„Weg naar onbeperkt vrije loonvorming ligt open" Circus Roberti staat in Aalsmeer gereed voor zijn eerste tournee Met Vijf mensen en tien wagens langs de dorpen van Brabant TRIUMPH DEALER kwekers ntoorbedienden, modinettes... Hunneschans 21 april officieel open Oud-staatssecretaris Roolv ink: Frauderende buffet chefs veroordeeld Gunstige omzet bij het Parkhotel Nederlanders getuigen in Auschwitz-proces Doden in het verkeer Directeur loonbureau 6 Dit jaar gaan drie grote en vier kleine circussen op reis door Nederland Kermis-acrobaat Apen, geiten, duiven Volgend jaar paarden WOENSDAG 7 APRIL 1965 de spaarbank met volledige bankservice HARRY OOMEN Advertentie Het zilveren jeugdcentrum De Hunne schans bij Uddel (gemeente Apeldoorn) zal op woensdag 21 april officieel worden geopend. Zeer waarschijnlijk geschiedt dit door een van de leden van het konink lijk huis. Het is namelijk zo goed als ze ker dat koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix naar Uddel zullen ko men. De volgende dag zal prinses Beatrix de eerste steen leggen voor het jeugdcen trum Het Zilveren Schor in Zeeland, waar het tweede ontmoetingscentrum van de stichting „Zilveren jeugdcentra" zal ko men. Het nieuwe circusseizoen staat voor de deur. De Nederlandse circusliefheb ber mag niet klagen, want naast circus Boltini en circus Belli zal ook het Duitse circus Sarrasani voorstellingen in ons land geven. Sarrasani, dat Nederland twee jaar geleden voor het laatst be reisde, zal zijn tenten in de maanden juni en juli opslaan in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht. Keuze dus uit drie circusprogramma's. Maar in feite is die keuze groter. Ons land telt nog enkele zeer kleine circus sen, die voorstellingen geven in de kleine dorpen en waarvan men meestal weinig hoort. Omstreeks Pasen gaan op reis cir cus Salomon, circus Hoepla en het open luchtcircus Arena. Verscholen achter een witte bungalow tussen grote bloemenkassen in Aalsmeer vinden w|' dezer dagen een nieuw cir cus, dat de afgelopen wintermaanden tot stand is gekomen. Het heet circus Robert! en zal donderdag voor Pasen met een rij van tien wagens uit Aalsmeer naar het zuiden trekken om in Noord-Brabant zijn eerste tournee te beginnen. Nederlands nieuwste circusdirecteur noemt zich Rob Roberti („je moet een circusdirecteur nooit naar zijn werkelijke naam vragen"), hij is 30 jaar en sinds kort getrouwd met de uit een Duitse cir cusfamilie stammende Doris Althoff. Dat huwelijk is niet zijn enige binding met de circus wereld; als kind speelde hij als acrobaat bij het Amsterdamse kindercir cus „Elleboog", waar hij in latere jaren met een pony optrad en duiven leerde dresseren. Rob Roberti, zoon van een aannemer van ■childerwerken, werd tenslotte te groot voor het kindercircus. Maar de wereld van het zaagsel bleef hij trouw. Toen hij achttien werd, en hij bij tal van bedrij ven een goed bètaalde baan en een vijf daagse werkweek kon krijgen, pakte hij zijn plunjezak en ging de kermis op. Als acrobaat werkte hij in diverse parade-ten- ten, zeven dagen per week, soms 17 voor stellingen per dag. De militaire dienst kon hem niet van ge dachten doen veranderen, want na het ver vullen van de dienstplicht was hij weer terug op de kermissen en ook in zalen, want Roberti had inmiddels zijn duiven- nummer weer opgebouwd. De afgelopen zes jaar maakte Rob Roberti bovendien nog honderden kindervoorstellingen van Tom Poes en Olie B. Bommel. Intus sen werkte hij als spreekstalmeester bij het Duitse lilliput-circus Schneider, waar hij zijn vrouw leerde kennen. Vorig jaar besloot hij samen met zijn Advertentie voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 TEL 19000 Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. vrouw een eigen circus te beginnen. „Ik geloof dat je in deze tijd met een circu: alleen maar kunt slagen als je heel groo' of heel klein bent. Ik ga het in het kleir doen om niet te veel risico te lopen." Achter zijn woning in Aalsmeer hebber wij de circustent bewonderd, een fraa: chapiteau van de firma Wieringa uit Gro ningen, een eenmastei van 12 meter door Rob Roberti en zijn vrouw Doris Alt hoff met een van hun geiten op de evenwichtsbalk, achter in de tuin van hun bungalow in Aalsmeer. Rechts en links een stukie van het wagenpark, op de achtergrond de nieuwe circustent. snede en een manege van 6 meter door snede. Rond de piste is een zitinrichting gebouwd voor ongeveer 400 bezoekers. „Ik ga een puur circusprogramma ma ken, dat helemaal op kinderen is afge stemd," zegt Roberti „Wij hebben geiten, duiven, apen, een goed clownnummer en nog een paar nummers waarover ik met het oog op de concurrentie nog zwijg". Circus Roberti hoopt iedere dag twee en soms drie voorstellingen te maken van anderhalf uur. „Als ik de toegangsprijs op 60 cent stel en een gulden voor vol wassenen, geloof ik dat we er best van kunnen komen", aldus de directeur. In het winterkwartier in Aalsmeer is circus Roberti de afgelopen maanden gereed gemaakt als een model-circusje van roodgeschilderde wagens, waarop met gouden letters de naam is aangebracht. Het wagenpark bestaat uit een veewagen waarin de menagerie is ondergebracht, een pakwagen, een platte wagen, een tractor, een apenwagen, twee caravans en enkele personenauto's. Op de apenwagen is directeur Roberti ape-trots; de dieren zullen namelijk door grote vensters te bekijken zijn, waardoor er in ieder dorp al belangstelling zal ko men voor het circun is opgebouwd. In die zelfde wagen staat een lichtmachine, een generator waarmee het circus zijn eigen elektrische stroom opwekt. De circusgemeenschap zal behalve de dieren bestaan uit vijf mensen, die niet alleen het programma presenteren, maar die ook de reclame moeten maken, de wa gens verslepen, de tent opbouwen en af breken, kortom die 24 uur per dag in touw zullen zijn om de eerste tournee van circus Roberti tot een succes te maken. Zal circus Roberti ooit uitgroeien tot een internationaal reuzencircus? „Ik hoop het niet", zegt de jonge directeur, „eigenlijk vind ik dat we nu al te groot zijn. Als de mensen na een bezoek aan circus Krone dat 200 paarden telt, thuiskomen, zeggen ze: er waren ook paarden. Als ik volgend jaar twee paarden heb en het publiek heeft de voorstelling gezien zal men ook zeggen: er waren ook paarden. In een piepklein circus kan een dressuurnummer met drie geiten meer indruk maken dan een enorme roofdierengroep in' een groot circus. Voor waarde is dat je een goed programma brengt. En dat hoop ik te doen". De Utrechtse rechtbank heeft twee vroe gere buffetchefs van een café-restaurant in Hoevelaken veroordeeld wegens ver duistering van de voor consumpties ont vangen gelden. Een 52-jarige Amersfoorter kreeg acht maanden, waarvan drie voor waardelijk. De ander, een 43-jarige inwo ner van Hoevelaken negen maanden, waar van drie voorwaardelijk. Er was veertien dagen geleden tegen beiden een jaar geëist. Het Parkhotel heeft in 1964 een winst geboekt van 81.300 (vorig jaar 65.000). Het dividend wordt zoals bekend verhoogd tot 11 (9) percent over een onveranderd kapitaal van 550.000 De exploitatiekosten zijn in 1964 niet on belangrijk gestegen en de verwachting is dat deze stijging zich ook in 1965 zal blij ven voortzetten. De directie vertrouwt dat de gunstige omzet van 1964 zich verder zal ontwikkelen, zodat de kostenstijging kan worden opgevangen. Mevrouw Roosje Corper-Blik en me vrouw Celine van der Hoek-De Vries, beiden uit Amsterdam, die haar langdurig verblijf in het kamp Auschwitz hebben overleefd, zijn opgeroepen om maandag 12 april als getuigen op te treden in het Auschwitzproces te Frankfurt. De bromfietser, die zondagmiddag bij een botsing met een auto op het kruispunt rijksweg 15 werd gedood en wiens identi teit niet kon worden vastgesteld, blijkt te zijn de 59-jarige ongehuwde kok uit Heem stede J. van Geest. De 33-jarige mevrouw A. G. Hofman- Donkelaar uit Heerden is gisteravond ver dronken toen de door haar echtgenoot be stuurde auto in de Willemsvaart bij Zwolle reed. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is gisteravond de 39-jarige fabrieksarbei der L. Wouda overleden aan de ernstige verwondingen, die hij in de nacht van 30 maart bij een verkeersongeluk had opgelo pen. De 81-jarige .mejuffrouw B. Vallen uit Swalmen is dinsdagmiddag bij het te voet oversteken van de rijksweg ter plaatse door een vrachtauto aangereden en zodanig gewond geraakt, dat zij kort na het onge val is overleden. In Tultjehorn is de vierjarige Guido Beemsterboer, toen hij op de weg achter zijn bal aanliep, onder de wielen van een door twee paarden getrokken aanhangwa gen gekomen. Het kind overleed ter plaatse. In Rotterdam-Hillegersberg is vanmor gen de zeventienjarige leerling-monteur Vincent van der Hoeven met zijn brom fiets tegen een vrachtauto gebotst. De jon gen overleed op weg naar het ziekenhuis. De rijkspolitie heeft meegedeeld, dat de vrouw, die gisteren op de Schipholweg ernstig werd gewond bij het ongeluk, dat de legerpredikant ds. K. de Hoop het leven kostte, niet uit de wagen van de predi kant werd geslingerd maar uit die van de tegenligger. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid dr. G. M. J. Veldkamp heeft mr. B. S. Frenkel benoemd tot directeur van het loonbureau. Prof. dr. C. D. J. Brandt, hoogleraar in de geschiedenis van de twintigste eeuw aan de universiteit van Utrecht, heeft prins Bernhard een exemplaar aangeboden van de dubbele cassette met langspeelplaten over het verzet in de jaren 19401945. Deze platen bevatten authentieke bandopnamen van toespraken van onder anderen prins Bernhard en wijlen koningin Wilhelmina. Overigens zullen bedrijfsleven en over heid er volgens de heer Roolvink goed aan doen, zich te blijven bezinnen op de situatie. In dit verband merkte hij op, dat een algehele vrijheid op loongebied onaf wendbare gevolgen heeft voor het prijsbe leid, terwijl grotere verschillen in de be loning eveneens onvermijdelijk zullen zijn. Nu het belangrijke instrument van de loonpolitiek de overheid niet meer als voorheen ten dienste zal staan, zal zij naar het oordeel van de heer Roolvink een des te doeltreffender gebruik van de overge bleven instrumenten moeten maken. Hij meent dat daarnaast een regelmatig over leg tussen overheid en centrale organisa ties van werkgevers en werknemers heil zaam kan werken. Overigens, aldus de heer Roolvink. is hiermee riet laatste woord over de loonpolitiek nog niet ge sproken: bij enige teruggang van de werk gelegenheid ot een te sterk opdringende inflatie kunnen de gedachten spoedig ver anderen. Over de meest gewenste structuur van onze maatschappij zei hij, dat deze er in grote lijnen als volgt uit zou moeten zien: in de eerste plaats een aantal sterke indus triële bedrijven waaronder enkele basisin dustrieën (zoals Philips, AKU, Hoogovens, Unilever en DAF), daarnaast middelgrote ondernemingen in de metaal-, textiel- en chemische industrie, een voor zijn taak be rekende agrarische sector en een levens krachtige middenstand. Een maatschappij, aldus de heer Rool vink, waarin aileen of in overwegende ma te grote ondernemingen bestaan met een zeer grote schare werknemers, is weinig aanlokkelijk. Volgens hem eist een gezon de samenleving een levenskrachtige mid denstand van zelfstandige ondernemers: Terwijl de middenstand zelf de taak heeft, waar mogelijk tot onderlinge sa menwerking te komen, ziet de heer Rool vink het als de taak van de overheid, een integratiebeleid en een specifieke midden- standspolitiek te voeren. Hij constateerde in dit opzicht een verbetering in het so ciaal-economisch beleid, dat tot voor kort sterk was afgestemd op de groot-industrie en de werknemers. Hun spaargeld (samen 4$ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffelsenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. „De aanhoudende hoogconjunctuur, gepaard gaande met een zeer gespannen arbeidsmarkt, heeft het onmogelijk ge maakt, de lonen aan het lijntje te hou den. Na jarenlange ervaring zowel voor als na 1959 doen we er verstan dig aan, dit maar ronduit te erkennen". Aldus de heer B. Roolvink, lid van de Tweede Kamer en oud-staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, vanmiddag in Lunteren. Hij sprak daar op de algemene vergadering van de Christelijke Kruideniersbond over „De kruidenier in de welvaartsstaat". Na de centraal geleide en de gedifferen tieerde loonpolitiek is de loonvorming ge heel in handen van het georganiseerde be drijfsleven gekomen, zo zei de heer Rool vink, maar ook dit systeem blijkt niet houdbaar te zijn. Aangezien er geen tus senvorm schijnt te bestaan, meent hij, dat de weg naar een praktisch onbeperkte vrij heid thans open ligt. Het enige middel dat de overheid dan nog ter beschikking blijft staan is, indien noodzakelijk, het af kondigen van korte of langere loonpauzes.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6