DE NIEUWSTE PANTALON: TS-Quality van7ehlenka Gesprek tussen De Gaulle en Wilson lijkt zonder uitzicht KOFFIE HAE Schouwen is geen eiland meer Industrie biedt geld aan voor vakbondsfondsen Tweedracht in CDU was bijna niet te verdoezelen Mett badwater weggooien, Fa B. ENGELENBERG Minister stelde Grevelingendam open voor het verkeer Centrales willen werkgevers geen medezeggenschap geven Kapitein maakte dodelijke val in het ruim Ster van Er hard is aan het dalen Eén april bij de BBC badedas verfrist, badedas verkwikt. DONDERDAG 1 APRIL 1965 13 EEG Met hart voor uw gezondheid Verkennend Pyromaan weer actief Kort nieuws Nederlandse omgekomen bij vliegramp in de Middellandse Zee .OFFiClelE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „ALPHA" PASTA SUPERWIT Kerkelijk nieuws Waarschuwing V oor zichtig fl egspoelen als u wiltMaar verdwijnen xal uw ochtendhumeuruw avondmoeheid in het badedas badOngekend schoon voelt u zichbadedas geeft weer zin in 9t leven9 in werk9 in sport badedas voor bad en douche met extract van wilde kastanjes maakt het hardste water zacht laat het bad mooi schoon ,.,ook zo goed voor de huid! Advertentie PUBLIKATIE VAN A K U ARNHEM (Van onze correspondent) LONDEN Sommige politici in Londen noemen het bezoek dat premier Wilson mórgen en zaterdag aan president De Gaulle zal brengen ronduit tijdver- knoeiing. omdat er hoegenaamd geen practische resultaten van te verwachten zijn. Maar hoewel Groot-Brittannië en Frankrijk en het ogenblik politiek gen za ken met elkaar kunnen doen, is het per soonlijke contact op het hoogste niveau tegen de achtergrond van de wereldpro blemen niettemin van het grootste be lang. Toen ter gelegenheid van Sir Winston Churchills begrafenis, premier en presi dent een kort gesprek voerden, viel ieder een de warmte en hartelijkheid daarvan op. Zij bleken persoonlijk uitstekend met elkaar overweg te kunnen. Alles ging des te vlotter, omdat Harold Wilson, wat de E.E.G. betreft, anders dan zijn voorgan ger, geen pretenties bezit en een Europe se politiek in het Franse vaarwater volgt. De Gaulle ziet in Wilson een vriend die het hem in zijn diplomatieke spel zeker niet lastig zal maken en die hij wellicht in bepaalde situaties goed kan gebruiken. Engelands economische moeilijkheden beseffend ziet de generaal met welgeval len, hoe de Britten door de harde feiten gedwongen, technische samenwerking met Frankrijk zoeken. Eendracht over de Con corde is hersteld, de kanaaltunnel ligt in het naaste verschiet. Er zullen nog wel meer gezamenlijke vliegtuig- en andere projecten komen. Maar De Gaulle zal er waarschijnlijk op aandringen dat de Brit se regering waarborgen geeft, zodat de Fransen, na de episode met de Concorde, weten waaraan zij toe zijn. De Labourregering, het oog gericht op de wereldzeeën en toch al zo weinig geest drift koesterend voor een „provinciale" Europese gedachte, houdt het thans in haar betrekkingen met Parijs op de klein ste gemene deler tussen Engeland en Frankrijk, namelijk zuiver functionele sa menwerking. Wel wil Londen de politieke verbindingslijnen met de E.E.G. openhou den, al was het alleen maar omdat het er op lijkt dat de conservatieven de E.E.G.- kwestie bij volgende verkiezingen weer naar voren willen schuiven. Niet uitgesloten is dat Wilson van de president misschien nog belangrijke raad zal ontvangen over Vietnam. Maar voor het overige zullen de staatslieden vermoe delijk alleen maar beleefd en vrijblijvend naar elkaar luisteren. Wilson zal de on doorgrondelijke Charles de Gaulle in eigen omgeving kunnen aanschouwen en omgekeerd zal de rijzige Fransman de in hoge mate intelligente Brit nader leren kennen, over wiens „gaullistisch" gevoel van nationale eigenwaarde de generaal zich alleen maar kan verheugen. Vandaar zijn geestdriftige lof op Engelands na- Advertentie buurschap, waaraan hij zich onlangs tot ieders verbazing te buiten ging. De besprekingen zullen uitsluitend een verkennend karakter dragen. Evenals de E.E.G. zal ock de kwestie van de Euro pese nucleaire defensie waarschijnlijk door Wilson als academisch worden afge daan, hoewel hij misschien zal trachten, het multilaterale element van de door hem gepropageerde Atlantische strijdmacht evenwel zonder hoop op succes ter sprake te brengen. De gehele vrijdag- en zaterdagochtend zullen gewijd zijn aan 'n persoonlijke tête- è-tête tussen de Britse premier en de Fran se president. Vrijdagmiddag zullen minis ters en regeringsfunctionarissen elkaar ontmoeten, waarna Wilson en de Franse premier Pompidou nog besprekingen zul len voeren. Een belangrijk punt dat Wilson zeker met de bankier Pompidou wil aanroeren, is de internationale monetaire situatie, welke door Frankrijk uitermate is be moeilijkt. Maar ook Wilson maakt zich geen illusies de generaal op andere ge dachten te brengen. De Gaulle zal waar schijnlijk weinig voelen voor concessies tegenover een land dat zich in economi sche moeilijkheden bevindt. Van Wilson kan ook worden verwacht dat hij de wens van de Britse regering herhaalt, om be trokken te worden bij onderhandelingen over een politieke unie van de zes. Maar na de koude douche van Couve de Mur- ville in Rome, lijkt Engeland op het ogen blik in Franse ogen helemaal buitenspel te staan. Ondanks de wonden aan het gezicht, kan deze Deense vrouw toch van geluk spreken. Zij is namelijk een van de drie overlevenden van de vliegramp in de Middellandse Zee. Na het ongeluk werd zij uit zee ge red door vissers en naar Tangiers overgebracht. Artsen hebben gezegd dat de toestand van drie overleven den twee vrouwen en een man redelijk is.(Telefoto). Schouwen-Duiveland is eiland af. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Van Aartsen, heeft vandaag de Grevelingendam opengesteld voor het verkeer. Voor het eerst in de geschiedenis is het nu mogelijk Schouwen-Duiveland te hereiken zonder gebruik te maken van oponthoud veroorzakende veerdiensten. Uit de Randstad Holland kan iedere automobilist via de Haringvlietbrug en de Grevelingendam regelrecht naar het eiland rijden. Vooral in de kop van 't eiland, de westhoek, zal men zeker deze zomer al op een druk bezoek mo gen rekenen. Schouwens West hoek is namelijk bijzonder attrac tief. Het 17 kilo meter lange hier en daar zeer brede strand, de (brede duinstrook, die grotendeels nog vrij toegankelijk is en de uitge strekte domein- bossen hadden al jarenlang een uitstekende reputatie bij hen die hun vakantie in rust en stilte wilden doorbrengen. Met die rust en stilte zal het echter nu wel gedaan zijn. Niet iedere eilander is dan ook ingeno men met de Grevelingendam. Vooral de oudere eilanders vonden het wel goed dat na half elf 's avonds het eiland „op slot ging omdat dan de veerdiensten gestaakt werden. Veel zomergasten die juist naar Schouwen kwamen om een tijdlang geïso leerd te zijn van drukte en lawaai delen deze opvatting. Rottarda HElLeVOETSUiIS SPIJKEN1SSE oNUHANSuORP oKMWEME WILLEMSTAD OOLTGEKSi "=PLAA IERHZEE o BlUINISSE 20 Km De Stichting van de Arbeid heeft nog geen oplossing gevonden voor het pro bleem van de ongeorganiseerden (60 per cent van alle werknemers) en de daar door voor de georganiseerden hoge bondscontributies. De industriële werk gevers hebben aangeboden bedrijfstak fondsen voor vakbondsvormings- en scholingswerk te stichten met 50 percent werkgeversmedezeggenschap en even tueel een hoger percentage financiële bijdrage. De vakcentrales willen echter de abso lute zeggenschap over dergelijke fondsen hebben en ze ook gebruiken voor gedeel telijke terugbetaling van contributie aan georganiseerden. Deze restitutie-gedachte wijzen de werkgevers principieel af. Zij voelen er niets voor het bondslidmaat schap en daarmee uiteindelijk de sta kingskassen te financieren, vandaar ook de controle die zij op de door de indu striële werkgevers geopperde bestem mingsfondsen eisen. Dit fonds-aanbod wordt overigens niet gesteund door de vertegenwoordigers van werkgevers in de land- en tuinbouw en de middenstand. De landbouw vindt dat zij genoeg betaalt voor het soriaai overleg in het landbouwschap en de middenstand meent niet in staat te zijn tot financiële bijdragen. De werkgevers wijzen eensge zind bevoordeling van georganiseerden boven ongeorganiseerden af, een wens die de vakcentrales „op de achtergrond" van die voor een restitutie-fonds houden. Wel gaan zij ermee akkoord dat ongeorgani seerden betalen voor de diensten van de bonden. Op dit punt is in de bouw-CAO onlangs een korting op vakantiebonnen voor ongeorganiseerden overeengekomen, een systeem dat in de landbouw en bij vakantiefondsen voor winkelpersoneel al langer bestaat. De vakcentrales zullen zich nu beraden of zij zullen ingaan op het werkgevers- voorstel de zaak nog eens nader in klei nere commissie te bespreken. Intussen zien zij geen reden in de bedrijfstakken het in enkele gevallen reeds met succes bekroonde streven naar restitutie-fondsen af te remmen. Deze regelingen kunnen buiten de CAO's tot stand komen en zul len dus ook bij toetsing in de Stichting van de Arbeid niet vast kunnen lopen. De Nijmeegse brandweer is gistermiddag weer gealarmeerd voor bosbranden in Mook en Groesbeek. Het heeft er alle schijn van, dat de pyromaan, maar wie al lang wordt gezocht, opnieuw in actie is geweest. Zondag en maandag gingen in de zelfde ome^ving ongeveer twee hectaren bos en hei in vlammen op. Schouwens Westhoek is nog niet voor bereid op de komende veranderingen. Vooral het verkeer zal wel in de knel ko men. In Schouwens Westhoek vindt men nl. geen wegen die een verdrie- of vervier voudigd verkeer kunnen opvangen. Er zijn wel plannen geweest om met een noord en een zuidweg het recreatiegebied meer te ontsluiten, maar het is bij de plannen gebleven. De Westhoek zal het dus met de bestaande wegen moeten doen en die kunnen een intensief verkeer beslist niet aan. Met de accommodatie voor vakantiegan gers valt 't wel mee. De kop van Schouwen- Duiveland, waar men op het strand altijd wel een tegen de wind beschutte plaats vindt omdat de kustlijn sterk gebogen is, telt een vrij groot aantal pensions en kam peerplaatsen. De hotelaccommodatie is ech ter vrij klein en voorzieningen voor dag jesmensen zijn er vrijwel niet. Op Schouwen-Duiveland ligt ook nog steeds het vliegveld Haamstede. Vóór de oorlog was het een der drukst bevlogen binnenlandse vliegvelden, na de oorlog echter bleef het een dorre vlakte, die het domein werd van enthousiaste zweefvlie gers. Als de Rijksluchtvaardienst daarvoor toestemming zou geven, zouden diverse luchtvaartmaatschappijen er wel wat in zien om in het toeristenseizoen op Haam stede te vliegen. Vooral bij de inwoners van het Ruhrgebied (de Duitsers wisten overigens de laatste jaren het eiland heel goed te vinden) bestaat er animo genoeg om per vliegtuig naar Schouwen te komen. In Vlaardingen is het m.s. „Stad Gouda" (8787 brt) van de Halcyonlijn binnengeko men met aan boord het stoffelijk overschot van de 37-jarige kapitein L. W. J. van der Drift uit Papendrecht. Hij was op de Noordzee tijdens een controleronde over zijn schip in het ruim op een tien meter lager gelegen vloer gevallen. De kapitein werd korte tijd later door zijn bemanning dood aangetroffen. Niemand heeft het on geluk zien gebeuren. Pornografie. Bij een boekhandelaar in Den Haag heeft de politie 1200 boeken in be slag genomen, waarvan zij meent, dat de inhoud aanstotelijk is voor de eerbaar heid. Ook hield de politie een 25-jarige uitgever uit Antwerpen aan, die de 1200 boeken had ingevoerd. TANGER (Reuter en AP) Bij de vliegramp met het Spaanse verkeersvlieg tuig dat gisteren in de Middellandse Zee stortte in de omgeving van Tanger zijn vijftig mensen om het leven gekomen. On der de slachtoffers bevond zich ook de Ne derlandse mevrouw C. Stap-AIberts. Slechts drie passagiers overleefden de ramp. Het zijn twee Denen en een Zweed. Ze zijn niet ernstig gewond. Het meren deel van de passagiers waren toeristen uit Denemarken en Zweden. Drie Spaanse vissersvaartuigen die in de buurt van de ramp waren hebben 47 lijken en de drie overlevenden uit zee op gepikt. Advertentie Do-f\tr.>af JD HjarU m Tel iillt Geref. Kerken Beroepen te Akkrum J. D. Ubels, kand. te Amsterdam, die dit beroep heeft aan genomen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bergentheim B. v. Zuijle- kom te Leens. Bedankt voor Middelstum P. Deddens te Creil; voor Valthermond-2e Exloërmond A. Geelhoed te Zwagerveen-Zwaagwest- einde. (Van onze correspondent) BONN De partijbijeenkomst van de CDU in Düsseldorf eindigde woensdag. Aan het einde van de laatste dag vatte de voorzitter van de CDU-parlementariërs in de Bondsdag, Rainier Barzel, het bui tenlands beleid van zijn partij in vijf pun ten samen. Barzel verklaarde dat de CDU vast houdt aan de verantwoordelijkheid van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk in het Duit se probleem. Zij wil niet kiezen tussen haar vrien den de Verenigde Staten en Frankrijk. Zij wil „in dienst van de vrijheid en Euro pa de status quo in het Duitse vraagstuk bestrijden en overwinnen." Zij ziet „Euro pa als Atlantische partner" en tenslotte wil de CDU „gezamenlijk inwerken op de realiteiten in het door de communisten overheerste deel van Europa." Ook minister van Buitenlandse Zaken Schroder sprak op de partijdagen in Düs seldorf over realiteit. Hij waarschuwde er voor „het bestaan en de levensuitingen van de zone (de DDR) buiten beschou wing te laten." Toen hij over deze uitla ting werd aangevallen, verklaarde minis ter Schroder nog: „onze buitenlandse po litiek moet de zone zó beschouwen zoals zij in de nu al twintig jaren dat zij van ons gescheiden is, geworden is. „In het bijzonder moeten wij de internationale mogelijkheden, waarvan zij onder be scherming en met hulp van Moskou ge bruik maakt, realistisch beoordelen." In aansluiting op deze mededelingen voegde Schroder er nog aan toe, dat dit niet moet betekenen, dat de Bondsrepu bliek de vlag voor de „zone" zal moeten strijken, maar dat het de noodzakelijke strijd om het alleen-vertegenwoordigings- recht van de Bondsrepubliek over de bei de Duitslanden, moest ondersteunen. De logica van deze opmerking werd dui delijker in het vervolg van Schroder's be toog, toen hij stelde dat de betrekkingen met de oostblok-staten moeten worden verbeterd. De minister propageerde het oprichten van Westduitse handelsvertegen woordigingen in vier Oosteuropese landen. Minister Schroder is er altijd op uit ge weest, de DDR te isoleren door het aan knopen van vriendschappelijke betrekkin gen met Ulbricht's buurlanden. De minis ter raakt hiermee dicht aan het program ma van de Vrije Democraten, zoals dat op de partijdagen van deze partij verkon digd werd. Schroder nadert daarmee ook het concept van de Franse president De Gaulle, die de Duitsland-kwestie wil „europeaniseren". Hij vindt in zijn eigen partij echter weinig enthousiasme voor deze plannen Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat Schroder na de ver kiezingen niet in het kabinet zal terugke- De partijdagen van de CDU, de laatste voor de verkiezingen, werden gekenmerkt door een grote voorzichtigheid bij de po litici in hun uitlatingen en weinig enthou siasme bij het „voetvolk". De kloof tus sen mannen als Adenauer en Erhard, Strauss en Schroder is zó groot dat het bijzonder moeilijk was, naar buiten niets van deze ingrijpende meningsverschillen te laten blijken. Hoewel door de crisis in het Nabije Oosten en een lange reeks andere mis grepen de ster van Erhard naar de kim is weggezakt, wedt het partijbestuur toch nog op de Bondskanselier als de gro te kracht bij de komende verkiezingen. Daar tussendoor bewoog zich Adenauer als het eeuwig „enfant terrible". Eerst had hij geweigerd het woord te voeren, omdat hij dan zijn onmin met Er- hard's politieke manoeuvres had moeten laten blijken Tenslotte beloofde hij toch het spreekgestoelte te zullen beklimmen, maar hij sprak toen in hoofdzaak over de Frans-Duitse relaties. Ongelukkigerwijs raakten deze nog eens extra in 't ongerede door het besluit van De Gaulle, zijn toe zegging aan Erhard over een conferentie in verband met een Europese unie gedaan, voorlopig niet te honoreren. Tijdens de inleiding van Schroder schit terde Adenauer door afwezigheid. De mi nister had griep. Adenauer gaf met de be ruchte twinkeling in zijn ogen als reden voor zijn wegblijven: „ik kan een mens niet zien lijden". De organisatoren van het congres zagen met angst en beven hoe Adenauer aanzienlijk luider werd toege juicht dan Erhard. De zakelijk leider van de C.D.U. de geslepen Tufhüs die ech ter terrein verliest aan de moderne frac tie-voorzitter Barzel trachtte deze situa tie in rechte banen te leiden door stralend op te merken: „Erhard leidt ons bij de verkiezingscampagne van deze herfst. Ade nauer levert ons zijn kracht en zijn auto riteit". De B.B.C. heeft geprobeerd de tele visiekijkers ervan te overtuigen dat zij met hun toestellen geuren kunnen ontvangen. Er is een professor van de universiteit van Londen voor de ca mera's gebracht om de nieuwe tech niek van „Geurovisie" te demonstre ren. Hij liet eerst koffiebonen zien en daarna uien, met een ingewikkeld stelsel van „nieuwe apparatuur". Hij legde uit dat luchtjes zich in mole culen zouden opdelen en via het scherm zouden worden overgebracht. „Om het beste resultaat te krijgen", zo zei hij, „kunt u het beste twee ■meter van uw toestel gaan staan en dan snuiven". Hij vroeg de snuivers die iets hadden geroken voor twaalf uur verslag uit te brengen. Spoedig belden enthousiaste snuivers de stu dio op en meldden dat de geuren inderdaad waren overgekomen. Som migen beweerden zelfs dat zij door de uienlucht tranen in de ogen had den gekregen. Advertentie jjümn :r~ii badedas Verpakkingen van 0,90 2,95 - 5,90 - 12,- en 30,-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13