Aan regeringsprogramma wordt reeds de laatste hand gelegd Mr. Cals gaf fractieleiders voor het weekeinde wat „huiswerk" mee HET WEER Vakbonden willen extra loonuitkering over 1965 Aardgas op 1 november in Haarlem SLIJTERIJ SWIER Topberaad in Washington over kwestie-Vietnam U ST Mr. Marijnen geen premier Tante redt jarige kleuter uit vijver in Santpoort-Noord Nekkramp bij scholier in Roermond Postzegel 150 jaar Mil. Willemsorde 15.000 beloning uitgeloofd PATISSERIE DEKKERS TELSTAR - PSV Voor modieuze dames- en teenerkleding TELSTAR-Jeugd- ALKMAAR-Jeugd DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK VRIJDAG 2 APRIL 1965 „Salto mortale" Schrijvende lezers pagina 1? „Van Jhr. Sandberg mag alles" pagina 19 roombotergebakje voor 27 c. NEGRO's Gretha de Bruijn HARRY HALL RIJKLEDING éeè MORRIS 'êeforeifou êuij! SUÈDE-NAPPA MANTELS Wolkenvelden Geen socialisatie ,Zwaai" „Planbureau weer te pessimistisch" Voorlich tingscen tru m in de Vleeshal Scheepsmaker verdronken in Rotterdamse Waalhaven mm uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Het woord is aan In de krant van heden: Diefstal van 150.000 Ball polste in Parijs permanente NA VO-raad Uitstel ZATERDAGMIDDAG 4.15 uur Fantastisch lekker en voordelig GEZINS-BOTERKOEK HAZENBERG mmm heerlijk Tel. 8144 50e JAARGANG NUMMER 127 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. - Formateur Gals en de fractievoorzitters van K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P. zijn gisteren weer een stapje verder gekomen. De teksten van de belangrijkste onderdelen van het regeringsprogramma zijn op schrift gesteld. Met dit tijdrovende en nauwkeurige werk is het for merende viertal gistermiddag en gisteravond druk bezig geweest, 's Avonds heeft de formateur aan de fractievoorzitters nog wat huiswerk meege geven, zodat er vandaag een streep onder de moeilijke schrijverij kan worden gezet. Om de goede sfeer die tussen de coali tiegenoten bestaat nog wat te accentueren zijn de formateur en de drie fractielei ders gisteravond samen gaan eten in een restaurant. Zij hebben waarschijnlijk ge praat over het onderwerp dat alle politici in Den Haag al dagenlang bezig houdt: de verdeling van de portefeuilles in het nieuwe kabinet. Intussen heeft de voorzitter van de Par tij van de Arbeid, oud-minister Suurhoff, zich nog eens verdiept in de oorzaken van de kabinetscrisis. In het partijblad „Opi nie" schrijft hij, dat bij de kabinetsfor matie in 1963 de regeringspartijen en de ministers het over het omroepbeleid al niet eens waren. De wens echter om de confessioneel-liberale coalitie voort te zet ten leefde in 1963 zo sterk, dat men over de „omroephobbel" heenstapte. De P.v d.A. werd op een vreemde manier aan de kant gewerkt en toen ging de ka- binetsploeg, onder kapitein Marijnen, in zee, bijeengehouden door de sterke wens het zonder de socialisten te doen. Maar men strandde op de omroepklip, doordat een motie van de heer Baeten (K.V.P.) van het kabinet een beslissing over een Advertentie Waar koopt u in deze dure tijd nog een heerlijk A.s. zaterdag nogmaals als reklame van 27 voor 23 c. p.st. ZONDAGMIDDAG 2.30 uur Sportpark Schoonenberg - IJmuiden ERE-DIVISIE Sportmagazijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Vooral in de kustgebieden plaat selijk mist- of wolkenvelden, elders over het algemeen weinig bewolking. Droog weer. Van nacht temperatuur om het vries punt, morgen dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Aanvankelijk zwakke wind, later zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. paar omroepkwesties eiste vóór 1 maart 1965. Waarom kwam de K.V.P. ineens met de motie-Baeten en waarom stemden de A.R.P. en een deel van de C.H.U. daar voor?", zo vraagt de heer Suurhoff. Hij merkt op dat nu, onder leiding van van mr. Cals „van wie iedereen weet dat hij voor samenwerking met de P.v.d.A. is", K.V.P. en A.R. en de P.v.d.A. onder handelen. ,Dat doen dezelfde fracties die in 1963 op zo vreemdsoortige manier de P.v.d.A. uit de boot werkten", zo schrijft de heer Suurhoff verder. „De gedachte dringt zich op, dat er in elk geval meer was en is dan meningsverschil over het omroepbe stel. Een salto mortale als thans K.V.P. en A.R.P., volbrengen, zou men hoogstens na verkiezingen met een zeer verrassende uitslag verwachten. Maar de politieke machtsverhoudingen liggen vandaag niet anders dan fn 1963. Zou men ver mistas ten, als men veronderstelt dat de V.V.D. dank zij de positie waarin de partners haar in 1963 manoeuvreerden, een zeer sterke invloed in het kabinet uitoefende en dat de K.V.P. en de A.R.P. daar nu ge noeg van hebben? Zo iets moet het volgens de heer Suurhoff wel zijn. De oud-minister van Financiën de heer H. J. Hofstra (Pv.d.A) die thans vice-pre sident van het Verolme-concern is, heeft verklaard, dat hij socialisatie van bij voorbeeld banken, verzekeringsmaatschap pijen, de hoogovens en de meelindustrie Formateur mr. Cals heeft vanmor gen medegedeeld dat mr. Marijnen niet in aanmerking wenst te komen voor de functie van minister-presi dent in het nieuw te vormen kabinet. Deze acht het juister dat, wanneer tussentijdse wisseling van regerings partners plaats heeft, een ander met de leiding van het nieuwe kabinet wordt belast. Uit de verklaring bliikt niet of mr. Marijnen wel in aan merking wil komen voor een andere post dan die van minister-president. Dit wordt niet waarschijnlijk geacht. op dit ogenblik een onzinnige eis vindt. Hij zei' dit ter verduidelijking van de uit latingen die hij vorige week in een rede in Zuilen heeft gedaan. Hij sprak zich toen uit tegen reclame in de ether en voor socialisatie. Hier en daar is de in druk gewekt, dat hij de eis van socialisa tie van sommige bedrijfstakken bij de huidige kabinetsformatie zou willen stel len. De heer Hofstra verklaarde nadruk kelijk, dat zulks onjuist is. „Het stellen van eisen ligt trouwens niet op mijn weg. Dat laat ik aan dr. Vondeling en de fractie over", zei hij. Hij ontkende ook dat hij zich „vierkant" tegen reclame in TV en radio had uitgesproken. Het liberale Tweede Kamerlid me vrouw H. van Someren-Downer heeft in een radiotoespraak het plan-Cals voor het radio- en T.V.-beleid gecritiseerd. „Nog geen twee jaar geleden stond de heer Cals, mede verantwoordelijk voor de nota-Scholten, op een geheel ander standpunt dan thans. Toen metselde hij de ether niet dicht met het heilige getal. Nu wel. Bij de K.V.P. is een dergelijke zwaai aan de rekstok kennelijk een klei nigheid. Wij passen daarvoor," zei zij. Zij was van oordeel dat nieuwe zendtijd gegadigden met een uurtje zendtijd geen kans krijgen in twee jaar datgene te be reiken waarover de bestaande omroepver enigingen veertig jaar hebben gedaan. Mevrouw Van Egmond, uit de Huis te Wisseiaan in Santpoort-Noord, heeft gis termiddag haar neefje Rudy Dubbeld op z'n derde verjaardag gered uit de enkele weken geleden aan de Santpoortse Dreef gegraven vijver. Rudy, die niet groot is voor z'n leeftijd verliet op een onbewaakt ogenblik het ou derlijk huis aan de Hageveldlaan en liep rechtstreeks naar de vijver, waar andere jongetjes bootjes lieten varen. Zijn tante, die met haar 3V2 maand oude baby in de kinderwagen toevallig voorbijkwam, zag haar neefje plotseling voorover in het wa ter vallen. Mevrouw Van Egmond liet kind en wagen aan de wegkant en sprong pardoes in de ondiepe vijver. Rudy was kopje-onder gegaan, maar een goed eind van de kant kon zijn tante hem grijpen en hem naar het droge dragen. Het drenkelingetje was geheel over stuur, maar lijkt geen nadelige gevolgen te hebben van het bad in de openlucht Zijn tante heeft er een flinke verkoudheid van overgehouden. Intussen zijn niet alle ouders in de om geving van de Santpoortse Dreef gelukkig met de nieuwe vijver, hoe goed die ook bedoeld is. Sommigen zijn, naar zij zeg gen, juist uit IJmuiden naar dit stadsge deelte verhuisd, om zo ver mogelijk te zijn van „gevaarlijk water voor de kinde ren". Zij hopen, dat in elk geval de ge meente een afdoend hekje zal plaatsen om het water, dat weliswaar niet erg diep is, maar toch nog te diep voor kleuters. De drie vakcentrales zullen op basis van de bij het loonakkoord gemaakte af spraken tussen regering en Stichting van de Arbeid het overleg openen over een bijzondere uitkering over het lopende jaar en de verwerking daarvan in de collectieve arbeidsovereenkomsten. Dit heeft het overlegorgaan van de drie vakcentrales na zijn gisteren in Utrecht gehouden vergadering aangekondigd. De drie vakcentrales, die met bijzonde re belangstelling kennis hebben genomen van het Centraal Economisch plan 1965, hebben vastgesteld, dat in de uitgangs punten voor het in 1965 te voeren loonbe- leid immers is voorzien in de mogelijk heid van een bijzondere uitkering, als de Bij een van de leerlingen van het bis schoppelijk college te Roermond is nek kramp geconstateerd. De jongen, de 12- jarige J. E. Koch uit Geldrop, is opgeno men in het ziekenhuis van Roermond. De eerste ziekteverschijnselen werden woens dag waargenomen. Er zijn maatregelen genomen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. In overleg met de provinciale geneeskundige dienst is de school drie da gen gesloten. economische situatie zich gunstiger zou ontwikkelen dan regering en werkgevers verwachtten op basis van de macro-eco nomische verkenningen van september 1964. Het gepubliceerde Centraal Economisch Plan, dat naar het oordeel van de vak centrales overigens wederom te pessimis tisch is gesteld, bevestigt de verwachting van de vakbeweging, dat de feitelijke ont wikkeling in 1964 en de mede daarop te baseren verwachtingen voor 1965, gunstig zou afwijken van de veronderstellingen die aan de huidige loonpolitieke uitgangs punten ten grondslag liggen. (Zoals bekend was bij het loonakkoord sprake van een uitkering ineens medio 1965 van ongeveer twee percent Red.) Op 1 november van dit jaar zal men in Haarlem beginnen met de overschake ling op aardgas. Voor deze omschakeling is de hele stad in 59 sectoren verdeeld. Voor iedere sector is ongeveer een week nodig voor de ombouw. Voor de om bouw van geheel Haarlem zal on geveer anderhalf jaar gemoeid zijn. Dat betekent echter niet dat Haarlem op 1 mei 1967 geheel van aardgas zal zijn voorzien, want zeer waarschijnlijk zullen de omliggende gemeenten tegelijkertijd ook worden omgeschakeld. Met de totale omschakeling in Haarlem zal twaalf mil joen gulden zijn gemoeid. De omschakeling zal in Schalkwijk be ginnen, vervolgens komen Parkwijk en de andere wijken in Haarlem-oost aan de beurt. Via het industrieterrein zuilen de technici zich verplaatsen naar Haarlem- Noord, waarna men via de westkant van de stad naar het zuiden zal gaan. Wel licht zal men inmiddels ook de omscha keling van Bloemendaal aanpakken, als mede die van Heemstede en nog enkele andere gemeenten. Als laatste zal het cen trum van Haarlem aan de beurt komen. Geudrende de week dat een bepaalde sector wordt omgebouwd zullen de bewo ners van dat gebied met behulp van door de gemeente te plaatsen leentoestellen nor maal gas kunnen betrekken De ombouw wordt voorafgegaan door een enquête waarbij de bewoners zullen worden geïnformeerd over de mogelijkhe den van hun apparatuur. Zo veel mogelijk zullen bestaande apparaten gratis worden omgebouwd. Voor niet om te bouwen appa raten zal een financiële regeling worden getroffen, waarbij bepaalde bedragen voor de oude toestellen zullen worden uitgekeerd en korting zal worden verleend op de nieu we apparatuur. Het leveren en plaatsen van deze apparaten geschiedt door de plaat selijke handelaars. Er zal een voorlichtingscentrum in de Vleeshal worden ingericht, waar iedereen zonder verplichting zich kan laten infor meren over de met de ombouw samen hangende problemen. Wij komen morgen met nadere bijzonder heden op deze omschakeling terug. ROTTERDAM (ANP) De zestigjari ge scheepsmaker C. J. Verkade uit Rotter dam is gisteren bij het overstappen van het binnenvaartuig Goethe op een afhaal- bootje in het water van de Waalhaven te recht gekomen. De man verdween in de diepte en zijn stoffelijk overschot kon pas na een uur worden opgedregd. Op het vliegveld van Boedapest arriveerde donderdag een officiële Russische regerings- en partijdele gatie. Op de foto rechts de Russische staatsman A. I. Mikouan, die wordt begroet door de Hongaarse president, Istvan Dobi. In het midden een tolk. (Telefoto)P Gisteren is de woning van een neger in Birmingham (Alabama) vernield door een ontploffing. Een 13-jarige jongen werd hierbij gewond. Een politie-officier, bekijkt met de eige naar van het huis de ravage. DEN HAAG (ANP) Ter herdenking van het feit, dat 150 jaar geleden de Mi litaire Willemsorde voor moed, beleid en trouw werd ingesteld, zal van 29 april tot en met 29 mei 1965 of zoveel langer als de voorraad strekt op alle postinrich tingen in Nederland een bijzonder fran keerzegel ter waarde van 1,- zonder toe slag verkrijgbaar zijn. De zegel, die werd ontworpen door de kunstenaar P. Wetse- laar te Bennebroek, toont een afbeelding van het ordeteken van de MWO voor de ridder der vierde klasse. Eehalve de lands- en waardeaanduiding is als bijzondere tekst opgenomen: „Honderd vijf tig jaar Militaire Willemsorde." Advertentie Joubert Erfelijke adel steunt op de twijfel achtige stelling, dat men de dingen goed zal doen omdat de vader van „men" ze ook goed gedaan heeft. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 17 Beeldverhalen 2, 21 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Medische verzorging 5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Uitgaan in Haarlem15 Radio en t.v19 Kunst 19 Feuilleton 21 Economisch nieuws 23 Scheepsberichten 23 Beurs 23 Sport 25 Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's (Van onze correspondent DEN HAAG. De opzienbarende in braak bij de nieuwe Rijswijkse vestiging van C. en A. in het afgelopen week-einde heeft een buit opgeleverd van 150.000, zo is nu meegedeeld. Een beloning van 15 000 (zoals gebrui kelijk een tiende deel van het vermiste be drag) wordt door de directie uitgeloofd voor degene, die inlichtingen of aanwijzin gen kan geven, die kunnen leiden tot op sporing van het geld. WASHINGTON (Reuter, AFP en AP) President Johnson heeft gisteren op een geïmproviseerde persconferentie gezegd dat een internationale conferentie over Vietnam naar zijn mening nog geen re sultaat kan opleveren. Amerika streeft beslist niet naar uitbreiding van de strijd in Vietnam, maar zal Zuid-Vietnam even min weerloos laten tegenover communis tische agressie. Johnson zag nog geen te kenen die wijzen op bereidheid van de kant van de communisten tot onderhan delen. Op de vraag of Johnson dacht dat het bombarderen van doelen in Noord-Viet- nam nuttig is, antwoordde hij: „Ik geloof dat wij een taktiek volgen die de belangen van Zuid-Vietnam het best dient. Wij ge loven dat te zijner tijd recht en wijsheid het zullen winnen". Gisteravond werd een conferentie be legd van de hoogste Amerikaanse rege ringsfunctionarissen om de voorstellen van de Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, Maxwell Taylor, voor een intensive ring van het Amerikaanse optreden in Vietnam te overwegen. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken, George Ball, heeft in de permanente NAVO-raad in Parijs pas gis teren de veertien Atlantische bondgenoten zijn geheime rapport over de Vietnam- oorlog voorgelezen, zo meldt onze corre spondent in Parijs. Omtrent de reden van het uitstel van zijn voordracht, werd gis teravond in Parijs verband gelegd met het onderhoud dat in Washington presi dent Johnson met de Amerikaanse ambas sadeur in Saigon, generaal Taylor, had. Na afloop van dit gesprek circuleerden in Washington geruchten dat generaal Taylor, die als een exponent van de Ameri kaanse stromingen wordt beschouwd die de oorlog nog altijd met militaire midde len denken te kunnen beslissen, spoedig af zou treden. Het gerucht is officieel te gengesproken, maar voor zo'n dementi hoeft men bij zulke omstandigheden de handen niet in het vuur te houden. In elk Advertentie prijzen geval zou George Ball in Parijs, op grond van die geruchten, toch liever even heb ben gewacht alvorens zich tot de Atlan tische bondgenoten te richten. In diplomatieke kringen werd inderdaad wel algemeen aangenomen, dat Ball door president Johnson naar Europa was ge stuurd om niet alleen bégrip, maar zelfs medewerking voor de Amerikaanse acties in Vietnam te vragen. Als Ball gisteren werkelijk zover is gegaan, dan zal zijn verzoek met weinig spontane sympathie zijn ontvangen. De Franse vertegenwoor diger zou zich in een gereserveerd zwij gen hebben gehuld, dat als een beleefde afwijzing kan worden uitgelegd. De En gelsen, die nog altijd door dik en dun de Amerikanen willen blijven volgen, zouden met het Amerikaanse verzoek wel het pijnlijkst in hun maag hebben gezeten. Overigens is het nog niemand erg duide lijk welke vorm de bijstand van de ande re Atlantische landen aan de Amerikaan se oorlogsinspanningen eventueel zou moe ten nemen. Maar wanneer Ball bij de NAVO-landen voorlopig slechts een more le steun of zelfs een stilzwijgende neutra liteit zal hebben opgewekt, dan mag hij al niet meer ontevreden zijn. Want in waar heid houden alle Europeanen het hart vast, dat de Amerikaanse bondgenoot, po litiek gesproken, de weelde van zijn mili taire oppermacht niet dragen kan en met zijn wapengekletter in Vietnam van kwaad tot erger dreigt te komen. Advertentie SPORTPARK SCHOONENBERG ONZE HEERLIJKE GROTE Tijdelijk verlaagde prijs ƒ1.95 DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1