Aanval van P.v.d. A. op mr. Luns heeft weinig kans van slagen Dr. Vondeling stelde zijn eigen kandidatuur Vrijspraak voor betaling van te hoog loon voor n.v. Texel Portugese politie van folteringen beschuldigd HET WEER JSW Spanning om West-Berlijn neemt voortdurend toe UST Nieuwe schoonheid voor u, mevrouw! SCHERK Indonesië annuleert DAF-order Weer winnaar van toto-ton Netjes 1^ r"1 IJSELIJK GOED! Burgerluchtverkeer wordt gehinderd Jongen ontvoerd in Eindhoven W.A.VERW0ERD en ZONEN sWMORRIS "éeforeyou êuy! Zelfde weerbeeld Inbreker zag 5000 over het hoofd Minder luxe voor Britten pagina 3 Circus Roberti pagin a 6 •FOFLTEST Het woord is aan In de krant van heden: ZOMERSTOFFEN Tel. 8166 KOLEN origineel Zweeds melkbrood uitsluitend verkrijgbaar bij bakker Winkel-Uw hakkar 50e JAARGANG NUMMER 131 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 7 APRIL 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,-. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van onze parlementaire redacteur) De „slag om Luns" schijnt in het voordeel van de K.V.P. te worden be slist. Vanmorgen is de fractievoorzitter van de K.V.P., drs. W. K. N. Schmelzer, bij de formateur mr. Cals geweest, na dat deze gisteren besprekingen had ge voerd met de heren Vondeling (P.v.d.A.) en Smallenbroek (A.R.). Bij al deze be sprekingen wordt de hoofdschotel ge vormd door de toekomstige bezetting van de zetel van Buitenlandse Zaken. De Partij van de Arbeid heèft aan spraken op deze zetel doen gelden en gisteravond heeft dr. Vondeling zich voor deze post kandidaat gesteld. In Den Haag neemt men aan, dat dit P.v.d.A.-offensief op niets is uitgelopen. Minister Luns zal op Buitenlandse Zaken blijven. Dit zou een grote opluchting zijn voor de K.V.P.-jongeren, die gisteren een lang tele gram aan de Tweede-Kamerfractie zonden. „Handhaaf Luns", pleitten ze. „De huidige gunstige positie van Nederland in de we reld is in belangrijke mate te danken aan het beleid van minister Luns". Nu de kandidatuur-Vondeling is afgewe zen is de gehele formatie in een stroom versnelling geraakt. De socialisten, die bij de opstelling van het regeringsprogramma zo mild waren, mikken er kennelijk op om zo zwaar mogelijk in het kabinet te voor schijn te komen. Hoe aan deze wens vol daan kan worden is voorlopig nog 'n groot vraagteken. Er wordt gedacht aan split sing van verschillende ministeries zoals Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Buitenlandse zaken. De kans op dergelijke splitsingen is echter gering, omdat ze in de praktijk moeilijk te realiseren zijn. De dag van gisteren was de spannend ste in de formatie tot nu toe. Na afloop van de fractievergadering van de P.v.d.A. deelde dr. Vondeling mee dat hij niet zijn hele fractie mee had kunnen krijgen voor het compromis inzake de komende huur verhogingen (tweemaal tien percent). Het is geen geheim dat de socialist Bommer zich met handen en voeten tegen deze huurverhoging verzet. Met enkele ande re socialisten zal hij stellig „uit de boot vallen" als de huurverhdging in de Kamer ter sprake komt. De mededeling van dr. Vondeling impliceerde een duidelijk poli tiek gevolg. De heer Bommer is meer dan eens als kandidaat genoemd voor de por tefeuille van verkeer, maar zijn kandida tuur is nu door het huurcompromis van de tafel geveegd. Men beschouwt de gebeurtenissen van gisteren de socialistische gooi naar Buitenlandse Zaken bepaald niet als het begin van een mislukking van de forma- tie-Cals. Er is immers nog steeds geen duidelijk alternatief voor de combinatie, die mr. Cals voor ogen heeft: K.V.P., P.v.d.A., A.R. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een opzienbarend arrest gewezen tegen de bouwmaatschappij N.V. Texel en haar di recteur, J. W. van der M., die beide wer den vrijgesproken van „het betalen van te hoge lonen" aan een viertal bouwvakar beiders in de week van 6 t.m. 10 april 1964 De procureur-generaal had bevestiging ge- eist van het vonnis van de economische politierechter: een boete van duizend gul den voor de N.V. en een maand hechtenis voorwaardelijk voor haar directeur. Er is volgens het hof ter zitting niet ge bleken dat in die periode door de N.V. lo nen moesten worden betaald overeenkom stig de landelijke bouwvak-C.A.O. 1964, noch volgens een overeenkomstige rege ling, noch volgens de bouwvak-C.A.O. 1962. Deze laatste is nimmer algemeen LISSABON (AP) Zes studenten die ervan beschuldigd worden lid te zijn van de verboden Portugese communistische partij hebben dinsdag voor een rechtbank in Lissabon verklaard dat zij tijdens de ondervraging door de politieke politie op „onmenselijke" wijze gefolterd werden. Een der verdachten zei, dat hij „onder onnoemelijke lichamelijke en geestelijke druk werd gezet. De politie dreigde mij uit het raam te gooien als ik geen be kentenis ondertekende." Tegen een andere verdachte zou een politie-inspecteur ge zegd hebben „Je zult dit vertrek krank zinnig of dood verlaten als je deze be kentenis niet ondertekent." Hij was twee dagen achtereen onder vraagd. Hij zei, dat de inspecteur hem een glas naar het hoofd smeet en hem dwong met zijn handen de muren en vloe- Advertentie Voor een snelle, succesvolle schoonheids verzorging zijn de Scherk crèmes ideaal! En... voor èlk type huid is er de juiste Scherk schoonheidscrème. Tubes van 3,-en 3,85. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Gebruik ook Scherk Gezichtslotion (fla cons v.a. ƒ2,95) en de nieuwe Scherk Gezichtsmelk (flacons 4,95) voor reini ging. ren schoon te maken om het bloed weg te vegen. Hij beledigde mij met scheldwoor den die een affront waren voor mijn waar digheid als man." Hij toonde de presiderende rechter Anto- jio de Almeida Moura een litteken op zijn voorhoofd en zei dat de politie hem tij dens de ondervraging gewond had. Alle studenten ontkennen lid te zijn van de communistische partij. Hun verdedi gers gaven toe dat de studenten deelgeno men hebben aan activiteiten in de studen tenverenigingen. Verschillende malen wees de rechter de getuigenissen van de studenten over folte ringen door de politie van de hand als „niet ter zake doende". Hij zei, dat de studenten geweigerd hadden samen te werken met de politie. Dinsdagmiddag begonnen de eerste van 95 getuigen voor de verdediging verkla ringen af te leggen. Inmiddels was de po litiebewaking om de rechtbank versterkt. Indonesië heeft als gevolg van financiële moeilijkheden een order aan de DAF-fa- brieken in Eindhoven van 30 miljoen gul den geannuleerd. Het betrof hier de leve ring van 1500 trucks. Door deze maatre gel worden ook getroffen Pegaso Spanje en Chevrolet. Mercedes en de Franse Berlier kunnen blijven leveren en als gevolg van de garanties die door de Duitse en Fran se regering aan de banken zijn verstrekt. Zoals bekend wil de Nederlandse regering het systeem van exportgaranties niet toe passen. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (til KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223516 SUÊDE-NAPPA JASJES Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk enige regen, morgen enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. verbindend verklaard. Die van 1964 wel, doch pas op 1 mei van dat jaar. Het pro- ces-verbaal voor het betalen van te hoge lonen was echter voor die datum opge- msskti De N.V. Texel of haar directeur zijn in de jaren 1962-1964 géén lid geweest van een werkgevers-organisatie die partij was bij een der C.A.O.'s, zo overwoog het hof verder bij de motivering van zijn Vrij spraak. De N.V. Texel, de bouwmaatschappij N.V. Gebr. van der M., en directeur J. W. van der M., werden door het hof wel, net als door economische politierechter, ver oordeeld wegens het doen van extra uitke ring aan de arbeiders in juli vorig jaar als voorschot op een nog goed te keuren winstdelingsregeling. Beide N.V.'s werden veroordeeld tot respectievelijk veertien en dertien keer een boete van zeshonderd gulden waar van driehonderd gulden voorwaardelijk. De directeur J. W. van der M., kreeg 27 keer een boete van vijftig gulden opge legd. Een bewoner van de Schielaan in de Heemsteedse Rivierenbuurt hoorde vannacht even over half een beneden gerucht. Toen hij de trap afging zag hij in de vestibule een man met een zaklantaarn bezig de kleding te on derzoeken. De door de bewoner ge stoorde inbreker ging er in een per sonenauto vandoor. In de aanakast van het huis stond een tas met vijf duizend gulden De „toto-ton" wordt weer uitgekeerd Slechts één deelnemer van de 672.124 voor spelde de uitslagen van de dertien voetbal wedstrijden goed. De tweede prijs van 133.984,62 wordt door 33 goede voorspellers gedeeld. Ieder van hen krijgt bruto 4.060,uitgekeerd Voor de derde prijs van 66.992,32 kwa men 126 deelnemers in aanmerking. Per goed ingevulde kolom wordt 204,uit betaald. Aan de goaltips werd door 133.175 per sonen deelgenomen. Voor prijzen kwam beschikbaar ƒ44.496,—. Er kwamen geen meldingen binnen voor de eerste prijs Voor de tweede prijs van 22.248,— kwa men acht goede meldingen binnen. Bruto wordt ƒ2.781 uitbetaald. Voor de derde prijs van eveneens 22.248 kwamen 308 personen in aanmerking. Per goed inge vulde kolom wordt 71,uitbetaald. De inbreker die gisteravond tussen half negen en twaalf uur de slaap kamer van een woning aan de Willem Klooslaan in Heemstede binnenkwam vond daar een bordje waarop de be woner het volgende had geschreven: „Hier is reeds vier keer ingebroken. Juwelen en geld niet meer aanwezig. Bespaar mij de rommel. Dank U". De inbreker is zo vriendelijk geweest aan dit verzoek gevolg te geven, want hij had wel kasten en laden doorzocht maar de zaak pijnlijk netjes achtergelaten. Advertentie MATRASSEN I in alle goede zaken vors Koelkasten met ongekend groot vriesvak. Diepvriezers met poolkou-kapaciteit! vorstelijke Fortest produkten! Top Service! Overal! Altijd. In Selma, de stad in de Amerikaanse staat Alabama die in de hele wereld berucht is geworden door de houding van de autoriteiten tegenover het kiesrecht voor de negers, is men ein delijk begonnen met de inschrijving van kiesgerechtigden. Een ambtenaar leest nummers voor die op een lijst staan. Een grote menigte wacht af. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. (Telefoto). De Deense prinses Benedikte heeft vanmiddag Madurodam geopend. De foto toont de prinses op Schiphol, nadat ze was begroet door prinses Margriet. Goethe: Dat is dus de kern van de poedel! (Uit Faust). Weerrapporten L 2 Agenda can IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen ••2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Langs sluizen en havens5 Radio en t.v7 Kunst 1 Feuilleton 0 Topsy 10 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs H Sport ^3 Ferdinand 14 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's (Van onze speciale verslaggever) BERLIJN. De Westberlijnse bevol king heeft de raad gekregen vandaag, de dag van de Bondsdag-zitting de ven sters open te houden. Het stadsbestuur rekende er vanmorgen op dat de Rus sische straaljagers vanmiddag niet langer afzonderlijk, maar in formatie laag over de stad zullen scheren om de zitting in de congreshal, die vanmiddag om drie uur wordt gehouden, te hinderen. De bevolking raakt langzamerhand bijzon der geïrriteerd door de knallen die de Migs veroorzaken, door boven de stad de geluidsbarrière te doorbreken. Er zijn al heel wat ruiten gesneuveld. Ook Oost-Berlijn heeft onder de plage rijen van de Russen te lijden. De Oost- berlijners hebben Ulbricht de naam .Knallkopf' toebedacht. De controle-posten op de snelweg bij Helmstedt zijn dezer dagen een onneem bare barriere op de route tussen Berlijn en de Bondsrepubliek. De kilometers-lange files vormen langzamerhand een ver trouwd beeld. De stad gonsde gisteravond al van de geruchten over een nieuwe blok kade. Maar politieke waarnemers geloven niet dat het zo ver zal komen, ook al hinderen de Migs het burgerluchtverkeer, door nabij het vliegveld Tempelhof voort durend rondom de lijn-toestellen die uit het westen komen te duiken. Terwijl de ruiten in scherven rinkelend naar beneden vallen, aldus onze corres pondent in Bonn, behoren de Berlijners als goede gastheren opgetogen te zijn over het bezoek van de Bondsdag-afgevaardig den, die op initiatief van hun voorzitter, Eugen Gerstenmaier, voor het eerst na zes jaar voor een voltallige zitting in de vroe gere Duitse hoofdstad, bijeengekomen zijn. De ter zitting te bespreken onderwerpen zijn van ondergeschikt belang. Dat de Bondsdag het recht zou hebben in Berlijn te vergaderen wordt door geen enkele vooraanstaande Westduitse krant bestreden. Verzuimd wordt echter aan te geven waar dit recht dan geschreven zou staan. De belangrijkste argumenten van Westduitse zijde zijn het recht van de ge woonte. Het zwakste juridische argument komt van de C.D.U.-fractievoorzitter in de Bondsdag, Rainer Barzel, die zich uitliet in de trant van: „Na twintig jaar heeft het toch wel lang genoeg geduurd, dat we in ons eigen land niet kunnen reizen waar heen we willen." Bij de invloedrijke „Süddeutsche Zei- tung" breekt langzamerhand de indruk baan, dat het ogenblik waarop Gersten maier zijn volgelingen naar Berlijn riep, wellicht niet geheel verstandig gekozen is. „Die Welt" juicht deze delicate geallieerde positie toe met de tevreden mededeling, dat door de gebeurtenissen van de laatste dagen de „openbare mening in de wereld" weer eens „drastisch" getoond is, dat „Berlijn 'n zenuwknooppunt in de wereld politiek gebleven is." Bij het aanhoren van dergelijke tirades komt men in de verleiding te suggereren, dat het de regering in Bonn niet onwel kom zou zijn, dat door Gerstenmaiers ma nifestaties de wereldvrede op de even- wichtsbalk geschoven is. In verschillende geallieerde hoofdsteden beraadt men zich over het nemen van „gepaste maatregelen" naar aanleiding van de belemmeringen die de Oostduitsers het verkeer op de autosnelweg naar West- Berlijn in de weg leggen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteravond laten we ten, dat Washinton de situatie nauwlettend in het oog houdt en voortdurend in contact blijft met de bondgenoten. De zesjarige jongen Corrie Hofman uit Eindhoven is ontvoerd. Gisteravond heeft een onbekende het plaatselijk dagblad op gebeld met de mededeling dat het kind niets zou geschieden. De politie heeft 's nachts zonder resultaat de Leenderhei afgezocht. Corrie was na school met een tweetal kornuitjes nabij het vogelpark „Animalf dat aan de rand van de Leenderhei is ge legen, gaan spelen. Om half zeven kwam een man met een fiets bij hen. Hij vroeg of iemand een haas in een kooitje wilde zien. Corrie ging met de man mee. Hij kwam niet meer terug. De jongen was ge kleed in een blauwe pullover, groene kor te broek en zwarte schoenen. De vermoe delijke ontvoerder droeg een bruin pak. Advertentie PLOEG - BOUSSAC MARKTPLEIN 7 DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1