Spanje neemt harde maatregelen tegen smokkel van oude kunst m Willy van Hemert in onmin met de Nederlandse t.v. Rusland overweegt verkoop van kunstschatten naar het westen Het weekeinde Dreigroschenoper in mei bij Nederlandse Comedie Engeland wil Rembrandts „Titus" behouden Behoefte aan harde valuta MAANDAG 29 MAART 1965 6 Vertaling van Gaaikema Herman van der Horsts „Amsterdam" naar Cannes 1 Kan de toneelcritiek een stuk „wegschrijven" Ingrid Haebler morgen soliste bij het N.Ph.O. Clemence Dane overleden nabeschouwingen Damshuizer De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma (Van onze correspondent) MADRID. Er is door het hoogste Spaanse gerechtshof een boete van twee endertig miljoen peseta's, bijna twee miljoen gulden, opgelegd aan vijf Span jaarden en een Engelsman die de hand hebben gehad in de illegale verkoop en export van het beroemde schilderij van Goya, „De heilige Jeronimus". De hoofd schuldige van dit groepje is de Engelsman Stanley Moss. Hij heeft het schilderij gekocht en is met het kunstwerk naar het buitenland vertrokken. Alle nasporingen die op verzoek van de Spaanse regering door Interpol zijn verricht, hebben tot nog toe geen enkel resultaat gehad. HET SCHILDERIJ was oorspronkelijk het eigendom van de bekende Madrileen- se kunsthandelaar José Vilches. Hij ver kocht het aan een Madrileense verzame laar, die kort na de aankoop stierf. Zijn weduwe schonk het kostbare doek in 1959 aan een Jezuïet die het dankbaar aan vaardde, met de bedoeling het te verko pen om met de opbrengst ervan een kerk in zijn missiegebied in Japan te bouwen. Door tussenpersonen kwam Stanley Moss erachter dat de Jezuieten het doek wilden verkopen. Hij ging prop af en kocht het schilderij voor twee miljoen pesetas, hon derdtwintig duizend gld. Dat was in 1960. Stanley Moss nam het onder zijn arm per trein mee van Madrid naar Barcelona. Vandaar vloog hij naar Palma de Mal- lorca, waar hij met onbekende bestem ming in een lijntoestel naar het buitenland vertrok. Met het 1,80x0,90 m. grote doek onder zijn arm wandelde hij door de doua ne. Op vragen wat hij bij zich had, ant woordde hij dat hij schilder was en de door hem in Spanje gemaakte werken mee naar huis nam. ENKELE PERSONEN die van deze transactie op de hoogte waren, stelden de Rijksdienst voor Schone Kunsten van de ze verkoop op de hoogte. Deze schakelde onmiddellijk de Spaanse criminele politie in, maar het was al te laat. Stanley Moss was met het kunstwerk spoorloos verdwe nen en nog steeds weet men niet waar hij is. De thans vastgestelde zeer hoge boete moet iedereen die in de toekomst probeert Spaanse kunstschatten naar het buitenland te smokkelen, afschrikken. Spanje wil zo snel mogelijk een einde ma ken aan de enorme vlucht van kunstvoor werpen naar het buitenland. Tot op dit moment was het land een waar paradijs voor kunsthandelaren. Het bezit een grote variëteit aan Romaanse, Gothische en Re naissance kunstwerken die nog lang niet afdoende door de regering zijn gecatalogi seerd. De Spaanse paleizen en kasteeltjes staan vol met schilderijen en beeldhouw werken. Vele zijn erfstukken van de oude Spaanse adel, die ze heeft gekocht met in Amerika verworven rijkdom toen Span je nog het grootste deel van Europa, ge durende de zestiende en zeventiende eeuw, overheerste. PASTOORS VAN achterafgelegen dor pen hebben in hun kerken dikwijls beel den staan waarvan zij de Gothische of Romaanse herkomst niet eens kennen, om- Advertentie RED BAND ROOSENDAAL (Van onze correspondent) GRONINGEN. De Groningse ca baretier-Neerlandicus drs. Seth Gaaike ma, bekend door zijn musicalvertalingen (My fair Lady, Oliver, Kiss me Kate en Carnival) en teksten voor Wim Kan, blijft voor verrassingen zorgen. Samen met Ton Lutz heeft hij een vertaling ge maakt van Brechts „Dreigroschenoper", waarvan de Nederlandse Comedie in mei de première zal brengen in Amster dam. De andere verrassing is dat hij zon dag, samen met Roelof Stalknecht, op tournee is gegaan om de Nederlandse kolonies in Stockholm, Helsinki en Ham burg te tracteren op een show. Seth Gaaikema en Ton Lutz hebben een week in een familiehotel te Paterswolde aan de vertaling gewerkt. „Hij meer het proza en ik meer de liedjes", zegt Gaaike ma. De Nederlandse Comedie is al aan het repeteren onder leiding van Lutz. „Als ik terugkom van het tourneet je ga ik de zaak weer volgen in Amsterdam. Ik kan heel veel van Lutz leren, die kan teksten tot vlees maken, geweldig. Nicolaas Wijn berg maakt de decors en Guus Oster speelt de hoofdrol; Kitty Courbois speelt Polly". De cineast Herman van der Horst is door het Festival International du Film te Cannes uitgenodigd tot presentatie van zijn film „Amsterdam". Het is de eerste maal dat een Neder landse film deze eer te beurt valt. Boven dien werd Van der Horst uitgenodigd zit ting te nemen in de internationale jury voor de korte films. dat die beelden iedere keer dat het kerkje een beurt kreeg, samen met de muren zijn geverfd. Al deze mensen leven in armoe de en zijn bereid een deel van hun kunst werken te verkopen tegen elk redelijk bod, zonder te weten dat ze vaak twintigmaal zoveel waard zijn. Daarom komen de kunsthandelaren van overal ter wereld naar Spanje. Vooral antiquairs uit Ameri ka, Nederland en Duitsland zwerven onop houdelijk door het land en kopen trein- en scheepsladingen antiek op, dat zij hebben gevonden in vergeten winkeltjes in de gro te steden. De Spaanse antiekhandel begint nu zelf het gevaar hiervan in te zien en de Rijksdienst voor Schone Kunsten pro beert deze enorme export te beperken. Uitvoervergunningen worden nu in de meeste gevallen geweigerd. ■ïéësZ(x'ï Vanavond besteedt de AVRO-tv aan dacht aan het N.T.S.-opleidingsinsti- tuut in hotel Santbergen in Hilver sum en kasteel Groeneveld in Baarn 20.4021.25 uur). De kijkers kunnen dan van nabij volgen hoe de theorie en praktijk van het vak geleerd wor den aan technici en regisseurs. (Van onze correspondent) DEN HAAG Een van de mannen van het eerste uur bij de Nederlandse televisie, Willy van Hemert, zal men de laatste tijd gemist hebben als regisseur van tv-spe- len. Dat is hoewel met pijn in het hart zijn eigen wil geweest. Van Hemert is het totaal oneens met de financiële rege lingen voor regisseurs van tv-drama's. Zolang die niet beter worden zal hij wei geren toneel op de televisie te doen en overweegt hij zelfs zijn werkterrein geheel naar Duitsland te verleggen (op het ogen blik regisseert hij bij het „Zweites Deut- sches Fernsehen" de Duitse versie van Liedje met Caroline"). Van Hemerts hoofdbezwaar is: „Als een tv-spel naar België wordt gerelayeerd krijgt de regis seur niets, maar de spelers ontvangen 50 percent van het honorarium. Ze hebben ge zegd: Als een stuk overgenomen wordt zit de regisseur er niet meer in, daarom krijgt hij niets. Dat is natuurlijk klinkkla re onzin, want een regisseur drukt toch meer dan iemand anders zijn stempel op het stuk. Bovendien zou je kunnen zeggen, dat de tv voor de toneelspelers een schnab bel is. Hun hoofdberoep is toneelspelen bij de gezelschappen waaraan ze verbonden zijn. Maar ik moet van de tv leven," al dus Van Hemert. HET IS VOOR DE MAN, die met men sen als Erik de Vries en Peter Koen de eerste tv-programma's in Nederland regis seerde en die enkele zeer goede prestaties leverde op het gebied van tv-toneel (men denke aan „De dood van een handelsrei ziger") een trieste zaak, dat hij niets meer kan doen in wat hij beschouwt als zijn hoofdtaak: het brengen van goede tv-drama's. Het laatste jaar heeft hij zich, omdat hij toch wat wilde doen, bezigge houden met musicals (o.a. „Vadertje Lang been", „De Kus van de Ballerina" en „De Verwoesting van Garthago"). „Ik verlang daar weliswaar minder geld voor, maar dat vind ik wel redelijk. Ten slotte is het kleinkunst. Helaas gaat dat niet altijd op, want in Nederland schijnt het wel eens zo te zijn dat het honorarium stijgt naarmate de k kleiner is." OVER ZIJN LAATSTE musicalseizoen bij de N.C.R.V. is Van Hemert echter zo ontevreden, dat hij erover denkt ook met deze werkzaamheden te stoppen. „De ont vangst die je krijgt is wel karig, je bent maanden bezig met voorbereiden en schrijven en als het opgenomen is zet je je hoed op en gaat naar huis. Er is geen applaus, niets. Je mist gewoon een be hoorlijke ontlading. Dat is vooral met gro te produkties als musicals bijzonder verve lend. De volgende dag staan er een paar regeltjes in de krant, zo van: hij heeft de roos gemist of juist in de roos geschoten. Verder zit je in de mist. BIJZONDER verontwaardigd is Van He mert over de opmerking van sommige tv- critici, dat hij in zijn laatste musical („De Verwoesting van Carthago") boerenbedrog zou hebben gepleegd. Het gaat over Els van Rooden, vooral bekend geworden door een prachtige hoofdrol in Sartres „De eerbiedige Lichtekooi" en de Belgische ac teur Roger Hooi. Deze twee speelden een liefdespaar. Hun liedjes werden door an deren gezongen. „Ik begrijp niet dat daar iemand bezwaar tegen kan hebben. Die twee spelen goed, maar kunnen gewoon niet zingen. Bovendien heb ik op de rol (de lijst van namen na een stuk) laten vermelden wie de liedjes wél zongen." Een van de grootste moeilijkheden bij het pro duceren van musicals is volgens Van He mert het feit, dat je nooit de acteurs en Forum in Amsterdam De afdeling Amsterdam van het Neder lands Toneelverbond heeft in het Inter nationaal Congrescentrum RAI een fo rumbijeenkomst belegd, die uitmondde in een algemene gedachtenwisseling over het toneel en de toneelcritiek in de pers. In het forum hadden zitting H. A. Gom- perts, Dimitri Frenkel Prank, Richard Flink en Theo Kling. Voorzitter was jhr. mr. P. J. W. de Brau. Als uitgangspunt van de bijeenkomst, die zich in redelijke publieke belangstelling mocht verheugen, was gekozen het onderwerp: „Kan de cri- tiek een stuk wegschrijven?" De conclu sie van het forum luidde, dat de toneel critici alleen er niet in kunnen slagen een toneelstuk „weg te schrijven". H. A Gom- perts achtte het wel de taak van de to neelcritiek te trachten een slecht stuk weg te schrijven. Het hoort, zijns inziens, evenzeer tot de critiek een goed stuk „er in te schrijven". actrice kan krijgen die je wilt hebben. Je begint op een gegeven moment te schrij ven op een bepaalde acteur of actrice en dan blijkt later, dat ze niet vrijgemaakt kunnen worden." Tenslotte zegt Willy van Hemert, die eerder beproefd dan bitter gestemd is over de moeilijkheden, die hem bij de Neder landse tv in de weg gelegd worden: „Men heeft bij de N.T.S. betere voorwaarden be loofd. Maar ik weet uit ervaring dat de N.T.S.-molens zeer langzaam draaien Morgen, 30 maart, is Caroline Kaart weer op het NCRV-scherm te zien in een film die enige tijd geleden is ge maakt. Zij zingt dan balladen en lie deren van de 200 jaar geleden ge boren Schotse dichter Robert Bums. Het decor is een natuurgetrouwe kopie van de hut waarin de dichter leefde. Zoals in bijgaand artikel te lezen is, werken Willy van Hemert en Caroline Kaart sinds kort voor de Duitse televisie. Het negende dinsdagconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft plaats morgen 30 maart in het Con certgebouw te Haarlem. Het concert, ge leid door Henri Ar ends, wordt geopend met het symfonisch gedicht „Die Waldtau- be" van Dworsjak. Daarna zal de pianis te Ingrid Haebler optreden met het Piano concert van Schumann. Na de pauze wordt de Tableaux d'une exposition van Mous- sorgsky uitgevoerd in een orkestratie van Ravel. INGRID HAEBLER, geboren in Wenen, studeerde daar aan het Conservatorium, aan het Mozarteum te Salzburg en in Ge- nève en Parijs. Op elfjarige leeftijd trad zij voor het eerst in het openbaar op. In 1957 werd zij onderscheiden met de Har riet Cohen Beethoven-Medaille en in 1958 werd haar de Grand Prix du Disque toe gekend voor haar opname van de Mozart- concerten no's 6 en 8. Sedert 1954 speelt zij elk jaar op het Fes tival te Salzburg en tevens is zij een regel matig terugkerende gaste in Scheveningen, op het Holland Festival. Haar tournees voeren haar door geheel Europa, N. Afri ka, Australië, de Verenigde Staten en Ca nada. LONDEN Clemence Dane, roman- en toneelschrijfster, is zondag overleden. Cle mence Dane is het pseudoniem van Wini fred Ashton. Zij zag het levenslicht in het einde van de vorige eeuw. Zij werd als actrice in Londens Westend bekend. In 1917 schreef zij haar eerste ro man „Regiment of Women". In 1921 had zij onmiddellijk succes met haar eer ste toneelstuk „A Bill of Divorcement" Dit toneelstuk had opnieuw succes toen het verfilmd werd met Katherine Hepburn in de hoofdrol. Clemence Dane heeft de sce nario's geschreven voor „Anna Kareni- na" met Greta Garbo en voor „St. Mar tins Lane" met Charles Laughton. Zij schreef ook scenario's voor Sybil Thorn' dike, Diana Wynward, Douglas Fairbanks jr., Ivor Novello en Vivien Leigh. Behalve toneelstukken schreef zij een reeks romans die veelal haar belangstelling voor het to neel en zijn geschiedenis weerspiegelden. Verleden jaar publiceerde zij „Londen has a garden" een boek dat herinneringen be vatte en daarnaast een geschiedschrijving van Covent Garden, het deel van Londen met de groentenmarkt, de opera en het Drury Lane Theatre. Mej. Dane ontleende haar pseudoniem aan de nabijgelegen Cle ment Dane's Church in welker nabijheid zij ruim 30 jaar gewoond heeft. Voor de KRO-serie „Rendez-vous met Europa" maakte de Oostenrijkse t.v. zoals wij zaterdagavond op Nederland 2 konden zien een amusementsprogram ma, dat van goede smaak en fantasie ge tuigde; het aardigst was een soort van jongerenuitvoering van liedjes uit „My fair lady", waarin Heidi Brühl zich als een lieftallige Eliza liet kennen. Het daaropvolgende programma-onder deel „Kruispunt Montmartre", gemaakt (Van onze correspondent) LONDEN Er worden in Engeland po gingen gedaan om Rembrandt's „Titus", dat vorige week voor 798.000 pond-sterling (7.9 miljoen gulden) bij Christies geveild werd en in het bezit kwam van de Ameri kaanse miljonair Norton Simon ten behoe ve van een door hem in Los Angeles op gericht museum, te behouden. Dat kan al leen wanneer de regering weigert een ex port-vergunning voor het schilderij te ver strekken en wanneer de koper wordt scha deloos gesteld, met dezelfde som als de koopprijs. Thans is een actie begonnen, die wordt gesteund door sir Philip Hendy, de directeur van de National Gallery in Londen. Sir Philip is inzake uitvoer van kunstwerken adviseur van het Britse de partement van Handel. Een dag na de veiling zou hij desgevraagd het departe ment de raad gegeven hebben de uitvoer van „Titus" te weigeren. Nu is het de beurt van de heer Simon om toestemming voor de export van het schilderij te be pleiten bij een speciale onafhankelijke commissie, welke de kanselier der schat kist in gevallen als deze van advies dient. Inmiddels spannen groepen, die menen dat „Titus" in Engeland moet blijven, zich in, om een bedrag van 1 miljoen pond los te maken van een bestaand fonds, dat niets met kunst te maken heeft, en dit te be stemmen voor de aankoop van kunstschat ten, zoals de Rembrandt, die in gevaar verkeren voor Engeland verloren te gaan De heer Simon is diep teleurgesteld dat de „Titus" vrijdag jl. heeft moeten ont breken bij de opening van zijn nieuwe mu seum. door Manus van de Kamp en Piet Out was eerder een uit fraaie plaatjes samenge stelde reportage dan een film; de inhoud, de jaarlijks in deze beroemde wijk in de vastentijd gehouden kruisprocessie, was echter curieus genoeg om te bewijzen, dat een t.v.-uitzending niet per se een filmisch meesterwerk behoefte te zijn om te kun nen boeien. Al verliep het zaterdagavond-amusement dat de AVRO via Nederland 1 bracht, vol gens het bekende patroon, gezegd mag toch worden, dat zowel de show van „Wil ly en Willeke" als die van „Johnny en Rijk" goed verzorgd en op zijn minst on derhoudend was. In de eerste werkten de acteurcabaretier Steye van Brandenberg en zangeres Milly Scott geëngageerd me de; en de zoet gevooisde beroemde vader en dochter waren ook goed op dreef. Al leen reeds het feit dat Rijk de Gooyer de ze keer nu eens niet trachtte zijn partner te overspelen, maakte de sketches van „Een paar apart" het vermelden waard. Ze waren echter bovendien pittig en knap gemaakt op de maat van een man, in wie ons land toch een zeldzaam clowneske ar tiest bezit: Johnny Kraaykamp. Zoetjesaan hebben wij wel de manier tjes leren kennen, waarmede Kees Brusse Simenon's commissaris Maigret tracht te maken. Daarom gaven wij gisteravond de voorkeur aan het programma op Neder land 2, dat goeddeels bestond uit het van de Westduitse televisie overgenomen spel „Das Glück lauft hinterher" van Horst Lommer. De tekening van situaties en per sonen, door deze puteur gemaakt, deed sterk denken aan de boeken van Hans Fal- lada en Vicky Baum. In tegenstelling echter met die verha len speelde het stuk in deze tijd, in het na-oorlogse West-Duitsland, dat dus van het „Wirtschaftswunder". En daarover moesten wij al zoveel lezen en horen, dat anderhalf uur, keurig gedetailleerd gewijd aan degeneratie en geestelijke ontredde ring, toch wel wat te lang werd. Hoe het stuk, knap en niet zonder enige wellust gespeeld door een reeks van goede ac teurs en actrices, door onze Oosterburen ontvangen werd, weten wij niet. Maar het gaf een griezelig tijdsbeeld van het le ven in hun land. Ja niet alleen griezelig, maar ook ontmoedigend, defaitistisch. En wij dachten zo: dat is niet de weg om een land, waar nazi's op de loer liggen om de macht weer in handen te krijgen, vooruit te helpen. (Van onze correspondent) LONDEN. Er zijn aanwijzingen, dat de Russen van plan zijn om een aantal van hun kunstschatten op de wereldmarkt te verkopen. De laatste grote Londense kunst veilingen zijn door enkele Russische functionarissen, die het Engelse veilingsysteem bestuderen, gadegeslagen. Drie leden van de Sovjet-handelsdelegatie in Londen voerden een dezer dagen een bespreking met de directie van Sotheby. Beweerd wordt, dat de Russen tot verkoop van kunstwerken willen overgaan, omdat zij een grote behoefte hebben aan harde valuta. Eerder, in de twintiger jaren, hebben de Russen een hoeveelheid kunst, welke vroeger het eigendom was van de tsaren en de Rus sische adel, in veilingen in Berlijn en door verkoop aan verzamelaars en musea te gelde gemaakt. Ons Rijksmuseum verwierf toen Rembrandts „Verloochening van Christus". DE RUSSEN ZULLEN ER waarschijn lijk niet aan denken om hun unieke kunst bezit van wereldbetekenis aan te tasten. De Russen hebben vooral onder tsaar Peter HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO..8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Beiaardmuziek. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Ochtendgymnas tiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke kamermuziek (gr.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Instrumentaal Trio: Mexicaanse mu ziek (gr.) 12.17 Overheidsvoorlichting: Voor de landbouw. 12.27 Mededelingen t. b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Metropole orkest en zangsoliste: lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Zangsolisten en pianospel. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio 15.00 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Re portages. 16.00 Nieuws. 16.02 Mezzo-so praan en piano: semi-klassieke liederen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York cal ling. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Populair grammofoonplaten- programma. 18.55 Gesproken brief uit Pa rijs. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Verkor te uitvoering van de opera Les Huguenots (gr.) 20 00 Nieuws. 20.05 Radar: radiope riodiek 20.45 Tot uw orders: gevarieerd programma voor de militairen. 21.35 Klas sieke en moderne kamermuziek (opn.) 21.55 Toneelbeschouwing. 22.05 Sitar, radiotijd schrift voor gitaristen. 22.15 Stereo: Oude kamermuz. (opn.). 22.30 Nieuws en mede delingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Gespro ken brief. 23.05 Venster op de hedendaag se muziek, muzikale lezing. 23.40 Zang met instrumentale begeleiding. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Ouverture.lichte grammofoonmuziek, reportages en mededelingen. (7.30-7.40 Nws 8.00-8.05 Meditatie) 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Oude en klassieke kamermuziek en orkestwerken (gr.) 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Licht vo caal ensemble (gr.) 11.50 Volaan.voor uit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Nederland se volksliedjes. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten of grammofoon muziek. 12.50 Lichte grammofoonmuziek met commentaar. 13.35 Lichte orkestmu ziek (gr.). 14.00 Voor de plattelandsvrou wen. 14.10 Musiësta: gevarieerd muzikaal programma. 14.50 Lichtbaken, lezing. 15.00 Rieleksen: amusementsprogramma, (her haling van zaterdag jl.) 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Onderweg: Gebedsdienst. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Voor de padvinders. 17.50 Overheidsvoorlichting: Taalverschijn selen op de Nederlandse Antillen, door J. A. van Hummelen. 18.00 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 18.20 Uitzending van her. Gereformeerd Politiek Verbond. De viering van de Europadag. Spreker: Ds. K. Drost, tweede voorzitter van het Gere formeerd Politiek Verbond. 18.30 Portret in muziek' lichte muziek. 18.50 En nu mijn geval: vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Franse chansons. 20.00 Kerkorgelconcert: moderne muziek (opn.) 20.30 Hij is de erfgenaam: Lijdens- medidatie. 2105 Klassiek pianospel (gr.) 21.15 Benej Jisrael (De Zonen van Is rael): Joodse liedjes en voordracht. 21.40 Brabants Orkest: Semi-klassieke muziek (opn.) 22.05 Utrechts Kamerkoor: Gewij de muziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Volksliedjes. 23.15 Lichte grammofoonmuziek. 23.55- 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek (12.25 Weer berichten en mededelingen voor de scheep vaart). 12.50 Beursberichten en program maoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nieuws). 15.45 Klassieke muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.24 Klassieke en moderne mu ziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Jazzmuziek voor de jeugd. 17.45 Blaasmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport- berichten. 18 30 Dansmuziek. 18.45 Sport kroniek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nws. en radiokroniek. 19.40 Grammofoon muziek. 19.50 Economische kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.55 Grammofoonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Amerikaanse muziek. 22.45 De Zeven Kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Klassieke en moderne muziek. 23.55 Nieuws 24.00-0.10 Voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws. 19.01 Barend de Beer. CVK/IKOR/RKK19.06 Kenmerk: veer tiendaags journaal 'van de Kerken. NTS: 19.35 Huckleberry Hound, TV-film. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Politieke Partij: KVP. 20.30 De witte karavaan, speelfilm (alle leeftijden). 22.00 De Eerste Wereldoorlog: documentaire film. Periode 28 juni23 aug. 1914. 22.2522.30 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in-het kort. AVRO: 20.01 Het gesprek van de dag, bespreking van actuele zaken. 20.40 AVRO's TV Ma gazine. 21.25 Jazz in beeld. 21.5022.10 Sterren kijken. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NOT/NTS. 14.05-14.30 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Ba rend de Beer. 19.06 Weekjournaal voor Ge hoorgestoorden. 19.33 Engelse les. 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeldverhaal. 20.25 Atten tie. 20.50 Maja Plisetska.ia, balletprogram ma. 2150 Liedjesprogramma. NTS: 20.20 Journaal. 22.25-22.30 Socutera. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VPRO: 20.01 Voetangels en klemmen, documen taire over enkele aspecten van het huis houdelijk beheer. 20.17 Signalement van de hik, licht programma. 20.40-22.10 De Alche mist, klassieke komedie. RKK: 22.10-22.35 Paulus achterna, religieus programma. de Grote en onder Catharina de Grote on schatbare kunstverzamelingen opgebouwd. Ten tijde van Peter werd in 1716 Rem brandt's „Afscheid tussen David en Jona thans" aangekocht. In 1779 kocht Cathari na de Grote de gehele verzameling van de Britse premier sir Robert Walpole voor slechts 40.000 pond. In het Lagerhuis pro testeerden Lagerhuisleden, maar de col lectie bevond zich al hoog en breed in Sint Petersburg. Ook de prachtige verza meling Franse impressionisten van Sergei Schukin en Iwan Morosow viel in handen van de Sovjet-regering. Leningrad's legen darische Ermitage bevat alleen al 8.000 schilderijen, waaronder 50 van Picasso, 25 van Rembrandt, 2 van Leonardo, 20 van Cézanne, 40 van Matisse, 10 Van Dijck en 12 van Renoir. Bovendien zijn er in het museum 40.000 tekeningen en 500.00 etsen, de waarde van dit alles is niet in miljar den meer uit te drukken. (Men herleze het artikel van de Ermitage door de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, Erbij 13 februari). INDIEN DE RUSSEN een aantal mees terwerken zouden willen spuien, zouden zij dit zeer geleidelijk moeten doen, om de markt niet te bederven. Vermoedelijk zullen zij voornamelijk voor de export willen putten uit hun enorme verzameling ikonen en objets d'arts, waarmee zij de westelijke kunstwereld lange tijd zullen kunnen bezighouden. De Russische export organisatie heeft onlangs het voornemen te kennen gegeven, om tsaristisch-porcelein aan Europese en Amerikaanse antiekhan delaren te verkopen. De door de Sovjet-regering in 1917 ge concentreerde kunstschatten bevinden zich in ontelbare musea in opslagplaatsen. Daartoe behoren de Ivoren Troon van Iwan de Verschrikkelijke en een kroon be zet met 3.800 prachtige diamanten. Er zijn ook fascinerende voorwerpen onder zoals, met juwelen bezette paaseieren. Tijdens het bewind van Stalin mochten deze niet tentoongesteld worden. DE RUSSEN ZIJN AL twee jaar in con tact met de Londense kunsthandelaar Eric Estrick, over de verkoop van ikonen, maar er is totnutoe geen financiële over eenkomst bereikt. Het vermoeden bestaat dat de Russen in de eerste plaats hun duplikaten willen verkopen. Tot dusver bleven de impressionisten en de abstracten verborgen voor het pu bliek, omdat ze als a-sociaal en afschuwe lijk werden beschouwd. Zij zijn thans ten toongesteld, maar de Russische abstrac ten zijn nog steeds verborgen omdat het Kremlin niei wenst toe te geven dat zul ke dingen in Rusland gemaakt zijn. Som mige westelijke handelaren hopen dat de Russen er geen bezwaar tegen zullen ma ken een deel van deze „ontaarde" kunst naar het westen af te schuiven.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6