Twee kleurentelevisie- systemen in Europa „Het Zwanenmeer" bij Het Nationale Ballet, gebeurtenis van de eerste orde ■jp- t EXPOSITIES IN HAARLEM Boekenhoekje j WÊÊÊHÊÊm Hedenavond in Haarlemse Schouwburg NEGEN MUZEN Expositie in Zwartsluis in Thijssejaar Orgelconcerten in de DE titels zijn h„»„. ,.s v»-1 Grote Kerk hervat zi. uw.. m KjN il|ïg«||§il||ig||l WOENSDAG 7 APRIL 1965 David Koning Noerejev naar Wenen Oey Tjeng Sit „In 'tGoede Uur', Van der Gaag en Piersma in De Ark Bob Buys .- ':a-U\ m. WÊËÈÊË De radio geeft donderdag T elevisieprogramma P. Zwaanswijk T.V-nabeschouwingen Spanje-reportage BEESTEN EN ANDERE MENSEN door Gerald Durrell (Prisma-boeken). HET LEVEN VAN ONZE WAD VOGELS door G. Veen). Ad Interim WENEN (AP) Amerika en West- Duitsland zijn gisteren overeengekomen om hun twee kleurensystemen voor tele visie samen te smelten voor gezamenlijke toepassing in de meeste Westeuropese lan den. De overeenkomst, die tot stand kwam op de internationale conferentie te We nen, betekent dat Europa twee verschillen de systemen zal krijgen een Ameri kaans-Westduits dat ingevoerd zal worden onder de naam „Qiam" (quadrature Am plitude Modulation) en het Franse sys teem Secan (Sequential and Memorial) dat in Frankrijk toegepast zal worden, het gehele communistische blok en enkele Westeuropese landen. Amerikaanse en Westduitse autoriteiten zeiden dat tot de fusie van de beide syste men besloten is om een driewegsplitsing tussen de concurrerende systemen te ver mijden. Een dergelijke splitsing zou tech nisch moeilijke vraagstukken hebben doen ontstaan en mogelijk de invoering van kleurentelevisie op het vasteland ver traagd. Voor het Franse systeem spraken zich zestien landen uit, waaronder de Sovjet- Unie en een groot aantal Oosteuropese lan den, alsmede Spanje, Luxemburg en Grie kenland. Voor het Britse systeem waren Oostenrijk, Zwitserland, Italië, West-Duits- land en de vier Scandinavische landen. Het Amerikaanse systeem had als voor standers Nederland, Ierland en Groot- Brittannië. België, Zuidslavië en Turkije maakten hun keuze nog niet bekend. HET IS EEN MEER dan voortreffelijk idee geweest van de directrice van het Nationale Ballet om „Het Zwanenmeer" als avondvullend werk op het repertoire te nemen, toen eenmaal kwam vast te staan dat men over de benodigde Russische specialisten kon beschikken voor de instudering in romantische stijl. Sinds de pre mière in het nieuwe cultuurcentrum van Apeldoorn is de voorstelling overal, waar herhalingen plaatshebben, in enkele uren uitverkocht. En ook dat is een bijzonder verheugend verschijnseL Gegeven de historisch gegroeide achterstand en onder waardering van de danskunst in Nederland is het noodzakelijk, dat wij ook om nieuwe vorderingen te kunnen maken nu eindelijk aansluiting vinden bij de grote traditie. „Het Zwanenmeer" is het onovertroffen hoogtepunt van de romantiek in het theater, die in het Rusland van het laatste kwartaal van de vorige eeuw een vorste lijke nabloei beleefde. De thans gepresenteerde versie is gebaseerd op de choreo grafie van Marius Petipa en diens gevoeliger begaafde assistent Lev Ivanov van 1895, twee jaar dus na de dood van de componist, die mede dank zij dit melodieuze bravourestuk naar menselijke maatstaven onsterfelijk is gebleven: Pjotr Iljitsj Tsjaikofsky. HET LAAT ZICH moeilijk definiëren, waarop de populariteit van dit ballet be rust. Het is als het ware legendarisch ge worden door vele vermaarde vertolkingen. Het is dan ook een verheugende gedachte, dat er deze zomer tijdens het Holland Festival geroutineerde solisten uit Moskou voor de vervulling van de hoofdrollen ko men. Te lang immers hebben wij hier de grote voorbeelden moeten ontberen. Intus sen dient een evenzeer voorbeeldige ver sie als praktische leerschool voor eigen krachten om zich op te werken naar het hoogste niveau. Het verhaal van de prins, die niet tot een huwelijk kan besluiten en dan verliefd wordt op een door boze to vermacht tot zwaan getransformeerd vrou welijk wezen, heeft een sprookjesachtige kwaliteit. Dat betekent ook, dat men voort durend bezig is geweest er een diepere zin in te ontdekken. Tot in het lachwekkende befaamd is de interpretatie van de hoofd' redacteur van een Engels ballettijdschrift, die er als verborgen motief de moederbin ding in ontdekte. Toch moet er cultuurso- ciologisch en psychologisch veel wetens waardigs in steken. Het is hier niet de plaats om daar dieper op in te gaan. Maar de verleiding tot bespiegeling over de sym boliek van de zuiverheid, over de gevaren van het blindelings meeslepende en de uiterlijke schijn, alsmede vooral over het „Victoriaanse" ontwaken van het bewust zijn is wel heel groot. LATEN WIJ ONZE aandacht echter rich ten op de vertoning. De instudering is het werk van de vermaarde pedagoge Marina Shamshewa en de choreograaf Igor Belski, welke laatste zich ook met de mise-en- scène belastte. Wat zij hebben weten te bereiken aan lyrisch lijnenspel is fenome naal het is eenvoudig niet te geloven, dat hier Hollandse meisjes bezig zijn. Wat men mist in de meer of minder solis tische partijen is de doorverbinding der op zichzelf fraaie bewegingen. De techniek wordt wel beheerst, maar de integratie ontbreekt. Na het voorgaande zal het misschien enigszins de verbazing wekken, zeker als men proeven heeft gezien van het Sovjet- Russische realisme, dat in deze zetting de eigenlijke dramatiek is afgezwakt. Het lijkt mij bepaald overdreven of geborneerd om te zeggen dat men daardoor veel mist, zeker als men bedenkt dat vooral de in- tens vervelende pantomimes zijn gecou peerd tot het absoluut noodzakelijke. Wat er overblijft is vrijwel pure dans, in de prachtige vierde akte die choreogra fisch het fameuze tweede bedrijf overtreft zelfs modern op een manier, die aan Balanchine doet denken. De derde akte is een divertissement, waar men gemakke lijk doorheen komt bij de wetenschap, dat het „stunt"-duet er het spectaculaire be sluit van vormt. Het eerste bedrijf is eigenlijk het minste gelukt, mede door on duidelijkheid van het slot. ZO LANGZAMERHAND heeft ieder land zijn eigen Zwanenmeer, waar op zichzelf niets tegen is. Deze Nederlandse van Rus sische herkomst kan op eigen verdiensten in de ontwikkeling van de traditie worden beoordeeld. Overal elders en voorheen wer den de rollen van Odette (de witte zwaan) en Odille (de zwarte zwaan) door één bal lerina uitgevoerd als een demonstratie van uiterste veelzijdigheid. Bij het Nationale Ballet heeft men verschillende danseressen voor deze sterk uiteenlopende partijen. Daar blijkt geen enkel nadeel uit voort te vloeien. Overigens kan het zeker geen kwaad er op te wijzen, dat de pas-de- deux uit de tweede akte technisch andere maar zeker zo hoge eisen stelt als het vir tuoze „nummer" uit de derde. Een gedetailleerde critiek op de voor stelling wil ik graag tot donderdag uit stellen. Woensdag immers kan men in de Haarlemse Schouwburg eerst zelf gaan zien, hoe de bezetting met Maria Kop- pers, Simon André en Kathleen Smith zich kwijt van deze grootscheepse opgave. Het is hoe dan ook een gebeurtenis van de eerste orde. De bekende Russische danser Rudolf Noerejev, die enkele jaren geleden bij een optreden in West-Europa besloot niet te rug te keren naar de Sovjet-Unie, gaat als choreograaf werken bij de Opera van We nen. In mei van het volgend jaar zal zijn eerste werk worden uitgevoerd. Tot dus ver was Noerejev verbonden aan het uRoyal Ballet" in Londen. Romanprijsvraag Nederlandse Boekenclub. Op verzoek van vele belangstellenden heeft de Nederlandse Boekenclub te Den Haag besloten, de inzendtermijn voor haar grote romanprijsvraag te verlengen tot maandag 2 mei 1966. De Nederlandse Boekenclub organiseert deze prijsvraag om enerzijds reeds „gevestigde" schrij vers aan te sporen, anderzijds nieuwe schrijvers te ontdekken. Ook auteurs, die niet eerder hebben gepubliceerd, kunnen dus inzenden. De drie uitgeloof de prijzen bedragen resp. 10.000, 5.000 en 2.500 gulden; daarenboven zullen de be kroonde romans op normale wijze door de Nederlandse Boekenclub worden uit gegeven en dienovereenkomstig gehono reerd. Exemplaren van het prijsvraag reglement kunnen worden aangevraagd bij het Lectoraat van de Nederlandse Boekenclub, Prinsevinkenpark 2, Den Haag, telefoon (070) 512081. Michael Chaplin wordt zanger. Michael Chaplin, de 19-jarige zoon van Charles Chaplin, die in Londen van 10 pond steun moet rondkomen, wordt zanger. Een voorwaarde van het contract is, dat hij zijn slierterige baard moet laten af scheren. De 31 jaar oude Andy Wood, die voor een muziekuitgeverij werkt, heeft de jonge Chaplin na een auditie gecontracteerd. Michael, zoon van Char les en diens vrouw Oona, heeft 'de laat ste weken van maatschappelijke steun geleefd. Daarvan moet hij ook zijn echt genote, een 24-jarige actrice, en hun zes maanden oude zoon onderhouden. Zij zijn tegen de wil van zijn vader in Schotland in het huwelijk getreden. Advertentie Mengmeststof voor kamerplanten 65°/o - 100 grs - 65 ets. Volop bloei en groei De witte zwaan Odette (Maria Kop pers) en de zwarte zwaan Odile (Kathleen Smith) met Prins Siegfried (Simon André). In het museum Schoonewelle te Zwart sluis is onder de titel '„Kunst en vlieg werk" 'n natuurhistorische tentoonstelling geopend. Het betreft hier een standaard verzameling van fauna en avifauna uit het natuurgebied van noord-west Overijs sel, dat uniek is in West-Europa. De ten toonstelling is gewijd aan wijien dr. Ja cob P. Thijsse. „IN 'T GOEDE UUR zijn deze maand werkende dilettant en ik zou hem zijn tekeningen te zien van Oey Tjeng Sit; Sit hobby niet willen afpraten. Ik kan me ook voorstellen, dat mensen als hij graag eens wat van hun hand laten zien. Dat hij veel werkt is uit zijn schilderijen te lezen. Mooi kon ik ze niet vinden en dat zal wel te wijten zijn aan de moeilijk te be reiken langdurige concentratie in een ont wikkeling. Anders is dat bij W. Piersma, die zich geheel aan de schilderkunst kan wijden. Piersma heeft kunnen „sjouwen" op zijn doeken, zoals men dat onder schil ders wel zegt. Zijn felle kleur is daarmee tot grotere rijpheid gekomen dan in het werk van zijn mede-exposant. Hij gaat ook meer uit van puur schilderkunstige ideeën al geldt het onderwerp hem ook sterk. voor zijn vrienden en Oey als handteke ning onder 't werk. Oey is van Chinezen bloede en kwam al voor de laatste oorlog uit het toenmalig Nederlands Indië, dat| ook naar zijn overtuiging het onafhanke lijk Indonesië diende te worden. Oey is hier gebleven. Hij heeft hier vrouw en werk als apotheker gevonden; en daar naast zijn plaats onder de Nederlandse beeldende kunstenaars. Met Henk Broer samen heeft hij het tijdschrift voor teke ningen ,£wart-wit" opgezet, een tijd schrift dat lange tijd uit de roulatie was maar nog niet zo lang geleden weer ver schenen is. Hoewel Oey ook schildert en mij met enkele doeken wist te boeien, is I Zijn uiten kan men expressionistisch noe- voor hem het tekenen het begin van alles. I men. Hij is daarbij niet zwaar op de hand Zo ongeveer drukte hij het eens tegenover en toont een gezonde humor, die hem wel mij uit. En men voelt wel aan zijn thans beschermen zal voor een te zeer uitglij geëxposeerde werk hoe vrij hij zich in het den naar een geloof in de wel eens te zeer tekenen kan uiten. Met grote zwier voert vermeende belangrijkheid van de verf en hij zijn pen over het vlak en dat met een het neergooien daarvan, dat hem blijkens beheersing van het vlak, die te danken zou kunnen zijn aan zijn ras. Het gemakke- lijkst zal men zijn katten ontmoeten. Moei lijker wordt hij misschien verstaan in an dere tekeningen, waarin zijn voor mij won derlijke fantasie tot uiting komt. enkele doeken wel heeft aangeraakt. klarend bedoeld en moeten gezien worden jn nog kille Grote Kerk te Haar- Sh'SeS'jw"werf dinsdagavond door de stads- ding uitdrukt. Enkele tekeningen hebben organist Albert de Klerk het eerste van een bijschrift, dat ons vertelt, dat zij naar de gemeentelijke orgelconcerten ge- aanleiding van ervaringen in de Dordog- a even, die voor het voorjaar en de zomer ne ontstonden. Daarmee is mij het con-1 tact iets directer, al is de aan bedoelde 7A)n vastgesteld. Een vrij talrijk audi- tekeningen te proeven humor van Oey toch torium van orgelvrienden luisterde op ook in de rest wel duidelijk. Men kan hem deze avond naar de uitvoering van een vergeleken kunnen worden. Zijn werk is ccuwse orgelmuziek, me echter bevrijdender dan dat van Mel- le. Het is ook of deze aan de rand van de Jordaan vlak bij de Westertoren geves tigde Chinees in zijn tekeningen een nos talgie verraadt naar het licht en de ruimte van zijn land van herkomst. TOT 28 APRIL IS IN DE ARK werk te zien van J. v. d. Gaag en W. Piersma, bei de uit IJmuiden. V. d. Gaag is een hard- .Katten" van Oey Tjeng Sit. V 'V- DONDERDAG 8 APRIL 1965 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Och tendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huishoudelijke zaken, praatje. 11.15 Pianorecital: mo derne muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Lichte orkestmuziek (gr.) 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Licht ensemble en zangsoliste. 12.50 Draai- orgelmuziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Me dedelingen, eventueel actueel of gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte orkestmuziek (opn.) 14.00 Ste reo: Bariton en piano: moderne en klas sieke liederen. 14.30 Dieren in en rondom het huis, programma over huisdieren. 15.15 Gitaarspel met instrumentale bege leiding (gr.) 15.30 Radio Kamerorkest: klassieke en moderne muziek (opn.) 16.00 Nieuws. 16.02 Van vier tot vijf, een radio programma in een Notedop. 17.00 Minjon. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 19.20 Uitzending van de Anti Revolutionai re Partij. Spreker: Mr. W. R. van der Sluis, Sekretaris van de Anti Revolutionai re Partij. 18.30 Ritmisch ensemble en zangsolisten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sportparade. 19.30 Johan Willem Friso Kapel. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Filhar monisch Orkest en solist: Klassieke en moderne muziek (opn.) In de pauze: 20.55 Nieuwe waarheden over werknemers, klankbeeld. 22.05 Moderne pianomuziek (gr.). 22.15 Licht instrumentaal sextet, 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actu aliteiten. 23.05 Nieuwe grammofoonplaten 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NRCV. KRO: 7.00 Meditatie. 7.05 Ouverture: reportages en commentaren, wegeninfor matie en lichte grammofoonmuziek. (7.30- 7.40 Nieuws. 8.00 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Moderne en semiklas- sieke Spaanse orkestwerken (gr.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Zang en pia no (gr.): lichte muziek. 12.10 Leven op het land, gesprek. 12.27 Mededelingen t.b. v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Deze week, praatje. 13.00 Klassieke en moderne grammofoonmeziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Draaiorgelklan ken (gr.). 14.30 Semi-klassieke muziek (gr.). 15.30 Pianorecital: moderne muziek 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kinderkoor met orkestbegeleiding. 17.45 Lichte orkestmuziek (gr.). 17.55 't Clubhuis, sportrubriek. 18.10 Meisjes koor en licht instrumentaal sextet. 18.30 Sociaal perspectief, lezing. 18.40 Accorde- onspel met kwartetbegeleiding: lichte mu ziek. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Oude geestelijke koor muziek (gr.) 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 Boe ren en burgers in Buitenveen, hoorspel. 20.40 Samen uit, samen thuis: gevarieerd programma. 22.00 Kerkorgelconcert: klas sieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platennieuws. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. (Om 12.25-12.30 Weerbericht en medede lingen voor de scheepvaart). 12.50 Beurs berichten en programmaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws 14.03 L'Italiana in Algeri, opera. (Om 15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Franse les. 16.24 Liederen 16.50 Harprecital. 17.00 Nieuws. 17.15 Volks muziek. 17.45 Koorzang. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport- berichten. 18.30 Moderne muziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Lich te muziek. 19.50 Politiek praatje. 20.00 Klassieke muziek. 21.05 Boekbespreking. 21.20 Pianoconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek en poëzie. 22.45 De Zeven Kun sten. 23.00 Nieuws. 23.05 Opera- en Belcan- toconcert 23.55-24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I internatio- 17.10-17.45 NTS: 17.00 De Verrekijker, naai jeugdjournaal: VARA: Voor de jeugd. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Teleac: Televisie-academie. NCRV19 35 De Be verly Hillbillies, TV-film. NTS: 20.00 Jour naal. 20.10 Voetbal: NederlandNoord-Ier- land. 22.00 Attentie. 22.25 Journaal. 22.40 Teleac. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 Tussen Bach en Beatle: muzikaal verzoekprogramma. 20.20 Het ei en wij: programma over de problemen in de pluimveehouderij. 20.50-22.10 Een engel in Brooklyn, speelfilm, (alle leeftijden). NEDERLAND I. AVRO: 15.00-15.45 Voor de vrouw. NTS 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 De Verrekijker, internationaal jeugdjournaal. 19.15 Van gewest tot ge west, regionaal journaal. AVRO: 19.35 Lu cy en Viv in ijs, Lucille Ball-show. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Te- levizier. 20.40 Danscontrasten: vier-dans- impressies. 20.55 Er wacht iemand, TV- spel. NTS: 22.30-2235 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.02 Tommy Dorsey-Show, muzikaal pro gramma (produktie van de Saarlandse TV). 20.35 Hand in hand, korte documen taire rond het Wit-Gele Kruis. 20.55 Het grote avontuur, serie gedramatiseerde episodes uit de geschiedenis van de Ver, Staten van Amerika. 21.45-22.10 Onze man in Londen. dorp geeft op donderdagavond 29 april a.s. aanvang 8.15 uur, een kerkconcert in de Gereformeerde Kerk aldaar. De medewer kenden zijn: Lize Schoo, sopraan; Corrie Frenie, alt; Marijn Ros, orgel; Arie Butter, hobo. Dirigent: Richard Heidema. Het programma vermeldt cantates voor koor, soli en orgel van Johan Kuhnau enl^15 lcl u« Piet Post, aria's van Bach en Handel, een I en' en gespannen situatie hoboconcert van Corelli, koraalbewerkin gen van J. S. Bach en een drietal Engelse hymnen voor koor, soli en orgel. DE FANTASIA in G van Johann Sebas tian Bach, een improvisatorisch stuk, ge kenmerkt door wisselende uitdrukkings kracht en door een evenwichtige opbouw werd de inleiding van het concert. Glan zende klankentimbres droegen met de gaafheid van de uitvoering bij tot een transparante tekening van deze structuur, waarvan ranke arabesken de levendige or namentiek vormden. Voor de veel oudere compositie van Antonio de Cabezon (1510- 1566), „Diferencias sobre la Galliarda Mi- lanesa" koos. Albert de Klerk de oude, vóór-renaissancistische, bijna middeleeuw se register-timbres, die de karakteristieke schoonheid van deze pure muziek konden openbaren. EEN „TIENTO MENO" van een andere oude meester Juan Battista Cabanilles (1644-1712) toonde in zijn grotere beweeg lijkheid van melodische opbouw, in zijn I „coloratuur" passages met name, een ont- wikkeling naar de renaissance-stijl. Deze 'wat uiterlijke glans bleek in de fraaie Or gel-suite van Domenico Scarlatti plaats ge maakt te hebben voor een treffende in- houdsdiepte en in de Fuga's in a en g van Handel zelfs voor een bezonken voor naamheid, die mede door de gestaag voort- stromende constructieve klanken bepaald werd. Geheel in de sfeer der zuivere mu zikale schoonheid, die Albert de Klerk op dit concert bracht, bleef ook de vertolking van het Offertoire uit de „Messe solem- nelle" van Francois Couperin, muziek, waarvan de liturgische zin, ondanks het ontbreken van de dienstbaarheid aan een liturgische tekst, eeuwen geleden reeds be seft en aanvaard werd. Hierin lag de er kenning, dat het orgel, of juister de or ganist een liturgische functie had. De beheerste uitvoering, uitmuntend door een duidelijke expositie van de doorzichti ge polyfonie, werd een fraai slot van deze eerste avondorgelbespeling in het nieuwe seizoen. ,Een onvoltooide reportage over Spanje in Europa", luidde de titel van het pro- TT n i Igramma waarvoor de bereidingen halver- LiOncert in rTOOIUClOrp wege gestaakt moesten worden omdat de tt 7.KRO-équipe plotseling gearresteerd en het Het Christelijk Gemengd Koor te Hoofd- ,anH „,orH t„ w Een gezellig geschreven boek van een dierenkenner bij uitstek. Durrell heeft overal ter wereld dieren gevangen en heeft nu op Jersey een eigen dieren tuin. In dit boek beschrijft hij hoe hij de dieren voor zijn tuin bemachtigde. Het werk munt uit door levendige be schrijvingen, waarin zoals de titel al zegt de mensen net zoveel aandacht krijgen als de dieren. De kostelijke teke ningen verhogen de waarde van het boek zeer. land uitgezet werd. In oorsprong was het de bedoeling de reportage, die Spanje'» plaats in Europa, eventuele toetreding tot de E.E.G. en andere westelijke gemeen schappen tot onderwerp zou hebben, later uit te zenden, maar de uitwijzing van de ploeg, de praktische onmogelijkheid nog eens terug te keren om het werk af te ma- in Spanje waar vooral de intelligentsia zich de laat ste tijd begint te roeren, maakten het noodzakelijk deze „onvoltooide" zo actu eel mogelijk op het scherm te brengen. Dat het een uitstekende reportage was, al wogen de laatste loodjes van de „begin selverklaringen" van Gil Robles (leider van rechtse oppositie), Tierno Galvan (so cialistisch oppositieleider) en José Aran- guren (christen - democraat) wel wat zwaar, behoeft geen betoog. Daarvoor stonden de namen van Hans Keller, Daniel de Lange en Ed van der Elsken borg. De laatste had met zijn zelfontwikkelde, ge makkelijk hanteerbare geluidscamera, heel levendige beelden gemaakt, op straat en ook binnenshuis (Van der Elsken werk te uit principe alleen met het „beschikba re licht" en heeft dus geen flitslampen en dergelijke van node), en zal het mede aan het onofficiële karakter van deze ca mera gelegen hebben dat de Spanjaarden die geïntervieuwd werden zo frank en vrij over hun bezwaren tegen het Franco regiem en hun hoop op een opleving van de democratie, dorsten te spreken. Dat waren dan de schrijver-journalist F Makkink (L I Ridruejc („ik ben democraat, maar maak 'geen aanspraak op oorspronkelijkheid"), de toneelschrijver Alfonso Sastro (die Een uitgave in de serie „Vogelleven I de fijne kneepjes van de censuur uitieg- in Nederland", die op hetzelfde hoge de), Spanje's beroemdste „interne" film- peil staat als de andere deeltjes. Het regisseur Juan Antonio Bardem (de be- onderhavige werkje is de tweede her- roemdste „externe" is Bunuel) en de be- ziene druk van „Vogels en Wadden en riviermonden". De tekst is aangevuld met foto's en tekeningen van de schrij ver. KATTEN EN HUN VERZORGING I door P. M. Soderberg (Broekman en De\ Meris n.v., Amsterdam). Een uitgebreid met vele foto's ver lucht boek, waarin vooral de ziekten van katten zeer gedetailleerd worden behandeld. Een geschikte vraagbaak voor hen, die een kat hebben of er een willen aanschaffen. faamse schilder Antonio Saura (van wie ook werk in het Stedelijk Museum hangt), die vertelde dat hij in Spanje vrijwel niets bezit van zijn eigen heden daagse schilders. Voor een ongedwongen intermezzo zorgde het huisbezoekje aan troonpretendent Juan Carlos, die een foto van prins Bemhard op de schoorsteen had staan, een aardige maar verwarren de geste, waardoor menigeen in de ver onderstelling zal zijn komen te verkeren dat Don Carlos en Irene ad een dochtertje hebben.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7