HET WEER Normaal autoverkeer met Berlijn is niet mogelijk Laatste loodjes wegen zwaar K.V.P. zou zes zetels wensen in het nieuwe kabinet TV-uitzending van Nederland- Noord-Ierland T aakverdeling wellicht anders President Johnson belicht morgen kwestie-Vietnam Stroom van „Oscars" voor „My fair Lady" Bouwvakkers werkten een half uur korter Drs. Schmelzer: Verdeelsleutel is enigszins variabel99 Pool wil niet meer naar zijn land Winst Drt. Hörder van 35.8 min mark Voor modieuze dames- en teenerkleding „THE INDIANA" ieè MORRIS 'êeforeyou Snif! Veel bewolking Het woord is aan Ook scheepvaart over Elbe lamgelegd In de krant van heden: de VOORJAARS-VOORDEEL AKTIE GAAT DOOR TENTEN- FABRIEKEN Girodienst automatisch pagina 4 Madurodam weer open pagina 7 REGENJASSEN Gretha de Bruijn COMPLETE TENNISUITRUSTINGEN A .R.-steunpunt Geen 5-5-3? Profetie 50e JAARGANG NUMMER 130 DINSDAG 6 APRIL 1965 BARTEUORISSTR HAARLEM- EL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Kabinetsformateur mr. Cals heeft vanmiddag een bespreking gehad met mr. dr. J. Donner, oud-president van de Hoge Raad en oud-minister van Justitie. Mr. Donner is voorzitter van de adviescommissie inzake de taak verdeling tussen de ministeries Maat schappelijk Werk, Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en Sociale Zaken. Deze bespreking bevestigt de vrjj algemene verwachting dat for mateur Cals verandering wil brengen in de zwaarte van de verschillende portefeuilles om zodoende de oplos sing van zijn puzzel te vergemakke lijken. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en in de nacht en morgenochtend op vele plaatsen mist. Later meer bewolking, mogelijk gevolgd door wat regen. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen zuid en zuid west. Tamelijk zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Seneca: Kleine zorgen spreken luid, zware zwijgen. BERLIJN (DPA, AP en AFP). - Het wegverkeer tussen Berlijn en Helmstedt is vanmorgen opnieuw gestremd. Ook in omgekeerde richting is verkeer niet mo gelijk omdat de Oostduitse grenswach ters zo grondig controleren dat ongeveer vijf auto's per uur de grens kunnen pas seren. Ook de doorlaatpost Babelsberg werd gesloten. Dit betekent dat men van West-Berlijn niet naar het Westen kan rijden via de drie autowegen naar Hannover, Frankfort en München. Vele Westduitse parlementsleden, aldus meldt onze correspondent in Bonn, zijn al per vliegtuig in West-Berlijn aangekomen, waar mofgen ook bondskanselier Erhard wordt verwacht. Gisteren voerde hij over de toestand besprekingen met de ambassadeurs van de Westelijke Drie in Bonn. Over het resultaat van die be sprekingen werd niets bekendgemaakt. Bonn heeft niet gereageerd op een be kendmaking van het Oostduitse persbu reau ADN, waarin werd verklaard dat Westduitse parlementariërs slechts door gelaten konden worden bij de grenspos ten langs de autosnelweg, mits zij een ver klaring tekenden dat zij de Westduitse kernbewapening afwijzen en voorstanders zijn van het normaal maken van de be trekkingen tussen Oost- en West-Duits- land, met andere woorden Oost-Duitsland erkennen. Ondanks opheffing van de stremming van het wegverkeer op het Oostduitse traject West-Berlijn-Helmstedt, hebben de Oost duitse grenswachten bij de post Mariën- borg maandagmiddag hun langzaam-aan- actie voortgezet. In twee uur tijd konden vanmiddag slechts 36 personenauto's en dertien vrachtwagens deze grenspost be reiken. In tegenstelling hiermee verliep het wegverkeer op de route Berlijn-Ham- burg normaal. Hier werd de controle zelfs versneld. Ook het lucht- en spoor wegverkeer tussen West-Berlijn en West- Duitsland verliep gisteren normaal. Inmiddels is bekend geworden, dat ook het verkeer voor vrachtschepen over de Elbe tussen de Bondsrepubliek en West- Berlijn is gestremd. Naar van Oostduit- WASHINGTON (Reuter en AP) Presi dent Johnson zal morgenavond een ver klaring afleggen over de kwestie-Vietnam. Radio en televisie zullen de rede van de Amerikaanse president uitzenden. Gisteren is het Amerikaanse vliegkamp schip Oriskany vanuit Coronado in Cali- fornië naar het Verre Oosten vertrokken. Het reisdoel is vermoedelijk Vietnam. Het oorlogsschip voert jachtbommenwerpers, bommenwerpers en radarverkenningsvlieg tuigen mee. De Internationale Controlecommissie voor Vietnam bestaande uit Polen, Canada en India heeft de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië gevraagd te bewerk stelligen dat haar inspectieploegen hun werk in Noord-Vietnam kunnen hervatten. De regering in Hanoi heeft wegens de Amerikaanse luchtaanvallen verklaard niet langer voor de veiligheid van de ploegen te kunnen instaan. In een vraaggesprek met het Ameri kaanse weekblad „Newsweek" heeft een vertegenwoordiger van het nationale be vrijdingsleger in Zuid-Vietnam gezegd, dat alleen onderhandelingen over de toekomst van Vietnam kunnen worden gevoerd na vertrek van alle Amerikaanse troepen en na ontmanteling van de buitenlandse basis in het land. Voorts wordt erkenning van het nationale bevrijdingsleger als de wet tige regering van Zuid-Vietnam geëist De voorgenomen zitting van de West duitse Bondsdag in West-Berlijn heeft de woede opgewekt van de Oostduitsers. Ze houden een lang zaam-aan-actie aan verschillende grensposten. Bij de doorlaatpost Helmstedt stond gisteren een kilo meterslange file auto's te wachten. (Telefoto). se zijde werd verklaard in verband met manoeuvres. Deze stremming zou vanaf maandagmorgen tot vrijdag middernacht duren. In Bonn heeft een officiële woordvoer der verklaard, dat de Bondsdag zich niet door de Oostduitse protesten zal laten be- invloeden en woensdag op grond van een vaststaand recht in West-Berlijn zal ver gaderen. De Bondsregering blijft de situa tie met kalmte gadeslaan en staat in voortdurend contact met haar bondgenoten en het stadsbestuur van West-Berlijn, al dus de woordvoerder verder. Het Russische agentschap Tass heeft gis teren laten doorschemeren dat het sluiten van de snelweg door de Oostduitsers tot de campagne behoort om te protesteren tegen de bijeenkomst van het Westduitse parlement in West-Berlijn. Het commen taar van Tass luidde dat Oost-Duitsland de toegangswegen tot Berlijn heeft geslo ten om de onschendbaarheid van zijn gren zen te verzekeren. Tass zei dat zekere fei ten dit noodzakelijk maakten. Het enige feit dat genoemd werd was bedoelde par lementsvergadering op 7 april. „Nauwelijks is een schokkender voorbeeld van arbitrai re acties te vinden dan het besluit van Bonn om een plenaire zitting van de Bonds dag en het kabinet op 7 april in West- Berlijn te houden" zo werd gezegd. In Washington heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren gezegd, dat de Amerikaanse regering de belemmeringen voor de toe gang naar Berlijn als een „ernstige aan gelegenheid beschouwt, die de spanning onvermijdelijk verhoogt". SANTA MONICA (Californië) (Reuter- AFP) De film „My fair Lady" is door de Amerikaanse „Academie van Filmkun sten en Wetenschappen" bekroond met de „Oscar" voor de beste film van het jaar 1964. De Britse acteur Rex Harrison kreeg de Oscar voor de beste acteur op grond van zijn interpretatie van de rol van prof- fessor Higgings in de film. Tot de beste actrice is verklaard de Engelse Julie An drews met als maatstaf haar rol in de film „Mary Poppins", evenals „My fair Lady" een musical, gebaseerd op een Engelse kindervertelling. Tot de beste re gisseur is verklaard George Cukor voor de film „My fair Lady". Costumier Cecil Beaton van deze film kreeg eveneens een Oscar, evenals de componist André Pré vin. De beste lange documentaire werd ge acht „Wereld zonder Zon", een onderwa terfilm van de Fransman Jacques-Yves Cousteaux. Als de beste korte documen taire is bekroond een werkje van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst „Negen uit Little Rock". Tot de beste buitenlandse film is verklaard de Italiaanse rolprent van Carlo Ponti „Gisteren, Vandaag en Morgen", waarin Sophia Loren en Mar cello Mastroianni de hoofdrollen vervul len. De beste mannelijke bijrol was van Peter Ustinov als de dief in Topkapi" en de beste vrouwelijke bijrol Lila Ke- drova, als een lichtekooi in „Zorba de Griek". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 7 Beeldverhalen 2. 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Topsy 6 Ferdinand 8 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Een minderheid van de Amsterdamse bouwvakarbeiders heeft gisteren uitvoering gegeven aan het besluit dat zij op een vergadering van het Amsterdamse bouw vak-comité hebben genomen, om het werk vervroegd te verlaten. Op diverse bouw projecten werd het werk gisteren om half vijf beëindigd, in plaats van om vijf uur. De actie bereikte echter niet de omvang die het comité zich ervan had voorgesteld. Een enkele patroon schijnt met zijn ar beiders tot overeenstemming te zijn geko men om de koffie- en theepauzes te doen vervallen, waardoor de werktijd van 9 uren tot 8V2 uur kon worden teruggebracht. Het comité verwacht dat in de loop van de week meer patroons de werktijdverkor ting zullen toestaan, in ruil voor het op heffen van de tussentijdse werkpauzes. Advertentie Nog 1000 tenten (14 modellen) wor den verkocht mei 'n korting van 6 oplopend tot 32 onder de catalogusprijs. 10 jaar schriftelijke fabrieksgarantie met origineel garantie-certificaat. Do., vrij. en zaterdag a.s. tot 9.00 uur 's avonds geopend. Hoofdkantoor voor Haarlem Zijlweg 111 - Haarlem Telefoon 0 2500- 17877 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 1 A 9,75, franco per post f 11,-. - Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon KosterDirecteur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De kabinetsformatie nadert haar eindfase. Mr. Cals houdt zich vandaag in het diepste geheim bezig met het oplossen van de laatste pro blemen die een oplossing nog in de weg staan. Zijn grootste puzzel is hoe hij de K.V.P. zoveel mogelijk haar zin moet geven. De katholieke fractie wil het liefst alle zittende ministers laten terugkeren in het nieuwe kabinet, maar dat kan eigenlijk alleen als het aantal ministersposten van 13 op 14 wordt gebracht. Mr. Cals lijkt echter niet de man om terwille van de politieke vrede zijn toevlucht te nemen tot deze kunstgreep. Als hij een van de K.V.P.-ministers zou laten schieten is de grote vraag wie? Het is het meest waarschijnlijk dat hij zal moeten kiezen tussen mr. Bot (Onderwijs) en mr. Luns (Buitenlandse Zaken). Opmerkelijk is dat juist gisteren katholieke groepen die mr. Luns willen hand haven, flink in het geweer zijn gekomen. samen zitten overleggen in een Haags ho tel. Dat zij samen hun houding tegenover de wensen van de K.V.P. bespraken, ligt voor de hand. De eis van de A.R.P. - drie zetels in het kabinet levert de grote puzeel op. Dr. Vondeling zal zich wel zijn critiek op de ministers Bot en Van Aart- sen herinneren. Aan zijn weinig vleiend oordeel over deze ministers kan hij thans niet voorbijgaan. Niemand gelooft dat de heer Smallenbroek het politieke doodvon nis van mr. Van Aartsen (Verkeer) zal tekenen. Maar mr. Bot kan, ook in zijn eigen partij, de K.V.P., op minder grote steun rekenen. Het is dan ook niet on waarschijnlijk dat een gemeenschappelijk front van P.v.d.A. en A.R.P. zich vooral tegen deze minister zal richten. Dan zou dr. Vondeling in elk geval één van de zijns inziens te „lichte" ministers kunnen weg werken. „Het is niet zo eenvoudig om te laten zitten wat zit", zei drs. Schmelzer vannacht, kennelijk doelend op dit aspect van de formatie. In de marechaussee-kazerne te Badhoe vedorp wacht een Pool-, de heer Joseph Wentland, op een beslissing van de minis ter van Justitie over zijn uitwijzing. De heer Wentland is gistermiddag per KLM- vliegtuig op Schiphol gearriveerd, nadat bij Panama, waar hij moeilijkheden had veroorzaakt bij transacties op scheepvaart gebied, op last van de Panamese regering had moeten verlaten. De Pool, die over 'n vliegbiljet naar Warschau beschikt, heeft op Schiphol la ten weten niet te willen terugkeren naar Polen, omdat hij vreest daar te worden gearresteerd. Meevaller voor Hoogovens Het Westduitse staalconcern, de Dort mund Hörder, een 43 percent deelneming van Hoogovens, heeft vooral dankzij een forse stijging van de omzet in het boek jaar 1963-64 een winst geboekt van 35,8 miljoen mark, waardoor op het hele ver lies van 1963 ad 34 miljoen mark is inge lopen en er dus een saldo overblijft van 1,8 miljoen mark. Het dividend wordt be paald op 5 percent tegen vorig jaar nihil. Voor Hoogovens betekent een en ander een bruto ontvangst van ongeveer 5,30 mil joen. De drie fractievoorzitters en de forma teur hebben gisteren de laatste hand ge legd aan het ontwerp-regeringsprogram- ma. Daarna zijn zij gistermiddag nog be gonnen aan de sleutel voor de verdeling van de portefeuilles over de drie partijen. Het is in Den Haag vrij algemeen be kend dat de Anti-Revolutionairen alleen zullen meedoen als zij naast de bestaan de posten (Landbouw en Verkeer) nog Advertentie De voetbalwedstrijd Nederland-Noord- Ierland voor de voorronden van het we reldkampioenschap, welke morgenavond in Rotterdam wordt gespeeld, wordt op de TV uitgezonden. Het Fejjenoord-stadion is uitverkocht. Het woensdagavondprogramma van Ne derland I wordt als volgt gewijzigd: 8 u. NTS-journaal, 8.10 u. Nederland-Noord- Ierland (commentaar Herman Kuiphof), 10 u. de rubriek Attentie en vervolgens „Zeg maar Philippine", dagsluiting, tweede NTS-journaal en Teleac. Sportmagazijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 een derde post krijgen. Mr. Biesheuvel willen de Anti-Revolutionairen viee-pre- mier laten blijven. De derde post zou die vai^ Binnenlandse Zaken kunnen zijn, waarvoor als kandidaat de fractielieder van de Anti-Revolutionairen de heer Smallenbroek, wordt genoemd. Via het ministerie van Landbouw heb ben de Anti-Revolutionairen dan een sterk steunpunt in de zo genoemde „vijfhoek" (Financiën, Economische Zaken, Sociale Zaken, Volkshuisvesting en Landbouw, waarin het sociaal-economisch beleid tot stand komt. In deze „vijfhoek" willen de socialisten vertegenwoordigd zijn via de ministeries van Economische Zaken en Fi nanciën. De katholieken kunnen er hun stem in laten gelden via Sociale Zaken en Volkshuisvesting, de departementen die zij in het kabinet-Marijnen ook bezetten. Er zouden over deze „vijfhoek" geen moeilijk heden bestaan. Moeilijker is het gesteld met de verdeling van de overige porte feuilles. Daarover heeft de formateur gis teravond met ieder van de drie fractie voorzitters afzonderlijk gesproken. Alle drie waren na dit gesprek bijzónder zwijg zaam. Het lijkt erop, dat men het bij de be sprekingen niet tot elke prijs wil laten aankomen op handhaving van de sleutel 5-5-3. „De sleutel staat niet vast", zei dr. Vondeling. „Je zou kunnen zeggen dat de sleutel enigszins variabel is", zei drs. Schmelzer. Met deze vage uitlatingen moet de buitenwereld het doen. Tot diep in de nacht hebben gisteravond de heren Smallenbroek en Vondeling nog De heren Vondeling, Cals, Smallen broek en Schmelzer proeven een vleugje lente in de tuin van het kabinet van Algemene Zaken in Den Haag. Maar even later is het weer bittere ernst en moet men zich weer in beraad begeven. Ministeriabele personen zijn er in Den Haag genoeg te vinden. De personele bezetting zal dan ook niet de grootste moeite opleveren. Politieke profeten kwa men gisteravond met de volgende verde ling van de portefeuilles over de drie par tijen: P.v.d.A.: Financiën, Economische Zaken, Justitie, Onderwijs en Maatschap pelijk Werk (eventueel uitgebreid met Volksgezondheid, dat nu tot Sociale Za ken behoort). K.V.P.: het premierschap, Buitenlandse Zaken, Sociale Zaken, Defensie en Volks huisvesting. A.R.Landbouw, Verkeer en Binnen landse Zaken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1