Automatisering staalindustrie staat nog in kinderschoenen Bestaande systemen kunnen sterk worden verbeterd uitzonderlijk goed! Verblifa ving de enorme kostenstijging geheel op Vleugellam IJmond kon tegen Full Speed nauwelijks scoren De Beurs Ir. Drijver bij opening van staalcongres Forse winststijging bij Nefa Kort economisch nieuws Zwitserse aanval €•0 het plan De Gaulle Geldomzet ruim 10 pet hoger Mosa begunstigd door grote vraag naar tegels Vrije zaterdag voor veilingpersoneel VS staken de produktie van zilveren munten Kort economisch nieuws SCHEEPVAARTBERICHTEN Rina de Voogt had weer een goede dag Slachtoffer van ongeval in de tunnel overleden Twee gewonden bij kettingbotsing in de Velser tunnel KMAC-oriëntatierit Poolovereenkomst vluchten Europa- Verre Oosten Positief saldo bij De Vries Textiel Daggeld weer duurder MAANDAG 29 MAART 1965 5 IJ muiden Bekwaamheid Voetballertje van Velsen brak een enkel Jongens speelden met vuur in IJmuiden Examens „Automatisering zou voor een beter rendement van de over het algemeen zeer hoge investeringen in de ijzer- en staalindustrie zeer welkom zijn. Maar metallurgische processen zijn zeer moei lijk te beheersen. Daarom is het een noodzaak dat een meet-regelapparatuur wordt ontwikkeld die in extreme geval len voldoende betrouwbaar kan regi streren. Wordt hieraan niet voldaan dan blijft automatisering in de ijzer- en staalindustrie een illusie". Dit zei vanmorgen het lid van de raad van bestuur van Hoogovens ir. A. Drij ver bij de opening van het Internatio naal Congres van de Europese Hoog ovens, dat tot en met woensdag in het RAI-congrescentrum in Amsterdam wordt gehouden. Het onderwerp van het congres is als bekend de automatisering in de ijzer- en staalindustrie. Het congres wordt van 1 tot en met 3 april voort gezet in Dusseldorp. De automatisering in de ijzer- en staal industrie staat thans nog tamelijk in de kinderschoenen, zo verklaarde ir. Drijver. Voor de toekomst achtte hij echter op dit gebied een zeer ruime mogelijkheid aan wezig om bestaande systemen aanzienlijk te verbeteren en nieuwe mogelijkheden te scheppen. Er valt een groeiende activi teit te constateren om de automatisering van techische produktieprecessen te ont wikkelen en toe te passen. Een strakke afbakening van het begrip automatisering is in vakkringen evenwel nog een punt van veel discussie. Als hoofdoorzaken voor INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—6 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE de tendens naar automatisering noemde ir. Drijver de schaarste aan de benodigde mankracht, het feit dat automatisering voor vele produkten een gelijkmatiger en betere kwaliteit oplevert, en de mogelijk heid om computers in het produktieproces in te passen. De gang van zaken over 1964 van de Nederlandse Export Papierfabriek N.V. is, blijkens het verslag, verbeterd. De geld- omzet is met ca. tien percent vermeerderd, terwijl de brutowinst steeg van 736.000 tot 1,23 min. Hoewel de personeelskosten door de loonexplosie met ongeveer vijftien percent zijn gestegen, bleven de totale exploitatiekosten vrijwel gelijk. De stijging van de nettowinst was relatief geringer vanwege hoge afschrijvingen en rente. Het exploitatiesaldo steeg, zoals gemeld, tot 1,23 min. 0,74 min.). Van latente belastingschuld kwam vrij 108.000 278.000). Aan interest moest worden be taald 166.700 117.855). Afschrijvingen vergden 882.125 817.517). Het winst saldo steeg tot 264.000 189.600). Voor gesteld wordt, zoals bekend, het dividend te verhogen tot vijf (vier) percent, alsmede een agio-bonus van drie (tien) percent in aandelen. Het is thans nog te vroeg, aldus de directie, om over het lopende boekjaar concrete voorspellingen te doen. Zo zal men moeten afwachten of de nieuwe machine met geringe aanloopkosten zal draaien en in hoever vooral de buiten landse concurrentie in een aantal pro dukten zal toenemen. Enerzijds moet met een verhoging van de kapitaalslasten en verkoopkosten gerekend worden. Ander zijds kunnen op grond van de resultaten over het eerste kwartaal 1965, een enigs zins hogere omzet en een lager kostenpeil in de produktie-sector worden verwacht. Met vertrouwen wordt een gunstig jaar tegemoet gezien. Zes Japanse olie- en electriciteitsmaatschap- pijen hebben besloten een gezamenlijke Japans- Indonesische oliehandelmaatschappij te vormen om ruwe olie uit Indonesië in te voeren. De resultaten over de afgelopen periode van 1865 van de Nederlandsche Apparatenfabriek „Nedap" hebben zich ongeveer op hetzelfde niveau bewogen als over dezelfde periode van 1964, Ten aanzien van geheel 1965 was het be stuur in de Jaarvergadering voorzichtig optimis tisch. De orderportefeuille is voor het thans lopende boekjaar volledig bezet. De goud- en zilvernoteringen zijn blijkens een opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaal- bedrijven te Amsterdam onveranderd gebleven De informatiekoersen gouden munten geven de volgende wijziging te zien: tientjes 32.00— 33,00 32,2533,25), ponden 35,00—/ 38,00 (onv.), Napoléons 32,50-/34,00 (onv.), Vrenelis 34,00—36,00 (onv.), Belgische franken 32,00— 34,00 (onv.). De Indonesische luchtvaartmaatschappij Ga- ruda opent maandag haar directe luchtlijn op Amsterdam. Het eerste toestel, een Convair CV- 990a, wordt dinsdagochtend om 8.50 uur des ochtends op Schiphol verwacht. De Garuda werkt op deze lijn in de eerste plaats samen met de KLM, maar ook, in geringere omvang, met de Franse maatschappij UTA en de Tsjecho- slowaakse CSA, aldus de vertegenwoordiger van de Garuda in Nederland, de heer A. Suroko. Een directe of indirecte reële personeels- besparing in de ijzer- en staalindustrie als gevolg van automatisering zou, volgens ir. Drijver, slechts gering zijn. Hij illu streerde dit als volgt: bij Hoogovens in IJmuiden zijn 14.000 mensen betrokken bij de ijzer- en staalproduktie, doch slechts 1200 behoren tot het besturingspersoneel van de produktie-apparatuur. Een toekom stige geslaagde automatisering zal slechts een zeer bescheiden effectieve verminde ring van dit personeel opleveren. Volgens de inzichten van Hoogovens zullen de voor delen van proces-automatisering veel meer te zoeken zijn in het vlak van hogere pro- duktie door meer uniforme en betere kwa liteit van het produkt. Wordt daarnaast tevens een beter materiaalrendement be reikt, dan zal men een welkome steun ver krijgen in een staalmarkt met sterke con currentie. Ir. Drijver wilde niet een te optimis tisch beeld geven van de mogelijkheden tot automatisering. Hieruit mag men ech ter niet afleiden, dat niet de volle aan dacht wordt besteed aan het streven auto matisering toe te passen. Daarom juichte hij de gelegenheid toe, die dit congres biedt, om hierover van gedachten te wis selen. De ontwikkeling en de introduktie van apparatuur en methoden voor automa tisering zullen veel tijd, intellectuele aan dacht en vakarbeid vergen. Niet alleen zijn hiermee grote bedragen gemoeid, maar ook zal de nodige persoonlijke bekwaam heid in dit vak moeten Worden gevormd. De heer Drijver hoopte, dat het overleg er toe zal bijdragen zo snel mogelijk te komen tot betrouwbare inzichten en op lossingen. Daarmee zal aan de ijzer- en staalindustrie een concretere basis worden geboden om te beslissen, of een investe ring voor automatisering economisch al of niet verantwoord is Het congres staat onder beschermheer schap van de Nederlandse minister van economische zaken en van de Westduitse minister voor wetenschappelijk onderzoek. Het is georganiseerd in samenwerking met de Hoge Autoriteit voor Kolen en Staal en met metallurgische instituten in Italië, Frankrijk, Engeland en Oostenrijk. Na de officiële opening werd terstond be gonnen met de vergaderingen over tech nische onderwerpen. Woensdag worden ex cursies gemaakt naar de Hoogovens in IJmuiden, alsmede naar identieke bedrij ven in België, Luxemburg en West-Duits- land. Er is een afzonderlijk programma voor de dames van de congresdeelnemers opgesteld. BERN (Reuter) In de jaarvergade ring van de Zwitserse nationale bank heeft de president, dr. Walter Schwegler, het plan van president De Gaulle voor een te rugkeer naar de gouden standaard onrea listisch en gevaarlijk genoemd. Het stelsel van de gouden standaard zou alleen levens vatbaarheid hebben als de prijs van het goud wordt verhoogd. De Franse voorstellen bezitten een zeke re logica, maar het idee van een terugkeer tot de gouden standaard ziet er onwerke lijk en gevaarlijk uit, ofschoon het een juiste kern bevat. Het was de eerste open bare reactie van de Zwitserse autoriteiten op de Franse voorstellen voor monetaire hervorming. Dr. Schwegler verklaarde dat, als alle centrale banken het voorbeeld van Frank rijk zouden volgen en hun dollarbezit tot een minimum zouden beperken door het in te wisselen tegen goud, de Verenigde Staten enorme goudverliezen zouden lij den. Het opnemen van goud zou inflatie in de Amerikaanse economie veroorzaken en de Verenigde Staten zouden een beroep moeten doen op het Internationale Mone taire Fonds en zij zouden worden ge dwongen de gouddekking van de dollar op te geven. Dit zou de wereld werkelijk in staat van alarm brengen met het gevolg dat er een algemene vlucht uit de dollar zou ontstaan. Een dergelijke gang van zaken zou de ge hele monetaire orde op haar grondvesten doen schudden en hij zou leiden tot een monetaire crisis van een omvang die niet kan worden overzien. De staking in de steenkoolmijn La Batterie bij Luik is zaterdag geëindigd. 87 man waren twee weken lang beneden gebleven uit protest tegen dreigende sluiting van de mijn. Advertentie HucLuii Sigarenfabrieken N.V. Roosendaal Holland Slechts dank zij de sterk verhoogde omzet was het mogelijk de in het ver slagjaar opgetreden enorme kostenstij ging geheel op te vangen. Dit zegt de directie van de n.v. de Vereenigde Blik- fabrieken in haar verslag over 1964. De totale loonkosten inclusief sociale lasten stegen met circa 13 percent. De omzet stijging was groter dan in vorige jaren en het grootst in de plasticsector. De to tale geldomzet was ruim 10 percent hoger. Blijkens de verlies- en winstrekening daalde de exploitatierekening tot 6,58 (v.j. 6,67) min. Uit deelnemingen werd verkregen 1,04 0,9) min. Na afschrij vingen, interest, belastingen, alsmede een toevoeging aan de algemene reserve ad 720.000 585.000), resteert een winst saldo van 1,78 1,72) min. Voorgesteld wordt, zoals bekend, weer twaalf percent dividend over het door conversie verhoog de kapitaal van f 10,93 10,54) min. De gecombineerde verlies- en winstrekening vertoont een saldo exploitatiewinst van 9,27 8,88) min waarvan uit deel nemingen f 350.938 233.809). Na afschrij vingen etc. resteert een winst van 2,11 1,86) min. 1965 zal in hoge mate worden beheerst door de fusie met Thomassen en Drijver. De directie hoopt, dat de omzetstijging zich zal voortzetten en dat de intensieve samenwerking met de bedrijven van de fusiepartner tot een nog betere benutting van het apparaat zal leiden. De inkomsten uit deelnemingen acht de directie zeker tevredenstellend, uitgezon derd de Electro BUkfabriek, waarvan de inkomsten iets lager waren. Voor 1965 worden voor deze n.v. hogere uitkeringen verwacht. In het algemeen zijn de winsten der deelnemingen van dien aard geweest, dat uit dien hoofde in 1965 wederom een tevredenstellende opbrengst mag worden verwacht. In gebouwen werd in 1964 voor 805.814 geïnvesteerd. Voor modernisering en uit breiding werd f 3,59 besteed. Op gebou- De stijgende vraag naar tegels en huis houdelijk porselein hebben er toe bij gedragen dat het voor de Porselein en Tegelfabriek Mosa in Maastricht een goed jaar is geweest. Blijkens het van daag verschenen verslag steeg het saldo exploitatierekening na belasting en voor afschrijvingen tot 5.85 (v.j. 4.49) mil joen. Afschrijvingen beliepen 2.97 2.47) miljoen. Er resteert een netto winst van 2.85 2.23) miljoen. Voorgesteld wordt zoals gemeld een dividend van 19 percent tegen 18 percent waarvan 6)4 percent in keuze in aandelen of contanten. Daarnaast wordt dit jaar zo als bekend een herkapitalisatiebonus ge geven van 40 percent in aandelen, plus 10 percent in contanten door verschuldig de belasting. Het herkapitalisatievoorstel vindt aldus de directie zijn grond in de plaatsgevonden expansie van de onderneming, maar ook in het voortschrijdende inflatieproces. Het aandelenkapitaal is ondanks uitkeringen van Stocks etc. in de laatste jaren in ver houding tot het geïnvesteerde vermogen te laag gebleven. wen, machines, etc. werd 2,83 min afge schreven. Bovendien werd nog f 450.000 bestemd voor afschrijving op machines in bestelling en aanbestede gebouwen. De gebouwen, machines en transportmiddelen staan per 31 december 1964 te boek voor f 8,28 min riiet een verzekerde waarde van ruim f 81 min, en op de gecombineerde balans resp. f 10,36 min en 97 min. Bij Verblifa en haar dochterondernemingen waren eind 1964 2.432 personen in dienst tegen 2.377 eind 1963. Ook het personeel van de groenteveilin gen krijgt voorlopig bij wijze van proef de vrije zaterdag. De provinciale vei lingorganisaties en de bond van groente en fruitexporteurs zijn overeengekomen om tot 1 mei, vrijdags in voorverkoop te veilen. Op 20 april zullen de besprekingen tussen beide instanties worden hervat om een definitief standpunt te bepalen. Het is de wens van het veilingpersoneel zaterdag niet meer te veilen en de mijn- klok op die dagen stil te zetten. De tuin ders hebben echter te kennen gegeven dat dit voor hen onaanvaardbaar is. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten zijn gedwongen de aanmaak van de huidige zilveren munten te staken. Dit heeft de minister van financiën Douglas Dillon meegedeeld aan een commissie uit het Amerikaanse huis van afgevaardigden. Dillon verklaarde dat het zonder meer duidelijk is dat de aanmaak van zilve ren munten moet worden gestaakt. De eni ge vraag is, zei hij, waardoor ze moeten worden vervangen.' De regeringsvoorraden aan zilver lopen hard terug door een snel toenemend in dustrieel gebruik van dit metaal, door op potten en door het verzamelen van mun ten. Dillon zag drie mogelijke vervangingen voor zilveren munten: munten zonder zil ver, munten met een sterk verlaagd zil vergehalte, en een soort drielaagsmunt met goedkoop metaal binnenin tussen twee lagen zilver aan de buitenkant. Aan de laatste oplossing wordt de voorkeur ge geven door fabrikanten van automaten, al dus Dillong, omdat hiervoor geen wijzi gingen aan de apparaten nodig zijn. Dillon kondigde aan dat in april een wetsontwerp inzake de nieuwe samenstel- De eerste communicatie satelliet „Early Bird" zal op 6 april vanal Cape Kennedy worden ge lanceerd waarmee een nieuw tijdperk zal wor den ingeluid op het gebied van de relay van radio, televisie en telefoongesprekken over de gehele wereld. Aagtekerk 28 te Rotterdam. Achilles 26 te Amsterdam. Alamak 27 v. Marseille n. New York. Alblasserdljk 28 v. Galveston n. Le Havre. Alcor 29 te Beira. Aldabi 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Almkerk 27 te Tsingtao. Amerskerk 30 te Aden verw. Angolakust 27 te Rouen. Aristoteles 28 v. Aruba n. Pto Cabello. Attis 29 v. Pte a Pierre n. Bridgetown. Averdijk pass. 29 Kaap Flnisterre n. Kaapstad. Banggai 27 te Amsterdam. Batu 27 v. Bahia n. Balboa. Bengalen pass. 28 Cochin n. Colombo. Bengkalls 26 ten anker Belawan Roads. Bennekom 26 v. Amsterdam n. West Indlë. Breda 27 te Amsterdam. Caltex Napels 27 v. Vlissingen n. Fredericia. Camerounkust 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Camphuys 27 te Muscat. Castor 27 v. Rotterdam n. Cadiz. Chiron 26 te Amsterdam. Crania pass. 27 Baranquilla n. Cristobal. Daphnis 28 te Amsterdam. Delft 27 v. Porto Cortes n. Belize. Diemersdijk 27 v. Valparaiso n. Antofagasta. Dinteldijk 27 te Bremen. Diogenes 29 te Antofagasta. Eemland 26 v. Amsterdam n. Z.-Amerika. Eenhoorn 27 v. Salonlki n. Piraeus. Elizabeth Broere 27 v. Colombo n. Suez. Esso Amsterdam 29 te Rotterdam. Fina Nederland 27 v. Ganisland n. Madras. Forest Lake 28 te Abadan. Gabonkust 29 te Freetown verw. Ganymedes 26 te Amsterdam. Geertje Buisman 27 v. Napels n. Messina. Geestland 28 te Barbados. Graveland 27 te Bremen. Grootedljk 27 v. New Orleans n. Antwerpen. Guineekust 27 te Amsterdam. Hector 29 v. Willemstad n. Pto Limon. Gulf Hollander 27 te Rotterdam. Heemskerk 27 v. Rljeka n. Marseille. Johannes Frans 28 te Quintero. Kaap Hoorn 27 te Maracalbo. Kabylia 30 te Lyttleton verw. Katendrecht 27 v. Rotterdam n. Antwerpen. Katsedijk 27 v. New York n. Boston. Katwijk 27 v. Osaka n. Toyama. Kelletla 27 v. Milazzo n. Lavera. Kenia 29 te Rotterdam. Kennemerland 27 v. Maceio n. Tenerlfe. Kloosterdijk 27 te Antwerpen. Korendijk 27 te Antwerpen. Korovina 27 te Fredericia. Koudekerk 28 te Marseille. Kreeft 27 te Rotterdam. Kryptos 27 te Pladju. Langkdeas 28 te Shanghai. Leiderkerk 26 te Rotterdam. Liberlakust 28 te Dakar. Lycaon 27 ten anker Belawan. Maaslloyd 29 te Curasao verw. Marathon 27 v. Paramaribo n. Georgetown. Marne Lloyd 27 v. Belra n. Mombasa. Mediterranean Sprinter 27 v. Rotterdam n. Las Palmas. Medon 27 v. La Guaira n. Campano. Mentor 28 v. Rotterdam n. Algiers. Mersey Lloyd 27 v. Hongkong n. Singapore. Merwe Lloyd 28 te Beira. Minos 27 v. Rotterdam n. Helsinki. Munttoren 27 te Rio Grande do Sul. Musilloyd 28 v. New York n. Tripoli. Mylady 27 V. Rotterdam n. Bremen. Naess Tlger 27 v. Lasalina n. Portland Maine. Neder Ebro 28 v. Los Angeles n. San Francisco. Neder Elbe pass. 27 Daedalus Rife n. Djibouti. Nederrijn 28 te Antwerpen. Nieuw Amsterdam 28 v. Nassau n. Bermuda. Oostkerk 27 te Amsterdam. Oranjefontein 28 te Kaapstad. Oranje Nassau 27 v. Southampton n. Port of Spain. Overijsel 27 te Singapore. Parkhaven 27 v. Santos n. Buenos Aires. Pericles 27 te Matias. Prins Caslmir 27 v. Le Havre n. Antwerpen. Prins der Nederlanden 29 v. Port of Spain naar Granada. Prins Johan Willem Frlso 29 te Hamburg verw. Prins Maurits 27 v. Lissabon n. Montreal. Prins Willem George Frederik 27 v. Algiers n. Malta. Randfonteln 27 v. Kaapstad n. Tenerife. Roebiah 29 te Balbao verw. Roggeveen 27 v. Singapore n. Hongkong. Rondo 27 te Antwerpen. Rotterdam 27 te Honolulu. Sabang 27 te Bandjir Masin. Schouwen 29 te Lipari. Seine Lloyd 27 v. Amsterdam n. Bremerhaven. Sepia 28 te Singapore. Serooskerk 27 te Rotterdam. Sinon 28 v. Sto Domingo n. Port au Prince. Sinoutskerk 27 te Nagoya. Socrates 26 te Amsterdam. Stad Alkmaar 28 v. El Ferrol n. Rotterdam. Steenkerk 27 v. Aden n. Fremantle. Stentor 26 te Rotterdam. Straat Clement 27 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Colombo 28 te Lourenzo Marques. Straat Cumberland 27 v. Durban n. Lourenzo Marques. Straat Johore 27 te Brisbane. Straat Magelhaen 28 te Kaapstad. Straat Malakka 27 v. Tanga n. Dar es Salaam, straat Rlo 27 v. Kaapstad n. Montevideo. Streefkerk 27 te Sydney. Tahama 27 v. Suez n. Mena. Tara 28 te Antwerpen. Theano 27 v. Rotterdam n. Dublin. Themls 27 v. Genua n. Marseille. Theron 27 v. New York n. Curasao. Tjibodas 27 v. Lourenzo Marques n. Dar es Salaam. Towa 27 v. New York n. Philadelphia. Triton 27 v. St. Vincent n. Santa Lucia. Van Waerwijck 28 te Beira. Viana 28 v. Curasao n. Pta Miranda. Videna 28 te Porta de Palmas. Vlist 29 te Paramaribo verw. Waardrecht 27 te Beyrouth. Wonogirl 28 te Wellington. Zaankerk 27 te Antwerpen. Zafra 27 v. Thameshaven n. Bonny River. Zonnekerk 28 te Fremantle. Zuiderkerk 28 te Durban. De New Yorkse effectenbeurs heeft er zondag op aangedrongen buitenlandse beleggers aan te moedigen om ln de Verenigde Staten aandelen en obligaties te kopen. De beurs ziet hierin een middel om het tekort op de Amerikaanse be talingsbalans te verminderen. Het belangrijke duel tussen de dames- handbalploegen van Full Speed en IJmond is een triomf voor de IJmuider dames geworden. Enigszins verrassend won Full Speed met 6-2. Twee keer reageerde keep- ster Rina de Voogt niet op schoten van IJmond-aanvalsters en dat betekende tweemaal een doelpunt. Maar alle overige keren reageerde zij wel en wat dat be tekende zal IJmond zelf wel het beste weten. Voor een groot deel hebben de Velser dames de nederlaag aan zich zelf te wij ten. Het schieten was miserabel en ook het plaatsen was niet bepaald een goed verzorgd onderdeel. De linkervleugel van IJmond fladderde de hele wedstrijd wat vleugellam over het veld. IJmond combi neerde aanvankelijk vlot en beide doelen kwamen beurtelijks in gevaar, maar goed werk van de keepsters voorkwam erger. Na acht minuten nam IJmond de lei ding. Rina de Voogt stak geen hand uit naar een schot van Gerda Groenhof en dat betekende 0-1. Niet lang hadden de Velser dames plezier van deze voorsprong, want een minuut later was een mooi schot van Els Waalboer Berta de Graaf te machtig (1-1). Full Speed nam nog vóór de rust de leiding over toen Nel Toon, die al éénmaal de lat had geraakt, de bal hard over de doellijn joeg. Ook na de rust bleef Full Speed beter, al deed IJmond verwoede pogingen de ba kens te verzetten. Het succes kwam echter aan de andere kant. Na twee minuten mocht Nel Toon een vrije worp nemen, die Berta de Graaf volkomen verraste. (3-1). IJmond was aangeslagen en bleef stuntelig spelen. Een goede combinatie tussen Jopie van Osch en Nel Verhey werd door laatstge noemde met een doelpunt bekroond (4-1). In de nacht van zaterdag op zondag is in het ziekenhuis overleden de 51-jarlge heer S. Steijn uit Krommenie die vorige week zondag met zijn scooter in de Velser tunnel in botsing was gekomen met een personenauto. Het slachtoffer had ten ge volge van dit verkeersongeval ernstig hersenletsel opgelopen. Bij een kettingbotsing die zioh zondag middag omstreeks vijf uur in de westbuis van de Velser tunnel heeft voorgedaan zijn twee vrouwen gewond. Bij de botsing waren vijf personenauto's betrokken. Oor zaak: het te dicht achter elkaar rijden. Een 25-jarige inwoonster van Hillegom kreeg letsel aan een arm, terwijl een twin tigjarige Rotterdamse een lichte hersen schudding opliep. Beiden konden na ter plaatse behandeld te zijn huiswaarts gaan. In de wedstrijd Velsen a-junioren tegen DWS a-junioren, zondagmiddag gespeeld op het terrein van Velsen aan de Kwekers laan, heeft de zeventienjarige Wim Schuurman van „Velsen" zijn rechter enkel gebroken. Vier jongens tussen tien en dertien jaar speelden zaterdagmiddag in de grasberm aan het eind van de Planetenweg in IJmuiden met lucifers. Het gevolg was dat een grasstrook van honderd vierkante meter afbrandde. Aan de oriënteringsrit, uitgeschreven door de Kennemer Motor- en Auto Club (KMAC) te Beverwijk, hebben zondag 72 auto's, 15 motoren en 5 bromfietsen deel genomen. De meeste rijders hebben veel oponthoud gehad door het drukke auto verkeer, met name bij Castricum. De tocht ging van Beverwijk naar Vel sen -Noord, Heemskerk, Castricum, Lim- men, Heemskerk weer naar Beverwijk, totaal 73 kilometer. De uitslagen zijn'als volgt: Auto's: 1. G. de Hartog, Haarlem, 117 strafpunten; 2. E. C. v. d. Luiger, Wormerveer, 133 straf punten; 3. H. Jonkhoff, Zaandam 165 rtraf- punten; 4. mevr. SchenkBril, Haarlem, 198 strafpunten; 5. Storchard, Haarlem 205 strafpunten. Motoren: 1. W. L. de Vries, Beverwijk, 261 strafpunten; 2. Bruijns, Wormerveer, 174 strafpunten; 3. D. Schouten, Zand- voort 305 strafpunten. Bromfietsen: 1. J. W. v. d. Ban, Hilver sum, 140 strafpunten. Bij het bestuur van de KMAC is bericht ontvangen, dat de voor 2 mei uitgeschre ven oriënteringsrit niet zal kunnen door gaan. KORT IJMONDNIEUWS Konijnen en pluimvee. Tijdens een bijeenkomst van de „Konijnen- en pluim veevereniging IJmuiden en omstreken" in het Cultureel Centrum, heeft de voorzitter, de heer Feenstra, medegedeeld, dat het ledental de 50 heeft gepasseerd. Van de heer Hoek, die naar Hoorn verhuist, werd hartelijk afscheid genomen. De kienavond, welke op 9 april zou worden gehouc>-1, moet, wegens het niet beschikbaar zijn van een geschikte zaal, worden uitgesteld. De tafelkeuring zal worden gehouden op zaterdag 4 september, waarvoor drie keur meesters zich reeds bereid hebben ver klaard. De clubtentoonstelling wordt dit jaar ondergebracht bij de Combinatie Am sterdam. De gastvrouwen gingen rustig door en weer trof een vrije worp van Nel Toon doel, terwijl de IJmond-keepster niet rea geerde. Een solo van Nel Toon betekende 6-1. Dat IJmond door An Eckhart nog tot 6-2 kwam was al niet meer belangrijk. Full Speed had verdiend gezegevierd en is nu op gelijke hoogte gekomen met de gas ten, d.w.z. Full Speed heeft 12 punten uit acht wedstrijden en IJmond 10 punten uit zeven wedstrijden. De concurrentie profiteerde half, want Rapiditas en ADO speelden tegen elkaar gelijk (1-1). Drie Europese luchtvaartmaatschap pijen Lufthansa, Air France en Alitalia en Japan Airlines hebben besloten om met ingang van 1 april hun lijndiensten van Europa naar het Verre Oosten samen 'n pool te doen vormen. De overeenkomst is door vertegenwoordigers van de vier luchtvaartmaatschappijen in Hamburg on dertekend. Door deze samenwerking is het mogelijk geworden dat luchtreizigers met een vlieg biljet van een van de vier luchtvaart maatschappijen zonder formaliteiten op het vliegtuig van een andere kunnen over stappen. Zij kunnen daardoor gebruik ma ken van 17 lijnvluchten per week naar hel Verre Oosten, waarbij in totaal 22 steden in Europa en in het Nabije, Midden en Verre Oosten met elkaar worden verbon den. B. I. de Vries en Co Textiel N.V. heeft in 1964 blijkens het verslag, een winst ge maakt van 447 (v.j. verlies 18.265). Voorgesteld wordt deze winst in minde ring te brengen van het verliessaldo vori ge jaren, dat hierna 79.113 bedraagt. De omzetten hebben wederom een stij ging te zien gegeven, zodat ook de voor raden, debiteuren en crediteuren toena men. De dochteronderneming, de algemene textiel- en leder-industrie Joseph Leyser N.V. in Volendam, ondervond tegenslag door het zachte winterseizoen. Dit leidde tot een belangrijke daling van het resul taat. Het voordelig saldo van de exploita tierekening steeg, volgens de verlies- en winstrekening, tot 12.133 2.981). Het tarief voor daggeld (call money) is vandaag wederom met een half percent verhoogd tot vier percent. Dit hoofdzake lijk door de steeds krapper wordende geldmarkt als gevolg van de ultimo- opvragingien. Op 26 maart werd het tarief met een half percent verhoogd tot 3*/» percent. Utrecht. Dr. H. P. Th. Gaeffke is be noemd tot gewoon lector in het Hindi aan de Rijksuniversiteit. Amsterdam (G.U.), Doctoraal economie: F. N. Kwaad (Hoorn). Doctoraal wiskunde: B. W. Janse (Amsterdam). Leiden. Gepromoveerd H. W. Capel, geb. te Sceaux (Frankrijk) en thans wonende te Leiden, tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld „The hole-equivalence principle (The Van Vleck-relation and the application to the theory of D-ions in Lig- land fields)". De promotor was prof. dr. S. R. de Groot. De promotie geschiedde cum laude. De heer Th. F. Krans, geb. teVught en thans wonende te Lpiden, is gepromo veerd tot doctor in de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld „Etudies morphologiques de quelques spiriferes devoniens de la Chaine Cantabrique (Espagne)". Promotor was prof. dr. T. Brouwer. De promotie geschied de cum laude. Groningen. Bevorderd tot arts: Mevr. R. Leenstra-Rijpkema (Groningen) en mej. J. J. I. van der Klei (Peize), en de heren J. van Bruggen (Roden) en W. R. W. Hommes (Winschoten). Utrecht. Doctoraal sociale geografie: H. G. J. Smits (Nijmegen), P. J. van Puffelen (Zwollerkerspel). Doctoraal geneeskunde: mej. E. V. M. Daamen (Utrecht), mej. F. M. Kollemans Beynen (Groenekan), de heren C. A. Geldermans (Mijdrecht), H. Jakobs (Hilversum), F. H. M. Jansen (Breda), L. Stroban (Soest). Doctoraal rechtsgeleerd heid, vrije studierichting: mej. S. Post (cum laude) (Sittard). Amsterdam (V.U.). Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen L. W. Put, op een proefschrift getiteld „An associated partiele method for measurements on inelastic scattering of D-d-neutrons". Promotor was prof. dr. J. Blok. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv 2de tijdv. A.K.U Hoogovens 538 gl 536 Kon. Olit 150,20 gb-150 149,90 Philips 150,10-150,30 150,20 Unilever 130,20-130,50 130,40 K LM 123 gb-124 122 Holl.-Am. Lijn 135 gb-137 135 115 gl

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5