Europese Unie blijft kloof tussen Bonn en Parijs In 1963 vielen er op de wegen in Europa ruim 80.000 doden Chefarine 4' Leidse kijkers CU J WereldnieuwsJ Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep Van dag tot dag Sovjet-Unie wil bijeenkomst over ontwapening Hevige aardbeving treft Griekenland Harris vanochtend opgehangen groot r~ U zou de hele wereld (Dp de raatótoel DONDERDAG 1 APRIL 1965 Dodental in Chili stijgt De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4"- ieder afzon derlijk al beroemd - werken teza men nóg beter en helpen vaak dan, wanneer andere middelen falen. Eén der bestanddelen is het be trouwbare maagmiddel Chefarox. Wanneer er teveel maagzuur ont staat, wordt dit door Chefarox geneutraliseerd. iiliib Verdachten van ontvoering voorlopig vrijgelaten Burgemeester gooide met rookbom naar betogers Vier mensen gedood ruim 60 jaar 'n lekkere sigaar! Marjan van Beek CLAUDIA Een klein berichtje tussen het grote nieuws van deze dagen: „De volgende week zal een twaalfde divisie van het Westduitse leger aan de NAVO-strijd- krachten worden toegevoegd; de Bundes- wehr, met zijn 266.000 manschappen is nu reeds de grootste landmacht in West- Europa". Wat een droeve persiflage op de poli tiek van wijlen president Franklin Roose velt, die beoogde „voorgoed" een einde te maken aan het Duitse militairisme. En die voor dat doel het Amerikaanse volk ten strijde riep. In West-Duitsland zelf zal men de vol gende maand de twintigste verjaardag van Duitsland „onvoorwaardelijke overgave" in elk geval kunnen vieren met een gran dioze militaire parade, die ongetwijfeld door miljoenen zal worden toegejuicht als een échte Duitse come-back, waartegen over zelfs het „Wirtschaftswunder" maar een onbetekenende prestatie is. Wij verwachten niet dat de achtender tig vooraanstaande Nederlanders, die on langs hebben gepleit voor een onverbre kelijke band van Nederland met de Ame rikaanse buitenlandse politiek, dan ook tot die juichende miljoenen zullen behoren. Maar in hun stille studeerkamers zullen zij zich misschien wél afvragen of Neder land dan ook moet delen in elk bankroet van die Amerikaanse politiek. *W*¥lfWWWVWWVVVVWWVVWWVVWVVWMMVMWWMi 'Wv^/vw^wwwwwwwwwwwwvwwvwwt SANTIAGO (AP) De Chileense rege ring en particuliere organisaties hebben duizenden arbeiders en tonnen levensmid delen naar het door de aardbeving getrof fen gebied gedirigeerd om het tempo van de opruimingswerkzaamheden te versnel len. Een officiële raming van de schade kan nog niet gegeven worden. Het dodental stijgt verder, omdat steeds lijken worden gevonden in El Cobre, het dorp dat door de Ertsberg is bedolven. Ruim honderd doden zijn er woensdag weer onder het puin vandaan gehaald. (Van onze correspondent) BONN. Bondskanselier Erhard rekent er op, dat in juli een conferentie van regeringsleiders van de E.E.G.- landen zal worden gehouden, over de oprichting van een Westeuropese Poli tieke Unie. Tegelijkertijd werd in Parijs officieel meegedeeld, dat een dergelijke conferentie alleen zal kunnen doorgaan, wanneer na rijp beraad, duidelijk blijkt dat ze vooruitzichten biedt. De re geringswoordvoerder in Parijs verklaar de dat deze vooruitzichten op het mo ment ontbraken. Het komt de kanselier buitengewoon ongelegen dat het overleg over de poli tieke unie juist nu in zon ongelukkige fase is geraakt, op het ogenblik dat het kiezersvolk met vertrouwen naar de regering en de C.D.U. zou moeten zien. De malaise begon met het bericht uit Rome, dat de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville zijn Italiaanse ambtgenoot Fanfani te verstaan had gegeven, dat de op 10 mei vastge stelde conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken in Venetië, geen door gang moest vinden. Alle factoren voor een NEW YORK (AP) De Sovjet-Unie heeft de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, verzocht binnen veertien dagen een bijeenkomst te beleg gen van de commissie van de V.N. voor de ontwapening. Van de commissie zijn 114 landen lid. Het verzoek werd overgebracht door de Russische ambassadeur Nikolai Federen- ko. Hij zei dat zijn regering van mening is dat deze commissie bijeen moet komen, voordat de onderhandelingen van de zeven tien landen-commissie in Genève worden hervat. GENéVE (AP) In 1963 zjjn er in 22 Europese landen zeker 80.000 mensen om gekomen en 1.712.000 mensen gewond bij verkeersongevallen. Dat wordt meegedeeld In een rapport van de economische com missie der Verenigde Naties voor Europa. West-Duitsland had in 1963 met 14.166 verkeersdoden en 408.993 gewonden verre weg 't hoogste aantal verkeersslachtoffers in Europa. In de tweede plaats komt Frankrijk met 10.027 slachtoffers en 240.954 gewonden en in de derde plaats Italië met 9.839 doden en 230.759 gewonden. De cijfers voor de andere landen zijn Oostenrijk 1.811 doden en 57.962 gewon den; België 1.207 doden en 85-951 gewon den; Denemarken 1.636 doden en 32.136 gewonden; Groot-Brittannië 6.922 doden en 349.257 gewonden; Noorwegen 371 doden en 7.262 gewonden; Zweden 1121 doden en 22.422 gewonden en Zwitserland 1.310 doden en 31.328 gewonden. Het aantal verkeersdoden op wegen in de Verenigde Staten bedroeg in 1963 iets meer dan de helft van het totale aantal mensen dat in hetzelfde jaar in Europa door verkeersongevallen omkwam, name lijk 43.400. Dit verschil zit volgens de commissie in de nagenoeg algehele afwezigheid van fietsen, brommers en motorfietsen in de Advertentie V/er middelen in één tablet helpen elkaar en doen wonderen! POITIERS (AP) Drie verdachten die gearresteerd waren in verband met de ont voering verleden jaar september van drie kinderen, zijn uit de gevangenis ont slagen. Het onderzoek duurt voort. De drie, Nicole Prevost, Alphonse Feren- zi en Paul Moisan, werden beschuldigd van het ontvoeren van Christine Guillon, haar broertje Patrick en een vriendje Joel Biet, terwijl zij van school naar huis liepen. De kinderen werden later onge deerd gevonden. De drie verdachten werden in februari gearresteerd en Nicole Prevost werd enige tijd gehouden voor „tante Nicole" over wie de kinderen herhaaldelijk spraken se dert hun ontvoering. De kinderen waren echter niet in staat Nicole of de twee man nen te herkennen. Het drietal werd voor lopig op vrije voeten gesteld. Verenigde Staten. Zij zoekt de oorzaak van het verschil ook in het feit dat er niet veel verschil bestaat tussen de grootte van Amerikaanse auto's en dat de meeste automobilisten in de Verenigde Staten, waar zeer scherpe controle op de naleving van de maximumsnelheidGvoorschriften wordt toegepast, hun. rijbaan houden met als gevolg daarvan minder inhaalmanoeu vres. In de Verenigde -Staten werden 1.600.000 mensen gewond in 1963. Zevenendertig percent van het aantal verkeersdoden in Europa bestond uit be stuurders en passagiers van motorvoer tuigen, motorfietsen uitgezonderd. Ten aanzien van de voetgangers bedroeg dit percentage eenendertig. Meer dan een kwart van deze voetgangers was vijfen zestig jaar of ouder. welslagen vap de conferentie waren nog niet aanwezig, meende Couve. Het is in middels duidelijk dat generaal De Gaulle het plan van de Westeuropese politieke Unie, van ondergeschikt belang acht, in het licht van een mogelijke Franse toena dering tot de Sovjet-Unie, die tot De Gaulle's conceptie van het Europa van de Oeral tot de Atlantische Oceaan, zal kun nen leiden. De Franse president is dan ook niet van plan het project van de politieke unie te liquideren. Hij wil tijd winnen. Een be langrijke datum in dit verband is de 25- ste april. Dan brengt de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Gromyko een bezoek aan de generaal. Het nieuws uit Rome was voor de oude Adenauer, op de Düsseldorfer partijdagen even energiek als altijd bon-mots rond strooiend en zijn partijgenoten ridiculise rend, een uiterst onaangenaam bericht. Minister van Buitenlandse Zaken Schro der, met koorts op de partij-conferentie verschenen probeert de moed erin te hou den. In schijn aldus onze correspondent in Parijs heeft de Gaulle een paar scheuten water in de wijn gedaan die maandag en dinsdag werd geschonken en die vooral de Duitse gezagsdragers in Bonn houten koppen had bezorgd. Na eerst de conferen tie van Venetië die voor 10 mei was be raamd, zonder veel ophaal- naar Sint Jut- temis te verwijzen, noemt Parijs nu dus de datum van 30 juni, waarna in begin sel, de zes ministers elkaar zouden mo gen ontmoeten. Maar alvorens bijeen te komen moet eerst een meer gedetailleerde overeenstemming over een agenda zijn bereikt. De nieuwe toevoegingen zijn speciaal bestemd voor kanselier Erhard, die ze gis teren alweer op de hem eigen zonnige trant heeft geïnterpreteerd. Voor zijn her verkiezing als kanselier is hij nu eenmaal voor een belangrijk deel van Parijs af hankelijk en zolang De Gaulle Erhard boven Willy Brandt blijft prefereren is de Franse president bereid de huidige kan selier van tijd tot tijd zo'n vrijblijvende vriendendienst te bewijzen. Zo zijn er de laatste weken meer kin ken in de Frans-Duitse kabel gekomen. Parijs heeft weinig animo getoond om op verzoek van Bonn in Algiers aan te drin gen de tegenstellingen tussen Arabieren en Duitsers niet op de spits te willen drij ven. Van hun kant voelden de Duitsers weer niets voor een intiemere samenwer king tussen Noord-Afrika en de Euro- markt, waarvoor de Fransen bijzonder zijn geporteerd. Tenslotte wensen de Duit sers de Engelsen bij de gemeenschappe lijke hulpplannen voor Zuid-Amerika in te schakelen. En daar zijn de Fransen weer vierkant tegen. Ten aanzien van de hoofdzaak, de struc tuur, de rol en de toekomst van Europa, is de kloof tussen de beide landen pre cies even breed en diep gebleven, ondanks alle overigens tamelijk doorzichtige pogin gen van kanselier Erhard die fundamen tele tegenstellingen te camoufleren. CAMDEN (Reuter) De plaatselijke autoriteiten van Camden in de Amerikaan se staat Alabama hebben gisteren rook- granaten naar een groep van ongeveer 125 jeugdige demonstranten voor gelijke bur gerrechten geworpen. De betogers kwa men de gemeente binnen zonder dat zij een vergunning voor een optocht hadden. De 42-jarige burgemeester Reg Albritton wierp zelf de eerste granaat toen de beto gers de stadsgrens overschreden. Camden ligt 65 kilometer van Selma. ATHENE /AP) Een hevige aardbe ving heeft gisteren in de Griekse hoofd stad Athene paniek gezaaid. In het tabaks- centrum Agrinion in Midden-Griekenland en in de havenstad Patras zijn 4 men sen door vallend puin gedood. Volgens de Griekse politie hebben de aardschokken bij Agrinion 150 huizen ver woest en 1000 huizen beschadigd. De be woners zijn naar open pleinen of naar het platteland gevlucht. Minister van Sociale Zaken Nicholas Zo- bas is onmiddellijk naar de getroffen ge bieden vertrokken, om de reddingswerk zaamheden te coördineren. Twee uur na de eerste aardbeving werden in het golf- gebied van Korinthe verdere schokken ge voeld. De aardbeving van gisteren was de tweede, in een maand, die slachtoffers heeft geëist. Op 9 maart jongstleden kwam een persoon om het leven en viel er een gewonde bij een aardbeving op het Egeïsche eiland Alonnisoss. PRETORIA (AP) Frederick John Harris, een 27 jaar oude blanke onderwij zer die ter dood veroordeeld werd, omdat een bejaarde blanke vrouw verleden jaar bij een bomaanslag waarbij hij betrokken was op het station van Johannesburg om het leven kwam is vanmorgen vroeg in de gevangenis van Pretoria opgehangen. De politie had strenge veiligheidsmaat regelen rond de gevangenis genomen. Op het tijdstip van de executie half vijf bevonden zich slechts enkele voorbij gangers en een groep journalisten bij het gebouw. Harris' vrouw Ann en hun negen maan den oude zoon Davey hadden hem woens dag voor de laatste maal in de gevangenis bezocht. Alle pogingen om verzachting van het vonnis te krijgen waren mislukt. Advertentie AGIO Er zijn wellicht mensen die door hun intense belangstel ling voor het weerbericht en voor de kunstige politieke breiwerkjes van de heer Cals hun aandacht hebben verloren voor degene, die nog pas en kele weken geleden de popu lairste Nederlandse sterveling leek te zijn: de heer P. van Vollenhoven. Maar in de goede oude stad Leiden ligt dat even anders. Want een zeker contingent Leidenaars heeft zich de afge lopen weken zó ijverig en on weerstaanbaar met deze jon geman beziggehouden, dat hij ten einde raad op de vlucht is geslagen en op dit ogenblik in een net maar ongezellig ka mertje te Soestdijk aan het tweede deel van zijn doctoraal zit te zwoegen. Is dat niet 'n tikkeltje over dreven van die Leidenaars? Zij hebben het keurige voortuintje van Pieters hospita platge trapt, waar juist de zorgvuldig geplante bloembolletjes hun groene armpjes boven de grond begonnen te steken. Zij hebben achter Pieter aan ge sjouwd op straat, zij hebben hem omringd met hun grote, trouwe Leidse kijkers wijd open van verering en oranje liefde. Zij hebben uitgevonden dat de heer Pieter, die geen standvastige en onaandoenlijk Stastok blijkt te zijn, zijn pen sion was ontvlucht en bij nacht en ontij was binnengeslopen bij een familielid te Leiden, in de hoop dat hij zich daar onge stoord aan dat verwenste doc toraal zou kunnen wijden. En vervolgens hebben die brave sleutelaars dat onderkomen omsingeld en er een sterk be leg voor geslagen, zodat de arme jongen er noch studeren, noch slapen kon. Dat alles hebben de Leidenaars uit gro- ^heh te trouw en aanhankelijkheid gedaan, maar Pieter en zijn doctoraal zijn er lelijk door in de knel gekomen. Hij is zich gaat) afvragen of het niet ge makkelijker is voor een aan staande echtgenoot van een prinses om koning van Spanje te worden dan om een eerlijke juristenstudie af te maken. Dit eigentijdse „beleg van Leiden", merkwaardig genoeg ditmaal niet door Spanjaarden maar door eenvoudige en goedhartige stadgenoten ge slagen rondom een pril privé- leventje, kan natuurlijk op al lerlei manieren worden ver klaard en verontschuldigd. Maar toch bekruipt mij in dergelijke gevallen altijd weer de vage achterdocht, dat zoiets speciaal in ons land gebeuren kan. Het lijkt mij een van de factoren die de neiging oproe pen om te spreken van „ons landje" en ons samenlevinkje iets van een uit de krachten gegroeid Madurodam geven. Enkele maanden geleden wandelde een onbekommerde en in alle gemoedsrust docto raal denkende Pieter van Vol lenhoven door de Leidse stra ten zonder dat een levende ziel hem zag. Men botste te gen hem op, men liep hem voorbij als was hij zomaar een Jantje van Leiden. Hoe veel Leidenaren zullen zich in die dagen hebben afgevraagd of in het zieleleven van dat gebrilde studentje niet er gens diep verborgen een oranjezonnetje gloorde? Wei nig. Er was niets aan hem te zien. Er is nu nog niets aan hem te zien. Hij draagt nog hetzelfde pak van toen. En dezelfde bril. En hij worstelt met hetzelfde doctoraal als zovelen voor hem, naast hem en na hem. Maar desondanks is Jantje van Leiden een Pietertje van Lijden geworden, want men heeft hem zijn anonimiteit ontstolen. Voor degenen onder ons die gebukt gaan onder de troos- A teloosheid van het middelma tige bestaan, vormt de zaak Van Vollenhoven een danig opkikkertje. Het leven van de onopvallende, anonieme mens is een keten van wel dadigheden, die hij vaak te weinig waardeert. Hoe heer lijk zou het voor meneer Pie ter zijn, als hij nog eens on opgemerkt en ongestoord langs de Leidse singels zou kunnen slenteren, of dromerig op een bankje in een Leids plantsoen zou kunnen zitten om een doctorale repetitie te houden in gezelschap van wat kwakende eenden. Maar hij logeert nu als vluchteling bij meneer Van der Hoeven in Soestdijk en ofschoon men met de beste wil geen kwaad van meneer Van der Hoeven kan zeggen, het is toch te be grijpen dat een jongen als Pieter liever eens op eigen gelegenheid wat kiezelsteen tjes in een singel schopt dan als maar tegen het behang van mevrouw Van der Hoe ven aan te kijken. Er is bovendien een zeer ernstig belang voor hem- in het geding. Als openbare per soonlijkheid, aanstaande echt genoot van een prinses en toe komstige steunpjlaar van ons koninkrijk kan hij zich niet veroorloven dat tweede deel van zijn doctoraal aan zijn laars te lappen. Nu de Godin der Liefde hem een prinses en een oranjekleurige toe komst in de schoot heeft ge worpen, is dat doctoraal zijn laatste kans om te bewijzen dat hij ook zonder die for tuinlijke relaties tot iets in staat is. De burger Pieter werkt aan het bewijs van zijn eigenwaarde. Wat er ook als gemaal van de prinses uit hem groeien zal, hij zal nooit meer de kans krijgen tot aan toonbaar eigen prestaties. Dat is een last, die ook in het verleden vele persoonlijk heden van koninklijke huizen (of daaraan vastgetrouwd) zwaar op de schouders heeft gedrukt. Als Pieter op vijftig jarige leeftijd op een officieel banket verschijnt met de fors uitgegroeide borst vol erete kenen, mag hij proberen te betogen dat hij al die glinste rende decoraties met sterren en linten toch wel zou hebben gekregen, ook al was hij niet met een prinses getrouwd. Het is ook wel zo, dat een briljant jurist wel eens de ge legenheid krijgt om zich te onderscheiden. Maar het zal toch moeilijk zijn, hem te ge loven. De nog in kleuterschoenen ronddartelende zoon van de sjah van Perzië is onlangs be noemd tot grootofficier in de orde van de rijzende maan van Iran met daaraan ver bonden de functie van opper bevelhebber van de Perzi sche bereden artillerie. Nu kan zijn vader wel beweren dat het een bijzonder kind is met een ruime mate aan intel ligentie, maar het is toch lang niet zeker dat deze jongen al op die prille leeftijd tot derge lijke rang en functie geroe pen zou zijn, als hij in een daglonershut van Teheran ter wereld zou zijn gekomen Hiermee wil niets in het na deel van dat Perzische prinsje gezegd zijn, want het lijkt me een aardig manneke, ofschoon men natuurlijk moet afwachten of hij aardig blijft. Ik wil slechts betogen dat sommige menselijke geluks vogels midden in hun schitte rende fortuin verstoken zijn van puur menselijke kansen, om voldoende zelfrespect op te doen. En nu is het waar dat lieden van hoge kom-af of kom-op dat zelfrespect soms willen ontlenen aan naam, rang of edel metaal, maar zelfs zij moeten toch op stille momenten in hun leven last hebben van de eeuwig kna gende vraag, waarin eigen lijk precies hun eigen, aparte waarde als naaktgeboren mens gelegen is. Misschien hebben de Leide naren dat allemaal niet duide lijk overdacht of beseft, maar ze zijn wel aardig bezig om Pieter voor zijn liefde te straf fen. Waarom bepalen zij zich met hun gegaap en gekijk niet tot de menselijke voor werpen van openbaar kunstbe zit, die zo intens gesteld zijn op de aandacht van het pu bliek? Er zijn toch talloze fi guren in ons landje, die het vuur uit hun sloffen lopen om op te vallen. Laten die Leide naren eens een middagje naar Americain in Amsterdam gaan de uitstalkast van het Be langrijke Ik. Zij zullen daar volop gelegenheid krijgen om hun hart op te halen zonder dat er brokken worden ge maakt. Zij zullen daar in de eerste plaats de „Lieden met de Eigen Show" zien parade ren, die hun gelaatstrekken en lichaamsbouw komen de monstreren en daarbij niets liever zien dan dat ze met de vinger worden nagewezen. Be roemde schrijvers (litterato ren) lopen daar rond, die bang zijn vergeten te worden. Be roemde zangers en zangeres sen (vocalisten) zitten daar met beroemde modepoppen (mannequins) te kijk, met een air alsof ze al die verstolen blikken niet opmerken. Be roemde regisseurs (producers) van de t.v. (die nooit op het scherm komen) kan men daar naar hartelust door het fluwelen jasje heenkijken. En aangezien in Bussum langza merhand iedereen een eigen show heeft behalve de techni ci en de cameramensen, wordt het bij Americain met de dag voller. En intussen laten we Pieter van Vollenhoven rustig afstu deren en mens worden. Hij heeft geen eigen show. Zijn enige vergrijp^ is dat hij ver liefd geworden is. Vergeef hem dat. Het kan iedereen overkomen. Beste kijkers in Leiden, zet een ander net op. Kwestie van aantal Een van de moeilijkste opgaven, die het leven ons stelt, vind ik de opvoeding van onze kinderen. Er zijn mensen, voor wie deze materie geen problemen inhoudt. Zoals onze melkboer, die er zeven heeft. Opvoeden? Wat is daar nou aan, vindt hij. Ze voeden elkaar op en daarmee bas ta. Het moet gezegd worden, dat de melk boer keurige kinderen heeft. Ze helpen hun ouders in de wijk en in de winkel. Mijn kinderen zijn niet zo hulpvaardig. Als bij ons de tafel gedekt moet worden zijn mijn kinderen óf in geen velden of wegen te bekennen óf ze springen opeens op om vlijtig te gaan studeren, de een fluit, de ander piano, zodat de aldus geproduceerde kakofonie van geluid mij er wel toe dwingt mijn mond te houden. Ze gaan ook wel eens naar de W.C. om geen tafel te hoe ven dekken. Ik beken het U niet zonder schroom. En het gebeurt vaak, dat ze juist zitten te lezen. Maar dit laatste re ken ik niet echt tot ontduiking van hun kinderlijke plicht tot hulpverlening, want het lezen van een boek is bij ons zoiets als „vijfie" bij het tikkie spelen. Dit heb ik zelf zo ingesteld in de hoop, dat ze mij bij het lezen ook met rust zullen laten. Maar dit bleef een ijdele wens, natuurlijk, want kinderen gaan van het standpunt uit, dat een moeder altijd voor ze klaar moet staan. Ze vinden, dat ze recht heb ben op moeders voortdurende aandacht, aanmoediging en dienstbetoon. En dit al les zonder enige vorm van tegenprestatie! Tenminste, zo denken mijn kinderen ev over! Zou ik ze dan toch helemaal ver keerd opgevoed hebben? Dat is wat ik mij steeds weer in twijfel afvraag. Maar mijn melkboer twijfelt niet. Volgens hem zit 't hem in het aantal. „Als U er zeven had, zou U het zeker óók. weten," zegt hij. En dat zou best eens kunnen! Advertentie wel aan haar voeten willen leggen. Maar ja, een hele wereld is wel wat duurOns dunkt, dat u haar ook wel met iets minder kostbaars reuzenblij kunt maken. Begin eens met een verlovingsring U zult zien, hoe trots en blij ze daarmee is Laa.t u de verschillende Constant modellen eens tonen en vraagt eens een gratis modellenboekje. U weet het adviseert u goed grote houtstraat 49 het huis met het carillon telefoon 2 00 49 Vezels. Krupp uit Essen zal Bulgarije ma chinerieën voor de vervaardiging van synthetische vezels leveren ter waarde van 55 miljoen mark. Democratisering. Professoren, assistenten en studenten van de Italiaanse univer siteiten zijn tot drie april in staking ge gaan om te pleiten voor hervorming en democratisering van het hoger onder wijs. Sleepboot. Ter hoogte van de kustplaats Viana do Castelo in Noord-Portugal is woensdagmorgen een sleepboot omge slagen. De acht leden van de beman ning zijn verdronken. Sociaal. Het Poolse parlement heeft woens dag een wetsvoorstel aangenomen waar bij „sociale rechtbanken" worden inge steld, die in ondernemingen en in woon wijken lichte vergrijpen zullen moeten berechten. De taak van deze tribunalen zal vooral „opvoedend" van aard zijn. Zij zullen met name „de bronnen van de bewuste vergrijpen moeten wegnemen." Telefoontjes. De politie van New York heeft een vijftig-jarige werkloze gearres teerd, die herhaalde malen het Witte Huis had opgebeld en had gedreigd pre sident Johnson te zullen vermoorden en het Witte Huis te zullen opblazen. Da man had aan de telefonistes van het Wit te Huis zijn naam en adres genoemd. Voedsel. Honderd miljoen mensen, waar onder zeventig miljoen kinderen, hebben in 1964 profijt gehad van het programma „voedsel voor de vrede". Bovendien heeft 't de Amerikaanse betalingsbalans verbeterd. Dat heeft president Johnson woensdag in een rapport aan het Con gres verklaard. Voorlopig. In West-Duitsland wordt een wetswijziging van kracht, waarbij ver dachten niet langer dan zes maanden in voorlopige hechtenis kunnen worden ge houden, behalve in bijzondere gevallen. Op het ogenblik kan een verdachte, ook voor kleine vergrijpen, voor onbepaalde tijd worden vastgehouden, als een rech ter maar steeds de voorlopige hechtenis verlengt. Schutter. De rijkspolitie in Harlingen heeft tegen een 21-jarige jongen uit Winscho ten proces verbaal opgemaakt en hem zijn zware windbuks afgenomen. De jon gen, opvarende van een kustvaarder, had met dit wapen enkele schepen onder vur genomen. In een naambord van een tanker telde men 17 gaten, in de stuur hut van een zandzuiger 15. Zelfs aan boord van een politieboot werden ko geltjes uit de windbuks gevonden. In Harlingen schoot de jongen over de drukke kade van de haven op een ver keersbord op 120 meter afstand. Geld voor Chili. De Gereformeerde Ker ken van Nederland hebben 25.000 gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan de slachtoffers van de ramp in Chili.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3