Van weer Wooning in eerste na lange tijd elftal Telstar IEV en Waterloo staan voor belangrijke dag in vierde klas „Burgeroorlog": een woord dat men veel hoort in Spanje Gesprekken studenten met opstandige uit Barcelona Veiligheidsman H. Mensink bij Hoogovens gehuldigd Dsao Blacks. Decker In de Vishal en op zee IJmuidens bedrijf bouwt 16 reddingboten voor nieuwe schepen Drie gewonden bij kettingbotsingen op rijksweg 9 Grasbranden in Velsen Nog meest groenten „van onder 't glas" uit Beverwijk Utrecht tobt met zijn recreatie ZATERDAG 4 De meest verkochte 8 mm boormachine WB speelt dinsdag tegen Aalsmeer Mede-oprichter van Mulder en Rijke in IJmuiden overleden r ar y ><;u A- Troef Kerk Versleten er zijn zóveel aparte geschenken in de Telstar krijgt zondag op Schoonenberg bezoek van PSV, dat al jaren een belang rijke rol in het Nederlandse voetbal speelt. De Eindhovenaren zitten dit jaar net iets te ver van het leidende duo Feijenoord- DWS af, maar zullen wel beslag gaan leg gen op de derde of vierde plaats. PSV's trainer Appel is bezig aan de verjonging van dc ploeg. Niettemin treft men in de ploeg enkele „oudjes" aan zoals Roel Wiersma (die weer snel teruggeroepen is) en Van Wissen, die na een maand door een blessure uitgeschakeld te zijn weer van de partij is. Peijs en Verdonk moes ten wegens letsels verstek laten gaan. Het elftal, dat tegen Telstar aantreedt ziet er al volgt uit: Bals - Donners, Wiersma, Kemper en Van Dorst Van Wissen en Wolbers Giesen, Hoenen, Van der Kuij- len en Van de Berg. Bij Telstar werd de opstelling pas na de training van gisteravond bekend. Man- sell beschikt nl. niet over de deze week getrouwde De Vries. Bovendien waren er enkele spelers niet fit. Zo kreeg Van Woo- nig eindelijk zijn kans voor het eerste Telstar (thuis tegen PSV): Stuy; Lip- tak en Pirovano; Van Wooning, Althof en Brom; Bakker, Van Wijk, Boeke- stein, Van Egmond en Van der Kuil. Haarlem (thuis tegen Heerenveen): Van Heeswijk; Wenting en Duwel; Boom, Kroon en Duister; Bosdijk, Peijs, De Oude, Vreeken en Jonker. RCH (uit tegen FC Zaanstreek): in verband met blessures wordt de opstel ling pas zondag bekend. EDO (uit tegen Cambuur): Amama; Disselköter, Van der Putten, Koster en Berends; Wiertz en Mul; Peters, C. de Winter, Koek en Van Seggelen. team en keerden Boekestein en Van Wijk terug. Tenslotte kwam de volgende opstel ling uit de bus: Stuy - Liptak en Piro vano - Van Wooning, Althof en Brom Boekestein, Bakker, Van Wijk, Van Eg- mond en Van der Kuil. RCH staat drie punten achter op Tuban- Het inhaalprogramma van de amateur clubs dat oor zondag is vastgesteld, brengt alleen grote activiteit in de vierde klasse, in de overige afdelingen worden slechts enkele wedstrijden gespeeld. Eer steklasser VVB heeft een vrije dag, ter wijl ook de tweedeklassers Velsen en DEM een week rust hebben gekregen. De Kennemers speelt wel en heeft aan de uit wedstrijd tegen HFC een zware kluif. ADO'20 en Beverwijk hebben vrijaf, ter wijl in de derde klasse Stormvogels een uitwedstrijd tegen Swift moet spelen, een wedstrijd die alleen voor het laaggeplaats te Swift nog van belang is. In de vierde klasse C wordt een volle dig programma afgewerkt. De belangrijk ste wedstrijd is ongetwijfeld het treffen tussen Renova en IEV. IEV staat twee punten op de Haarlemse ploeg achter en het treffen tussen beide clubs is voor bei de de een na laatste wedstrijd, zodat IEV wel verplicht is te winnen. De ploeg uit Velsen-Noord is de laatste tijd goed op dreef en verzamelde tien punten uit de laatste zes wedstrijden. Ook Waterloo «taat voor een belangrijk duel: een thuis wedstrijd tegen Bloemendaal. Hoewel de Bloemendalers niet in de sterkste opstel ling uitkomen, blijven zij altijd gevaarlij ke tegenstanders. Wijk aan Zee gaat op bezoek bij Aristos, de ploeg die er mo menteel het beste voorstaat. Wijk aan Zee kwam de vorige week op gelijke hoogte met De Vliegende Hollanders en zal tot het uiterste vechten voor althans een punt. Advertentie Met ZILVER-zegels LANGE Vrijdag werden in IJmuiden 8000 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 463 kisten tong en tarbot, 9 heilbot, 26 griet, 2023 schol, 70 schar, 5 bot, 750 haring, 105 makreel, 2780 schelvis, 225 wijting, 1035 kabeljauw en gul, 12 leng, 334 koolvis en 163 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4,80-3,90, gr. tong 5,97-5,90, grm. tong 6,22-5,99, kim. tong 7,16-6,67, kl. tong 1 9,28-8,56, kl. tong 2 9,41-8,79, tarbot 1 7-6,20. Per 50 kilogram: gr. schol 22-18, grm. schol 21-18, kim. schol 30-27, kl. schol 1 50-46, kl. schol 2 46-12, schar 16-8, bot 6,70-5,70, verse haring 22-12,60, makreel 38-25, gr. schelvis 44-27, grm. schelvis 40- 22, kim. schelvis 32-16, kl. schelvis 1 31-15, kl. schelvis 2 24-10, wijting 19-10, gr. gul 48-35, middel gul 31-25, kl. gul 21-15, kl. leng 27, kl. koolvis zwart 25-18, kl. koolvis wit 30, gr. griet 136-124, kl. griet 100-81. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 240-92, gr. koolvis zwart 61-55, gr. koolvis wit 80, gr. leng 70-61. In IJmuiden werden vrijdag de volgen de besommingen, in guldens, gemaakt: SCH 33 20.400, KW 149 9.460, 180 8.360, 128 6.720, 3 12.000, 213 9.010, 34 9.950, 174 7.440, 52 6.200, 24 7.300, 107 5.880, 132 7.700, 156 7.050, SCH 171 18.200, VL 14 11.250, VL 112 17.270, IJM 56 11.890, IJM 45 1.800, IJM 46 11.470, IJM 4 4.010. Zaterdagveiling Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond vanmorgen uit: 3300 kilogram tong en tar bot, 3100 kisten schol, 200 dichte wijting, 250 gestripte wijting, 300 stuks stijve ka beljauwen, 160 kisten gul en kabeljauw, 50 koolvis. Er was geen haring en makreel. De Kennemers (uit tegen HFC): Dijks; Van de Graaff en Huisman; Verhagen, Van Gerven en Tervoort; Noordermeer, Jonker, Van Duyvenboden, Beeldman en Aardenburg. Stormvogels (uit tegen Swift): Degen; Vlot en Kloosterman; Plug, Luppens en Haverkamp(?); Cleeren, Spruit(?), Maar- leveld, Tol en Zwart. Waterloo (thuis tegen Bloemendaal): Kok; Bruisschaart en Dekker; Van de Voorde, Van Eden en Oldenburg; Boek hout, Van de Zwan, Demmers, Broek en Thijms. IEV (uit tegen Renova): B. Vink; Bakker en Vendel; Harsveld, H. de Reus en Van Tunen; Kaandorp, Been tjes, J. de Reus, Korver en J. Vink. W(jk aan Zee (uit tegen Aristos): De Blok; J. de Blok en Aardenburg; De Boer, Scholten en Gorter; Alders, J. Schellevis, Snijders, Van de Wel en G. Schellevis. De eerste kiasser VVB speelt dinsdag avond een lichtwedstrijd in Aalsmeer te gen het in de derde klasse C uitkomende Aalsmeer. De aanvang van deze wedstrijd is vastgesteld op 20 uur. WB verschijnt tegen Aalsmeer met een gewijzigde voor hoede. Arie Luitjes is vervangen door Bakker die linksbinnen zal spelen, terwijl Doornbos als middenvoor zal opereren. In de ouderdom van 81 jaar is in IJmui den overleden de heer H. Mulder, die in 1915 mede-oprichter was van het scheeps bouwbedrijf Mulder en Rijke in IJmuiden. De heer H. Mulder ging in 1952 met pen sioen. De begrafenis zal geschieden op maandag 5 april om drie uur op de be graafplaats De Biezen te Santpoort. Mulder en Rijke te IJmuiden heeft op dracht ontvangen voor de bouw van zes tien reddingboten, die bestemd zijn voor nieuwe Nederlandse schepen welke groten deels in Japan worden gebouwd. Voor elk van vier schepen van de K.J.C.P.L., de zo genoemde Straat F-schepen, maakt Mul der en Rijke twee reddingboten en voor de nieuwe schepen van de Ned. Lloyd worden door dit IJmuidense bedrijf eveneens acht reddingboten vervaardigd. Elke redding boot kan 99 personen bevatten. Onvoldoende afstand houden tijdens mist is de oorzaak van een reeks kettingbot singen op rjjksweg 9, waarbij drie per sonen werden gewond. Twee inzittenden van een P.T.T.-bestelwagen moesten in het Roode-Kruisziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. Bij Uitgeest op de Rijksweg 9 waren te voren drie autobussen met elkaar in bot sing gekomen. Er ontstond grote materiële schade. Ernstige gevolgen had de botsing tussen een P.T.T.-bestelauto met aanhang wagen en een personenauto. Twee P.T.T.- mannen werden zodanig gewond, dat zij in het Rode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk moesten worden opgenomen. Een derde aanrijding had plaats tussen twee personenauto's en een autobus, waarbij één persoon werd gewond en eveneens zware materiële schade ontstond. In de afgelopen nacht kwamen ook al op rijks weg 9 tjvee personenauto's met el kaar in botsing, maar hierbij werd nie mand gewond. De Velser brandweer is gistermiddag en vanmorgen totaal drie keer gealarmeerd voor grasbranden bij de Velsertunnel en nabij het in aanbouw zijnde gebouw van 't Vinkenest" aan de Duin en Kruidber- gerweg. Tot dusver hebben de grasbrand jes, die de laatste dagen nogal vaak voor komen, door snel ingrijpen van de brand weer geen ernstige gevolgen gehad. tia, dat de derde plaats bezet. Wanneer de Haarlemmers morgen van FC Zaan streek verliezen is de reële kans op die derde plaats wel verkeken. Daarom wordt het een belangrijk duel voor RCH. De Haarlemmers sukkelen met geblesseerde spelers en daarom wordt het team pas zondag bekend gemaakt. Bij FC Zaanstreek heeft Kerssens in de achterhoede plaats moeten maken voor Paauwe, die uit de voorhoede is gehaald. Van Vlierden maakt zijn rentree in de ploeg, die er als volgt uit ziet: Schouten - Smit, Paauwe, Van Veen en Hersche - Ouderland en Schip per - De Jager, Groot, Van Vlierden en Clement. Voor EDO cn Haarlem staat er niets meer op het spel. De roodbroeken zullen niettemin morgen op eigen terrein wel een zege willen (en kunnen) boeken op Hee renveen. De Friezen hebben drie wijzi gingen in het team moeten aanbrengen. Idsinga en Prummel vervangen Hartkamp en Krist, die een week rust kregen. Hui- tema keerde terug na in oktober een been te hebben gebroken. Heerenveen komt met het volgende elftal naar Haar lem: Dc Jong - De Jong en Rozeboom - Idsinga, Beaudoin en Klunder - Prum mel, Bosma, Hainje, Kussendrager en Huitema. Haarlem heeft een „nieuwe" rechtsbuiten. Bosdijk, die twee jaar ge leden al eens meespeelde, maar toen door militaire dienst uit vorm raakte en zijn plaats verspeelde, is nu hij uit dienst is weer teruggekomen. Clavan werd gepasseerd. Bij EDO heeft de jonge Peter de Win ter weer plaats moeten maken. Van Seg gelen werd wel gehandhaafd. Hij speelt samen met Peters, Cees de Winter en Koek. Cambuur verdedigt zijn promotiekansen met een volledig elftal zonder invallers. EDO krijgt het dus heel moeilijk. De Haarlemmers vinden het volgende elftal tegenover zich' De Munck Hiemstra en Ruiter - Gonlag, Van der Meer en Van der Wel - Hoekema; Lippelt, Roelfsema, Wieringa en Mulder. Nog steeds domineren op de veiling Kennemerland in Beverwijk de „glas"- produkten en de restanten van de winter groenten. Voor spinazie werden vrij goede prijzen betaald, die tussen de 52 en 88 cent per kilo lagen. Er was weinig sla, door het warme weer nam de vraag toe en de prij zen liepen al gauw op tot 24 cent per kilo. Radijs was deze week een hoofdprodukt; vrijdag waren er 13.000 bosjes, die van 18 tot 31 cent per bosje opbrachten. Rabarber is nog kas-produkt: de prijs varieerde van 60-112 cent per bos. Witlof, dat nu weer goedkoper werd, is er de ge hele winter geweest; dit gaat een produkt worden dat het hele jaar door op de markt is. Voor een goed kistje lof werd van 52 tot 70 cent per kilo gegeven. Ondanks het warme weer kan men nog altijd een kist prei verkopen en, het klinkt eigenaardig, dan tegen betere prijzen dan van de win ter, want nu werd tot 74 cent per kilo be taald! De vraag naar rodekool wordt minder en de prijs lag hier tussen de 8 en 13 cent per kilo. Voor een „groen" kistje groene- kool werd nog tot 26 cent per kilo betaald. De aanvoer van waspeen is voor de tijd van het jaar nog behoorlijk te noemen; alleen de prijzen zijn matig, namelijk van. 15 tot 37 cent per kilo. Uien zijn prijshoudend: er werd van 32 tot 52 cent per kilo betaald. Soepgroenten waren in het begin der week duurder; er werd van 4 tot 15 cent per bosje voor gegeven. De noteringen waren: spinazie 52-85, sla 22-24, radijs 18-31, rabarber 60-112, witlof 52-67, prei 38-74, rodekool 8-13, groenekool 10-26, waspeen 15-37, uien 32-52, selderij 4-9 per bosje. - Jr- i .pw - F vx WÈSfênH .;mo& V.: v;:" tos*® Deze opname van het Franse passa giersschip France werd gemaakt in de Middellandse Zee. Het liikt alsof het schip in zinkende toestand ver keert doordat de foto bij het krieken van de dag is gemaakt uit een klein bootje vlak bij het zeeoppervlak. In werkelijkheid was de zee rustig. De France was met 1.258 toeristen via Beiroet (Libanon) onderweg naar Haifa (Israël). MADRID. „Burgeroorlog is het woord dat ik het meest heb gehoord toen ik in Barcelona was. Iedereen heeft het er over. De relletjes die in Madrid zijn begonnen, hebben deze achtergrond: men zegt dat Franco kanker heeft en dat hij niet lang meer zal leven. De vraag wordt gesteld wie er naar de macht zal grijpen. Het beste zou zijn een nieuwe sterke „caudillo", maar wie zou dat moeten worden? En hoe rea geert het Spaanse volk, dat niet is op gevoed tot zelfstandig denken en de kans loopt een prooi te worden van het rechtse of linkse radicalisme? Men ver telde het mij in deze vorm: een kind van vier jaar geef je geen mes, maar het is ook verkeerd om altijd voor hem het brood te snijden. Krijgt hij later een mes in handen dan snijdt hij zichzelf of begaat er ongelukken mee". Aldus onze bijzondere medewerker, die uitvoerige gesprekken heeft gehad onder anderen met Spaanse studenten van de universiteit van Barcelona, die vertelden dat de Spaanse regering de jonge intellectuelen-elite onmondig heeft gehouden. In de officiële studentenbond hebben de ambtenaren het voor het zeg gen. De overheid probeert steeds de be stuursverkiezingen zodanig te beïnvloe- Wmm t Vrijdag hing bij het hoofdgebouw sector havens en vervoer van Hoogovens IJmui den de vlag uit. De heer H. Mensink uit IJmuiden, veiligheidsman bij de afdeling vervoer, was precies veertig jaar in dienst. De jubilaris werd toegesproken door ir. B. Th. W. van Hasselt, hoofd van de af deling transport, namens de raad van be stuur. Hij noemde de heer Mensink een medewerker zoals iedere werkgever zich kan wensen. Het gouden Hoogoveninsigne met briljant en het gouden polshorloge vormden de materiële bewijzen van dank van de raad van bestuur. Hierna sprak de heer H. W. J. Jansen, chef van het railvervoer. Hij vond „geen woorden maar daden" van toepassing op De heer Mensink krijgt het gouden polshorloge omgegespt door ir. Van Hasselt. de jubilaris, die aan een half woord ge noeg heeft om een opdracht tot een goed einde te brengen. De heer H. J. Raus sprak namens het jubileumfonds. Hij roemde de „ouderwet se degelijkheid" van de heer Mensink. „Als u bankdirecteur was dan zou ieder een rustig zijn geld aan u kunnen toever trouwen". Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, bewees de heer Mensink dat hij een man van wei nig, doch doeltreffende woorden is. Een bijzondere medewerker is tijdens een recent bzoek aan Spanje, in de gelegenheid geweest te spreken met de Spaanse studenten over de jongste relletjes in dit land. Bovendien werd hem een aantal achtergronden belicht over de vraag: wie zal Franco's op volger zijn? De onmondigheid waarin het Spaanse volk verkeert, de onte vredenheid over de economische toe stand en het ontbreken van een ware democratie, hebben geleid tot een ge spannen toestand, waarin het woord „burgeroorlog" herhaaldelijk wordt uitgesproken Wanneer Franco zal ko men te overlijden, zou de ontwikke ling in Spanje mogelijk een drama tische wending kunnen maken. den, dat de leden van de Falanx, de officiële regeringspartij, steeds in het be stuur komen. IK HEB VAAK de bewering gehoord, dat de communisten een wijdvertakte or ganisatie hebben opgebouwd in Spanje, maar de bewijzen daarvan heb ik niet. Het is mogelijk dat deze bewering met een flinke korrel zout moet worden geno men. De rechtse radicale katholieken hou den deze bewering hardnekkig in stand, om onder de vaan van het bestrijden van het communisme, naar de macht te grij pen. Deze rechtse radicale katholieken on dersteunen het Carlisme, de beweging van Montserrat, de heilige berg in Spanje waar de Carlisten hun bedevaarten hou den. EEN STUDENT in de oceanografie die zijn naam niet genoemd wilde zien, maar die een rustige indruk op me maakte en niet verbitterd was, ofschoon hij drie maanden gevangenis had gekregen we gens oppositie tegen de regering, zei dat Nederland de Carlisten een sterke troef in handen heeft gespeeld, door het huwe lijk van prinses Irene. Het zou minder erg zijn geweest, zei hij, als prins Hugo zou zijn getrouwd met de dochter van de Amerikaanse president. Door het huwe lijk met Irene, een telg uit een van de oud ste en rijkste vorstenhuizen, is de rechtse radicale beweging sterk in aanzien geste gen. Onze zegsman vertelde, dat hiermee aan de democratie in Spanje een slechte dienst is bewezen. Een andere student zei: „Het zou me niet verbazen, als de rechtse radicalen in de opvolgingsstrijd die nu reeds zijn scha duwen vooruitwerpt, prins Hugo naar vo ren zouden brengen". De Nederlanders, zei hij, zijn na het huwelijk tussen Irene en Hugo bij grote groepen niet getapt. On ze student in de oceanografie die katho liek is, zei dat de invloed van de kerk in de overheid nu al veel te groot is. Spanje zal volgens hem nooit een echte democra tie worden. Er zijn in Spanje verschillende bevol kingsgroepen die elkaar naar het leven staan. Er dient een vrije republiek te ko men, met een nieuwe Caudillo, die een sterke man dient te zijn en die bij voor keur nog door Franco zal worden be noemd. Er moet nu iemand komen die het werk van Franco kan voltooien en een meer de mocratische regeringsvorm in het leven kan roepen. De kerk wil don Juan aan de regering. „Als dat gebeurt", zei onze zegs man, „is er binnen een maand burgeroor log". De aanduidingen daarvoor heeft men reeds kunnen zien, aldus onze zegsman. De stakingen in Bilbao, de relletjes van de studenten en de onrust aan de Costa Brava, waar de prijzen ongelooflijk zijn opgedreven, gedeeltelijk door de toeristen. Het trieste is dat de lonen niet met de prijzen meegaan. Catalonië voelt dat het land verkocht is aan de toeristen om eco nomisch een beetje in Europa mee te spelen. Dat zou niet erg zijn, als het ge wone volk er mede de vruchten van plukt. De bevolking in Catalonië is overwegend socialistisch, bezit een grote eigenwaarde en men mag wel zeggen dat het vrij trots is. En nu, aldus de student, stikt het hier van de rijke Duitsers, die de Spanjaarden destijds hebben geholpen, toen de oorlog hebben verloren en nu hier de gebraden haan uit hangen. Zij komen met grote jachten naar de Costa Brava en dat vin den de Spanjaarden mede in het ka der van de algemene ontevredenheid stuitend. Van de Amerikanen wordt zulks geaccepteerd, omdat men hen veel naiever vindt. EEN STUDENT in de sociologie was van oordeel, dat er veel communisten on der de studenten leven. Zij de commu nisten hebben deze relletjes aangesto ken, zei hij. Als de regering de studenten- bond niet in de hand zou houden, zouden de communisten daarin de baas zijn ge worden. Voor de student in de sociologie was Don Juan de aangewezen kandidaat om Franco op te volgen. Maar volgens an deren wil Franco don Juan niet, omdat hij als een marionet wordt beschouwd in de handen van de royalisten. Franco wordt in het socialistische Cata lonië een sterke figuur geacht en die op vatting overschaduwt de tegenzin tegen de Falanx, die daar sedert de burgeroorlog is blijven hangen. Franco heeft nog steeds de naam van de grote generaal: generalissi mo Franco, maar de glans is reeds aan het slijten en men noemt hem daarom wel generalussimo Franco („usar" is ge bruikt of versleten). In studentenkringen wordt gezegd dat de relletjes in Madrid tegen de wil van Fran co de kop zijn ingedrukt. Men krijgt de indruk, dat men in Spanje op een vulkaan leeft. Een student zei het aldus: als Fran co was komen te overlijden toen er in Ma drid die student werd doodgeschoten, zou het hele land in brand hebben gestaan. Advertentie sunart do kunst- nijverheids afdeling van Zonder hoofdelijke stemming heeft de Utrechtse gemeenteraad de recreatienota van het college van Burgemeesters en Wethouders voor kennisgeving aangeno men. Het college heeft voorlopig een vier jarenplan opgesteld, waarvan de uitvoe ring een jaarlijkse last op de gewone dienst van anderhalf miljoen gulden bete kent. De wethouder voor sport en jeugdzaken de heer H. van den Vlist, pieitte voor nauwe samenwerking met de grote indu strieën. Voorts zei de wethouder, dat de gemeen telijke overheid in haar taak tekort zou schieten indien zij alleen maar sportvel den liet aanleggen en orkesten subsidieer de. „Wij moeten ook de mens confronteren met de plaats, die hij in het leven in neemt. Wij worden met de neus op de feiten gedrukt op straffe van een morele ondergang". De wethouder wees voorts op het feit, dat aandacht moet worden be steed aan de jeugd van 14 tot 20 jaar, die uit huis wordt gedreven omdat de ouders elke avond naar de televisie kij ken. De kinderen wenden zich van het gezin af, aldus de wethouder.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4