BAYER KAAS OM KAAS Hé! Idee! miniatuur stad met twee geschiedenissen Woensdag weer open F' door: Henny Schoute Onwettige lading op Nederlands schip Militaire Willemsorde bestaat 150 jaar Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Haarlems matrassenhuis DINSDAG 6 APRIL 1965 7 Da's hele andere kaas Da's een sneetje Nieuwe aanwinsten uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f 25.- voor uw oude spiraal of ledikant Deel van oude stadswijk (de oude Hofje van Vaandrig overleden door gasvergiftiging De nieuwe geschiedenis ®DAAR STAAT ACHTER geschiedenis) met stadsweeshuis en Laagland. Advertentie h. de graaff De douane van Buenos Aires heeft aan boord van het Nederlandse schip „Alco- rab" een lading wol ter waarde van onge veer 240.000 gulden ontdekt, die volgen» haar niet door de voorgeschreven docu menten werd gedekt. Volgens de douane waren de desbetreffende scheepspapieren vals en zij droegen ook nagemaakte hand tekeningen. De „Alcorab" moest de wollading on verwijld lossen. Het vertrek van het schip uit Buenos Aires is er 24 uur door ver traagd. Madurodam Bij de opening van een nieuw seizoen hoort de bekendmaking van de nieuwe aanwinsten. Madurodam heeft op het 18.000 m2 tellende terrein weer een aan tal nieuwe bezienswaardigheden: er is een nieuwe weg in het plaatsje Starpen- heuvel, waarop een antieke autorally wordt gehouden. Niet alleen auto's maar ook fietsen horen bfj de aanwinsten. Madurodam-Airport mag zich verheugen in een stijgende belangstelling van vlieg tuigmaatschappijen in binnen- en buiten land. De volgende maatschappijen vroe gen landingsrechten aan: de British Uni ted Airways, de B.A.C., Martin's Air Charter, Quantas en Lufthansa statio neerden er respectievelijk een Jet, BAC- 11, DC-7, Boeing 707 V-Jet en een Boeing 727. De K.L.M. heeft aan haar vloot een DC-8v toegevoegd. De woningbouw heeft vorderingen ge maakt en eveneens de restauratie van de Jordaan. Op verscheidene gerestaureerde huizen zijn duivenflatjes aangebracht. Men ziet daar de Jordaners bezig met hun geliefde sport. Enkele fabriekscomplexen en kantoren werden uitgebreid; er kwa men nieuwe gebouwen bij. Er is een har moniekorps in Starpenheuvel gekomen, dat door een dubbeltje „verleid" mars muziek ten gehore brengt. Bij de Euro mast kwamen waterfonteinen, die 's avonds een kleurrijk spel bieden. De sport is in Madurodam niet ver geten: de tennisvelden in het sportveld zijn uitgebreid en verbeterd. De verkoop van de Willem Ruys en de Oranje aan De Nederlandse regering biedt de in het buitenland wonende ridders van de Mili taire Willems-Orde de reis naar Nederland en twee dagen verblijf aan ter gelegenheid van de herdenking van het 150-jarig be staan van de M.W.O. De orde werd inge steld bij een wet van 30 april 1815. Nederlandse ridders M.W.O. in het bui tenland krijgen ook de reis- en verblijf kosten van hun echtgenoten vergoed. Voor ridders van andere nationaliteit geldt dit niet. De koningin zal op 29 april het ereco- mité, alle ridders met hun echtgenoten en de directe nabestaanden van postuum ge decoreerde ridders op 29 april in Huis ten Bosch ontvangen. Verder zullen die dag in Den Haag detachementen van de krijgsmacht een défilé houden en zal de regering de ridders een koffietafel in de Ridderzaal aanbieden en het herdenkings comité een maaltijd in de Prinses Julia- nakazerne. Voorts biedt het bestuur van de „Ko ninklijke Bond van Ridders der Militaire Willems-Orde" een receptie aan ter gele genheid van het uitgestelde veertigjarige bestaan van de bond. Advertentie Euromast het eerst in een lang seizoen de meer dan 45.000 lichtjes aanfloepen. Wie is er dan niet van deze romantische lilli- putstad verrukt? De 24-jarige ongehuwde vaandrig G. H. P. van de Meene uit Leiden is in het aca demisch ziekenhuis te Leiden overleden aan de gevolgen van koolmonoxydevergif- tiging. De compagnies-commandant trof de vaandrig, die in de militaire kokschool te Leiden werkte, op 29 maart bewuste loos aan in diens woonboot aan het Gal genwater te Leiden. In de woonboot brand de een defecte butagaskachel. Binnenhof met Hofinjver en Mauritshuis. DIT IS HET VERHAAL van een stadje in een grote stad. Een lilliputstad in een kom vol natuurschoon tussen Den Haag en Scheveningen. Er woont nie mand in die stad. Er staan wel veel gebouwen, huizen en kerken; er zijn havens, stations, een vliegveld, bossen en moderne wegen. „Een stedeke in 't lage land met wind en water één, dat groeide tot een wereldstad ,door vele eeuwen heen", staat in de hymne van deze miniatuurstad. „Als een wondere sprookjesschat ligt daar die kleine wereldstad: ons MADURODAM". De gemeenteraad van Madurodam be staat uit dertig jongens en meisjes, ieder jaar gekozen uit de Haagse schooljeugd. Uit en door de raad worden de loco burgemeester en wethouders gekozen, die tot taak hebben in hun vakantie bij toer beurt de directeur van de stad te assi steren. Het allereerste raadsbesluit was de benoeming van een eigen orkest: het Madurodam Miniatuur-stedelijk orkest. De samenstelling is gelijk aan die van het Hofstad Jeugdorkest, dat uit vijftig jongens en meisjes van negen tot twintig jaar bestaat. Voor wie Madurodam nog niet bezocht en die dit beslist gauw moet gaan doen noemen we enkele bezienswaar digheden: het Hilversumse raadhuis, het Vredespaleis, het Binnenhof en de Haag- sche Courant te Den Haag; -Portugese Synagoge, de Jordaan, grachtenhuizen en de Cineac te Amsterdam, de Leidse uni versiteit, het sprookje Madurodam, Frans Halsmuseum te Haarlem, middeleeuwse stadswijk, schouwburg, kerken, flatbouw, havencomplex, fabrieken, autoweg met toebehoren, kampeercentrum, sportpark, luchthaven, centraal station, kazerne, Canadees pijnboomwoud, radio- en tele- visiemasten. een gebouw met vijf diora ma's van Curacao, scheepswerven. Dit is maar een greep uit deze stad, een historisch verantwoorde weergave van een doorsnee-Nederlandse stad met om geving (schaal 1 op 25). Canadees pijnboomwoud en ravijnbrug. van de Raad van Bijstand van het Neder lands Studenten Sanatorium opperde in 1950 de idee een miniatuurstad te bou wen, en de baten die deze zou opbrengen te bestemmen voor het sanatorium (dat na de oorlog werd opgericht voor de toen vele aan tuberculose lijdende studenten). In 1952 stond Madurodam er, gebouwd met bet stamkapitaal van de heer en mevrouw Maduro, en giften die mevrouw Boon bijeenbracht. Voor haar de eervol le bijnaam: Moeder van Madurodam. De heer en mevrouw Maduro wonen in Willemstad op Curagao. Zij stelden het stamkapitaal ter beschikking ter op richting van een blijvend monument ter nagedachtenis van hun enige zoon George, student in Leiden. Hij gedroeg zich tijdens de tweede wereldoorlog als reserve-luitenant der Huzaren bui tengewoon dapper. Hem werd de Mili taire Willemsorde toegekend. George Maduro kon deze onderscheiding niet in ontvangst nemen: hij overleed in 1945 in het concentratiekamp Dachau. Bij de ingang van Madurodam hangt een plaquette met de beeltenis van deze jonge held. De Voorburgse beeldhouwer Albert Termote maakte het gedenkteken, dat bij de opening in 1952 werd onthuld door de moeder van George. Daaronder staat: „In hem eert Nederland zijn oor logshelden uit de strijd 1940-1945. Een nationale erkentenis aan George Maduro, die op 10 mei 1940 als commandant van een peloton jonge soldaten met beleid en op eigen initiatief de overmeestering voorbereidde van de door de vijand be zette villa Leeuwenberg in Rijswijk. Aan het hoofd van twee groepen, onder mi- trailleurvuur, viel hij deze villa aan. Het verzet werd gebroken en de vijand krijgsgevangen gemaakt". De eerste burgemeester van de minia tuurstad, waarvan de bouw onder leiding van bouwmeester S. J. Bourna (architect BNA), twee jaar heeft geduurd, was prinses Beatrix. In die hoedanigheid werd zij op de openingsdag geïnstal leerd. Zij verklaarde: „Ik zal mijn uiterste best doen een goed burgemees ter te zijn, die het in haar gestelde ver trouwen niet beschaamt. Waar ik kan zal ik medewerken aan het tot bloei brengen van Madurodam, opdat het een steunpi laar moge worden voor het Nederlands Studenten Sanatorium en een waardig gedenkteken zal zijn voor zijn naam gever George Maduro". Italiaanse maatschappijen, betekende, dat de kopieën moesten verdwijnen. Ook die in Madurodam mochten niet langer ronddrijven. Dank zij de Holland- Amerika-Lijn-directie kon het ontbreken van de passagiersschepen worden goed gemaakt door de bouw van het ss. Rotter dam, dat in juli naar Madurodams haven wordt overgebracht. Wat er vanaf dit jaar ook niet in Madurodam ontbreekt zijn de veel becritiseerde AMX-tanks. Met medewerking van het ministerie van Defensie wordt bij de George Maduro- kazerne een rijdende parade (Huzaren van Boreel) afgenomen, waaraan behalve deze tanks ook pantserwagens en jeeps deelnemen. Prinses Benedikte opent niet alleen het nieuwe seizoen maar ook de interaca demiale tentoonstelling van kleinplastiek „Vfjf academies ontmoeten elkaar op Ma durodam". Hieraan nemen academies voor beeldende kunsten deel uit Amster dam, Helsinki, Kopenhagen, Milaan en Warschau. Voor deze tentoonstelling van kleine beelden (130 werkstukken) zfjn verschillende geldprijzen ter beschikking gesteld; prinses Beatrix schonk een zil veren medaille. Tijdens de openings bijeenkomst zullen de prijswinnaars wor den bekendgemaakt. Morgenavond na de plechtigheden rond de opening leeft dit kleine- grote stadje weer. Onbevangen voor een nieuw seizoen. Een levendig sei zoen, dat staat bij voorbaat vast. Ieder jaar immers verwelkomt dit kleinste stadje in ons land steeds meer bezoe kers. Een bloeiend stadje een lich tend stadje, waar morgenavond voor lieden vestigden zich in de buurt van het kasteel. Deze nederzetting kreeg de naam Madurodam, naar de dam in de Madurorivier. Madurodam bloeide: het werd een be langrijke plaats, die in 1355 stadrechten kreeg. Inmiddels was in het kasteel de Orde der Minnebroeders gevestigd die zich belastte met de geestelijke en licha melijke zorg van de Madurodammers en zeevaarders en kooplieden. Er werd ge-» bouwd, verbouwd en uitgebreid. Tijdens de Gouden Eeuw werden er schatten geld verdiend. Er verrezen patriciërshui zen; de koopvaardij was ondernemend, wetenschap en kunst bloeiden. Na de Gouden Eeuw zochten de Madurodam mers nieuwe .mogelijkheden om de eco nomische bloei te bestendigen. In de laatste decennia heeft Maduro dam zich ontwikkeld tot een van de be langrijkste steden. Een moderne wereld stad met een eigen luchthaven, aardolie winning en grote havens. Het is een be zienswaardigheid, Madurodam trekt jaarlijks honderdduizenden bezoekers. Al dus luidt de geschiedenis van de sprook- jesstad van Nederland. De andere geschiedenis van Maduro dam luidt ais volgt: mevrouw B. Boon van der Slarp (in 1959 overleden), lid Het is een van de drukstbezochte steden van ons land. Ruim tien miljoen be zoekers schuifelden sinds de oprichting, in 1952, als reuzen door Madurodam. Of ze nu klein waren of groot, jong of oud, ze staken boven al die huizen en gebouwen uit. Ze waren groot, omdat Madurodam een miniatuurstad is. Echter: ze voelden zich klein, want Madurodam is een imponerende stad. „Ons Madurodam", staat trots in de hymne. „Go to Madurodam and do Holland in one hour", zegt men in het buitenland. Morgen gaan de poorten van Madurodam weer open; prinses Benedikte van Denemarken zal vergezeld door prinses Beatrix het nieuwe seizoen inluiden. Advertentie De geschiedenis van 'Madurodam be gint tegen het einde van de tiende eeuw. De rivier Madurö splitste zich toen met ver van de zee in twee armen, die tot aan de kust een delta vormden. Deze delta en het omliggende land waren vrij wel onbewoond. Dicht bij de plaats waar de rivier zich splitste was een doorwaad bare plek, een voorde; daarop kwam een weg uit die van het binnenland naar zee leidde. In dit binnenland bloeide de han del, die met landen en steden overzee werd gedreven. Omstreeks het jaar 1000 werd de jonge, ondernemende graaf van Laagland eige naar van de overlaadplaats bij de voor de. Hij bouwde er een huis en ging van schippers en kooplieden tol heffen. Van de opbrengsten werd 'n burcht gebouwd een bescherming tegen vijandelijke overvallen. Met de bouw van „Voorden- steyn" begon voor schippers en hande laren een periode van rust en veiligheid. Verschillende kooplieden en handwerks-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7