Ombouwkosten van gastoestellen voor rekening van gasbedrijf Kosten voor de gemeente... ...en voor de verbruiker Van oliegas tot aardgas CHR YSLER automobielen PARADE ederland Aardgas krijgt „luchtje" Ferry-haven bij IJmuiden komt in zicht Nieuwe boeken in de Gemeentebibliotheek te Velsen Bevrijdingsdag in Beverwijk Veertig jaren bij Hoogovens en Cemij in IJmuiden „KENNEMER GARAGE" plus een goed advies plus perfekte legging van tapijt dat uiv vertrouwen volop waard is: WONINGINRICHTING DONDERDAG 1 APRIL 1965 5 Spoedige aanpassing Ombouw door gemeente betaald I nruilactie Financiële tegemoetkoming Voorlichting Dealer; KENNEMERLAAN 222 -226 Telefoon 4324 en 6238 Bouw Hemtunnelspoorweg zal in 1967 beginnen automatische TROMMELWASMACHINE bij LOENDERSLOOT 1095.— I Puzzel over eigendom van fresia's uit Beverwijk mÊm MEUBEL MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN - TEL. (02550) 7541 Velsen bereidt zich op het aardgas voor iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wanneer zullen deze houders met aardgas zijn gevuld? Op de achter grond de hoogovens, die als gas leveranciers worden uitaeschakeld. consequenties zijn, ombouwen of inruilen, en wat dat alles gaat kosten. Om dat te kunnen vaststellen zal een uitgebreide en quête moeten worden gehouden omtrent de aanwezige gastoestellen en de behoefte aan ombouw dan wel inruil. Een goede voorlichting voor de verbrui kers zal vervolgens noodzakelijk zijn. Hoe deze zal worden opgezet is nog niet bepaald; waarschijnlijk zal de in Velsen centraal gelegen toonzaal van het gasbedrijf op Plein 1945 hierbij een grote rol gaan spelen. Kosten voor de gemeente. De totale kosten, die zijn verbonden aan de komst van het aardgas in Velsen kun nen worden begroot op 4.000.000,-. In dit bedrag zijn dan begrepen de vermelde noodzakelijke voorzieningen bij het gasbe drijf, werkzaamheden aan de gasleidingen, de ombouw van gastoestellen en de inruil- actie. Vandaar dat door het college wordt vastgesteld een krediet van dit bedrag be schikbaar te stellen. en voor de verbruiker Voor de levering van het aardgas aan de verbruikers zijn in de nota richtprijzen vermeld, welke zijn voorgesteld door de organisatie van gasdistribuerende gemeen ten. Deze richtprijzen variëren van 25 cent per m3 tot 9 cent per m3, waarbij dan nog een bedrag aan vastrecht komt. In onderstaand staatje zijn de richtprijzen ingedeeld in vier tariefsgroepen. De tatieven, die voor Velsen gaan gel den zullen t.z.t. door de Raad worden vastgesteld. Bij het beschouwen van de hier gegeven richtprijzen moet men echter wel bedenken, dat het aardgas ongeveer de dubbele verbrandingswarmte heeft. Men behoeft dus slechts de helft van de hoeveelheid gas te gebruiken, die men op het ogenblik nodig zou hebben. Uit het staatje blijkt wel, dat het aardgas voor deliger wordt naarmate men er meer ge bruik van gaat maken. Het komt er dus op neer, dat als men het aardgas uitsluitend voor kookdoelein- den gaat gebruiken, dat dan de kosten uitgaande van de hier genoemde prij zen ongeveer gelijk zullen liggen met de huidige gasprijs. Als er warmwaterleve ring bij komt, een geiser dus, wordt het al voordeliger. En als men een kamer, of het hele huis gaat verwarmen, dan wordt aardgas voor koken, wassen èn stoken een aantrekkelijke zaak. Niettegenstaande de lagere inkoopprijs van het aardgas 6 cent per m3 tegen V/s cent per m3 cokesovengas met de helft van de verbrandingswaarde zullen de hoge investeringen in de tijd van omscha keling de exploitatie van het gasbedrijf on getwijfeld zwaar belasten. Indien echter door een te verwachten groot gebruik van aardgas voor verwar mingsdoeleinden, de omzet belangrijk gaat stijgen, zal de exploitatie beduidend gun stiger worden. Eventuele winsten zullen dan kunnen worden gebruikt om de instal laties en het buizennet aan te passen aan het toenemende gebruik en komen zo doende ook weer ten goede aan de ver bruiker. De gemeenteraad van Velsen zal in zijn vergadering van woensdag 7 april een nota over het aardgas in behandeling nemen, welke ongetwijfeld niet als hamerstuk zal worden afgedaan. Deze nota is namelijk door het college van B. en W. met veel zorg samengesteld, omdat de komst van het aardgas voor de gehele burgerij belangrijke gevolgen zal hebben. In dit stuk wordt dan ook een uitvoerige uiteen zetting gegeven van de gang van zaken met betrekking tot de levering van aardgas en stelt het college daarnaast een aantal maatregelen voor dat noodzakelijk zal zijn, om deze levering straks mogelijk te maken. Zo wordt de nodige aan dacht besteed aan onderwerpen als het contract voor gas levering met Hoogovens, de voorbereidingen, noodzakelijk voor de komst van het aardgas en de spoed die daarbij moet worden betracht. De tot deze voorbereidingen behorende ombouw dan wel inruil van gastoestellen worden toegelicht, evenals de kosten die aan de voorbereidingen zijn ver bonden. Ook over de prijs van het aardgas verschaft dit raadsstuk reeds enige opheldering. Uiteindelijk zal aan de raad worden voorgesteld een bedrag van vier miljoen gulden beschikbaar te stellen, dat met de invoering van deze maat regelen zal zijn gemoeid. Evenals de meeste gemeenten in Noord- Holland heeft Velsen voor de gaslevering een contract met Hoogovens. Dit contract zou eerst op 31 december 1983 aflopen. De regering staat evenwel op het standpunt, dat de rijke aardgasvondsten die de Ne derlandse bodem oplevert in gelijke mate aan het gehele land ten goede moeten ko men, dus ook aan de provincie Noord-Hol land. Door de minister van economische zaken is dan ook bevorderd, dat de onder handelingen tussen Hoogovens en de Gas unie, de grote landelijke verkooporganisa tie voor gas, over de financiële regeling verbonden aan de beëindiging van de le veringscontracten van Hoogovens, spoedig tot overeenstemming zouden leiden. Deze overeenstemming is thans eerder dan werd verwacht in zicht gekomen! Voor Velsen betekent dit dat er spoed moet worden betracht met de voorberei dingen voor de komst van het aardgas. Deze voorbereidingen betreffen de ombouw van toestellen van de verbruikers èn van installaties van het bedrijf. Aardgas is van een geheel andere samenstelling dan het z.g. cokes-ovengas, dat door Hoogovens wordt geleverd en nu nog in een groot deel van Noord-Holland voor huishoudelij ke doeleinden en in de industrie wordt gebruikt. De verbrandingswarmte van aardgas is bijna het dubbele van cokes ovengas, n.l. 8000 calorieën per m3 t.o. 4200 calorieën per m3. Verder zal aardgas door zijn grotere „dichtheid" onder een aanzienlijk hogere druk door de leidingen moeten worden gevoerd. Zowel voor de verbruikers als voor het gasbedrijf leidt dit tot consequenties. Door de grotere verbrandingswarmte kunnen de bestaande branders van de gastoestellen niet worden gebruikt. Deze zullen dus moeten worden veranderd of vervangen. De hogere druk waaronder het aardgas moet worden gedistribueerd maakt het noodzakelijk dat op het gasbedrijf wijzi gingen worden gebracht in het gasverdeel- station. Ook moet een der oudere gas houders worden gewijzigd en zullen in de gemeente het gehele hoofdbuizennet en al le dienstleidingen moeten worden gecon troleerd en zo nodig gerepareerd. Daar uiteraard niet alle verbruikers tegelijk kunnen worden aangesloten wordt het net in secties verdeeld en volgt de aanslui ting sectie voor sectie. Vele oudere gas meters zullen moeten worden vervangen door nieuwe meters, die tegen de hogere druk bestand zijn. Dit alles vereist op het gasbedrijf verruiming van werkplaats- en opslagruimte/ Het belangrijkste en voor de verbruikers ook meest opvallende werk zal echter zijn de ombouw van de gastoestellen. Dit zal een enorm karwei worden, dat in een kort tijdsverloop moet worden ver richt. Er zijn firma's opgericht, die in dit werk gespecialiseerd zijn. Gelet op de pro- duktiecapaciteit van deze zaken echter zijn een zorgvuldige planning en organisatie noodzakelijk, die zijn afgestemd op het torriDO en de volgorde, waarop het aard gas voor de verschillende gemeenten be schikbaar komt. De ombouw van de gastoestellen de wijziging dus van de branders, zodat deze voor aardgas geschikt worden is een maatregel, die de verbruikers bQ aan schaf van hun apparaat bezwaarlijk kon den voorzien. Het ligt dan ook voor de hand, dat de hieraan verbonden kosten voor rekening van het gasbedrijf zullen worden genomen. Bij moderne gastoestellen zal de om bouw voor aardgas in het algemeen vrij eenvoudig zijn. Bij een aantal oudere gas toestellen evenwel zal het niet mogelijk blijken de branders geschikt te maken. Er zullen ook gebruikers zijn, die er de voor keur aan geven op een nieuw toestel over te gaan. Een inruilactie zal de mogelijkheid ope nen een nieuw toestel aan te schaffen, dat dan zal zijn voorzien van een z.g. norm brander. Het zal aanbeveling verdienen vroegtijdig met een dergelijke actie te starten. Als in de tijd die ons nog scheidt van de invoering van het aardgas de min der geschikte gastoestellen reeds zoveel mogelijk worden vervangen kan een op eenhoping van werk worden vermeden. Bo vendien zullen de verbruikers, die een oud toestel inruilen voor een nieuw apparaat zodoende eerder kunnen profiteren van hun moderne toestel. De inruil geschiedt uiter aard op basis van volkomen vrijwilligheid, niemand zal hiertoe kunnen worden ver plicht. Bij inruil zal een financiële tegemoetko ming kunnen worden verleend. Voor de vaststelling hiervan wordt dan in aanmer king genomen het bedrag dat aan om bouwkosten voor 't ingeruilde oude toestel door 't gasbedrijf had moeten worden uit gegeven. Bovendien zou daarnaast een deel van de handelskorting aan de verbruikers ten goede kunnen komen. Bij inruil van het oude gastoestel, b.v. een fornuis, zou dan op de aanschafprijs De directie van het gemeentelijk gas bedrijf in Velsen zal het aardgas straks van een „luchtje" voorzien, ten einde het brandgevaar definitief uit te schakelen. Doordat aardgas name lijk geen koolmonoxyde bevat, be hoeft niet voor gasvergiftiging te worden gevreesd. Wel is het in hoge mate brandbaar en omdat het bovendien geheel reukloos is, wordt het gevaar voor ontploffing niet denkbeeldig wanneer men vergeet de gaskraan af te sluiten. Vandaar dat de bovenomschreven voorzorgsmaat regel zal worden genomen, waardoor de nalatige verbruiker op de aanwe zigheid van aardgas attent wordt ge maakt. van een nieuw apparaat, dat b.v. 300,- kost, in mindering kunnen worden ge bracht een bedrag van f 100,-. Deze kor ting is dan samengesteld uit een om- bouwprijs van 70,- en een gedeelte van de handelskorting, t.w. 10°/» of ƒ30,-. De aankoopprijs zou dan dus op ƒ200 komen. Deze bedragen worden hier als voor beeld gegeven. De werkelijke grootte daar van hangt af van de aard van het appa raat, dat men inlevert en van de waarde van dat wat men zich wil aanschaffen. Als men b.v. een tweepits comfoortje wil omruilen tegen een modern gasfornuis met grill, dan blijft dit uiteraard een belang rijke uitgave voor de verbruiker. Voor het begin van de inruilactie zal contact moeten worden opgenomen met de gezamenlijke erkende gasinstallateurs, die de verdere werkzaamheden voortvloeiende uit de inruilactie zullen verrichten tegen een daarvoor overeen te komen vergoeding. Het is duidelijk, dat het van bijzonder groot belang is, dat ieder weet waar hij straks -aan toe is en wat voor hem de In 1879 IJmuiden was drie jaar oud werd in Velsen vergunning verleend tot oprichting van een zogenoemde oliegasfabriek en tot het leggen en hebben van buizen in de wegen aan J. Meyes jr. te Amsterdam. Theodorus Cenin is in 1893 eigenaar van de petroleum-gasfabriek en sluit met de gemeente een contract, waarbij hem wordt opgedragen gas te branden in de straatlantaarns tegen 1,9 cent per uur per vlam. Hij moet ook zorgen voor het ontsteken en doven der lichten. In 1898 krijgt Teuntje Johanna Keyser, echtgenote van Theodorus Cenin, een concessie voor de oprichting en exploitatie van een zogenoemde watergas fabriek en tot het leveren van ongecarbureepd watergas in de afdelingen IJmuiden en de Heide. De concessie zou lopen tot 1 januari 1939! Reeds in 1899 is de eigendom van de concessie overgegaan in handen van de Eerste Nederlandsche Electriciteits Maatschappij in Amsterdam. Deze draagt de concessie over aan de gemeente in ruil voor een concessie tot het leggen van elektrische leidingen in en over de openbare gemeentegrond en het gemeentewater. In 1909 besluit de gemeenteraad, dat Velsen zal overgaan tot aanleg en exploitatie van een gasfabriek. In 1911 begint de levering van gas door de gemeente Haarlem. De gashouder, die in Velsen was gebouwd, wordt gevuld. In 1912 wordt 600.000 m3 gas omgezet. De prijs was toen 7 cent per m3. Nu is de jaaromzet 16.500.000 m3 en de prijs voor de particuliere verbruiker l4*/a cent per m3. In 1928 begon de aflevering van cockesovengas door Hoogovens, die nu binnen zeer afzienbare tijd zal worden beëindigd. De volgende fase aardgas staat voor de deur Tarief Aardgasverbruik per jaar groep (1 m3 aardgas is 2 m3 Hoogovengas) I 0 300 m3 II 301 600 m3 III 601 2.100 m3 IV 2.101 100.000 m3 Vastrecht per jaar 12 27 87 108 Prijs per m3 25 cent 20 cent 10 cent 9 cent Advertentie G.INIA De Amsterdamse wethouder drs. J. M. den Uyl heeft bij de behandeling van de begroting in de gemeenteraad meegedeeld dat binnenkort positieve resultaten te ver wachten zijn van de besprekingen over de aanleg van een ferry-haven bij IJmui den tussen het rijk en de gemeente Vel sen. Deze haven is bedoeld voor schepen of ponten die geladen vrachtwagens ver voeren. Er wordt hierbij in de eerste plaats gedacht aan een verbinding met Engeland. In 1967 wordt, zo heeft het rijk toege zegd, begonnen met de bouw van de Hem- spoorwegtunnel. De verwachting is dat deze omstreeks 1972 gereed zal zijn, al dus drs. J. M. den Uyl. Nieuwe aanwinsten van de gemeentebiblio theek Velsen zijn de volgende boeken: Nederlandse en vertaalde romans en novellen: Lentinck, Joffer Machteld. Mares, De kleine praktijk. Bourne, Ravenel - getrouw tot in de dood Fowles, De verzamelaar. Gallieo, De hand van Mary Constable. Kim, De martelaren. Merle, Doden is mijn beroep. Packer, Wanden van glas. Verissimo, De tijd en de wind. Borde wij k, Lente. Buitenlandse romans en novellen: Friedlaen- der, Matura, Jahrgang 1907. Geissler, Der seidene Faden. Schaper, Der Aufruhr des Gerechten. Bates, A moment in time. Condon, An infinity of mirrors. McCarthy, The group. Bradbury, The machineries of joy. Bertin, La comédienne. Martine, La preuve par l'ile. Troyat, Une ex tréme amitié. Studieboeken: Sierksma, Profiel van een in carnatie. Berkouwer, Vatlkaans concilie en nieuwe theologie. Küng, Kerk in concilie - tus sentijdse balans. Rynne, Brieven uit Vaticaan stad. De Gooyer, Het beeld der vad'ren. Bibby, Ras, vooroordeel en opvoeding. Geld - aspecten van het gebruik, het najagen en verspillen. Sellien, Bedrijfseconomie in het kort. Van Andel en Van Straten, Op weg met de politie. Tolsman, Homoseksualiteit en homoërotiek. Hameeteman, Modelspoorwegbouw - en nu de praktijk. Niklitschek, Waterplanten en vij vers in de tuin. Olyslager, Vraagbaak voor uw Citroën DS 19 en ID 19. Olyslager, Vraagbaak voor uw Fiat 1300 en 1500. Olyslager, Vraagbaak voor uw Fiat 500. Olyslager, Vraagbaak voor uw Opel Rekord. Olyslager, Vraagbaak voor uw Simca Aronde. Olyslager, Vraagbaak voor uw Vauxhall Viva. Cousteau en Dugan, De levende zee. Gobits en Broekhuizen, Avonturen met een bandrecorder. Werkman en Van Teijlingen, 12 maanden bouwheer. Behrendt's, Omnibus. Op land, Te kijk op Opland. Kleinstra, Smalfilm- gids; Warmond, De huid als raadvlak. Brug- mans, Europese momentopnamen. Johnson, Amerika en ik. Van Dijl, Op en om de Spaanse troon. Wighton, Adenauer. Mostard, Londen - de stad van levende traditie. Zandstra, Vakantie in Drenthe. Bjerre, Oog in oog met het stenen tijdperk. Novak, De toekomst is aan ons. Strij- bos, Nieuw Zeeland. In de afdeling voor tieners zijn eveneens nieuwe boeken: Nederlandse romans: Diekman, Anders is niet altijd beter. Jenkins, Aan de voet van de Albatros. Schendel, De waterman. Jager- Meursing, Tot weerziens in Australië. Norel, S.O.S. Omnibus. Steinbeck, Tortilla flat. Winse- mius, Het begon met een Lotje. Wolfel, Overal schijnt de maan. Buitenlandse romans: Dillon, The coriander. Studieboeken: Genderen, Wassen. Wat? Waar mee? Hoe? Petit, Duivenkweek en duivensport. Liberty, Het hoe en waarom boek van de tijd Berggren, Simba, het paradijs is overal. Hacque- bord. Zeilende opleidings-schepen. Verhaege, Cape Canaveral, heen en terug. Ingen, Schets en tekenboek. Gouma, Questions and answers. Kuypers en De Ronde, Beknopte geschiedenis der Nederlandse letterkunde. Minco, Moderne Joodse verhalen. Nieuwe Paasverhalen. Thole Beishuizen, De geschiedenis van Carthago. Eeden, De heks van Haarlem. Ook in Beverwijk zal dit jaar de Natio nale Bevrijdingsdag worden gevierd. Van 30 april tot en met 5 mei (4 mei uitgezonderd zal er kermis zijn op het Kuenenplein en een tentoonstelling in Scheybeeck over het verzet. Het programma voor Koninginnedag zal worden verzorgd door de Vereniging Ko ninginnedag. In de St. Agathakerk wordt op 1 mei een uitvoering gegeven van het Requiem van Giuseppe Verdi, aanvang 20 uur. De herdenkingsbijeenkomst wordt, van 18.15 tot 20 uur, gehouden in het Kenne- mer Theater, gevolgd door een Stille Tocht. Leden van de plaatselijke toneelvereni gingen zullen te Wijk aan Zee „Korckzak en de kinderen" opvoeren. Op 5 mei wordt op het Westerhoutplein een jeugdappèl gehouden, gevolgd door een reveille van de Beverwijkse Harmonieka pel. Het programma vermeldt verder onder meer een voetbaltoernooi op St. Aagten- dijk, van 10 tot 11 uur een herdenkings dienst in de Grote Kerk door de Oecume nische Raad van Kerken, een filmvoor stelling van „De overval" in Luxor, buurt kinderfeesten, wielerwedstrijden in Sport park Adrichem, concours d'élégance voor personenauto's, springconcours, kindercir cus door de Venneper Ruiters, een grote taptoe en tot slot vuurwerk. Voor de be jaarden is er een feestelijke bijeenkomst in Lommerlust. Advertentie AEG TURNAMAT met centrifuge. Inhoud 5 kg. Betaling in overleg. LANGE NIEUWSTRAAT 435 - IJMUIDEN TELEFOON 4654 De heren G. Bosman en J. Schik, beiden uit Beverwijk en respectievelijk groeps leider van het Cemij-laboratorium en ad junct groepsleider bij het analytisch labo ratorium van Hoogovens in IJmuiden zijn gistermiddag op het bedrijf gehuldigd bij gelegenheid van het feit, dat zij veertig jaar geleden in dienst kwamen. Dr. ir. F. Schonenberger, bedrijfsleider van de Cemij, overhandigde de heer Bos man het gouden hoogovenembleem, de zee ster met briljant, een enveloppe met in houd, een gouden polshorloge en de oor konde. Ir. W. van Klaveren van Cemij bood de jubilaris een dia-projector en een flits-apparaat, geschenk van het personeel aan en het bedrijfs-fotoalbum. Namens de Gieteling, waarvan de heer Bosman commissaris is, bood de heer W. Gregouir een diascherm aan. De heer Bosman heeft voorts zitting in de ondernemingsraad. De heer P. Ver hoog dankte namens de voorzitter van de ze raad de heer ir. W. H. Schoenmaker, de jubilaris voor de inspirerende arbeid die hij voor de raad verricht. Ir. G. W. van Stein Callenfels, onderdi recteur, hoofd speurwerk bij Hoogovens, sprak namens de directie de heer Schik toe. Hij memoreerde de opvallende car rière van de jubilaris, die hij een harde werker noemde, die zich altijd met volle inzet van krachten aan zijn werk wijdde. De heer Schik ontving het gouden hoog ovenembleem, de zeester met briljant en een gouden polshorloge. Ook sprekers brachten hun gevoelens van vriendschap naar voren en vooral ook van waardering voor de precisie van het werk van de heer Schik, die onder meer een fraaie kleinbeeldcamera aangeboden kreeg. Nadat alle aanwezigen persoonlijk de jubilarissen hun gelukwensen hadden aan geboden bleef men nog geruime tijd ge zellig bijeen. De politie in Delft onderzoekt, hoe twee dozen met elk zestig bosjes fresia's uit Beverwijk in het bezit zijn gekomen van een Delftenaar. Deze beweert dat hij de bloemen gekocht heeft in Beverwijk, maar 'n bloemenkoopman uit Heerenveen houdt vol, dat de fresia's van hem zijn, zoals op de dozen ook duidelijk is te lezen. De koopman uit Heerenveen had bij de Be verwijkse politie aangifte gedaan van de mysteieuze verdwijning der bloemen, die hij had gekocht op de veiling het Centrum en die hij in een op het veilingterrein ge parkeerde bestelauto had gedeponeerd. Advertentie keus het extra dicht geweven structuur-tapijt van

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5