de ruyter „ALLES VOOR DE BRUID" HAVENBERICHTEN Expositie van stiehtin „Goed Handwerk" LEVENSKUNST BINNEN 4 MUREN J. N. TROMP DECO-kl LANGS SLUIZEN EN HAVENS VROEGER WAS U BLIJ 5 Veisen behoeft een beter oefenveld in sportpark Schoonenberg FRIESE EN ZAANSE KLOKKEN Schepen van de K.W.I.M DONDERDAG 1 APRIL 1965 11 v - /feig-s,jv -;: GA HET BEKIJKEN BIJ: WONINGINRICHTING MARKTPLEIN 30 Havenverkeer Amsterdam Arie van der Veer met een PAASEI verrassing PAASSPECIALITEITEN PAASTAARTEN opgemaakte PAASCAKES i PAASEIEREN en -FIGUREN BANKETBAKKERIJ Planetenweg 4 - Tel. 4008 j Schop en klap Tafel vernield Stichting Nutsspaarbank DUWELIER R. DE BOER Speciaal adres voor Kort nieuws Sigaretten Van stekenlap tot wandkleed Oude technieken -xfejsp-:" - r --. -• j 'L' l J!,r- J'f 1 HET STOOMSCHIP, dat op de foto de IJmuidense Middensluis verlaat, is de Prins Maurits van de Koninklijke West-Indische Maildienst. Het was een der eerste schepen van de maatschappij, die in 1882 werd opgericht en haar taak aanving met drie schepen. De namen van de andere twee luidden: Oranje- Nassau en Prins Willem I. Eerstgenoemd schip was de pionier, die op 27 maart 1884 van Amsterdam naar Paramaribo vertrok. Advertentie Advertentie In de week van 21 tot en met 27 maart zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 179 zeeschepen (382.893 brt.) en ver trokken 175 zeeschepen (399.131 brt.). De „Prins Maurits" van de Konink lijke West-Indische Maildienst in de IJmuider Middensluis. met man en muis verging, vermoedelijk Op een verzoek om één der fruitschepen gepasseerd. Op een verzoek om één der fruitscrepen op de hoofdlijn te mogen inzetten, omdat het fruitvervoer toch betrekkelijk gering was, werd door de United Fruit Company afwijzend beschikt. Men was toen genood zaakt in plaats van de Prins Willem II een nieuw schip te bestellen. Dit schip kreeg de naam Oranje Nassau. Het eerste schip onder die naam was enkele jaren daarvóór door een stranding op Curasao verloren gegaan. In 1912 kwam de fusie tussen de Ko ninklijke West-Idische Maildienst en de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij tot stand en van 1918 af hebben alle schepen van de K.W.I.M. de onderscheidingstekenen van de K.N.S.M. overgenomen zwarte schoorsteen met twee witte banden en werd de vracht-, post- en passagiersdienst geheel aan de K.N.S.M. toevertrouwd. Advertentie j Tegenwoordig worden er hogere eisen gesteld aan de kwaliteit en... terechtI Stel uw eisen gerust hoog en probeer eens onze 1 Hoofddorp. Het verblijf in de cel zinde hem helemaal niet. Uit woede vernielde hij een tafeltje. Inmiddels heeft zijn vader de aanklacht ingetrokken. Maar voor het vernielen van het tafeltje in de cel moest de fabrieksarbeider toch voor de politie rechter terecht staan. Hij werd veroor deeld tot een boete van 75 en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee we ken, met de bijzondere bepaling dat bin- een maand de schade aan het tafeltje is vergoed. (Van een onzer verslaggeefsters) „ALLES VOOR DE BRUID", is de titel van een tentoonstelling die door de stichting „Goed Handwerk" gisteren in het Huis Van Looy is geopend. Met „goed handwerk" heeft deze expositie eigenlijk niets te maken. „Sublieme naaldkunst" drukt wellicht het beste uit wat er is te zien. Elke vrouw zal verrukt zijn en er zeker een uur kunnen doorbrengen. Het is onmogelijk om „eventjes" te kijken. Want Wie deze expositie bezoekt, wordt ge confronteerd met fijn- en kunstzinnige handwerken die stuk voor stuk alle aan dacht vragen. Of het nu een doodge wone (verplichte) stekenlap is, of een schitterend wandkleed. Mevrouw N. M. Snoep-Binger uit Santpoort heeft de tentoonstelling samengesteld. Het is één harmonie van kleur en opstelling. De tentoongestelde handwerken zijn ver vaardigd door leden van de stichting die cursussen volgen voor de opleiding in de naaldkunstvakken aan de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool. Het zeer intensieve gebruik van het trainingsveld in het sportpark Schoonen berg maakt de vervanging van het oefen terrein door een half verhard veld nood zakelijk. De aanlegkosten worden geraamd op 76.500. De geeenteraad van Velsen moet nog beslissen, of een krediet tot dit bedrag kan worden verleend. In hun toelichting van het desbetreffend voorstel wijzen burgemeester en wethou ders er op dat tegenover de jaarlijkse lasten de ontvangsten van de verenigin gen voor het gebruik van het veld staan. Deze bedroegen gedurende het seizoen 1962-1963 3.815 en over het seizoen 1963-1964 4.452.50, in welk laatste be drag is begrepen 2.770 wegens ontvang sten van de sportclub Telstar. Voor het seizoen 1964-1965 wordt een opbrengst ver wacht van 5.500, waarvan 3.700 van de genoemde sportclub; voor het seizoen 1965-1966 wordt een bedrag van 6.500 aan ontvangsten geraamd. De gemeente dient, gezien de sportbelan- gen welke hier op het spel staan, voor een goede trainingsgelegenheid zorg te dragen. Daaraan wordt, gezien de toestand van het veld, thans niet voldaan. Met het oog op de grote belangen, zowel van de amateurverenigingen als van de sportclub Telstar is het gewenst, dat bij de aan vang van het seizoen 1965-1966 over een goede trainingsmogelijkheid kan worden beschikt. woonplaats in. Zij stalen ongeveer twintig pakjes. Het gebeurde nadat de twee jon gelieden nogal wat bier hadden gedronken. De schade hadden zij nog niet vergoed. Ze vonden dat de eigenaar van de siga rettenautomaat maar met de rekening aan de deur moest komen. De officier van justitie eiste een gevan genisstraf van zes weken, waarvan vier we ken voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De politierechter wilde het nog eens proberen met een geheel voorwaardelijke straf en een boete. De monteur en de ma chinist werden veroordeeld tot 150 boete en een maaand voorwaardelijke gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. Een 32-jarige landbouwer uit Haarlem mermeer was op 11 december van het vorig jaar zo ontevreden over zijn onder geschikte, dat hij de jongeman een schop gaf en met een tuinslang met koperen sproeier sloeg. Voor deze tegenwoordig on gewone behandeling van personeel werd hij bij verstek veroordeeld tot honderd gul den boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Een 18-jarige fabrieksarbeider uit Hoofd dorp stal bijna tienduizend gulden van zijn vader en maakte alles op. Nadat zijn vader aangifte had gedaan, belandde de jonge man in een cel op het politiebureau in Van motieven uit kant is op een donkere grond een ragfijn boeketje gemaakt. Advertentie Kies een doel en spaar er voor in de gemeente Velsen En dit is „De Bruid", het middelpunt van de tentoonstelling van de stich ting „Goed Handwerk". Het is een zeventig jaar oude japon, met acces soires. KENNEMERLAAN 60 - 62 - IJMUIDEN BEZOEKT ONZE SHOWROOM Woensdag kwamen in IJmulden aan: Ooote, van Antwerpen; Enisei, Ventspils; Graveland, Bremen; Sonny, Antwerpen; Sotka, Hamlna; Norfolk Trader, Felixtowe; Neder Weser, Ant werpen; Suzanne Erltzen, Antwerpen, voor IJ mulden; Wilhelm Jebsen, Newcastle; Metropole, Lowestoft, Zaandam; Canada, Kingslynn; Globe Carrier, Philadelphia; Primus, Bremen, IJmul den; Swift, Londen; Bram, Dagenham; Roelof Buisman, Goole; Tempo D., Ipswich, Zaandam; Rhone, Rotterdam; Buka, Londen; Fivelborg, Colchester. IJmulden; Elsbeth Wiards, Casa blanca; Aflena, Par. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Goeree, naar Malmö; Budjadlngen, Den Helder, van Buitenhulzen; Fermla, Rotterdam; AU, Rotter dam, Zwolle; Prinsenbeek, Antwerpen, Zaan dam; Mosel, Gothenburg; Spaarnestroom, Huil; Uranla, Rotterdam; Bernd Gunda, Randers; Isarstein, Antwerpen; Edda, Felixtowe; Norfolk Trader, Felixtowe; Athen, Caen; Flensburg, Bremen; Aria, Rotterdam; Primus, Lissabon, IJmulden; Ares, Bremen; Start, Boston, Koog a. d. Zaan; Gazelle, Rochester, Koog a. d. Zaan; Margrit Angellka, Koege. Donderdag kwamen in IJmulden aan: Confid, van Londen; Arvo, Rotterdam; Vlsund, Canada; Tllla Doris, Hamburg; Nerlandia, Gothenburg. Donderdag vertrokken uit IJmulden: Glan- gula, naar Rotterdam; Alecto, Rotterdam; Hlppo, Sluiskil, van IJmulden; Banggai, Port Said; Goote,. Gent; Canada, Huil; Dldo, Dublin. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam ls gegaan). Verwerping. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot ver werping van het cassatieberoep tegen het arrest van het Haagse gerechtshof, waarbij een Amsterdamse substituut-of ficier van Justitie werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Hij had deze straf gekregen omdat hij in Amsterdam onder invloed van sterke drank zijn auto had bestuurd en bevelen van de politie niet had opgevolgd. De Hoge Raad wijst 4 mei arrest. Tot twee maanden gevangenisstraf heeft de Haarlemse politierechter maandag een 31-jarige autosloper uit Velsen veroor deeld. De man had vorig jaar in april zijn 24-jarige vrouw en zijn dochtertje „in hul peloze toestand achtergelaten". Enkele we ken na zijn verdwijning werd het tweede kind van het echtpaar dat inmiddels is gescheiden geboren. Het was niet de eerste keer dat ver dachte terecht stond. Behalve zijn wetti ge vrouw had hij ook andere vrouwen met kinderen van hem in de steek gelaten. De autosloper is op het ogenblik gedeti neerd. „Het is schandalig, de staat moet maar voor zijn plezier opdraaien", zei de offi cier van justitie. De gemeente Hoofddorp had voor het onderhoud van de vrouw en haar twee kinderen die daar waren gaan wonen in de maanden van april tot en met december ruim veertienhonderd gulden moeten betalen. De politierechter veroordeelde de auto sloper conform de eis tot twee maanden gevangenisstraf. Een 19-jarige verwarmingsmonteur en een 18-jarige machinist uit Badhoevedorp sloegen op 13 februari met een steen de ruit van een sigarettenautomaat in hun Dank zij deze bijzondere samenwerking van school en stichting kunnen ongeveer 90 leden deze op heel hoog peil staande opleiding voor hun plezier volgen. Een van de belangrijkste punten is dat zij dan niet alleen leren „steekjes maken", maar ook leren ontwerpen en combineren. Verleden Jaar januari zijn de cursussen die zo'n groot succes blijken, gestart. De kring Haarlem en omstreken, met 700 leden, is een afdeling, die het vooral door het en thousiasme van mevrouw Snoep-Binger, ver heeft gebracht op het gebied van hand- werkkunst. Een gedeelte van de tentoonstelling is gewijd aan oude huwelijksgebruiken. Uit particuliere verzamelingen en van het Openlucht Museum (afdeling textiel) uit Arnhem zijn voorwerpen tentoongesteld. Middelpunt van de expositie is de pop die een ivoorkleurig bruidstoilet uit het einde van de vorige eeuw draagt. Deze japon, met bijbehorende accessoires is „echt" oud en afkomstig uit Amerika. Pikant dé tail: er hoort ook een kouseband met roos jes bij. (De traditie in Amerika was dat na de huwelijkssluiting de bruidegom de kouseband van zijn echtgenote tussen zijn vrienden wierp. De jongeman die de kou seband opving zou binnen het jaar trou wen). Er is ook een klein linnenkastje uit de vorige eeuw,, waarvoor een keurig poppen- dienstmeisje haar jonge poppenmevrouw de stapels linnengoed toont. De bruidjes van toen kregen een goed gevulde linnen kast mee. Ze zullen er zelf ook bloedig op hebben zitten werken. Want met het lin nen waren zij niet klaar, er behoorde bij een uitzet veel meer, zoals geborduurde kastrandjes en pronkbedspreitjes. En wat zullen de Marker meisjes en vrouwen niet afgewerkt hebben voor het rijglijf van hun klederdracht naar behoren was voorzien van geborduurde rozen? De stichting „Goed Handwerk" laat in het Huis Van Looy zien dat de oude mo tieven en handwerktechnieken uitstekend voor moderne doeleinden kunnen worden gebruikt. Een grote tweepersoons „lapjes deken" wordt nu haast niet meer gemaakt. Maar met de patchwork techniek kan er voor een bruidje van 1965 van allerlei wor den gemaakt. Bij voorbeeld een sierkussen of een overtrek voor een toilettafelkrukje. De tentoonstelling is ingedeeld in denkbeel dige kamers. In de slaapkamer ligt een bedjasje, gemaakt volgens de oude Zaans Een van de mooiste handwerken van de tentoonstelling is dit wandkleed van een leerling van de NS-opleiding van de Haarlemse Huishoud- en In dustrieschool. stikwerk-methode. Met Zaans stikwerk zijn prachtige resultaten bereikt voor gebruiks voorwerpen van onze tijd. Praktisch in de keuken is het fleurige katoenen omslag voor een receptenboek, met een bijpassend schortje. In de huiskamer en eetkamer zijn onder meer prachtige kleden en servetten te bewonderen. Biedermeier boeketjes in bijpassende tinten geven extra fleur aan de tentoongestelde voorwerpen. Behalve werk van de leden van de Stich ting „Goed Handwerk" is er werk van de leerlingen van de N.S. (naaldvakken)-op- leiding van de Haarlemse huishoudschool Hierbij behoort een van de mooiste hand werken van de tentoonstelling; een wand kleed naar oude Perzische motieven. Ver der is de collectie handwerken die door de stichting wordt uitgegeven te bezichtigen. De tentoonstelling is vandaag geopend om twee uur (tot vijf uur) en vanavond van zeven tot negen uur. Morgen alleen van tien tot vijf uur, maar vrijdag van tien tot vflf uur en 's avonds van zeven tot negen uur. De laatste dag, zaterdag, begint de tentoonstelling om tien uur en sluit om vier uur. Tot besluit een, op deze zo vrouwelijke tentoonstelling, toepasselijke spreuk die op een kastrand je is geborduurd: „Duurt mannenwerk van zon tot maan, vrouwen werk is nooit gedaan." Weldra werden meer aanloophavens in de dienst opgenomen; ook de kust van Venezuela werd bezocht en in 1888 werd de lijn West-IndiëNew York geopend. Tegen het einde van de negentiende eeuw kwam een veertiendaagse dienst van Am sterdam op Paramaribo tot stand. De K.W.I.M. telde toen 8 schepen: Oran je Nassau, Prins Maurits, Prins Hendrik, Prins Willem II, Prins Willem III, Prins Willem I, Prins Willem IV en Prins Wil lem V. De Prins Willem I was na een aanvaring met een zeilschip in het Engel se Kanaal gezonken. Een belangrijk jaar voor de Koninklijke West-Indische Maildienst was 1906. De K.W.I.M. ging toen een contract aan met de United Fruit Company voor het ver voer van bananen, van Paramaribo naar New York, en daartoe werden vier fruit schepen besteld: de Suriname, de Sara- macca, de Coppename en de Marowijne. De etablissementen te Paramaribo moes ten voor het fruitvervoer belangrijk wor den uitgebreid. Vol verwachting ving men de nieuwe dienst aan. Doch reeds het eerste jaar waren de uitkomsten in alle opzichten teleurstellend voor de K.W.I.M. Politieke moeilijkheden tussen Nederland en Venezuela waren oor zaak, dat de schepen de havens van dit land niet konden aanlopen; op Haïti brak een revolutie uit en verschillende andere havens moesten, wegens pest of cholera, worden vermeden. Tot overmaat van ramp bleek het met de bananencultuur niet erg te vlotten, door een reeks fouten. Nadat men dit te boven was gekomen, brak er onder het gewas een ziekte uit. De verscheping van fruit bleef gering, ter wijl de retourvrachten van New York ook al tegen vielen. Een der oude schepen, de Prins Frede- rik Hendrik, ging in maart 1903 bij een stranding in West-Indië verloren. Het werd in 1904, door een schip met dezelf de naam. vervangen. Een ernstige ramp trof de K.W.I.M. in 1910, toen het stoom schip Prins Willem II tijdens stormweer

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11