aan particuliere en overheidsbedrij ven in Djakarta zei minister Subandrio verder dat maatschappijen die niet ex porteren hun produktie moeten vergroten en dit jaar een begin met uitvoer moe ten maken. Aanrander. Een Vietnamees is in Frank rijk wegens aanranding tot tien maan den gevangenisstraf en het betalen van ruim drieduizend gulden schadevergoe ding veroordeeld aan twee van zijn acht slachtoffers. Hij bood in treinen alleen- reizende jonge vrouwen bonbons aan met een slaapmiddel. Wanneer dit vol doende uitwerking had gehad, randde de Vietnamees zijn slachtoffers aan. Dit gelukte hem acht maal, de laatste maal bij een bruid, wier man juist even was ingesluimerd. VEZENO ZAANDAM WESTZIJDE 212 - TEL 6 3441

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3