Chili zwaar getroffen door een aardbeving: vierhonderd doden Groot aantal mensen wordt nog vermist Westduits schip zinkt in het Nauw v. Calais Bestedingen op topniveau Boycot-campagnes tegen Alabama in voorbereiding HET WEER Chinese minister Chen Ji belooft Vietcong hulp UST Landbouwschap haalt bakzeil SS'er Rapp krijgt levenslang Ku Klux Klan in het nauw Oordon Walker op weg naar Peking Rechtse rebellie in Laos Vijf jaar geleden Tel. 8166 tW M W&leforeyou 6uy! SUÈDE-NAPPA MANTELS Zonnig en warm Verzoek Rouwdagen Het woord is aan In de krant van heden: Marokkaanse studenten bezetten ambassade in Moskou Propaganda Calamiteiten 50e JAARGANG NUMMER 123 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 29 MAART 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning SANTIAGO (Reuter, AP en AFP). - Nog steeds stijgt het dodencijfer in Chili, dat zondagmiddag door een krachtige aardbeving is getroffen. De centrale pro vincies van het langgerekte Zuidamerikaanse land zijn het zwaarst getroffen door de natuurramp. In de plaats El Cobre, waar voornamelijk boeren en mijn werkers wonen, zijn ongeveer 400 mensen om het leven gekomen. In dat gebied worden nog zeshonderd mensen vermist. De stad werd overspoeld door grote hoeveelheden modder en water, toen een dam door de aardbeving instortte. Een negen meter hoge vloedgolf spoelde om El Cobre heen. De aardbeving, waarvan het epicentrum bij de verwoeste plaats Llayllay lag, teisterde een gebied van ongeveer 44.000 vierkante kilometer. President Eduardo Frei en enige ministers zijn naar het rampgebied vertrokken. Aardbevingen hebben door de eeuwen heen in de wereld honderddui zenden slachtoffers geëist. De ergste van alle aardbevingen is wellicht in China voorgekomen waar in 1556 niet minder dan 830.000 mensen om het leven kwamen. Ook in de twintigste eeuw zijn er talloze aardbevingen geweest die zware verliezen aan mensenlevens met zich brachten. In Messina op Sicilië kwamen in 1908 ongeveer 75.000 mensen om, in 1920 in Kansoe in China 180.000, in 1923 in Tokio 143.000, in 1960 in Agadir in Ma rokko 12.000 en in noordwestelijk Iran in 1962 10.000. In Llayllay, ongeveer 90 kilometer van Santiago, had de beving een intensi teit van negen (volgens de schaal van Richter), in Santiago zeven, 's Avonds was de rust in Santiago teruggekeerd nadat aanvankelijk vele mensen in pa niek waren gevlucht. In Valparaiso, dat ernstig is getroffen, is een uitgaansver bod afgekondigd om plundering te voor komen. In Valparaiso zijn drie mensen omge komen en werden 29 gewond. Belangrijke Prins Bernhard bij de opening van de „Journées Internationales de Sidé- rurgie 1965" in het RAI-gebouw te Amsterdam. Links de president van het Centre National de Recherches Métallurgiques, de Fransman P. Hen- rard. Rechts de heer P. R. Bentz van den Berg, directeur van de Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken. Verslag van de opening van het Hoogovencongres op pagina 5. schade werd aangericht in de volkswijken op de heuvels rond het handelscentrum van de stad. Met Valparaiso en Vina del Mar zijn alle verbindingen verbroken. De plaatsjes Illapel en La Ligua bij San tiago zijn geheel verwoest. Een honderdtal arbeiders van een ce mentfabriek in La Calera, honderd kilo meter ten noord-westen van Santiago, zijn bedolven onder het puin van de ingestorte fabriek. De weg tussen Argentinië en Chili is op verscheidene plaatsen versperd. Een vader en een dochter die naar No gales waren gelopen, op ongeveer zestien kilometer van de rampplaats El Cobre om daar een ziek familielid te bezoeken, keer den tegen het invallen van de duisternis naar hun dorp terug. Ze vonden slechts een massa modder waar hun huis had gestaan. De twee mensen huilden toen dé politie van de ramp vertelde. De dochter zei dat haar broer, zijn vrouw en hun zes kindfr ren ook in het dorp woonden. In Llayllay, een weg- en spoorweg- kruispunt op 90 kilometer ten noorden van Santiago, was praktisch elk gebouw beschadigd of geheel vernield. In de ene stad na de andere bleek de toestand de zelfde. In Nogales gingen gezinnen uit hun ver nielde of op instorten staande huizen de straat cp. Bedden werden in vrachtauto's of in geïmproviseerde tenten geplaatst. Nog geen vijf jaar geleden, in mei van het jaar 1960 werd Chili eveneens door een aardschok en een er op volgende vloed golf getroffen. Bij deze ramp kwamen naar schatting vijfduizend mensen om het leven. Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Landbouwschap heeft het beslag op de volledige vergoeding, die de heren Harmsen en Voogd als Kamer' leden voor do Boerenpartij hadden ont vangen, ongedaan gemaakt. Het zal deze week opnieuw beslag laten leggen op een klein deel van hun schadeloosstelling ter grootte van de werkelijke vordering. De beide Kamerleden hadden geweigerd de hun door het Landbouwschap opgelegde heffingen te voldoen. Het ging om enkele honderden guldens. Maar het Landbouw schap liet beslag leggen op hun totale ver goeding als Kamerlid (20.000 gulden per jaar). De raadsman van de heer Harmsen, de Haagse advocaat mr. L. van Heyningen heeft het Landbouwschap kunnen bewegen de beslaglegging tot de werkelijke vorde ring te beperken. Het Westduitse schip „Katharina Kolk- mann" van 1.056 ton is vanochtend ge zonken na een aanvaring in dichte mist met het Britse vaartuig „Gannet" van 923 ton. De aanvaring gebeurde vijf mijl ten zuiden van Folkestone in het Nauw van Calais. Veertien man van de Katharina Kolkmann" zijn opgepikt. Een man wordt vermist. De „Gannet" pikte vier man uit het water van de „Katharina Kolkmann" op en de reddingboot van Dover vond er nog tien in een van de sloepen van de gezon ken boot. Artsen wachtten in Dover op de kade, omdat gemeld was dat enkele mannen er ernstig aan toe waren. De kapitein van de „Katharina Kolk mann" werd na een half uur uit het water opgepikt. Het schip was eigendom van Helmsing en Grimm in Hamburg. ESSEN (DPA) De voormalige SS-ko- lonel Albert Rapp, die in de oorlog het be vel voerde over een speciaal commando dat executies in de Sovjet-Unie uitvoerde, is maandag in Essen tot tien maal levens lang veroordeeld wegens zijn aandeel in de moord op 1.180 mensen. De uitspraak was gebaseerd op het feit dat de moorden bij tien verschillende gelegenheden wer den uitgevoerd. De 56-jarige Rapp, die van 2.465 moor den was beschuldigd, zat al sedert februa ri 1961 in de gevangenis. Het proces heeft zes maanden geduurd. Rapp kreeg een van de zwaarste straffen die er ooit door een Westduitse rechtbank wegens oorlogs misdaden is toegekend. SOUTHAMPTON (Reuter) De Libe riaanse tanker „Otto N. Miller" is zaterdag in het Kanaal in aanvaring gekomen met de Noorse tanker Nora. In Eastbourne in Zuid-Engeland zijn za terdagavond 33 bemanningsleden van het .000 ton metende Noorse tankschip „Nora" met een reddingboot aan land gezet. De kapitein en zeven leden van de be manning zijn aan boord van de „Nora" ge bleven om het vuur te bestrijden. De sleepboot „Meeching" heeft kans ge zien een lijn vast te maken aan de „Nora". Het schip wordt naar Rotterdam gebracht. De „Otto N. Miller" bijna 30.000 ton voer naar Southampton, begeleid door de Nederlandse sleper „Rode Zee". Het onge luk gebeurde in dichte mist op ongeveer twintig mijl van Eastbourne. Op beide schepen brak brand uit. Een bemanningslid van de „Otto N. Miller" wordt vermist. Een bemanningslid van de Nora" liep lichte brandwonden op. Door de aanvaring is een grote hoeveel heid stookolie in zee terecht ^gekomen. Zondagochtend vroeg voeren een fregat en acht Britse oorlogsschepen uit om de reus achtige olievlek die bij Newhaven aan de Engelse zuidkust dreef met behulp van chemische middelen tot zinken te brengen om verontreiniging van de kust te voor komen. De consumptieve bestedingen van het Nederlandse volk zijn nooit zo groot ge weest als in december van het vorig jaar. Dit geldt zowel wat de waarde van de uitgaven als de hoeveelheid per hoofd van de bevolking aangaat. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft uitgerekend dat de waarde van de totale consumptie bijna het dubbele bedroeg van het peil van 1958. Het verbruik per hoofd van de bevolking was anderhalf maal zo hoog als zes jaar geleden. De grootste stijging is opgetreden bij de duurzame consumptiegoederen, gevolgd door voedings- en genotmiddelen. De stij ging was het minst bij de sector overige goederen en diensten, in welke sector de prijsontwikkeling het ongunstigst was. De totale waarde van de consumptie kwam in december uit op 190 percent van het gemiddelde niveau van 1958, dat door het C.B.S. bij de berekening van het indexcijfer als 100 wordt aangenomen. Voor november was een indexcijfer be rekend van 171, terwijl het gehele jaar 1964 op een maandgemiddelde van 165 stond. In december 1963 heeft het con- sumptiepeil 168 bedragen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Vannacht en morgenochtend enkele plaat selijk mistbanken. Weinig wind en morgen ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. WASHINGTON (Reuter en A.P.) De strijd om de burgerrechten van de Ameri kaanse negrs, vooral voor hen in de zui delijke staten van het land wordt grim mig voortgezet. Zo heeft Roy Wilkins, hoofd van het bestuur van de Amerikaan se Nationale Vereniging tot Behartiging van de Belangen van Kleurlingen (NAACP) aangedrongen op inhouding van alle fede rale uitkeringen, leningen en subsidies Hij heet Robert M. Shelton jr. en is leider van de Ku Klux Klan. Deze beweging is, mede door de moord op mevrouw Liuzzo, heftig door presi dent Johnson aangevallen. Shelton noemde de president, tijdens een tele foongesprek uit zijn hoofdkwartier in Tuscaloosa een leugenaar. aan de staat Alabama. Ook zal men een campagne beginnen van ongeveer veertien dagen om gouverneur Wallace van Alaba ma in diskrediet te brengen. Twee Republikeinse senatoren en 21 Re publikeinse leden van het Huis van Afge vaardigden hebben hun bijval betuigd voor de veroordeling van de Ku Klux Klan door president Lyndon Johnson. Het Amerikaanse ministerie van Justitie bereidt scherpe maatregelen voor tegen de Ku Klux Klan, de geheime organisatie die ijvert voor rassenscheiding, teneinde de terreur van deze beweging uit te bannen. Begonnen zal worden met onder meer een verbod op het dragen van de ken merkende kleding, een witte kap. Men schat het aantal leden van de Ku Klux Klan op ongeveer 60.000. Er zouden tussen de 16.000 en 20.000 actieve sympa thisanten zijn. Anderzijds hebben leden van de Ku Klux Klan zondagavond, gekleed in hun witte gewaden, in het district Duval in Florida hun revolvers leeggeschoten op afbeeldin gen van president Johnson, dr. Martin Luther King, de federale minister van Justitie Katzenbach, rechters van het hooggerechtshof en van de plaatselijke sheriff, die bij hen niet bemind is. Leiders van de Ku Klux Klan in Geor gia en Alabama hebben president Johnson telegrafisch verzocht om een gesprek over de aanvallen van de president op de or ganisatie. Calvin F. Craig, leider van de Verenigde Klans van Georgia, zei, dat het telegram was getekend door hem en door Klan-lei- der Robert M. Shelton jr. uit Tuscaloosa. Voorts is zondag in Meridian (Mississip pi) een voor negers bestemde kerk van de baptisten volledig door brand verwoest na dat onbekenden vanuit een auto een bom naar het gebouw hadden geworpen. Bij een andere kerk in dezelfde stad ont dekte een politieman een brandende bus benzine. Doordat hij het vuur tijdig wist te doven kon het gebouw worden gespaard. De 19-jarige neger uit Selma, Le Roy Moton wordt in Dallas Cuunty vast gehouden. Hij was getuige van de moord op mevrouw Viola Gregg Liuzzo uit Detroit, die vorige week door racisten werd vermoord. Drie van de vier verdachten van deze moord, allen leden van de Ku Klux Klan, zijn tegen betaling van een borgsom vrijgelaten. De gouverneur van de Amerikaanse staat Michigan, Romney, heeft bepaald, dat vandaag en morgen rouwdagen zijn ter nagedachtenis van de 39-jarige me vrouw Viola Liuzzo, die donderdagavond in Alabama 'werd vermoord nadat zij aan de mars van Selma naar Montgomery had deelgenomen. De begrafenis zal morgen in Detroit waar mevrouw Liuzzo woonde plaats vin den. Tweehonderd demonstranten, negers en blanken zijn in een optocht naar het ge bouw van de rechtbank in Selma getrok ken als protest tegen de moord op me' vrouw Liuzzo. Voor de eerste maal zijn bij wijze van proef zondag in Selma negers toegelaten in een protestantse kerk die voorheen al leen voor blanken toegankelijk was. Er is van de kant van de blanke kerkgangers niet geprotesteerd en de kerk zal voortaan openstaan voor beide rassen. Priestley: Niet de criticus, doch de patriot is een gevaar voor zijn land. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 13 Economisch nieuws5 Scheepsberichten 5 Beurs 5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Sport 9 t/m 13 Topsy 10 Ferdinand 15 Luidsprekers 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's MOSKOU (AFP) Ongeveer vijftig Ma rokkaanse studenten zijn vanochtend de ambassade van Marokko r Moskou bin nengedrongen. Ze -bezetten een gedeelte van het gebouw. De studenten deelden mee van plan te zijn tot vanavond in het ge bouw te blijven. Zij willen hiermee pro testeren tegen het onderdrukken van de re cente studentenbetogingen in Casablanca. De studenten overhandigden de Marok kaanse ambassadeur een petitie voor de re gering in Rabat. Op het moment van de studenteninva sie stond zoals gebruikelijk een Rus sische politieman voor het gebouw. Later arriveerden enkele rechercheurs. PEKING (AFP) Maarschalk Chen Ji, de Chinese minister van Buitenlandse Za ken, heeft in een brief aan de regering van Noord-Vietnam gezegd, dat China be reid is manschappen en oorlogsmaterieel naar Zuid-Vietnam te zenden, aldus het Chinese persbureau „Nieuw China". „China zal al het mogelijke doen om aan het helfhaftige volk van Zuid-Vietnam alle hulp te geven die het nodig heeft, ook wapens en oorlogsmaterieel, en het is eveneens bereid manschappen te zenden om zij aan zij met de Zuidvietnamezen te strijden als dezen daartoe de wens te ken nen geven", aldus de minister. De betekenis van het bezoek dat Gordon Walker, de vroegere minister van Buiten landse Zaken, namens de Britse regering aan Zuidoost Azië zal brengen, is na te gaan op welke voorwaarde de oorlog in Vietnam kan worden geëindigd, aldus onze correspondent in Londen. Hoewel nog niet besloten is, welke lan den hij zal bezoeken, hoopt hij zowel naar Peking als Hanoi te gaan. De Britse rege ring is bezig China en Noord-Vietnam over de mogelijkheid van een bezoek van Gordon Walker te polsen. Uit dit alles blijkt dat Engeland tracht zelfstandig een vredesinitiatief te ontwikkelen. De Verenigde Staten zijn van plan de propaganda in Vietnam op te voeren. Er wordt gedacht aan een programma om overgelopen Vietcongguerrillas te ontdoen van de opvattingen die hun door de com munisten zijn ingeprent. Ambassadeur Maxwell Taylor die deze week in Washington zal zijn voor over leg over de campagne in Vietnam zal ook worden ingelicht over de nieuwe psycholo gische methode die zal worden goegepast. De Amerikaanse voorlichtingsdienst USIA zal de Zuidvietnamese regering hier bij helpen en tevens propaganda richten op Noord-Vietnam. Het aantal USIA-func- tionarissen in Zuid-Vietnam is al opge voerd van 24 tot 55 in het afgelopen jaar. Waarschijnlijk zullen er nog twintig bij komen. Ook het aantal Zuidvietnamese personeelsleden is aanmerkelijk opge voerd. De USIA-kortegolfuitzendingen vanuit de Philippijnen zijn versterkt en het aantal zenduren is uitgebreid van twee tot zes. Een krachtige middengolfzender is geïn stalleerd in Hue. Deze zender bestrijkt ook Noord-Vietnam. Door het ontploffen van een mijnendepot In het kampement van de speciale troepen in Plei Do Lim, in Midden-Vietnam, zijn zaterdag veertien mensen gedood en 74 min of meer zwaar gewond. Een Amerikaanse A-l skyraider die voor de Zuidvietnamese regering vloog, heeft gisteren per ongeluk een bataljon van zijn eigen troepen aangevallen waarbij een man sneuvelde en tien ernstig werden ge wond. Het was de tweede keer binnen een maand dat een bevriend toestel per onge luk dit bataljon van het negende regiment aanviel, beide keren met ernstige verlie zen. Paus Paulus VI heeft opgeroepen tot een staking van „oorlogsdaden die steeds drei gender en gevaarlijker worden." De paus noemde de kwestie-Vietnam niet met na me, maar zijn grote bezorgdheid over de strijd in dat gebied valt uit vele van zijn jongste oproepen voor vrede duidelijk op te merken. (Op pagina 3 meer over de kwestie- Vietnam van onze correspondent in Washington.) VIENTIANE (Reuter) Een groep Lao- tiaanse militairen, onder leiding van kolo nel Khamsy, is in opstand gekomen en heeft de aan de rivier Mekong gelegen stad Thaknek bezet. De rebellerende troe pen zouden aanhangers zijn van generaal Phoemi Nosavan, de voormalige vice-pre mier en leider van de rechtervleugel in Laos, die vorige maand, na een mislukte greep naar de macht, naar Thailand uit week. Vorige week ontsnapte een zoon van de generaal, Phoemino Nosavan, die als gij zelaar gevangen was gezet, eveneens naar Thailand. Het stadje Thakhek is practisch in staat van beleg na geruchten dat de afge zette generaal Phoemi Nosavan wil terug keren uit het land van zijn ballingschap, Thailand. Alle verkeer is stilgelegd in de stad dia op 250 kilometer ten zuid-oosten van Vien tiane ligt. Niemand mag de rivier oversta ken naar Thailand. Advertentie Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voor witte, bonte en fijne was, Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1