¥E®UW v!rE'f'e!cndwit Sommige vrouwen koken als betonwerkers llfMHi HUISHOUDBEURS IN TEKEN VAN VOEDING EN WONINGINRICHTING Ontwerpen van zwakzinnige kinderen inspireren Britse industrie Romeinse couturier gaat ontwerpen voor Nederlandse vrouw Superieur wezen Neo-Pruikentijd VEILIGHEIDS-BIJTRING m ZATERDAG 3 APRIL 1965 Erbij PAGINA ACHT ui Jw - Y H 99 „SOMMIGE huisvrouwen zijn in de keuken bezig als betonwerkers Deze oneerbiedige uitdrukking komt uit de mond van de heer J. N. Brou wer, die een functie heeft met een indrukwekkende naam: „hoofd ex perimentele grootkeuken van het In stituut voor Landbouwhuishoudkun- dig Onderzoek te Wageningen". In die functie laat hij geen gelegenheid ongebruikt om de Nederlandse huis vrouwen duidelijk te maken, dat zij oneindig veel meer van de maaltijden kunnen maken dan over het algemeen gebruikelijk is. Hij heeft dit onder meer gedaan als jurylid bij de natio nale kookwedstrijd, die de Amster damse Huishoudbeurs heeft georganiseerd. Een expert over het gebrek aan kookliefde in het land Vers is goedkoper Frangoise de Berry DEN HAAG (GPD). - De bekende Italiaanse mode-ontwerper Martin of Rome heeft deze week een contract getekend met Vroom en Dreesmann n.v. voor het ontwerpen van exclu sieve, maar toch voor iedereen betaal bare dameskleding. Martin of Rome hoopt door zijn samenwerking met dit warenhuis het Hollandse straat beeld totaal te kunnen wijzigen. - V IlljS! DRIE JAAR GELEDEN was hij nog een grote onbekende. Nu heeft de Parijse modewereld de mond vol over hem. André Courrèges, nauwelijks uit de schaduw getreden van zijn leermeester Balenciaga, wordt in modekringen gedoodverfd als dè ontwerper van de toekomst. Wat hij brengt is zo nieuw, zo „anders", dat zelfs de vindingrijkste journalistes woorden tekortschieten om hun indrukken weer te geven. Misschien moet er voor zijn mode wel een heel nieuwe vocabulaire worden uitgevonden. Er is veel over hem geschreven. Zonder uit zondering met lof. Niets dan goeds over Courrèges. Toch is zijn nieuwe formule uitdagend en tegenstrijdig. Na al die lof is het goed ook eens een ander geluid te laten horen. Onze Parijse medewerkster Fran9oise de Berry doet hier uit de doeken waarom zij niet onvoorwaardelijk in deze „wonderman" gelooft Top-coulurier Courrèges ziet voorbij aan „eeuwig vrouwelijke" in de vrouw FLAKBI] de Are de Triomphe, waarop het een goed uitzicht biedt, ligt het meest besproken modehuis van Parijs. Want daar, op de derde etage van een luxueus herenhuis, vestigde zich André Courrèges toen hij in augustus 1961 zijn leermeester Cristobal Balenciaga verliet. Vanuit zijn hoge residentie tracht hij, met de Are de Triomphe als mascotte, aan de vrou wen over de gehele wereld zijn nieuwe modeformule op te leggen. Het is een praktische, dynamische formule, die zo sober mogelijk is gehouden. Over zijn jongensachtige, autoritaire bijna militaire visie op de vrouw, valt niet te dis cussiëren. Het is een kwestie van aanvaarden of afwijzen. Hij vertoont zijn collectiebegeleid door muziek met een brutaal ritme in salons die besneeuwd lijken. Alles is er wit. In deze blankheid tekenen de modellen zich nauwelijks af, want ook die zijn telkens weer wit. OM DEZE eentonigheid te doorbre ken, vindt men hier en daar enige lich te kleur-accenten, even flets als de raa- ke-up van de mannequins. Als de show voorbij is, word ik ten slotte toegelaten achter de schermen van deze tempel der blankheid. Een beleefde, vriendelijke heer met een uiteraard wit jasje aan, staat mij te woord. Het is bijna niet te geloven dat dit de ,;blanke" Courrèges is! 32 jaar oud, met hier en daar wat grijs haar en afkomstig uit de Zuidfranse stad Pau begon hij destijds als bouwkundig student. Hij is lang, sportief en speel de vroeger rugby. De heer Courrèges staat de pers geen interviews toe. Uit verlegenheid, zegt hij. Ik dring aan, maar er is niets aan te doen. Jammer, want de sleutel van de bekering tot een religie de mode van Courrèges is een religie met rites en offers zetelt in de overtuigingskracht die de hoge priester persoonlijk uitoefent op de on gelovigen. Deze taak laat hij over aan een wezen dat door hem geschapen lijkt te zijn: zeer kort haar, geen spoor van make-up en niets vrouwe lijks. Een koker jurk, gebroken wit, tot 15 cm. boven de knie en witte laars jes. Een vrouw met verstand, een zeer scherp verstand wel te verstaan, dat niet onderdoet voor dat van de man, haar evenknie. Mademoiselle Brener, zo heet dit proto-type van een vrouw a la Courrèges, is er op voorbereid alle eventuele vragen te beantwoor den. landschappen. Wit is de uitverkoren kleur, de zuiverste, die de volmaakt heid der vormen het dichtstbenadert. Heel de Griekse oudheid heeft nu voor ons een sublieme onbevangenheid, die in zijn gestrengheid zijn constructie toont. Zo bedient Courrèges zich ook van het wit, van tijd tot tijd aarzelend doorbroken met strepen of ruiten om de prachtige coupe beter te doen uit komen. HIER DOET de invloed van zijn bouwkundige studie zich gelden. Of het nu vierkante, driehoekige, boogvormi ge of piramidevormige composities be treft, de constructie komt volledig tot zijn recht en weet zelfs de vormen ondergeschikt te maken. Om de zuiver heid van de wiskundige lijnen, die kun stig over de lichamen van zijn manne quins zijn getrokken, geen geweld aan te deen, rekent hij af met alle hinder lijke rondingen. Het in technisch op zicht perfecte silhouet verdringt de vrouwelijkheid. De pantalons, met bij behorend kort jasje, zijn de meest sen sationele van Parijs. Zo wordt de vrouw als het ware één blok, een zuil, zonder plooi of uitdrukking, een bijna supe rieur wezen, zonder feilen of grillen. Toen bleek dat sommige vrouwen weigerden de bewuste pantalons op elk 5. i J v$ 'y Zwevend in de ruimte (hierboven) of met één been op de grond (links), de mode van Courrèges is altijd „onaards" en ver buiten deze tijd. uur van de dag te dragen, heeft de meester een nieuw silhouet ontworpen in de vorm van een japon. Hij is uit gegaan van het feit dat de vrouw de laatste twintig jaar enorme vooruitgang heeft geboekt, op geestelijk gebied, alsook op het terrein van de gelijkheid ten opzichte van de man. Maar zij kleedt zich niet overeenkomstig deze evolutie. Dus schiep hij de nieuwe for mule der practische, dynamische ele gantie, die vóór alles nergens belem mert. De nauwe jurken hebben plaats gemaakt voor een rok, die gemakshalve en om niet te knellen rond de taille, aan bretels over de schouders hangt en wordt gedragen op een wollen over- hemdblou.se tot aan de hals. Volhardend in zijn streven om elke belemmering te vermijden, reikt de rok tot 15 cm boven de knie. Deze opvat ting van bewegingsvrijheid en com fort vinden we terug in de mantel pakjes met een zeer kort jasje in over eenstemming met de korte rok. De hoe kige en zeer korte mantels laten de knie volledig vrijde stof is schuin genomen. Een kleine platte ceintuur rust op de platte heupen. Het schoei sel, naar mijn smaak het meest ge- Vanzelfsprekend komt het overal over heersende, verpletterende wit het eerst ter sprake. Ik hoor dat André Courrè ges een kind van de zon is: hij heeft zijn hele jeugd doorgebracht in Zuid- Frankrijk, waar de kleuren zo scherp en helder zijn, dat zij alle andere tin ten doen verbleken. Hij had schilder willen worden en in dat geval zouden de kleuren een even belangrijke rol bij hem hebben gespeeld als bij Van Gogh, maar in zijn gamma zouden zijn zon overgoten schilderijen dezelfde kleur hebben afgestraald als besneeuwde Er zijn aanwijzingen dat het jaar 1965 een „pruikenjaar" zal worden. De Japanse pruikenmakers verenigd in de stad Osaka voorspellen een bijzonder goed jaar, omdat zij gro te bestellingen hebben gekregen. Niet alleen uit heel Japan, maar ook uit het buitenland. Lange tijd was de pruik een voor recht voor de bemiddelde vrouw. Pruiken van echt haar zijn name lijk zeer duur. De situatie werd ge heel anders, toen verleden jaar plot seling pruiken op de markt versche nen die uit kunstvezel waren ge maakt. De prijs van deze pruiken is zo laag (rond 40 dollar) dat ze ook voor gewone vrouwen te betalen zijn en onmiddellijk ontstond er grote vraag naar. Van alle kunstvezels speelt acryl wel de belangrijkste rol, omdat de ze vezel zoveel en zulke grote voor delen biedt. In de eerste plaats is de vezel zo zacht dat het technisch mogelijk is een pruik te vervaardigen die haast niet te onderscheiden is van het na tuurlijke haar van iemand uit het westen, haar dat zachter en dunner is dan het haar van mensen uit het oosten. Over het algemeen genomen zijn de Japanse vrouwen zeer gesteld op dit zachte haar en daarom zijn deze pruiken juist zo in trek. In de tweede plaats zijn pruiken van acrylvezel veel lichter in het dragen dan pruiken van mensenhaar. Bovendien kunnen de krullen her haaldelijk worden gewassen zonder dat ze verdwijnen. Nog een voordeel is dat men in deze pruiken een slag kan leggen door er eenvoudig enige tijd haarspelden in te zetten. Er is geen warmte voor nodig. De pruiken van kunstvezel bezit ten bovendien een grote elasticiteit, wat het dragen veel gemakkelijker maakt. (Van onze correspondent in Amsterdam) „ER ZIJN ontzettend veel leuke din gen, die van het eten nu net juist een feestmaaltijd kunnen maken en waar bij de portemonnaie meestal dicht kan Een bekend feit is, dat veel kinderen een fijn gevoel hebben voor kleur en lijn, en dat zij vaak een verbluffende vaardigheid in het tekenen bezitten. Vaak gaat deze begaafdheid op latere leeftijd weer geheel of ten dele verlo ren. Zij beperkt zich overigens niet tot „normale" kinderen; juist de niet ge heel volwaardigen blijken niet zelden zeer speciale gaven in dit opzicht te bezitten. De Britse industrie maakt daarvan gebruik. Speciaal op de tentoonstellin gen, die de Britse „National Society for mentally handicapped children" (Nationale Vereniging voor geestelijk gestoorde kinderen) organiseert, is de belangstelling van de industrie groot. Met name van de zijde van de fabri kanten van textiel en behangselpapier. Men schrijft ook teken- en kleurwed- strijden voor kinderen uit, waarvan de resultaten dan als basis dienen voor de decoratie van huishoudelijke of sier voorwerpen. In het kader van de ko mende Britse Week in Amsterdam (van 15-23 mei) zullen Britse fabrikanten dergelijke stoffen en voorwerpen aan het Nederlandse publiek aanbieden. blijven", aldus vertrouwde hij ons toe. „Ik ben een geboren en getogen Gro ninger en mijn moeder maakte vroeger net als zoveel Groningse vrouwen, vaak vla met bruine suiker. Dat gebeurde in een emmer en de gehele dag door moest er af en toe in gestampt wor den. Over smaken valt niet te twisten maar dat spul had geen enkele voe dingswaarde". De heer Brouwer liet ons het resul taat van een enquête zien waarin de verkeerde eetgewoonten van de Neder landers duidelijk naar voren kwamen. „Hier, de Groningers gebruiken beslist teveel spek en teveel suiker, in de Noordoostpolder wordt teveel vet gege ten, in Zuid-Holland snoept men enorm en in Noord-Brabant eet men teveel frites en te weinig groente". zoveel langer is. Maar de Nederlandse huisvrouw is o zo behoudend. Overal kan zij kookcursussen volgen, overal kan zij terecht bij voorlichtingsinstan ties maar dacht u dat zij dat deed?" Ach, de heer Brouwer wil heus niet alle schuld op de huisvrouw laden. Hij zei er zelf nog dit over: „Veel vrouwen zijn door de crisisjaren van voor de oorlog niet in de gelegenheid geweest de nodige scholing op te doen. Terwijl in vele gevallen de keukenuitrusting in die tijd volkomen ontoereikend was en de centen voor goed en lekker eten ont braken. De oorlogsjaren hebben er ook geen goed aangedaan evenals de jaren er na". „MAAR NU, twintig jaar na de oor log worden er voor de huisvrouw in vele gevallen keukens gebouwd, die nauwe lijks deze naam verdienen, waar men zich amper kan keren, waar nauwelijks een fornuis of andere apparatuur kan staan en waar ventilatie nauwelijks mo gelijk Is. Waarschijnlijk zijn er daardoor ook zo weinig ovens in ons land". Dat alles neemt volgens deze deskun dige niet weg, dat er in vele gevallen bij de vrouwen te weinig liefde voor het koken bestaat. „Die liefde is nood zakelijk, haar man en kinderen hebben er zelfs recht op. Laat de vrouwen toch beseffen wat er allemaal te bereiken is met de vele soorten tuinkruiden, de vele geurige en pittige specerijen, het scheutje wijn en de lepel room. TALLOOS zijn de vrouwen, die tegen sluitingstijd van de winkels nog even gauw een blikje van het een of ander halen. Er wordt in Nederland teveel conserven gegeten. En omdat er op de ze wijze weinig vitaminen worden ge bruikt koopt men ook maar een potje pilletjes. „Ik zou die huisvrouwen wel willen toeschreeuwen, dat men haast altijd goedkoper uit is met verse waar en dat de bereidingstijd dan heus niet VW%AA#lAAA#tAAA#WWWWWWWWWW«AJWWWI«WWMftJlfl#WI#WWl Tanden krijgen is een van de belang rijkste gebeurtenissen in het eerste levensjaar van het kleine mensje. De eerste weken denkt niemand nog aan tanden, maar als baby drie maanden wordt, is het nodig, dat hij of zij op een hard voorwerp gaat zuigen, ter versteviging van het tandvlees. Daar voor krijgt baby een bijtring, die het kind blijft gebruiken tot de melk tanden verschijnen, meestal op de leef tijd van 6-8 maanden. Nu is naast de klassieke bijtring een „safety teether", letterlijk vertaald vei ligheids-bijtring in de handel gebracht, die gemaakt is op de grootte van de mondholte van een baby van zes maanden en die een groter kauwopper- vlakte heeft dan de ronde bijtring. De vorm van de ring doet aan een kunst gebit denken. Er zit een koordje aan, en een veiligheidsspeld, waarmede het wit plastic instrumentje aan kleren van baby kan worden bevestigd. Als baby pijn in de mond heeft, kan de „teether" in de Ijskast gelegd wor den, waardoor zij zeer koud wordt. Als het kleintje daarna op het koude bijt- instrument kauwt, verdwijnt zijn of haar eerste tandpijn. MMWMMMMMMMMIMIMMMIIMnMIMIIIMIMmiMMMHMIMMIUIIWUMMMMIUIIMIMIIIIIMMIIMMIIIIMIIAiwIIIIIIIH AMSTERDAM GPD - Voeding en wo ninginrichting zijn twee sectoren van het huishouden, die een belangrijke plaats innemen op de 20e Internationale Huis houdbeurs, die gisteren in het RAI- gebouw te Amsterdam is geopend en tot en met 11 april duurt. Niet minder dan 13 voorlichtingsinstanties op voe- dingsgebied hebben op deze beurs stands, waar de huisvrouwen onder het motto „Smakelijk Eten Gezond Ge zin" voorlichting over de moderne voe ding en de bereiding ervan kunnen krij gen. De Huishoudbeurs biedt uiteraard in de meeste van de ruim 300 stands de gebruikelijke keur aan huishoudelijke apparaten. In een van de hallen is onder auspiciën van de stichting „Goed Wo nen" een drietal modelwoningen inge richt waar de nadruk ligt op de keu ken. Het eerste huis laat een geïsoleer de keuken zien, in het tweede vindt men een eetkeuken terwijl ln de der de woning de keuken is gecombineerd met de woonruimte. In alle drie geval len is uitgegaan van de maten, die bin nen de grenzen van de woningwet toe laatbaar zijn. M.a.w.: men toont hier welke mogelijkheden er zijn in de mi nimum accommodatie, die in de Neder landse woningbouw wordt geboden. Zoals gebruikelijk is ook tijdens deze jubileumbeurs weer een fraaie tuin aangelegd. Het parkje heeft de naam „Lenteflora" gekregen. Men treft er niet alleen bloemen en planten, maar vooral ook groenten- en fruitdecoraties aan. De Huishoudbeurs biedt voorts nog modeshows, voorlichting over vakantie besteding, inleidingen in het congres centrum over woninginrichting en een forumbijeenkomst over kant en klare maaltijden. Tenslotte kan men er de be kroonde menu's bewonderen, die het resultaat zijn van de nationale kook wedstrijd, die de afgelopen maanden in het kader van de Huishoudbeurs in alle delen van het land is gehouden. raffineerde detail van de goedgeklede vrouw, veidwijnt volledig. Het maakt ook 's zomers plaats voor een wit le deren laarsje zonder de geringste hak en met open teenstuk. Een geestige variant is wel dat het laarsje in kant is uitgevoerd voor feestelijke gelegen heden. UIT ALLES blijkt, dat André Cour règes van mening is dat de hele we reld onweerstaanbaar op weg is naar 'n stevig matriarchaat. Daarom probeert hij reeds nu volgelingen te werven. De fout die hij echter maakt is deze: hij onderschat de mannen. Zij betalen nu nog wel de pijnlijk hoge rekeningen voor hun dames, die, zij het dan niet altijd zonder morren, toch veel waarde hechten aan het oordeel van de man. De normale, gezonde man van tegen woordig waardeert nog bijzonder het vrouwelijke in de vrouw, een element dat Courrèges wil offeren op het al taar van het comfort. Anderzijds begaat Courrèges, die in de sfeer van morgen leeft en een vrouw schept die gaat leven op een planeet met geheel andere esthetische waarden dan op onze arme oude moe der aarde, tevens een vergissing jegens de vrouwen. Hij wil hen tot elektroni sche breinen maken, maar hij vergeet dat zelfs die fouten kunnen maken. Zo lang de vrouw niet de lichamelijke ken merken van beide geslachten in zich verenigt, (dus niet louter geestelijk) zal niemand haar kunnen beletten ko ket te zijn, bijvoorbeeld met een weer barstige haarlok, om haar gelijkwaar dige partner te verleiden. Al met al zal de strenge visie van de heer Cour règes, ondanks de schijnbare volmaakt heid, bij een volgende editie terdege moeten worden herzien en gecorrigeerd. '*UW%IMMUWUWMUMUIAAA#MWIAAA#WWWUMUWWmMM>#MMi Hij wil, dat de Nederlandse vrouw zich net zo charmant, net zo sportief en zelfs net zo gewaagd gaat kleden als haar seksegenoten in Rome, Parijs, Lon den en New York. Dat kan, zegt hij, want mijn exclusieve couture-modellen zijn zelfs betaalbaar voor tieners. Het is geen prestatie, vindt Martin of Rome, om een chique japon voor vierhonderd dollar te maken, maar wel een kunst om dezelfde creatie voor vijftig gulden te ontwerpen. Zijn ideaal is om werke lijk iedere vrouw in de gelegenheid te stellen een model naar de laatste mode in haar garderobe te hebben. Martin of Rome wordt in mei het middelpunt van een grootse campagne, die erop is gericht om de Nederlandse vrouw meer mode-bewust te maken. Hij zal in het komende seizoen Vroom en Dreesmann voorlopig alleen blouses leveren, maar in zijn gehuurde villa in Cannes die hij nog volgende maand hoopt te betrekken, gaat hij voor dit warenhuis ook jurken, mantelkostuums, rokken en accessoires ontwerpen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 22