„Raffinaderij en petro-chemie tijdige injectie voor verouderde industrie" „Economische vooruitgang is nodig voor verhoging van het levenspeil" DE NIEUWE SKODA1000 MB f 5450 Tien jaar geëist wegens poging kind te doden „Wij nemen geen risico's met lucht- en waterverontreiniging" WETHOUDER DEN UYL VAN AMSTERDAM: Meisje uit Zandvoort meegelokt Haarlemse rechtbank: „geen gesloten deuren" Een vrouw is een vrouw is een vrouw, ze wil nylons die heel zijn maar ze heeft welnspech Daarom wil ze 'n reserve, zelfde Meur, zelfde maat. En wat wenst ze dus, hoopt ze dus voordelig, verstandig) De praktische drie van Ten Cate 3! Drie nylons in een verpakking: één maat—één lengte—één kleur—fl. 2.90 VRIJDAG 9 APRIL 1965 11 Vier miljoen Doelmatig terrein Neem de proeft SONORA modern én degelijk royaal én zuinig luxueus én praktisch sportief én veilig SK0DA-DEALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal. telefoon 52301 LÉ Hoogwaardig Onjuist vast tapijt 't binnenhuis 11 Burgemeester Van Hall van Amsterdam: Nooit bezorgd Zuiver gordijnstoffen 't binnenhuis Uit angst Opsporing voor een goed karpet van de betere fabrieken 't binnenhuis ft (Van een onzer redacteuren) „HET IS ONJUIST TE VERONDERSTELLEN dat voor het weren van een olieraffinaderij met petrochemische industrieën men iets positiefs voor de leef baarheid van een bepaald gebied doet. Het tegendeel is juist waar. Ik kan uit volle overtuiging beweren dat de ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied in deze zin de hefboom is voor de ontwikkeling van midden en noordelijk Noord- Holland. Ik beschouw een snelle vooruitgang van de economische ontwikkeling als een primaire voorwaarde voor de verhoging van het levenspeil. Dank zij de vestiging van Mobil Oil en de zich daaromheen vestigende industrieën zal de levensstandaard drastisch worden verhoogd, niet alleen voor Amsterdam, zeker niet, maar voor een groot deel van Noord-Holland en zelfs voor een groot deel van ons land. We moeten er natuurlijk wel met een niet aflatende inspanning voor waken dat water en lucht verontreinigd worden. Op dit gebied ligt een grote taak voor de overheid!" Deze woorden sprak gistermiddag in het gloednieuwe Congresgebouw voor het RAI-complex wethouder drs. J. M. den Uijl van Amsterdam. De wethouder, die waar schijnlijk zeer binnenkort minister van Economische Zaken van het nieuwe kabinet «al zijn, hield voor een gehoor van journalisten uit Zaanse en Kennemer gemeenten, Amsterdam en enkele afgevaardigden van die gemeenten een gefundeerd betoog over de economische noodzaak van de vestiging van een olieraffinaderij met petrochemie in het Noordzeekanaalgebied. De wethouder begon zijn inleiding met een uiteenzetting over de revolutie die de aardolie en de aanverwante produkten in de energiebehoefte van de wereld hebben ontketend. „In 1950" zo zei de heer Den Uijl, voorzag de olie in circa dertien per cent van de energiebehoefte. In 1960 was dat percentage al opgelopen tot zevenen twintig en voor 1975 verwacht men zelfs een percentage van vijftig, althans in de landen van de Europese Economische Ge meenschap. Verder vertelde de wethouder dat de chemie op basis van aardolie de snelst groeiende tak aan de industriële boom is. „Men stelt dikwijls" aldus de heer Den Uijl, dat een olieraffinaderij en zelfs de gemechaniseerde chemische industrie niet arbeidsintensief zijn. Ook is men vaak bang dat de baten omdat er buitenlands ka pitaal in geïnvesteerd wordt zal weg vloeien naar het buitenland. „Men moet echter niet vergeten dat de vestiging van de raffinaderij voor onze bestaande indu strieën een enorme economische injectie zal betekenen." De wethouder haalde hierbij het voor beeld van de Esso-vestiging bij Rotter dam aan. „Daar werden twee reusachti ge fabrieken gebouwd" zo zei hij, „een raffinaderij van tweehonderd miljoen gul den en een aromatenfabriek van tachtig miljoen. Tachtig percent van de door deze industrieën gedane investeringen bestond uit opdrachten aan de Nederlandse indu strie. „Ook zegt men vaak dat het toch niet noodzakelijk is deze olieraffinaderij aan het Noordzeekanaal te vestigen en hierbij komt men dan onmiddellijk met het argument, dat er toch immers een pijpleiding Rotterdam-Amsterdam wordt aangelegd om de ruwe aardolie aan te voeren. Dat is juist. Er komt een olie leiding, maar dat is nog geen reden om te zeggen dat de olieraffinaderij niet aan diep vaarwater van het Noordzeekanaal behoeft te liggen. De te vestigen raffina derij van Socony Mobil Oil is namelijk een exportraffinaderij. Zeker vijftig per cent van het geleverde produkt zal wor den uitgevoerd. Deze uitvoer zal voorna melijk per schip geschieden. Vandaar ook de grote betekenis voor het havengebied. „De eerste opzet is een fabricage van vier miljoen ton, maar men wil zeker naar acht miljoen ton" aldus de wethou der. Over de angst dat een groot deel van de baten naar het buitenland zal weg vloeien zei de heer Den Uijl: „Elke uit gekeerde gulden dividend betekent dat vijftien gulden ten goede zijn gekomen aan de overheid (belastingen) en opdrach ten aan het Nederlandse bedrijfsleven door herinvesteringen" „Waarom nu vestiging in het dicht be volkte Noordzeekanaalgebied en niet bij voorbeeld in een van de IJsselmeerpolders of het Balgzand" zo vroeg de wethouder zich af. Hij beantwoordde zijn vragen zelf. „We hebben zoals ik juist opmerkte te maken met een exportraffinaderij, dus is diep vaarwater nodig" zo stelde hij. Bo vendien was de Mobil Oil geïnteresseerd in vestiging ergens in Europa op zeer korte termijn. Er is momenteel in West- Europa een temposlag gaande, die wij, althans waar het Mobil Oil betreft, heb ben gewonnen. Voor de export is de lig ging van de raffinaderij in het westen van Nederland uitermate geschikt. Aan het Noordzeekanaal was op korte termijn doelmatig terrein voorhanden. Voor de maatschappij was verder het economische klimaat, en het feit dat het gebied dicht in de buurt van een groot arbeidspotentieel is gelegen, doorslagge vend. Dat waren de beweegredenen voor Mobil Oil. En voor ons? Afgezien van vele andere aspecten is het zonder meer duidelijk dat de Amsterdamse en Zaanse industrie een economische injectie nodig heeft. Het zijn beide namelijk zeer oude industriegebie den. Dat betekent dat er een zekere ver starring in het produktiepatroon is op getreden, men heeft dikwijls een nog goed functionerend maar toch verouderd pro- duktieproces, waardoor de kostenbasis te hoog wordt. Neemt u bijvoorbeeld de industriegebie den in Brabant, Limburg en Twente. Die zijn na de tweede wereldoorlog zeer sterk gegroeid. Men kon daar de modernste ideeën invoeren, terwijl men in Amster dam en de Zaanstreek met verouderde fa brieken en installaties zat. Dat was ook de oorzaak dat in Amster dam bijvoorbeeld het aandeel in de indu- Advertentie de Velasquee SONORA, een rèsechte Senoritas, een ware Velasques voor 16 cent Nu in een vernieuwde samen stelling, waardoor de smaak van de beste tabakken nóg beter tot zijn recht komt. In de rode blikjes met de zachte rand. 10 stuks doosjes 1,60 20 stuks blikjes 3,20 50 stuks kistjes 8,— Wethouder Den Uijl van Amsterdam, waarschijnlijk binnenkort minister van Economische Zaken, svrak giste ren in het nieuwe congresgebouw over de noodzaak van de vestiging van de olieraffinaderij van Mobil Oil langs het Noordzeekanaal. Advertentie EEN VEILIGE KEUZE li ii—i^— niliijiiiiijiii tenbasis te hoog is houdt men het niet in de scherpe concurrentiestrijd. Vereist zijn nieuwe werkmethoden, een betere kosten basis en een gemoderniseerd produktie- proces. Dat is echter een hele stap. In Amsterdam en in de ^aanstreek zijn na de oorlog betrekkelijk wéinig zeer grote industrieën gebouwd. Zonder de ingreep, zonder een doelbewuste stimulering door de vestiging van nieuwe industrieën zal het aandeel van Amsterdam en de Zaan streek nog verder teruglopen, hetgeen in houdt dat het welvaartspeil zakt en diver se voorzieningen in dit dichtbevolkte ge bied op het gebied van de recreatie, cul tuur, infra-structuur etc. niet gerealiseerd kunnen worden. We moeten een hoogwaardige produktie in stand houden, pas dan zal het mogelijk zijn tegemoet te komen aan de "fcCer bij zondere behoeften van een centrum als Amsterdam en zijn omgeving. Amsterdam nu spreek ik dus uitsluitend over de hoofdstad is een sterk verouderd woon- en werkcentrum. Aan de infra-structuur van de stad moet zeer veel gedaan wor den. Ik noem nu bijvoorbeeld het treffen van ingrijpende verkeersmaatregelen, het aanleggen van wegen en bruggen, om van de tunnels en de aanleg van een metro nog maar te zwijgen. Dat kost ettelijke miljoenen. Zo zou ik kunnen doorgaan. Het is dus ge woon nodig dat er een grote industriële ex pansie komt, anders kunnen de nodige voorzieningen nu eenmaal niet getroffen worden. Ik beschouw de economische ont wikkeling dat ook als een essentiële voor waarde voor een noodzakelijke verhoging van het levenspeil. Men komt er niet met te zeggen: „Het gaat nu toch goed, er is toch werk?" Stilstand is achteruitgang. On ze bevolking groeit razendsnel. We zullen moeten werken en bouwen aan onze toe komst, een toekomst die leefbaar moet zijn en waarvan de leefbaarheid dat is nu eenmaal een vaststaand feit wordt bewerkstelligd en gestimuleerd door econo mische vooruitgang. Daarom is het onjuist te veronderstel len dat het weghouden van uitermate be langrijke industrieën als de raffinaderij en de petro-chemie een bijdrage tot vergro ting van deze leefbaarheid zou zijn." De wethouder besloot zijn inleiding met enkele opmerkingen over de verontreini ging van lucht en water, waarbij hij de verzekering gaf dat de overheid haar taak op dit gebied zeer consciëntieus zal op vatten. De Haarlemse rechtbank heeft gister middag van een zaak die met gesloten deuren zou worden behandeld, toch een openbare zitting gemaakt. Het ging om de zaak tegen een 44-jarige bedrijfslei der uit Utrecht die vorig jaar in juni een tienjarig meisje uit Zandvoort meelokte en baar in Lisse wilde doden, na een betrekkelijk klein zedendelict. Nadat deze week een meegelokt jongetje in Eindhoven is gewurgd, achtte de Haar lemse rechtbank het van belang dat de Advertentie parade - tretford - desso op 100 - 120 - 130 en 380 cm breedte julianapark 58-62 - tel. 54530-57713 Advertentie (Van een onzer redacteuren) In de ambtswoning van burgemeester mr. G. van Hall werd gistermiddag ook nog druk gediscussieerd over de vestiging van de olieraffinaderij en de petrochemische industrieën. De burgemeester van Amsterdam, juist teruggekeerd van een kort bezoek aan Londen, ontving gistermiddag om vijf uur de delegatie van Kennemer, Zaanse en Amsterdamse journalisten die hem, omdat bjj wethouder Den Uijl de tjjd daartoe ontbrak, niet spaarden met vragen. De burgemeester ging uitvoerig in op de economische problematiek en de nood zaak van de economische injectie door de vestigingen langs het Noordzeekanaal. Burgemeester Van Hall verklaarde dat Amsterdam reeds acht jaar lang met di verse oliemaatschappijen heeft onderhan deld over de vestiging van een olieraffi naderij in het havengebied. „Wij wisten dat dit van bijzonder grote economische betekenis was" aldus de heer Van Hall. Hij zette uiteen hoe de onder handelingen met Socony Mobil Oil verlo pen waren. „De onderhandelingen van Amsterdam zijn reeds zeer vaak mislukt" aldus de burgemeester. Toen die met Mo bil Oil dus in een vrij beslissend stadium waren gekomen heb ik eigenlijk min of meer pessimistisch m'n schouders opge haald. Ik ben zelfs gewoon naar Israel gereisd, waar ik een telegram ontving dat de vestiging definitief was. „Het is dus niet zo, dat Amsterdam met opzet geheimzin nig doet en heeft gedaan" aldus burge meester Van Hall. Over de angst van de Kennemer en Zaan se gemeenten ten aanzien van de lucht- en waterverontreiniging toonde de burgemees ter zich een beetje verwonderd. „Amster dam heeft er nooit of te nimmer een ge heim van gemaakt dat onderhandelingen gevoerd werden met oliemaatschappijen in de afgelopen jaren", aldus de burgemees ter. „Er hebben stukken in de kranten ge staan over de mogelijke vestiging van die of die raffinaderij en nooit is men zo be zorgd geweest over de verontreiniging van de lucht als juist nu. Plotseling wordt er over geschreven en raakt iedereen min of meer in paniek. De grootste paniek komt dan uit ge meenten, neem nu de Zaanstreek of Vel- sen, waar men zelf nooit iets heeft ge daan om de luchtverontreiniging doeltref fend tegen te gaan. Wethouder De Boer van Velsen hanteert argument op argument om op de nadelen van onze nieuwe vestiging te wijzen, maar wat denkt u van de Hoogovens? Ik weet dat daar wel wat tegen luchtverontreini ging wordt gedaan maar is 't voldoende? En de Zaanstreek? Is het daar anders? Na het lezen van de artikelen in de kranten heb ik het vaak gedacht: „Kon ik nu maar méér vertellen." De burgemeester verzekerde dat uit de onderhandelingen met Mobil Oil duidelijk gebleken is dat de maatschappij alles in het werk zal stellen om elke verontreini ging tegen te gaan. Afgezien van het feit dat de overheid normen gaat vaststellen die zeker niet mis Advertentie voor de grootste en mooiste collectie ploeg - aristo harts prints boussac - julianapark 58 - 62 - tel. 54530-57713 zaak, als waarschuwing, in het openbaar werd behandeld. Ook als waarschuwing voor ouders of opvoeders van jonge kin deren. De officier van Justitie eiste tegen de verdachte uit Utrecht een ge vangenisstraf van tien jaar en terbe schikkingstelling van de regering. De bedrijfsleider was op 17 juni 196<. met vakantie in Zandvoort. Hij reed in een gehuurde auto. Op het strand ont moette hij twee meisjes. Een van de meisjes lachte tegen hem. Dat was in fei te de aanleiding tot de dramatische ge beurtenissen. De man voelde zich plotse ling aangetrokken tot dit meisje en liet haar met haar vriendinnetje in de auto stappen. Het vriendinnetje stuurde hij wel dra de auto uit met geld om chocola te kopen. Daarna reed hij met het andere meisje weg. Van zijn oorspronkelijke be doeling met haar naar Utrecht te gaan kwam niets. Op een bepaald kruispunt stond verdachte verkeerd voorgesorteerd en werd een andere kant uitgestuurd door een verkeersagent. In Lisse, op de Loosterweg-Zuid, wilde het meisje even uit de auto. De man volg de haar en bracht haar vreselijk aan het schrikken door zich gedeeltelijk te ontkle den. Uit angst dat het meisje hem zou aangeven besloot hij haar te doden. Hij kneep haar keel dicht, schopte haar en ging op haar staan. Toen hij dacht dat ze dood was ging hij weg. Maar het kind bewoog zich nog. Daarop schopte de man haar opnieuw tegen hoofd en lichaam tot dat hij meende dat er geen leven meer was. Het meisje leefde echter nog. Het zwaargekwetste kind kwam later weer bij bewustzijn en is de weg opgestrompeld. (Zij is nu lichamelijk weer hersteld). De rechtbank en de officier van j'ustitie uitten hun bijzondere waardering voor het knappe opsporingswerk van opperwacht meester J. de Ridder en wachtmeester eerste klasse H. Oude Veldhuis van de rijkspolitie groep Lisse. Zij zijn maanden bezig geweest, totdat zij via de gehuurde auto bij de bedrijfsleider in Utrecht kwa men en van hem tenslotte een bekentenis losgekregen. In augustus is de verdachte gedetineerd in Haarlem. De zenuwarts F. Hartsuiker verklaarde als getuige-deskundige dat de verdachte ernstig neurotisch gestoord en infantiel is. Hij weet dit mede aan de zeer slechte op voeding van verdachte, die volgens de ge tuige-deskundige een diepgaande klinische behandeling nodig heeft. Dokter Hartsui ker kon niet precies verklaren waarom de bedrijfsleider, die nog niet eerder tot iets dergelijks is gekomen, het meisje had wil len doden. De verdachte zelf zei heel wei nig. Wel was gebleken dat hij blij was dat het meisje nog leefde. De officier van justitie achtte poging tot doodslag uit angst voor de ontdekking van het eerder gepleegde zedendelict) bewezen. Rekening houdend met de verminderde toerekenings vatbaarheid van verdachte kwam de of ficier van justitie niet tot de maximum straf van vijftien jaar. De raadsman, mr. K. Heimig zag het ook voor de gemeenschap als belangrijk dat verdachte zo spoedig mogelijk klinisch be handeld kan worden. Uitspraak op 22 april 's morgens om half tien. Advertentie julianapark 58-62 - tel. 54530-57713 zullen zijn" zo vervolgde de burgemeester van Amsterdam, „is het streven van Mobil Oil er ook bewust op gericht de lucht zui ver te houden. Dat is namelijk een nood zaak voor de raffinaderij zelf en de petro chemie. Men heeft voor de fabricage van bepaalde produkten juist zuivere lucht no dig. Dan gaat men die toch niet eerst zelf verontreinigen? Zo is het ook met het water. Bovendien zou Amsterdam zelf de meeste last van de verontreiniging hebben. Onze stad zou onder de wind van de nieuwe in dustrieën komen. Dacht u dat wij dan met lichte maatregelen genoegen zouden nemen? Bovendien is het de Mobil Oil noodzakelijk voor de verdere expansie een goede naam te kweken. Een naam zoals bijvoorbeeld die raffinaderij in Dinslaken waarover zo veel geschreven is. Ik kan u de verzekering geven dat de verontreiniging van water en lucht door de vestiging van de olieraffinaderij zeker uiterst miniem zal zijn" zo besloot mr. G. van HalL

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11