Maandag zetelverdeling voor het nieuwe kabinet Ir. S. A. Posthumus (P.v.d.A.) op Verkeer en Waterstaat I Oostduitse autoverkeer actie tegen naar Berlijn Moet antiek anker naar de Moet antiek anker naar de schroothoop? L Vissterfte in Noordzee door afvalstoffen van een Hilversums bedrijf? HET WEER Ook politieke barometer staat op mooi weer Keniase studenten in Bakoe in verzet Nieuwe voorzitter Republikeinse Partij Juist hij Verontreiniging van de lucht: urgent probleem Boycot van Alabama gaat beginnen Kolenprijs per 1 mei lager GH RISTIAANSE 50e JAARGANG NUMMER 128 ZATERDAG 3 APRIL 1965 DAGBLADVOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, S A N T P O O R T, D R IE H UIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK h- i. mm REGENJASSEN BECKERING VERKOOPSTERS LEERL.VERKOOPSTERS HULP-VERKOOPSTERS Proces in Johannesburg ln de krant van heden: COIFFURES DE VRIES ""X;- N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN Het woord is aan jtijjiMP jÉ| ills** - ipLi,W;* sütaafc I "-"sik Nog zonnig Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur; Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Dit weekeinde leggen formateur Cals en de fractievoorzitters van K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P. de laatste hand aan het ontwerp-regeringspro- gramma. Daarmee zal de derde fase van de formatie worden afgesloten. De vier de fase, het verdelen van de portefeuil les, komt maandag aan de orde. Het opstellen van het ontwerp-rege- ringsprogramma blijkt iets meer tijd te vergen dan aanvankelijk werd verwacht. Het was de bedoeling reeds gisteren te beginnen aan het moeilijke punt van de zetelverdeling. Het aantal detail-proble men, dat zich bij het opstellen van het ontwerp-programma voordeed, bleek ech ter te groot te zijn. De door de formateur uitgegeven ver klaring inzake de politieke toekomst van mr. Marijnen is in Den Haag met be langstelling ontvangen. Het is niet onge woon dat tevoren al wordt meegedeeld dat een premier in dezelfde functie in een nieuw kabinet wil terugkeren. Het heeft echter de aandacht getrokken dat in de verklaring uitdrukkelijk wordt gezegd dat mr. Marijnen niet in aanmerking wil ko men „voor de functie van minister-presi dent in een nieuw kabinet". Men zou daar uit kunnen afleiden dat mr. Marijnen dus wèl beschikbaar is voor een andere por tefeuille. Maar dat is een vrij theoreti sche mogelijkheid, want mr. Marijnen komt eigenlijk alleen in aanmerking voor de portefeuille van Landbouw, die hij ook in het kabinet-De Quay beheerde. De huidige minister van landbouw, mr. Bies heuvel, zou echter het ministerie van Landbouw liever willen houden. Over de bezetting van de verschillende departementen blijven de speculaties on verminderd doorgaan. Gisteren werd als serieuze gegadigde voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat het socialis tische Tweede Kamerlid Posthumus ge noemd. Hij is voor zijn fractie al jaren lang als specialist voor verkeerszaken op getreden. Een tweede speculatie is die over de in stelling van een derde staatssecretariaat aan het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Als gegadigde voor deze post wordt genoemd het socia listische Kamerlid dr. Tans. Het zou in de bedoeling liggen om dr. Tans na een tweejarige staatssecretariaat in 1967 te belasten met de leiding van het ministe rie van O.K. en W., aldus deze specula tie. De politieke barometer blijft onvermin derd op mooi weer staan. Men houdt het er in Den Haag nog steeds op dat mr. Cals volgende week gereed zal komen en dat hij zelf als premier zal optreden. Het is nog de vraag of het nieuwe kabinet zich in de week daarna, de „stille week", aan de Tweede Kamer zal presenteren Dat zou in strijd zijn met de ongeschre ven regel dat het parlement niet in de stille week" behoort te vergaderen. Het is dus waarschijnlijk dat Nederland pas na Pasen officieel een nieuw kabinet zal hebben. BERLIJN (Reuter) De Oostduitse grensbeambten zijn een actie begonnen tot vertraging van het autoverkeer naar West-Berlijn. Bij de grenspost Horst, op de autoweg van Hamburg naar West-Berlijn, vormde zich vrijdag een rij auto's. De Oostduit se beambten bleven demonstratief een krant lezen. Het duurde gemiddeld twee tot vijf uren, voordat een vrachtauto de controle kon passeren. Donderdagavond werd met de actie op de autoweg van Hannover naar Berlijn begonnen. Aanleiding is vermoedelijk het feit, dat de Westduitse Bondsdag volgende week woensdag in West-Berlijn in plenaire zit ting bijeenkomt. De Oostduitse pers be schuldigde vrijdag de Bondsregering ervan de crisis in Vietnam aan te pakken voor nieuwe provocaties in West-Berlijn en boven op een kruitvat met vuur te spe len. Ernst Mayer, die op weg waren van Helm- stedt naar Berlijn, vrijdag zes uur vast en zonden ze daarna terug. Ze namen later in Hannover het vliegtuig naar Berlijn. Westberlijnse functionarissen houden re kening met de mogelijkheid, dat bonds dagafgevaardigden die volgende week per auto naar West-Berlijn willen rijden a~ 1 de grens moeilijkheden zullen ondervindem. De communisten gaan van het standpunt uit, dat West-Berlijn een afzonderlijke po litieke eenheid is en dat West-Duitsland geen zeggenschap heeft in Westberlijnse aangelegenheden. MOSKOU (Reuter) Russische onder- wijsfunctionarissen stellen een onderzoek in naar de grieven van Keniase studenten die vorige week in de Kaspische stad Bakoe een staking van twee dagen hebben gehou den. De studenten gingen in staking na de dood van een medestudent. De Russische politie meent dat de Ke niase student is vermoord. De stakende studenten wilden naar een andere univer siteit of naar huis worden gezonden. De woordvoerder zei dat de meesten van de 89 in Bakoe studerende Keniase jonge ren aan de staking hadden deelgenomen. De dood van hun collega was de druppel geweest die de emmer had doen overlopen. V- - Vrijdag is in Rotterdam de Flori- bunda '65 officieel aeopend. Dat bii Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Speciaalzaak voor Handschoenen Grote Houtstraat 52 - Haarlem vraagt: Pers. soil, na telef. afspraak tel. no. 17950 (na 20.30 u. tel. no. 15077) WASHINGTON (Reuter) Dean Burch, een gunsteling van Goldwater, is als voor zitter van de Republikeinse Partij vervan gen door Ray Bliss uit Ohio. Hiermee is definitief een eind gekomen aan de zeggen schap van Goldwater in het partijbeleid. Bliss heeft de moeilijke taak, de eenheid van de partij te herstellen vóór de Con gresverkiezingen van 1966. Goldwater's verzet tegen het wetsontwerp over de bur gerrechten heeft de partij veel aanhang ge kost. JOHANNESBURG (Reuter) Twaalf van de dertien mensen die in Johannesburg terechtstaan op de beschuldiging lid te zijn van de verboden communistische partij, zijn vrijdag schuldig bevonden aan het ten laste gelegde. De dertiende beklaagde, de 44-jarige Hymie Barselzn, werd niet schul dig verklaard en op vrije voeten gesteld. De bekende advocaat Abram Fischer die ook terecht had moeten staan, is vóór het begin van het proces ondergedoken. Op 12 april zal er uitspraak worden gedaan. Van de zes vrouwen en zes mannen die schul dig werden bevonden, hadden er zes ver klaard communist te zijn. Het proces heeft vijf maanden geduurd. De gemeente Epe op de noordooste lijke Veluwe heeft 25.000 inwoners. Dit inwonertal werd bereikt de door de geboorte van Johanna Hendrika, dochter van de wachtmeester eerste klasse der rijkspolitie G. J. Regelink an mevrouw A. RegelinkMulder. De ironie van het lot heeft gewild dat juist een kind van een rijks politieman het aantal Epenaren op 25.000 brengt. Want op grond van dit aantal zal de rijkspolitie uit Epe moeten verdwijnen om plaats te ma ken voor 'n gemeentelijk politiekorps. Geallieerde militaire konvooien, die door Russische militairen worden gecontroleerd, hadden vrijdag geen last van de vertra gingsactie. De Oostduitsers hielden de vrouw en de secretaris van de socialisti sche bondsdagafgevaardigde professor W eerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland2, 6, 9 Beeldverhalen 2,27 Buitenlands Nieuws3, 6, 9 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 In de Vishal en op Zee4 Uit Stad en Omgeving 4, 5, 7 Kerkdiensten 6 Film 7 Ferdinand 10 Beurs 11 Economisch Nieuws 11 Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten 11 Sport13 Erbij 15—23 Radio en Televisie25 Kunst 25 T opsy 26 Feuilleton 27 Luidsprekers 26 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Het onderzoek, dat door biologen van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te IJmuiden wordt ingesteld naar de oorzaken van de massale vissterfte in de Noordzee, hoofdzakelijk tussen Sche.venin- gen en IJmuiden, heeft onder meer ge leid tot een bezoek van prof. dr. Korrin- ga, directeur van dit instituut, aan Hil versum. De mogelijkheid zou namelijk niet zijn uitgesloten, dat een industrie al daar via de Nieuwe Waterweg afvalstof fen in de Noordzee heeft geloosd, die gif tig zijn voor de vissen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De massale sterfte van Noordzeevis heeft, zo meent men, twee van elkaar losstaande oorzaken. De „eilanden van drijvende dode vissen", die door vissers in de Noordzee zijn aangetroffen, zouden ■SC';- het gevolg zijn van explosies door naar olie en aardgas speurende onderzoekings vaartuigen. Op ongeveer 30 kilometer van de kust zijn inderdaad de laatste dagen dergelijke explosies teweeggebracht. De biologen achten echter vergiftiging door de een of andere chemische stof niet uit gesloten. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Ernest Legouvé: Aan een slavenkettina zitten altijd twee slaven vast; degene die geke tend is en degene die de keten vast houdt. Deze foto werd gemaakt op een wille keurige plaats in het Duitse Roerge bied, waar men al vele jaren kampt met het probleem rond de luchtver ontreiniging. Het is een urgent pro bleem gebleven, maar er is ook hard gewerkt aan de oplossing ervan. Na een grote openheid van zaken heeft men de belangen van de bevolking op een prominente plaats gebracht om de leefbaarheid van de gebieden met de „vuile" industrieën te waar borgen. Zo verrees bij Dinslaken een olieraffinaderij die absoluut „schoon" te noemen is. Dat heeft men bereikt door vooraf meer dan tachtig bepa lingen op te stellen waaraan de indu strie moest voldoen alvorens men toe stemming tot bouwen verkreeg. Be tekent dat een richtlijn voor de op lossing van de problemen, ontstaan door de voorgenomen vestiging van petrochemische industrie in het Noordzeekanaalgebied? De eerste drie pagina's van onze wekelijkse bijlage „Erbij" zijn gewijd aan het zo urgent geworden probleem van petrochemie, hoogovens, kortom van de luchtver- ontreining in het algemeen. BALTIMORE Reuter) Dominee Martin Luther King heeft op een pers conferentie een plan van zijn organisatie tot een gedeeltelijke boycot van de staat Alabama ontvouwd. Het eerste sta dium van deze boycot gaat onmiddellijk in. Het omvat een verzoek aan de in dustriëlen om geen nieuwe vestigingen in Alabama te openen of oude uit te brei den en aan de regering in Washington om financiële steun aan deze staat te onthou den. Over twee weken zal de organisatie na gaan welke invloed de eerste fase heeft gehad. Als zij niet heeft geleid tot grote re vrijheid voor de negers, wordt aan een tweede fase begonnen. Deze is gericht op de particuliere beleggingen en bankdepo sito's van federale instanties. Een derde stadium zal een boycot inhouden van be paalde verbruiksgoederen. Dominee King zei dat er brieven zijn gezonden aan zeker 25 industrieën waar van bekend was dat zij overwogen in Ala bama te bouwen. Zoals wij gisteren reeds meldden, is door de IJmuidense kotter De Hoop I (IJM. 45) op 60 mijl van IJmuiden een groot anker opgevist, dat naar alle waarschijnlijkheid afkomstig is van een Oostindiëvaarder. uit de tijd van de Verenigde Oost-Indische Com pagnie (VOC). Op het anker, dat naar IJmuiden werd vervoerd, is een bod gedaan door een sloper. De reder van de Hoop 1 was van plan om het anker voor f 300,- van de hand te doen. Hierdoor zou de schade, ver oorzaakt aan zijn kostbaar nylonnet wat worden vergoed. Het zou overi gens wel jammer zijn, als dit antieke anker verloren zou aaan. Op 1 mei worden de prijzen van de ïuisbrandkolen met ongeveer veertig cent per mud verlaagd. Dit zijn de zgn. zomer- prijzen die zullen gelden tot 1 september. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist of lage wolken en plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag aan vankelijk zonnig, later waar schijnlijk toenemende bewol king. Aanvankelijk zwakke, later overwegend matige wind tussen west en zuid. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. een dergelijk feest ook de Haarlemse bloemenmeisjes aanwezig waren, spreekt haast vanzelf. Ze waren ko men aanrijden in een fraai rijtuig. Krachtige mannenarmen moesten het Haarlemse schoon echter behulpzaam zijn bij het verlaten van dit mooie, maar moeilijk bereikbare voertuig.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1