Charmant! 1 'n echte „Step"., j De Gaulle trekt ten strijde tegen het „Franglais" I. KAN Boekenhoekje Alphenaar Hervatting der orgelbespelingen in de St. Bavo Kertesz volgt Monteux op De concertpraktijk en het liturgische karakter van de Bach-Passionen NEGEN MUZEN VRIJDAG 2 APRIL 1965 19 IJsbeer-conferentie Theo Ruiter overleden Prof. dr. B. Delfgaauw spreekt over „Vrede en welvaart" 'n polshorloge van KAN is toch praktischerI nabeschouwingen De coördinatie liet te wensen over ERRES HARTENDORP De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma VOOR ZATERDAG NEDERLAND I Matthausin IJmuiden, Johannesin Bloemendaal DE HUISVESTING VAN VOLIèRE- VOGELS door A. Rutgers (Prisma- boeken). Een uitstekend boekje, waarin de vogelliefhebber vele behartigenswaar dige wenken kan vinden. De schrijver zorgde zelf voor duidelijke tekeningen. JACOB VEERE's DIERENPARK door Siegfried E. van Praag (A. W. Bruna en Zoon, Utrecht). Een roman over een dierentuindirec teur, waarin de tuin zelf als hoofdfiguur optreedt. Ondanks de pogingen van de auteur de gebeurtenissen een zware ge ladenheid te geven is het toch een schimmig geheel geworden, waarin de verschillende figuren te schetsmatig zijn behandeld. De Amsterdamse wethouder drs J. M. den Uyl, heeft gistermiddag in het Vondelpark de beeldententoonstelling en de expositie van foto's „Autogra- phie" geopend die de eerste in een reeks evenementen ziin waarmee deze zomer het honderdjarig bestaan van het park wordt gevierd. De bij eenkomst werd onder meer bijge woond door de beeldhouwer Ossip Zadkine en jhr. W. Sandberg, die men hier in een ongedwongen pose bijeen ziet. Advertentie OpgetogenHaar liefste lach is voor hem. voor zijn gelukkige keuze. 1 Een Step! Voor dat kokette Step- gebaar - lichte vingerdruk, pffft. 1 wolkje parfum of lotion. Nevelfris i verdeeld. Step accentueert vrouwe- j lijke charme. Daarom: ook voor zo'n waardevolle Step. In uw tasje, j Op uw toilettafel. Step. Uw bekoor- j lijkheid kan er niet buiten Dus let i f op 't Step-embleem bij de parfume- j rie. Dóér is ook Step-service. PARIS voor NederlandFresiaplein 3 - Wassenaar r x-t '.PXvi...v.vr..<"—-Va De gemeentelijke orgelbespelingen in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem nemen dit seizoen een aanvang op dinsdag 6 april a.s., met een concert te geven door stads- organist Albert de Klerk. In de maand april zullen alleen op de dinsdagavonden van 8-9 uur concerten worden gegeven; met de donderdagmiddagconcerten (van 3-1 uur) zal op 6 mei worden begonnen. De toegang tot de concerten is vrij, het programma is verkrijgbaar voor ƒ0,25. Door afwezigheid van de stadsorganist Piet Kee, zal het merendeel der concerten door Albert de Klerk en Klaas Bolt gege ven worden. Ook dit jaar zullen verschil lende buitenlandse en Nederlandse gastor- ganisten het Müller-orgel bespelen. Uitge nodigd zijn o.m.: Siegfried Reda (Duits land) en Cor Kee, beiden docent aan de Zomeracademie voor Organisten, Albert de Groot (Santpoort), Erich Piasetzki (Oost- Duitsland), Simon C. Jansen (Amsterdam), Victor Togni (Ver. Staten), George Stam (Rotterdam), Hans Günther Wauer (Oost- Duitsland) en Evaristoss Glassner (Amster dam). Op donderdag 29 juli om 15.00 uur zal er een concert worden gegeven door enkele deelnemers aan de Zomeracademie voor Organisten. De organisten op de dins dagavondconcerten in de maand april zijn: 6 april Albert de Klerk, 13 april Albert de Groot, 20 en 27 april Klaas Bolt. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten polsen de andere poollanden Rusland, Canada, Noorwegen, en Dene marken over het idee van een inter nationale conferentie over de ijsbeer. De democratische senator E. L. Bart- lett heeft de conferentie voorgesteld omdat hij maatregelen wil om te voorkomen, dat de ijsbeer het lot volgt van de buffel. „De ijsbeer is groot, mooi, onbevreesd en schrander. Hij is het waard om ge spaard te worden," zegt Bartlett. Het doel van de conferentie is, zo moge lijk een ijsberentelling te houden en zo nodig beschermende maatregelen te tref fen. (Van onze correspondent) PARIJS In een brief aan de Franse Academie voor Wetenschappen heeft ge neraal De Gaulle adhesie betuigd met haar campagne voor het Frans als voer taal bij internationale diplomatieke en an dere conferenties. Het staatshoofd trekt in zijn brief even eens fel van leer tegen de vele Engelse termen die het Frans de laatste jaren steeds gevaarlijker overwoekeren. Een bekende hoogleraar van de Sorbonne heeft ongeveer een jaar geleden op dit terrein het offensief geopend met een boek tegen het „Franglais" (het „Frengels"), een moderne bastaardtaal waarin het En gels en het Frans zich intiem vermengen. Generaal De Gaulle, terstond gevolgd door premier Georges Pompidou, die vroeger eens een verzameling Franse ge dichten sedert de middeleeuwen tot heden publiceerde, belooft het wetenschappelijke genootschap nu strenge instructies te zul len verstrekken, opdat in de toekomst in de internationale lichamen het Frans weer naast het Engels als officiële voer taal zal worden gebruikt. Tot dusver schijnt men zich van verzoeken in die richting weinig te hebben aangetrokken. Het blijft intussen de vraag, of er voor dit nieuwe officiële offensief veel winst zal zijn te behalen De verspreiding van een taal hangt uiteraard ten nauwste sa men met de invloed en de macht waarop een land in de wereld kan bogen. Het ge wicht van Frankrijk is, vergeleken met Amerika en Engeland tezamen, niet zo heel indrukwekkend meer te noemen. Wanneer het Frans, zoals De Gaulle te recht in zijn brief opmerkt, uitmunt door precisie en helderheid, het is eveneens waar dat in het Engels en zelfs het Duits vaak in veel minder woorden een begrip kan worden omschreven. En tenslotte is het Frans dan nog een taal die een aanzienlijk langere studie vereist alvorens zelfs een Fransman haar volledig kan beheersen. De schrijfwijze van het Frans met al zijn overbodige let ters die niet worden uitgesproken, is se dert drie eeuwen ongewijzigd gebleven. Pas sinds heel korte tijd heeft de rege ring eindelijk een commissie benoemd die een voorstel zal moeten indienen ter ver eenvoudiging van de Franse spelling; een commissie die lang voor de publicatie van haar rapport natuurlijk al orkanen van protesten in het conservatieve Frankrijk heeft verwekt. Istvan Kertesz, de 35-jarige in Honga rije geboren dirigent, is benoemd tot op volger van Pierre Monteux als eerste di rigent van het Londense Symfonie Or kest. Kertesz zal zondag voor het eerst als dirigent optreden tijdens een concert ter nagedachtenis van Monteux in de Royal Festival Hall in Londen. De in hoofdstedelijke artiestenkringen befaamde kastelein Theo Ruiter is vol komen onverwacht gisteravond, in zjjn café aan de Rozengracht 160 te Amster dam, aan een hartaanval overleden. Hij zou zondag aanstaande gehuldigd worden wegens het zilveren jubileum van zijn etablissement. Theo Ruiter heeft door zijn gulle rondborstige Amsterdamse aard, zijn warsheid van poses en ongecompli ceerde rechtlijnigheid talloze vrienden verworven, vooral artiesten. Zijn café was onder meer het trefpunt van de medewer kers aan Wim Ibo's t.v.-serie „Cabaret Kroniek". In de oorlog heeft hij vele land genoten uit kampen en gevangenisssen los gekregen door gebruik te maken van de goodwill die hij bij de bezetter had ver worven door een verdrinkende Duitse officier uit een gracht te redden. De onder scheidingen die hij voor zijn verzetswerk ontving, wierp hij na de oorlog in een gracht, omdat men weigerde zijn café een vergunning te verlenen. Bijeenkomst georganiseerd door vier verenigingen Als eerste manifestatie in Haarlem in het Jaar van Internationale Samenwerking de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft 1965 als zodanig uit geroepen wordt op donderdagavond 8 april in de Muziekzaal van Brinkmann in Haarlem een bijeenkomst gehouden, waar op professor dr. B. Delfgaauw, hoogleraar in Groningen, zal spreken over „Vrede en welvaart". De bijeenkomst is georganiseerd door de Haarlemse afdelingen van vier verenigin gen: de Wereldfederalisten Beweging Ne derland. „Kerk en Vrede", „Pax Christi" en Bahai-Wereldgeloof. Üe organisatoren hopen deze avond te laten uitgroeien tot een manifestatie van samenwerking en actieve medewerking aan de oplossing van de wereldproblemen. Door het gezamenlijk organiseren van deze bijeenkomsten brengen de vier verenigin gen in Haarlem de beoogde samenwerking meteen in praktijk. Advertentie JUWELIER HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2, HAARLEM TELEFOON 13084 e Met de coördinatie zat het gisteren niet helemaal „snor". Nu moet worden voor opgesteld, dat dit een razend moeilijk pro bleem is. In de eerste plaats zijn alle programma's nu eenmaal verschillend van lengte, dus men zou echt met stoplappen moeten gaan werken om 't geheel sluitend te kunnen maken. Een tweede, nog grotere moeilijkheid is, dat de program ma's al maanden van tevoren worden ingedeeld. De tijdsduur van aangekondig de programma's als „de Lucy-show", zijn dan natuurlijk al bekend, maar de tijd die het spelen van 'n één-akter van Schnitzler zal nemen, moet worden geschat. Met die geschatte tijden gaat men, maanden van tevoren al, passen en meten, maar vaak blijkt pas tegen de tijd dat het program ma opgenomen moet worden, dat het toch langer of korter duurt, waarschijnlijk wel in de omroepbladen kan worden opgeno men, maar er toch de oorzaak van is dat het coördinatiesysteem uit zijn voegen wordt gerukt. Het moge een troost zijn voor de duo-kijkers dat men zich nergens ter wereld zoveel moeite getroost om twee zenders, wat de tijden betreft, syn chroon te laten lopen. Een en ander neemt niet weg, dat nu twee televisiespelen elkaar gisteren over lapten (wat geen kwestie van tijdsover schrijding was), en dat we op beide zen ders tegelijk konden horen praten over oud-minister Hofstra. Laten we alle za ken echter een voor een afhandelen. Daar was dan eerst „Achter het Nieuws" op Nederland 1, waarin Nederlanders geïn terviewd werden die zich, op de vlucht Advertentie WASCOMBINATIE v.a. 638.- Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem, Tel. 52760 HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA- 7.00 Nieuws. Aansluitend: Och tendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammpfoonmuziek. (7.25 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.13 Lichte grammo- foonmuziek. 8.20 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 8.30 Electronisch orgelspel. 9.00 Loon naar werken, praatje. 9.10 Klas sieke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstan den. VPRO: 9.40 Eten en drinken: gesprek over eten en drinken in de bijbel. 9.55 Iets voor niets, praatje. VARA: 10.00 Bui tenlands weekoverzicht. 10.15 Z.O. 135, ge varieerd programma. (11.00 Nieuws). 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 12.55 VARA-Va- ria. 13.00 Nieuws. 13.15 Stereo: Licht or kest, lichte vocale ensembles en zangso listen. 13.40 Uitlaat, programma voor de twintigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Voor nu en later, lezing. 15.00 Kamerorkest: klassieke muziek, 16.00 Nieuws, 16.02 Boekbespreking. 16.20 Amateursprogram ma. 16.45 Amusementsmuziek (gr.) 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws. Aansluitend: commentaar 18.20 Tijd voor teenagers. 19.20 Nieuwe grammofoonplaten. 20.00 Nieuws. 20.05 Trammelant in Loeren a.d. Hor: amusementsprogramma. 21.00 Socia listisch commentaar. 21.15 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 21.45 Ik trek door het land, licht programma. 22.00 Een van die avonturen: programma van de re portage-afdeling. 22.30 Nieuws. 22.40 ste reo: Tango-rumba orkest en zangsolisten. 23.10 Even naplaten: licht muzikaal pro gramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Klas sieke orkestwerken (gr.). 7.30 Nieuws. 7.40 Geestelijke liederen. 7.55 De kerk zijt Gij, lezing. 8.00 Djinn: gevarieerd pro gramma. (8.30-8.40 Nieuws.) 12.00 Ange lus. 12.03 Lichte grammofoonmuziek. 12.24 Marktberichten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Re ligieus nieuws. 12.45 Overheidsvoorlich ting: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 12.55 Licht instrumentaal ensemble en zangsoliste (opn.) 13.15 Voor de jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten: jeugdorkest en drumband. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Franse les. 15.00 Lichte or kestmuziek en zanigsolisten. 15.30 Signaal- documentatie voor en over jonge mensen. 15.50 Kapel van de Koninklijke Lucht macht. 1630 Sportperiscoop. 16.40 Lichte orkestmuziek (opn.) 17.00 Lichte grammo foonmuziek. 17.30 Kunstkroniek. 18.00 Dansorkest. 18.20 Populaire grammofoon muziek. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Omroep orkest en solist: klassieke en semi-klas- sieke werken. 20.20 Klassiek pianospel (gr.) 20.30 Het oog van de naald, hoor spel. 21.10 Pianorecital: klassieke muziek (opn.). 21.35 Man en paard: actuele kro niek. 21.45 roulette: muzikaal spelletje. 22.00 Liedjes uit Vlaanderen en Nederland. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Kruispunt: Gesprek over Christen-zijn in Kerk en wereld van van daag. 23.15 Nieuwe klassieke grammofoon platen. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Moderne muziek (Ste reo). 12 33 Weerberichten en mededelingen voor de scheepvaart. 12.35 Hallo, met Henk! Gevarieerd programma. 12.55 Pro grammaoverzicht en mededelingen voor de schippers. 13.00 Nieuws. 13.20 Geva rieerde muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Jazz muziek. 14.50 Radioweek I, II en III. 15.00 Nieuws. 15.03 Hoorspel. 16.50 Grammofoon muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Koorzang. 17.30 Orgelrecital. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberich- ;)n. 18.30 Kleinkunstprogramma. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Gram mofoonmuziek. 20.00 Orkestmuziek. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Amuse mentsmuziek. 22.45 De Zeven Kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. Advertentie piano's KRUISWEG 47-49 HAARLEM VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NOT/NTS: 11.05-12.50 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Ba rend de Beer. KRO: 19.05 Porkey. teken film. 19.13 Dwars door Afrika, filmver slag. 19.35 De Flintstones, tekenfilm.NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Duel, wedstrijdpro gramma. 21.30 De V van vandaag, docu mentaire over de bisschoppe,ijke vasten actie. 21.55 De Marinierskapel der Ko ninklijke Marine. 22.20 Vastenepiloog. NTS: 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Zonder formules: populair weten schappelijk magazine. 20.30 The Saint, TV-film. 21.20 BIM-BAM, reportage over een bezoek aan een klokkengieterij. 21.50- 22.10 Parlementaire spiegel. NTS: 10.00 Telac: Ongevallen in en om de woning: televisie-academie. 10.30-11.00 Teleac: Moderne onderwijsmethoden en di dactiek, televisie-academie. 14.40-15.20 Eu rovisie: Reportage van de jaarlijkse roei- wedstrijd tussen de achten van Oxford en Cambridge op de Londense Theems. NCRV: 16.00 Onder de loep, philatelis- tisch allerlei. 16.20 Achter het stuur: auto rubriek. 16.55-17.30 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. NCRV 19.06 Voor de kinderen. 19.25 Lassie, TV-film. 19.50 In Gemeen schap, korte reportage aan boord van de Karei Doorman. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Ene Nachtegaal 2): Fijn met de trein, amusementsprogramma uit de Engelse T(V-serie Hancock's Half Hour 20.55 Attentie. 21.10 Nou jij weer, amuse mentsprogramma. 21.50 Melodie van een stad: muzikale kaleidoscoop over de 1000- jarige stad Budapest. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 De schavuiten wie kaatst moet de bal ver wachten, TV-film. VARA: 20.50 Sport met Spaak, Spaak met sport 21.30 Instrumen taal trio. 21.45 Achter het nieuws. geslagen voor de woningnood in ons land, in België hadden gevestigd, waar men ge makkelijk aan een huis kan komen. Het programma „Uit" verdient weer een com pliment voor de grote variatie, met als aantrekkelijkste onderwerp een reportage over de gezamenlijke filmactiviteiten van Jeanne Moreau en Brigitte Bardot in Mexico. Het verdroot me echter een beet je, dat ik van het „Gala des Artistes" in vroeger jaren een van de aardigste uitzendingen die de televisie te bieden had, nu slechts een fragment te zien kreeg, bovendien zonder vermelding van de optredende artiesten erbij, wat een on vergeeflijke omissie was. Ik hoop van har te, dat dit alleen een voorproefje was van de alsnog uit te zenden totale gala. Daarna kregen we de derde één-akter van Schnitzler binnen korte tijd te zien. Kr schijnt een actie gaande te zijn om korte Schnitzler-stukken afwisselend op Nederland I en II te spelen, een initiatief dat alleen maar toejuiching verdient, voor al als er zo goed, en zo precies in Schnitz- lers toonaard, wordt gespeeld als giste ren gebeurde door Ton Lensink, Elisabeth Andersen en Max Croiset. „Contrast" had een poging gedaan om de vijf fractieleiders van de kleine par tijen (CPN, PSP, Boerenpartij, SGP en GPV) op allerlei vragen antwoord te la ten geven, maar de CPN had het laten afweten omdat zij niet als kleine partij beschouwd wilde worden, en de SGP wei gerde iedere medewerking omdat de tele visie des duivels oogklep is. De drie res terende fractieleiders (Lankhorst, Koe koek en Jongeling) maakten er toch nog een belangwekkend programma van. Tenslotte moet worden gezegd dat op Nederland II, na 'n belangwekkend En gels tv-spel, „Attentie" bijzonder aardig uit de hoek kwam, door uit een fikse la- denkast die het kabinet moest voorstellen (het NCRV-kabinet, zoals Houwaart zei) bij wijze van prognose de nieuwe minis ters te toveren. Onder voorbehoud van de NCRV dus: premier en algemene zaken: Cals. Buitenlandse Zaken en vice-pre- mier: Biesheuvel. O. K. en W.: Klompé. Binnenlandse Zaken: Den Uyl. Defensie: De Jong. Justitie en tweede vice-premier: Samkalden. Volkshuisvesting: Bogaers. Financiën: Drees jr. Sociale Zaken: Veld kamp. Landbouw en visserij: Vredeling. - Jf: 4 De Portugese zanger van oude volks liedjes (fado's) Antonio Calvario (zie foto) is gisteren op Schiphol aange komen. Met de zanger Kostat Hatsis zal hij optreden in Wim Ibo's „Caba retkroniek", die zondagavond door de V.P.R.O. zal worden uitgezonden. Wim lbo heeft hen op zijn studiereis door Europa enkele maanden geleden ontmoet. Hoewel deze buitenlandse gasten in eigen land ongemeen popu lair zijn genieten zij in Nederland geen enkele bekendheid. De fado zanger zal worden begeleid door twee gitaristen uit Lissabon. Maatschappelijk Werk: Bakker. Economi sche Zaken: Andriessen. Tenslotte stelde Houwaart voor twee nieuwe ministeries te creëren, een voor lichamelijke opvoeding en sport, en een voor ruimtelijke orde ning. Ad Interim DE TRADITIONELE jaarlijkse uitvoeringen van de „Matthaus-passion" van Johann Sebastian Baeh door de IJmuidense Christelijke Oratoriumvereniging „Looft den Heer" hebben in de eerste plaats betekenis als een geloofsgetuigenis. Het is niet zonder zin, dat elk jaar opnieuw door het koor met de uitvoering van Bachs passie in de Nederlands hervormde kerk aan de Kanaalstraat het Lijdens evangelie wordt verkondigd. Op grond van deze intentie kon ook de uitvoerings traditie ontstaan. Maar haar diepste wezen onttrekt deze traditie zich aan de concertpraktijk. Een passie-uitvoering moet een religieuze gebeurtenis zijn, een godsdienstoefening, die tot bezinning stemt en waarvoor dienstbaarheid op de voorgrond moet staan en zeker niet zoals bij een concert het succes. De vol doening moet kunnen liggen in het uitdragen van een overtuiging en zo gezien moeten de leden van „Looft den Heer" met een gevoel van dankbaarheid terug kunnen denken aan de uitvoering, die zij donderdag weer hebben kunnen geven. ZIJ HEBBEN ONDER leiding van de dirigent Willem Wiesehahn wederom al hun krachten gegeven om de bedoeling van de passie zo zuiver mogelijk te reali seren. In dit streven werden zij bijge staan door gerenommeerde solisten, de so praan Annette de la Bije, de alt Wilhel- mine Matthès, de tenor Arjan Blanken (Evangelist), de bas Herman Scheij (Christus-partij), de bas Max van Eg- mond. De tenor Gerard Honig moest we gens ziekte vervangen worden door Marius Kemler. Een jongenskoor gaf met het zin gen van de koraalmelodieën van het in- leidings- en slotkoor van het eerste deel der passie aan de koorklank een zelfstan dig timbre-accent. Aan de claveciniste Co- by Spigt, de organist Simon C-Jansen en het Noordhollands Philharmonisch Orkest en zijn instrumentale solisten waren de begeleidingen en het spelen van obligate, partijen toevertrouwd. HET HAARLEMS KAMERKOOR, dat on der leiding staat van de dirigent Piet Hal- sema heeft donderdagavond in de Gere formeerde Kerk aan de Vijverweg te Bloe mendaal een uitvoering gegeven van de Johannes-Passion van Johann Sebastian Bach. Ook deze passie-uitvoering heeft, gezien het duidelijke streven naar dienst baarheid aan het getuigende en verkondi gende element van Bachs werk, een zui ver religieuze intentie gehad. Het Lijdens evangelie stond centraal. Het werd in de recitativische stijl gezongen vanaf de preekstoel en toegelicht en beschouwd in arias. Van een diepe bezinning over het bijbelwoord getuigden de koralen, die voor de Protestantse eredienst een wezen lijk kenmerk zijn. EEN PASSIE-UITVOERING is dus een liturgisch gebeuren, dat vrij gehouden moet worden van de sfeer van het con cert en van alles wat daarbij betrokken wordt, zoals gezellige pauzes met verfris sende geneugten en zeker ook muzikaal- technische critische beschouwingen voor zover het de persoonlijke prestaties betreft van de uitvoerenden, de dirigent inbegre pen. De omstandigheden, waaronder de uitvoe ring te Bloemendaal gegeven moest wor den, waren niet gunstig. De grootste weer stand werd ondervonden van de akoestiek, die niet toeliet van de polyfone structuur vooral van bewegelijke gedeelten een on- vertroebeld beeld te geven en die het ver krijgen van gewenste klankverhoudingen tot een waarschijnlijk niet op te lossen probleem maakte. Deze tegenwerking hadden het koor, de vocale solisten, de claveciniste, de orga nist en ook het begeleidende barok-ensem- ble met zijn instrumentale solisten niet ver diend. Niettemin heeft deze uitvoering de toe hoorders de bezinning kunnen brengen, zo als van passie-vertolkingen gedurende de Lijdensweken var het kerkelijke jaar verwacht moet worden. P. Zwaanswifk Beelden van Wenckebach. De gemeente Meppel zal van mevrouw E. Wencke bachvan der Hoeven twee beelden aan kopen van wijlen prof. Wenckebach. Het zijn „Gezakte Student" en „Een wach tende Man". Zonder sokkel en plaat singskosten zullen de beelden samen 32.000 kosten. Dit bedrag wordt ge financierd uit een speciaal fonds voor stadsverfraaiing, dat de gemeente Mep pel enige jaren geleden gevormd heeft. Deze beelden zullen op nader te bepalen plaatsen in de stad worden opgesteld.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19