Op weg naar het circuit NIEUWS IN HET KORT Racewagen met variomatic heeft wellicht toekomst tHoofd boven water houden Gouden medaille voor een boeket zonder ijzerdraad DAGEN HUISHOUDBEURS DAF EXPERIMENTEERT MET EIGEN VINDING hadedas verfristbadedas verkwikt Panoramakaart van stad en lande Vergaan Oosterburgh voor scheepvaartraad Baptistenkerk moet worden gesloopt Minister Veldkamp vierde jubileum Duits-Nederlandse samenkomst in Haarlem Opnieuw verbaal over personeelsloterij VRIJDAG 9 APRIL 1965 13 BENTVELD gaat vanzelf in het badedas-badZo levenslustig voelt u xich. Zo ongekend schoonBaden met hadedas is een belevenisHebt u al gevoeld wat badedas doet I oordelen Wedstrijden ook zo goed voor de huid! kunt u het goed gaan bekijken op de 20e internationale badedas voor bad en douche met extract van wilde kastanjes maakt het hardste water zacht laat het bad mooi schoon De Daf-racewagen in actie op het circuit. Achter de achterwielen is nog een deel van de variomatic zichtbaar. Voor reiniging van voorruit en wisserbladen is in de han del verschenen het „Trico Anti-Smear Solvent" in flesjes en in capsules. Volgens de producent is de inhoud van de fles jes voldoende om te worden vermengd met zes reservoir- vullingen water. Tevens zijn er spuitflacons verkrijgbaar om wisserbladen te reinigen. Volgens de fabriek houdt dit middel de ruit helder en ge ruime tijd vuil-afstotend. Zweedse vakjournalisten en vertegenwoordigers van automobielclubs hebben de Taunus 17 M tot auto van het jaar gekozen. De kap is eraf getild en duidelijk is hier de variomatic te zien. Advertentie De heer W. van Rijn van een bloemen- zaak uit Rotterdam was gisteren de fleu- rigste man van de Floribunda. Geen won der, want de commissaris van de koningin, mr. J. Klaasesz, had hem voor korte tijd de gouden medaille in de hand laten hou den, die was uitgeloofd voor het fraaiste handboeket, gemaakt zonder ijzerdraad. Het bleef voorlopig bij kijken, want daar na moest de heer Van Rijn de gouden plak weer inleveren. De heer Klaasesz, die de medaille uit eigen (provinciale) middelen heeft beschikbaar gesteld, zal erin laten graveren „zonder ijzer tot goud". ten hebben namelijk hetzelfde aantal pun ten (42) gekregen van de jury." Mevrouw Klaasesz koos van die twee het werkstuk van de heer Van Rijn uit. In totaal waren er dertien inzendingen. Twee leraren van een vakschool en drie dames voor wie het blijkbaar min of meef dagelijks werk is handboeketten te ont vangen hebben de jury gevormd. De heer Van Rijn vertelde ons dat hij drie uur over zijn werkstuk heeft gedaan. Zijn boeket bestond uit fresia's, witte appelbloesem, baccararozen, adianthum, cocosblad en crotonblad. Bij het binden heeft hij watten en een touwtje gebruikt. De koninklijke papierfabrieken Van Gel der en Zn. hebben een „Panorama-kaart van stad en lande" geïntroduceerd. De bijna twee vierkante meter grote kaart van Nederland en gedeelten van België en Duitsland laat in vogelvlucht zien. waar bos, water, mooie steden en lande lijke wegen zijn te vinden. Sinds 1962 heeft de Amsterdamse karto- graaf F. W. Michels aan deze kaart ge werkt. Hij maakte hiervoor zeventien ver kenningsreizen over een totaal van 35.000 kilometer. Dat op deze kaart duizend mo lens terug te vinden zijn bewijst het pie tepeuterige van de taak van deze karto- graaf, maar dat alle kerktorens van on» land op deze kaart staan afgebeeld naar hun juiste vorm, is verbazingwekkend. - S V. f BIJNA TWEE JAAR HEBBEN DE DAF-FABRIEKEN IN EINDHOVEN het geheim van hun Daf-forraöle- wagen met automatische aandrijving kunnen bewaren. Maar tenslotte is het onvermijdelijke gebeurd en hébben de dagbladen dit nieuws in de openbaarheid gebracht. Daf blijkt dus nu, na het succesvolle gebruik van een vario matic in een personenwagen, dezelfde aandrijving te willen proberen op formule-racewagens. Voorlopig dragen de proefnemingen een experimenteel karakter. liet staat nog niet vast of na het slagen van de proeven een serie- produktie van dit soort wagens zal worden begonnen. BIJ DE VELE RITTEN van deze wagen, onder andere op een ongebruikt vliegveld in de Peel en voorts op het Bel gische circuit Zolder, werden de voordelen die deze vario matic voor deze wedstrijdwagens heeft al gauw duidelijk. De coureur hoeft niet meer te schakelen en kan dus zijn volle aandacht geven aan het rijden zelf. De acceleratie is buitengewoon fel en zowel Rob Slotemaker als Henk van Zalinge die deze Daf-formulewagen hebben getest, waren vol lof over de kwaliteiten van de wagen. Het idee om de variomatic in te bouwen in een racewagen is uitgegaan van Henk van Zalinge, die bij de gebroeders Van Doorne een willig oor voor zijn plannen vond. Het ziet er dus naar uit dat Daf de eerste automatische formulewagen ter wereld heeft geconstrueerd en als de proeven naar wens verlopen, zal de fabriek de wagen laten deelnemen aan verscheidene formule-3-wedstrijden. In de race zal men dan tevens de gedragingen van de wagen onder wedstrijdomstandigheden kunnen nagaan. badedas Verpakkingen van 0,90 - 2,95 5,90 12,en 30,' Advertentie in de R.A.I. Ruim'300 stands met demonstraties. Dagelijks geopend van 10-17 uur en van 19-22.30 uur. Zondags uit sluitend van 10-17 uur.Toegangsprijs f2.50 (incl.bel.). Voor bezoeksters van buiten Amsterdam gere- duceerde reisbiljetten. Inlichtingen stations N.S. Misschien zijn aan boord van beide sche pen wel vergissingen begaan maar toch wil ik afzien van het vragen van een be straffing. Dit was de conclusie van de hoofdinspecteur van de scheepvaart, de heer J. Metz, aan het slot van de behan deling door de raad voor de scheepvaart van de noodlottige aanvaring in een mist bank tussen het motorvrachtschip „Kloos- terdijk" en de kustvaarder „Oosterburgh" op 24 juni van het vorige jaar op de Schelde. Bij die aanvaring de boeg van de „Kloosterdijk' boorde zich midscheeps in de „Oosterburgh" tot halverwege de kustvaarder ging de „Oosterburgh" verloren. Alle leden van de bemanning werden echter gered. De heer Metz drong er bij de raad op aan zijn advies inzake niet-bestraffing van de betrokkenen, van wie kapitein S. van de Kloosterdijk enige tijd geleden is over leden, te volgen en alleen de nodige le ring uit deze scheepsramp te trekken. On der meer dient men naar de mening van de heer Metz in een nauw vaarwater, in dien de radar niet gekoppeld is aan het kompas, uitermate voorzichtig te zijn met het trekken van conclusies vooral ook om dat er voortdurend van koers gewijzigd zal moeten worden. De mening van de raad in deze zaak zal schriftelijk bekend wor den gemaakt. De gemeentelijke dienst bouw- en wo- wingtoezicht heeft de sluiting en de sloop bevolen van het kerkgebouw der baptis tengemeente in de Kerkstraat te Amster dam. Door sloop van omliggende huizen zijn de fundamenten van dit gebouw zo onbetrouwbaar geworden dat langer ge bruik niet mee verantwoord is. De predi kant der gemeente, ds. W. Veenstra, en de kerkeraad zoeken naarstig naar moge lijkheden de kerkdiensten en overige bij eenkomsten voortgang te doen vinden. De demissionaire minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft gisteren ter gelegenheid van zijn twaalf en een half jarig jubileum als bewindsman tal van gelukwensen in ontvangst genomen. Onder die gelukwensen bevonden zich on der meer brieven van ouden van dagen en tal van telegrafische felicitaties. Ook de demissionaire minister-president mr. V. G. M. Marijnen gaf blijk van zijn be langstelling. Op het departement hield de jubilerend» bewindsman een „open receptie". Er bestaat in West-Duitsland een klein» groep, die meent dat de verzoening van joden en christenen een belangrijke op dracht is, en dat er geen sprake van kan zijn, dat de „Wiedergutmachung" nu is afgesloten. Bij de „Kölnische Gesellschaft für christlich-jüdische Zusammenarbeit" meent men dat alleen joden en Nederlan ders kunnen uitmaken of de „Wiedergut machung" voldoende is geweest, niet de Duitsers. De groep is beducht voor een op leving van het nationaal-socialisme en van deze beduchtheid geeft men telkens weer blijk als men in Nederland een con gres houdt met Nederlandse geestverwan ten. Tot en met 1963 heeft men die congres sen in Amsterdam gehouden. Op 29 en 30 mei wil men in Haarlem bijeenkomen. De Keulse vereniging zal dan 'samen met de vrienden van de ExPoGe en de federatie van het voormalig verzet een studieweek- eind beleggen. Op deze bijeenkomst wor den veertig Duitsers verwacht. Het con tactadres is dat van de Nederlands her vormde predikant ds. J. Bronsgeest, Bron- steeweg 5, Heemstede, telefoon 80081. De formulewagen waarmee Daf aan het experimenteren is, werd medio 1964 door de fabriek aange schaft. Het betreft hier een gebruikte racewagen die werd aangepast aan de voorschriften, zoals die gelden voor for mules-wagens. De constructie werd zo danig gewijzigd, dat een variomatic kon worden ingebouwd. De technische af deling van de Eind- hovense autofabriek construeerde een nieuwe variomatic voor de gekochte bo lide, die voorlopig nog is uitgerust met een negentig pk Cos- worth-motor. Maar aangezien de formule 3 reikt tot honderd pk, ligt het in de lijn der verwachting dat deze motor wordt vervangen door een krachtbron die 97 pk kan leveren. a&SSS&ö „Kijk es", zei de commissaris nadat hij het etui met de onderscheiding uit zijn broekzak tevoorschijn had gehaald, „ik ben vorige week bij de opening van de Floribunda door de papegaaien en apen op een dwaalspoor gebracht. Ik ben ook kre ten gaan slaken waar ik de consequenties maar van heb te aanvaarden. Toen ik had aangekondigd een gouden medaille be schikbaar te stellen voor een handboeket dat gemakkelijk is te dragen, na een dag het aanzien nog waard is, eenvoudig en zonder verwondingen uit elkaar is te ha len zonder ijzerdraad dus waarvan de bloemen daarna voor een vaas zijn te gebruiken en dat financieel allemaal rede lijk is, heeft 's avonds de telefoon bij mij thuis niet stilgestaan. Uit het hele land belden me bloemisten. Ik moet Rotterdam het compliment geven dat het bijzonder snel de handschoen heeft opgenomen, die ik had toegeworpen. Ik wou dat dit op alle gebied werd gedaan. Het blijkt echter dat Rotterdam zonder Den Haag niet tot een beslissing kan komen. Twee bloemis- Advertentie Ambtenaren van de loontechnische con troledienst hebben opnieuw proces-verbaal opgemaakt tegen de n.v. Electrofact in Amersfoort terzake van het organiseren van een loterij, die in strijd is met de col lectieve arbeidsovereenkomst voor werk nemers in metaalbedrijven. Zoals bekend is organiseert het bedrijf wekelijks een loterij voor de metaalarbei ders. Hieraan doen zestig a zeventig man mee. De hoofdprijs is een bedrag van 100 daarnaast zijn er tien prijzen van elk 5. De loontechnische dienst stelt zich op het standpunt dat het hier een niet toegesta ne loonsverhoging betreft. Dit standpunt wordt gedeeld door mr. R. W. H. Pitlo, substituut-officier van justitie in Utrecht. Hij heeft enkele maanden ge leden deze zaak voor de rechtbank ge bracht. Er volgde toen een vrijspraak op formele gronden. Het proces-verbaal was namelijk onjuist opgemaakt, waardoor de rechtbank niet eens toekwam aan de be antwoording van de vraag of de loterij al dan niet geoorloofd is. Te zijner tijd zal deze zaak dus opnieuw voor de rechtbank worden behandeld. Trots prijken de letters Daf op de snuit van de bolide.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13