Kansen van formateur Cals zijn sinds gisteren sterk gestegen Compromissen over een aantal geschilpunten lijken nu minder moeilijk Excuus uit Lissabon Mr. Cals naar de koningin Lonen dit jaar 9 pet hoger; prijzen stijgen met 4.5 pet HET WEER Duizenden dode vissen op het strand 1 m Spaans vliegtuig stort in zee Rassenstrijders ontvingen foto van gouverneur Wallace U ST Prognoses van Planbureau IJmuidense vletterlieden reorganiseren hun dienst h Onderzoek naar de Klan-activiteiten Hoogovencongres bezocht IJmuiden Eerste toto-prijs voor twee man IJmuidense haven wordt uitgebaggerd W.A. VERWOERD en ZONEN DAGBLADVOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 31 MAART 1965 'ejore you ouy: SUÊDE-NAPPA JASJES Weinig verandering Gif in zeewater Meer tijd voor vakantie en 5-daagse werkweek Het woord is aan In de krant van heden: Engelse leiding bij Nederland-N.-Ierland «pr g mom Grotere bodembreedte Tel. 8166 KOLEN origineel Zweeds melkbrood uitsluitend verkrijgbaar bij bakker Winkel-Uw hakker 50e JAARGANG NUMMER 125 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De kansen van formateur Cals zijn gisteren in de loop van de dag flink gestegen. Na afloop van de fractievergaderingen van de K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P. waarin het ontwerp-regeringsprogramma werd besproken, heerste rondom het Binnenhof een sfeer van vrij groot optimisme. Politieke pro feten voorspellen dat mr. Cals reeds eind volgende week zijn ministersploeg zal hebben opgesteld. Het optimisme is gebaseerd op het feit dat gistermiddag zowel in de fractie van de K.V.P, als in die van de P.v.d.A. en de A.R.P. een grote bereidheid is geble ken tot het sluiten van compromissen op de voornaamste geschilpunten. Hoewel de compromissen nog moeten worden uitge werkt gaat men er in Den Haag vrij al gemeen van uit dat de formateur en de drie fractievoorzitters gisteravond in een hernieuwde samenkomst flink zijn opge schoten met het werk aan het concept-re geringsprogramma. Te verwachten is dat deze fase van de kabinetsformatie vandaag en morgen wordt afgerond. In het weekeinde kan dan worden ge dacht over de verdeling van de portefeuil les, zodat in de loop van de volgende week kan worden begonnen aan het aanzoeken van de aspirant-ministers. Als de ploeg as piranten volgende week nog gereed komt met het ontwerpen van het definitieve re geringsprogramma blijft formateur Cals Het Portugese ministerie van Buitenland se Zaken heeft aan de Nederlandse am bassadeur in Lissabon medegedeeld, dat de uit Nederland uitgewezen Portugees Da Silva Franco in Portugal politieel noch politiek belast is en door generlei vervol ging wordt bedreigd. De Portugese autoriteiten hebben hun verontschuldigingen aangeboden voor de wijze van transport van Da Silva Franco van het vliegveld naar een ziekenhuis. Da Silva Franco is ter observatie opgenomen in het hospitaal „Julio de Matos" in Lis sabon. ruimschoots binnen de termijn die hij zich zelf heeft gegeven. Maandagavond zei hij te verwachten vóór^ Pasen gereed te zijn. De details van de geschilpunten en de mogelijke compromissen worden in Den Haag zorgvuldig geheim gehouden. Maar ook voor buitenstaanders is het een uitge maakte zaak dat men gisteren vooral be zig moet zijn geweest aan de financiële vooruitzichten voor het nieuwe kabinet en lijk geen moeilijkheden meer op. Alle par- de speculatiewinsten en de landbouwgron den. De begroting voor 1966 levert eigen lijk niet meer moeilijkheden op. Alle par tijen zien wel in dat het te laat is voor rigoureuze veranderingen. Maar met de be groting 1967 ligt het anders. De drie frac ties, die nu aan het formatiegesprek deel nemen, hebben elk heel wat wensen die geld kosten: verruiming van de gemeente- financiën, meer ontwikkelingshulp, verho ging van de uitgaven voor Verkeer en Wa terstaat en meer geld voor het wetenschap pelijk onderwijs. Een groot deel van de inkomsten is al bepaald door de reeds aan vaarde verlaging van de inkomstenbelas ting. Niemand denkt er aan om deze ver laging ongedaan te maken. Voor de finan ciering van de wensen zijn dus maar een beperkt aantal mogelijkheden over. Zo kan de overheid meer dan tot nu toe haar toe vlucht nemen tot leningen. Ook zou de druk van de indirecte belastingen ver hoogd kunnen worden. Dit laatste zal bij harmonisatie van de belastingen in het E.E.G.-gebied toch onvermijdelijk zijn. Men neemt aan dat de drie gesprekspart ners goed op weg zijn om over dit punt een compromis te bereiken. Invoering van een belasting op specula ties, een dierbare wens van de socialisten, is gisteren waarschijnlijk ook ter sprake gebracht. Reeds lang was echter duidelijk dat heel wat K.V.P.'ers en anti-revolu-, tionairen weinig bezwaren zouden hebben tegen een belasting van de echte onge breidelde speculatiewinsten. Ook op dit punt lijkt dus een compromis in aantocht. Je verkoop van de staatsgronden in de Het is de bedoeling dat kabinets formateur mr. Cals vanmiddag aan koningin Juliana in paleis Soestdük een tussentijds advies over zijn vor deringen bü de kabinetsformatie zal uitbrengen. Men leidt hier in Den Haag uit af, dat het einde van de formatie-Cals nu in zicht is, vooral omdat gistermiddag in de fracties van K.V.P., de P.v.d.A. en de A.R. een reeks compromissen zijn voorge steld, die gisteravond met de forma teur zyn besproken. De koningin wordt in de loop van de middag uit het Oostenrijkse Lech, waar de ko- ninkiyke familie een wintersport vakantie heeft gehouden, terugver wacht. „De loonsom per werknemer zal dit jaar met negen percent stijgen, maar prijsstijgingen zullen daarvan echter 4.5 percent afnemen. Deze prognose staat in het vandaag gepubliceerde „Cen traal Economisch Plan 1965" van het Centraal Planbureau (C.P.). De produk- tiecapaciteit zal in ons land sneller stij gen dan de buitenlandse en binnenland se vraag. De mogelijkheid is hierdoor niet uitgesloten dat er een lichte ont spanning zal optreden op de arbeids markt. Het Planbureau schat een werke loosheid van 35.000 a 40.000 man. Het afgelopen jaar beliep de arbeidsreserve ongeveer 30.000 man. Er is zo zegt het Planbureau geen reden om een vermindering van de recente con juncturele expansie van de uitvoer te vre zen. Wel dient volgens het C.P. rekening te worden gehouden met incidentele fac toren, die in 1965 in omgekeerde richting Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 lEIDSESTRAAT <BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met in hoofdzaak in het noorden van het land enkele wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind tussen noord en oost. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. werkten als in 1964. De stijging van de export zal daardoor naar schatting be perkt blijven tot 8 percent tegen 12V2 perclnt in 1964. Daarbij zal de stijging van het prijspeil van de uitvoer vermoe delijk ongeveer 1.5 percent bedragen. Zou bovendien een verdergaande loon stijging optreden dan zouden de uitkom sten ten aanzien van de prijzen en de be talingsbalans verslechteren. Het omge keerde zal zich volgens het C.P. kunnen voordoen als een extra stijging van de arbeidsproduktiviteit wordt bereikt. Zie verder de pagina financien en economie. (Van een onzer redacteuren) IJMUIDEN Biologen van het Rijks instituut voor visserijonderzoek in IJmui den stellerf een onderzoek in naar een massale sterfte van vis, welke zich sinds enkele dagen voordoet in de Noordzee, hoofdzakelijk tussen Scheveningen en IJmuiden. Het strand ligt bezaaid met duizenden dode vissen van allerlei soort en in verschillende grootte. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het instituut, deelde ons hedenmorgen mede, dat de oorzaak van deze vissterfte nog niet is vastgesteld. Er is wel een ernstig ver moeden, dat zij het gevolg is van het in zee lozen van de een of andere chemische stof. In geen geval is er thans in tegen stelling met hetgeen vorig jaar is gebeurd sprake van planktonvergiftiging. Prof. Korringa achtte het voorts uitge sloten, dat het reactorcentrum Petten (dat zyn afvalstoffen ver in zee loost) de schuldige zou zijn. Er is een regelmatige nauwkeurige controle en van verhoogde radioactiviteit in zee is niets gebleken. Waarsehijniyk is de dodelijke stof, die de dood van zoveel zeevis, waaronder veel platvis, niet van een schip, maar van de wal afkomstig. nieuwe polders is nog onlangs een onder werp van discussie geweest in de Twee de Kamer. Ook toen reeds bleek dat ten minste een deel van de A.R.P. bepaalde praktische bezwaren had tegen deze ver koop. Als de formatiepartners rekening houden met het feit dat deze kwestie in de resterende kabinetsperiode van twee jaar toch niet afdoende kan worden gere geld, lijkt ook hier een compromis niet uitgesloten. Een harde noot lijkt nog het initiatief-ontwerp Vondeling, dat voorstelt om de prijzen van onroerende goederen onder de Prijzenwet te brengen. Maar als de socialisten zich realiseren dat het ont werp in zijn oorspronkelijke vorm toch door de Kamer zou zijn verworpen zijn zij wellicht bereid wat water in de wijn te doen. Zo ergens dan zal hier het spreek woord gelden: Beter een half ei dan een lege dop. (Zie verder pagina 2, 7 9) In de dinsdag gehouden vergadering van de coöperatieve vereniging van vlet terlieden in IJmuiden is besloten tot een algehele reorganisatie van de dienst, het geen onder meer inhoudt dat de vletter lieden voortaan niet meer tot Amsterdam op de schepen zullen meevaren. Dit bete kent voor de betrokkenen een belangrijke tijdsbesparing, zodat nu eindelijk ook meer aandacht kan worden besteed aan de vijf daagse werkweek en een behoorlijke va kantie. Deze nieuwe regeling is mogelijk geworden door de moderne navigatie- en communicatiemiddelen, waardoor de aan wezigheid van een vletterman niet meer gedurende de gehele reis op het Noord zeekanaal aan boord van het schip wordt vereist. Tot dusver hebben de vletterlieden een oude traditie voortgezet, die ontstaan is in de tijd van het Noordhollands Kanaal en 't smalle Noordzeekanaal, toen de bin nenkomende schepen voor het inklaren nog moesten worden vastgelegd, bij welke ma noeuvre de assistentie van een vletterman onontbeerlijk was. Inmiddels hebben vrij wel alle schepen de beschikking over V.H.F.-zendapparatuur en walkie-talkie's waardoor zij voortdurend in verbinding kunnen blijven met het havenkantoor en de Hembrug. Ook worden zij thans met zulke zware „waaiers" vastgelegd, dat de ze niet meer met de betrekkelijk kleine vletjes aan wal kunnen worden gebracht. Hiervoor zijn dan ook sinds enige tijd gro te motorvletten in gebruik. In overleg met de scheepvaartvereni ging „Noord" hebben nu de Amsterdamse en IJmuidense vletterlieden besloten de ta ken te verdelen, zodat hun bemoeiingen voortaan door zijkanaal F worden be grensd. Uiteraard blijven zij bij de sluizen in IJmuiden gestationeerd, waar zij con tinu ter beschikking zijn om met een mo torvlet bij het vastmaken te kunnen assis teren. De nieuwe regeling betekent dus een belangrijke werkbesparing, welke door de vletterlieden met vreugde en instemming is begroet. Sir T. N. Talfourd: Plaats onkreukbare mensen op de rechterszetelsdoch niet zo onkreuk baar, dat zij geen begrip meer heb ben voor de menselijke zwakheden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Ferdinand 16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Een Engelse scheidsrechter zal volgen de Week woensdagavond in het Rotterdam se Feijenoord-stadion de ontmoeting Ne derland-Noord Ierland leiden. Twee land genoten zullen hem bij deze wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1966 assisteren. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen mr. Th. H. Bot, die dinsdagmiddag de Keukenhof 1965 in Lisse officieel opende, maakte met Jacoba van Beieren een wandeling over het terrein. Voor het verslag verwijzen we naar pagina 7. MADRID. Een passagiersvliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia is woensdagochtend niet ver van Tanger in zee gestort. -Het toestel had 52 mensen aan boord. Men neemt aan dat er drie overlevenden zijn, maar dat die waarschijnlijk ernstige brandwonden hebben opgelopen. Functionarissen van het vliegveld Bara- jas verklaarden dat de tweemotorige Con- vair, die een vlucht maakte van Malaga naar Tanger, 52 mensen aan boord had, 48 passagiers en vier bemanningsleden. Het weer was op het moment van de ramp zeer slecht. In de buurt waar het on geluk is gebeurd stond een krachtige oostenwind. Men vreest, dat er een aantal buitenlan ders onder de slachtoffers is. Malaga is op het ogenblik vol met vakantiegangers. Het toestel, dat werd gevlogen door ge zagvoerder Vidriales, had om 9.50 uur con tact met de verkeerstoren in Tanger, een uur en een kwartier nadat het in Malaga was opgestegen. WASHINGTON (Reuter) Een delega tie van dertien negers en twee blanken heeft gisteren in Montgomery de hoofd stad van de Amerikaanse staat Alabama gouverneur Wallace een bekend voor stander van rassenscheiding een ver zoekschrift overhandigd betreffende het stemrecht van de negers. Wallace gaf iedere bezoeker een foto van zichzelf voor zien van zijn handtekening. De delegatie vroeg de gouverneur onder meer om verbetering van de procedure in- Vanmorgen hebben meer dan 400 deelnemers aan het internationaal Hoogovencongres te Amsterdam een bezoek gebracht aan IJmuiden, waar de hoogovens, de oxystaalfabriek en de staaf- en draadwalserij werden bezichtigd. Vervolgens vertrokken de gasten in autobussen naar Heems kerk voor een gezamenlijke lunch in de Dr. Prinsenhal. Het congres zal worden voortgezet in Düsseldorf. Aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde is door 683.493 personen deel genomen. Voor pryzen kwam beschikbaar 328.175. De eerste prijs 180.496,25) wordt door twee winnaars (F. v. d. Kamp in Schaarsbergen en een deelnemer uit Den Haag) gedeeld, die bruto 90.248 ont vangen. Voor de tweede prys 98.452,50) meldden zich 38 gegadigden. Zy krijgen bruto 2.590. De derde prys van 49.226,25 wordt door 311 deelnemers gedeeld. Per goed ingevulde kolom wordt 156 uit gekeerd. Vandaag is men in de IJmuidense haven mond begonnen met 't verder uitbaggeren van de vaargeul. Daarvoor is de grote sleepzuiger „Seaway" ingezet, die op het ogenblik nog zestigduizend kubieke meter grond zal wegbaggeren, welke capaciteit in de loop van dit jaar opgevoerd wordt tot 250.000 m3 per week. Bij de verbredingswerkzaamheden in het IJmuidense havengebied zal aan het eind van dit jaar ook het noordelijk Bui tenkanaal onder handen worden genomen. Een gedeelte van het forteiland zal wor den weggezogen, waardoor de bodem- breedte van het Noorderbuitenkanaal van vijfenzestig meter gebracht zal worden op honderdzeventig meter; dat is de toekom stige bodembreedte van het Noordzee kanaal. Het vrijkomende zand, dat geschat wordt op 8 miljoen kubieke meter, zal zeven kilometer in zee worden gestort. zake het inschrijven van stemgerechtig den en een onpartijdige uitvoering van da wetsbepalingen. Wallace die eerst de dele gatie niet had willen ontvangen, verander de later van mening. Zijn toestemming kwam nog geen 24 uur nadat negerleider Martin Luther King had aangedrongen op een boycot van produkten uit Alabama. King had in de loop van het weekeinde in San Francisco gezegd, dat de weige ring van gouverneur Wallace om een dele gatie te ontvangen van de 25.000 betogers voor gelijke burgerrechten die de vorige week van Selma naar Montgomery liepen, een van de redenen was waarom deze boycot noodzakelijk was geworden. In Detroit is gisteren de 39-jarige me vrouw Viola Liuzzo begraven. Mevróuw Liuzzo, die vijf kinderen heeft, werd don derdag dood geschoten toen zij in haar auto van Montgomery naar Selma reed. De uitvaartdienst in een rooms-katholieke kerk in Detroit werd door vele vooraan staande figuren bijgewoond, onder wie negerleider en nobelprijswinnaar Martin Luther King, Walther Reuther, voorzitter van de bond van arbeiders in de auto industrie en James Hoffa, voorzitter van de bond van vrachtrijders. De Congres-commissie voor on-Ameri- kaanse activiteiten heeft zich gisteren uit gesproken voor een onderzoek naar de ac tiviteiten van de Ku Klux Klan. Het democratische congreslid Edwin Willig (Louisiana) verklaarde, dat een voorlopig onderzoek door de commissie had aangetoond, dat „door zeer geheime groepen binnen de Klans schokkende mis daden worden bedreven." Er zal ook een voorlopig onderzoek wor den ingesteld tegen de organisatie van de „Zwarte Moslims", tegen de Amerikaanse nazi-partij en tegen de „Minute-men", een andere extremistische beweging. Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1