In papierindustrie: één CAO voor alle werknemers Afscheid van C. Wijmer van station IJmuiden klassiek wonen óók 's avonds NIEUW! f1 CAISSIÈRE 1 handlanger 1 smeerder Bedrijfschap in oprichting In de Vishal en op zee Zilveren huwelijksfeest van pastoor en mevrouw Reman Humanitas-Velsen Politie verwijdert zeeman van schip Recorddrukte in de Veiser tunnel Havenberichten «te tentoonstelling Oliemaatschappij Shamrock N.V. CHEF v. d. ADMINISTRATIE MAANDAG 29 MAART 1965 4 Auto bij Verkeersplein- Zuid in Velsen gekanteld Man in IJmuiden door een ruit gevallen Insluiper nam portemonnee weg in IJmuiden Max Frisch bekroond li V 'mm Raamsingei 42 (bij brug Houtplein) Haarlem, Telefoon 1 5549. Geslaagde melange van uitgelezen Kentucky en geurige Virginia tabakken Eindelijk de ideale halfzware voor de overtuigde shagroker Mild en toch pittig: VAN NELLE KWALITEIT! hz-r Tussen werkgevers- en werknemersorga nisaties is onlangs overeengekomen, dat er voor de bedrijfstak papierindustrie één collectieve arbeidsovereenkomst zal komen. Zoals men in deze krant heeft kunnen lezen, verwacht de directie van de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen verbetering in de resultaten van het bedrijf, door de eind vorige maand be reikte overeenkomst tussen de vakbonden en de werkgevers in de papierindustrie in zake het volcontinu werken. Zoals ge meld zal dan gewerkt worden met onder andere een garantie van 40 uur en 60 uur loon. Al vele jaren wordt gesproken over het instellen van een bedrijfschap aan de pa pierindustrie. Het resultaat is dat er een bedrijfschap in oprichting tot stand zal worden gebracht, in afwachting van een commissie van de S.E.R. die over de hui dige werkzaamheden van de bedrijfschap pen een onderzoek instelt. Zodra deze commissie van de S.E.R. rapport heeft uitgebracht, zullen partijen in de papier industrie zich gaan beraden welke vorm in de toekomst zal worden gekozen. In het verleden heeft zich wel eens voor gedaan dat de produktie van papiersoor ten hoger is geweest dan de vraag naar deze produktie. Toen deze situatie zich voordeed werd toestemming door de werk gevers bij de overheid gevraagd om een zogenoemde O-uren-vergoeding. Indien nu deze bedrijfstak overgaat tot doorvoering van volcontinu is het niet on mogelijk dat er een hogere produktie zal gaan ontstaan, waarvan op dit moment niet bekend is of ze op de huidige markt kan worden geplaatst. Het is om die redenen, dat de werkge vers zich bereid hebben verklaard om voor werknemers, werkzaam bij bedrijven die overgaan tot volcontinu, het inkomen van de individuele werknemer te garanderen. Met andere woorden, indien aan een on- Aanvoer van maandag Maandagmorgen werden in IJmuiden door 85 vaartuigen aangevoerd: 9280 kisten vis, 30.000 kilogram tong en 2250 stijve ka beljauwen. Bij de aanvoer waren: 1150 kis ten schelvis, 1550 radio, 450 wijting, 60 gul en kabeljauw, 580 torregullen, 850 koolvis, 350 haring, 100 makreel, 2150 schol, 70 tar bot, 680 varia, 225 ijslandse schelvis, 125 koolvis, 40 gul en kabeljauw, 400 rood- baars; door een Zweeds vaartuig werden aangevoerd 1000 kisten (van 45 kilogram) haring. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens' heilbot 5.10 4.30, tarbot <6.20—5.60, grote tong 6—5.95, grootmiddel tong 6.035.95, kleinmiddel tong 6.37—6.27, tong I 8.31—8.01, tong II 8.41—8.03. Per 125 kilogram' grote kabeljauw 112 82. middel kabeljauw 10482. grote kool vis 7062, middel koolvis 65—61, leng 108—92. Per tien stuks: grote kabeljauw 8254, m ddel kabeljauw 5228- Per 50 kilogram: grote schelvis 3931, middel schelvis 3222, kleinmiddel schel vis 3020, schelvis I 41—17, schelvis II 24—15, schelvis III 10.50—10, gul I 47—33, gul II 3728, gul III 2316, koolvis I 27—23, koolvis II 2520, grote schol 32 27, middel schol 3227, kleinmiddel schol 3027. schol I 3632, schol II 3327, schol III 23—12, schar 17—15, bot 6.40, poon 60— 52, gestripte wijting 2015, dichte wijting 10, haring 2522.60, makreel 2418.50, tarbot 298—180, griet 144128, tongschar 130, roodbaars 2519, schartong 4840, kuit 35, kleine kuit 65, leng I 3531. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 800 kisten schelvis, 1200 radio, 200 wijting, 160 gul en kabel jauw, 1800 koolvis, 750 haring, 500 kleine haring, 200 makreel, 480 schol, 600 stijve kabeljauwen, 600 kilogram heilbot, 5000 kilogram tong en tarbot. derneming die over is gegaan tot volcon tinu, de produktie staakt, zullen de werk nemers hierdoor geen inkomensderving on dervinden. Deze regeling geldt ook indien ten gevolge van deze volcontinu-arbeid overplaatsing moet worden ingevoerd. In het kader van deze besprekingen werd tevens overeengekomen, dat elke werkne mer per vakantie jaar tenminste 2 kalen- derweken aaneengesloten vakantie zal krij gen. Dit geldt uiteraard alleen voor die bedrijven welke volcontinu gaan werken. Over de aaneengesloten vakantie van de 3-ploegendienst zal nog nader van gedach ten worden gewisseld. In principe is overeenstemming bereikt tussen werkgevers en werknemersorgani saties dat er voor de bedrijfstak papier industrie één collectieve arbeidsovereen komst zal komen voor alle werknemers, zowel uurloners als beambten. Om deze afspraak te realiseren is er een commissie gevormd bestaande uit 3 werk gevers en 3 werknemersleden welke tot taak hebben gekregen de redactie voor de ze c.a.o. op te stellen. Oud-kath. Kerk IJmuiden Zondagmorgen heeft in de oud-katholieke kerk aan de Wilhelminakade te IJmuiden de kerkelijke viering plaats gehad van het zilveren huwelijksfeest van pastoor en mevrouw Keman. De jubilerende pastoor celebreerde zelf, bijgestaan door prof. dr. P. J. Maan uit Utrecht, die een broer is van mevrouw Keman. Prof. Maan hield eei. feestpredikatie naar aanleiding van I Johannes 3 1 „Ziet, welk een liefde de Vader ons bewezen heeft". Prof. Maan achtte het een voorrecht om in IJmuiden te mogen zijn, temeer omdat deze plaats een grote aantrekkingskracht op hem heeft. Deze is ontstaan door de zee met haar voortdurende wisseling, die toch altijd dezelfde blijft en waaraan hij de gedachte ontleende van haar oneindigheid en onpeilbaarheid, zoals ook Gods liefde is. Met een herinnering aan Vondels gezegde „Geen liefde komt Gods liefde na", achtte de spreker het een dubbele zegen deze woorden altijd te mogen en te kunnen her halen. In een vergelijking met uitvarende en binnenkomende schepen, van het klein ste vissersbootje tot de machtige oceaan reus, zoals men deze op de pieren staan de kan zien voorbijgaan, zag de spreker ook het levensschip van iedere mens, dat door de liefde Gods wordt geleid op de weg in de levenszee. Na deze prediking zong mevrouw A. Scholder-Poppe, met orgelbegeleiding door Klaas Gouda, „Lob, sei dir Herr". Het kerkkoor zong onder leiding van de heer Joh. Tol een zegebede. De viering werd verder in huiselijke kring gehouden. Pastoor Keman zal afwezig zijn tot maandag 5 april. De afdeling Velsen van de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk „Humanitas" hield haar jaarvergadering. Mejuffrouw J. Verbaan, die sinds 1 januari als maatschappelijk werkster verbonden is aan de vereniging, gaf een korte uiteen zeting over de taak van het algemeen maatschappelijk werk. Haar bureau is voorlopig gevestigd in Beverwijk, telefoon no. 02510-27765, waar ze dagelijks bereik baar is voor het maken van een afspraak voor een persoonlijk contact. De voorzitter van de vereniging, ir. J. K. Siderius te Santpoort, tevens voorzitter van de Stichting tot Huisvesting en Verzor ging van Bejaarden en Alleenstaanden, gaf vervolgens enige informatie in ver band met de bouw van het bejaardencen trum te Santpoort. Dokter Van Leusen uit Velsen sprak over „Aspecten van het ouder worden". De Velsense politie heeft vrijdagavond een dronken zeeman van de in de Staal- haven te IJmuiden liggende coaster Antje verwijderd en op het politiebureau inge sloten. Het was een 32-jarige Duitser, die aan boord moeilijkheden veroorzaakte. De kapitein van het schip riep de hulp van de politie in omdat men de man zelf niet baas kon worden. Op de T-splitsing van het verkeersplein Zuid in Velsen raakte zaterdagmiddag een personenauto in een slip waarna de wagen in de middenberm kantelde. De be stuurder en zijn vrouw kregen geen letsel. De bewoners van een woning aan de Prins Hendrikstraat in IJmuiden merkten zaterdagavond bij hun thuiskomst dat een ruit aan de voorzijde van het huis was vernield. Uit een onderzoek van de politie bleek dat een IJmuidenaar na het gebruik van te veel alcohol was gestruikeld en door het raam was gevallen. De man zal de schade vergoeden. Een bewoner van de Fazantenlaan in IJmuiden-Oost heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een portemonnee met vijftien gulden uit de gang van zijn woning. De portemonnee zat in een colbertjasje dat aan de kapstok hing. De diefstal moet in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn gepleegd. Het verkeer in beide richtingen door de Velser tunnel is zondag drukker dan ooit geweest: 38.500 motorvoertuigen passeer den op die dag beide tunnelbuizen, hetgeen een record is. Het is soms een vriendelijk gebruik bij jubilerende of afscheid nemende functiona rissen even te wijzen op het jeugdige uiterlijk en de vitaliteit van de betrok kene, waaruit dan de traditionele conclu sie wordt getrokken dat „men hem zjjn leeftijd nog lang niet zou aanzien". Wanneer wij dit vermelden van de heer C. Wijmer, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd woensdag 31 maart zijn bureaustoel op het station IJmuiden voor een opvolger beschikbaar moet stellen, dan is dit allerminst een schriftelijke voortzetting van deze tradi tie. Want toen wij ons bij het stations- kantoor vervoegden voor het gebruikelij ke plaatje, konden wij hier op het eerste gezicht niemand ontdekken die al met zijn A O.W.-papieren op zak zou lopen. Men moest ons er bijna met de officiële stuk ken van overtuigen dat het hier werke lijk de heer Wijmer betrof. De heer Wijmer neemt dus woensdag afscheid, met veel tegenzin overigens om dat hij hier altijd met veel animo en en thousiasme zijn niet gemakkelijke taak heeft vervuld. Zijn bureaustoel is dik wijls onbezet gebleven, vooral in de pe riode voor de tweede wereldoorlog, toen via het station vrijwel de gehele vis-ex- port werd verzorgd. Honderd man perso neel was hier in die dagen geen zeldzaam heid. Vooral wanneer in de „haringtijd" vele extra goederentreinen voor het ver voer moesten worden ingelegd. Duitsland behoorde hierbij tot de grote afnemers en het gebeurde meermalen dat de vereiste exportpapieren nog in een aangekoppelde postwagen in orde werden gemaakt, waar voor de heer Wijmer en zijn medewerkers de reis tot Amersfoort moesten meemaken. Zijn uitstekende kennis van de voorschrif ten was er verder de oorzaak van dat zijn hulp ook door Beverwijk werd ingeroepen, wanneer hier de grote partijen aardbeien naar het buitenland moesten worden ver voerd. Werkdagen van 's morgens zeven tot 's nachts na twaalf uur behoorden tot de gewone gang van zaken, waarbij van extra betaling geen sprake was. Dit alles neemt niet weg dat de heer Wijmer zich deze „fijne" dagen met een zekere weemoed herinnert omdat de jaren omvlogen. Hij betreurt het dan ook bijzonder dat door de toeneming van het wegvervoer de belang rijkheid van het station IJmuiden zo zeer is verminderd. En hij kan hierover meepraten, want de heer Wijmer kwam hier al in 1919 in dienst. In de looi der jaren is hij di verse malen bevorderd. Hij sluit zijn loop baan af als comptabel ambtenaar en plaatsvervangend stationschef. Hij heeft hier gedurende zijn lange dienstperiode vijftien stationschefs zien komen en gaan en als hij nog eens per trein door Neder land reist, treft hij op vele stations diver se oude bekenden aan, die nog door hem zijn opgeleid. In IJmuiden is de heer Wij mer ruim vierendertig jaar secretaris van „Stormvogels" geweest. Zijn officiële afscheid is vastgesteld op woensdag 31 maart, hetgeen des middags om drie uur zal geschieden in de stations restauratie van Oud-IJmuiden. Niet alleen spoorwegpersoneel maar ook de vele vrienden van de heer Wijmer zullen hier in de gelegenheid worden gesteld afscheid van hem te nemen. De Zwitserse auteur Max Frisch zal dit jaar de letterkundige prijs van Jeruzalem toegekend worden. De prijs wordt toege kend aan auteurs wier werken worden be schouwd als een belangrijke bijdrage aan de vrijheidsstrijd van de mens. Zaterdag aangekomen In IJmuiden: Wolanda, van Londen; Reestborg, Helsingborg; Elshout, Kotka: Banggai, Londen; Emsland, Feiixtowe; Theoris, Bordeaux: Evertsen, Swansea; Breda, Antwerpen; Urania, Halmstad; Hontestroom, Huil; Steckelhorn, Antwerpen; Gerd Staerke, Oxelosund; Borrely, Delfzijl; Deo Gratias, Lon den; Hinde, Londen; Jans, Londen; Hoe Vinces, Londen; Oostkerk, Antwerpen; Guineekust, Ant werpen; Hl Kroyer, Rotterdam; Bram, Dagen ham; Nacense, Terneuzen; Hedwig Lunstedt, Stockholm; Bertha Beck, Hamburg. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Fenja, naar Malmö; St. Abb's Head, Londen; Helga Witt, Port of Spain; Eastwood, Londen; Antje, Goole, van IJmuiden; Zeeburgh, Vasteras, IJmuiden; Spiekeroog, Hamburg; Picardie, Duinkerken; Daheim, Rotterdam; Warma, Rotterdam, Velsen; Ubbergen, Klaipeda; Gaist, Odda; Gazelle, Boston, Koog a. d. Zaan; Ella, Leith; Suva Breeze, Bremen; Skern, Aalborg; Clearton, Lon den; Norrland, Hamburg; Coracero, Vigo; Hoog land, Stettin, IJmuiden; Jean-E., Londen; Frieda Buss, Londen, IJmuiden; Saint Thomas, Duinkerken; Leonce Villieux, Duinkerken; Despatch, Londen; Leonidas, Oporto; Theoris, Hamburg. Zondag aangekomen in IJmuiden: Nordstern, van Goole; Gertrud, Lysekill, voor Haarlem: Hawkwood, Dunston; Amstelstroom, Dagenham; Silksworth, Corpus Cristi; Kemery, Riga; Alecto, Bremen; Daphnis, Kopenhagen; Isarstein, Bre men; Netherlands Coast, Newcastle on Tyne; Stamos, Hamburg; Athem, Itea, voor IJmuiden; Heriot, Grangemouth; Uppland, Norfolk (USA) voor IJmuiden; Rigel, Helsinki; Metho, Liver pool; Hoegh Aigrette, Conacry. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Seine Lloyd, naar Bremerhaven; Lingestroom, Londen; Vlie- stroom, Shoreham; Ljubija, Norfolk; Heeren gracht, Gothenburg; Spaarnestroom, Hull. Maandag aangekomen in IJmuiden: Kohima, van Freetown; Fern, Duisburg; Kong Alf, Kristiaansand; Arvi, Helsingborg; Roelof Hol- werda; Margrit Angelika, Aalborg; Prinsenbeek, Mantyluoto, voor Zaandam. in een sfeervolle omgeving vindt u een exclusieve collectie franse, engelse en hollandse stijlmeubelen geëxposeerd, en een bijzondere sortering perzische tapijten in warme kleuren en dessins, u bent van harte welkom om rustig rond te kijken van dinsdag t/m zaterdag van 9—6 uur. in verband met deze unieke tentoonstelling t/m 9 april ook dinsdaq- t/m vrijdagavond van 7 tbt 10 uur geopend. wonen meubeltoonkamer» met de juiste sfeer Gevraagd in kantoorboekhandel FA. J. MUIJS, Ged. Oude Gracht 103/105 Haarlem Tel. 22175 DOKWEG 14 IJMUIDEN - TEL. 02550-4602 vraagt voor spoedige indiensttreding voor haar afd. Calpam-Vloeibaar Gas leeft. 25 jaar of ouder. Mulo-opl. en gedegen adm.kennis. Aanmelding per brief of in persoon aan boven staand adres. Amerikaanse onderneming vraagt Sollicitaties schriftelijk of mon deling na telef. afspraak aan H EC K ETT (HOLLAND) N.V. p.a. Hoogovens, IJmuiden Telefoon 02510-27249 De krant legt het dage lijks gebeuren vast I De reizende ledacteuren, de verslaggevers, de fotografen speuren de gehele wereld af en brengen u het resultaat van hun bevindingen thuia. Abonneert u op de IJmuider Courant en u kunt er dagelijks kennis van nemen. Het kost u slechts 75 ct. per week of 9.75 per kwartaal. 1 Wipers, //j*" V.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4