Verzoek tot het Witte Huis om vredesonderhandelingen Verkeer op snelweg naar West-Berlijn stopgezet HET WEER Velsen geeft opdrachten aan kunstenaars Vissterfte zet zich voort in noordelijke richting Twee doden bij botsing op de Zandvoortselaan Preston Cobb bevrijd van doodvonnis Petroland prikt in zeer grote Friese gasbel Open brief van 2500 Amerikaanse geestelijken Represaille voor Bondsdag-zitting Winst Panam tot 133 min omhoog Dodelijk ongeval in IJmuiden Nieuwe gevallen zijn gemeld Mogelijk meer dan in Slochteren S Niet enthousiast 'ejore you vu ij! Opklaringen Luchtdoelraketten V Het woord is aan In de krant van heden: 50e JAARGANG NUMMER 129 MAANDAG 5 APRIL 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—» Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning NEW YORK (Reuter, AP en AFP) - Meer dan 2500 protestantse, katholieke en joodse geestelijken hebben in een open brief in de „New York Times" aan president Johnson de Amerikaanse tactiek in Vietnam veroordeeld en vredes onderhandelingen gevraagd. In een advertentie van een volle pagina onder de kop „Mijnheer de president, houd er in godsnaam mee op" zeggen zij dat Amerika zijn fouten moet erkennen, zijn troepen moet terugtrekken, naar een wapenstilstand moet streven en een conferentie van betrokken landen, met inbegrip van China, moet beleggen. „Het risico is te verkiezen boven de zekerheid dat het morele bankroet van onze huidige politiek de weg bereidt voor de uiteindelijke overwinning van totalitaire machten en zelfs voor een thermo-nucleaire oorlog", aldus de open brief. Dit weekeinde hebben 150 Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen een regen van bommen laten neer dalen op niet militaire installaties in Noord-Vietnam. De aanvallen hebben volgens Amerikaanse functionarissen in Saigon in econo misch opzicht evenveel schade toegebracht als op het mili taire vlak. Drie grote bruggen werden vernield, waardoor de enige grote noord-zuid verbinding in Noord-Vietnam grote schade heeft geleden. Een waterkrachtcentrale op ongeveer 100 kilometer van de hoofdstad Hanoi werd voor een groot deel verwoest. Na het besluit van Noord-Vietnam Mig-straaljagers in de strijd te werpen tegen Amerikaanse vliegtuigen zullen voortaan bij luchtaanvallen op Noord- Vietnam naar verwachting nu vooral Noordvietnamese lucht machtbases de doelen vormen. BERLIJN (Reuter, AP en AFP) De regering van Oost-Duitsland heeft van daag alle verkeer op de snelweg uit West-Berlijn stopgezet in verband met Rus sische en Oostduitse manoeuvres. Teruggekeerde automobilisten vertelden dat de weg „voorlopig tot vanmiddag vier uur gesloten zou zijn". Het tolgeld dat zij al betaald hadden werd niet teruggegeven. Een deel van de automobilisten die bij de doorlaatpost Babelsberg de weg gesloten vonden, is naar de noorde lijke grenspost Heerstrasse gegaan waarlangs men nog wel naar de Bonds republiek werd doorgelaten. Het treinverkeer functioneert normaal. De Rus sische autoriteiten hebben de westelijke geallieerden tevens doen weten dat Russische militaire vliegtuigen op verscheidene hoogten door de drie lucht- corridors zouden vliegen die gereserveerd zijn voor westelijk burger luchtverkeer en militair luchtverkeer van en naar Berlijn. De westelijke geallieerden hebben tegen deze pogingen om beperkingen op te leggen geprotesteerd. De westelijke vluchten zullen normaal doorgang vinden. De Amerikaanse-, Franse- en Britse commandanten in Berlijn hebben vanoch tend om ongeveer 2 uur in de ochtend een gpoedbijeenkomst belegd, hetgeen de ernst van de toestand aanduidt. Een van de redenen voor de conferentie is het feit dat de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, gisteren niet werd toegestaan per auto naar West-Berlijn te reizen. Onze correspondent in Bonn meldt hier over: In verband met de woensdag in West-Berlijn uitgeschreven voltallige ver gadering van de Westduitse Bondsdag zijn de Oostduitse Vopo's begonnen het verkeer uit de Bondsrepubliek over de autobahnen naar West-Berlijn te traineren. De eerste slachtoffers waren de echtgenote en de secretaresse van de S.P.D.-afgevaardigde prof. Meyer. Zij moesten zeven uren in Mariënborn wachten en werden toen door de Vopo's terug gezonden. Het bondsdag lid Müller (C.D.U.) werd zaterdag bij Halmstadt teruggestuurd. De Oostduitse autoriteiten verdelen vlugschriften waarop te lezen staat: „De Bondsdagzitting in Berlijn kan de springstof zijn die de over- Pan American World Airways (PANAM) heeft over 1964 na aftrek van belastingen een netto winst behaald van 37.140.000 dol lar (ofwel 133.604.000) een wereld record in de luchtvaart. In 1963 was de winst 33.600.000 dollar, aldus heeft PANAM zondag in New York bekendgemaakt. Advertentie MATRASSEN I mooier enbeter I BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KOMINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE-NAPPA MANTELS Verwachting tot morgenavond: Vrijwel overal droog weer met opklaringen, maar in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iets koudere nacht. Morgenmiddag over het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. eenkomst over de Berlijnse pasjes in de lucht kan doen springen." Hoewel de Amerikaanse, Britse en Fran se bezettingsautoriteiten in Berlijn niet erg enthousiast zijn over de plannen, hebben ze toch verklaard geen bezwaar te hebben de parlementariërs in West-Berlijn te la ten te vergaderen. Maar het provocerende initiatief van Bondsdagvoorzitter Gersten- maier kan geen enkel tastbaar resultaat opleveren. Het brengt eventueel niet al leen de westelijke bondgenoten in moei lijkheden, die de weg naar West-Berlijn voor de Westduitsers moeten openhouden, maar ook de Westberlijners, die op het punt staan hun familie in het oosten van de stad te gaan opzoeken Ook hier tekenen de contouren van de komende verkiezingen zich duidelijk aan de horizon af. Berichten over een stopzet ting van het handelsverdrag met Oost- Berlijn doen wel de ronde, maar worden officieel hoogst speculatief genoemd. Sinds de eerste vergeldingsaanval op Noord-Vietnam op 7 februari zijn minstens 21 Amerikaanse en vier Zuidvietnamese vliegtuigen verloren gegaan. Elf piloten konden worden gered, maar de overige veertien zijn dood, gevangengenomen of worden vermist. In Peking schreef het Chinese partijor gaan het „Volksdagblad" vandaag da. het Noordvietnamese ministerie van Buiten landse Zaken een „ernstige waarschu wing" tot de Amerikaanse regering heeft gericht naar aanleiding van de luchtaanval len van zaterdag en zondag. China heeft zondag gemeld dat de voor waarden van Noord-Vietnam voor een be ëindiging van' de oorlog in Vietnam nog steeds zijn het terugtrekken „van alle Amerikaanse strijdkrachten". Deze nieuwe verklarijag over het Noord vietnamese standpunt is in strijd met eer dere berichten in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië als zouden de communis tische voorwaarden voor onderhandelingen minder hard zijn geworden. De kern van de Russische militair steun aan Noord-Vietnam wordt gevormd door honderden kleine luchtdoelraketten, zo is zondag van welingelichte zijde in Mos kou vernomen. Een deel van deze raket ten zou al dichtbij hun bestemming zijn Het zijn raketten, die zelf hun doel zoe ken, een reikwijdte hebben van dertig kilo meter en een gewicht van rond 700 kilo. De raketten, die van de grond worden af geschoten, hebben enkele belangrijke voor delen. Ze hebben een betrekkelijk geringe omvang en zijn gemakkelijk te monteren. Russische militaire deskundigen zouden van mening zijn dat men in dit stadium niet in staat is om de Amerikaanse forma ties vliegtuigen alleen in de lucht dus met vliegtuigen te bestrijden. De Rus sen zouden voorlopig alleen nog maar op Amerikaanse aanvallen willen reageren met „tegenstoten". (Vervolg op pagina 3) Naar wij \ernemen zijn er plannen om aan de kunstenaars Adriaan Morriën en Sas Bunge opdracht te verlenen voor een hymne, die zal worden uitgevoerd bij de opening van het nieuwe Velsense raadhuis. De auteur en oud-IJmuidenaar Morriën zal de tekst schrijven, die door de Haar lemse musicus Bunge voor gemengd koor, koperblazers en carillon zal worden ge toonzet. Het carillon voor de toren van het raadhuis wordt momenteel gegoten bij de firma Eysbouts in Asten (N.B.). Verder heeft de publicist Max Dender- monde opdracht gekregen een declamato risch spel te schrijven dat bij de opening van het nieuwe stadhuis zal worden op gevoerd. Racisme met de paplepel: Een vader en moeder hebben hun dochtertje meegenomen naar een bijeenkomst van de Ku Klux Klan, in de Ameri kaanse plaats Hemingway, waar zij luisteren naar de woorden van de leider, Robert Shelton. (Telefoto). Omstreeks ?:es uur vanochtend is de der tigjarige chauffeur R. Kwaak uit IJmui den bij een ongeluk met de door hem be stuurde electrische vrachtwagen, waar mee stenen en steenasfalt worden ver voerd, om het leven gekomen. De zware transporteur, een 24-tons zogenoemde dumper van Amerikaans fabrikaat, reed door nog onbekende oorzaak over de rand van 't nieuwe zuiderhavenhoofd. De dum per verdween onmiddellijk onder water. De zee is ter plaatse veertien meter diep. De heer Kwaak moet bij de val van de pier uit zijn cabine zijn geslagen. Het stoffeli.ik overschot is later op de ochtend geborgen. Een drijvende kraan heeft de dumper uit het water gehesen. Het ongeval gebeurde toen de dumper van de heer Kwaak op de Zuidpier een andere wagen passeerde. Het havenhoofd is daar ongeveer zeven meter breed. Plot seling zag men de zware wagen van chauf' feur Kwaak uit de koers raken en over de rand van de pier tuimelen. Het onderzoek naar de juiste toe dracht, die geleid heeft tot het ontstaan van vissterfte langs de kust van Scheve- ningen in noordelijke richting tot voorbij IJmuiden, is nog niet beëindigd. Bij het rijksinstituut voor visserijonderzoek te IJmuiden zijn nieuwe meldingen binnen gekomen, zodat gezegd kan worden, dat de sterfte al langer dan een week gaande is. Zolang het onderzoek nog niet be ëindigd is, willen het Rivo in IJmuiden en de directie visserijen te Den Haag geen conclusie bekend maken. Dat een Hilversums bedrijf mogelijk gif tige afvalstoffen in zee zou hebben ge loosd, zoals zaterdag door ons is gemeld, wenst het Rivo niet te bevestigen; prof. dr. P. Korringa, directeur van het insti tuut, ontkende in Hilversum te zijn ge weest. Het onderzoek wordt geleid door de che mische afdeling van het Rivo, onder lei ding van drs. R. Th. Roskam, hoofd van genoemde afdeling. Hier en daar voor de kust is waargenomen, dat de vissen de ty pische tuimelbeweging maken voor het sterven, die men vaak bij vergiftiging ziet Vrijdag is waargenomen dat ten noor den van IJmuiden dode vis is aangespoeld. Het lozen van afvalstoffen in zee mag niet geschieden zonder toestemming van Rijkswaterstaat, die zich bij aanvragen laat voorlichten door 't rijksinstituut voor zuivering van afvalwater en het Rivo, die voorwaarden stellen, opdat geen schade De personenwagen die gisteravond om half twaalf uit de richting Haar lem kwam en tegen de auto uit Zand voort botste, werd volkomen in el kaar gedrukt. Het verkeer werd een uur lang omgeleid. aan de visstand wordt aangebracht. Het komt herhaaldelijk voor dat vergunningen worden geweigerd. Drs. Roskam verklaarde vanmorgen, dat een gif wel „van zeer goede huize" moet zijn, om in open zee een duidelijk waar neembaar resultaat als deze vissterfte te veroorzaken. De verdunning is immers enorm. De dode vissen, die gevonden zijn, zijn een afspiegeling van de soorten vis die in zee voor de kust leven. Er zijn grote en kleine exemplaren bij, onder andere wij tingen van vier decimeter. Langs de kust leven in het algemeen kleinere vissen, maar er is geen reden om aan te nemen dat grotere exemplaren geen last ondervin den van hetgeen de dood van honderddui zenden aangespoelde kleinere vissen heeft veroorzaakt. Drs. Roskam zei, dat hij in de tien jaar van zijn werkzaamheid te IJmuiden niet eerder geconfronteerd is geweest met het geen er thans aan de hand is. Op de Zandvoortselaan in Zandvoort is zondagavond omstreeks half twaali een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee personen, beiden bestuur ders van een personenwagen, om het leven zijn gekomen. De ravage op de Zandvoortselaan was zo groot dat de politie het verkeer een uur lang via de Zeeweg in Bloemendaal heeft moeten omleiden. In de bocht bij de voormalige Manege verloor de 26-jarige J. F. Spliethoff uit Bloemendaal, die met grote snelheid uit de richting Zandvoort kwam, de macht over het stuur. Zijn wagen botste vrijwel frontaal tegen een andere personenauto bestuurd door de 31-jarige chauffeur-mon teur G. Vollebregt uit Amsterdam. De wa gen van de laatste werd volkomen in el kaar gedrukt. De bestuurder moet op slag dood zijn geweest. De heer Spliethoff, wiens wagen eveneens een wrak was, over leed enkele minuten na het ongeluk. Richelieu: Het laatste woord van de koning is: het kanonschot. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en streek 4, 5, 16 Weg en Wiel5 In de Vishal en op.zee 5 Radio en tv 7 Kunst 7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Sport 11, 15 Topsy 18 Feuilleton 17 Ferdinand 20 Luidsprekers 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's GEORGIA, V.S. (AP) - Zaterdag heeft een blanke jury de thans negentienjarige Preston Cobb, die sedert zijn vijftiende jaar in de dodencel van een gevangenis in Georgia heeft gezeten, schuldig be vonden aan doodslag op zijn blanke werkgever, vier jaar geleden gepleegd, PRESTON Cobb is een negerjongen, die indertijd ter dood werd veroordeeld na dat een blanke jury hem schuldig had be vonden en geweigerd had clementie aan te bevelen. Na een juridische strijd van vier jaar is thans de revisie van zijn proces uitgelopen op een nieuwe veroor deling, maar met aanbeveling tot clemen tie. Hij is nu veroordeeld tot levenslang. Nadat tot revisie van het proces was be sloten, is Cobb uit de dodencel naar een gewone cel overgebracht. Preston Cobb heeeft nu kans dat hij na een aantal jaren op erewoord vrijkomt. Hij is de oudste zoon van een weduwe, die met haar gezin in dienst was van een boer, Dumas geheten. Uit angst voor represail les tegen hemzelf en zijn broers en zusjes heeft Preston Cobb de boer indertijd doodgeschoten, nadat deze hem had be trapt op het stelen van een vis uit de vij ver van Dumas. Later is twijfel gerezen aan zijn schuld, omdat een zoon van Du mas op zijn sterfbed zou hebben bekend, zijn vader te hebben gedood en Preston Cobb gedreigd te hebben met wraak op het negergezin als de jongen hem zou verraden. Deze getuigenis is nooit aan vaard, omdat zij op zijn minst twijfel achtig was. De advocaten van Cobb willen in beroep gaan om een lagere strafmaat te bereiken. Tussen Franeker en Harlingen is dit weekend in een aardgasbel geprikt waar in volgens deskundigen mogelijk meer gas zal zitten dan in het veld van Sloch teren. De gaslaag strekt zich uit van Slootdorp in de Wieringermeerpolder via Harlingen tot het dorp Warga ten zuidoosten van Leeuwarden, een af stand van ongeveer 80 kilometer. De succesvolle boring is gedaan door de Franse maatschappij Petroland, die reeds eerder gunstig boorde in Kimswerd ten zuiden van Harlingen op ongeveer 10 kilometer van het huidig boorplateau bij het dorpje Herbaijum. Het gas werd zowel in Kimswerd als in Herbaijum op nagenoeg gelijke diepte aan getroffen. In het Friese Warga gaat men eveneens boren. Dit gezien de resultaten van het geografische vooronderzoek. Petro land zal binnenkort ook starten met een nieuwe boring in het IJselmeer, vijf kilo meter ten zuiden van Harlingen. De maat schappij heeft inmiddels voor het exploi ter en van het gas een concessie aange vraagd. Advertentie Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voor witte, bonte en fijne was, Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1