Huishoudelijke en gezins voorlichting in Velsen 9.95 13.95 VIISKER Eerste D AF - formule IV - wagen op het circuit van Zandvoort Burgerlijke stand van Velsen F. van de Boogaard veertig jaar bij Hoogovens BOMANTISGH SLAPEN Begrafenis dr. H. Holtrop Havenberichten LANGS SLUIZEN EN HAVENS WOENSDAG 7 APRIL 1965 5 Geslaagde exposities in Santpoort en Velsen-N. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY WASAUTOMATEN Charmante auto met mogelijkheden Kort Umonameuws I races in Zandvoort startten met 'n Healey IlilÜIII Arie van der Veer COÖP. BOERENLEENBANK De (spaar)bank voor iedereen AL UW BANKZAKEN Dit werk is bijzonder nuttig voor de be woners van het woonwagenkamp, waar- I mee men pas is begonnen en waarbij huisvrouwengymnastiek tot de mogelijk heden behoort. Na een geslaagde tentoonstelling in het I Ook voor jongens van 18 tot 20 jaar is er CUSA-gebouw te Santpoort-Noord, heeft een cursus koken, gisteravond de „Stichting huishoudelijke Jongelui die graag kamperen, onderge en gezinsvoorlichting" een alleszins sue- I bracht in een vijftal groepen, maken een cesvolle expositie gehouden in het ge-1 dankbaar gebruik van deze kookcursus, meentelijk wijkcentrum te Velsen-Noord. I Adviezen over het een en ander kan Het aantal jongere dames onder de be- men krijgen op het kantoor aan de Wil- zoeksters was opmerkelijk groot. I lebrordstraat (no 102) in IJmuiden-oost. De stichting biedt voor de huisvrouw ve- Vooral de jongere dames werden gis- lerlei mogelijkheden. Men kan er voor- teravond door mevrouw Kotte-Manders, lichting krijgen over en zich bekwamen presidente, hartelijk begroet, evenals wet- in koken, naaien, bloemschikken, hout- en houder J. van Leeuwen van de Dienst pitrietwerk en men kan zelfs een hoeden- Sociale Zaken. De presidente moedigde de makerscursus volgen. Het is tevens een aanwezige dames aan deel te nemen aan goede gelegenheid om voor enige tijd zich een cursus lichamelijke en uiterlijke ver uit de gewone dagelijkse sfeer van het zorging te volgen, waarvoor vier lessen huis en de huiselijke zorgen terug te trek- worden gegeven en aan een cursus spe ken met het voordeel dat men er leert, I «aal ingesteld voor gastvrouwen en gasten. hoe het gezinsbudget op de juiste wijze aan te passen. Bovendien geeft de Stichting gelegen- j heid tot „consumentenvoorlichting", waar- Onder de vele ingezonden werkstukken ontbrak zelfs hout- en timmerwerk (van vrouwen!) niet; er waren mooie houten met de hand bewerkte schalen, kinder van helaas nog maar weinig gebruik wordt Speeigoecj en Zelfs een door een dame ver- gemaakt. Ook voor de cursus koken en vaar(jigde naaikist. Er werd een grote ver- voedingsleer zou de belangstelling groter scheidenheid van prachtige kledingstuk' kunnen zijn. Advertentie Bedgarnituur, bedrukt met een rand van kleurrijke roosjes. 1 pers. 150x240 cm met bijpassendejloop_ 2 pers. 180x240 cm met bijpassende sloop e sloop CENTRUM GALERIJ CORNER Lange Nieuwstraat/Marktplein IJmuiden - Teil. 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN ken, zowel door kinderen als ouderen „ge- showed", waarbij werkstukken van dames die nog maar enkele weken de cursus heb ben gevolgd. Een bijzonder fraai bruids toilet, gedragen door een jonge vrouw, die kort geleden in het huwelijksbootje stapte en haar toilet naar eigen ontwerp zelf had vervaardigd, stal deze bijzonder geslaag de show, en droeg zo doende zeer bij om een goede indruk van het werk van de Stichting bij de talrijke bezoeksters na te laten. GEBOREN: Petra, d. van H. Wouters en M. A. C. van der Jagt; Monique, d. van H. M. C. Geurs en A. M. O. Dekkers; Gerar- dus J., z. van M. A. Rumping en J. L. Zon neveld; Maria C., d. van A. M. Kos en C. E. Mors; Edwin L. N., z. van N. L. A. We ber en L. van der Houw; Ingrid C. M., d. van J. Verhoeven en A. C. G. de Wit; Dia na C., d. van C. Schuijt en W. Groot; Bob, z. van C. van Bodegom en C. G. de Gelder; Carla J. M., d. van M. J. van Megen en C. M. Burger; Johan M., z. van J. C. van der Horst en W. de Hoop; Lydia, d. van J. van Schooten en A. Middel; Thérèse J. W., d. van J. R. Pascaud en J. E. J. Lammers; Esther, d. van K. H. Wehrmann en M. W. de Bijl; Marinus J., z. van J. M. Hofland en M. Brethouwer; Johanna H. M., d. van P. Stam en C. C. Zonneveld; Yvonne, d. van S. Bontes en N. van den Outenaar; Mar cus A., z. van A. J. Harland en S. G. Ph van der Heijden; Mariska C., d. van A. L. P. Meiland en A. M. Bakkum; Anna M., d. van J. N Laan en A. A. Stoetman; Frank, z. van N. Timmer en W. F. Lauritsen; Eduardus J., z. van J. van Eerden en M. A. Tol. ONDERTROUWD: D. S. Dijkstra en S. M. de Jong; M. J. Gerwlng en P. A. Kloos terman. GETROUWD: J. G. Veenboer en K. W. M. Duin. OVERLEDEN: R. J. M. Beijnes, 42 j. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 Geheel overeenkomstig zijn wens, vond gistermiddag in Scheveningen de uitvaart van de nestor van de predikanten van de Geref.kerk van Scheveningen, dr. H. Hol trop, in sobere eenvoud plaats. Maar Sche veningen zorgde wel voor een indrukwek- kenden begrafenis, want honderden heb ben de geliefde pastor de laatste eer be- Aan de begrafenis ging in de Bethel- kerk een rouwdienst vooraf die ondermeer werd bijgewoond door afgevaardigden van verschillende deputaatschappen en organi saties waaraan dr. Holtrop zijn krachten gegeven heeft. Vóór de kansel stond de kist gebaard. Zacht orgelspel over Ps.43; „Mijn ziel hoe treurt ge dus verslagen" vulde de kerkruimte, terwijl de honderden hun plaatsen innamen. Nadat de gemeen te gezongen had Ps. 103; 8 en 9 las de voorganger, ds. C. W. Keur, emeritus predikant te Scheveningen, Rom.8;l en 2 en 29-39, waarna hij voorging in gebed. Hierna werd gezongen het Te Deum uit Gez. 23. Ds. Keur koos als tekstwoord voor deze dienst Joh.ll:llonze vriend is ingeslapen". Hij vertolkte de droefheid, die te Scheveningen om het verscheiden van deze voorganger gevon den wordt, tekende zijn ontslapen collega, met wie hij zoveel jaren mocht samen werken, als een kind van God, een man met een toegewijd hart, die met trouw de kudde heeft gehoed, die aan zijn zor gen was toevertrouwd. Tot de nabestaan den richtte ds. Keur woorden van troost. Namens de kerkeraad voor algemene zaken sprak de maandpraeses, ds. A. C. Scherpenisse, een woord van eerbiedige nagedachtenis bij het heengaan van de man die meer dan 20 jaar de Geref.kerk van Scheveningen heeft gediend. Na dankge bed door ds. Keur hief de gemeente aan Ps.72;ll „Zijn Naam moet eeuwig eer ont vangen". Terwijl de organist het lieve' lingslied van de ontslapene „Er ruist langs de wolken" preludieerde, werd de kist de kerk uitgedragen. Aan de geopende groeve sprak ds. Keur de begrafenisformule en las hij het Apos- tolicum. Gemeenschappelijk werden hier na gezongen de verzen 7 en 8 van Ps. 89. De oudste zoon, de heer A. G. H. Hol trop, sprak woorden van dank namens dp familie voor de betoonde belangstelling. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLEIN IJMUIDEN - TEL. 4262 Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Balmung, van Gothenburg: Jan M., Flixborough, voor IJ muiden: Longwy, Port Étienne, IJmuiden; Vormsi, Liepaja; Batavier, Halmstad, Zaandam; Splca. Rotterdam; Jason, Paramaribo; Tempo, Huil, Zaandam; Herm, Oskarshamn; Jagersfon tein, Antwerpen; Praia de Adraga (sleepboot), Bilbao, IJmuiden; Severnaja, Dvina, Bremen; Hontestroom, Huil; Jan Ute. Varberg; Narwal, Terneuzen; Texelstroom, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Theano, van Le Havre; Vela, Rotterdam; Calanda, Rot terdam; Yrsa, Freetown; Fian, Freetown; Bata vier 3, Koeping; Monte Espedan, Bilbao, IJmui den; Stadersand, Rotterdam, IJmuiden, Start, Boston. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Sylt, naar Zelzaaete; Proton, Londen, van IJmuiden; Amor, Rotterdam; Strabo, Aarhus; Santa Domingo, Antwerpen; Deo Gratias, Londen; Lovesteyn, Antwerpen', Despatch, Plymouth; Daphnis, Ko penhagen; Wolanda, Ipswich, Zaandam; Hada 2, Liverpool; Borelly, Rotterdam; Jacob Ekkeenga, Rotterdam; Vega, Felixtowe; Egret, Rotterdam; Nordstern, Goole; Heriot, Leith; Spaarnekerk, niet van plan er dit jaar al mee op de Rotterdam; Laertes, New Port; Jans, Londen; renbanen te komen. Het Dafje is namelijk Jean E.. Londen; Hoe Vinces, Londen; Bern, I J Manchester; Nordvard, Rotterdam; Hongkong hOë te langzaam. Men bereikt bij een Fair, Bremen; Waverstroom, Goole; Marconi, Rotterdam, IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Amstel- stroom, naar Vlissingen; Ernst Schroeder, Rouaan; Damaskus, Rotterdam; Ruegen, Ham' burg; Weimar, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan (Van een onzer verslaggevers) Op het circuit van Zandvoort werden gistermorgen de eerste proefronden ge draaid met een DAF-racewagen, die door de stichting AAS (Bevordering Amateur Autosport) uit Den Haag werd gepresen teerd. Deze wagen is geheel verschillend aan die waarmee de coureur Henk van Zalinge de vorige week In Zolder heeft proefgereden. De wagen van AAS is namelijk een geheel nieuwe aute, een HVB-carrosserie, zoals die het vorige jaar door de Haagse con structeur Han van der Blij is ontworpen, met een dertig pk Daf-motor en de be kende variomatic-versnellingsbak. De wa gen waarmee Van Zalinge reed is een For mule III Alexis, waarin de variomatic is gemonteerd. De nieuwe auto van de AAS is dus een volkomen Nederlands produkt. Men is toerental van circa vierduizend een pk- getal van dertig en een snelheid van honderdveertig kilometer per uur. In de loop van dit jaar zal er verder aan de wagen worden geëxperimenteerd en hoopt men snelheden van ruim honderdzeventig duiding volgt, betekent dit,"dat het schip van I kilometer per uur te kunnen bereiken, of naar Amsterdam is gegaan). De stichting AAS is een organisatie van r TI J amateurs, die het vorige jaar bij de NAV- Sprite. Men kreeg vele nieuwe leden en Diplomazwemmen. In het Velserbad I donateurs en wil nu trachten in de toe- Is het woensdag 7, donderdag 8 en vrij-1 komst met speciale racegroepen uit te dag 9 april diplomazwemmen voor leerlin- komen. gen van de lagere scholen ln Velsen en Een van de voormannen van deze AAS, Heemskerk. I de heer G- D. van Genen kwam op het idee om in de monoposto van Van der Blij ARJOS. De ARJOS-leden komen vrij- een DAF-motor te bouwen. Hij overlegde dag 9 april bij elkaar in Driehuis, ten hui- met de directie van de Nederlandse auto- ze van de familie De Kool, Da Costalaan mobielfabriek, zonder te weten dat DAF 44, waar, omstreeks 20 uur, de heer C. J. zelf óók plannen koesterde in deze rich- van der Bijl uit Alkmaar een en ander zal ting. Hij kreeg echter alle medewerking vertellen over „Europese integratie". en jn (je afgelopen maanden werd de standaardmotor in de eenzitter gemon- De pil. De afdeling Velsen van de Ne- I teerd. Een Nederlandse motor, een Neder- derlandse Vereniging voor Sexuele Hervor- ]ancise bak in een Nederlandse auto dus. ming heeft de sexuoloog W. F. Storm be- I T- reid gevonden om dinsdagavond (13 april) r 0TYÏIU16 I l een lezing te houden in het Cultureel Cen- Men h ft aan het nieuwe wagentje de trum te IJmuiden over De pil hetimd- formule ,y toebedacht. Dat is in feite geen del ter vooi c mi g g - p'I bestaande formule. Men streeft er naar Aanvang zu cx>k in Nederland een formule te kweken De Automobielclub van kleine renwagens, die te betalen zijn. De oorspronkelijk hiervoor geplande for mule 3 (wagen tot 1000 cc, met een enkele carburateur etc.) is thans voor de enkeling ook al te duur geworden. Bij de formule vier wil men van standaardprincipes uit gaan. Het Dafje dat vanmorgen om elf uur op Oriëntatierit. Heemskerk organiseert voor zaterdag 10 april een oriënteringsrit over 60 kilometer. Er wordt gereden in twee klassen. De start is om 13.30 uur bij het Hervormd Jeugdgebouw aan de Ten Katestraat. Men kan zich van 13 uur af laten inschrijven. De prijsuitreiking is in restaurant „De i Jansheren" aan de Kerkweg. soepele inrijrondjes. Het is een charmante, goed uitgebalanceerde carrosserie van de HVB, zoals ook het vorig jaar al op de Zandvoortse baan te zien was. De Eindhovense automobielfabriek, die zelf nu experimenteert met de formule III Alexis waarop de DAF-bak is gemonteerd is verder bezig een volkomen eigen race wagen met deze bak te ontwikkelen. De wagen van de AAS blijft uiteraard kleiner. Men draaide er op een ietwat vochtig circuit tijden van rond de 2.20 mee Maar dat kan veel beter", zeiden de enthousiaste AAS-leden. DE STOOMTRAWLER op de foto is de Claus Müller HH. 296, die op 20 juni 1950 nieuw werd overgedragen aan de opdrachtgever, de Rederij Hans Pickenpack te Hamburg. Het is een schip van 639 bruto reg. ton bij een lengte van 51,96 m, breedte van 8,66 m en een holte van 4,98 m. De 3 cilinder triple-expansiemachine had een ver mogen van 800 pk. Visruimcapaciteit: 5.000 kisten. In hetzelfde jaar kwamen nog twee zus terschepen gereed: de Paul Lübcke HH 298 en de Julius Pickenpack HH 295, res pectievelijk gebouwd voor de Rederij C. Andersen en Julius Pickenpack, beide ge vestigd in Hamburg Altona. Van het drietal was alleen de Julius Pickenpack een naam die van vóór de oor log terugkeerde. Deze trawler was in 1935 nieuw in de vaart gekomen, maar ging in de oorlogsjaren verloren. De drie in 1950 gebouwde stoomtrawlers waren de laatste die na de oorlog wer den opgeleverd door de Howaldtswerke in Hamburg; een grote werf, die zich daarna uitsluitend is gaan toeleggen op de bouw van koopvaardijschepen, ook voor Neder landse rekening. De Neder-Ebro, Neder- Eems, Neder-Elbe, Neder-Rhöne en Neder- Rijn zijn op deze Hamburgse werf ge bouwd. De eerste na-oorlogse opdracht voor de bouw van stoomtrawlers werd door de Hamburgse Howaldtswerke verkregen in 1947, toen een begin werd gemaakt met een aantal nieuwe stoomtrawlers aan de Duitse visserijvloot toe te voegen. Er waren enige beperkingen: zo mochten de schepen niet groter zijn dan 400 bruto reg. ton. Verscheidene Duitse werven togen aan het werk en in 1948-1949 kwamen bij de Howaldtswerke in Hamburg gereedde Peter Schlack HH. 289, Julius Fock HH. 284 en de Harvestehude HH. 291, schepen van 398 bruto reg.ton. De schepen waren welkom, maar de Duitsers waren er niet tevreden mee, want zij konden er uitslui tend op de Noordzee mee vissen. De beperkingen werden dan ook spoedig opgeheven en daarna lieten de grote stoom trawlers niet lang op zich wachten. Van die eerste na-oorlogse stoomtrawlers is thans weinig overgebleven. Voor 'n aan tal kon emplooi in het buitenland worden gevonden, andere werden voor de sloop verkocht. De Peter Schlack onderging onder andere dit lot, maar de Harvestehude en de Julius Fock gingen een nieuwe toekomst tegemoet in Italië. Laatstgenoemde traw ler werd in 1961 omgebouwd tot motor trawler. Het schip heet nu Emanueli Junior en de thiushaven is Bari. De Harvestehude ging in 1961 over naar een rederij in Rome, kreeg de naam Capodemonte, maar is stoomtrawler gebleven. Zoals gezegd, kwamen in 1950 bij de Howaldtswerke gereed: de Claus Müller, de Paul Lübcke en de Julius Pickenpack; De nieuwe HVB-monoposto met de standaard DAF-motor en variomatic, die gistermorgen op het circuit van Zandvoort door de Stichting AAS werd gepresenteerd. i-'SSvi BEVALLEN: E. M. C. Terra-Rozemeijer, z., Roos en Beeklaan 45, Santpoort; L. Bak ker-Waldijk, z., Fahrenheitstraat 5, IJmui den; M. A. Eijs-Buren, z„ Linnaeusstraat 115, IJmuiden; J. du Crocq-Minneboo, d., Grote Hout- of Koningsweg 290, Velsen- Noord; C. van den Boogaard-Webbe, z., Valeriuslaan 62, Driehuis; P. M. de Jong- Flohil, d., Maro wij nestraat 6, Santpoort; M. B. C. Vervaat-Terlingen, z., Papen- burghlaan 1, Santpoort; J. de Groot-Boes- senkool, d., Sluiseiland 20, IJmuiden; C. Zoon-Smit, d., van Rijswijkstraat 6, Velsen- Noord; M. G. Betjes-Roet, z., Meervliet- straat 58, Velsen-Zuid; H. Jansen-Bank, d., Noorderdorpsstraat 18, Velsen-Zuid; K. de Jong-Lok, d., Kennemerlaan 59, IJmui den; M. C. M. Schep-de Ligt, z., Plein 1945 no. 23, IJmuiden-Oost; L. E. Zwanenburg hei circuit gepresenteerd werd draaide Postma, d., Huygensstraat 21, IJmuiden; H. De stoomtrawler „Claus Müller". ze waren van groter formaat dan de drie van 1948-1949. De laatstgenoemde werd in 1959 al van de Duitse visserijvloot afgevoerd wegens verkoop naar IJsland: eerst kreeg 't schip daar de naam Keilir, maar in 1962 werd dit gewijzigd in Sirius. De thuishaven i* Reykjavik. De Claus Müller en de Paul Lübcke be horen nog tot de Duitse visserijvloot, al is er wel het een en ander veranderd. In de eerste plaats behoren zij niet meer tot de rederij die de schepen indertijd bestel de. De Eidelstedter Extraktions Fisch- mehlwerke Lübcke Co in Hamburg is thans de eigenaar en beide vaartuigen wor den nu geëxploiteerd door de Cranzer Fischdampfer A. G. in Hamburg Altona, tegenwoordig de grootste visserijmaat schappij van deze visserijhaven. Voorts is het tweetal in 1959 verbouwd tot motor trawler, iets, wat in Duitsland niet vaak is voorgekomen. Zowel de Claus Müller als de Paul Lübcke varen nu met een Deutz dieselmotor van 1250 pk. Ze kregen een kortere schoorsteen, hetgeen de schepen een moderner aanzien heeft gegeven. Dinsdagmiddag herdacht de heer F. v. Boogaard uit Driehuis het feit dat hij veertig jaar in dienst van Hoogovens is. De heer Van de Boogaard die al deze jaren de loonadministratie trouw geble ven is, werkt bij deze afdeling reeds vierentwintig jaar als kassier. De heer Th. M. van Erp, directeur ad ministratie, overhandigde de jubilaris in besloten kring het gouden Hoogovenem bleem, de zeester met briljant, de oor konde, het gouden polshorloge en het be- drijfsfoto-album. Ten slotte volgde nog „Het geschenk van binnenzak tot binnen- van der Zwet Slotenmaker-Deijkers, d. Koningin Wilhelminakade 88 zw, IJmui den; M. C. W. J. Grootjans-Takx, d., Val- ckenhoeflaan 51, Santpoort; M. M. de Klerk-Korthals, z., Kerkerinklaan 12, Sant poort; J. Groenland-Venema, d., Duinweg of Duivelslaan 22, Santpoort; J. A. Zeeuw- Post, z., Gijzenveltplantsoen 9, IJmuiden; E. M. Bakker-Heijn, d., Santpoortse Dreef 158, Santpoort; E. W. Zorgdrager-van Waart, d., Merwedestraat 78, IJmuiden; M. V. Eifler-Zeilstra, d., Rijnstraat 102, Haarlem; A. R. Koridon-Oellrich, z., de la Reijstraat 14, IJmuiden. OVERLEDEN: J. P. van den Reijssen, 47 j., Wulverderlaan 1, Santpoort; H. Mul ler, 81 j., wedn. van F. D. Bus, Kennemer laan 103, IJmuiden; E. Bourgonje, 76 j., wed. van N. W. Lubbers, Zandersstraat 41, IJmuiden-Oost. Advertentie te Santpoort, Hagelingerweg 69, tel. 8173 Bijk.: IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 4. tel. 2556 Bankgiro l'/« Spaarrente tot 4V» Vreemde valuta Effekten en gunstige opeustellingsureu (ook des avonds) voor Overnachtingen. Het aantal geregistreerde overnachtingen van buitenlandse gasten in hotels in 1964 is vergeleken met het voorgaande jaar met negen percent .toe genomen. Het totale aantal geregistreer de overnachtingen bedroeg 4.460-000, het geen een toeneming met 370.000 over nachtingen betekent. De heer Th. M. van Erp. directeur van de administratie, spelt de jubi laris het gouden Hoogovenembleem op de borst. zak", zoals de heer Van Erp het uitdruk te, de enveloppe met inhoud. Hierna werd een druk bezochte bijeen komst in de lunchkamer van het hoofdkan toor gehouden. De heer J. van der Vlis, chef loon- en salarisadministratie sprak de jubilaris toe en kenschetste hem als een levenslustig mens die met een gelijkmatig humeur en een groot gevoel voor humor door het le ven gaat. „Ik heb zelfs horen vertellen dat u met uw collega de heer Spruit in vroe ger tijden het gepresteerd heeft om ieder de schouders onder een ijzeren stang te zetten en de dames van het hoofdkantoor hierop gymnastische toeren te laten ma ken. Zo iets is tegenwoordig niet goed meer denkbaar De heer Van der Vlis, bood namens col lega's en vrienden een grammofoonpla tenspeler aan, mevrouw Van de Boogaard ontving een fraaie platenbak. De heer J. G. Nolst Trénité, chef van het ideeën bureau, dankte de heer Van de Boogaard voor de prettige samenwer king die dit bureau heeft met de kas sier Van de Boogaard. Tijdens de geanimeerde receptie kreeg iedereen de gelegenheid de jubilaris diens echtgenote, zoon en verdere familieleden hartelijk geluk te wensen met het jubi leum. Ten slotte dankte de jubilaris de sprekers voor hun hartelijke woorden en zijn vrienden en bedrijfsgenoten voor hun fraaie geschenken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5