Telstar had met meer durf de zege bij GVAV kunnen halen r s\ Trainer Toon van der Enden trad in contact met GVAV Kampioenskans van DWS door één treffer van ADO verpulverd Heracles moest als schietschijf voor de voorhoede van Feijenoord fungeren (5-0) SPOR TIEF BEZIEN K.J Over de drempel Haarlem werkt aan stichting Sittardia kreeg loon naar werken Fortuna maakte het NAC niet MET TELSTAR OP REIS NAAR GRONINGEN Doelman van Hillegom was bij Blauw Wit Bakker zorgde voor gelijkmaker muur van DOS Sparta verspeelde de overwinning Bouwmeester: Ajax kon geen bres schieten in Schrijvers in wanhoop als midvoor Venneker: bepaald lastig MAANDAG 29 MAART 1965 9 Talentenjacht Fusiegedach te Eén doelpunt genoeg voor zege van Go Ahead versterking van meestersch u tter Rotterdams team met vier „rozen" Schaap naar Victoria In Amersfoort is zaterdag de eerste (openbare) les „gymnastiek voor ieder een" gegeven. Men kent de bedoeling van de actie, die door de vier Nederlandse gymnastiekbonden is ingezet: de gezond heid van het Nederlandse volk te bevorde ren. Het ministerie van O. K. en W„ de KNVB en de NSF verlenen financiële steun aan deze activiteit. De initiatiefne mers willen de Nederlander over de drem pelvrees (naar de tumhallen) heenhelpen. Men wil hem gezonde ontspanning bieden, die de lichamelijke fitheid bevordert. Onderzoekingen op scholen en in het le ger hebben uitgewezen, dat het met de li chamelijke conditie van de jeugd maar matig is gesteld. Professor Jongbloed kwam tot de conclusie, dat 34 percent van de schoolgaande jeugd een houdings afwijking heeft, waarvan 28 percent gecor rigeerd, maar 6 percent niet meer te her stellen is. Het is natuurlijk gelukkig, dat de over heid inziet, dat deze actie gesteund moet worden. Maar men kan ook zeggen: de overheid heeft tot nu toe gefaald. Want als men van overheidszijde op de scholen voldoende aandacht had besteed aan de li chamelijke vorming bouwen van gym nastiekzalen bij elke school verplicht had gesteld en gesubsidieerd; en als men ook gelet had op het besteden van de uren lichamelijke opvoeding op school (hoe slecht is het daar niet mee gesteld?) dan was deze actie overbodig geweest. Dan had men geen drempelvrees gehad. De overheid subsidieert nu de actie „gymnastiek voor iedereen". Men kan dus aan de brug gaan werken. Maar komt de overheid niet te laat over de brug? En wat, als iedereen inderdaad gaat mee doen? Dan zijn er geen sportlokalen. Dan kan men niet eens over de drempel, ook al wil men. rwwvwwvwvwwwwvwwvwwwwwvwvwvwwvwwtfmwvmwvwviivwwwvw Jongbloed van DWS slaat hier de bal weg bij een aanval van ADO. Schrij vers en Israel hoeven niet in het ge weer te komen. De oud-trainer van Telstar Toon van der Enden is gisteren met twee ere- divisieploegen op reis geweest, die hem nog na aan het hart liggen: Sparta en Telstar. Van der Enden moest „toevallig" in Groningen zijn. En hij reisde „toevallig" vanaf Amers foort naar Groningen met Telstar mee. Bij GVAV was hij geen onbekende, want Van der Enden is vorige week al een keer naar Groningen geweest om er met het bestuur van GVAV te praten over een eventuele trainersfunc tie. Van der Pijl gaat nl. weg bij de noordelijke eredivisie-ploeg, zodat er een plaats vakant komt. Van der En den heeft sinds het vertrek vorig jaar bij Telstar geen voetbalclubs meer ge traind. Zo langzamerhand komen we dus weer in de tijd van trainerswisselin- gen en het speuren naar jong talent. Zo zou trainer Thompson van Sparta op „bezoek" geweest zijn bij enkele amateurclubs in het oosten van het land om er veelbelovende spelers te bekijken. Bij SC Enschede-Sparta was burgemeester Thomassen wel tevreden met het gelijke spel. Als scheidend burgervader van Enschede en begin nend burgemeester van Rotterdam kon hij zich geen betere uitslag wensen. Over talentenjacht gesproken. Er be staat een goede kans, dat doelman Eef v. d. Waal van de amateur-eerste klas- ser Hillegom het volgend seizoen het doel van de Amsterdamse semi-prof- club Blauw Wit gaat verdedigen. Hij heeft al een proeftraining bij de „Ze bra's" achter de rug en werd daarbij drie kwartier door trainer Spurgeon on der handen genomen. Dat is volgens Van der Waal heel goed gegaan. De Engelse trainer van Blauw Wit komt nog een paar keer kijken naar de ver richtingen van de Hillegommer in com petitieverband. Aanvankelijk had de 22-jarige Eef v. d. Waal, die al zes seizoenen op bekwame wijze het doel van Hillegom verdedigt, zijn plannen afgestemd op een verkiezing voor het Nederlandse amateurelftal. Men heeft hem nooit ontdekt. In de hoogste klas van het amateurvoetbal is hij een van de minst gepasseerde keepers. Als het aanbod van Blauw Wit aantrekkelijk is, stapt hij over. Bij RCH heeft men spil Van den Brink gemist in de wedstrijd tegen Tu- bantia. De Racing zal het voortaan zonder de bekwame verdediger moeten doen. Wegens familie-omstandigheden ziet Van den Brink geen kans meer om te trainen en te spelen. Koning keerde zodoende weer terug in het eer ste elftal. Hij zal geen prettige herinne ringen hebben overgehouden aan het duel. Want met name midvoor Rompel- man bij Tubantia begonnen, daar na naar SC. Enschede gegaan en weer bij zijn club teruggekomen was een moeilijk te stuiten tegenstander. Rom- pelman is amateur. Hij studeert. Tu bantia maakt een goede kans op pro motie. Maar of het financieel veel zal opleveren? Tubantia heeft Heracles al eens voorgesteld een fusie aan te gaan, maar men heeft daarna niets meer ge hoord, hoewel de beide voorzitters al tot overeenstemming waren gekomen. De fusiegedachte is zaterdag ook weer ter sprake gekomen op een ver gadering, die FC Zaanstreek had be legd met de amateurverenigingen uit de omtrek. Ongeveer de helft van de uitgenodigde clubs was aanwezig in de door oud-KNVB-bestuurslid G. Kruy- ver voorgezeten vergadering. De ama teurclubs wilden wel meewerken aan het tot stand komen van één sterke semi-profclub in de Zaanstreek. Er zal een tweede vergadering worden gehou den om de plannen tot samenwerking nader te bespreken. Op de bijeen komst werd de deur „open gezet", voor ZFC. maar deze club heeft gezegd, dat men wel wil samengaan, maar dan onder de naam ZFC Ondertussen tobt FC Zaanstreek met terreinmoeilijkheden. Het veld van de club (KFC) was al slecht, maar is nu in een erbarmelijke staat. Het moet verdwijnen en dus was men al aan 't afbreken van de accommodatie bezig. Zaanstreek zou bij ZFC gaan spelen. Maar dat vindt de KNVB niet goed. „Iedereen moet maar op het slechte veld spelen", zegt men. Nu worden de laatste wedstrijden (o.a. tegen RCH) op het barslechte veld afgewerkt met half afgebroken tribunes en stukken jute langs de kant voor de inkijk. Al dus speelt men betaald voetbal hier te lande. Telstar heeft de op eigen terrein tegen GVAV geleden nederlaag in zoverre kunnen revancheren, dat er in Groningen nu een gelijk spel (1—1) uit de bus is gekomen, een resultaat dat de gasten ruimschoots verdienden. Wel imponeer de ook hun spel niet daarvoor was het tempo te laag en de combinatie teveel in de breedte uitgevoerd maar de Noordhollanders hebben althans voor de volle anderhalf uur geprobeerd te voet ballen en dat is meer dan van GVAV gezegd kan worden. De Groningers kregen na een goed begin zon inzinking dat wat meer aanvalsdurf bij Telstar waarschijnlijk doorslaggevend had kun nen zijn. De wedstrijd werd tot verrassing van spelers en publiek geleid door Leo Horn die de plaats innam van de aanvankelijk aangewezen arbiter Van Gemert. Hij deed het weer uitstekend, maar had het ook niet moeilijk, want er is sportief ge voetbald. Sportief, maar af en toe zo mat dat het een „dode" wedstrijd werd, welke de 10.000 toeschouwers weinig attractiefs heeft geboden. Telstar startte wat te voorzichtig tegen een wilskrachtig beginnend GVAV en reeds in de eerste minuten kreeg doelman Stuy van de Noordhollanders gelegenheid te tonen dat thij prima doelmanskwalitei ten bezit. GVAV kwam namelijk steeds weer terug en stopper Althof met zijn backs Liptak en Pirovano hadden op die acties niet direct het antwoord klaar. Maar Stuy redde de situatie steeds tot dat ook hij in de achtste minuut moest zwichten voor een fel en hard schot van de Groninger linksbinnen La Croix, 1-0. Die achterstand noopte Telstar wat meer aandacht aan de aanval te besteden en via rechtsbuiten Piet van der Kuil, de beide kanthalfs Daniels en Brom werd met tegenaanvallen het offensief van de Groningers tot staan gebracht. Er kwamen zelfs mogelijkheden voor Telstar dat in de 25ste minuut dicht bij de gelijkmaker kwam toen een combina tie tussen Bakker en De Vries een kans deed ontstaan voor Van der Kuil. De Gro ningse doelman Van Leeuwen wijt echter toch nog een doelpunt fe voorkomen. Het was meteen het laatste spectaculaire mo ment want een kwartier lang rommelden d§ ploegen daarna maar wat raak. Ieder een schrok daardoor plotseling wakker toen in de 32ste minuut de Telstar-linksbui ten Marijt plotseling naar voren trok, met zijn voorzet verwarring stichtte, waarna rechtsbinnen Bakker daar met een reso luut schot een einde aan maakte. Dat was dus 1-1 en voor de rust heeft noch Telstar noch GVAV gelegenheid gehad om die stand te wijzigen al had Van der Kuil er vlak voor het einde een kleine mogelijk heid toe. Hij schoot evenwel naast. GVAV dat inmiddels tot een onbedui dende ploeg was afgezakt leek eindelijk na de pauze tot meer activiteit te zullen komen. Gebaseerd op een nu goed wer kend middenveld werd Telstar onder druk gezet, maar Liptak, Althof en Pirovano, goed gesteund door de kanthalfs kondén de onnauwkeurige acties der Groningers toch wel baas blijven. Dat drukte weer de animo der thuisclub en het is wellicht tac tisch niet juist geweest van de Noordhol landers dat ze toen niet meer hebben aan gevallen. Wel probeerde vooral Daniels zijn ploeg te inspireren maar het bleef een gezapig combineren dat alleen resulteerde in een onverwacht schot van Bakker waarbij de paal getroffen werd. Even daarna miste linksbuiten Marijt een goede kans. Meer durfde Telstar blijkbaar ook niet te onder nemen want het optreden bleek duidelijk gericht op handhaving van het gelijke spel. Een gevaarlijke houding. En alleen een fantastische redding van doelman Stuy bij een kopbal van Fransen kon de punten- deling redden. De wedstrijd Was toen reeds afgezwakt tot een zeer middelmatige, waarin het feit dat de Groninger linksbinnen La Croix ook nog eens de paal trof en een onverwacht hard schot van De Vries de enige momen ten waren welke nog wat betekenden. Sparta heeft in Enschede tegen sport club lange tijd op winst gestaan en het zou stellig ook een Rotterdamse zege zijn geworden, wanneer de bezoekers beter hadden geprofiteerd van de talrijke uitste kende kansen, die zij zich schiepen. Nu werd het 1-1. De doelpunten werden ge maakt door Bosveld (Sparta) en Weering. Het in degradatienood verkerende Go Ahead heeft de kans gegrepen om via het lusteloos spelende MVV twee kostbar® winstpunten rijker te worden. Het kostte de Deventer ploeg overigens veel moeite om van de vele kansen te profiteren. Het gelukte slechts eenmaal, namelijk toen doelman Koerver voor de zoveelste maal de bal uit een van de vele door Go Ahead afgevuurde schoten tot hoekschop ver werkte. Uit de hoekschop kwam de bal in het centrum, waar rechtsbinnen Strik ge reed stond voor een schot. Via stopper Haenen verdween de bal in het net, 1-0. Bijna negentig minuten lang heeft Ajax tevergeefs getracht de levende muur voor het DOS-doel te doorbreken. De Utrechters bepaalden zich namelijk tot de verdedi ging in de hoop een puntje uit de Water graafsmeer mee te nemen, in welke op dracht de ploeg slaagde. Te vaak echter brachten „de kanaries" hun lichaams kracht daarbij in het geding maar scheids rechter Godding had een lankmoedige bui. Bij Ajax probeerde men het met verre schoten, maar altijd was er wel weer een obstakel dat een doelpunt voorkwam. Bo vendien stak ook doelman Ruitenbeek in een goede vorm. Tekenend voor de „strijd" was wel dat keeper Hoogerman van Ajax zegge en schrijve één schot te verwerken kreeg... De trainer van HFC, Rinus Schaap, die besloten heeft de Haarlemse vereniging aan het eind van het seizoen te verlaten, zal volgend seizoen de derdeklasser Vic toria trainen. De oud-international, die in Hilversum woont, is daardoor in eigen woonplaats actief. Victoria is namelijk een Hilversumse vereniging. In het eerste half uur konden de toe schouwers nog geen slagvaardig Feije- noord bewonderen. Het scheen alsof de lentezon in de dure voetbalbenen zat. Er werd tempoloos en ook rommelig ge speeld. Heracles bleef daar niet bij ach ter, maar later bleek, dat de oostelijken niet tot beter voetbal in staat bleken te zijn. Heracles kon zijn hoop alleen maar bouwen op uitvallen van hun beste en ge vaarlijkste aanvaller, die deze keer niet Van Nee, maar Morsink heette. Van Nee werd door Kraay tot figurant gedegra deerd. Enkele goede schoten en passes van Bouwmeester gaven de Rotterdammers eindelijk wat inspiratie. Vooral Moulijn en Bergholtz waren vanaf dit moment niet meer te houden. Nog voor rust werden Een met een grote inzet strijdend ADO is een te machtige kluif geweest voor het over de gehele linie sterk in vorm achter uit gelopen DWS. De Hagenaars behaal den een verdiende overwinning met 1-0, welke tot stand kwam in de 25ste mi nuut, toen Houwaart uit een mislukt schot van De Zoete met de punt van zijn schoen de bal in de uiterste hoek van het Amsterdamse doel „prikte". De Hagenaars, die in de achtste minuut reeds een prachtige kans op een doelpunt zagen vervliegen, toen Jongbloed de bal uit een door Aarts ingeschoten strafschop (toegekend wegens hands van Flinkevleu- gel) uit de hoek stompte, hadden in de eerste helft een voortdurend veldover- wicht, dat echter door veelal te ondoor dacht aanvalsspel en de moeilijk onder controle te krijgen springerige bal verder geen resultaat opleverde. DWS, dat in de eerste helft slechts zel den tot het ADO-doel wist door te drin gen, nam na de rust het initiatief van de tegenstanders over en kreeg na drie mi nuten door Lenz reeds een prachtige sco ringskans. Alleen voor Thie staande schoot hij echter naast. Vier minuten later vloog aan de andere kant een diagonaal schot van Aarts tegen de paal. Het waren de enige hoogtepunten uit de tweede helft. DWS bleef iets sterker nu, maar kon ook uit het wanhoopsoffensief, met Schrijver* als middenvoor, geen doelpunt halen. De voetbalvereniging Haarlem bestu deert op het ogenblik de mogelijkheden tot het creëren van een stichting, zoals ook andere verenigingen hebben gedaan (o.a. vorige week DOS). Dat betekent, dat er een stichting Haarlem zou komen, die zich met betaald voetbal bezig houdt, en een amateurafdeling, waarvan het eerste elftal zal uitkomen in de vierde klas van de KNVB. Men hoopt binnen een maand tot de oprichting van de stichting te kun nen overgaan. Ook bij RCH werkt men in de richting van een stichting. PSV heeft andermaal zijn supporters zwaar teleurgesteld. Het ontbrak de Eind- hovense ploeg tegen hekkesluiter Sittardia te enenmale aan zelfvertrouwen met het gevolg dat de enthousiast strijdende Lim burgers vrij gemakkelijk aan de overwin ning kwamen, 1-3. De grondslag voor deze verdiende zege werd reeds in de eerste minuut gelegd toen Guns nonchalance in de PSV-verdedi- ging resoluut afstrafte. Na een door Donners genomen vrije trap kon Pijs gelijk maken, maar daar mee had de trage voorhoede van PSV al haar kruit verschoten. De Limburgers za gen hun lovenswaardige arbeid beloond met twee treffers (van Dullens en Wolfs). Enkele honderden toeschouwers van de 8.000 verlieten bij de rust van het duel FortunaNAC reeds demonstratief de tri bunes. Het vriendschappelijke en ongeïn spireerde spel, waarmee Fortuna de pitti ge Bredase ploeg tegemoet trad stelde de ijverige en snelle NAC-aanval in staat om de eerste helft met een confortabele voor sprong van vier goals (Groenewegen, Luy- ten, Saris, Luyten) af te sluiten. NAC mocht ook in de tweede helft door midvoor Saris nog twee doelpunten aan zijn totaal toevoegen. Maar zelfs daarna volhardde Fortuna in zijn tam zomer avondvoetbal waarbij Spitz Kohn nog even aandacht besteedde aan zijn positie op de lijst van topscorers en voor het enige te- genpunt zorgde. Hoewel NAC daarna even eens nog vele kansen kreeg, onderging de toch al verrassend hoge score geen wij ziging meer. Bergholtz lost zwaar gehinderd een schot. Het wtirdt échter geen doelpunt voor Feijenoord. Feijenoord heeft de massa Rotter dammers - er waren niet minder dan 53.000 kijkers in het stadion niet teleurgesteld in de wedstrijd tegen Heracles. Het heeft er wel even naar uitgezien, dat Feijenoord last had van voorjaarsmoeheid, maar dat werd na een half uur wel anders. Uiteindelijk konden de kijkers, voorzover ze niet tot de weinige Twentenaren behoor den, enthousiast nakaarten over de overwinning van 5-0 van Feijenoord. En bij dat nakaarten zullen Venneker en Bouwmeester ongetwijfeld de drie voorzetten van de vleugels uitstekend benut door Venneker en Groot, 3-0. Na de rust kwam Heracles toch nog wel eens terug, maar de oostelijke acties wer den niet met succes bekroond. De jonge goalgetter Venneker besliste vrij snel na rust de strijd met een machtige kogel. Daarna begon Feijenoord een demonstra tie, waarbij de Rotterdamse voorwaartsen het maken van doelpunten kennelijk bij zaak achtten. Toen Venneker echter voor een volkomen leeg doel kwam kon hij niet anders dan doelpunten. Moulijn wordt door Westra van Heracles in de „vliegende schaar" ge nomen. meest op de voorgrond tredende namen zijn geweest. Venneker was de meesterschutter van gisteren. Hij joeg de bal vier keer achter de lange Van der Wint. En Bouwmeester, weer terug in de ploeg, wie het landskam pioenschap toch moeilijk meer kan ontgaan, was weer de geslepen tacticus. De kleine linksbinnen be diende zijn collega's van vele, scherpe passes. Kortom: Feijenoord was weer eens ouderwets op dreef.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9