V erenigde hulp geven aan Gevaar voor uitbreiding van conflict steeds groter Staten gaan meer Zuid-Vietnam Britten geven TSR-2 op Frans-Engelse topconferentie vond plaats in goede sfeer Turkse aflossing kon het eiland Cyprus rustig op landen WERELDNIEUWS blijf jong, blijf fit fiets! Van dag tot dag Open formatie Erler spreekt in Spanje over het socialisme Scherp oordeel van Zorin over De Gaulle Britse reserves in maart verder omlaag Geslaagde proef met raket in Duitsland Weer aardbeving in Griekenland (Dp Ae ^Praatótoel ZATERDAG 3 APRIL 1965 3 Voorwaarde -- De Gaulle en Wilson respecteren elkaar Raden A pril Interview Toto-uitslag vooruit te bepalen? Het is weer lente tijd om uw fiets f weer eens helemaal in orde te maken. Hoewel de kabinetsformatie nu haar zesde week te ingegaan voltrekt het tem po zdch toch eigenlijk veel sneller dan men had durven hopen. Na het mislukte lijmwerk van drs. Schmelzer is mr. Cals zijn werk begonnen in een snel en efficiënt tempo, dat hij tot dusver aardig heeft kunnen handhaven. Hij heeft niet getreu zeld met het kiezen van de nieuwe coali tie-partners, al moet wel gezegd worden dat de fase waarin het gesprek met de Christelijk-Historischen vastliep niet hele maal duidelijk is. Wie de verschillende verklaringen naast elkaar legt, ontkomt niet aan de indruk dat er op zijn minst sprake is geweest van een misverstand. Over het radio- en televisie-akkoord kan men verschillend oordelen. De inhoud, die begin deze week bekend gemaakt werd, is geen verrassing. Het plan-Cals is zo on geveer het enige dat politiek bereikbaar is en daarom alleen al had men moeilijk iet anders kunnen verwachten. De toe komst zal wel leren of het een stap voor uit of een stap terug is. Voorlopig mag men er tevreden mee zijn dat dit onder deel van de formatie zo snel is afgewerkt. Bij de bespreking van de andere con troversiële punten die daarna aan de orde kwamen, is het opgevallen dat de Partij van de Arbeid zeer meegaand was. Veel stokpaardjes hebben de socialisten op stal laten staan, zoals de wensen inzake de domeingronden en de prijsbeheersing van onroerende goederen. Dr. Vondeling voelt er blijkbaar heel weinig voor om nu de reputatie van een scherpslijper te krijgen. De onbekookte uitlatingen van zijn partij genoot Hofstra heeft hij genegeerd. Men krijgt uit dit alles de indruk dat de P.v.d.A. zich nu heel bescheiden houdt, om met succes in het regeringskasteel door te dringen. De partij weet niet of haar kansen op de politieke markt goed of slecht zijn en wacht liever eerst de ver kiezingen van 1967 af. Als de socialisten dan winst behalen kan men er wel op re kenen dat zij zich breeduit aan de onder handelingstafel zullen opstellen. Wat ook opvalt in deze formatie is de betrekkelijke openheid waarin het proces zich voltrekt. Ook als men rekening houdt met de remmende werking die de hand having van het vertrouwelijke overleg tus sen de formateur en het staatshoofd op de publiciteit moet hebben, kan men de for mateur nog prijzen om zijn mededeel zaamheid. De deprimerende invloed die kabinetsformaties altijd plegen te hebben op de politieke belangstelling wordt er voor een flink deel door gecompenseerd, Men proeft uit het gedrag van mr. Cals dat hij een vertegenwoordiger is van een jongere generatie politici, die beseffen dat men terwille van de democratie zelf zo weinig mogelijk in de politieke binnenka mer moet bedisselen. Als zijn gedrag be palend is voor het verloop van toekomsti ge formaties, heeft deze crisis tenminste één nuttig resultaat opgeleverd. (Van onze correspondent) I De gewapende communistische opstand WASHINGTON „Ik acht de kans in Zuid-Vietnam volgde pas nadat duide- uiterst gering dat de Sovjet-Unie of China was geworden dat Diem en zijn Ame- aan de oorlog in Vietnam zullen gaan deel- rikaanse geldschieters met van plan wa- nemen." Dat zei vrijdag de Amerikaanse ren Geneefse overeenkomst, c ie voor ambassadeur in Zuid-Vietnam, generaal m vrije verkiezingen, en hereniging Maxwell Taylor, in Washington. Taylor voor 1965> na te komen, sloot gisteren zijn werkbezoek aan de IntuSsen maken kenners van de machts- Amerikaanse hoofdstad af met een laatste verhouding in fie communistische wereld ontmoeting met president Johnson op een bijeenkomst van de Nationale Veiligheids raad. Tot nu toe is weinig bekend gewor- zich zorgen dat Amerika's stoere geweld dadige houding in Vietnam de Noordviet- namezen meer in de armen der Chinezen den over de inhoud van zijn besprekingen. hepft gedreven dan ooit tevoren. Het ziet er naar uit dat voorlopig de po- Ho Tji_Minhi die altijd oude relaties litiek van bombardementen op Noord-Viet- heeft gehad met de Russische bolsjewie- nam zal worden voortgezet. |.en ud de generatie van Lenin en Stalin, Wel is te verwachten dat de Verenigde Staten meer vliegtuigen, meer economi sche hulp en meer militairen naar Zuid- Vietnam zullen sturen. In Washington draait intussn de geruchtenmachine op volle toeren. Niemand gelooft dat de Ame- kanen Noord-Vietnam en het door de com munisten beheerste deel van Zuid-Viet nam bombarderen en in vuur en vlam zetten zonder concrete denkbeelden te heb ben waartoe dit alles leiden moet. Waarnemers en prominente commenta toren produceren permanent zogenaamde aanwijzingen van Amerika's bereidheid tot onderhandelen. Zo werd, bijvoorbeeld, een aanduiding van een hoge ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken dat de VN een construc tieve rol zou kunnen spelen in het Viet nam-conflict meteen uitgelegd als een vin gerwijzing dat Washington bereid zou zijn eindelijk de volkenorganisatie in te scha kelen. zou volgens geruchten al op een zijspoor zijn gerangeerd door een pro-Pekinggroep in Hanoi. Indien dat waar zou zijn, zou de laatste mogelijkheid uit de wereld zijn ge holpen om een Vietnam te scheppen dat zowel onafhankelijk van de Sovjet-Unie als ook van China zou blijven. De hele strijd in Indo-China zou zich dan conden seren tot een directe copfrontatie van Amerika en communistisch China, met al le gevaren vandien. De Britse regering heeft vrijdag elf lan den verzocht hun mening kenbaar te ma ken over het beëindigen van de oorlog in Vietnam. Zij wil bemiddelen om het ge vaar van een conflict tussen de VS en China te elimineren. In een mededeling van het Foreign Offi ce wordt gezegd dat Groot-Brittannië als medevoorzitter van de Indo-Chinese vre desconferentie van Genève van 1954, bood schappen heeft gezonden aan alle landen die betrokken zijn bij de toekomst van Vietnam. De Britse regering zou besloten hebben de ontwikkeling van het tactische gevechts verkennings vliegtuig T.S.R.-2 dat be- bommenasStop °te StaT*"* I Ifc heb een kennis die altijd begeert dat DR beslui? van de Britse regering zou de zuiverste barometer voor het naderen mogelijkheid openden van Britse aanko- van de lente, de vrouw is. Natuurlijk pen van het Amerikaanse F-lll toestel, zijn er ook de lammetjes, die op oTOtjz. Dit toestel heeft in de vlucht verstelbare pootjes door de wei springen. In uw dak- vieuvepT goot rommelen mussen en spreeuwen met Het besluit van de regering Wilson be- strootjes en veertjes en draadjes, om tij- tekent de formele erkenning van het ein- dig de wieg in orde te hebben voor de de van de Britse pogingen om een kern- komende blijde gebeurtenis en op uw ka- macht te blijven tegen het eind van de zes- tender is de (ente al lang h°°9st 0/^Cl^ tiger jaren. Ivlen verwacht dat het besluit bekend gemaakt. Maar dit^Ues^vaUm het zal leiden tot een grote politieke storm en Barometer veel verzet in industrie en Parlement. President De Gaulle en premier Wil son hebben twee dagen met elkaar van gedachten gewisseld over allerlei internationale vraagstukken. De Brit se staatsman was de gast van de Franse president in het Elysée in Parijs. Maar daartegenover verkondigden pre sident Johnson en de minister van Buiten landse Zaken Rusk dezer dagen nog weer eens dat hun voorwaarde voor onderhan delingen met Noord-Vietnam blijft dat de Noordvietnamezen hun militaire hulp aan de Vietcong staken. En die voorwaarde heeft al even weinig kans vervuld te wor den als de Chinese en Noordvietnamese die inhoudt dat de Amerikanen zich moe ten terugtrekken voordat gepraat kan wor den. Nu blijkt uit alles wel dat deze commu nistische eis hetere pap is dan die gege ten moet worden. Van verschillende kan ten, onder andere uit Moskou, is name lijk al gehoord dat Noord-Vietnam best zou willen meedoen aan een nieuwe con ferentie over Indo-China als de Ameri kanen alleen hun bombardementen op Noordvietnamees grondgebied zouden stopzetten. Daarentegen lijkt Washington van plan vast te houden aan zijn voorwaarde, ook al wordt die door velen onwerkelijk en on gefundeerd geacht. De oorlog in Zuid-Viet MADRID (AP) Een Spaans gehoor zal maandag de kans krijgen een lezing over nam is voor een groot deel een opstand I het Europese socialisme te horen van een van inheemse strijders tegen de elkaar, deskundige, de Westduitser Fritz Erler, De meest ongefundeerde uitlating van de fractieleider van de socialisten in de West- laatste dagen was overigens een verkla- duitse Bondsdag. Hij spreekt over het so ring van president Johnson dat zijn rege- cialistische programma in Duitsland. Tij ring te allen tijde bereid is terug te ke- dens zijn bezoek aan Madrid zal Erler de ren tot de bepalingen van het Indochine- gast zijn van de Duitse ambassadeur, se akkoord van Genève in 1954. Zoals ook de beroemde commentator Walter Lipp-1 mann meteen schreef waren het echter de Amerikanen, die met hun steun aan het ondemocratische regime Diem dat verkiezingen en hereniging van Vietnam sabotteerde het akkoord van 1954 bra- ken. (Van onze correspondent) ATHENE De met ongerustheid tege moet geziene aflossing van meer dan een derde van het Turkse garnizoen op Cy prus heeft onverwacht rustig plaatsgevon den. Een Zweedse VN-officier en een Griekse politieman controleerden op hun gemak alle 337 pasfoto's van de ontscheep te Turkse militairen. De Turkse bevolking van Famagusta had voor hen de vlaggen nitgestoken. Het blijft een onwezenlijke zaak, deze vredige ontscheping van wa pens en manschappen, die de regering Makarios in haar pers als een bewijs van Griekse goede wil aanduidt. Het wordt nog surrealistischer, als men weet dat de grootste woede in de Grieks- Cyprische pers op hetzelfde moment niet dit Turkse schip gold dat wel ontscheep te, maar een Grieks schip dat niet ont scheepte. Het gaat om een lading Rus sische luchtafweerraketten die door een Griekse boot uit Alexandrië naar de pas aangelegde haven van Bojazi op Cyprus was gebracht, maar vervolgens weer naar de haven van herkomst werd teruggezon den. Het minst opgewonden Grieks-Cyprische dagblad „Filelefte Os" schrijft toch nog over „het nieuwe imperialistische super schandaal". Er wordt de klemtoon opge legd dat het hier gaat om solairraketten die van de grond of op doelen in de lucht worden geschoten, terwijl in Turkije in Iskenderum NAVO-raketten klaar zouden staan, die doelen op land kunnen treffen. De Grieks-Cyprische woede richt zich meer tegen de Verenigde Staten dan te gen Griekenland dat vooral als bekla genswaardig doel van weergaloze Ameri kaanse pressie wordt afgeschilderd. Men kan intussen slechts raden naar het aantal Russische raketten dat Cyprus tot nu toe zou hebben bereikt De regering in Nikosia pretendeert dat zij met wat reeds is aangekomen elke Turkse aanval zal kunnen weerstaan. De „Skenderun- nervositeit" loopt intussen tegelijk met de maand ten einde en nu het overigens bij na pessimistische rapport van VN-bemid- delaar Plaza is gepubliceerd neemt zelfs in Nikosia het gevoelen hand over hand toe, dat men het weer eens met onder handelingen moet proberen. President Makarios heeft zich reeds voorzichtig bereid verklaard tot een nieuw gesprek met de Turks-Cyprische leiders onder V.N.-controle, maar men blijft zich MOSKOU (AP) Walerian Zorin, die tot Russische ambassadeur in Frankrijk is benoemd, heeft in een handboek over de diplomatie geschreven dat de regering van president De Gaulle de eerste voor waarden voor fascisme in Frankrijk schept. Exemplaren van het boek van Zorin, die sedert 1959 Russisch onderminister van Buitenlandse Zaken is, werden vrijdag door correspondenten ontvangen. Van dit op Cyprus algemeen verzetten tegen het I boek getiteld „Foundation of diplomacy" idee van onderhandelingen tussen Athene zijn 8.000 exemplaren gepubliceerd voor- dat Zorin voor de post in Frankrijk werd benoemd. Zorin schrijft dat Frankrijk tussen 1958 en 1963 is omgezet van een parlementai re republiek tot een presidentiële rege ringsvorm, waarin De Gaulle een „regi me van persoonlijke macht" installeerde. Zorin interpreteert dit in de klassieke marxistische termen als „de uitdrukking van definitieve klassenbelangen van Frans monopolistisch kapitaal! ,Een van de gevaarlijke aspecten van het huidige regime in Frankrijk is de breuk met de traditionele parlementaire democratie door wijziging van de grond wet. Sommige clausules van de grondwet stellen de president boven het meer-par- tijensysteem van het Franse politieke le ven, het systeem dat in bekende mate de verabsolutering van staatsmacht moeilij ker maakt," aldus Zorin. Zijn opmerkin gen zijn door instanties van Buitenland se Zaken in verscheidene Westerse landen besproken. LONDEN (Reuter) De Britse mone taire reserves zijn in maart met 12 mil joen pond sterling verminderd tot 832 mil joen pond. In februari vertoonden de re serves een toeneming en in die maand werd ook een begin gemaakt met de af betaling van buitenlandse kredieten. In betrouwbare financiële kringen in ben bekendgemaakt, dat op de Lüneburger Londen wordt echter opgemerkt dat de si- Heide een vier meter lange raket met sue- tuatie in de grond een verbetering ver ces is beproefd. Deze in West-Duitsland toont. Dat in maart gebruik is gemaakt gemaakte raket zal de derde trap vormen van de swapovereenkomst met de Ver van een Europese draagraket waarvan de enigde Staten wordt zeer juist genoemd eerste trap door Engeland en de tweede omdat het succes van het nieuwe Ameri- en Ankara. De rol van Athene in het jongste rakettenavontuur heeft op Cy prus het gevoel versterkt dat Griekenland zich aan de vooravond van de NAVO-con- ferentie in Londen weer hechter in het Westerse bondgenootschap heeft geschaard. Het onderhandelingsklimaat op Cyprus kan begin april nog worden verstoord. Precies tien jaar geleden vonden toen de eerste bomaanslagen plaats van de verzets beweging EOKA tegen de Britten. Maka rios heeft 1 april als aartsbisschop een mis opgedragen. In de middag was er een voetbalwedstrijd tussen de Griekse luchtmacht en het Grieks-Cyprische le ger. Deze was haast symbolisch voor het feit dat Plaza in zijn rapport de Enosis aansluiting van Cyprus bij Griekenland ongeschikt acht. Het zal de president in ieder geval al vast een voldoening zijn, dat V.N.-bemid- delaar Plaza zijn idee van een demilita risering van Cyprus overneemt. BREMEN (DPA) De gezamenlijke Westduitse vliegtuigondememingen heb- door Frankrijk wordt geleverd. Deze drietrapsraket moet in 1967 in Woomera in de Australische woestijn ge lanceerd worden. Italië vervaardigt de kunstmaan, die door deze raket in de ruimte gebracht moet worden, België de aardstations, Nederland de telemetrische uitrusting en Australië de lanceerinstal- laties. De raketproef op de Lüneburger Heide geschiedde op de grond en gold de aandrij ving en het tank- en overbrengings systeem. Later zullen proeven in een kunstmatig vacuum gelijkend op dat in de ruimte plaats vinden. kaanse programma tot bescherming van de dollar geleid heeft tot enige druk op het pond sterling, hoewel de Amerikaan se autoriteiten steeds hebben verklaard dat dit niet hun bedoeling was. (Van onze correspondent) PARIJS De goede verstandhouding waarin beide partijen kennelijk hun rela ties willen houden heeft vrijdag ook de eerste ontmoeting in Parijs tussen gene raal De Gaulle en de Engelse premier Harold Wilson beheerst. Bij de begrafenis van Winston Churchill hebben ze elkaar Londen voor het eerst ontoet. Vol gens de ingewijden was het ijs toen al gauw gebroken, voor zover dat beeld in verband met het weinig spontane karak ter van het Franse staatshoofd gebruikt mag worden. Tijdens de lunch verzekerde de gene raal zijn gast en de overige 28 genodig den, dat toenadering tussen Frankrijk en Engeland beide landen altijd voordeel en verwijdering in het verleden slechts scha de had opgeleverd. Even minzame als redelijke woorden derhalve uit de mond van de Franse staatsman-generaal die twee jaar geleden niettemin het veto uit sprak tegen Engeland's toetreding tot de Euromarkt. Sedertdien hadden op het hoogste ni veau de leden van de entente cordiale geen contact meer met elkaar gehad. Dui delijk zit nu bij de generaal de bedoeling voor, dat oude zeer maar te vergeten zonder daarom het „onrecht" ongedaan te maken. Anders gezegd, de Franse -En gelse topconferentie die vanmiddag al weer afgesloten werd, ontleent haar nut vooral aan een verbetering van het kli maat tussen beide landen. Bij die psycho logische winst zouden zich dan bovendien nog wat vorderingen kunnen voegen die de beide staatslieden willen boeken op het gebied van de gemeenschappelijke con structie van civiele en militaire vliegtui gen. Harold Wilson is intussen in Parijs wel beslagen ten ijs verschenen. Op de Fran sen heeft hij de indruk gemaakt van een capabel, intelligent en realistische politi cus. Hij had zijn medewerkers te voren op het hart gedrukt dat zij in generaal De Gaulle 'n „indrukwekkende persoon lijkheid" zouden ontmoeten en ook zo'n verzekering wordt in het Elysée altijd wel op prijs gesteld. Dat er echter politiek veel tastbare re sultaten te boeken zouden zijn, gelooft men over het algemeen niet. Ten aanzien van het nabije Oosten en Afrika lopen de opvattingen parallel. Met betrekking tot het veel actuelere vraagstuk van de Viet nam-oorlog zal Wilson, zelfs als hij de generaal in zijn hart geen ongelijk kan geven, wel geen kleur hebben bekend om vooral niet de schijn te wekken Washing ton in de steek te willen laten. En over een ander gevoelig punt dat de Britse premier zijn gesprekspartner on der het oog wilde brengen, de benarde po sitie van het pond, staat eveneens te be zien of generaal De Gaulle in staat en be reid is hem een behulpzame hand te rei ken. Niet minder twijfelachtig leek van morgen of de Franse president positief zal willen antwoorden op de wens die Wilson in Londen had geuit over een actievere politieke samenwerking tussen Groot- niet bij hetgeen er in uw binnenste ge beurt, bij de eerste warme zonnestralen die uw tuintje binnendartelen, zo zegt die kennis van me. En waarschijnlijk heeft ze gelijk. Want, of u nu een vrouw bent van het romantische soort, of zo één die bij de eerste de beste zonnestraal al haar bed- degoed en dekens naar buiten sleept. Of u een zakenvrouw, een gestudeerde vrouw of zomaar een vrouw bent, er komt ook voor u elk voorjaar een ochtend waarop u, na een blik in de spiegel ontredderd kermt: „Wat een gezicht!" Als u een man hebt, zal hij een beetje onnozel vragen: ..Wat voor gezicht?" en om zich heen kij ken alsof hij verwacht dat er vanonder de stoel een grijnzende sater naar hem zit te loeren. „Mijn gezicht natuurlijk," ant woordt u hem, een beetje bits. „Moet je zien hoe góór!" Ga dan vanavond eens bijtijds naar bed," raadt hij u vaderlijk. Want een man is anders. Zijn lenteproblemen liggen meer in het vlak van aangiftebiljetten en dok tersrekeningen van de afgelopen winter, En het kan hem niet schelen wat voor teint hij heeft. Hoogstens zal een bepaald soort man aan een hem plotseling opval lende gore gelaatskleur, een aansluipende galkwaal vastknopen. Maar bij ons is het de naderende lente. Onze blikken zakken van ons vale gezicht naar onze doodsble ke, winterse onderdanen en afgrijzen ver vult ons. We poetsen onze wangen op. ten einde de winterse grauwheid in een beto verende lenteblos te veranderen. Natuur lijk slagen we daarin slechts een sekonde, waarna onze vaalheid nog ontzettender lijkt. We smeren bruine cream op ons ge zicht om die er terstond weer af te vegen, omdat we vinden dat we zó helemaal op een opgewonden egel lijken. We snellen naar de kast en constateren dat we letter lijk niets meer hebben om aan te trek ken. Terug bij de spiegel stellen we vast, dat ons haar abominabel zit. Het moet korter en meer uit het gezicht. Of meer in het gezicht, in elk geval anders. We hollen naar de kapper en maken afspraken met schoonheidsspecialisten. We blijven dromerig staan voor een etalage met ge streepte badpakken, waarna we opeens we ten, dat we er in zo'n badpak zullen uit zien als een rolmops. Verwilderd bellen we onze beste vriendin op, voor dat beslist af doende dieet, dat ze ons drie maanden ge leden beloofde en waar we maar niet aan toekwamen. Onversaagd verwisselen we ons dagelijks kopje koffie met room voor tomatensap en uitgeperste citroenen het geen toch niets verandert aan het feit, dat er binnen in ons iets kriebelt en huppelt en neuriet. En laat dan die verbitterde Brittannië en het Europa van de zes. meneer in de bus gerust met galgehu- Beide landen hebben voor hun prestige in mor uitroepen, dat het Hollandse voorjaar de wereld evénwel belang bij een ver bete gemiddeld een kwartier per jaar duurt.jils ring van het klimaat en dat doel leek gis- teren wel bereikt te kunnen worden. De Panjse correspondent van de Londen- I se „Evening Standard" heeft een exclu sief onderhoud gehad met een topfiguur I uit het Franse kabinet die hem als zijn I mening te kennen gaf dat Engeland's eventuele lidmaatschap van de Euromarkt niet alleen onvermijdelijk maar ook wen selijk is. Hij verklaarde dit aan de voor-1 avond van het bezoek van premier Wil son aan president De Gaulle. Hij zei er I volledig van overtuigd te zijn dat Engeland de Euromarkt „in gedreven" wordt en dat dit eerder zou gebeuren dan de meesten verwachten. Hij zei dat het een valse voorstelling van zaken is dat president De Gaulle onwrikbaar tegen Britse toe treding zou zijn. ATHENE (AFP) In Athene is van-I ochtend vroeg een krachtige aardbeving gevoeld. Over slachtoffers is nog niets bekend. Eerder deze week werd Grie kenland ook reeds door een aardbeving getroffen. al deze dingen zich in u afspelen, me vrouw, dan is het lènte! Ine Wierda Advertentie Steeds weer duiken er geruchten op dat er in binnen- en buitenland mensen zijn die door diepzinnige wiskundige berekeningen de uit slag van de voetbaltoto van tevo ren weten te bepalen. 99% van het mensdom schenkt weinig geloof aan deze geruch ten. Zfl wagen graag een gokje, maar als ze zeker willen zfln van een voordeeltje doen ztj hun in kopen op de markt of bjj de straathandelaar. Niet voor niets gaan steeds meer mensen gezellig „markten". In een gezellige le vendige sfeer doen zfl daar hun inkopen en besparen daardoor een belangrijk bedrag op hun huishoudgeld. Zfl vinden er bovendien vaak iets bizonders begerenswaardige artikelen tegen prijzen die men niet voor mogelijk had gehouden. Op de markt en bij de straathan delaar wint u altijd want, OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD! Bijverdienste. Twee hoge functionarissen van een staatsapotheek in de Russische stad Tsjeliabinsk in de zuidelijke Oeral, zijn elk tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij verdovende mid delen ter waarde van 40.000 roebel heb ben verkwanseld. Diefstal. Uit de Londense woning van Sean Connery, die in de verfilmde ro mans van Ian Fleming de rol van de held James Bond speelt, zijn in de nacht van donderdag op vrijdag sieraden ter waarde van 3.000 gulden gestolen. Straf. De gewezen SS-kapitein Günter Waltz is in Augsburg in West-Duitsland tot dertien jaar gevangenisstraf veroor deeld voor het doodschieten, of het ge ven van opdracht daartoe, van zeven jo den in Polen. Alcohol. In het hartje van Moskou is en kele dagen geleden een 17-jarige jongen die ziin schoolvriendinnetje te hulp kwam toen dat werd lastig gevallen door vier onder invloed van alcohol verkeren de jongelui doodgetrapt onder de ogen van voorbijgangers die geen hand uit staken om hem te helpen. De vier moor denaars zijn gearresteerd. Advertentie Bevolking. De Franse bevolking telde op 1 januari 48.492.700 zielen. In 1964 over trof het aantal geboorten het aantal sterfgevallen met 358.300. Naasting. De regering van Zanzibar heeft negentien fabrieken voor de produktie van olie en de verwerking van kokos vezels in beslag genomen. De meeste van deze fabrieken zijn het eigendom van Indiërs of Arabieren. Vliegtuigen. De Zweedse regering zal in tien jaar 800 Saab-straalvliegtuigen ko pen. Met de aankoop van deze toestel len, die geschikt zijn voor aanvals-, ver kennings- en gevechtsacties is een be drag van 5.700 miljoen tot 7.140 miljoen gulden gemoeid. Filatelie. De 78-jarige Reginald Phillips, een van Engeland's bekendste filatelis ten, heeft de directeur-generaal van de Britse posterijen zijn verzameling ter waarde van 2.750.000 gulden en een che que van 500.000 gulden aangeboden voor de instelling van een nationaal postmu- seum. Proces. De Britse acteur Richard Harris is een proces begonnen tegen de film producent Antonio Cervi, omdat zijn naam op de rolverdeling en op de af fiches van de film „Rode woestijn" een plaats had gekregen die zijns inziens niet belangrijk genoeg was. Harris trad in deze rolprent op met Monica Vitti. Défilé. Duizenden Chinese militairen en burgers hebben vrijdag in Peking gede fileerd langs de overblijfselen van een Amerikaans vliegtuig dat in januari boven China werd neergeschoten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3