w> Velsen wordt steeds bez ienswoa rd iger Bijgoedgewassen floreren in de Noordhollandse bollenstreek ƒ6785.- m G.INIA I erom Ja, het hoort er allemaal bij: het is weer LENTE s&mm e&ky Af&i*0v\dM (te kw\kntliokk£M I PAASEIEREN en PAASFIGUREN I. I BELIJDENIS- GESCHENKEN BOEKHANDEL ILA DONDERDAG 1 APRIL 1965 19 opgemaakte Kiest u nu uit en I wij reserveren het voor u GROTE SORTERING dagboeken bijbeltjes psalm- en gezangenboeken houten kruisjes Kennemerlaan 59 telefoon 5326 Vraag proefrit bij KENNEMER GARAGE KEMHtMERlAAN 88. UMUIDEN. TELEFOON 55t0 |3Zin Over enkele dagen gaat, na geruime tijd gesloten te zijn, het Voorlichtings centrum van de Stichting Rijnmond Noordzeekanaal, bij het IJmuidense Se- mafoorduin, weer open. Men kan dan weer rekenen op deskundige voorlich ting over het gehele Noordzeekanaalge- bied en de pierenbouw in IJmuiden. In het centrum is een uitgebreide collecite van materiaal te bezichtigen. Men kan er alles horen over en .„in verkleind mo del" zien van het in uitvoering zijnde werk aan pieren, haven, kanaal etc. De werkzaamheden laten helaas niet toe, dat de pieren worden betreden door anderen dan degenen die er voor hun werk moeten zijn. Vooral voor sporthen- gelaars een wel zeer grote teleurstelling. Het zal nu niet zo heel lang meer du ren, of de strandhuisjes zullen alle be woond zijn. Van de 35 huisjes in de zo genoemde „vrije verhuur" is er geen een meer vrij, alles is besproken. Ruim drie honderd strandhuisjes van particulieren zullen in de zomermaanden door de eige naren zelf worden bewoond. Zij mogen hun strandhuisje voor ten hoogste twee weken aan anderen verhuren. Reeds nu krijgt het V.V.V.-kantoor op het IJmuidense Marktplein aanvragen voor wandelkaarten. Zoals voor het land goed Duin en Kruidberg in Santpoort. Na een wandeling van een half uur door bos en duin, of een fietstocht van tien minu ten, bereikt men de Noordzeekust. Ook voor de Kennemerduinen, de Hee renduinen en (wil men het noordelijker, over het Noordzeekanaal, zoeken) het Noordhollands Duinreservaat, kan men terecht bij V.V.V.-IJmuiden. De Kinderboerderij in het park Velser- beek heeft alles in het werk gesteld voor een goede ontvangst van jong en oud. De Noordersluis, de grootste ter wereld, zal vooral vrijdags de grootste belangstel ling trekken, want dan passeren de meeste schepen. Ook van de Midden- en Zuidersluizen wordt op die dag van de week het meeste gebruik gemaakt. Wie belangstelling heeft voor de visse rij, die kan een wandeling langs de groot ste vissershaven van Nederland combi neren met een bezoek aan de visafslag. De hallen, waar per jaar zo'n 100 miljoen kilogram vis binnen komt om, al of niet gefileerd, verder gedistribueerd te worden naar binnen- en buitenland (tot achter het IJzeren Gordijn of naar Amerika) zijn bijna een kilometer lang.» Er zijn nog heel veel Velsenaren, die nog geen kijkje hebben genomen in het Pieter Vermeulen Museum en daar heb ben zij groot ongelijk aan. Want in dit kleine museum zijn werkelijk interessan te dingen te zien. Om er enkele te noe men: een rijke collectie vogels, vissen, schelpen, maar ook prachtige scheeps modellen. Ook Santpoort heeft een mooi park, namelijk het Burgemeester Rijkenspark, tussen Santpoort-noord en Santpoort-zuid Een fijn eind fietsen door het voorjaar Advertentie Maar daarom niet getreurd. In de tuinen is het al volop lente, de crocus- sen bloeien, de miniatuuririsjes pronken met hun diepe blauw en oranje, de win- teraconietjes zijn al uitgebloeid en. we zien al dikke koppen van hyacinten op een luw plekje tegen het huis. Nog een paar dagen zon ook en de tulipa's bloeien, de narcissenknoppen staan op springen. En dan, dan moesten we er eigenlijk allemaal eens aan denken dat we nog benen hebben. We laten ons dan wel naar een plaatsje aan de „heirweg" rijden om dan naar het westen naar de duinen te wandelen. Tussen de bloeiende velden op naar de ruige duinen. Misschien schijnt de zon tussen statig zeilende wolken, misschien staat er een koel briesje vanuit zee om de longen vol te blazen met lucht, waar in zelfs de pieterigste luchtzuiveraar geen aasje narigheid kan vinden. Daar kan geen Rijnland of Gardameer tegen con curreren. Je moet het alleen wel even willen zien. Advertentie in de wind, kikkertjes springen hier en daar voor uw voeten weg en boven uw hoofd stoeien dartele leeuweriken. Als u maar gewoon doorrijdt komt u vanzelf bij het grote viaduct over de rijksweg. Rijd even door en ga daar de oude weg naar Haarlem op. Rechts krijgt u dan spoedig de Bosweg, een prachtig laantje met aan uw linkerhand Beeckestein. Stap daar van uw fiets en wandel het park eens in. Dan kunt u met een zien hoe ver men al dat oude buiten verblijf is gevorderd. En als u dan weer op uw fiets bent gestapt en u rijdt ver der komt u vanzelf ergens in Driehuis terecht. Het volgende traject leidt naar de ruïne van Brederode. Kies de weg naar het crematorium en sla over de spoorlijn links af. Rechts krijgt u spoedig Duin en Kruidberg, waar u in kunt als u bijtijds bij VVV een wandel- kaart hebt aangevraagd, en anders gaat u maar door naar de ruïne, die u voor een luttel bedrag kunt bezichtigen. In Santpoort kunt u wel ergens lun chen, en dan gaat u via Driehuis weer naar IJmuiden. Rijd er over de Heeren duinweg naar de Heerenduinen en zet uw fiets bij de ingang neer. Ito die duinen kunt u de gehele middag genieten. Linksaf krijgt u een mooi bos gebied met zandverstuivingen, rechtsaf komt u al spoedig in de duinen en bij de bunkers. En als u genoeg duinen beklommen hebt loopt u terug naar uw fiets en rijdt op uw gemak naar de semafoor. Want er is niets mooiers in IJmuiden dan de langzaam binnenschuivende schepen in de havenmond, wanneer de zon laag in het westen staat en het gehele water oppervlak fonkelt. Het was maar een idee. We hebben nog niets gezegd over de herten van Velser- beek en de kinderboerderij in Beverwijk, over de onvolprezen duinen boven het ka naal, waar u het best bij Wijk aan Zee in kunt gaan, en over Schonenberg met zijn mooie vijver. Er zijn mogelijkheden te over en niet voor niets komen veel toe risten. die naar zee willen, juist naar IJmuiden, omdat er zoveel variatie is. Nu het weer lente is, kunnen we van al die mogelijkheden weer profiteren. La ten we het dan ook doen! Nederland verwacht in april veel be zoek en duizenden buitenlanders heb ben al weken geleden besloten zo ver mogelijk westwaarts te gaan. Want een belangrijk onderdeel van het vakantie plan is: de zee zien. Voor zeer velen is dit zelfs het voornaamste pro grammapunt. De badpakken zullen wel droog blij ven, maar er zal toch nog genoeg te beleven zijn. Zeer zeker voor degenen die naar IJmuiden komen .IJmuiden rekent in april niet alleen op druk buitenlands bezoek, maar ook op land genoten uit „eigen binnenlandwant zo langzamerhand behoort toch elke Nederlander die ouder is dan tien met eigen ogen gezien te hebben wat er met die pieren van IJmuiden aan het handje is. En om te kunnen genieten van prachti ge, kleurige bolbloementapijten in de vrije natuur, daar behoeft men werkelijk niet de gemeente Velsen voor te verla ten, want die treft men bijvoorbeeld aan tussen de Santpoortse Dreef en de spoor baan in Velsen-Noord. Jammer," dat de enige, drie eeuwen oude, molen in de gemeente, de Sant- haes, die geheel gerestaureerd wordt, nog steeds niet toegankelijk voor het publiek is. Maar een prentje van buiten-af genomen is deze molen zeker waard. Voor de amateur-fotograaf of -filmer bieden Santpoort-Driehuis, IJmuiden en Velsen over het kanaal overigens nog on telbare kansen. De sluizen, de pieren in opbouw met de twee enorme kraaneilan den, de vissersvloot, de binnen- en uit varende koopvaarders, de bergen opge stapelde vis in de hallen, de scheepsre- paratiebedrijven en machinefabrieken, (die met ruimtetekort hebben te kampen, zodat men hele scheepsonderdelen zo maar langs de wegkant kan schieten), de grote industrieën op de noordoever van het kanaal (met hun bijna 200 meter hoge schoorstenen) die 's avonds een sprookjesachtig beeld bieden, het zijn maar enkele voorbeelden. En wat dacht u van een uitstapje naar de groente- en bloemenveilingen in Be verwijk, waar dagelijks bezoek is van in kopers uit alle delen van Nederland, omdat het bijzonder goede produkten zijn die daar worden aangevoerd uit geheel Kennemerland? Advertentie Het is heerlijk wandelen in de vrije natuur rond Duin en Kruidberg. 'simca v.a. De burgemeesters van de bloem bollengemeenten tussen Haarlem en Leiden openden al weer officieel het bloembollenseizoen. Men spreekt daar uiteraard alleen over de mooie bollen velden beneden 'het Noordzeekanaal, het bloembollencorso en de Keuken hof. Dat er boven dat kanaal een aan tal minstens zo belangrijke exportzaken zijn gevestigd als er beneden, dat er minstens zulke goede winnaars van nieuwigheden wonen, dat er veel mooiere bollenvelden liggen en in Lim- men steeds enorme hoeveelheden mo zaïeken hebben gelegen blijft dan on bekend. En al veel langer dan de Keukenhof bestaat het museum „Hor tus Bulborum" in Limmen. Deze Noordhollandse Bollenstreek loopt van Santpoort naar Schoorl en zelfs tot Cadzand. Men kan daar prachtige bollentochten maken, te voet, per fiets en per auto, met veel meer duin en bos als achtergrond. In Santpoort liggen al bloembollenvel- den, men kan ze van de Tunnelweg af zien. Maar ook in andere delen van deze gemeente staan „bollenzaken". De in het bloembollenvak bekendste inwoners van deze plaats zijn de „Nijssens". De heren Nijssen kan men iedere maandag op de Beurs in Haarlem vinden, waar ze hun nieuwste variëteiten tonen en aan de man proberen te brengen. Dikwijls bren gen ze tafels vol met beste rassen, die het tulpenassortiment sterk verrijkt heb ben. Zelf zullen ze er niet rijk van ge worden zijn, want het winnen van nieuwe tulpen is gelijk aan het meespelen in de voetbalpool. Het duurt alleen een beetje langer, want de heren Nijssen moeten, net als iedere hybridiseur van tulpen, zeven jaar wachten tot ze weten of een van de honderdduizenden kruisingen waard is verder te worden geprobeerd. Als dat dan allemaal lukt, dan is er na vijfentwintig jaar een nieuw verhandel baar ras. Het resultaat van drie eeuwen kruisen is ook boven het Noordzeekanaal te zien. Eigenaardig genoeg bestaat er officieel nog een afdeling Scholten-Velsen van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Schoten bestaat niet meer en Velsen wordt eigenlijk te groot voor bloembollen. Veel kwekers uit die omgeving zijn verder noordwaarts ge trokken om hun bedrijf te kunnen blij ven uitoefenen. Zij hebben achter de dui nen goede, zij het wat fijnere, zandgron den ter beschikking gekregen en kunnen zich best redden. Hun gronden liggen ook meestal weer langs de eeuwenoude kronkelweg aan de voet van de vroegere duinen, waar nu al die snel groeiende plaatsen de nabijheid van de Hoogovens duidelijk merken. Veel van de kwekers hier hebben zich gespecialiseerd in de teelt van zogenaamde bijgoedgewassen. Dat zijn alle andere bloembollen dan hyacinten, tulpen en narcissen. „De Noord" is er om bekend. Doordat de blauwe druifjes, de crocussen, de scilla's en noem maar op, niet zulke felle kleu ren hebben vallen ze niet zo op als de grote familieleden, die daar overigens ook op vele hectaren worden geteeld. Overal tussen de oude legerweg en de duinen zijn de prachtigste bollenvelden te vinden. Er zijn daar veel meer bomen en struikgewas overgebleven dan in de zuidelijker bloembollenstreek. Ga in de bollentijd half april tot eind mei eens wandelen door de bollenvelden van Limmen. Er zijn knusse weggetjes vlak bij het dorp. waar links en rechts de bollenvelden liggen. Limmen weet zich tegenwoordig een tenminste even groot toeristisch centrum als de bekendere „col lega's" in de buurt van de Keukenhof. De mozaiekwedstrijden waren daar een evenement in het bollenseizoen. Om bij na ieder huis zag men zo'n schilderij van bloemen liggen. De echte liefhebbers, die heel oude tulpen willen zien, kunnen zich in ver binding stellen met de „Neversie" in Limmen bij de fa. Hof en Blokker. In dat museum staan tulperassen opge plant, die al enkele eeuwen oud zijn. Het zijn over het algemeen heel tere bloemen, waar de zon bijna doorheen schijnt. Hun wit is zilverachtig en hun geel lijkt goud. Ze bloeien vroeg in het jaar en blijven nogal laag. Er staan daar ook nog oude hyacinten en narcissen, kortom daar kan men zien hoe ook in de bollenwereld alles verandert. We moeten nu langstelige tulpen hebben, die we kun nen opbossen voor de verkoop en ze moeten door hun felle kleur de aandacht trekken. Vandaar dat de fijne blaadjes en nuanceringen van de oude tulpen al leen nog maar in zo'n museum bestaans recht hebben. Waar kan men beter van de lente genieten dan in Velsens groene con treien? Nu de avonden weer langer worden zullen weer steeds meer men sen de uren rondom de zonsondergang buiten gaan doorbrengen. En zijn de mogelijkheden daartoe in Velsen niet legio? Pak de fiets en rijdt de Bosweg af of doorkruis de polder. Of wandel in het vallende duister onder de don kere bomen van de Heerenduinen. Zullen we eens een tochtje maken op dat aloude vervoermiddel van ons Ne derlanders, de fiets? We gaan heel vroeg op pad, om toch maar vooral geen kans te verzuimen. Laten we eerst maar eens de kant van de haven opgaan. Of nee, we stappen rustig de vïshal binnen. Een fascinerend gezicht leveren daar de prachtige vissen, die netjes op rijen zijn gelegd. Kabeljauwen en lengen, groen oplichtende pietermannen en glinsteren de makrelen, rode ponen en zilveren ha ringen. Zie hoe de handelaren er tegen zeven uur de vis komen bekijken en hoor hoe een half uur later de afslager zijn een tonige, voor ons onverstaanbare rijmpje afdraait. Trouwens, u kunt er misschien nog wel veel eerder gaan kijken, als de losploegen nog bezig zijn de vissen uit de schepen te halen. In de vishallen kan men zich lang amuseren, maar we willen nog meer zien. Laten we eens over de sluizen fiet sen. Als we geluk hebben ligt er juist een groot schip aan de kust, zo niet, dan komen we 's avonds terug. Na de sluizen rijden we langs de Hoogovens. Kranen zijn er in vol bedrijf, treinen rijden er af mor - Tt I en aan. Ook hier moet u 's nachts eens langs rijden. Kom we rijden verder, de gemeente Vel sen is groot. Maar waarom zouden we alleen in Velsen blijven? Langs Bever wijk rijden we naar Buitenhuizen. Een leuk tochtje langs het kanaal, waar we hopelijk een gezellige ontmoeting met een zeeschip hebben. In elk geval stap pen we in Buitenhuizen op de pont. We komen spoedig aan de overkant en vol gen de weg naar Spaamdam. Misschien boft u en krioelt het al van zeilboten op de Mooi Nel. Maar in elk geval kunt u er even naar Hans Brinker kijken, die nog altijd zijn duim in de dijk heeft ge stopt. Als u Spaarndam weer uitgaat, moet u meteen rechtsaf de polder inrij den. Een weidse vlakte, waar nog klap rozen en boterbloemen bloeien en waar driftige stekelbaarsjes heen en weer schieten in de sloten. Alleen al in die polder kunt u uren toeven. Riet wiegt er 900 Kennemerlaan 224 - 226 IJmuiden. Tel. 4324-6238

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19